Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (54 – …
  bryś o Obywatele w obronie radcy praw…
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  Mano Negra o Jeszcze o Gierku…
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
  podczaszy o Wolne tematy (54 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

We Mszy „trydenckiej” urzeka piękno i jej bogactwo teologiczne

Posted by Marucha w dniu 2012-11-26 (Poniedziałek)

„Liturgia rzymska współtworzyła cywilizację, jest – można tak powiedzieć – jej pewną formą przetrwalnikową. Jest ziarenkiem cywilizacji – ksiądz celebrujący Mszę i rozumiejąc jej sens może, jeśli ma swobodę działania, odbudowywać życie religijne tam gdzie posługuje”- mówi ks. Grzegorz Śniadoch IDP w rozmowie z PCh24.pl.

Fot. Instytut Dobrego Pasterza

Dlaczego odprawia Ksiądz Mszę trydencką?

Najpierw urzekło mnie jej piękno i precyzja teologiczna. Kto chociaż raz był na Mszy Trydenckiej łatwo zauważy, że cechuje ją niezwykła staranność wykonania liturgii przez kapłana jak i usługujących. Widać pozytywną wartość gestu, znaku, muzyki sakralnej, znaczenie paramentów, słowem: przez piękno liturgii można dojść do wspaniałości Boga. Kiedy miałem 18 lat pierwszy raz przeczytałem Ordo Missae, czyli cały tekst Mszy świętej w starym rzymskim rycie to od razu zachwyciłem się jego doskonałością, głębią teologiczną i odniesieniami do Pisma świętego. Mimo iż jej wtedy jeszcze nie widziałem starej Mszy „na żywo”, ale już samo bogactwo modlitw mnie urzekło. Ze smutkiem jednak zobaczyłem jak ubogi jest nowy porządek Mszy, w której przecież wtedy uczestniczyłem niemalże każdego dnia.

Co stara Msza daje księdzu od strony duchowości?

Msza to źródło i sedno mojego kapłaństwa, które skupia się na Ofierze Chrystusa z której narodził się Kościół. Codzienne jej sprawowanie konstytuuje i wyraża główne rysy posługi kapłańskiej, rozumianej jako stawanie się żywą żertwą dla tych, którym się posługuję. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że ryt Mszy kształtuje sprawującego ją. To jak się celebruje określa jakim się jest kapłanem. Codzienne stawanie przed ołtarzem, życie liturgią i jej rytami i tekstami kształtuje dusze i serce. Oczywiście, każdą liturgię można sprawować bezrefleksyjnie i mechanicznie i należy tego unikać, jednak rozważając teksty liturgii i czytań, żyjąc nią – nie ma siły, by nie wywierała ona wpływu na psychikę, duszę kapłana i sposób jego myślenia. Co tu dużo mówić? Msza trydencka akcentuje aspekt ofiarny i uczy tej ofiarności w życiu czyli poświęcenia się dla innych.

Często pojawiają się zarzuty pod adresem rubryk – szczegółowych przepisów regulujących sposób odprawiania i zachowanie celebransa.

To nie Msza jest dla rubryk ale rubryki dla Mszy. Dawniej wielu księży o tym zapominało, stąd we wspomnieniach pojawia się często jej skrzywiony obraz. Mi osobiście rubryki pomagają się modlić, nie muszę kreować rzeczywistości, jestem jej sługą. By służyć, potrzebuję precyzji i to zawsze było cechą liturgii rzymskiej. Rzymskie ryty i ceremonie od zawsze miały dokładne opisy jak należy je celebrować, to było właśnie „rzymskim duchem” w odróżnieniu od „bizantyjskiego”, który cechuje liturgie wschodnie. Przez swój codzienny wysiłek staram się to sprawować jak najpiękniej i jak najstaranniej, a rubryki nie są w tym przeszkodą a pomocą. Wielu księży z którymi rozmawiam narzeka, że w nowej Mszy zostawia się celebransowi tak dużo wolności, że już trudno powiedzieć, jak powinno się ją celebrować poprawnie – a tak by właśnie chcieli. Zazdroszczą, że stara Msza ma „Ritus servandus” – czyli opis należy sprawować Służbę Bożą.

