Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o W obronie realizmu polity…
  Boydar o List przełożonego generalnego…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Białoruska biegaczka będzie si…
  bryś o Białoruska biegaczka będzie si…
  Boydar o Traditionis Custodes
  podczaszy o Kościół w rękach predatora. Dr…
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Olo o Paradoks Pałacu Saskiego
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  Marucha o Kościół w rękach predatora. Dr…
  podpis o Kościół w rękach predatora. Dr…
  bryś o Wolne tematy (54 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

O czym wyją wilki

Posted by Marucha w dniu 2012-11-19 (Poniedziałek)

A przede wszystkim – w jakim celu. Z pewnością nie po to, by odstraszyć konkurencję.

Wycie wilków jest jednym z najbardziej tajemniczych dźwięków, jakie możemy usłyszeć w przyrodzie. Słuchanie wycia całej watahy – składającej się najczęściej z czterech do sześciu osobników – to naprawdę niezwykłe doświadczenie. Podczas takiego seansu wydaje się, że w spowitym mrokiem lesie „koncertuje” co najmniej kilkanaście drapieżników.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że to tylko złudzenie, wywołane emitowaniem przez wilki dźwięków harmonicznych. Rozchodzą się one na znacznie większą odległość i jednocześnie umożliwiają wywołanie „przytłaczającego” wrażenia na ewentualnych intruzach – obcych wilkach. W zamierzchłych czasach także ludzie wykorzystywali dźwięki harmoniczne, by komunikować się na duże odległości. Pamiątką tych praktyk jest tradycyjny śpiew gardłowy, polegający na jednoczesnym emitowaniu dźwięków harmonicznych razem z dźwiękiem bazowym, co sprawia wrażenie wydawania kilku dźwięków naraz. Taki właśnie rodzaj śpiewu do dziś usłyszeć można na Syberii, w Mongolii, Japonii, Afryce, na Grenlandii i Alasce.


.
Człowiek, ze swym dość ograniczonym zmysłem słuchu, jest w stanie usłyszeć wyjące wilki z odległości mniejszej niż 4 km, podczas gdy one same słyszą się nawet z 10 km. Zafascynowani intrygującym dźwiękiem wycia naukowcy od dziesięcioleci spierali się, jakie właściwie funkcje spełnia ono w życiu zwierząt. Aby się tego dowiedzieć, od lat 60. ubiegłego wieku w Ameryce Północnej oraz w Europie podejmowali próby prowokowania wilków do odpowiedzi, imitując wycie lub odtwarzając jego nagrania. Jednak metoda ta dawała jedynie możliwość analizy czasu, miejsca i sytuacji, w jakich drapieżniki reagują na taką stymulację, nie pozwalając ustalić, dlaczego wyją spontanicznie, niczym niesprowokowane.

Wraz z badaczami z Zakładu Badania Ssaków postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie, studiując obyczaje wilków w Puszczy Białowieskiej. Kilkanaście z nich wyposażono w obroże z nadajnikami i podczas trwających kilka lat namiarów telemetrycznych skrupulatnie rejestrowano wszystkie przypadki spontanicznego wycia wilków oraz okoliczności, w jakich ono występowało. Zebraliśmy ponad 130 takich obserwacji, a w blisko 100 przypadkach udało się nam określić, jak zachowywały się oznakowane osobniki przed wyciem, podczas samego wycia i po nim. Analiza wyników doprowadziła nas do zaskakujących wniosków.

Dotychczas uważano, że wilki wyją głównie po to, by zaznaczyć swą obecność i potwierdza prawa do zajmowanego terytorium. Uznawano, że wycie jest przede wszystkim rodzajem dźwiękowego ogłoszenia, skierowanego do obcych watah lub wilków, o mniej więcej takiej treści: „Ten teren jest nasz i trzymaj się od niego z daleka”.

