Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
  maxi o Co się stanie po referendum w…
  Emilian58 o Korzenie ukraińskiego neonaziz…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  revers o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Co się stanie po referendum w…
  Emilian58 o Co się stanie po referendum w…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Kresy – wspólny obowiązek

Posted by Marucha w dniu 2012-11-11 (Niedziela)

Z Krzesimirem Dębskim, muzykiem i kompozytorem, potomkiem kresowych rodzin, rozmawia Adam Kruczek

Podobnie jak kilka milionów Polaków ma Pan tzw. kresowe korzenie. Czym są dla Pana Kresy, co Pan odczuwa, gdy o nich myśli?
– Z Kresów pochodzili moi rodzice, dziadkowie, cała rodzina, w związku z tym nasłuchałem się od dziecka wielu ich wspaniałych relacji na temat tej krainy.

A ponieważ po wojnie moi rodzice tułali się po Polsce, dzieliłem z nimi ten los – urodziłem się w Wałbrzychu, mieszkałem w Kielcach, Lublinie, studiowałem w Poznaniu, później mieszkałem w Szczecinie, teraz pod Warszawą – więc choć bardzo pięknie wspominam te wszystkie miejsca, to czuję, że duchowo jestem jednak z Kresów. Wszędzie byłem chyba zbyt krótko, by się mocniej związać. Taką mityczną krainą rodzinną jest dla mnie Wołyń, a konkretnie miejscowość Kisielin.

Blisko 100 Polaków zostało tam wymordowanych przez Ukraińców po Mszy św. w „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 roku. Pana ojciec Sławosz Dębski, który walcząc w obronie mieszkańców chroniących się na plebanii stracił nogę, poświęcił tym wydarzeniom książkę oraz wiele obrazów. Pan też jest autorem Oratorium Wołyńskiego nawiązującego do tej tragedii. Dlaczego Pan wraca do tych tematów? Z poczucia obowiązku?
– Tak, rzeczywiście odczuwam taki obowiązek, ponieważ – i to jest niestety bardzo przykra sprawa w Polsce – upamiętnienie ludzi, którzy tam zginęli, napotyka na duży opór. Kiedyś był to opór władz komunistycznych, a teraz większości mediów. Istnieje jakaś niechęć, strach, często dochodzi do przeinaczania faktów, zajmują się tym ludzie, którzy nie mają pojęcia, jak było naprawdę. Rzeczywiście jest w Polsce tak niewielu ludzi, którzy chcą to jeszcze pamiętać i o tym mówić, że czuję się w obowiązku, by – gdzie tylko mogę – przypominać o tych sprawach. Komponuję też utwory, które są utrzymane w takim kresowym charakterze i one są zupełnie inne niż to, co zwykle robię.

Pana Oratorium Wołyńskie nosi bardzo przygnębiający, by nie rzec – apokaliptyczny tytuł: „Kres Kresów…”. Czy Kresy to już tylko nasza przeszłość?
– To jest w pewnym sensie przeszłość, ale na Kresach zostały wspaniałe zabytki, pamiątki naszej historii i kultury, o czym nie wolno nam zapominać i przynajmniej fizycznie powinniśmy próbować je ocalić. Powinniśmy też mieć świadomość, kto z wybitnych Polaków pochodził z Kresów, ilu wspaniałych twórców, naukowców, pisarzy, artystów wywodziło się z tamtych terenów. Nie sposób sobie wyobrazić Polski bez naszych wieszczów, wielkich kompozytorów, naukowców. Wkład Kresowiaków w rozwój wszelkich dziedzin życia naszego Narodu jest nie do przecenienia, choć bywa niestety niedoceniany. Dlatego trzeba dbać o tę spuściznę, bo to jest ogromna część naszego dorobku kulturowego.

Jak w Pana domu rodzinnym rozmawiano o Kresach, ich utracie i związkach z Polską?
– Oczywiście to był obraz trochę idealizowany, bo gdy wspomina się świat z czasów młodości, to wszystko wydaje się piękniejsze. Ale mnie zawsze frapowało to, że to był świat zupełnie odmienny od tego, który znałem z czasów komunistycznych, kiedy wszystko wokół było szarobure. Tamte tereny po Iwojnie światowej to była nieszczęsna, zniszczona ziemia. Przez półtora roku stał tam front, a wiadomo, że podczas wojny pozycyjnej dochodzi do największych strat i zniszczeń. Później była wojna bolszewicka. I po tych strasznych czasach odrodził się na Kresach świat bardzo ciekawy, bo była tam prawdziwa mieszanka kulturowa: i Polacy, i Ukraińcy, i Żydzi, i Czesi, i Niemcy, i Karaimi, i Rosjanie, i Gruzini oraz mnóstwo innych małych grup etnicznych. Każda z tych narodowości i kultur wnosiła swój koloryt. Życie było jakoś bogatsze, ciekawsze, bardziej urozmaicone.

Zawsze mnie frapowało w opowieściach rodzinnych, że mówiący po polsku dziadek, który chodził do szkoły rosyjskiej, umiał się też porozumieć w języku jidysz, a babcia mówiła po niemiecku, bo obok mieszkali Niemcy. Tak samo było z Karaimami, Ormianami. Mój ojciec co chwila przypominał jakieś powiedzonka, cytując, a to w jidysz, a to po rosyjsku, a to po niemiecku. Tak mieszało się wszystko, nawet kuchnia była bogatsza. Moja mama pochodząca z zaboru rosyjskiego do sałatki z pomidorów dolewała śmietanę z cukrem, a mój ojciec pochodzący z Galicji przyprawiał tę sałatkę oliwą. Moja babcia była prawosławna i dzieci wysyłała do kościoła, a sama szła do cerkwi. I później przy stole cała rodzina porównywała, co powiedział pop i ksiądz.

Ciekawe, że wśród ukraińskich muzyków, z którymi współpracuję, da się wyczuć tęsknotę za dawnym, wielonarodowym, barwnym Lwowem. Oni czują się dziś izolowani od świata, a przedwojenny Lwów zaczyna im imponować, bo wydaje się bardziej europejski. To jest szersze zjawisko. Kiedyś zamalowywano polskie napisy w starych kawiarniach, teraz się je odsłania.

A jak środowisko artystyczne, o którym Pan mówi, odnosi się do narastającego na Ukrainie Zachodniej kultu i gloryfikacji UPA?
– Na zachodniej Ukrainie i we Lwowie niestety o tym się słyszy. To wynika głównie z tego, że oni próbują się jakoś identyfikować narodowościowo i szukają na gwałt bohaterów narodowych. Niektórzy twórcy też ulegają tej presji. Zresztą oni przeważnie nie znają swojej historii, ale jak ją mają znać, jeśli Ukraińcy ze wschodu i zachodu sami ze sobą nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii jednej wersji swojej historii. Ci z zachodniej Ukrainy zasadniczo przemilczają rozprawę z Polakami, sławiąc UPA jako formację walczącą z Sowietami po 1944 roku. Gdy mówię im, kim byli upowcy, otwierają oczy ze zdumienia, ale niestety nie bardzo wierzą w moje opowiadania. Myślę, że nasz rząd powinien próbować powołać wspólnie z Ukraińcami jakąś komisję podręcznikową i pracować nad ustaleniem prawdy historycznej. Musi też zostać zorganizowana szeroka akcja uświadamiająca, że bez obrachunku z przeszłością nie ma mowy o prawdziwej, szczerej współpracy między naszymi państwami.

Zgodnie z koncepcją Jerzego Giedroycia, by za wszelką cenę odciągnąć Ukrainę od Rosji, wręcz zagłaskujemy Ukraińców…
– Faktycznie wygląda to często tak, że my w nich chlebem, a oni w nas kamieniem. Sam się sparzyłem, zapraszając do Polski młodzieżowy zespół „Tartak” z Wołynia. Później okazało się, że są oni zdecydowanymi nacjonalistami. W kościele katolickim nakręcili teledysk sławiący ukraiński oręż. Wprawdzie nie zawsze w otwartej formie, ale niewątpliwie sławili też UPA. Przyjechali do Polski i chcieli te utwory wykonywać, ale na szczęście władze Lublina pod wpływem protestów środowisk kresowych odwołały ich występ. Takie rzeczy się zdarzają, ale trzeba jakoś przełamywać ludzki opór. To ogrom zadań, wszystkiego nie da się od razu zrobić, ale nie wolno stać z założonymi rękoma. Trzeba oswajać Ukraińców z tym, że to jest nasze wspólne dziedzictwo i że razem powinniśmy się jakoś dogadywać i ratować, co się jeszcze da.

Tylko że jak dotąd te argumenty nie za bardzo do nich trafiają.
– Zasadniczo istnieje jakieś zapóźnienie myślenia w narodzie ukraińskim. Widziałem na Ukrainie nie tylko kościoły, ale i cerkwie skandalicznie zbezczeszczone. Jeżeli nawet ludzie religijni nie zamazują wulgarnych napisów i rysunków, to znaczy, że ten naród przeżywa poważny kryzys i lepiej, żeby jak najszybciej Ukraińcy to zrozumieli i przejrzeli na oczy. Pojawiają się i tam światli ludzie, ale jest ich niestety za mało. Trzeba utrzymywać kontakty, szczególnie z ludźmi młodymi. Ze swojego podwórka powiem, że należy rozwijać wymianę muzyków, wspólne muzykowanie, współpracę między orkiestrami. To się odbywa i w tym cała nadzieja.

Gdy się rozmawia z ludźmi o kresowych korzeniach, wydaje się, że bardzo silnie przeżywają takie wartości jak ojczyzna czy patriotyzm. Jak Pan sądzi, z czego to wynika?
– Na styku kultur i narodów zawsze istniały konflikty i trzeba się było opowiedzieć po jednej ze stron, stąd też była tam przeważnie większa świadomość narodowa. Danina krwi, jaką złożyli Polacy na Kresach, była ogromna, szczególnie w XX wieku, a zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Jedna fala mężczyzn poszła do Wojska Polskiego w 1939 r., potem zmobilizowano młodych Polaków do sowieckiej armii, tak jak kiedyś szli do carskiej czy austriackiej. Potem były sowieckie wywózki na Syberię. Ci, którzy zostali zesłani, walczyli później w Armii Andersa, a tych, którzy pozostali na Kresach, wcielono do Ludowego Wojska Polskiego. A do tego jeszcze rzezie ukraińskie. To naprawdę trudno porównywać z sytuacją Polaków z Polski Centralnej. Na Kresach te wszystkie zagrożenia związane z wojną i okupacją występowały niejako w dwójnasób. U ludzi z takich miejsc identyfikacja patriotyczna jest szczególnie wzmożona.

Jest nawet takie określenie jak kresowy patriota, dziś niestety traktowane często z przymrużeniem oka.
– W moim odczuciu patriotyzm kresowy wcale nie musi stać w sprzeczności z patriotyzmem nowoczesnym, zgodnie z którym ten jest patriotyczny, kto płaci podatki, kto buduje firmę, wzmacnia gospodarkę, wymyśla coś, pracuje nawet gdzieś w świecie, ale przywozi pieniądze do kraju z zagranicy, jest zaangażowany w budowanie siły ekonomicznej ojczyzny. Przecież na Kresach przed II wojną światową następował niezwykle burzliwy rozwój. Inwestowali właściciele ziemscy, powstawały nowe fabryki, następował niezwykle bujny rozwój różnych form przedsiębiorczości, wiele się budowało. Zresztą zostawiliśmy na Kresach często szczytowe osiągnięcia myśli architektonicznej. Magnaci kresowi stawiali tam największe rezydencje w Europie. To też był jakiś wymiar polskiego patriotyzmu. Gdy będziemy silnym i bogatym państwem i Narodem, to sąsiedzi nasi będą patrzeć na nas z zazdrością. Tak już trochę jest w przypadku Ukraińców, szczególnie tych z Ukrainy Zachodniej, którzy mają częstsze kontakty z nami i widzą, że warto brać z nas przykład.

Dziękuję za rozmowę.

http://naszdziennik.pl

Komentarzy 112 do “Kresy – wspólny obowiązek”

 1. Psiemislavius said

  Kresy Wschodnie powinny być z powrotem włączone do granic Polski.

 2. JO said

  Przeczytalem do Polowy i musze powiedziec, ze ten tekst jest napisany tak jak Uni cha by Judeodurnie – Lemingi Go pisaly.

  Zakodowano schemat w Glowach Polakow , wpojono do mozgow PRZEKAZ , doslownie zainstalowano jak w komputerze OBRAZ i jak mantre kazdy Go powtarza.

 3. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 4. JO said

  W XVIII-XIX wieku Zydzi-Masoneria-Iluminaci przeprowadzili Rewolucje, ktora my znamy z Ksiazek, opowiadan ale nie znamy NAJWAZNIESZEJ RZECZY, nie dochodzi ta rzecz do Naszych Glow, bo jest P R Z E M I L C Z A N A

  ZABRANO NAM LAD NADPRZYRODZONY

  My juz tego nie rozumiemy, nie czujemy bo urodzeni i wytresowani w nowym naturalistycznym Ladzi NIE umiemy pojac, ze Rozumowanie Swiata i Pojec bylo z perspektywy Nadprzyrodzonego, Bozego Ladu a nie Naturalistycznego.

  ZABRANO NAM BOGA

  Obalono Trony w tym TRON CHRYSTUSA KROLA

  W TYM TRON Krolowej Polski BOGARODZICY

 5. JO said

  Pojecie NAROD w Ladzie Nadprzyrodzonym dotyczylo WIERNYCH POMAZANCA KRolestwa Katolickiego.

  MY POLACY Utworzylismy te Krolestwo na bazie Wielkiej Slowianszczyzny, Slowianskich Plemion, Rodow, ktore byly powiazane ze soba Rodzinnie, choc budowaly swoje male Domostwa, Ojczyzny od ktorych po roznych losu zdarzeniach polaczyly sie w Rzeczpospolita.

  GDZIE KROL, Pomazaniec , Przedstawiciel Krola Chrystusa razem z Nami Tworzyl Narod.
  ———————
  I tak bylo przez Wieki. Cieszylismy sie WOLNOSCIA, gdzie nie bylo rownalowki Zydowskiej a Rody, Plemiona mogly sie rozwijac i pokazywac swe Roznice, bogactwo w tym jezykowo-dialektowe, regionalno-kulturowe.

  ———————–

  Nazywalismy sie bedac Jednym Narodem Roznie, bo Jestesmy NAJSTARSZYM NARODEM EUROPY
  i mielismy odwieczne nazwy.

  Pojdzcie do Masonskiego Zwiazku Szlachty Polskiej i tam spytajcie sie co oznacza termin Szlachta Odwieczna o uswiadomicie sobie jak Stara Jest Polska i Polski Narod, choc jej Nazwa jest Mloda, tylko 1000 lat ale Narod przez Ten jeden tysiac Lat Zorganizowal sie w Rzeczpospoltej, Katolickim Krolestwie Najscislej

  To Narod Rzeczpsopolitej – POLSKI NAROD zwany w Europie a U nas samych zwalismy sie po tradycyjnemu, po odwiecznemu: czsem Rusinem, czsem Wolochem, czsem Mazowszaninem, czasem Litwinem, Zmudzinem…Bo Bogaci i Bogata Kulture Mamy.
  ———————

  Zydzi Nam To zabrali Detronizujac Boga , Ktory nas Laczyl w Jedno, JEDEN NAROD
  —————–

  Zydzi Powiedzieli, ze nie ma juz Boga, nie ma Lacznika a lacznikiem jest tylko czlowiek – ZYD

  I ZYD zaczal juz nam Mowic jakim narodem jestesmy – DZIELAC NAS

  i Rzadzac Nami

  I tak mowi ZYD DZIS, ze sa Narody Bialoruski, Ukrainski, Zakarpacki, Lemkowski, Slaski, Prski, ….kazda Stara Nazwde Rodow Polskich Zyd Mianuje Na Narod wg swojej potrzeby albo degraduje, ze to nie narod.

 6. JO said

  Ostatnia Degradacja ZYDA z Pozycji Narodu byla nazwa POLSKIEGO NARODU.

