Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wewewe o Wolne tematy (52 – …
  Robert o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  UZA o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Olo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  Olo o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Boydar o Herbert, czyli skąd się w…
  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Wojna z terrorem a może science-fiction? Czym zajmuje się amerykański wywiad?

Posted by Marucha w dniu 2012-11-06 (Wtorek)

Wojna od zawsze wymagała od przywódców wykraczania myślami naprzód, a także gromadzenia odpowiednich danych, które umożliwią trafne przewidzenie ruchów przeciwnika. W dzisiejszej wojnie z terroryzmem służby kierują się ku tematom, które powoli zaczynają zacierać granicę między rzeczywistością a science fiction. 

W 2007 roku Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (US Homeland Security Department) ogłosił, że zdecydował się zatrudnić pięciu pisarzy science fiction, których zadaniem było zajmowanie się „najbardziej szalonymi pomysłami”.

Grupa futurologów, przyzwyczajona do wybiegania myślami w przyszłość miała analizować możliwe scenariusze działań terrorystycznych a także możliwe ścieżki rozwoju nowych technologii. W tym przypadku jednak Homelad Security wydaje się i tak być mocno w tyle w stosunku do dwóch innych rządowych agencji – znanej już czytelnikom bloga „Kod Władzy” DARPA oraz IARPA. Głównym zadaniem tej drugiej jest opracowywanie scenariuszy wydarzeń, które mają dopiero nastąpić. Mówiąc krótko jej celem jest przewidywanie przyszłości.

Intelligence Advanced Research Projects Activity, w skrócie IARPA,  to amerykańska agencja rządowa zajmująca się opracowaniem programów z grupy tzw. wysokiego ryzyka, to znaczy dotyczących rzeczy niepewnych, trudnych do weryfikacji i mogących się wydarzyć w odległej przyszłości. Do obowiązków agencji należy gromadzenie danych z różnych źródeł i dyscyplin a następnie ich szczegółowa analiza, która posłuży jako punkt wyjścia do opracowania scenariuszy wybiegających w przyszłość na okres od 3 do 5 lat. Obszary, którymi IARPA interesuje się szczególnie to przede wszystkim się nauki społeczne, neurologia, biologia oraz nanotechnologia.

Interesujący jest fakt, że organizacja chwali się brakiem jasno zarysowanej struktury organizacyjnej co wiązać ma się z faktem, że panuje tam niezwykła wprost otwartość na nowe pomysły i koncepcje a „status quo jest wciąż kwestionowane”.

Nowa rządowa agencja powstała we wrześniu 2006 roku, w wyniku konsolidacji kilku technologicznych komórek amerykańskich instytucji wywiadowczych. Celem było powołanie multidyscyplinarnej instytucji, która stworzy środowisko zdolne dokonać szybkiej i trafnej analizy danych wywiadowczych a także na nowo przedefiniować zakres działalności amerykańskiego wywiadu. Zdaniem jej pierwszego dyrektora Stevena Nixona IARPA będzie mogła walnie przyczynić się do poprawy funkcjonowania aż 16 amerykańskich agencji wywiady, pozwoli też wykorzystać wiedzę nieobecną do tej pory w tradycyjnie rozumianej wojskowości. Jest to związane z potrzebą zmieniających się czasów i nowych metod prowadzenia działań wojennych – dzisiejsza wojna z terroryzmem wymaga zupełnie innego sposobu działania niż to, które prowadzono w ubiegłym stuleciu.

Przykładowo wiedza zdobyta w dziedzinie nauk społecznych pozwoli znacznie dokładniej zdefiniować metody działania przeciwnika a także odtworzyć jego strukturę, jednak zdaniem Nixona najważniejszą dziedziną nauki może się okazać biologia, która w jego opinii może odegrać w naszym stuleciu podobną rolę jaką odegrała w wieku XX fizyka, uważa on, że nauka ta może dokonać odkryć tak fundamentalnych, że podkopią one nasze obecne widzenie świata. Siłą rzeczy dzięki takim instytucjom jak IARPA Amerykanie będą się starać dokonać tych odkryć jako pierwsi.

Przyjrzyjmy się niektórym ich projektom.

Open Source Indicators (OSI)

Ma na celu zgromadzenie danych z najróżniejszych, często ogólnodostępnych źródeł takich jak kamery śledzące ruch uliczny, programów telewizyjnych czy komunikatów na Twitterze. Pozyskane informację będą następnie przetwarzane w celu jak najdokładniejszego odzwierciedlenia ludzkiego działania. Pierwszy etap projektu trwać będzie trzy lata skoncentruje się przede wszystkim na krajach Ameryki Południowej.

Forecasting World Events (FWE)

Jest programem badawczym mającym na celu dokładne zbadanie różnych prognoz dotyczących kluczowych wydarzeń na świecie. Polega on na włączeniu wielu cywilnych badaczy śledzących wydarzenia na świecie do zbiorowej ankiety i tym samym podzieleniu się przez nich swoimi spostrzeżeniami. Podobnie jak w przypadku ISO badania te mają charakter multidyscyplinarny, poruszając zagadnienia z pogranicza polityki, ekonomii, wojskowości, nauki i technologii, również potrwa od 3 do 4 lat. Co ciekawe projekt pozostaje otwarty dla wszystkich internautów, na stronie umieszczony został specjalny formularz umożliwiający nieodpłatne włączenie się w proces przewidywania przyszłości.

Aggregative Contingent Estimation 

Jest nieco podobny do FWE. W tym jednak przypadku specjaliści zostają zatrudnieni przez IARPA i na podstawie uzyskanych danych mają za zadanie przewidzieć kiedy może dojść do określonego wydarzenia, takiego jak wybuch wojny, atak terrorystyczny czy śmierć wpływowego polityka. W programie biorą udział drużyny liczące nawet do 2 tysięcy uczestników, w ich skład wchodzą pracownicy firm oraz studenci reprezentujący uczelnie wyższe.Celem projektu jest sprawdzenie skuteczności tzw. mądrości tłumów, a więc ocenienie czy duże ilości analityków – amatorów będzie w stanie lepiej ocenić sytuację niż doświadczeni analitycy pracujący w agencjach wywiadowczych.

Automated Low-Level Analysis and Description of Deverse Intelligence Video (ALLADIN) 

Zajmuje się stworzeniem narzędzi do analizy materiałów filmowych umieszczanych w Internecie. Głównym problemem projektu jest stworzenie uniwersalnej metodologii, która będzie w stanie sprawnie analizować dostępne w sieci materiały wideo, nie jest to proste zważywszy na brak standaryzacji i duże zróżnicowanie prezentowanych treści, w przypadku powodzenia projektu możliwa będzie zaawansowana analiza treści multimedialnych.

To rzecz jasna jedynie niektóre najciekawsze projekty realizowane przez IARPA. Odwiedzając ich stronę można uzyskać sporo interesujących informacji na ich temat, w wielu przypadkach dostępne są również dane na temat dokonanych postępów. Dla nas to bardzo ważne wieści bo pozwalają uzyskać wiedze na temat tego w jakim stopniu instytucje wywiadowcze są w stanie śledzić nasze zachowania. Póki co wszystko zdaje się być na początkowym etapie (sama agencja istnieje zaledwie 6 lat), ale kto wie do jakich wyników dojdą za 10-20 lat?

http://orwellsky.blogspot.se/

Gajowy proponuje dodatkowo zatrudnić babkę Horpynkę z Kleszczeli, która ma 50% trafnych przepowiedni, co mogą  udowodnić liczni świadkowie. – admin.

Jedna odpowiedź do “Wojna z terrorem a może science-fiction? Czym zajmuje się amerykański wywiad?”

 1. pabeloo said

  Orwel w czystej postaci.

Sorry, the comment form is closed at this time.