Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wewewe o Reminiscencje z niedzieli covi…
  wewewe o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Leo o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  I*** o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Kojak o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Bodzio o Czy człowiek faktycznie wykorz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Jaki los krzyża na Rysach?

Posted by Marucha w dniu 2012-11-18 (Niedziela)

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zapowiada demontaż kolejnego, metalowego krzyża, który stanął na Rysach.

zdjecie

K.Dudzik/CC2.0/Wikimedia/Nasz Dziennik

Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu. Wówczas – jak podaje „Tygodnik Podhalański” – na najwyższym szczycie w Polsce pojawił się metalowy krzyż oraz tablica upamiętniająca rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Dotychczas nie udało się ustalić, kto ten chrześcijański symbol na górze ustawił. Natomiast pracownicy TPN postanowili przenieść go do sanktuarium na Wiktorówkach w pobliżu Rusinowej Polany.

– W tym przypadku ktoś bez żadnych uzgodnień zamontował krzyż, dlatego chcemy go przenieść do sanktuarium na Wiktorówkach, gdzie co jakiś czas przenoszone są tego typu symbole i tablice pamiątkowe upamiętniające śmierć różnych osób. Te historyczne zostają, zaś wszystkie nowsze, w miarę możliwości, staramy się przenieść właśnie do sanktuarium – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Szymon Ziobrowski, kierownik działu udostępniania w TPN.

Pytany o powód decyzji o przeniesieniu kolejnego krzyża wyjaśnił, że „jest on wykonany z metalu, a Rysy są najwyższym szczytem w tym miejscu”.

– Krzyż z metalu może wzmagać zagrożenie w przypadku burz. Podobna sytuacja jest na Giewoncie, oczywiście tamten krzyż jest większy. Wiadomo, że jak jest burza, to wszystkie metalowe rzeczy należy od siebie odsuwać, a Rysy są taką górą, z której szybkie wejście czy zejście nie jest takie proste. Dlatego jedną z kwestii jest bezpieczeństwo turystów – tłumaczył Ziobrowski.

– Montaż jakichkolwiek obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wymaga uzgodnienia z gospodarzem terenu niezależnie od tego, czy mówimy o krzyżu, czy o czymś innym. W tej sytuacji nie było żadnego uzgodnienia. Nikt do nas się nigdy nie zgłosił – zaznaczył nasz rozmówca.

Ziobrowski zaznaczył, że nie są demontowane krzyże, będące w Tatrach od wielu, wielu lat i mające wartość kulturową. – Natomiast jeżeli umieszcza się cokolwiek, nawet krzyż w górach, w miejscu publicznym, to trzeba zwracać uwagę na inne elementy. Choćby na to, w jaki sposób jest on wykonany i z czego – powiedział.

Po polskiej stronie Tatr krucyfiksy znajdują się m.in. na Giewoncie, Grzesiu i przy Czarnym Stawie pod Rysami.

Izabela Kozłowska
http://naszdziennik.pl

Komentarze 2 do “Jaki los krzyża na Rysach?”

 1. Zbyszko said

  Chyba najwyższy już czas zdjąc dyrekcję TPN. W Austrii w Alpach na wielu szczytach sa krzyże i jakoś nikomu nie przyjdzie do głowy gdzies je tam przenosic. To już nie pierwszy taki „wyskok” dyrekcji TPN.

 2. Zbyszko said

  Jeżeli Górale, taternicy, ale i zwykli turyści nie wyraża jasno swojego sprzeciwu, to TPN rzeczywiście krzyż zdejmie. Zaś gdyby juz taką decyzje podjeło to mam nadzieję, że nie znajdą się wykonawcy tej decyzji, którzy także biorą na siebie ta odpowiedzialnośc

Sorry, the comment form is closed at this time.