Z jakimi nieporozumieniami spotyka się Ksiądz najczęściej w przypadku Mszy „trydenckiej”?

Najczęściej powtarzany zarzut dotyczy tego, że ludzie niczego nie rozumieją. Mieszane jest tu jednak literalne rozumienie słów ze zrozumieniem obrzędów i samej Tajemnicy. Nie chodzi  tu tylko o literalne rozumienie słów gdyż tajemnica i misterium – daleko wykracza poza język liturgii. Zarzut ten wynika z zupełnie oświeceniowego myślenia, a takie podejście jest nieadekwatne wobec liturgii. Dobrze jest rozumieć język liturgii, temu służą różne książeczki i mszaliki, ale nie należy z tego robić jakiegoś dogmatu. Inaczej bowiem musielibyśmy przyznać, że Kościół „mylił się” przez całe wieki zachowując jeden język świętych obrzędów.

Drugim nieporozumieniem jest rzekoma elitarność tej liturgii. Przedstawia się ją jako taki „high level” katolicyzmu, jako liturgię dla ludzi wykształconych, znających łacinę i wrażliwych na sztukę i piękno. To nieprawda. W takiej Mszy uczestniczyły nasze babcie i pradziadkowie, korzystali z niej zupełnie prości ludzie. Ona nie powinna być przedstawiana jako coś elitarnego. To też zadanie duszpasterzy, którzy powinni korygować takie nieporozumienia i tak kierować apostolatem, by usuwać spośród wiernych uczestniczących w starej liturgii pokusy bycia elitarną grupą.

Czy liturgia rzymska nie była do tej pory raczej czynnikiem uniwersalizującym? Źródłem i przejawem powszechności Kościoła?

Liturgia rzymska współtworzyła cywilizację, jest można tak powiedzieć jej pewną formą przetrwalnikową. Jest ziarenkiem cywilizacji – ksiądz celebrujący Mszę i rozumiejąc jej sens może, jeśli ma swobodę działania, odbudowywać życie religijne tam gdzie posługuje. Cała konstrukt liturgii uczy wszystkiego co powinno być cechą katolickiej cywilizacji. Sakralność, prymat tego co duchowe nad tym co doczesne, sakralność, ład, porządek, hierarchia a dalej rola kobiet i mężczyzn, piękno, sztuka, rodzina, duch poświęcenia i walki etc. To najpiękniejsza rzecz, jaką odziedziczyliśmy po przodkach. Wystarczy tylko takie ziarenko posadzić, a szybko zacznie rosnąć i staje się niebawem tak duże, że wiele ptaków czyni sobie w jej gałęziach gniazda. Owymi ptakami są katolickie rodziny, i tak rośnie i odbudowuje się christianistas

Jakimi argumentami zachęca Ksiądz innych duchownych do celebrowania w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego?

Ta liturgia uczy jak właściwie postrzegać Ofiarę Mszy świętej. Uczy, jak kształtować własnego ducha i pozwala lepiej zrozumieć tożsamość kapłańską. Tej tożsamości widzę dzisiaj wielki brak. Ludzie już z domu rodzinnego wynoszą wykrzywiony obraz posługi kapłańskiej przez kontakt z księżmi którzy żyją duchem tego świata, albo wg ducha tego świata próbują szerzyć Ewangelię. Nawet nie wiedzą, kiedy stają się modernistami. Celebrowanie tak doskonałej liturgii, która jest bastionem przed wszelką herezją często pozwala często uchwycić właściwą perspektywę do postrzegania świata i zrozumieć kim jest kapłan. Oczywiście liturgia nie jest jakimś zawsze działającym środkiem, jeśli się mogę tak wyrazić, ale poprzez najlepsze ukazanie celu pomaga uchwycić właściwy punkt odniesienia dla kapłanów, którzy do tej pory nie mogą go znaleźć.

Co stanowi dziś przeszkodę dla upowszechnienia tej liturgii? Czy powinna wrócić do zwykłych parafii?