  Glosno ZYD Nas zdegradowal a Prosze Pana Gajowego By zacytowal Slowa Zyda Nioemieckiego Donalda Tuska o Polsce i Narodzie Polskim – Polakach i „Micie”

  Proszę bardzo – admin

  „Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń?
  Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu.
  Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać ….
  Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem !”
  Dobrze powiedziane! Celnie i jakże indeferentnie! Nowocześnie.”

  Autorem tego wyznania jest pan D.Tusk. Niewykluczone, że pan przyszły premier zapomniał o ankiecie miesięcznika ZNAK z roku 1987 (nr.11-12 str.190) i swojej odpowiedzi na pytania o pojęcie polskości.

  Za http://cogito.salon24.pl/77532,polska-to-nienormalnosc-fragment-expose-premiera-tuska

 7. JO said

  I tak , taki ludek urodzony z Rodzicow urodzonych na Kresach, juz przerobiony umyslowo pisze artykul w ktorym mowi o Kresach jako Wielonarodowym Obszarze.

  Zlasowany Umysl, Zlasowane Mysli, Zlasowana Historia…”Zlasowany Kon”

 8. p.e.1984 said

  Pan Krzesimir Dębski nie jest żadnym autorytetem w kwestiach, w których śmie się wypowiadać. Sentymenty kresowe są wysoce szkodliwą głupotą, która jeszcze przez dziesięciolecia będzie psuła stosunki Polaków z Ukraińcami, Białorusinami i Litwinami, o ile się Polacy ze swojej głupoty nie otrząsną. Za Kresy dostali Polacy Ziemie Odzyskane, których nie dość, że uszanować nie potrafią, to jeszcze je wyprzedają za psi pieniądz Niemcom – albo oddają na mocy wyroków sądowych niepodległej (władzy narodu polskiego i jego interesom) III RP.

  Na otrzeźwienie polecam tym, którzy są zdolni do otrzeźwienia ten fragment tekstu:
  http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/09/jak-sanacja-doprowadzila-do-katastrofy-politycznej-i-militarnej-ii-rp/#Sanacja_kontra_ukraincy

  Puenta pana Dębskiego powala:

  (…) Zresztą zostawiliśmy na Kresach często szczytowe osiągnięcia myśli architektonicznej. Magnaci kresowi stawiali tam największe rezydencje w Europie. To też był jakiś wymiar polskiego patriotyzmu.(…) Tak już trochę jest w przypadku Ukraińców, szczególnie tych z Ukrainy Zachodniej, którzy mają częstsze kontakty z nami i widzą, że warto brać z nas przykład.

  Bardzo jestem ciekaw, czy Ukrainiec – chłop pańszczyźniany a później fornal w majątku takiego feudała polskiego patrzył na te „największe rezydencje w Europie” jako na „patriotyzm”, czy jako na brutalny wyzysk jego narodu na jego ziemi, dokonywany przez obcego okupanta.

  Ciekaw jestem, jak czuli by się gajówkowi „patryjoci”, gdyby polski niewolnik niemieckiego feudała wznosił mu „największe w Europie rezydencje” na polskiej ziemi. Czy ci gajówkowi „patryjoci” nie pojmują przypadkiem patriotyzmu tak, jak Erika Steinbach i Rudi Pawelka? Może więc ci „patryjoci” hołdując polskiemu imperializmowi i rewizjonizmowi i jednocześnie sprzeciwiając się rewizjonizmowi niemieckiemu (doprawdy się mu sprzeciwiają? – przecież ich postawy otwierają wrota dla rewizjonizmu niemieckiego!) dorośli mentalnie jedynie do moralności Kalego? Pora popracować nad empatią i etyką uniwersalną mości polscy „patryjoci”.

 9. JO said

  Ad.8. Pan wypisuje Farmazony Masonskie, odklepana antypolska, antyukrainska….Mowe

 10. JO said

  Kazda czesc bylej Rzeczpospolitej bez pozostalej jest Okaleczona. Ba, Okaleczona jest celowo Przez Zydomasonerie, by dzielic I rzadzic a nawet depopulowac.
  Ludy na Bazie Falszu, braku czesci Rodziny, spowodowanej sytuacja postawienia Wielkiego Muru jak Pomiedzy dzis Izraelem a Palestyna, NIE rozwijaja sie prawidlowo, jak Dziecie w Rodzinie bez Ojca, bez Matki, Wujkow, Stryjkow, Ciotek, Babc, bez kontaktu zywego z przeszloscia.

  Ludy, Rodziny Nasze sa slabe, bezbronne na Kazda idee narazone, ideologie.

  Wydaje sie, ze Rozumie to Prezydent Bialorusi. On czyta Mickiewicza, Odbudowuje Pamiec Historyczna, on Dba o Swoich Odwiecznych Polakow , ktorzy sa na prawych Gospodarzy jak Ci co sie mianuja Bialorusinami.
  ———-

  Tam, gdzie Zydzi Rzadza, jest zdanie jakie Pan Glosi, jest Postawa PseudoPanstw jaka Pan REPREZENTUJE

 11. JO said

  Ad.8. Kresy to nie setymenty a Nasz Zbiorowy Obowiazek.

  Dla ludzi w judeoukrainie Takim Zbiorowym obowiazkiem jest rowniez ludnosc judeopolonii , szkoda tylko, ze tam jak I tu tylko nieliczni o tym wiedza a jest masa Durniow , ktorzy Glosza poglady podobne do Panskich.

 12. Inkwizytor said

  Re: 8

  Ty jestes w przeciwienstwie do pana Debskiego autorytetem jakich malo i znasz sie na wszystkim 🙂

  „Bardzo jestem ciekaw, czy Ukrainiec – chłop pańszczyźniany a później fornal w majątku takiego feudała polskiego patrzył na te “największe rezydencje w Europie” jako na “patriotyzm”, czy jako na brutalny wyzysk jego narodu na jego ziemi, dokonywany przez obcego okupanta”

  Argumentacja typowa dla przecietnego, wspolczesnego banderowskiego scierwaka. Tak wlasnie mowili ukrainscy banderowcy do mordowanych na Kresach Polakow, ze to ICH ziemia. Tak tez obecnie tlumacza banderowskie scierwa ludobojstwo, ktorego dokonali. Bredzis cos o okupantach tj Polakach.

  Zatem scierwaku banderowski mam takie pytanie. Czy Polacy zamieszkali od 600 lat ( wg kronik parafialnych ) i zamordowani w liczbie okolo 1000 osob w tym ponad 200 dzieci przez ukrainskich banderowcow i ludnosc ukrainska 30 sierpnia 1943 we wsiach Ostrowki i Wola Ostrowiecka to tez „okupanci” ? A dzieci palone w stodolach, nadziewane na sztachety plotow ? Moze kobiety, ktorym rozpruwano brzuchy i zaszywano w ich lonach koty ? Moze takimi okupantami byli polscy ksieza i siostry zakonne ?

 13. Jan said

  RE.12 Brawo inkwizytorowi. Bredzenie o wyzysku chłopów wynikać musi niewątpliwie z kompleksu fornala.

 14. Michał said

  … Won! – admin

 15. Inkwizytor said

  Re: 14

  Cieszymy sie, ze banderowskie scierwa jak ty czytaja Gajowke 🙂 P.S nie wstydz sie swojej narodowosci i pisz Михайло bo Polakiem przeciez nie jestes 🙂

 16. p.e.1984 said

  Ad. 12,

  Szanowny Inkwizytorze, ja w przeciwieństwie do szanownego (i pana Krasnodębskiego) znam się na polityce i kilku dziedzinach nauki. O mojej kilkuszczebelkowej przewadze intelektualnej nad szanownym nie wspominam z wrodzonej skromności. Niech szanowny Inkwizytor raczy doczytać sobie, co mu zalinkowano powyżej
  http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/09/jak-sanacja-doprowadzila-do-katastrofy-politycznej-i-militarnej-ii-rp/#Sanacja_kontra_ukraincy
  łącznie z komentarzem od redakcji PMN, to może coś Inkwizytorowi zaświta. Jeśli nerwy szanownemu Inkwizytorowi zakłócają myślenie, niech sięgnie po preparaty ziołowe.

  Zbrodnie Ukraińców nie usprawiedliwiają w niczym ex post działań polskich okupantów i kolonizatorów na ziemiach ukraińskich. Działania polskich okupantów ziem ukraińskich w niczym nie usprawiedliwiają zbrodni ukraińskich na polskich cywilach. Niech Inkwizytor i jemu podobni przemyślą, skąd się brała przemoc Ukraińców wobec Polaków – czy była tak całkiem znikąd (o nieludzkich, zwyrodniałych formach tej przemocy nie wspomniałem, ale je oczywiście potępiam)? Nie chodzi o usprawiedliwianie, tylko poszukanie potencjalnej przyczyny. Może da się ją znaleźć. Ogólnie polecam lekturę całego tekstu.

 17. Marucha said

  Re 16:
  O jakich „polskich okupantach” „ziem ukraińskich” Pan mówi?
  Chodzi Pan może o tereny na wschód od Zakopanego?

 18. Rysio said

  Panie, Gajowy – przecież to bredzenia komucha.

 19. 166 bojkot TVN said

  17
  Pe to EUROPEJSIK całą gębą, mózgiem i doopą

 20. Rysio said

  I tak samo jak i ty, bojkotka, głosował na parchaty PIS.

 21. p.e.1984 said

  Lektura linkowanego tekstu ułatwi panu Gajowemu ustalenie o jakich okupantów i których ziem chodzi. Swego czasu (kilkakrotnie dodajmy) zaserwowałem panu gajowemu zestaw mapek, pokazujących strukturę etniczną ludności na poszczególnych terytoriach II RP (z wyraźnym wstrzeleniem polskiej struktury osadniczej w etnicznie ukraińskie terytoria), więc pan gajowy powinien już wiedzieć, o jakich terenach mowa. Odpowiem ad absurdum – nie, chodzi mi oczywiście o tereny na wschód od Wrocławia.

  A na poważnie – Polacy dla swojego dobra powinni (o wiele bardziej niż dziś to czynią) szanować Polskę w jej dzisiejszych granicach – i swoich sąsiadów w ich dzisiejszych granicach. O czym zdaniem Gajowego świadczy występowanie mniejszości Białoruskiej na terenach dzisiejszej Polski? O polskich prawach do Mińska? Chce pan Gajowy opierać politykę wobec Ukrainy o bajdurzenie różnych oszołomów o polskim Lwowie dziś? Lwów polski był – i być przestał. To samo z kresami. Ubędzie panu gajowemu „patriotycznej” „aureoli”, jak przestanie dawać polskim patriotom „Niderlandy” w ramach dobrosąsiedzkich stosunków z „Holendrami”? Niech ich uczy pilnowania polskich ziem i polskiego majątku. I trzeźwej oceny sytuacji politycznej, takiej, która pozwala na dobrosąsiedzkie stosunki z narodami, z którymi naród polski sąsiaduje. Zabawę w Steinbach i Pawelkę można zostawić durniom, których jest w narodzie polskim aż nadto.

  II RP, nieszczęśliwie dla narodu polskiego, zagarnęła terytoria niepolskie etnicznie – i usiłowała być państwem etnocentrycznym narodu polskiego. Było to niewykonalne, stąd pojawiły się projekty typu „Żydzi na Madagaskar”. Z Ukraińcami chciano postąpić inaczej – spolonizować ich i przechrzcić (Germanizacja, Kulturkampf? Nikomu się nie kojarzy? Polakom polityka Prus nie przypadła do gustu. Skąd pomysł, że Ukraińcom miały przypaść do gustu analogiczne zachowania Polaków?). Niektóre metody stosowanie przez Sanację pokazano w linku, choć temat jest na tyle szeroki, że zapewne napisano o nim kilka prac doktorskich.

 22. Tomek-Kolejarz said

  Ad 17

  Bardzo zabawne, bo sądziłem, ze retoryka używana za czasów minionych umarła już dawno wraz z PRL. Okazuje się, że jednak nie bo są jednak osoby, które święcie w to wierzą i powtarzają komunistyczne głupoty. Czytając wypowiedzi kolegi Pe naprawdę zastanawiam się czy endokomuna nie istnieje naprawdę.

  Wracając do rzeczy. Myślę, że prawdziwą przyczyną nienawiści części Ukraińców do Polaków jest kompleks niższości. My swoją świadomość narodową opieramy na legendach o początkach naszego państwa i ładnych kilku wiekach naszej historii. Ukraińcy zdominowani przez pogrobowców OUN-UPA opierają na nienawiści do Polaków i po części Rosjan upatrując w nich sprawców nieszczęść w większości zresztą zmyślonych. Ukraińcom ciężko znaleźć inne spoiwo świadomosci narodowej poza pretensjami do sąsiadów. Jedyną próbą zmiany jak na razie było tylko kultywowanie pamięci wielkiego głodu z okresu stalinowskiego.

 23. Marucha said

  Re 21:
  Pan chce skreślić – nie wiem, dla czyjego dobra – wielusetletnią obecność Polaków na kresach wschodnich i historię kolonizacji tych ziem, udokumentowaną zabytkami architektury, sztuki i literatury.
  Zupełnie nie wiem, po co Pan miesza do tego Ziemie Zachodnie, jakby chodziło o „albo – albo”. Otóż NIE. Mamy święte prawo do obu tych ziem.
  Nie mają tu też NIC do rzeczy błędy przedwojennych rządów w Polsce – nie zmienią one retroaktywnie historii.

  Czy jest Pan równie szybki w odrywaniu Kosowa od Serbii? Kosowo przecież stało się ostatnio terytorium o przewadze etnicznej Albańczyków. Może jest „etnicznie nie-serbskie”? Było serbskie, ale przestało?

  Gdyby nie bydlak Kuroń et consortes, Kresy mogły po 1992 roku być znów nasze!

  A Pan podpisuje się pod poglądami bydlaka Kuronia, twierdząc – wbrew prawdzie historycznej – że nie mamy prawa do Lwowa. Lwowa, miasta równie polskiego, co Kraków. Miasta, gdzie polski żywioł dominował przez ponad 600 lat.

  PS A co do Żydów, to szkoda, że owego hasła nie dało się zrealizować. Ale można by je przywrócić pod hasłem „Żydzi do Izraela”.

 24. Marucha said

  Re 22:
  Ma Pan rację. Ukraińska tożsamość narodowa jest budowana na wątłych, a co gorsza podejrzanych podstawach.
  Samą Ukrainę stworzyła masoneria na terenach Rusi. Nazwa Ukraina na oznaczenie państwowości, to wynalazek ostatnich czasów.

 25. Tomek-Kolejarz said

  Ad 24

  Nazwy Ukraina dla ziem ruskich, tworzących przed najazdami tatarskimi Ruś Kijowską zaczęto używać od czasów powstania Chmielnickiego. Przedtem Ukrainą nazywano tylko tereny leżące za Dnieprem.

 26. JO said

  ad.22. Ukrainizm Nowoczesny ( Bo to Nazwa Uktaina jestStara jak Swiat Slowianski w tym nazwa POLSKA) jest przynalezny do Nowoczesnej Formy Wojny Ideologicznej.

  Jest Klamstwem nawiazujacym do Zbrodni,

  (ktore w Tubie-Ideologii Ultranowoczesnej Wojny zapoczatkowanej w XIX wieku budowaniem Panstw o bazie ideologii Zydowsko – Masonskiej NIE Katolickiej, Nie Nadprzyrodzonej)

  Rewolucji Drugiej (pierwsza to Luteranska, Anglikanska, Pruska-Reformatorska) , Olbrzymiej w Europie zwanej Powstaniami Chmielnickiego.

  Zydo-Masoneria Robi Polakow Na Ukrainie w tym Genu Ruskiego roznego rodzaju…Bogaterow.Poszkodowanych. Gnebionych tym badziej „biednych” , „pod polska okupacja” im wieksza byla TYCH LUDZI ZBRODNIA.
  ————————-
  To nie nienawisc do Poslki Autentyczna a Podsycana, BAZUJACA na ludzkich emocjach, wyrzutom sumienia, probie usprawiedliwienia Rewolucji Chmielnickiego, ktora jakby powturzono w ten sam sposob, tym samym Duchem, w Podczas Rzezi na Wolyniu „Polakow”, Lachow, Katolikow i Zydow.

  Powturzono te historie jak za Chmielnickiego i zabroniono o niej mowic, to tabu by nikt nie rozpatrywal jak Cholokaust by przypadkiem NIE DOJSC PRAWDY.
  —————-
  Prawda jest niebezpieczna dla Zydow-Masonow, bo to oni i ich Duch sa winni a nie w pewnym sensie sam Chmielnicki nawet.

  Winni sa Zydzi-Masoni, Manipulatorzy, Antykatolicy.

  Winni Sa, ha, winni sa Turcy, Machina Wojenna wzgledem Stanu Naszego Panstwa.
  —————————-
  Chmielnicki stal sie Zbrodniazem, ale w co gleboko wierze, on sam tego nie chcial. Sytuacja Go Przerosla i byl popychany Olbrzymimi Silami jak Fala.

  Wyobrazmy sobie Chmielnickiego, zapewne takiego Romana K, z Dobrym secem , inteligentego, ale imulsywnego, Zarozumialego, nie panujacego nad Namietnosciami.

  On zrobil ZBRODNIE przeciwko wierze Ortodoksyjnej – poprosil o pomoc Sultana.

  To go pochlonelo, posluchal sie Zydow, Zlego Ducha.

  Dzis wiemy, ze Sultan i Cerkiew w Turcji byli wspolpracowali Razem. Oczywiscie, ze Cerkiew To Zydzi w Turcji, bo przeciez na Logike , jakze by moglo byc inaczej!

  Imperim Sultana spadlo na Cale Zachodniopoludniowe Kresy i zagrozono Jasyrem, kto nie poprze Prawoslawie i Chmielnickiego.

  Masoneria-Zydzi zrobili z problemu CHLEBA jak w e francji – WOJNE RELIGIJNA, jak w Anglii.

  Sam Chmiel musiel robic w portki przed Sultanem.

  Doszlo do Takiej Eskalacji Zbrodni jakiej Swiat Nie widzial a tylko w drobince pokazal to Sienkiewicz w Trylogii.
  ———————

  Ludnosc Na Ukrainie nie moze WYJSC z Traumy Zbrodni- Grzechu Rewolucji Chmielniskiego a teraz Powturzonej w 1944 roku w Malej Skali.
  ————————

  To ta Trauma , wieczne poszukiwanie Usprawiedliwienia za „nieswoje winy” czyni naszych Braci Bezbronnych.

  Oni Nie widza, ze Zyja w poczuciu winy, emocji za Zbrodnie ktora Im sie NARZUCILO.

  Przeciez To nie tylko Im sie narzucilo ale NAM, POLAKOM, – ludom na Rusi, Podolu, ukrainie ale i w Koronie, Litwie NAM wszystki to sie Narzucilo.

  Rewolucja Chmielnickiego Masonsko – Zydowska + Turecka zrobila Podzial wielki, oddzielila nie tylko Kijow-Ukraine ale i oddzielila Bialorus od Rusi – Litwe od Rusi.

 27. JO said

  Taniec Chocholi w jakim sie My Znajdujemy Moze przerwac tylko PRAWDA , Milosc.
  ———————————-

  Nie bylo zadnej okupacji Ziem Kresowych Przez Polakow – Lachow, bo Lechici tam zyli Odwiecznie i Pan Roman K dokladnie o tym wie.

  Polacy w tamtym czasie to SZLACHTA BOGATA, , Magnateria, Katolicy a nie Grupa Genetyczna.

  W olbrzymiej wiekszosci Magnateria na Kreasach byly Rody Ruskie a nie Lechickie.
  —————————————

  My musimy uwolnic sie od Manipulacji Naszych Mozgow jak i Ludnosc w Judeoukrainie rowniez.
  ———————-

 28. Marucha said

  Re 25:
  „Ukraina” oznaczało mniej więcej tyle, co ziemie leżące „u kraja”. Nie kojarzyły się z państwowością. Podobnie, jak póżniej „Kresy”.

 29. JO said

  Ciekawe i Tragikomiczne jest, bo tego mechanizmu NIE widzimy, ze zastosowano System ten sam naw Bialorusi i Litwie dziasiejszej.

  Przeciez Te Pseudo 4 panstwa Judeobialorus, judeolitwe, judeopolonie, judeoukraine Tworzyli NIE Polacy a Masoni-Zydzi-Iluminaci-Komunisci-Bankierzy-Talmudzisci.

  Judeopolonia stala sie tym uosobieniem SZLACHTY, Lachow – POLAKOW w tym jak najbardziej Pejoratywnym slowa znaczeniu, jakby w judeopolonii Zyla tylko Szlachta :)))

  a pozostale 3 Panstwa to te , gdzie POLACY okupowali i ten lud Chlopski wreszcie sie Wyzwolil i zaczal tworzyc swoje Elity wpierw Robotnicze i Robotniczo Inteligenckie – ano taka Byla Propaganda, ktora oczywiscie na Klamstwie Budowana nie przetwala proby czasu.

  Bialorusini dzis, pierwsi , wczesniej nawet od nas w judeopolonii WYCHODZA z Traumy POROZBIOROWE, POREWOLUCYJNEJ CHMIELNICKIEGO.
  Coz , wychodza, bo maja najwiecej dzis wolnosci. Gdyby Nas w judeo4 krajach dzis pozostawiono samym, przekonany jestem, ze Utworzylinysmy Wspolne Panstwo =- KTOREGO ZYDZI SIE BOJA.

 30. JO said

  ad.28. Tak, Ukraina to slowo „U Kraja”, to Slowo Nasze, Slowianskie a lokalizowalo tereny Slowianskich Panstw po Traumie Chazarskiej i Mongolskiej , ktora Chazarzy w zemscie Wywolali.

  To dla Moskwiczan ziemie Ukrainne byly Krajkami i dla Litwinow – przeciez Slowian (Boze moj drogi Pozwol moim Rodakom zrozumiec, ze Litwin to Slowianin) – to bylo U Kraja i przejela To Rzeczpospolita, dla Ktorej to bylo U Kraja.

  Ukraina przed Rzezia Chazarow na Slowanach byla Ziemia zamieszkala Odwiecznie przez Slowan. Przez Nia przechodzil Trakt Handlowy i dlatego Kijow byl dobrym miejscem do Centralizacji tam Ludzi, Handlu i osrodka Wladzy.

  To sie Rozlecialo po najezdzie Mongolow zwazanych wowczas z Chazarami , ktorzy w zemscie za ich Rozbicie przez Ksiecia Slowan ( w moim mniemaniu juz Katolika/Ortodoksy) sprowadzili ich doprowadzajac nie tylko do Upadku Jednego z Osrodkow Wladzy Wowczas Slowanskiego Panstwa – Kijowa ale i Lechii, ktora zmieniala nazwe na POLSKIE KROLESTWO.

  W moim mniemaniu, Slowansszczyzna to Jedno bylo „Panstwo” o wielu Osrodkach Wladzy.

  Wykasujmy to co narzucaja nam wiedziec dzis.
  Zdajmy sobie sprawe z tego, ze Slowianie , MY, Nasze Rody sa Tu Odwiecznie od Tysiecy Lat. Jak Chinczycy 🙂 w Azji

  I mu mielismy Takie wlasnie Chiny, gdzie osrodkow wladzy Bylo Wiele, ale wszedzie Rodzina a jak Rodzina to i musi sie jakos organizowac a czasem sie kloci…

  I tak po rozbniciu Kijowa, Litwa NIE podbila Rusinow, bo jak Rodzina miala by podbic Rodzine i na dodatek Ortodoksow juz a po prostu zmieniono osrodek Wladzy z Kijowa na Wilno, tworzac juz nie Wielkie Ksiestwo Kijowskie a o podobnej nazwie – Wielkie Ksiestwo Litewskie.

  I tak mielismy osrodki wladzy w Gniznie, Krakowie, Pradze. Tracilismy osrodki na Zachodzie w berlinie i innych Zachodnioslowianskich Ziemiach.

  Umacnialismy te , ktore Mamy a Zycie nas do tego Zmuszalo, by sie bronic i to razem.

  Razem Rodzina sie Obroni a oddzielnie – NIE

  I to Razem bylo powodem, ze DWA pozostale osrodki wladzy, zcentralizowane polaczone zostaly w jeden RZECZPOSPOLITA.

 31. JO said

  Polaczone zostaly w Rzeczpsopolita za WOLA BOZA, ja w to wierze, ze Taka byla i Jest Wola Boza.

  W jeden Narod o Nadprzyrodzonym Zyciu i Nadprzyrodzonej Organizacji Panstwowej.

  Nas Uhonorowala, Wybrala BozaRodzicielka , bo Wybrala Nas Na Swa Krolowa – Nas i tych Lechitow i Tych Rusinow i tych Zmudzinow – NAS Slowian w Rzeczpospolitej.

 32. JO said

  Masoneria – Zydzi , Obalajac Trony w Tym Chrytusowy – dziela, Atomizuja nas- szczuja nas samych, zabijaja, oklamuja i wpajaja Nam Klamstwo. ze Jestesmy Innym Narodem, innymi Narodami

 33. JO said

  Jestesmy Nie tylko jednym Nadprzyrodzonym Narodem Wybranym Przez Matke Boza ale i Krewnymi, najblizszymi Krewnymi.

 34. JO said

  Jestesmy Okradani z Naszej Wiary, Kultury, okradani , obdzierani a Ubodzy jestesmy Bezbronni.

  Robia Nas Potworow jak nie tylko z czesci Rusinow, tych co Mordowali ale i przeciez na Bialorusi takie w mniejszej skali mialy zachowania miejsce a przeciez na Zmudzi w dzisiejszej Litwie…

  Przeciwstawono Im Decysje Judeopolakow – rekoma Pilsudskiego Przydupasow w II RP dokonywano przesiedlen Etniczno kulturowych …a byla to kolejna Celowa Robota i My Judeodurnie w II Rzeczpsopolitej Na to sie Godzilismy.

  Slepi, nie widzielismy, ze szykowano nam nawzajem II rewolucje Chmielnickiego, zaplanowany WOLYN BYL juz dawno przed Wojna.
  ———————–

  Nie oskarzajmy sie wiec a skierujmy oczy tak, gdzie jest winowajca Prawdziwy.

 35. wi42 said

  Re: 30 JO, PE 21

  Bardzo to pieknie wyglada (JO-30), ale czas duzo, b. duzo zmienil.

  Rzeczywistosc obecna jest jednak blizsza tego:
  Cytat z PE 21: „A na poważnie – Polacy dla swojego dobra powinni (o wiele bardziej niż dziś to czynią) szanować Polskę w jej dzisiejszych granicach – i swoich sąsiadów w ich dzisiejszych granicach.”

  Jaki bedzie dzien jutrzejszy nie wiemy, zyczylbym aby Slowianie, uswiadomili sobie tak widziana swoja historie (jak podaje w 30 JO) i wybrali droge do zjednoczenia.
  Ale to na dzien dzisiejszy sa to tylko niesmiale zyczenia.

 36. p.e.1984 said

  http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/09/jak-sanacja-doprowadzila-do-katastrofy-politycznej-i-militarnej-ii-rp/#Sanacja_kontra_ukraincy

  Ad. 22, 25.

  Tomek-Kolejarz
  Bardzo zabawne, bo sądziłem, ze retoryka używana za czasów minionych umarła już dawno wraz z PRL. Okazuje się, że jednak nie bo są jednak osoby, które święcie w to wierzą i powtarzają komunistyczne głupoty. Czytając wypowiedzi kolegi Pe naprawdę zastanawiam się czy endokomuna nie istnieje naprawdę.

  Szanowny pan Kolejarz potrafi jakoś uzasadnić określanie czegokolwiek co piszę „głupotami” bądź „komunistycznymi głupotami”? Chce Kolejarz iść na Lwów i Kijów? Droga wolna. Parę ośrodków polskich wstrzelonych w ziemie ukraińskie nie czyni tych ziem polskimi. Ale oczywiście o żadnych merytorycznych argumentach ze strony Kolejarza mowy nie ma.

  Tomek-Kolejarz
  Wracając do rzeczy. Myślę, że prawdziwą przyczyną nienawiści części Ukraińców do Polaków jest kompleks niższości.

  Prawdziwą przyczyną nienawiści części Polaków do Niemców jest kompleks niższości. Prawdziwą przyczyną nienawiści części Polaków do Rosjan jest kompleks niższości. Lepiej Kolejarzowi? Widzi swój „argument”?

  Tomek-Kolejarz
  My swoją świadomość narodową opieramy na legendach o początkach naszego państwa i ładnych kilku wiekach naszej historii.

  Ja się obawiam, że nie ma żadnych „nas”. Część Polaków opiera swoją tożsamość narodową na krzyżu i niczym więcej, część – na Dmowskim, część na Piłsudskim. Część może na Daszyńskim, część na Witosie. Większość nie ma żadnej świadomości i na niczym jej nie opiera, ma zerową wiedzę historyczną i zerowe zrozumienie polityki krajowej i międzynarodowej, nie usiłując na dodatek tego stanu zmienić. Pałętają się po Polsce również indywidua, które patriotyzm i nacjonalizm utożsamiają z „braniem pod siebie jak najwięcej”. Żeby szanować własny naród trzeba niestety rozumieć pojęcie narodu – i poszanowania innych narodów na ich ziemiach.

  Tomek-Kolejarz
  Ukraińcy zdominowani przez pogrobowców OUN-UPA opierają na nienawiści do Polaków i po części Rosjan upatrując w nich sprawców nieszczęść w większości zresztą zmyślonych.

  Trzymajmy się tych nie zmyślonych – w zupełności wystarczy na obdzielenie Polaków, Żydów i Rosjan.

  Tomek-KolejarzUkraińcom ciężko znaleźć inne spoiwo świadomosci narodowej poza pretensjami do sąsiadów. Jedyną próbą zmiany jak na razie było tylko kultywowanie pamięci wielkiego głodu z okresu stalinowskiego.

  Polakom nawet nie udaje się oprzeć świadomości narodowej o 3 miliony Polaków pomordowanych w ramach planowego ludobójstwa przez Niemców. Polacy muszą mieć tożsamość „narodową” opartą o 20 000 grobów w Katyniu, bo 3 miliony mogił rodaków mają gdzieś w imię dowalania „ruskim” – i parę grupek grasujących bez ładu, składu i nadziei na cokolwiek po lasach po 1945. Oto „polska” tożsamość narodowa wymyślona dla Polaków przez Żydów. Plus „demokratyzacja” Białorusi i wieczne apetyty na terytoria, za które Polacy dostali w Poczdamie ODSZKODOWANIE.
  Życzę Polakom tyle nacjonalizmu, ile go jest w dzisiejszych Ukraińcach. Niekoniecznie tak głupiego i godzącego w ideę słowiańską. Niestety póki co głupawa namiastka polskiego nacjonalizmu i patriotyzmu, wymyślona dla Polaków przez Żydów sprowadza się do walki z narodami słowiańskimi i ubrdania sobie własnej mocarstwowości (pomiędzy parobczeniem u Niemca, Włocha i amerykańskiego Żyda zapewne).

  Ad. 23

  Marucha
  Pan chce skreślić – nie wiem, dla czyjego dobra – wielusetletnią obecność Polaków na kresach wschodnich i historię kolonizacji tych ziem, udokumentowaną zabytkami architektury, sztuki i literatury.

  Tak, z Ukraińcami i Rusinami w roli Indian. To kończy dowód panie Marucha. Od monarchii i imperiów, od okresu państw wielonarodowych Polacy przeszli w 1918 do państwa etnocentrycznego – kalekiego z racji licznych mniejszości. Od 1945 r. mają Polacy państwo etnocentryczne, w którym nie zdołali odzyskać władzy dla siebie. Z czym Polacy chcą występować z pretensjami do ziem Ukrainy, Białorusi czy Litwy? Z Żydami na karku, bez przemysłu, handlu, bezrobociem? Panie Marucha – zajmij się Pan nawracaniem Polaków na kolonizowanie przez nich ich własnego kraju, bo ten kraj się Polakom wymyka z rąk codziennie. I pozwól pan gospodarować Ukraińcom i Białorusinom na ich ziemiach z łaski swojej, boś mocarz nad mocarze zdolen widać tym nacjom odbierać.