Tymczasem obserwacje w Puszczy Białowieskiej pokazały, że najważniejszą funkcją wycia jest komunikacja pomiędzy członkami grupy rodzinnej. W prawie połowie przypadków wyły do siebie wilki z tej samej grupy, po to, by zlokalizować się w lesie i spotkać w konkretnym miejscu już po łowach. Także szczenięta i ich opiekunowie przebywający w pobliżu nory często komunikowali się z resztą grupy będącą właśnie na polowaniu, by np. zasygnalizować grożące niebezpieczeństwo lub głód. W wielu przypadkach powracający łowcy nawoływali szczenięta, żeby je odnaleźć i nakarmić. Wilki chętnie też wyły tuż przed wyruszeniem na polowanie, co można interpretować jako rodzaj pieśni bojowej. Drapieżniki wyły także po spotkaniu się wszystkich członków grupy, co było zapewne częścią rytuału powitalnego.

Co ciekawe, znacznie rzadziej, niż się spodziewano, wilki wyły po udanym polowaniu, a tylko sporadycznie (jedynie w 2% przypadków) kontaktowały się ze sobą w ten sposób sąsiednie grupy rodzinne (wcześniej uznawano to za jedną z głównych przyczyn wycia). Największe natężenie wilczej aktywności wokalnej naukowcy zarejestrowali w lecie, w okresie intensywnej opieki sprawowanej przez wszystkich członków watahy nad szczeniętami. Jak łatwo się domyślić, wilki zazwyczaj wyły w nocy. Jednak ciekawe było to, że szczególnie intensywnie w jej pierwszej części, czyli od zmierzchu do północy. Zbiegało się to z okresem ich największej aktywności łowieckiej, gdy wataha lub jej część opuszcza miejsce dziennego odpoczynku, wyruszając na polowanie. Około północy wilki zwykle wracają już z upolowaną zdobyczą do szczeniąt lub też – w razie konieczności, gdy łowy nie były udane – podejmują kolejną próbę przed świtem.

Jeśli zatem spojrzeć na wycie z naszej ludzkiej perspektywy, można je przyrównać do korzystania z telefonu komórkowego z opcją darmowych rozmów z kilkoma wybranymi numerami. Używa się go, by spotkać się z rodziną, sprawdzić, czy dzieci są bezpieczne, przywołać je na obiad lub umówić się na wspólne wyjście do restauracji. Rzadko natomiast wykorzystuje, by nawymyślać sąsiadom lub zadzwonić do nieznajomego, bo koszty takich połączeń są wysokie. W przypadku wilków mogłoby to oznaczać narażenie się na ryzykowną potyczkę z większą i silniejszą watahą – czego dla dobra całej rodziny zazwyczaj się unika.

Andrzej Hołdys / Wiedza i Życie
Więcej w miesięczniku „Wiedza i Życie” nr 11/2012
http://ciekawe.onet.pl

Powyższy (fascynujący dla gajowego) artykuł ma na celu odwrócenie uwagi Polaków od spraw zasadniczych – admin.

Komentarzy 25 do “O czym wyją wilki”

 1. Wandaluzja said

  http://naszeblogi.pl/34097-friedman-polska-skazana-na-zaglade-lub-okupacje-niemiecka

  George Friedman w tekście „ Strategia dla Polski „ Aby zacząć myśleć o polskiej strategii, musimy pamiętać, że w XVII wieku Polska, w unii z Litwą, była jednym z głównym mocarstw europejskich „…”Polska strategia narodowa obraca się wokół jednej, egzystencjalnej kwestii: jak zachować tożsamość narodową i niepodległość „….”Dla niektórych krajów geopolityka jest kwestią marginalną. Dla Polski stanowi o istocie jej egzystencji. Jej utrata spowoduje narodową katastrofę. Stąd narodowa strategia Polski w nieunikniony sposób tworzona jest w przemożnym poczuciu strachu i desperacji. „….” Dziś wiara w Unię Europejską i NATO, zamiast uznania, że państwa muszą w ostatecznym rozrachunku same zadbać o swoje narodowe bezpieczeństwo, to kwestia, z którą Polska musi się zmierzyć. ”Wyciągając wnioski ze swojej historii Polska wie, że musi zachować niezależność i uniknąć obcej okupacji – kwestia ta przesłania wszystkie inne„….”Pozorne gwarancje. Idealnym rozwiązaniem tego fundamentalnego problemu wobec którego stoi Polska, granicząc z potężnymi Niemcami i Rosją, jest stanie się buforem, z którym Berlin i Moskwa się liczą. Drugim rozwiązaniem jest sprzymierzenie się z jednym bądź drugim mocarstwem w celu uzyskania gwarancji bezpieczeństwa. Jest to jednak niezwykle trudne, ponieważ uzależnienie od Rosji lub Niemiec powoduje groźbę wchłonięcia lub okupacji. Trzecim rozwiązaniem dla Polski jest znalezienie mocarstwa zewnętrznego, które gwarantowałoby jej interesy”…”Polska musi budować swoją strategię na najgorszym możliwym scenariuszu. „….(źródło )