Oczywiście, że powinna wrócić. Choć sam prowadzę duszpasterstwo, to nie jestem zwolennikiem zamykania celebracji do kilku „wyspecjalizowanych” miejsc. Nie można chować świecy pod korcem, ale przeciwnie na świeczniku. Stara Msza powinna świecić takim blaskiem w naszych diecezjach jak miasto położone na górze.
Odkrycie starego rytu jest konieczne dla zachowania katolickiej tożsamości?

Czy jest konieczne? To pytanie jest retoryczne. Jestem gotów wszystko poświęcić, aby bronić twierdzenia: „Stary ryt jest konieczny dla zachowania katolickiej tożsamości”. Tożsamości także w wymiarze kulturowym, a my jesteśmy Polakami i spadkobiercami najlepszych tradycji Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, która była Antemurale Christianitatis i cieszyła się założoną dewizą Polonia semper fidelis. Aby wyjaśnić to przełożenie potrzebowałbym jednak osobnego wywiadu. Wracając do sedna. Ja na każdym kroku i niemalże każde dnia widzę jej cudowne owoce. Wie Pan gdzie najlepiej je widać, a raczej słychać? W konfesjonale. Nie można oddzielić ołtarza od konfesjonału. Jak stara katolicka liturgia kształtuje tożsamość i ducha wiernych, mogę stwierdzić właśnie przez posługę spowiednika. Oczywiście kazania też są bardzo istotne, gdyż przybliżają i tłumaczą doktrynę katolicką  przekładając ją na zasady codziennego życia, ale duch kaznodziei kształtuje się przez intymna więź z ołtarzem i mszą i tu wracamy do początku. To zamknięte koło. Jest jednak jeszcze jeden miernik tożsamości katolickiej pośród wiernych, którzy stale uczęszczają na starą Msze. Miernik prosty, ale mówiący bardzo wiele: liczba dzieci w rodzinach i powołania. Nie będzie dzieci w katolickich rodzinach to nie będzie Polski, a to czego nam wkrótce będzie bardzo potrzeba to wielu bardzo dobrych księży i oficerów.

Dziękuję za rozmowę.

Ksiądz Grzegorz Śniadoch – duszpasterz, członek Instytutu Dobrego Pasterza, stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, powołanego w 2006 roku.

Rozmawiał Mateusz Ziomber
http://www.pch24.pl

Komentarzy 114 do “We Mszy „trydenckiej” urzeka piękno i jej bogactwo teologiczne”

 1. jowram said

  Wczoraj był ten dzień,po długich namowach udaliśmy się do Bractwa Piusa X na Msze Trydencką do Gdyni.Do tej pory nie możemy jeszcze ochłonąć,to jest tak jakby porównać mercedesa klasy A, ze starą syrenką.Kto nie był to gorąco namawiam,tam kapłan na sekundę nawet nie przysiadł wszystko było to co jest przynależne Panu Bogu.Ministranci jak Cherubini, każdy wiedział co ma robić, każdy gest, ruch perfekcja.No i anielska łacina,śpiewy,lekcje.

  Dlatego Bracia i Siostry dla przyszłości Kościoła, podejmijmy krucjatę na rzecz Mszy łacińskiej, krucjatę na rzecz Mszy wiecznej, sprawowanej w języku Kościoła. Zrzućmy jarzmo władzy okupacyjnej, obcy język, który wdarł się do sanktuarium. Powróćmy do Mszy po łacinie, Mszy naszych przodków.
  Wówczas staniemy się świadkami odnowy Kościoła, jego odrodzenia się z popiołów powszechnego zniszczenia, będącego owocem reform liturgicznych. Naprawdę ujrzymy nową wiosnę Kościoła – Kościoła powracającego do szat swej młodości, do języka i liturgii, które dał nam biskup Rzymu. Zobaczymy Kościół odzyskujący dawne siły, przeobrażony jak sam Zbawiciel na Górze Tabor, jego szaty staną się znów nieskalane, lśniące jak słońce, gdy obleczony będzie w język, który zawsze był jej własnym językiem, plenum gratiae et veritatis, pełen łaski i prawdy.

