Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Maverick o Rosja zagroziła Google giganty…
  Maciejasz o Wolne tematy (71 – …
  Jan o Wolne tematy (71 – …
  revers o Wolne tematy (71 – …
  Marcin o Francuska Cassandra skazana za…
  seler o Wolne tematy (71 – …
  Olo o Ubywa nas
  Yagiel o Wolne tematy (71 – …
  Hulajdusznik o Putin o rozbiorze Czechosłowac…
  karlik o Putin o rozbiorze Czechosłowac…
  Marucha o Wolne tematy (71 – …
  seler o Wolne tematy (71 – …
  Jack Ravenno o Ubywa nas
  I*** o Gniezno: Odpowiedź na komunika…
  Ale dlaczego? o Gniezno: Odpowiedź na komunika…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Wyższe wykształcenie na Białorusi

Posted by Marucha w dniu 2012-11-15 (Czwartek)

System edukacji na Białorusi dzieli się na 4 poziomy: edukacja przedszkolna (nie jest obowiązkowa), szkoła bazowa (trwa 9 lat), szkoła średnia (dodatkowo do bazowej 2 lata) albo edukacja profesjonalna specjalistyczna (zawodówki, technikum, college), szkolnictwo wyższe (uniwersytety, akademii, instytuty, wyższe college). Edukacja na wszystkich tych poziomach jest prowadzona w dwóch językach (według wyboru) – po rosyjsku i po białorusku. Od 2002 roku obowiązuje 10-stopniowa ocena wiedzy, zamiast wcześniejszej 5-stopniowej.

Wyższe wykształcenie na Białorusi można otrzymać w 45 państwowych uczelniach i 10 prywatnych. Stosunek ilości studentów na Białorusi do ogólnej liczby ludności jest jeden z najwyższych w Europie. Na Białorusi wyższe wykształcenie uważa się za prestiżowe i jest ono ogólnodostępne. Jeżeli student studiował bezpłatnie na uczelni wyższej, to państwo przewiduje obowiązkowe skierowanie tego studenta do pracy na 2 lata w otrzymanym zawodzie (po zawodówce czy technikum – na 1 rok). Dzięki temu programowi byłemu studentowi gwarantuje się pracę w zawodzie i otrzymanie właściwego doświadczenia. Po tych 2 latach można albo dalej pracować w tym samym miejscu, albo zmienić pracę.

Oczywiście, niektórzy mogą być niezbyt zadowoleni z miejsca skierowania. W takim przypadku można wnioskować o zmianę tego miejsca, albo można w ogóle zrezygnować ze skierowania, ale wtedy trzeba zapłacić za lata bezpłatnych studiów. Studenci, którzy mają bardzo dobre stopnie w nauce mogą sami wybierać miejsce skierowania do pracy. Jeżeli student/studentka ma żonę/męża, to komisja uczelni skieruje taką osobę do pracy w miejscu zamieszkania lub pracy małżonki/małżonka. Jednak o takiej potrzebie trzeba poinformować uczelnię wcześniej, ponieważ nie śledzi ona życia prywatnego swoich studentów.

Na Białoruś przyjeżdżają po wyższe wykształcenie studenci z całego świata. W ostatnim roku ilość zagranicznych studentów na Białorusi wzrosła o 15%. Studenci przyjeżdżają z 88 krajów, ale najwięcej przyjeżdża z Chin, Korei Południowej, Turkmenistanu i Rosji. Wśród uczelni wyższych liderem w ilości zagranicznych studentów jest Białoruski Państwowy Uniwersytet.

Dział współpracy międzynarodowej tego uniwersytetu przeprowadził ankietę wśród zagranicznych studentów z pytaniem o przyczynach przyjechania na studia właśnie na tą uczelnię. 30% studentów wskazała za główną przyczynę możliwość otrzymania wykształcenia w języku rosyjskim, 24% za główną przyczynę studiów na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie wskazało wysoki poziom edukacji na Białorusi, 19% przyjechało na studia do tego uniwersytetu z polecenia krewnych lub znajomych.

Edukacja w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie nie jest tania (według zdania studentów zagranicznych). Jeden rok studiów kosztuje tu od 1500$ do 4000$ w zależności od specjalizacji. Mimo to ilość zagranicznych studentów rośnie z roku na rok. Największym zainteresowaniem cieszą się wydziały stosunków międzynarodowych, dziennikarstwa i medycyna.

http://novabelarus.com

Komentarze 4 do “Wyższe wykształcenie na Białorusi”

 1. Kronikarz said

  ; – )

 2. maasteer69 said

  Tak trzymać

 3. RomanK said

  Among the institutions of the CIS BSU in this ranking is 9th place. At the same position, and BSU is among the universities of Central and Eastern Europe. Tops the list of Cambridge University. M. V. Lomonosov Moscow State University has 112 positions, St. Petersburg State University – 251, Novosibirsk – 400. University of Warsaw – 401 – 450, University of Vilnius – 551 – 600 position.
  Uniw, Bialorusi plasuje sie obdoch rankingach na 9 miejscu….

  Na pierwszym Cambridge Uniw Lomonosowa w Moskwie na 112…Petersburg 251 ,….Novosybirsk 400..
  Uniwersytet Warszawski 401 q pierwszym rankingu w drugim 450;;;;

 4. RomanK said

  zrodla…http://rfe.by/en/our-news/~shownews/325

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: