Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Robert o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  UZA o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Olo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  Olo o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Boydar o Herbert, czyli skąd się w…
  Boydar o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Mężczyzna w stanie wegetatywnym „przemówił” do lekarzy

Posted by Marucha w dniu 2012-11-15 (Czwartek)

Lekarze w Kanadzie skomunikowali się z 39-letnim mężczyzną, który od ponad 10 lat jest w stanie wegetatywnym i wydawało się, że jest pozbawiony świadomości – informuje „BBC News”. Pacjent przekazał lekarzom, że nic go nie boli. 

Scott Routley zapadł w śpiączkę po tym, jak 12 lat temu uległ wypadkowi samochodowemu i doznał poważnego urazu głowy. Był nieprzytomny, a potem zapadł w tzw. stan wegetatywny. Ludzi w tym stanie określa się jako przytomnych, ale pozbawionych świadomości. Chory może mieć oczy otwarte, ale nie ma świadomości świata zewnętrznego ani własnego istnienia. Tak się przynajmniej wydawało.

Prof. Adrian Owen, znany brytyjski neurofizjolog zajmujący się badaniem ludzi nieprzytomnych, postanowił sprawdzić, w jakim faktycznie stanie znajduje się Kanadyjczyk. Z przeprowadzonych przez niego wcześniej badań wynikało, że co piąta osoba znajdująca się w tzw. stanie wegetatywnym zachowuje jednak resztki świadomości i można się z nią skomunikować badając aktywność jej mózgu.

Owen postanowił sprawdzić, czy tak jest również w przypadku Scotta. Jego rodzina od dawna przekonywała, że czasami reaguje on na zapytania ruchami powiek lub kciuka. Opiekujący się nim osoby nigdy jednak tego nie potwierdziły. Prof. Bryan Young, neurolog, który się nim zajmował, zapewnia, że wszystkie badania wskazywały, że jest w stanie wegetatywnym. Nie zauważono też żadnych odruchów mimowolnych wskazujących na zachowanie intencjonalne.

Próbę przeprowadzono w Brain and Mind Institute na University of Western Ontario. Do badania mózgu Scotta wykorzystano funkcjonalny rezonans magnetyczny (FMRI). Zapytano go, czy może coś go boli, a on odpowiedział, że nie. Wskazywała na to wykrywana rezonansem aktywność mózgu. Specjaliści przekonują, że o pomyłce nie może być mowy, gdyż powtarzano te próbę kilkakrotnie. Za każdym razem rejestrowana aktywność mózgu sugerowała, że Scott chce przekazać, że nie odczuwa dolegliwości.

„Świadczy to o tym, że zachował świadomość, wie, kim jest i gdzie się znajduje” – powiedział prof. Owen. Dodał, że od dawna chciał się skontaktować z osobą w stanie wegetatywnym, która jest do tego zdolna, by się dowiedzieć, w jakim jest stanie i jakie są jej odczucia. Jego zdaniem udało się tego dokonać po raz pierwszy.

Owen twierdzi, że w przyszłości będzie można dowiedzieć się od takiej osoby, czego potrzebuje i co można zrobić, żeby choć trochę poprawić jej jakość życia. Na przykład, czy zmienić porę mycia i karmienia.

BBC twierdzi, że w podobny sposób przebadano Stevena Grahama, Kanadyjczyka również znajdującego się w stanie wegetatywnym. Tym razem po skomunikowaniu się z nim okazało się, że potrafi zapamiętywać nowe wydarzenia ze swego otoczenia. Stwierdzono, że wie o tym, że jego siostra urodziła córkę, choć miało to miejsce już 5 lat po tym, jak doznał poważnego urazu głowy, po którym zapadał w śpiączkę.

„Być może trzeba będzie zmienić podręczniki do medycyny” – twierdzi Young. (PAP)

zbw/ agt/
http://www.medonet.pl

Komentarze 2 do “Mężczyzna w stanie wegetatywnym „przemówił” do lekarzy”

 1. Ciekawe co na to pozostali europejscy profesorkowie medycyny, którzy chorych w stanie wegetatywnym z chęcią poddaliby eutanazji.

  Mam nadzieję, że kiedyś Prawda zatryumfuje nad lewacką propagandą i człowiek będzie zawsze traktowany po ludzku! Tylko Bóg ma prawo odbierać życie!

 2. 166 bojkot TVN said

  Czyli Teri Shivo została zamordowana zgodnie z życzeniem męża wbrew woli rodziców, którzy również mówili, ze ona reaguje na ich obecność.

  Tak od początku twierdziliśmy – admin

Sorry, the comment form is closed at this time.