  Marucha
  Zupełnie nie wiem, po co Pan miesza do tego Ziemie Zachodnie, jakby chodziło o “albo – albo”. Otóż NIE. Mamy święte prawo do obu tych ziem.
  Nie mają tu też NIC do rzeczy błędy przedwojennych rządów w Polsce – nie zmienią one retroaktywnie historii.

  Jak wyżej – Litwa, Białoruś i Ukraina otrzymały w Poczdamie terytoria, za które Polacy dostali w Poczdamie ODSZKODOWANIE.

  Marucha
  Czy jest Pan równie szybki w odrywaniu Kosowa od Serbii? Kosowo przecież stało się ostatnio terytorium o przewadze etnicznej Albańczyków. Może jest “etnicznie nie-serbskie”? Było serbskie, ale przestało?

  Doczytaj Pan, Panie Marucha choć tą ramkę do końca:
  http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/09/jak-sanacja-doprowadzila-do-katastrofy-politycznej-i-militarnej-ii-rp/#Sanacja_kontra_ukraincy
  Nikt Albańczykom Kosowa nie przyznaje – co najwyżej bilet do Albanii w jedną stronę. Kosowo to ziemie serbskie odebrane Serbom BEZ ODSZKODOWANIA prawem kaduka. Polacy dostali odszkodowanie. Zgadnij Pan od kogo , gdzie i za co … I popatrz Pan, kto bronił praw polskich do „ziem piastowskich”: http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/04/10/jak-anglia-i-usa-planowaly-odebrac-polakom-slask-i-pomorze/

  Marucha
  Gdyby nie bydlak Kuroń et consortes, Kresy mogły po 1992 roku być znów nasze!

  Bardzo wątpliwe. Król szwedzki miałby na tej samej zasadzie dziś Niderlandy. Abstrahując już od handlu przez żydowskich Zagłobów Zachodnią Ukrainą ja za Ukraińców w polskich granicach serdecznie dziękuję. I każdą inna nację również. No, chyba że pan gajowy miał jakiś pomysł – wysiedlenie do Ukrainy, czy obozy koncentracyjne? A może „tylko” Kulturkampf i sprawdzone sanacyjne metody? Ukraińcy cóś w panagajowych „panslawistycznych” opowieściach (jak Pan godzi rekwizytornię „panslawistyczną” z rewizjonizmem panie Marucha?) nie naród … A dla siebie Ukraińcy są jak najbardziej narodem … Ot, problem – nie chechłacy, fornalstwo pod polskim knutem, tylko naród. I jak tu narodowi jego ziemię wydzierać, która, jak sam Pan pisze była kolonizowana przez Polaków? I jak przy tym być nacjonalistą a nie imperialistą?

  Marucha
  A Pan podpisuje się pod poglądami bydlaka Kuronia, twierdząc – wbrew prawdzie historycznej – że nie mamy prawa do Lwowa. Lwowa, miasta równie polskiego, co Kraków. Miasta, gdzie polski żywioł dominował przez ponad 600 lat.

  Pięknie Pan tym Kuroniem młócisz. Ciosy dobre na potańcówkę wiejską ze sztachetami, tyle że za Lviv Polacy mają Breslau, bo zamiast dbać w II wojnę o swoje woleli załatwić Żydom reprezentowanie Polaków przed Stalinem, a samemu woleli palić swoją stolicę a potem strzelać się z Rosjanami i Polakami zniewolonymi przez żydokomunę po lasach w rachubach na III wojną światową. Taka rzeczywistość. Pan, panie Marucha chcesz, żeby komuś, kto przegrał wszystko z własnej głupoty się coś należało. W świecie realnym (a nie mrzonek) polskie granice po 1945 są ogromnym (i cokolwiek nieoczekiwanym) sukcesem. Prześpij się Pan z tą myślą.

  MaruchaPS A co do Żydów, to szkoda, że owego hasła nie dało się zrealizować. Ale można by je przywrócić pod hasłem “Żydzi do Izraela”.

  Cóż, za Polaków to hasło zrealizował Hitler. Zmienił tylko Madagaskar na komorę gazową. Żydzi najwyraźniej nie mogą tego Polakom wybaczyć, że nie zostali w porę wysłani na Madagaskar (bo skąd dziś ta niechęć Żydów do Polaków za niemieckie zbrodnie?!?) Choć wcześniej realizował hasło „Żydzi do Palestyny (brytyjskiej)”. A mi się Panie Marucha widzi, że z kraju rządzonego przez Polaków dla Polaków, gdzie Żyd nie będzie mógł być więcej niż rolnikiem bądź robotnikiem (czyli – gdzie Żyd będzie musiał uczciwie pracować i nie będzie mógł czerpać korzyści z pracy innych) Żydzi sami uciekną w 5 minut bez żadnych drastycznych środków. Dlatego obalili „komunę”, że nijak do majątku tam dojść nie szło – fabryki narodowe, bogactwa naturalne – narodowe, ziemia – narodowa (PGRy) lub w rękach chłopskich (weksle folwarków poszły w diabły, Pan wiesz ile to piękne pieniądz, panie Moryc?!?).

  Panie Gajowy, ja po prostu niestety mam w tych kwestiach (narodowych, historycznych i politycznych) rację.

 37. Przecław said


  Kisielin

 38. Marucha said

  Re 36:
  Panie PE, niech nas Bóg litościwy uchowa od takich „narodowców”, jak Pan.

  Czy Pan rozumie, co to znaczy „kolonizacja ziem”? Kojarzy się Panu tylko z Indianami, wyrzynanymi przez protestanckich kolonialistów? Albo z murzyńskimi niewolnikami, którymi handlowali „starsi bracia”?

  Bo mnie się kojarzy z zasiedlaniem bezludnych terenów, budowaniem wsi i miast, oraniem pola, sianiem, stawianiem świątyń, zakładaniem szkół i uczelni, cywilizowaniem.

  Pańska wizja Kresów jest tak zakłamana, że chyba się Pan jej nauczył u Kuronia. NIC nie jest prawdą. Dosłownie NIC. Jakbym czytał banderowców i ich pogrobowców.

  Po co miesza Pan jeszcze do tego Katyń?

  Po co powtarzasz Pan mantrę, że Ziemie Zachodnie to jakaś „rekompensata” za utracone Kresy? To nie jest rekompensata. To jest odszkodowanie za II Wojnę, jakie nam się należało, jak psu buda.

  Po cholerę miesza Pan masę nieistotnych wątków? Chyba po to, żeby zamulić jasną i niepodważalną prawdę: LWÓW TO POLSKIE MIASTO. KRESY TO CZĘŚĆ POLSKI.

  A co do realnych możliwości odzyskania Kresów – jutro wrzucam właśnie artykuł na ten temat.

 39. Inkwizytor said

  Re: 16

  „O mojej kilkuszczebelkowej przewadze intelektualnej nad szanownym nie wspominam z wrodzonej skromności.”

  Niestety, u ciebie banderowcu inteligencja, nawet kilkuszczebelkowa nie idzie w parze z madroscia. Prowod OUN tez kilkuszczebelkowo przewyzszal mordowane Polki na Wolyniu

  „Zbrodnie Ukraińców nie usprawiedliwiają w niczym ex post działań polskich okupantów i kolonizatorów na ziemiach ukraińskich.”

  Wlasnie po tym mozna rozpoznac ukrainskiego scierwaka banderowca, ze polska ludnosc zamieszkujaca Kresy od wiekow, nazywa „okupantami”. A co sie robi z okupantami ? Zatem niby scierwak nie usprawiedliwia zbrodni Ukraincow ale tak nie do konca

  „Niech Inkwizytor i jemu podobni przemyślą, skąd się brała przemoc Ukraińców wobec Polaków – czy była tak całkiem znikąd”

  Zapewne stad, ze napatrzyli sie przesladowani ukrainscy chlopi na rezydencje Koniecpolskich w Podhorcach albo na zamki polskich „okupantow” w Olesku czy Zloczowie 🙂 Moze zapytaj znajomego ksiedza greckokatolickiego czego uczyli ukrainskich chlopow i jak ich namawiali do rezania Lachiw. Oni znali Nacjonalizm Doncowa

  P.S Ponawiam pytanie. Czy Polacy zamieszkujacy od 600 lat Ostrowki i Wole Ostrowiecka a zamordowani 30 sierpnia 1943 roku przez Ukraincow byli okupantami czy nimi nie byli ?

 40. JO said

  ad.36.

  Opiera Pan swoj Wywod o Naturalizm, ktory w nie jest podmiotem a przedmiotem w Religii Katolickiej i Zyciu Czlowieka.

  Pana Wywod to XiX weczna rewolucja skutkujaca Powstaniem Panstw PseudoNarodowych, ktore Pan nazywa Narodami. Manipuluje Pan slowmi i znaczeniem slow.

  Pana wywod jest cywilizacyjnie Zydowski, podczas gdy jak sadze w tym Gajowego Rozumowanie jest Rozumowaniem Katolickim.

  Pomiedzy Panem a Gajowka nigdy w takiej postawie nie dojdzie do Porozumienia.

  Pana Teoria za Lat Sto Moze byc Zmieniona.
  To co pokazuje Gajowy jest Prawda Niezmienna w tym dotyczaca Kresow.

  Roznica jest Taka pomiedzy Gajowka a Panem, jak Aniolem Swiatla a Swiatloscia.

  Pan Maci tu

 41. p.e.1984 said

  Ad. 38.
  Panie Marucha, sypiesz Pan argumentami, datami i faktami jak z rękawa. Z taką argumentacją nie sposób polemizować. Oby jak najwięcej takich „narodowców” jak Pan i Polska będzie od Morza Północnego po Bajkał.

  W kwestii polskich granic zachodnich – doucz się Pan choćby z mów Churchilla, czym były Ziemie Odzyskane – rekompensatą za wojnę, czy rekompensatą za ziemie utracone na wschodzie (ja akurat te mowy czytałem w oryginale). Lwów, panie Marucha, to na mocy traktatu z Poczdamu ukraińskie miasto od 57 lat. Kresy to część Litwy, Białorusi i Ukrainy. Na mocy tego samego traktatu. Naucz się Pan historii – a potem ucz Pan Polaków, jak odzyskać Polskę dla Polaków. To może jeszcze da się zrobić, bo na Bugu więcej ukraińskich bagnetów niż polskich – i jeszcze długo tak zostanie. A nawet gdyby nie zostało – to obowiązkiem polskiego nacjonalisty nie jest ciemiężenie innych narodów w imię historycznych urojeń maniaków – tylko dobrobyt własnego narodu.
  W Polsce, jaką sobie zbudowali (dokładniej – jaką pozwolili z racji własnej głupoty sobie zbudować rękoma Żydów) , Polacy wymierają (głównie z przyczyn ekonomicznych) w takim tempie, że pora pomyśleć o sprowadzeniu Polaków z Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Litwy do Polski, gdzie ich miejsce. Pocztą zwrotną można odesłać Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Kazachów.

  Prawdy historycznej ani politycznego tu i teraz nie zmienisz Pan choćbyś codziennie wrzucał po kilka tekstów rojonych przez zawodowych „zawracaczy Wisły kijem”. Widać taka specyfika polskiego „patriotyzmu” – roić o Polsce od morza do morza – i ignorować, że się jest parobkiem u pachciarza – z własnej winy i z własnego zaniedbania. Myślisz Pan, że nawet gdyby było realne odebranie Ukraińcom guzika, to ten guzik by powiększył dobrobyt Polaków w Polsce? Jeśli tak, toś Pan paradny.

 42. JO said

  ad.41. Panie Boze CHRON nas od takiego JudeoNacjonalisty jak Ty Czlowieku

 43. p.e.1984 said

  Ad. 39.
  Jedyne, co szanowny Inkwizytor wydukał, a co nadaje się do polemizowania to P.S.:

  P.S Ponawiam pytanie. Czy Polacy zamieszkujacy od 600 lat Ostrowki i Wole Ostrowiecka a zamordowani 30 sierpnia 1943 roku przez Ukraincow byli okupantami czy nimi nie byli ?

  W odpowiedzi – polska osada, o której mowa była osadą polską na niepolskiej ziemi. Biali kolonizatorzy też stawiali osady na ziemiach Irokezów czy Apaczów, wycinali lasy i oczyszczali ziemię pod uprawy. Czy to czyniło tą ziemię ich?

  Czy porządni niemieccy obywatele na ziemiach Generalnego Gubernatorstwa, zamieszkujący na tych terenach od kilku stuleci byli okupantami, czy nie byli? Przemyśl to Pan sobie, Panie Inkwizytor.
  Jeszcze inaczej – czy niemieccy osadnicy na terenach zaboru pruskiego byli okupantami, czy nie byli? Czy Polacy powinni ich w 1918 darzyć miłością, czy nie? Docierają do Pana Inkwizytora analogie?

  Pan panie Inkwizytor nawet nie rozumiesz, że o charakterze okupacyjnym polskiej obecności nie decydowała ludność takiej czy innej wioski (co czyni Pana pytanie idiotycznym). Ziemie ukraińskie okupowała II Rzeczpospolita. Prowadziła osadnictwo wojskowe, niszczyła cerkwie, zwalczała szkolnictwo ukraińskie, zwalczała usprawiedliwione ukraińskie dążenia niepodległościowe.

  @JO
  Proszę wybaczyć, ale są granice nawiedzonego bełkotu z którymi jeszcze dyskutuję – wypowiedzi JO niestety są grubo poniżej dolnej granicy dyskutowalności.

 44. JO said

  Ad.43, Panie , to z Pana Belkotem moze tylko dyskutowac Pan Sam . Nikt nie zeskoczy tu do Pana poziomu Inteligencji i wiedzy chocby sie mocno staral.

  Klamca tylko z Klamca moze dyskutowac. Pan tu Parterow do dyskusji nie znajdzie.

 45. Marucha said

  Re 41:
  To, co mówił i sądził Żyd Churchill ma dla mnie takie samo znaczenie, jak krowi placek.

  Pańskie poglądy są dla mnie obrzydliwe i odpychające,
  Pańska „prawda historyczna” to prawda ukraińskich rezunów.

  Tu nie chodzi o stwierdzenie aktualnego stanu rzeczy, który zapewne nie jest dany raz na zawsze. Tu nie chodzi o pójście z szablami na Kijów. Pan chce zabić polską pamięć o Kresach, o polskości która tam dominowała..Pan w bezczelny sposób zakłamuje historię.
  Nigdy się to Panu nie uda, dopóki w Polsce żyje choć trochę Polaków.

  Z wieloma Pańskimi poglądami się zgadzałem.
  Z tymi nie mogę.

  Re 43:
  Biali kolonizatorzy też stawiali osady na ziemiach Irokezów czy Apaczów, wycinali lasy i oczyszczali ziemię pod uprawy. Czy to czyniło tą ziemię ich?

  Trzeba niemałej dozy bezczelności, aby uczynić takie porównanie.

  Ja takich rzeczy NIE CHCĘ czytać w gajówce.

 46. Inkwizytor said

  Re: 43

  „W odpowiedzi – polska osada, o której mowa była osadą polską na niepolskiej ziemi. Biali kolonizatorzy też stawiali osady na ziemiach Irokezów czy Apaczów, wycinali lasy i oczyszczali ziemię pod uprawy. Czy to czyniło tą ziemię ich?”

  Kilkustopniowy banderowski intelektualisto, Polacy na Kresach byli od zawsze razem z innymi narodami i tak jak one, byli na Kresach u siebie, dotarlo ?

  Jesli jednak nie byli u siebie i nie chcieli „okupowanej” ziemi opuscic to uprawnione byli postepowanie Ukraincow oczyszczenia „ich” ziemi z „okupantow” metoda widel i siekiery, zalecana przez prowod OUN i ksiezy grekokatolickich ?

  W jaki sposb ukrainski scierwaku chcesz na wieloetnicznych Kresach rozgraniczac etnosy ? Po banderowsku, zgodnie z mysla Doncowa ? Marzys zo Ukrainie czystej jak szklanka wody, bliski jest tobie doncowski darwinizm spoleczny ?

  „Ziemie ukraińskie okupowała II Rzeczpospolita. Prowadziła osadnictwo wojskowe, niszczyła cerkwie, zwalczała szkolnictwo ukraińskie, zwalczała usprawiedliwione ukraińskie dążenia niepodległościowe”

  Brednie ukrainskiego banderowca szowinisty.

 47. Marucha said

  Re 46:
  Najlepsze było powoływanie się na Żyda Churchilla…
  To ostatni post PE w takim stylu.

 48. JO said

  ad.46. Ten Pan to Talmudzista i dobrze, ze tu od czasu do czasu przychodza tacy. Umiemy ich rozpoznawac coraz szybciej. Oni nam sluza tym.
  —————

  Co do Szkol Ukrainskich. Niestety II RP popelnila Blad, bu uznala mniejszosc Ukrainska Fikcyjna, Masonska. Dala im miejsca w Parlamencie i Budowala Szkoly na wlasnej Piesi Chowajac Mordercow.

  To wlasnie czarna strona Masonskiego Panstwa II RP. To nie byla Prawdziwa Polska, To byla Judeopolonia Pilsudskiego.

  —————-
  Poska przedwojenna winna wprowadzac nauke poslkiego w sklad ktorego powinna byc nauka Dialektow Ruskich.

  Na Litwie, Powinien byc ezyk Polski w sklad ktorego dialety Ruskie ze Zmudzkim..

  Podejscie do Nauki , wiedzy o Jezyku Polskim bylo i jest Bledne, jest i bylo Masonskie.

  Za Rzeczpospolitej uczono Roznych „jezykow”, dialektow jako JEDNEJ MOWY POLSKIEJ.

  Ta jedna Mowa Polska byla Skladem Jezykow i Dialektow, gdzie panujacym byl Polski – Szlachecki i Ruski Dialekt o ktorym tak pisze, gdyz nigdy nie stanowil Panujacego miejsca z racji Chierarchicznosci Panstwa, ustroju, Ortodokyjnosci Kultury.

  Jezyk Polski – Szlachecki byl Jezykiem „posh” – Klasy Rzadzacej dzis bysmy powiedzieli, jezykiem STANU PANUJACEGO w tym Rusinow, Litwinow, Zmudzinow, Kurlandczykow, niemcow polskich i innych wielu grup etnicznych w tym Tatarow polskich.
  ——————

  ZYDZI poprzez Atomizacje ludnosci, podzialy…zubozyli Nas Wszystkich, to co bylo przebogate i wspolne rozdzielili pomiedzy grupki i skonfliktowali.

  Mie dajmy sie IM ZAZYDZAC wciaz nas Umysl. Szukajmy , odkopujmy , WSKrzeszajmy Nasza Kulture razem z Wskrzeszeniem Naszych Dusz.

  To Latwe, gdy robimy to z Bogiem, gdyz byc Ukraincem, Rusinem, Litwinem Koroniarzem..to byc Ortodoksa , ktory Umiera z Chrystusem dla Grzechu i Wzmarwychwstaje Doskonalym.

  Nasza Kultura byla zblizala sie do Doskonalosci.

  Badzmy i My Jak Nasi Dziadowie podazajacy za Doskonaloscia. Odbudowujmy nasz Dom, Wspolny Dom, Jedyny Dom, Rzeczpospolita, ku chwale Naszego Pana i Krolowej Naszej Bogarodzicielki.

 49. Marucha said

  Re 48:
  Talmudzista, czy nie talmudzista – jego poglądy są oparte na kłamstwie.
  Naród ukraiński, sztuczny twór masonerii, niestety już istnieje, zakorzenił się i buduje swą tożsamość na nienawiści do Polaków.
  Co nie znaczy, iż mamy pieprzyć jak potłuczeni – a co czyni PE1984 – o „okupacji ukraińskich ziem” przez polskich najeźdźców, negować polskość tych ziem, negować istnienie tam Polaków przez setki lat.
  Tak może pisać chyba ktoś niespełna rozumu.

 50. JO said

  ZYDZI poprzez Atomizacje ludnosci, podzialy…zubozyli Nas Wszystkich, to co bylo przebogate i wspolne rozdzielili pomiedzy grupki i skonfliktowali.

  A zrobili to eliminujac Hierarchie Stanowa. Konsekwencja rewolucji nieublagana byla atomizacja ludzi i ich Dziedzictwa nalezacego do Wszystkich , poukladanego w ladzie Ortodoksyjnym.

  Lad zostal Zniszczony a w jego miejsce budowane Nowotwory, jak PRL, PRL BIs, Judeoukraina, II judeopolonia.., nazistowska judeolitwa-Zmudz..etc, etc, etc
  —————————
  Budowa na piasku Trwa i jest w wiecznym rozkladzie i nasypywana jest kolejnym piaskiem jak w Filozofii Marksa o Wiecznej Rewolucji.

  To my skonczymy z tym , jak zrozumiemy Mechanizmy i indywidualnie i zbiorowo powiemy im NIE, STOP.

 51. JO said

  ad.49. Istnieja tez inne Masonskie PseudoNarody tzw Tymczasowe…judepolski, judeolitwski…

  ————— ale.

  Narod Polski – jeden Narod Polski jest zapisany w wiecznosci i bedzie istnial na zawsze Poki Istnieje choc kilku Ortodoksow na Polskiej- Rzeczpspolitej ziemi.

  Jego Krolowa na Zawsze jest BozaRodzicielka

  Tego nikt z ludzi nigdy nie zmieni.

 52. p.e.1984 said

  No tak, gdzie rozumu ni wiedzy nie staje trzeba podpierać się pluciem i nożyczkami. Nie wstyd Panu, Panie Marucha? Ja i tak wszystko zapisuję i zrzucam na bieżąco – potem opublikuję w innym miejscu ze stosownym komentarzem. Kwestia pchania Polaków w konflikt z Ukraińcami i podsycania rewizjonizmu to nie jest „mały Pikuś”. Jeśli nie stać Pana na dyskusję w tych kwestiach, tylko na cenzurę, mimo znajomości faktów, na które się powołuję – pora zapytać – jakiego rodzaju dyskusjom patriotów i narodowców służyć ma gajówka?

  Gdy dyskusja nie ma sensu i prowadzi tylko do zamulania gajówki banderowskimi popłuczynami, cenzura okazuje się jedynym wyjściem.
  W innych miejscach może Pan sobie publikować, co chce.
  Admin

 53. Zerohero said

  Jeśli cofnąć się ponad 1000 lat wstecz, to okazuje się, że różnice między Polakami a Czechami są minimalne, natomiast w obrębie Polaków jest wiele samodzielnych plemion a każde z nich ma ze współczesnymi Polakami tyle wspólnego co Czesi. Do czego zmierzam? Historia to proces ekspansji opartej na eksterminacji i asymilacji. Na obszarze Europy Środkowo Wschodniej mogło spokojnie powstać jedno państwo i wytworzyć jeden naród. W procesie przodowali Polacy i Rosjanie.

  Zachodnia Ukraina to taka nie do końca zasymilowana część Polski.

  Tak mogłaby wyglądać Bretania gdyby nie została zasymilowana przez Francję. 1000 lat temu nikt by nie przewidział, że w całej Francji ludzie będą gadać jednym językiem. Czytałem gdzieś, że jeszcze 200 lat temu jez. francuski nie dominował….

  Nie ma co negować istnienia takiego czegoś jak Ukraińcy. Taki naród był i jest, ale, z całym szacunkiem dla nich, jest to naród nie w pełni wykształcony. Za mocny na „region” za słaby na „państwo”.

  Natomiast Ukraina jako państwo XXI wieku to twór całkowicie sztuczny. Zachodnia Ukraina to niedoasymiliowana wschodnia Polska. Wschodnia Ukraina to ziemie rosyjskie wyszabrowane Rosji przez ZSRR.

  Być może działo się to przy udziale sił trzecich, ale pretensje musimy mieć również samych do siebie. Gdyby nie rozbiory*, a wcześniej idiotyczne zarządzanie Ukrainą, to nie byłoby czegoś takiego jak Ukraina dziś. Pretensje mogą mieć do siebie również Rosjanie. Co prawda nie pokpili spraw tak dramatycznie jak Polacy, ale ich państwo przez zbyt długie okresy hitstorii było „chorym człowiekiem”. Wielokrotnie ganiłem głupotę polskich powstań, ale głupota ich pacyfikacji to drugie. Podbitymi terenami trzeba zarządzać umiejętnie. Mało to chłopów na Ukrainie wbito na palik? Był to zdegenrowany proces narodowotwórczy, ale był!
  ____________

  * – a rozbiory to oczywiscie nie wina 3 wrednych sąsiadów, tylko nadzianego słabeusza, który prowokuje słabością. Mając za sądiadów Anglię i Francję też przeżylibyśmy rozbiory…

 54. JO said

  ad.53. Panie Zorohero, czy Pan Kiedykolwiek Byl Na Ukrainie? Czy Pan jest Rusinem lub choc Kresowiakiem z Pochodzenia?
  —————————————————-
  Kresy – Ukraina – Kijowszczyzna i Ludnosc i Polityka Na Kresach to nie „bajka” cywilizowanego krolestwa Polskiego ziem zachodnich Jego.

  To Olbrzymi Obszar, pladrowany, wybijany w pien ludnosciowo styku z Kulturami Azji – Poteznym jak nie przepoteznym Swego Czasu Imperium Otomanskim z Przodem Tatarskim – Mongolskim.

  To miejsce uciekinierow ludzi spod ciemnej Masci. To miejsce Przeplywu roznej Masci Ludow, Miejsce ktoremu NIKT przez Wieki Nie dal rady sie zajac by utworzyc Stabilna Ludnosciowo Spolecznosc.
  ————————————–
  Inna jest sytuacja z Rusia Czerona – Galicja.

  To Miejsce Odwiecznie Polskie, Lechickie z olbrzymia iloscia napluwowych ludow Ruskich , Rusakow, Wolochow etc, etc przy kazdej okazji tego jak cos sie dzialo na okrajkach a wic ludow w tym Azjatyckich , a rowniez z Mazowsza, i Europy calej ….

  Te dwa Obszary Kijow a potem Galicja byly narazone na slabosc z powodow wielu a wiec podatnosc na manipulacje.

  To Obszary Newralgiczne dla Kazdego Panstwa, zbyt Bogate, zbyt wazne by je ot tak zostawic…

  Te obszary zawsze podlegaly „napasci” ideologicznej , gdyz San,powiedzmy wyrazna to granica dwoch Obrzadkow Kosciola Katolickiego – Dwoch Zakonow.

  Obrzadek Ruski byl Perelka Krolow Polskich, Gwarantowany Prawami na Rusi Czerwonej jak i cala Kultura.
  ———————————–
  Coz Wymagac od Rzeczpospolitej, od Krolestwa jak nie li tylko Lojalnosci , ktorej wielu zabraklo bo wielu zostalo po prostu wymordowanych….
  —————–
  Lojalnosci Upadek byl zdobyty podstepem…sila…

  Wciaz tak jest, choc od dluzszego juz czasu sa Pokolenia Nowe, ktore jak Gajowy napisal Tworza Masonskie Panstwo – roboty, mieso armatnie…bezmholowie….Lemingi sa wyprodukowane jak w judeopolonii.

  Tylko Prawda Moze To Odmienic
  ——————————————-

 55. JO said

  „Nie ma co negować istnienia takiego czegoś jak Ukraińcy. Taki naród był i jest, ale, z całym szacunkiem dla nich, jest to naród nie w pełni wykształcony. Za mocny na “region” za słaby na “państwo”. – Zerohero

  Poza Tym – NIGDY WCZESNIEJ nie bylo narodu UKRAINSKIEGO Prosze Pana

  A dzisiejszy Narod Ukrainski jest i pozostanie sztucznym bo oparty jest na Klamstwie, tak jak Narod Judeolitewski, tak jak narod judeopolski dzis…

 56. Inkwizytor said

  Re: 52

  „Kwestia pchania Polaków w konflikt z Ukraińcami i podsycania rewizjonizmu to nie jest “mały Pikuś”.”

  Bylo i jest akurat odwrotnie. To Ukraincow pchali i pchaja ksieza grekokatoliccy do konfiltu przeciw Polakom. W Polsce nie ma zadnej partii, stowarzyszenia czy instytucji, ktore w swoim programie glosza odebranie Ukraincom Lwowa. Na Ukrainie natomiast taka partia weszla w tym miesiacu do parlamentu

 57. JO said

  ad.56. Odebrac im Mocodawcow to bedzie z nimi jak z Tymoszenko

  a miedzy Nami jak na Bialorusi

  Boze Daj Zjednoczyc Krolestwo Twojej Matki i przegnac wspolnie w Rosji Rowniez Chazarskiego Wroga jak juz Raz w Kijowie potemn Pod Grunwaldem i za Cudem Warszawskimm To Zrobilismy za Wstawiennictwem Krolowej Polski , Hetmanki Marii Panny. Amen

 58. Marucha said

  Re 56:
  Tak dokładnie jest.
  Proszę mi pokazać bodaj jedno, choćby najmniejsze, ugrupowanie w Polsce, które dąży do krwawej zemsty za zbrodnie na Kresach, które chce siłą odbierać Lwów, Drohobycz czy Kołomyję, które urządza takie demonstracje, jak neobanderowcy na Ukrainie, które wystawia pomniki mordercom kobiet i dzieci.

  Dlatego twierdzenie PE1984, że Polacy są „pchani do konfrontacji z Ukraińcami”, jest pozbawione podstaw i antypolskie w swej wymowie.
  Jedni chcą z nas zrobić nazistów, mordujących Żydów w Jedwabnem.
  Inni zaś – rezunów pragnących napaść na Ukrainę.

 59. Marucha said

  Re 57:
  Dobrosąsiedzkie stosunki Polski i Białorusi powinny być dla nas jednym z najważniejszych priorytetów. To jedyny kraj, w obrębie którego leżą dawne polskie tereny, a który nie tylko nie niszczy pamiątek polskości, lecz przeciwnie, dba o nie i restauruje.
  Nie ma też między nami złej krwi, jak w przypadku Ukrainy.

 60. 25godzina said

  @56

  >W Polsce nie ma zadnej partii, stowarzyszenia czy instytucji, ktore w swoim programie glosza odebranie Ukraincom Lwowa. Na Ukrainie natomiast taka partia weszla w tym miesiacu do parlamentu…

  A jak już odbiorą ten Lwów Ukraińcom to co z nim zrobią?

  Niby kto go chce odebrać??? – admin

 61. 25godzina said

  @Marucha 60
  No własnie sam chciałbym wiedzieć, bo z tego bełkotu ( 56) nic nie rozumiem.

 62. Marucha said

  Re 61:
  Ale czego Pan nie rozumie z tego „bełkotu” we wpisie 56?
  Na wszelki wypadek powtórzyłem to własnymi słowami we wpisie 58.

  Na Ukrainie partia w wybitnie rewanżystowskim charakterze weszła do parlamentu.
  W Polsce nie tylko, że nie ma takiej partii, to nawet nie istnieje żadne, choćby niewielkie ugrupowanie, mające na celu wysuwanie żądań wobec Ukrainy czy usiłujące jej grozić. Choć mielibyśmy ku temu niezłe powody.

  PS Wiem, że Pan nie lubi Inkwizytora, ale po co udawać, że nie wie Pan, co Inkwizytor miał na myśli?

 63. 25godzina said

  To ja powtarzam z oryginału:

  >W Polsce nie ma zadnej partii, stowarzyszenia czy instytucji, ktore w swoim programie glosza odebranie Ukraincom Lwowa. Na Ukrainie natomiast taka partia weszla w tym miesiacu do parlamentu…

  Jaka partia weszła w tym miesiącu do parlamentu i co ma w programie?

 64. Marucha said

  Re 63:
  Swoboda.
  W programie Swobody: ustawowe uznanie weteranów UPA za bojowników o niezależność Ukrainy [sic!].

  „Swoboda to neonazistowska partia, to hańba dla Ukrainy. Wszyscy o tym wiedzą. Najprawdopodobniej podczas sondaży ludziom było wstyd powiedzieć, że zamierzają oni głosować na Swobodę. Kraj zbiera kwiaty zła: przez 15 lat w szkołach uczono, że nadanie poplecznikom nazizmu tytułu bohaterów jest normalne. Teraz wychowano takie pokolenie”
  (deputowany do Dumy Państwowej Rosji Siergiej Markow)

 65. Inkwizytor said

  Oj Boomchacha, wypowiadzasz sie w temacie a nie wiesz, ze na Ukrainie istnieje narodowo-socjalistyczna partia Swoboda wysuwajaca wobec Polski roszczenia terytorialne ?

 66. Przecław said

  Pierwszym warunkiem do odzyskania wpływów na Kresach jest zadbanie o polskie Ziemie Zachodnie i Północne, co z koleji jest nierozerwalnie związanie z odzyskaniem Polski jako takiej przez samych Polaków i dla Polaków. Tylko wtedy zaczną nas traktować poważnie na Wschodzie, a nikt nie będzie się liczył ze zniewolonymi patałachami, którzy nie są zdolni poradzić sobie z obozem zdrady u siebie na własnym podwórku.
  Ziemie Zachodnie i Północne prezentują się obecnie znacznie gorzej niż Polska Centralna, a nawet Ściana Wschodnia, widać to gołym okiem.
  Dlatego nie lekceważyłbym tego co mówi P.e1984, należy dać mu szansę pełnej wypowiedzi.

  Nikt nie podważa konieczności zadbania o Ziemie Zachodnie. Ale gajówka nie jest miejscem na neobanderowską propagandę o Polakach okupujących siłą odwieczne ziemie ukraińskie – admin

 67. Inkwizytor said

  Panie Marucha

  Czy P.e 1984 nie mowi dokladnie tak jak ten szowinista banderowiec podczas rozprawy sadowej ? Ten sam pasus o „okupantach” Mysle, ze P.e 1984 w zasadzie zgodzil by sie z nim ( oprocz usprawiedliwienia mordowania ). Prosze posluchac od 7.25 wtedy wypowiada sie banderowiec

  Od 8.05 mowi :

  „…і поляки, і євреї, про яких тут говорить позивач, вони не були громадянами України на той час, вони взагалі, як на мій погляд, можуть розглядатися лише як окупанти. І через те боротьба, в даному випадку українського народу з окупантами, вона може… е… е… е… дозволяє і вбивати, і пиляти, і різати, кругом таке у світі робиться..”.

 68. Inkwizytor said

  Czy P.e nie mowi tego samego co ten banderowiec szowinista, ze Polacy byli „okupantami”. P.e dalej nie idzie ale dziadek nie jest juz tak powsiagliwy i wali prawde miedzy oczy. Polakow „дозволяє і вбивати, і пиляти, і різати”, ( mozna mordowac za pomoca pil i nozy ) poniewaz „таке у світі робиться” ( tak robi sie na swiecie ) !!!

 69. JO said

  Ad.8. To sie nie chce wierzyc jak sie to widzi I slyszy, ze taki za takie samo zdanie nie jest pociagniety do odpowiedzialnosci I skierowany na leczenie..

 70. GM said

  Dzięki Panie JO, tylko jak teraz odbudować tę naszą rodzinę, czy jest to w ogóle wykonalne?

 71. p.e.1984 said

  Ad. 38
  Szanowny Panie Marucha, piszesz Pan kłamstwa. Jaki patriotyzm i jaki nacjonalizm chcesz Pan budować na kłamstwach i obrażaniu kogoś kto pisze Panu prawdę – a na dokładkę ludziom, których Pan świadomie lub nie wprowadzasz w błąd? Wszystko co napisałem o polskiej obecności na kresach, konflikcie polsko-ukraińskim i rekompensacyjnej roli przyznania PRL Ziem Odzyskanych jest udokumentowaną prawdą. Oczywiście zamiast argumentów i faktów masz Pan knebel – plus paru mniej lub bardziej upośledzonych trolli, którym pozwalasz mnie opluwać (wycinając moje riposty) zgodnie z zasadami akademickiego dyskursu panującymi na gajówce. o – 2000, str. 25

  (…)

  Nie widzę sensu zapełniania gajówki wypowiedziami, które nie są ani zgodne z prawdą historyczną, ani nie troszczą się w ogóle o zachowanie jakichkolwiek proporcji. Nie widzę też sensu dalszej dyskusji w sytuacji, w której ignoruje Pan argumenty strony przeciwnej, samego siebie stawiając w roli definitywnego autorytetu. – admin

 72. p.e.1984 said

  I obcinając wszystkie cytaty z opracowań i materiałów źródłowych chcesz Pan prowadzić dialog przy pomocy nożyczek i paru trolli obrzucających tych, co Panu nie pasują gnojem?

  Tak to już jest na wszystkich forach i proszę tego nie brać osobiście – admin

 73. JO said

  ad.70. Odbudowac Nalezy Tak jak zostala Stworzona – W Bogu, w Molosci, w Prawdzie.

  Przeciez My Mamy Rodziny na Bialorusi, Litwie dzisiejszej, Ukrainie. Prawda zyjac i w Milosci Rodziny sie Lacza.

  Odbiarana jest nam Prawda i Molosc, postawone Granice i Mury zbrodni, ktora Na Nas zrobione i przeciw Nam Przeciwstawone.

  Bractwo Otwiera Tradycje w Unickim Kosciele na Ukrainie! To jest Droga do Odbudowania Rodziny. Tam jest Prawda, ktora Nas na Nowo Polaczy.

 74. wi42 said

  Re: 71 – 38 i inne

  Zbyt latwo wymiana pogladow zamieniala sie w wypady osobiste – czyli typowo polskie.
  Ja widze, ze bylo to zderzenie wizji idealistycznej ze swiatem realnym. Jak zwykle tworzy konflikt. Coz trzeba sie modlic aby jakims CUDEM spelnila sie wizja idealna. Ale na czas obecny:
  cyt. P.e. „W świecie realnym (a nie mrzonek) polskie granice po 1945 są ogromnym (i cokolwiek nieoczekiwanym) sukcesem.”
  To proste stwierdzenie nie jest latwe do zrozumienia i akceptacji, ale jego uswiadomienie jest konieczne do tworzenia jakichkolwiek koncepcji przyszlosciowych dla Polski.

 75. JO said

  Swiat Realny to Panstwo jakie bylo za Jagiellonow, gdyz ono Naturalnie przywrocilo to co bylo od ZAWSZE

  Swiat Nierealny , ktory powoduje padaczke to rozdzial jednego Narodu, Jednego Panstwa na Kilka, w ktorych Zaden z „Nowych Narodow” nie umie sie odnalezc a przyczyna jest to, ze brakuje mu Pelni , z ktore zostal ograbiony poprzez A T O M I Z A C E na sile, sztucznie przeforsowana

  Teraz Masoneria A T O M I Z U J E Judeoukraine, Judeopolske i Judeolitwe.

 76. Inkwizytor said

  Re: 71

  „konflikcie polsko-ukraińskim”

  Typowy banderowski belkot 🙂 Niech goscie Gajowki pomysla o czym ten debil bredzi, skoro na Kresach bylo bardzo duzo malzenstw mieszanych polsko-ukrainskich. Narody skonfliktowane wchodza ze soba w tak gleboki i bliskie zwiazki ? Co to za masochisci jacys ? My Polacy nie mielismy z Ukraincami zadnego konfliktu, bylo natomiast ideologiczne, programowe i masowy wyrzynanie ludnosci polskiej przez szowinistow ukrainskich z OUN i Sluzbe Bezpeky oraz CZESC ludnosci ukrainskiej przymuszonej do tego sila przez OUN-UPA-SB lun namawianej do ludobojstwa w cerkwiach przez ksiezy grekokatolickich

 77. JO said

  ad.75. …i w Cerkwi i w ogole w UPA nigdy nie bylo Zydow , zadnego Talmudu a li tylko Katolicyzm, Tymoszenko Swiadkiem 🙂

 78. p.e.1984 said

  Ad. 72.

  Marucha napisał:
  Tak to już jest na wszystkich forach i proszę tego nie brać osobiście – admin

  To szanowny Panie Marucha dodaj Pan jeszcze na tych wszystkich forach, na których mnie ze swoimi ograniczonymi trollami usiłujesz obrzucać gnojem także i to:
  http://palmereldritch1984.wordpress.com/2012/11/12/dziennik-gajowego-maruchy-czyli-patriotyzm-klamstwem-i-chamstwem-podszyty/

  Pańskie cenzorskie wyczyny opisywane po różnych forach nie robiły na mnie wrażenia, bo dotyczyły kwestii nieistotnych. Pańskie działanie w kwestii planowego zadrażniania stosunków polsko-ukraińskich (jakby mało było niemieckiej roboty po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy) i podsycania rewizjonistycznych idiotyzmów, będących na rękę Berlinowi to sprawa gruba i wymagająca nagłośnienia – która nagłośniona będzie.

  ——————–
  Panie PE1984,
  Nigdzie i nigdy nie obrzucałem Pana gnojem na jakichkolwiek innych forach.
  To mnie właśnie odróżnia od niektórych osób zawiedzionych mymi poglądami, mym sposobem prowadzenia dyskusji itd.
  Co piszą o mnie – koło d… mi lata, jak mawiał major Cieszanowski na Studium Wojskowym Politechniki Warszawskiej.
  Admin

 79. Marucha said

  Re 74:
  Czy ktoś tu neguje sukces przyłączenia Ziem Zachodnich do Polski? Kto? Kto chce je wymienić na Kresy? Pytam się!
  Ale negowanie polskości Lwowa, jednej z trzech stolic Rzeczypospolitej, to zwykłe kłamstwo.

 80. Marucha said

  Re 76:
  Dokładnie tak.
  O jakim „konflikcie polsko-ukraińskim” mówi PE1984?
  Może chodzi o „konflikt polsko-banderowski”?
  No to idźmy dalej, piszmy o konflikcie Libii z USA, Iraku z USA, Żydów z Niemcami w Getto Warszawskim, konflikcie bandytów z ofiarami itd.

 81. GM said

  Re. 71. Ci rzekomi okupanci to byli ruscy panowie, potomkowie tamtejszych książęcych rodów, więc na jakiej podstawie pierdzieli Pan o polskiej okupacji. Ci „okupanci” mówili i pisali po polsku ponieważ polski był językiem kultury, etniczne byli Rusinami. Co do prześladowanych chłopów – zdziwił by się Pan, ilu z nich pochodziło z dzisiejszej Polski, a wyemigrowało tam za chlebem.

 82. p.e.1984 said

  Ad.76

  Inkwizytor napisał (a):
  “konflikcie polsko-ukraińskim”

  Typowy banderowski belkot Niech goscie Gajowki pomysla o czym ten debil bredzi, skoro na Kresach bylo bardzo duzo malzenstw mieszanych polsko-ukrainskich. Narody skonfliktowane wchodza ze soba w tak gleboki i bliskie zwiazki ? Co to za masochisci jacys ?

  A w zaborze pruskim i potem na terenie Republiki Weimarskiej i III Rzeszy było bardzo dużo małżeństw polsko-niemieckich (o zgermanizowanych Polakach nie wspominając). O czym to świadczy? Że w 1939 Niemcy nie napadli na Polskę? Że Bismarck nie prowadził polityki w myśl zasady „bijcie Polaków tak, by odechciało im się żyć”?

  Inkwizytor napisał (a):
  My Polacy nie mielismy z Ukraincami zadnego konfliktu, bylo natomiast ideologiczne, programowe i masowy wyrzynanie ludnosci polskiej przez szowinistow ukrainskich z OUN i Sluzbe Bezpeky oraz CZESC ludnosci ukrainskiej przymuszonej do tego sila przez OUN-UPA-SB lun namawianej do ludobojstwa w cerkwiach przez ksiezy grekokatolickich

  Miały też miejsce fakty opisane w linku z wypowiedzi 78.

  Ad. 81

  GM napisał(a):
  Re. 71. Ci rzekomi okupanci to byli ruscy panowie, potomkowie tamtejszych książęcych rodów, więc na jakiej podstawie pierdzieli Pan o polskiej okupacji.

  Na podstawie polityki II RP opisanej (bardzo zdawkowo i niekompletnie) w linku z wypowiedzi 78.

  GM napisał(a):Ci “okupanci” mówili i pisali po polsku ponieważ polski był językiem kultury, etniczne byli Rusinami. Co do prześladowanych chłopów – zdziwił by się Pan, ilu z nich pochodziło z dzisiejszej Polski, a wyemigrowało tam za chlebem.

  Kto zatem w latach ’30 XX w. burzył cerkwie, zamykał szkoły ukraińskie, dewastował chałupy i bił ukraińskich chłopów? UPA?

 83. Marucha said

  Kto zatem w latach ’30 XX w. burzył cerkwie, zamykał szkoły ukraińskie, dewastował chałupy i bił ukraińskich chłopów? UPA?

  A kto zamordował min. Pierackiego? Polacy?
  A co to była OUN? Organizacja kulturalna – czy działająca konspiracyjnie w II Rzeczypospolitej, prowadząca działalność terrorystyczną i dywersyjną?

 84. Zerohero said

  Polacy na Ukrainie popełnili błedy i część ukraińskich resentymentów jest uzasadniona*. Powstanie Chmielnickiego nie wybuchło sobie ot tak. Z drugiej strony trudno mówić o „polakach” gdy to polscy mieszczanie i chłopi byli traktowani również jako obywatele drugiej kategorii, a wyzysk na Urainie prowadziła magnateria za pośrednictwem Żydów.

  Ja się w każdym razie w piersi nie biję. Gdyby tak wszyscy byli w porządku i unikali ekspansji, to największe państwa miałyby średnicę 100km. Po prostu I RP była tworem politycznie chorym i nie potrafiła porządnie zasymiliować Ukrainy. Z drugiej strony Ukraińcy samodzielnie nie zbudowali interesujących miast, nie zapisali się w historii, a teraz zachowują się tak jakby Polacy im zniszczyli wyrafinowaną kulturę.

  Znajmy poza tym proporcje! SZEŚĆ MILIONÓW zagłodził Kaganowicz. Te banderowskie pomiotki żyją tylko dlatego, że Polakom nie przyszlo do głowy rbić robić to co talmudyści robili na Ukrainie, Anglicy w Irlandii, Jankesi na prerii.

  * – powtarzam. Takie same błędy popełnili Rosjanie w Polsce. Budowa imperium to wielka sztuka. Proszę spojrzeć jak dobrze robią „międzynarodwcy”. Ja nawet wczoraj widziałem jak młody człowiek na pewnym forum „dowodził”, że UE nas dotuje. UE nas dotuje, a NATO broni. Tak się buduje imperium. Jeszcze sami dobrowolnie się depopulujemy. Bez mydła.

 85. Zerohero said

  Największy ukraiński nacjonalizm jest tam gdzie rządziła II RP a nie ZSRR. Nie dziwne? Po takiej rzezi jak Wołyń, zrobiono ledwie akcję Wisła. No proszę…jacy straszni ci Polacy. 🙂

  Pewne stwierdzenia Pana p.e.1984 są prawdziwe, przynajmniej nasuwają mi poprawny rok rozumowania. Np. dd człowieka interesującego się historią (polskiego nacjonalisty) dowiedziałem sie o licznych przypadkach głupich szykan w II RP. Jeśli np. komuś żołnierze porwą narzeczoną, zedrą kieckę i powieszą do góry nogami (nie zabiją – to tylko upokorzenie), to co mu w głowie wykiełkuje? Po co takie działania?

  Ja bym się na tym skupił. Rządy sanacji to był sabotaż. Sabotowali rozwój lotnictwa wojskowego, sabotowali emisje pieniądza, sabotowali wywiad, sabotowali mobilizację w 39. Mogli i również podsycać separatyzm i resentyemnty. Rządy II RP były głupie i nikczemne, być może kontrolowane z zewnątrz. Nie zdziwiłbym się trafiając na opisy bezsesnownych szykan wobec Ukraińców.

