Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Litwa: Polacy w rządzie!

Posted by Marucha w dniu 2012-11-20 (Wtorek)

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) otrzyma stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmu, tekę ministra energetyki oraz cztery stanowiska wiceministrów. Ugrupowanie zawarło umowę koalicyjną.

Jak poinformował przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski, jego ugrupowanie podpisało umowę koalicyjną razem z Litewską Partią Socjaldemokratyczną, Partią Pracy oraz ugrupowaniem Porządek i Sprawiedliwość.

– Osiągnęliśmy minimum, do którego dążyliśmy – tłumaczył Tomaszewski. AWPL poza ministerstwem energetyki i miejscem w prezydium otrzyma także cztery stanowiska wiceministrów w resortach rolnictwa, transportu, oświaty i kultury.

Prezydent Dalia Grybauskaite poinformowała, że we wtorek na premiera desygnuje lidera socjaldemokratów Algirdasa Butkevicziusa. Litewskie media pozytywnie przyjęły decyzję o zawiązaniu koalicji rządowej. Według dziennika „Lietuvos Żinios” obecność AWPL w rządzie zapowiada normalizację stosunków z Warszawą.

Litewscy Polacy od dawna domagają się poszanowania podstawowych swobód, w tym pisowni własnych nazwisk w języku polskim oraz dwujęzycznych tablic w tych rejonach Wileńszczyzny, w których stanowią większość. Przyjęta w ostatnim czasie ustawa o oświacie dodatkowo zaogniła konflikt, przynosząc dalszą dyskryminacją polskiego szkolnictwa na Litwie.

Źródło: TVP.info
mat
http://www.pch24.pl

Komentarzy 7 do “Litwa: Polacy w rządzie!”

 1. RG said

  Litwini zachowują się jak małe rozwydrzone dzieci. Pora na przywódcę Niepodległej Polski, który pojechałby do Wilna i w telewizji na żywo powiedział wprost „To nie Polska odpowiada za to, że wybieracie władzę, która spowodowała, że za 50 lat was, Litwinów, już nie będzie. To nie Polska odpowiada za to, że weszliście do Unii, co zniszczyło waszą gospodarkę. To nie Polska, ani Polacy odpowiadają za waszą słabość. Szukacie kozła ofiarnego i wygrzebaliście stare rany odległej historii, ale TO WY jesteście sami sobie winni”.

 2. Pablo Politiquero said

  Teraz potrzeba jeszcze tylko, zeby Polacy byli w rzadzie polskim.

 3. JO said

  …………ciekawe czy to Polacy czy Judeopolacy-Masoni-Zydzi?

 4. JO said

  ad.1. Prosze Pana, to nie Zmudzini ani Litwini ” stare rany” – Kotlety odsmazaja a Zydzi-Masoni…

 5. RG said

  Ad.4
  A Litwini się na to nabierają, dają sobą manipulować tak jak manipulowano ukraińskimi ruchami nacjonalistycznymi, czy jak dają sobą manipulować Ślązacy. Mądrość przeciętnego bywalca bazarów i prostego chłopa ze wsi rozwiązuje większość problemów stanu państwa i pozwala zweryfikować przepływ informacji. Ci ludzie po prostu NIE CHCĄ ich weryfikować.

 6. JO said

  ad.5. Polakami sie Manipuluje rowniez. Przeciez My uwierzylismy , ze tylko My jestesmy POLAKAMI :)))

 7. RG said

  Ad.6
  Przemywać im usta wodą święconą. Albo najlepiej poprosić księży, by święcili beczki z kwasem siarkowym i w nich zanurzać te lucyferańskie języki.

Sorry, the comment form is closed at this time.