  Zacznę od Tuska i jego polityki serwilizmu wobec Niemiec . Friedman napisał „ Drugim rozwiązaniem jest sprzymierzenie się z jednym bądź drugim mocarstwem w celu uzyskania gwarancji bezpieczeństwa. Jest to jednak niezwykle trudne, ponieważ uzależnienie od Rosji lub Niemiec powoduje groźbę wchłonięcia lub okupacji”. Polityka Tuska, Sikorskiego i Komorowskiego stawiająca na uległość wobec Niemiec skończy się według Friedmana albo okupacją niemiecką , albo wchłonięciem przez Niemcy.

  Friedman z góry zakłada ,że liczenie na to ,że mocarstwem gwarantującym interesy Polski , czyli krótko mówić niepodległość będą Stany Zjednoczone to mogą być mrzonki.
  Friedman jako jedyna rozwiązanie proponuje , aby Polska liczyła na ….siebie .

  Friedman „Podstawową kwestią jest narodowa determinacja. W XVIII wieku upadek potęgi Polski wynikał w równej mierze z wewnętrznych podziałów wśród szlachty, co z wielokierunkowego zagrożenia. W okresie międzywojennym istniała wola oporu, ale nie zawsze szła ona w parze z chęcią ponoszenia kosztów wydatków na zbrojenia. „

  Czyli patrząc na co wyrabia nomenklatura Platformy i reżimowe media jedyny wniosek jaki można wysunąć z tej analizy Friedmana to że Polska upadnie , że dotknie ją zagłada . Ewentualnie w formie okupacji niemieckiej i wchłonięciu przez Niemcy .

  Aby Polska zgodnie z radą Friedmana mogła stać się silnym buforem pomiędzy Rosją i Niemcami powinniśmy wrócić do polityki wschodniej i jagiellońskiej Lecha Kaczyńskiego, oraz zacząć się gwałtownie zbroić . Friedman zaleca aby Polska stała się niczym Izrael i zwiększyła budżet wojenny trzykrotnie. Do tego zaleca skończenie z państwem opiekuńczym. Tutaj mówiąc żartem chyba Friedmanowi chodził o państwo opiekuńcze w stosunku do miliona urzędników II komuny i ich rodzin .

  Przestawiam tutaj radę Friedmana z jego innego tekstu „Polska musi bronić się sama „Tymczasem powinna się wzorować na Izraelu”… „…Macie państwo między Niemcami a Rosją. Żaden Polak nie może przewidzieć, co się stanie z sąsiadami w przyszłości, a liderzy polityczni powinni przygotowywać kraj na najgorsze. „….”Niemcy są do nas dobrze nastawione, Rosja też na razie chyba nam nie zagraża. „….”akie myślenie jest ekstremalnie niebezpieczne. „…..”Izrael wydaje na obronę narodową dominującą część budżetu. „….”Wydajemy na obronę narodową niecałe 1,95 proc. PKB. Nie mamy pieniędzy na armię według izraelskiego wzorca. „…..”Oczywiście, że macie. Jeśli kraj chce chronić swoje bezpieczeństwo, wymaga to wyrzeczeń. Jak w Izraelu.Izrael na obronę narodową wydaje ponad 6 proc. PKB , a ma podobny udział państwa w gospodarce co Polska. Na czym oszczędza? Izrael pamięta o swojej historii i chroni siebie najlepiej jak potrafi – kosztem państwa opiekuńczego. „….(więcej)

  Tutaj muszę przytoczyć słowa Staniłko o geopolitycznym myśleniu Lecha Kaczyńskiego . Kaczyński robił dokładnie to co Friedman uważa za konieczne aby Polska utrzymała niepodległość i nie dostała się pod okupację Niemiec .