  Warto uczyć się na błędach.

 86. Marucha said

  Re 85:
  Błędów sanacji nie zaprzeczamy.
  Ale co ma z tym wspólnego negowanie polskości Lwowa?

 87. Zerohero said

  a w ogóle Pan P.E. 1984 często ciekawie pisze, często się z nim zgadzałem, ale za bardzo skupia się na walce w dyskusji. np. ten tekst na jego stronie:

  Oświadczenie p.e.1984 w sprawie kampanii oszczerstw prowadzonej w internecie przez trolli skupionych wokół strony Dziennik Gajowego Maruchy odnośnie rzekomych „banderowskich sympatii” administratora (link).

  Daj Pan spokój. To jest niepoważne. Pan pewnie położył zbyt wielkie nadzieję w Marusze i teraz przeżywa odtrącenie. Ja na przykład cały czas jako możliwą opcję trzymam coś w stylu:

  Panie Zerohero, Pan tu nie jest mile widziany, Pani Bojkot166 ma rację co do PiS, a Rysio mnie ostatecznie przekonał co do Misesa – admin

  i w razie czego nie będzie płaczu i żalenia się po forach 🙂

 88. Marucha said

  Re 87:
  Ma Pan fantazję, panie Zerohero 🙂

  A swoją drogą, jak ktoś, kto mi obrabia 4 litery na innych forach, może liczyć na zyczliwość tu, w gajówce?

 89. Zerohero said

  Re 86

  Nie pamiętam dokładnie co kto napisał. Lwów jest oczywiście polski. Stwierdziłem to nie wprost pisząc, że Ukraińcy nie zbudowali znaczących miast – ich kultura jest w pół drogi od plemienia do państwa narodowego. No więc, kto zbudował Lwów. Przecież nie Mongołowie. Negowanie polskości Lwowa to debilizm albo krecia robota.

 90. Marucha said

  Re 89:
  Napisał to właśnie PE1984.

  Marucha napisał
  (…) jasną i niepodważalną prawdę: LWÓW TO POLSKIE MIASTO. KRESY TO CZĘŚĆ POLSKI.

  jest zwyczajnym ośmieszaniem się.

  Wpis ten nie ukazał się na forum.

 91. Zerohero said

  Przejrzałem komentarze jeszcze raz. Stwierdzam, że p.e.1984 stawia karkołomną tezę i sam sprowokował burzę. Z resztą to jest typowy sposób w jaki się wypowiada, tak jakby z góry zakładał bójkę.

  W Polsce nie ma powaznych środowisk chcących odbić kresy. Polemika ma sens dopiero gdy jakieś środowisko jest dobrze słyszalne, zorganizowane itd. Jak ktoś puści na YT filmiki z granicami wschodnimi z 1600 roku, a zachodnimi współczesnymi z 1945, jeszcze to nie powód by się tym podniecać.

 92. Zerohero said

  poprawka. Powinno być nie „współczesnymi” ale „zachodnimi”.

  Do odbicia ziemi wschodnich namawia też Pan podpisujący się Bobola z bloga Bobolowisko. Dla mnie to taki sam margines jak 15 letni narodowiec od WIelkiej Polski Mapkowej.

  Walka z tym zjawiskiem to strzelanie z armaty do muchy. Problem zupełnie wydumany.

 93. JO said

  Ad.84. Ukraina nie potrzebowal a asymilacji. Ona potrzebowala Cywilizacji Ortodoksyjnej a nie Zydowskiej , teutonskiej, bizantyjskiej.

  Byly Dwa sposobyzrobione, za morde jak Rosja I po Katolicku jak Polska.

  Zydzi nie pozwolili na Katolicki sposob, zbojkotowali systemem Prawno finansowym I wywolali Rewolucje a nalozyli Potem Bizantyjski sposob Rosyjski. Jechali Walem raz po raz.

  Kresy sa czescia Polski a ludnosc tam to ludnosc skrzwdzona, zdeprawowana, to nasi Dziadowie zostali tam spotworniali, odczlowieczeni I wciaz Potrzebuje Ta ludnosc tego co Rzeczpospolita robila od Zawsze .

  Nedzieja jest w Tradycjonalistach na Ukrainie jak kiedys …..
  Boze prowadz misje Ksiedza Karola. Amen.

 94. JO said

  Ad.90. ….I za Banowanie takich wypowiedzi niech Bog Za To Panu Zaplaci a Matka Boza z Armia Aniolow Porowadzi.

 95. JO said

  jest pewna Dziewczynka w Bractwie, ktora Uczy sie z pewnym Chpocem w Szkole Bractwa. Widza sie czasem na przerwach, gdyz lekcje nie sa tam koedukacyjne jak w judeoszkolach.
  Ta Dziewczynka powiedziala, ze ten kolega jest bardzo jakis Polski , inny wcale przez To-Polskosc z niego emanuje jakas s I l n a .

  Ten Kolega , Kochany Tatusiu (powiedziala Dziewczynka ), jest ze LWOWA

 96. Inkwizytor said

  Re: 82

  „A w zaborze pruskim i potem na terenie Republiki Weimarskiej i III Rzeszy było bardzo dużo małżeństw polsko-niemieckich (o zgermanizowanych Polakach nie wspominając). O czym to świadczy? Że w 1939 Niemcy nie napadli na Polskę? Że Bismarck nie prowadził polityki w myśl zasady “bijcie Polaków tak, by odechciało im się żyć”?”

  Naprawde, tak duzo jak malzenstwo polsko-ukrainskich ? 🙂 Mam na mysli malzenstwa zawierane miedzy ludnoscia wiejska.

  „Miały też miejsce fakty opisane w linku z wypowiedzi 78.”

  Nie czytam twojego bloga ale domyslam sie ze piszesz o likwidacji cerkwi na chelmszczyznie. Faktem jest, ze ten krok wladz sanacyjnych byl po prostu glupi i szkodliwy. Niemniej jednak zniszczenie budynku sakralnego co prawda symbolicznego ale jednak tylko budeynku nie usprawiedliwia ludobojstwa dokonanego przez zezwierzecona czesc narodu ukrainskiego.

  Sam prowod UWO a potem OUN chcial jak najopresyjniejszej polityki wladz sanacyjnych wobec Ukraincow, bo czym wytlumaczyc zabojstwo tych Polakow, ktorzy byli Ukraincom zyczliwi jak Holowko, Pieracki czy mowili o utworzeniu „ukrainskiego Piemontu” jak zamordowanych przez banderowcow na Wolyniu poeta Rumel ?

  Czy wojewoda Jozefski byl antyukraincem ?

  Polacy pod zaborami cierpieli o wiele wieksze przesladowania niz ukraincy za II RP ale tez moi rodacy nigdy nie posyneli sie do karania za to cierpienie zwyklych Rosjan, Niemcow czy Austriakow. Gineli urzednicy, policjanci i wojskowi ale nie cywili i to w tak okrutny sposob. A wiesz dlaczego ? Bo Polacy w przeciwienstwie do twoich umilowanychUkraincow nie przekroczyli waznej granicy ktora nazywa sie Czlowieczenstwo

 97. p.e.1984 said

  @Zerohero
  Jesteś Pan, Panie Zerohero naiwny i dajesz się prowadzić na sznurku sprawniejszym w pewne klocki od siebie graczom. Dlaczego? Doczytaj Pan sobie kontekst, z którego Marucha wyrwał to, co „cytuje” w wypowiedzi nr [89]. Szerszy kontekst jest dostępny w tekście
  http://palmereldritch1984.wordpress.com/2012/11/12/dziennik-gajowego-maruchy-czyli-patriotyzm-klamstwem-i-chamstwem-podszyty/

  Nikt przy zdrowych zmysłach nie może pisać, że Lwów to dziś polskie miasto, nie pisząc jednocześnie, że Wrocław, Opole czy szczecin to niemieckie miasta. Lwów to było polskie miasto. Dziś Lwów jest ukraińskim miastem leżącym na Ukrainie – wedle tej samej zasady, wedle której Wrocław, Szczecin, Opole itd. są miastami Polskimi leżącym w Polsce. Jeśli doczytasz Pan zalinkowany tekst, to pojmiesz również, że polskość Kresów w 1939 była jedynie administracyjna, ale nie – etniczna. Co to znaczy – możesz Pan sobie sam dośpiewać. Żeby dziś pisać, że kresy polskie trzeba mieć luźny kontakt z rzeczywistością. Jeśli Kresy są dziś polskie, to Pomorze Zachodnie i Górny Śląsk są dziś niemieckie. Jeśli rozumujesz Pan logicznie, racjonalnie – to widzisz Pan, że nie da się z tej samej reguły wnioskowania wyprowadzać za każdym razem czego innego.

  Stąd pisząc [89] „Negowanie polskości Lwowa to debilizm albo krecia robota.” mylisz się Pan. Pisanie że dziś Lwów jest polskim miastem jest taką samą robotą, jak pisanie, że dziś Wrocław jest niemieckim miastem. Dziś Wrocław jest polskim miastem w Polsce, a Lwów – ukraińskim na Ukrainie. Gajowy Marucha raczy przeinaczać to, co piszę w „negowanie byłej polskości Lwowa” – czyli zarzuca mi fałszowanie historii, czym akurat ja się nie zajmuję.

  W całej tej dyskusji powyżej Panu się zdaje, że gajowy Marucha pewne prawdy widzi pierwszy raz na oczy – to popatrz Pan sobie tu (szczególnie fragment ad 170, żebyś Pan wiedział, co tu się dzieje, bo ten wątek jest tylko kontynuacją czegoś szerszego – a i ten wątek nie jest pierwszą moją konfrontacją z gajowym Maruchą na tym forum w ww. kwestii!):
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/05/bo-oswiecim-przy-nich-to-byla-igraszka/#comment-162482

  I nie baw się Pan Zerohero w psychologizowanie – bo masz wyraźnie napisane, co jest problemem. I widzisz Pan, że do gajowego Maruchy pewne oczywiste prawdy nie znajdują drogi, natomiast mimo ekspozycji na prawdę – Marucha zajmuje się mieszaniem czytelnikom w głowach – cały czas na tą samą nutę (doczytaj Pan starannie linki powyżej, bo to podstawa do rozmowy!!!). Dlaczego do Maruchy prawda w określonych obszarach nie trafia – oto ciekawe pytanie. Dlaczego Marucha zamyka usta ją głoszącym – oto kolejne ciekawe pytanie. Zastanów się Pan, Zerohero, czy argumentacja z linków powyżej trafia do Pana, czy jest klarowna i logiczna – poparta udokumentowanymi faktami. Jeśli trafia – to pytanie dlaczego nie trafia do paru innych aktywnych tu osób. Jeśli nie trafia – napisz mi Pan na moim blogu dlaczego. Na pewno Pana nie ocenzuruję, jeśli nie będziesz Pan się bawił w psychologa – tylko napiszesz w korzystając z dokumentów źródłowych lub opracowań.

  I na koniec – przemyśl Pan, czy zwalczanie tekstów wrzucających do polskiego nacjonalizmu elementy głupie i szkodliwe (szczególnie zważywszy liczbę odbiorców i ich wiarę w to, że co czytają w danym miejscu jest prawdą i służy dobru narodu polskiego) to „strzelanie z armaty do muchy”.

  Jaką „karkołomną tezę” więc stawiam – i jaką „burzę sam prowokuję”? Fakty i racjonalizm polityczny to nie „karkołomna teza”. Jeśli w takim miejscu jak ten blog stawianie takich zdroworozsądkowych tez „prowokuje burzę” – to z kim tu jest coś nie w porządku – ze mną, czy „sprowokowanymi”?

  Ad. 96
  Panie Inkwizytor – nie masz Pan żadnych danych statystycznych odnośnie kwestii, o których Pan piszesz ani ich nigdy nie widziałeś na oczy, więc nie pozuj Pan, że wiesz, o czym piszesz. Kiedy zjawisko jakościowe zostało zdemaskowane jako argument bzdurny próbujesz Pan przejść na aspekt ilościowy. Niestety ani aspekt ilościowy ani jakościowy omawianego zjawiska miarami konfliktu politycznego nie są – co najwyżej są miarą zaangażowania w konflikt w określonych rodzinach.

  Jeśli wypowiadasz się Pan w tym wątku i dyskutujesz z moimi tezami, w których się odwołuję do czegoś, czego mi tu nie pozwolił umieścić administrator – to nie zapoznając się z dokumentami, o których piszę z czym chcesz Pan dyskutować i na jakiej podstawie? „Ignorancja jest cnotą” patryjotów Pańskiej rasy?

  Co do ignorancji – naucz się Pan nazwisk osób, o których piszesz. Wojewoda nazywał się Józewski. Pisać to nazwisko przez „f” może tylko osoba, która nigdy go nie przeczytała.

  Powoływanie się na zabory i walkę z urzędnikami okupacyjnymi jest jak najbardziej na miejscu. Właśnie takie akcje OUN sprowokowały polską akcję pacyfikacyjną w latach ’30. Mimo, że potępiam działania OUN-UPA, logika za nimi stojąca jest oczywista. O ile Polacy chcieli pozbyć się administracji carskiej (a nie – rosyjskich osadników), o tyle Ukraińcy (a dokładniej banderowcy i im podobni) chcieli, by wszyscy Polacy opuścili ziemie, które OUN-UPA uważał za ukraińskie – wszyscy. Dlatego ich działania przybrały formę terroru (który miał przepłoszyć Polaków) i czystek etnicznych. Ponieważ te działania oceniłem już powyżej i w tekście, któregoś Pan nie przeczytał, nie będę się powtarzał. Sugeruję dodatkowo lekturę tej wypowiedzi RomanaK: https://marucha.wordpress.com/2012/11/12/przed-dwudziestu-laty-polska-miala-szanse-odzyskac-kresy-2/#comment-209958

  Inkwizytor napisał:
  (…)czym wytlumaczyc zabojstwo tych Polakow, ktorzy byli Ukraincom zyczliwi jak Holowko, Pieracki czy mowili o utworzeniu “ukrainskiego Piemontu” jak zamordowanych przez banderowcow na Wolyniu poeta Rumel ?

  Bandera tak mówił o tym w sądzie:

  (..) Mówiłem już, że Organizacja sądziła tylko Ukraińców; natomiast gdy szło o przedstawicieli polskiej władzy, czy też polskich instytucji państwowych, to nie przeprowadzaliśmy procesu sądzenia. Co do zamachu na wojewodę wołyńskiego Józewskiego, to ten zamach miał takie same tło, jak i planowany zamach na kuratora Gadomskiego oraz wykonany na ministra Pierackiego. Wojewoda Józewski miał zginąć nie dlatego, że – jak mówi prokurator – chciał zbliżenia dwóch narodów, ale dlatego, że celem całej polityki rządu polskiego, w szczególności na Wołyniu, jaką reprezentował Józewski, była państwowa i narodowa asymilacja Ukraińców (…)

  Źródło: „Swoboda”, Jersey City, nr 162 z 14.VII. 1936 r., cyt. za: Wiktor Poliszczuk, Dowody zbrodni OUN i UPA, Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu, tom drugi, Działalność ukraińskich struktur nacjonalistycznych w latach 1920-1999, Toronto – 2000, s. 69

  Ad. 83.
  Co było pierwsze – jajo czy kura? Ile OUN-UWOwców siedziało w wysadzonych cerkwiach na Chełmszczyźnie i Podlasiu? Co do Pierackiego – patrz wyżej. Polacy mieli w Kongresówce więcej niż Ukraińcy w II RP – a zrobili Powstanie Listopadowe. Co Pan na to?

  Ad.88

  A swoją drogą, jak ktoś, kto mi obrabia 4 litery na innych forach, może liczyć na zyczliwość tu, w gajówce?

  Jest różnica pomiędzy „obrabianiem d***” a przekazywaniem istotnych i prawdziwych informacji. Pańska życzliwość mnie na przykład nie obchodzi. Uczciwość i granie fair są niestety na pewnym poziomie wymagane. I to nie z życzliwością jest tu problem, tylko z uczciwością dyskusji i sprawiedliwością.