 2. JO said

  ad.1. Wowczas staniemy sie Polakami, Polska…kiedy Wroci Msza Trydencka i Zycie Nadprzyrodzone w Lace Uswiecajacej, wowczas bedzie – POLONIA RESTITUTA – Odrodzenie Krolestwa Rzeczpospolitej

 3. JO said

  Zycie Nadprzyrodzone w Lasce Uswiecajacej Chroni Ludzi od Klamstwa, Swiata, Namietnosci. Wowczas dla Kazdego jest Jasne, ze Rozwody, Sexizm, Nudyzm, Konsumizm….to droga do Smierci, to EGOIZM zabojczy-szatanski, to Szatanski Liberalizm.

  Widzi wowczas Kazdy , kto Zyje Nadprzyrodzonym Zyciem, co nalezy Robic, kogo wspierac, widzi Klarownie, jasno.

 4. JO said

  Wroci Wowczas Etos Rycerski i wyprze Etos Zydowski, w ktorym sie teraz Znajdujemy – Caly PRL Bis.

  Msza Trydencka jest Msza Koronacyjana Krolow Rzeczpospolitej, Krolow Polski… jak i Msza Ubogich , zwyklych ludzi, Msza na Ktorej Krol jako Personifikacja Jedego Narodu i zwykly czlowiek Staja sie Doskonalsi, Jednym w Prawdzie i przez Prawde zawarta w Slowach, Nauce Chrystusa………..

 5. RomanK said

  ad.1. Wowczas staniemy sie Polakami, Polska…kiedy Wroci Msza Trydencka i Zycie Nadprzyrodzone w Lace Uswiecajacej, wowczas bedzie – POLONIA RESTITUTA – Odrodzenie Krolestwa Rzeczpospolitej”’

  http://www.katolik.pl/modlitwa-o-uwolnienie-od-dzialania-zlych-duchow,1211,416,cz.html?s=2

  ech panie Jowram..dopiero rzucenie irchowych reklawiczek Kevin KLain niedbale na tylne siedzenie Mercedesa i najnowszwego numeru Playboya,,da panu satysfakcjonujace uczucie komfortu ,,zaraz po mszy trydenckiej….
  Ludzie …leczcie sie …. ja wiem ze wydaje sie wam ze to mowicie z glebi serca i z przekonaniem…wlasnei dlatego….

 6. Tralala said

  ad 5
  Doprawdy nie rozumiem Pana sarkazmu. Porownanie mszy do samochodu moze nie jest bardzo zreczne, ale wystarczy troche dobrej woli, zeby wlasciwie je zrozumiec.

  Pan JO ma racje uwazajac, ze odbudowa Polski silnie zwiazana jest z odbudowa Kosciola. A naprawiac trzeba od fundamentow, a wiec od powrotu do prawdziwej wiary, a nie tej jaka lansuje posoborowy kosciol, pelnej falszow.
  Dlatego tez mam pretensje do ks Rydzyka, Natanka, Grzegorza Brauna i wielu innych, ktorzy co prawda walcza, ale na pol miecza, opierajac wszystko na fundamentach soborowego piasku.

  Najpierw prawdziwa Msza sw. i takiz katechizm, potem umocnieni Prawda, bedziemy w stanie dzialac dla Ojczyzny. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy.

 7. JO said

  „Tutaj nie ma miejsca na kompromisy.” – p.Tralala

  Nie ma. Ortodoksja, Prawda Jest Bezkompromisowa.
  Tak zylismy i na Jej Bazie Budowalismy

  Ja rowniez mam Zal do tej Grupy, ktora buduje NA PIASKU

  Nalezy sie od tej Grupy SEPAROWAC.

  Nalezy Podkreslac WYRAZNIE roznice

  Prawda Zwyciezy

  Veritas Prevails

 8. JO said

  ad.5. Panem Romanem Pani sie nie przejmuje. Ten Pan ma napady. Trzeba odczekac…

 9. jowram said

  No może bardziej pasowałby Transatlantyk do kajaku.Tutaj jest większa pewność, że wszyscy dopłyną do celu.