  Staniłko „Po trzecie wreszcie, polityka Lecha Kaczyńskiego zmierzała do politycznego zintegrowania krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Działania prezydenta nie przyniosły spodziewanych szybkich skutków, bo też tego typu wysiłki rzadko kończą się szybkim powodzeniem, jednak w oczach rosyjskich strategów i elit politycznych ich logika była całkowicie jasna i niebywale szkodliwa dla rosyjskich zamierzeń.Prezydent Kaczyński dążył bowiem do zbudowania trwałej koalicji Polski – jako lidera Europy Środkowej– nie tylko z krajami tzw. nowej Europy, ale również z krajami tzw. BUMAGI, czyli Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii.Ta strategia zbudowana była na tradycyjnym polskim myśleniu geopolitycznym, którego korzenie sięgają czasów jagiellońskich „…( więcej )

  Przypomnę jeszcze inny tekst Friedmana , który powstał jeszcze przed Zamachem Smoleńskim „Ale dzisiejsza Rosja to gracz jeszcze słabszy niż w 1991 r. I dlatego tak bardzo niepokoi ją rosnąca na znaczeniu Polska, która jest ósmą gospodarką Europy i rozwija swój potencjał militarny. Ma szansę powiększyć swój wpływ na Ukrainę i kraje bałtyckie. „…”Zachodnia Europa spędziła niemal pół wieku pozbawiona rzeczywistej suwerenności – polityka zagraniczna Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii nie była wcale w rękach rządów tych państw, lecz ich rosnącego w siłę protektora – Ameryki. „…Rosjanie się was obawiają, Amerykanie się z wami liczą, a wy nie zdejmujecie kostiumu ofiary, zupełnie jakbyście czekali, aż znowu wkroczy Wehrmach”…” Naprawdę kluczowe decyzje w Europie nie są podejmowane w Brukseli. „…(więcej )

  Friedman ”Wady tej strategii są oczywiste. Po pierwsze, w interesie gwaranta bezpieczeństwa może nie być przyjście Polsce z pomocą. „….”Członkostwo w organizacjach międzynarodowych jest rozwiązaniem wątpliwym także z tego względu, że zakłada, iż NATO i Unia Europejska są instytucjami stabilnymi. Jeżeli Rosja stanie się agresywna, zdolność paktu do wystawienia sił zdolnych powstrzymać Rosjan będzie w większym stopniu zależeć od Amerykanów niż od Europejczyków „……”Trzy strategie
  W tej sytuacji Polska ma przed sobą trzy możliwe strategie. Pierwsza polega na zrobieniu wszystkiego co w jej mocy, by utrzymać spójność NATO i Unii Europejskiej, oraz niedopuszczeniu, by stosunki Niemiec z tymi organizacjami uległy erozji. Polska nie ma na to jednak wystarczających środków. Druga strategia polega na zbliżeniu z Niemcami lub Rosją, które to kraje gwarantowałyby jej interesy. W oczywisty sposób jednak zdolność do utrzymywania tych relacji jest ograniczona. Trzecia strategia opiera się na szukaniu zewnętrznego mocarstwa, gotowego gwarantować polskie interesy.”…..”Tym mocarstwem są obecnie Stany Zjednoczone. Jednak po doświadczeniach w świecie islamskim USA skłaniają się ku bardziej zdystansowanemu podejściu do świata zewnętrznego, opartemu na równowadze sił. To nie oznacza, że Stanów Zjednoczonych nie interesuje to, co dzieje się w północnej Europie. „…Po pierwsze: determinacja.Osiągnięcie tej zdolności jest kwestią potencjału gospodarczego i narodowej determinacji. Sytuacja ekonomiczna w Polsce poprawiła się radykalnie w ostatnich latach, ale zbudowanie skutecznych sił zbrojnych wymaga czasu i pieniędzy. Polacy mają czas, by to zrobić, bo rosyjskie zagrożenie na tym etapie wydaje się bardziej teoretyczne niż realne, a polska gospodarka jest na tyle dynamiczna, by udźwignąć ten ciężar. Podstawową kwestią jest narodowa determinacja. W XVIII wieku upadek potęgi Polski wynikał w równej mierze z wewnętrznych podziałów wśród szlachty, co z wielokierunkowego zagrożenia. W okresie międzywojennym istniała wola oporu, ale nie zawsze szła ona w parze z chęcią ponoszenia kosztów wydatków na zbrojenia. Wielu wolało wierzyć, że sytuacja nie jest tak poważa, jak w rzeczywistości była. Dziś wiara w Unię Europejską i NATO, zamiast uznania, że państwa muszą w ostatecznym rozrachunku same zadbać o swoje narodowe bezpieczeństwo, to kwestia, z którą Polska musi się zmierzyć…(źródło)
  Marek Mojsiewicz
  Lech Kaczyński: Jestem przekonany, że zwyciężymy
  ***
  Ja to mówię i piszę od ponad 20 lat – że nałożnicy, kochankowie i cherubiny Hitlera TO NIE ZWYCIĘSTWO, bo Hitler był funkcjonariuszem Granicy na Missisipi.

 2. Pablo Lupo said

  Panie Gajowy.

  Dziekuje za zamieszczenie tego artykulu. O wilkach wiemy mniej niz nic, mowie o powszechnej opinii publicznej. Wilk jest niezwykle pozytecznym i szlachetnym stworzeniem, wiele jego naturalnych cech moglby zastosowac u siebie rodzaj ludzki. Nie czas jednak i nie miejsce tutaj, zeby tu wchodzic w szczegoly.
  Nie wpadajmy w obsesje mniemajac, ze cokolwiek nie dotyczy naszego narodowego cierpietnictwa, to proba odwrocenia uwagi od rzeczywistosci. Osobiscie wole artykuly o wilkach od na przyklad tych UFOlogicznych.
  Tak sobie marze, ze starosc spedze w srodku nikad, gdzies w chalupince jakiejs w glebi puszczy, a pogrzeb mi wyprawia bracia wilcy i zaspiewaja tak jak na powyzszym krotkim klipie.

  Tak i na dzien dzisiejszy zmienie sobie proweniencje z neocywilizowanego Spoko na bardziej naturalne Lupo.

 3. Marucha said

  Re 2:
  Ja też lubię wilki, te inteligentne i umiejące ze sobą współpracować dla osiągnięcia wspólnych celów zwierzęta. Niektórzy nazwali by je „socjalistami”…
  Są skądinąd bardzo rodzinne i wierne sobie.

  PS Dowiedziałem się, że w Norwegii padła propozycja całkowitego wytępienia wilków w tym kraju.

 4. osoba prywatna said

  Ten pies również wydaje b. oryginalny dżwięk.

  Pies goniący zająca na sygnale!

 5. Marucha said

  Re 4:
  Psiak zachowuje się bardzo nieinteligentnie. Cztery litery z niego, a nie myśliwy.

 6. osoba prywatna said

  W takim razie co powiedzieć o tym.
  Bitch of the week

 7. Bozydar said

  Zwierzeta zyjace na tej przepieknej planecie, stanowia przyklad perfekcyjnego zaprojektowania i ‚wpasowania’ w srodowisko w ktorym zyja.
  Jeden z przykladow – lasowka smuzka – jest 20 gramowym ptaszkiem, ktory lato spedza w Kanadzie i na Alasce a na zime wraca do Am. Poludniowej.
  Gdy wraca to nie leci prosto w kierunku Am. Pludniowej lecz kieruje sie w strone Afryki, wie bowiem, ze napotka tam cieple wiatry wiejace w kierunku poludniowo-zachodnim, ktore ulatwiaja mu powrot.
  Istota tego jest to, ze rodzice opuszczaja mlodego ptaszka wczesniej, on sam zas obrosniety tluszczem [energia], cwiczy latanie i pewnego dnia kieruje sie w droge powrotna za rodzicami.
  Skad wie jaka droge wybrac?
  Moze jeszcze zwykle jajko kurze, w ktorym przechowywana jest informacja dotyczaca wygladu przyszlego kurczaka ale co rownie wazne, jak sie opiekowac potomstwem i ktore robaki sa dla niego trujace itd. On to wie, nikt go nie uczy!
  Oczywiscie kwestia oddychania kurczaka w skorupie jaja, wydalania produktow przemiany materii to duzy temat.
  Swiadczy to o Projektancie i jego geniuszu!
  Zwierzat spelniajacych okreslone funkcje w srodowiski sa setki tysiecy, my zas mozemy podziwiac urzekajace piekno i harmonie zycia!
  To wszystko jest stworzone dla ludzi, czy oni doceniaja to?- nie, sa tacy, ktorzy z chciwosci niszcza zycie i srodowisko, strzelaja do zwierzat, czerpiac prymitywna satysfakcje z zadawania smierci!
  A czlowiek mial sie opiekowac wszystkim.
  Ludzie sa bardziej dzicy niz zwierzeta!

 8. Marucha said

  Re 7:
  Wie Pan, z czym mi się głównie kojarzy polski „myśliwy”?
  Z bydlakiem strzelającym do domowych psów i kotów, które miały nieszczęście wymknąć się poza ogrodzenie i natrafić na „obrońcę przyrody”.

 9. Bozydar said

  Panie Gajowy.

  Ma Pan absolutna racje!
  Sam pan widzi, ze z tymi ludzmi nie zbudujemy pokoju na tym swiecie.
  Zdziczenie bedzie sie poglebialo!

 10. JO said

  ad.8. A mnie z lekarzem weterynarii , ktory mowi , ze sterylizacja zwierzat wplywa korzystnie na ich zdrowie i robi to od 3 miesiaca zycia suczki zycia….

  Z Towarzystwem Opieki na d zwierzetami, krore odbiera psy i koty ludziom, bo sa oni biedni i zekomo nie moga poprawnie dbac o psa, ktory nie jest wykastrowany, pokazujac ten fakt jako dowod i z POLICJA wlamuje sie do Domu wlasciciela zwierzecia by go mu odebrac i pozwac go do sadu o „naruszenie dobrostanu zwierzecia”…

  etc, etc, etc

 11. Marucha said

  Re 10:
  Niech Pan wyjaśni, jak to jest z tą sterylizacją zwierząt. Czy wpływa dodatnio na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, czy odwrotnie.
  (Oczywiście nie chodzi mi o jakieś włamania do domów i sterylizowanie zwierząt wbrew woli właściciela, bo to jest po prostu jeden z przejawów totalitaryzmu.)

 12. JO said

  „Mechanizm humoralny jest starsza postacia INTEGRACJI, a poczatej jej mozna wykazac u pierwotniakow” – Fizjologia Zw Krzymowskiego
  ” Przez Regulacje humoralna rozumie sie wielostronne reakcje INTEGRACYJNE..” Fizjologia Zw.Krzymowskiego

  „Dzialanie Hormonow jest b rozlegle i obejmuje prawie wszystkie wazniejsze procesy zyciowe, a mianowicie przemiane materii, rozmnazanie, rozwoj fizyczny, psychiczny..” FZw Krzymowskiego

  Jednym Slowem Zwierzeta Kastrowane i sterylizowane szczegolnie w wieku Mlodym, dzieciecym sa OKALECZANE. Okaleczenie to powoduje NIEODWARACALNE skutki w psychice ziwerza, odpornosci zw – fizjologii , Anatomii zwierzat.

  Publicznie mowi sie o skutkach ubocznych sterylizacji i kastracji na sile wiezadel u psow, co przyczynie sie do takich problemow jak zerwanie wiezadla Krzyzowego.

  NIC natomiast nie mowi sie o wielorakich innych skutkach ubocznych wynikajacych z oslabienia sprzezenia Hormonalnego oraz jego samego z ukladem nerwowym i innymi ukladami, co powoduje zaburzenia Chomeostazy Ciala zwierzecia.

  Drugim slowem, sterylizacje i kastracje o jakich mowa sa BEZBOZNE

 13. Marucha said

  Re 12:
  To brzmi przekonująco.
  Pytanie: czy dodatnie skutki sterylizacji (zwierzę jest spokojniejsze, nie targają nim instynkty rozmnażania się) przeważają jej ujemne skutki, czy jest odwrotnie.

 14. JO said

  Zabiegi sterylizacji i kastracji wpisuja sie w Cywilizacje Smierci i nastawione sa na „zarabianie” pieniedzy, robienie bogatymi tych co trzymaja w rekach przemysl Farmaceutyczny ale i nie tylko bo i Zywieniowy dla Zwierzat.

  Zeby to bylo tylko to. NIkt ale to nikt nie bada wplywu Kastrowanych zwierzat na Psychike Czlowieka jako opiekuna.

  Widoczne sa dewiacje takie, ze czlowiek traktuje zwierze jako Maskotke, ktora jak przestaje spelniac jej Role po prostu zabija ja poprzez tzw pozwolenie jej „odejsc” (zastrzyk dozylny)

  Inne wplywy negatywne na czlowieka sa rowniez zauwazalne….co wykorzystuja Uni do manipulacji Masami.
  ———————-

  Panie Gajowy , ja niemam nic przeciwko temu by leczyc zwierzeta w Szpitalach o jaknaleprzej jakosci.

  Sprzeciwiam sie temu, ze zwierzeta sa wykorzystywane do manipulacji ludzmi. Krzywdzone sa , by skrzywdzic czlowieka a to wszystko pod wznioslymi haslami Dobrostanu Zwierzat i opieki nad zwierzetami no i ludzmi oczywiscie.

  —————–

  Dziekuje za opieke mnie samego i odpie…cie sie od moich zwierzat. Nie jest tedy droga nad opieka nad ludzmi i zwierzetami a droga jest Chrytus i Jego Prawa.

  Zniesiono prawa Boze a narzucono Ludzkie, ktore sa relatywizowane w odniesieniu do potrzeb – potrzeb manipulacji ludzmi kosztem ZWIERZAT

 15. JO said

  ad.13. Instynkt rozmnazania jest potrzebny tak zwierzeciu jak i przede wszystkim CZLOWIEKOWI. To dzieki normalnemu zachowaniu zwierzat , dzieci w dogodnym dla swego wieku i rozwojowi psychicznemu, m. in rozumieli co oznacza zblizenie sexualne. To bylo normalnoscia ale nienachalna, ktora dzis odgornie jest w szkolach , niezaleznie czy dziecko jest przygotowane czy nie na te wiedze, wiedze, czesto przekazana perwersyjnie, czego u zwierzat – NIE MA!!

 16. Marucha said

  Re 14, 15:
  Zgoda, przekonał mnie Pan.
  Ja jeszcze nigdy w swym życiu nie zabiłem zwierzęcia i nie zabiję. Nie licząc much i komarów. Nigdy zwierzę nie będzie dla mnie maskotką, lecz przyjacielem, który wywiera na mnie dobry wpływ, a ja na niego.
  Problemem jest, co zrobić z rodzącymi się kotkami i szczeniakami, których nikt nie chce.

 17. JO said

  Nie kazdy powinien ” prawo ” miec Koty w domu i nie kazdy powinien miec Psa. To sa Zywe zwierzeta i jak ktos nie potrafi zadbac i zyc ze zwierzeciem o normalnej grze hormonalnej, to nie powinien trzymac to zwierze.

  Zycie Uni robia coraz bardziej Wynaturzone a natura jest czescia czlowieka. W Wynaturzonym ludzkim swiecie powoduje sie , ze sa Wynaturzone, krzywdzace zwierzeta dzialania.

  Miejscem Kotow jest Wies, osiedla , gdzie chodza wolno lub polwolno. Trzymanie Kota zamknietego cale zycie w domu, wysterylizowanego jest Zbrodnia….

  Pies , pies jest po to by towarzyszyc, ale nie jako „mis”, „Kroliczek” maskotka pluszowa. To wielka odpowiedzialnosc z dwoch stron. Szkoda , ze te odpowiedzialnosc czuje tylko Pies a juz NIE CZLOWIEK

 18. JO said

  ad.16. Zycie nie jest doskonale Panie Gajowy. Ludzie umieraja. Ludzie zabijaja zwierzeta by Zyc i to ludzie maja Prawo zabic zwierze ale nie maltretowac je „humanitarnie” pozwalajac na Niszczenie ludzkiej psychiki, dzialaniom przeciw prawom Bozym, rzeczywistych Praw Zwierzat do Zdrowia i zyciea w zdrowiu.

  Ludzie pozwalaja sie oszukiwac i oszukuja samych siebie. To czysta Paranoja.

  Smierc istnieje i istnieje rowniez u zwierzat, ktore sa Zywe a nie maskotkami.

  Uswiadomic musimy sobie, ze Zabicie zwierzecia jako dzialanie jest Faktem a nie fikcja, ktora przeksztalcana jest w Ideologie „maskotki” , lub ” dzialania dla dobra zwierzat” – PTS – Eutanazja po wczesniejszym Okaleczeniu Zwierzecia i nie chodzi tu tylko o uniemozliwienie rozmnazania.

  Zwierzat cierpienie jak ludzkie cierpienie istnialo i bedzie istniec. Realne a nie zamienione na Oszustwo, ze jego nie ma….

 19. JO said

  My powinnismy mieszkac na wsi, wsrod zwierzat a nie w Blokach, Domkach jak w miescie i zwierzeta Kaleczyc, bo tak nam sie chce…

  To jednak jest KONTREWOLUCJA i wymaga KONTREWOLUCJI.

  Niby temat Kotow i Psow a jednak….KONTREWOLUCJA

 20. Marucha said

  Istnieją wszak koty, które świetnie się czują w zaciszu domowym, w znanych sobie kątach i wcale nie chcą wychodzić na dwór. Znam to z doświadczenia. Wielokrotne próby wyprowadzania naszej, już dawno nieżyjącej kotki, na spacer kończyły się zawsze widocznym strachem i wręcz paniką.

 21. JO said

  ad.20 . Tak tez maja niektore psy.
  Zwierzeta tez maja czasem chora psychike , Panie Gajowy.
  ———————–
  Ospowiedzia na problem , o ktorym rozmawiamy jest ODPOWIEDZIALNOSC.

  Ludzie musza byc sami odpowiedzialni…a nie , ktoz za nich i pod ta przykrywka, ludzmi manipuluje.

  Ja mam Psy, zaden nie wykastrowany, nie wysterylowana i co …i mozna.

  Koty to inny temat, nie tak prosty z racji fizjologii, lecz wymaga tego samego podejscia.

 22. JO said

  ad.16. A ja zabilem.
  Inaczej sie zabija, gdy tak trzeba. A inaczej sie zabija, gdy to sie robi pod czyjegos ludzkiego „chce” – co wymaga teraz Prawo Zydowskie

 23. JO said

  Witold Lutnicki – Osteologia – „…calkowity zrost kregow Krzyzowych za pomoca tkanki kostnej nastepuje dopiero po osiagnieciu dojrzalosci plciowej…”

 24. JO said

  Kiedys Rodzice kupowali Psa Chlopcu-Dziecku, by nabral odwagi, stal sie „Chlopcem” ..analogicznie .a dziewczynka „dziewczynka” – mala kobieta. Rodzice wiedzieli, ze Zwierzeta maja wielki wplyw na Ludzi, dzieci.

  Coz , Masoni tez wiedza…

  No i teraz mamy Eunuch i Kastraty wsrod naszych Dzieci. No i dzieci Mamy …geje i lesbijki :)))

 25. JO said

  dzis my okaleczamy Zwierzeta pod Ludzkie widzimisie, przyjemnosci a jutro bedziemy okaleczac innych ludzi pod te same potrzeby, zreszta Antykoncepcja..juz na masowa skale dziala a przeciez to Okaleczanie Kobiety i Mezczyzny.

  A co z Eutanazja Zwierzat…..domowych na Oczach Dziecka..

Sorry, the comment form is closed at this time.