 98. Marucha said

  Re 97:
  A dziś Kosowo jest albańskie. A Palestyna dziś jest żydowska…

  I tak można bez końca wypisywać oczywiste oczywistości, negując fakt, iż tylko skutkiem wybuchu II wojny tamte ziemie nie należą nadal do Polski.

 99. p.e.1984 said

  Ad. 98

  Marucha napisał:
  A dziś Kosowo jest albańskie. A Palestyna dziś jest żydowska…

  I tak można bez końca wypisywać oczywiste oczywistości, negując fakt, iż tylko skutkiem wybuchu II wojny tamte ziemie nie należą nadal do Polski.

  Szanowny Panie Gajowy, Polacy mieli enklawy na ziemiach, na których dominowali liczebnie Ukraińcy. Na moim prywatnym blogu pokazałem np. liczebność Ukraińców i Polaków na Wołyniu, zgodnie z danymi spisu powszechnego z roku 1931. Graficzną reprezentację wyników tego spisu zawiera zamieszczona tam mapka (dla roku 1931). Ponieważ w II RP nie było po 1931 spisu powszechnego, mapka z 1937 musi wykorzystywać dane szacunkowe.
  Czy z istnienia polskich enklaw na ziemiach na wschód od dzisiejszej granicy Polski wnosi Pan, że akcję kolonizowania ziem etnicznie polskich prowadzili Ukraińcy? Bo np. kosowo kolonizowali demograficznie Albańczycy. A ziemie palestyńskie zostały skolonizowane przez imigrantów żydowskiego pochodzenia, początkowo bez użycia przemocy.
  Dodatkowo można zapytać, czy widzi Pan jakąś rekompensatę za utracone ziemie, jakie by otrzymali Serbowie bądź Palestyńczycy? Bo w przypadku Polaków w Teheranie postanowiono, że wschodnia granica Polski zostanie przesunięta na linię Curzona (jeszcze nie doprecyzowano którą wersję – z Lwowem, czy bez Lwowa) za odszkodowaniem w postaci ziem niemieckich na północy i zachodzie. Planowano tez wymianę ludności.

  Co się tyczy Pana hipotezy odnośnie pozostania ziem przyznanych ukraińskiej SSR w Poczdamie w II RP w przypadku niedojścia do drugiej wojny światowej – trudno mi snuć równie odważne hipotezy. De Gaulle wycofał się z Algierii (1962), mimo, że ciągłość obecności francuskiej w tym państwie nie została naruszona … Wiele innych terytoriów zależnych uzyskało niezależność po II wojnie światowej. Trudno powiedzieć, jak przebiegałby dalej ten konflikt – i jest to raczej bezprzedmiotowe dla polskiej polityki w XXI w.

  Porównanie Algerii z Kresami powala na wznak – admin

 100. Zerohero said

  Moim zdaniem temat jest śliski – nie z powodu jego delikatności ale z poowdu braku precyzji pojęć i przyjmowania w domyśle pewnego kontekstu. Będąc zbyt zasadniczym i pryncypialnym prędzej czy później można trafić na jakieś paradoksy robiące z człowieka hipokrytę albo głupca.

  Czy np. wypominać Amerykanom Indian? Tych Indian już nie ma. Było mineło, to było 10 pokoleń temu. A z drugiej strony jak Amerykanom odbija palma i uważają się za zbawców ludzkości to czemu nie?

  Osetia, Kosowo – masa ludzi ma tutaj pełne spektrum ocen. Raz tak, raz tak.

  Moja opinia jest taka, że Lwów to było polskie miasto, ale już nie jest. Po polskiej stronie brakuje solidnych ośrodków rewizjonistycznych, więc nie widzę powodu by walczyć z pomysłami odbicia Lwowa. Szkoda czasu.

  Jeśli ma to być dyskusja akademicka (a czemu nie?), to ok. Pan p.e. 1984 ma rację, że Ukraińcy dominowali liczebnie na kresach. Sam to tłumaczyłem jakiemuś panu, który zakłądając brak interewencji ZSRR chciał w 1939 oprzeć obronę za linią Wisły i tam jeszcze prowadzić mobilizację. No, ale z drugiej strony, gdyby nie rozbiory, to Ukraińców by nie było. Kultura tego narodu była słabo wytworzona. Oni się jeszcze w XIX i XX wieku deklarowali jako „miejscowy”. Dwa wieki pod panowaniem mądrego imperium i już by się rozmyli. Narody wytwarzają się i zanikają. To ciągły proces.

  Panie p.e. 1984. Jak już wspominałem, ja sobie wiele Pańskich komentarzy bardzo cenię. Czasem nawet jakbym widział własne odbicie, niestety łącznie z niektórymi parszywymi wadami :). A czasem nie, czasem jest Pan wyraźnie inny. Zapewniam Pana, że nikt tu mnie wodzi za nos, nikomu się nie podlizuję i jakby co, to mogę być sam przeciw wszystkim. Choć przyznam, że w miejscu, gdzie nikt by mnie sobie nie życzył, nie zagrzałbym długo miejsca, np. nie mam ochoty iść na „wrogi” portal i walczyć tam permanentnie.

 101. Zerohero said

  Re 99

  „A ziemie palestyńskie zostały skolonizowane przez imigrantów żydowskiego pochodzenia, początkowo bez użycia przemocy.”

  To jest tzw. „miękka” siła. Pan Rothschild sposnorował wykup ziemi. Nie ma jasnej granicy między wojną a pokojem. Użycie miękkiej siły może być uznane za agresję. Żydowscy emigranci osiedlali się w celu budowy państwa żydowksiego, a nie np. poprawy warunków bytowych. Byli tak pokojowi jak dywizja pancerna podchodząca do granicy.

  Z resztą Palestyńczycy byli pod zaborem tureckim, potem brytyjskim i nikt ich o zdanie nie pytał.

  i nie żadnego „pochodzenia”. Oni byli Żydami. Co to za maniera z tym „pochodzeniem”. Pradziad był „pochodzenia”, dziad był, ojciec, syn i teraz wnuki są „pochodzenia”. To jest parszywy eufemizm.

 102. Marucha said

  Re 101:
  We wsi Bartne totalnie liczebnie dominują Łemkowie. Czy to nie jest już Polska?

  Jasne, że obecnie Kresy należą do Ukrainy, a pamiątki polskości są niszczone (nb. gdzie są pamiątki ich „ukraińskości”?). Tak pobiegła historia… I nie wiem, po co PE1984 wyważa otwarte drzwi, i to takim tonem, jakby nam, głupkom, objaśniał świat.
  Kto jednak je skolonizował? (Oczywiście słowo „kolonizacja” PE1984 nieuchronnie skojarzy z wyrzynaniem Indian i wyzyskiem Murzynów…).
  Czy Polacy podbili tamte tereny siłą?

 103. Marucha said

  Re 101:
  Polska jest też „kolonizowana” przez ludzi „z pochodzeniem”. Oczywiście w sposób pokojowy…

  W ogóle słowo „kolonizować” jest niezręczne.
  Może bowiem oznaczać zaludnianie bezludnych ziem, tworzenie tam wsi i miast, budowę kościołów, szkół, uczelni, dróg, infrastruktury…
  A może też oznaczać to, co znaczyło u Anglosasów: wyrzynanie miejscowej ludności i bogacenie się jej kosztem. Ja to nazywam nie „kolonizacją”, ale podbojem.

 104. JO said

  ad.100. Pan nie rozumie Pojecia Narod.

  Pan nie rozumie Historii Polski .

  Opiera sie Pan na Nowoczesnych pojeciach , Masonskich i Masonskiej Wiedzy w tym Temacie.

  Raz jeszcze napisze, ze Narod w Dzisiejszej Polsce jest Sztucznym Narodem – Masonskim , ktoremu Narzucono Jezuk Szlachty Polskiej Rzeczpospolitej a odebrano mowic Regionalnymi Jezykami – Dialektami.

  Na Ukrainie Odebrano Mowic Dialektami, bo stworzono z Dialektow w Uniwersytetach Austro-Wegier Kresowo-Rusko-Rumusko Esperanto. Nakazano Im Mowic sila, podstepem, ideologia tym esperanto – to wyuczono ludnosc tego Jezyka podczas Zaborow by atomizowac Ludnosc Rzeczpospolitej.

  Dialekty Kresowe Tak samo sa POLSKIMI jak POLSKI nalezy do nowego Narodu Ukrainskiego i nic tego nie zmieci.

  Pan ZOROHERO moze zaklinac Historie jak Chce.

  PRAWDA JEST JEDNA

 105. Inkwizytor said

  Re: 100

  „Moja opinia jest taka, że Lwów to było polskie miasto, ale już nie jest. Po polskiej stronie brakuje solidnych ośrodków rewizjonistycznych, więc nie widzę powodu by walczyć z pomysłami odbicia Lwowa. Szkoda czasu.”

  I tak i nie. W kontekscie politycznym Lwow nie jest obecnie polski miastem ale jak pan wie granice sie zmieniaj i Historia nie zna takiego pojecia jak „na zawsze”. Nikt rozumny nie bedzie nawolywal do odbicia Lwowa i ja rowniez tego nie czynie chociaz fakt, ze Lwow obecnie lezy poza granicami Polski boli mnie jak diabli

  Nie moge sie jedak zgodzic i nigdy tego nie uczynie na wersje historii obecnie lansowana na zachodniej Ukrainie czy wyrazajac sie scisle w Malopolsce Wschodniej. A historia wg najbardziej antypolsko nastawionych Ukraincow i banderowcow wyglada tak, ze Lwow zalozyl ksiaze Danilo a potem bylo 600 lat polskiej „okupacji” jak to pisze P.e 1984.

  Fakty natomiast sa takie, ze Polacy we Lwowie okupantami nigdy nie byli a Ukraincy nigdy nie stanowili tam wiekszosci. Rozwoj miasta, jego najwspanialsze zabytki architektury to dzielo Polakow lub pobudowane za ich pieniadze. Obecnie jest to zaklamywane. Na frontonach kamienic wokol Rynku nie znajdzie pan informacji, ze to kamienica krola Jana III Sobieskiego, to Wilczkow, ta Jelonowska a tamta Baczewskich. Niedawno ukraincy skuwali polskie orly z gmachu Politechniki Lwowskiej i wyrzucili zbiory Ossolineum z Kosciola OO Jezuitow. Zreszta koscioly katolickie przerabiaja na cerkwie a abp grekokatolicki Lwowa Ihor mowi, ze to normalne, bo to budynki „okupantow”

  O wkladzie Lwowiam w kulture polska nie ma nawet co mowic bo to jest wiadome i znane.

  Dokładnie – admin

 106. JO said

  Masonskie NATURALISTYCZNE Pojecia Narodu panie Zorohero – To jest Pana Wiedza , o ktora blednie opera pan swoj wywod.

  Masonska wykladnia Historii w tym przez pryzmat NATURALIZMU – jest Pana baza Blednego Wywodu.

  Ja ma Rodzine , Krew z Krwi na Ukrainie , na Bialorusi i Pan mi NIEGDY nie wmowi, ze to Inny Narod, Inna Rodzina, Inna Kultura.

  Moja Babka Nauczyla Moja Mame Gotowac Barszcz Ukrainski, robic Pierogi Ruskie. Znam Modlitwy w Kresowych Dialektach. Znam Bajki Kresowe.

  Kresy=Ukraina=Bialorys=POLSKA=LITWA=RUS

  Gdy wejdziemy glebiej w Historie to powiemy , ze to LECHIA-RUS

  Jeszcze Glebiej wchodzac, coz Moze Sarmacja, Wenedowie…i wiele innych nazw.

  Nazwy Panie Zorohero Moga Byc Rozne bo roznie sie Uklada.

  Anio Ukraina nie zdobyla Panstwa Sama, ani Judeopolonia zwana PRL

  Wazne jest, ze my mamy wspolna Przeszlosc, wspolna historie. W zasadzie te sama historie dzis, bo jestesmy pod zaborami tego samego POTWORA

  Cierpimy podobnie

  Cieszymy sie podobnie

  Dazymy podobnie, do WOLNOSCI, NIEPODLEGLOSCI

  Mamy tego samego DUCHA

  TE SAME GENY

  Wciaz mamy te same Geny

  Juz wkrotce moze to sie zmienic

  Bronmy Siebie Nawzajem

  Przyjda czasy, gdzie jezyk ruski, rosyjski, dialekty kresowe beda muzyka dla naszego ucha w Morzu Zydowsko-Muzeumanskiego Belkotu – oby to nigdy nie nastapilo.

 107. JO said

  Czy Polacy podbili tamte tereny siłą?-amin

  Kresy byly Kolonizowane Zywiolem Polskim, ktory Tworzyl Kulture Ruska.

  To, ze przyjme lokalna Kultur, np Lemecka, Zakopiansko-goralska-Slaska-Ruska…NIE oznacza, ze NIE JESTEM POLAKIEM

 108. JO said

  ZAUZMY, ze Ukaraina zdobyla wiekszosc PRL BIS. Powiedzcie, czy tu beda mieszkac inni Genetycznie i kulturowo Ludzie?

  Subkultura bedzie Ruska, Obrzadek Ruski a moze komus sie spodoba wowczas Lacinski.

  I co bedzie inaczej?
  Moze komus spodoba sie j. Mickiewicza wowczas :)))

  NIC NIE BEDZIE INACZEJ, jezeli bedzie ORTODOKSYJNIE

  ZMIENI sie wszystko, jezeli bedzie po Zydowsku, Po Masonsku

  Po prostu bedzie AZJA

  a nie UKRAINA

  To wowczas, nie bedzie Polski – bedzie ISLAM

 109. JO said

  ad.105. UKRAINCOW nie bulo w wiekszosci, bo Ukaraincow NIGDY nie bylo, to twor sztuczny jak pisalismy.

  By;i Rusini, czyli Plemiona Lechickie i Rusackie, Bojki i Pan Roman lepiej Wymieni ode mnie, ktore byly pod Zarzadem Rurykowiczow i Kropka. Rurykowicze byli czasowo i tworzyli Organizacje ala Panstwowa czasowo. Przed Rurykowiczami byl Twor Inny, tak jak przed POLSKA byla Lechia miedzy Lechiami bylo Krolestwo, ktorego Krola Szczury zjadly. Przed Tym bylo cos , co Ukrywane jest przed Nami a Bylo Wielkie i w Chwale, co tylko RZECZPOSPOLITA odzwierciedla w czasach Nowozytnych a potem R O S J A

 110. JO said

  Mozemy Tworzyc rozne Organizacje Panstwowe, ale nie mozemy zgubic JEDNOSCI i dazyc do Jednosci i Chwala za To Jagiellonom i owczenym Panujacym – PANOM

 111. JO said

  Kresy Wschodnie Sa W Granicach Polski.

  Kazde z Nowych ala Narodow postRzeczypospolitej musi Odbudowac Na Nowo Jednosc Polski oraz Odbudowac w Sobie DUCHA POLSKIEGO = ORTODOKSUJNEGO

 112. Zerohero said

  Re 105, Inkwizytor

  Ależ ja ciągle powtarzam, że znany nam Lwów stworzyli Polacy (nie wnikam do czasów Popiela). W tym czasie Ukraińcy mieli na koncie….no właśnie. Co? Jakieś miasta, organizację, dzieła literatury? Ja tutaj nie chcę Ukraińcom dokuczyć ani ich poniżyć. Niewiele mieli. Bez Polski nie byłoby Lwowa jaki znamy.

  Re 103, Marucha

  W średniowieczu lepiej rozwinięci Niemcy kolonizowali obszary Polski (zwarta emigracja) i nie mam tu na myśli Krzyżactwa. Polacy po prostu ich zasymilowali. I co, jakieś żale, kompleksy? Były jakieś problemy po drodze, ale mało kto o tym pamięta.

  Trzeba naprawdę słabego (nieuformowanego) narodu by dać się podbić przez Polaków. 🙂 Polacy dysponowali słabą projekcją siły. patologie na Ukrainie wynikały ze słabości ustroju I RP a nie ataków o charakterze etnicznym.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: