Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  bryś o Obywatele w obronie radcy praw…
  stupaszczy o Obywatele w obronie radcy praw…
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  MatkaPolka o Traditionis Custodes
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Nagrobki rycerzy krzyżowców

Posted by Marucha w dniu 2012-11-26 (Poniedziałek)

Osiem nagrobków rycerzy sandomierskich, którzy uczestniczyli w wyprawach zbrojnych do Ziemi Świętej zidentyfikowano w kościołach w Wąchocku, Sandomierzu i Radomiu. – Nagrobki te są znane od lat, jednak jak dotąd nie doczekały się naukowego opracowania. Nie wiadomo było z jakich są czasów, ani z kim należy je łączyć – wyjaśnia dr Marek Florek, archeolog z Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Odkrywcami nagrobków są badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (fot. PAP/EPA/STEFAN PUCHNER)

Badaczowi udało się ustalić, że są to płyty nagrobne przedstawicieli rycerstwa sandomierskiego, uczestników wypraw krzyżowych z poł. XII i XIII wieku. Widoczne są na nich przedstawienia samych mieczy, bądź mieczy w towarzystwie innych przedmiotów – zazwyczaj lasek pielgrzymich, a w jednym przypadku toporka.

Zabytki pochodzą z kościoła św. Wacława w Radomiu, z kościoła dominikańskiego św. Jakuba w Sandomierzu i klasztoru cystersów w Wąchocku. Poza nimi z ziem polskich dotychczas znany jest badaczom jeszcze tylko jeden taki nagrobek, odkryty w Strzelinie na Dolnym Śląsku.

– Miecz, będący w średniowieczu podstawowym i najważniejszym atrybutem rycerza, a jednocześnie ze względu na swój kształt budzący skojarzenie z krzyżem, w sposób szczególny nadawał się jako symbol rycerza – chrześcijanina walczącego za wiarę, do umieszczenia na nagrobku rycerza – krzyżowca – wyjaśnia dr Florek.

– Dodatkowym atrybutem wskazującym, że mamy do czynienia z nagrobkami krzyżowców, są znajdujące się obok mieczy na części płyt nagrobnych z Ziemi Sandomierskiej, przedstawienia lasek pielgrzymich. Przedmiot ten był bowiem w średniowieczu atrybutem nie tylko osób pielgrzymujących do miejsc świętych, ale także rycerzy krzyżowych, nazywanych często we współczesnych źródłach właśnie mianem peregrini, a więc pielgrzymi – dodaje.

Według archeologa, na możliwość łączenia znanych z Ziemi Sandomierskiej płyt nagrobnych z przedstawieniami mieczy z rycerzami – uczestnikami wypraw krzyżowych, wskazuje też miejsce ich odkrycia.

Cystersi byli mocno związani z ideą krucjat i zakonami rycerskimi, przede wszystkim z zakonem rycerzy z Calatrava oraz z joannitami, którzy mieli swoją komandorię w Zagości, powołaną z inicjatywy Henryka Sandomierskiego.

http://tvp.info

Komentarze 2 do “Nagrobki rycerzy krzyżowców”

 1. Wandaluzja said

  Chodzi tu prawdopodbnie o Krucjatę Henryka Sandomierskiego w latach 1150-53, która była wypędzeniem Bizantyjczyków z Wołoszczyzny w sojuszu z Normanami Sycylijskimi, którzy uderzyli na Albanię, a po zawarciu Pokoju z Bizancjium wspólnej wyprawie do Tunisu na prawach KRUCJATY. Pamiatką tej Krucjaty jest powstały na dworze Rogera II Sycylijskiego epos Carmern Mauri. Po ogłoszeniu tego dr. Cetwiński wycofał na UWr swą dysertację habilitacyjną PRZECIW Pyskówce Niemieckiej, że Henryk Sandomierski nigdy w Palestynie nie był.
  W l. 1222-25 była polska krucjata przeciw Czyngis Chanowi, który był gościem Żydów krymskich. Czyngis uciekł z Krymu przed Polakami, Węgrami i Niemcami, aby nad Kałką rozgromić Kipczaków i Rusinów, których trupów Węgrzy naliczyli 200 tysięcy. Musiał jednak uciekać do Moskwy, gdzie bronił się 2 lata – aż Ugedej ewakuował Chiny i przybył do Suzdala, gdzie zawarto Pokój z granicą na Uralu, o czym mówi Powieść Suzdalska.
  Za udział w tej Krucjacie landgraf Turyngii Ludwik Święty, pomimo że pokłócił się z Henrykiem Pobożnym, otrzymał od Polaków Berlin.

 2. Brat Dioskur said

  Wokol Sandomierza unosi sie nieprzyjemny zapaszek …najpierw skandaliczny w swojej tresci obraz a teraz zbrodniarze ,ktorzy kierujac sie niskimi podudkami wzieli udzial w haniebnej wyprawie przeciwko milujacym pokoj narodom ,chocby innego wyznania. I tak w trakcie zdobycia Antiochii lotry owe wyrznely do nogi 40 tys. mieszkancow w tym Zydow!Chrzescijan rowniez,bo wszyscy ubierali sie jednakowo ,ale w tym wypadku strata nie byla az tak bolesna…co dokladnie wylozyla Pani prof. Engelking-Boni.

Sorry, the comment form is closed at this time.