  Pozdrawiam

 10. nobody said

  Abstrahując od kwestii teologicznych ciekawe jest to że mój ojciec który skończył chyba 5 klas szkoły powszechnej służąc do Mszy musiał znać łacinę i to w sensie: „wiedzieć co mówi”. W wieku lat 84 nadal pamiętał jaką pieśń/hymn się śpiewa na koniec mszy pogrzebowej. Ilu jest księży we współczesnej Polsce którzy bardziej umiłowali posługę służenia i Ewangelię a ilu wyszkoliło się w zakresie obliczeń opartych o złotówki, grosze czy też euro ? W sumie nie należy się dziwić że z Novus Ordo wyszło Novus Ordo Seculorum.

 11. RomanK said

  Ja wiem, ze pan nie rozumie… panie Tralala..nie jest pan odosobniony…..to sa takze dobre wiesci….
  duzo Formy….zadnej Tresci….
  Gdy rozum zasypia,,budza sie mary…
  Robicie olbrzymia szkode Tradycji Katolickiej w Polsce….przestancie.. przestancie….chyba ze robicie to celowo..na co to zreszta wyglada mi coraz bardziej.

  . Panie Nobody..tu ma pan Psalm:

  R. Ambulabo coram Domino in regione vivorum.

  Os habent et non loquentur,
  oculos habent et non videbunt.

  Aures habent et non audient,
  nares habent et non odorabunt.

  Credidi, etiam cum locutus sum: “ Ego humiliatus sum nimis ”.
  Ego dixi in trepidatione mea: “ Omnis homo mendax ”.

  Pretiosa in conspectu Domini
  mors sanctorum eius.

  O Domine, ego servus tuus,
  dirupisti vincula mea.

 12. RomanK said

  Obcielo Alleluia..

  Alleluia. Beati mortui qui in Domino moriuntur; requiescant a laboribus suis; opera enim illorum sequuntur illos. Alleluia..

 13. RomanK said

  Click to access Psalm%20114%20GS.pdf


  Psalm z Vulgaty…

 14. RomanK said

  Zywcem zdarte z innego forum”:

  Odsłonięto pomnik „pancernej brzozy”

  http://niezalezna.pl/35156-odslonieto-pomnik-pancernej-brzozy

  W warszawskim kościele akademickim św. Anny odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.

  Formę odlanego z brązu pomnika stanowią symboliczne sosny z lasu katyńskiego i.

  .. złamana smoleńska brzoza, jakby żywcem wyjęta z raportu MAK.

  W zamyśle twórcy pomnik ma nawiązywać do dwóch tragedii narodowych – Katynia oraz katastrofy smoleńskiej

  – niestety formę odlanego z brązu pomnika stanowią symboliczne sosny z lasu katyńskiego i… złamana smoleńska brzoza.

  Pomiędzy drzewami umieszczono krzyż, który stał w 2010 r. przed Pałacem Prezydenckim.

  Okazuje się, że mit „pancernej brzozy” wrył się tak głęboko w świadomość opinii publicznej,

  że jest obecnie lansowany nawet w formie pomnika upamiętniającego ofiary wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

  U podstawy pomnika znajdują się dwie tablice: poświęcona w latach 80. katyńska oraz nowa, dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej z napisem:

  „Smoleńsk 10.04.2010 Pamięci 96 uczestników delegacji państwowej z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy chcąc uczcić pomordowanych

  w Katyniu Polaków zginęli w katastrofie lotniczej. Pamięci wspólnie przeżywanej przez miliony Polaków żałoby”.

  Pomnik powstał z inicjatywy środowiska akademickiego w Warszawie. Umieszczono go w odnowionej Kaplicy Loretańskiej;

  uroczystej mszy św., odsłonięciu i poświeceniu pomnika, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

  —————————-
  i komentarz:

  Ciekawe dlaczego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nie przyjmuje regularnie leków?

  Nu i idź tu pomodlić się w cyrku!

  David

 15. Kudlaty said

  ..ten witz,,,nie na goishe kiepelle:-)))))

  powiedzial kiedys jeden narodowiec i dalej i dalej to powtarza ,ale innemi slowy,bo sam jest jeden,co wszystko pojmuje a inni bladza jako te dzieci we mgle…

 16. Tralala said

  ad 11
  „Robicie olbrzymia szkode Tradycji Katolickiej w Polsce….przestancie.. przestancie….chyba ze robicie to celowo..na co to zreszta wyglada mi coraz bardziej.”

  Jaka szkode, gdzie sie ona Panu wysnila? Prosze to uzasadnic !
  Czy lepiej byloby gdybysmy uznali herezje papieskie i zeszli do podziemi ?
  Czy katolikowi wolno zachowac skarb jedynie dla siebie ?

  Wszyscy te skarb macie obok siebie, chodzicie dookola ze szmata na oczach i uszach, depczecie po nim i wmawiacie nam, ze jestesmy krnabrni, zarozumiali, dumni. A co wam nie pozwala dolaczyc sie do nas ?
  Nie dla nas, ale dla Boga i waszych wlasnych dusz !
  Chyba tylko wlasnie wasza niezlomna duma, do przyznania sie, ze trzeba wreszcie kiedys zawrocic.

 17. RomanK said

  Tradycja katolicka to TO co zachowuje Bractwo Piusa X…oni nie oskarzali i nie oskarzaja paieza o zadna herezje…ne uwazaja ze Sede vacat…
  Pani Tralala, Kudlaty i reszta spoly pseudokatolickiego Officium – tak…o jaka to herezje oskarzacie Papiezy????
  Jak dlugo pan osobiscie przynalezy do tradycjonalistow? Przamawia pan w Ich imieniu????
  Ten cebrzyk pomyj nazywa pan skarbem??? Jaki skarb tacy szafarze///
  Wy nie musicie schodzic do podziemi..panie Kudlaty…wy jestescie podziemiem…

 18. JO said

  ad.16. Przykre, ze Pan Roman K jest Judeokatolikiem

 19. JO said

  ad.17 Panie Romanie, Bractwo wystarczajaco duzo napisalo by stwierdzic, ze Papiez jest Modernista, ze Papiez Zdetronizowal Pana Jezusa…………

  Odczep sie Pan od ludzi, ktorzy to wlasnie pokazuja, mowia o tym bez ogrodek………po prostu Wyrzucaja MIT JPII do Kosza Historii, odtoksyczniaja sie z JPII Modernizmu, DUCHA, ktorego zeslal….duch Cywilizacji Smierci, ktora Budowal

 20. RomanK said

  Odpowiedz na pytanie panie JO////jak nie wiesz- zapytaj ksiezy Stehlina badz Jenkinsa….. o jaka herezje oskarzaja JPII????
  Powiedz!

 21. Marucha said

  Re 17:
  Panie Romanie, nie ja, ale ludzie ode mnie mądrzejsi, oskarżają papieży posoborowych o matkę wszelkich herezji – modernizm.
  Natomiast powstrzymują się przed oskarżeniem papieży o ŚWIADOME wchodzenie na drogę herezji.

 22. RomanK said

  Zaraz….a ten tu jeden z drugim wyraznie pisza…. ze to herezja…
  Tu jest oficjalna strona Bractwa..kazdy zainteresowany moze znalezc tam wszystkie informacje..

  http://www.piusx.org.pl/

  Dokumenty wyjasnienia i dokladne opisy o co chodzi,,bez oslich rykow i pomyj…

  Niechze i pan panie Gajowy sluchajac madrzejszych powstrzyma uzytkownikow oslej laczki przygajowkowej… przed oskarzaniem papiezy o SWIADOME wchodzenie na droge herezji…

 23. JO said

  ad.22. Panie Romanie, p. Gajowy chyba wystarczajaco Panu Wyjasnil?
  Poza tym, kazdy ma Prawo z pokrzywdzonych miec wlasne podejrzenia. Ja podejrzewam , ze JPII Robil wszystko Celowo, wyrafinowanie, Gral jak Aktor.

  Oskarzam JPII dzialania jako zbrodnicze.

  Czy zrobil to swiadomie czy nie, Pan Bog Go juz Rozliczyl.

  To co Pan Robi to zwykle czepialstwo. Nie ma Pan Argumentow, to przyczepia sie do wszystkiego bez zadnej RACJI, po to by gadac aby gadac, aby Krzyczec.

  Pana Glos nie przebije sie tu. Pan Moze takie zarzuty w Gronie Pana Jozefa wymieniac. Tu Pana Glos w tej sprawie na Nikomu NIE robi wrazenia.

 24. JO said

  To ,z e Ktos powie , ze JPII jest taki a taki, to oznacza, ze Jego dzialania sa Takie a takie.

  Kiedys byla mowa zrozumiala. Poprawnosc polityczna doczepila sie do Formy wypowiedzi, probujac( czesto skutecznie) zamknac usta opozycji.

  Dzis kazdy juz w obawie…, stara sie mowic „ze dzialania” , tak by nie narazic sie na lawine pomyj , ze bezposrednio, ze nie oceniaj osoby bo nie masz prawa – i powoluja sie na Slowa Chrystusa…

  Zwyczaj, zwykly zwyczaj ludzki byl taki by mowic o osobie w mysli o jego czynach, ktore ta osoba zareprezentowala.

  Masoneria i tacy ludzie jak Pan Roman zmianiaja Zwyczaje bo wiedza, ze dawne zwyczaje byly dobre, mowily wprost, przestrzegaly, bronily….pokazywaly kto jest winien, kto jest odpowiedzialny

  NOWE ZWYCZAJE….Rozmydlaja wine i osobe sprawcy….

 25. JO said

  Panie Romanie. Wg Pana NIE MA ZLODZIEJA a jest tylko Swiety , ktory dokonal czyny Kradziezy.

  Pan jest Zenujacy!! O przepraszam, Pana Poglady sa Zenujace….

  NOWOMOWA, won z nowomowa i tymi co ja Wymuszaja, bo w wiadomo jakim celu!

 26. Tralala said

  Panu RomanowiK wszystko sie pokrecilo, pomieszal wypowiedzi, wiernych z Bractwa, ze sedewakantystami, itd.
  Trudno, to pewnie nerwy. Nie podejmuje juz tego tematu, szkoda czasu.

 27. Jan said

  Romanowi K polecam z wydawnictwa Antyk – Rok m1962 rewolucja w Kościele, może coś zrozumie wtedy

 28. Jan said

  Modernizm to ściek herezji. Modernista jest zatem świadomie lub nieświadomie zainfekowany nią. Pan Jo (25) używa słusznie słowa „złodziej” bo niestety Ktoś okradł nas ze skarbów zdrowej nauki, serwując czczą światową paplaninę w zamian. Fakt zabronienia księżom, którzy składali wcześniej przysięgę antymodernistyczną odprawiania Mszy św. woła o pomstę do Nieba. Czy przypadkiem nie złamał jej JPII, jeżeli nie uchylił się od jej złożenia Panu Bogu.

 29. marta15 said

  ci co nie roumieja jakich to herezji dopuscilo sie posoborowie i i jego antypapieze NIE maja zieolnego, zadnego, najmniejszego pojecia czym jest katolicyzm i chrzescijanstwo.
  Nie maja wiary ani w nauke Chrystusa, ani w nauke Jego Kosciola.
  Jakby mieli prawdziwa wiary, to by szybko zrozumieli jak straszliewego spustoszenia dokonala i nadal dokonuje sekta Novus Ordo, ktora przejela formalnie widzialny KK w latach 60-tych.
  Sekta, ktora promuje tak strasze herezjie i apostazje, ze wlos sie na glowie od nich jezy.
  „A bramy piekielne go nie przemoga” . Bramy piekielne czyli apostaci i heretycy Go nie przemoga, bo ostatecznie Niepokalany, prawdziwy KK , Oblubienica Chrystusa, zwyciezy. Zredukowany do granic mozliwosci ,ale zwyciezy i ta mala garstka, jaka pozostanie wierna Prawdziwej, 2000- letniej nauce KK.
  Sekta i jej lojalni , zaczadziali do maksimum zwolennicy , promujaca np. na spotkaniach w Asyzu rozmaitych poganskich i demonicznym bozkow , stawiajaca ich na rowni z Jedynym, Prawdziwym Bogiem i Jedyna , prawdziwa Religia , pojdzie do jeziora z siarka gorejaca .
  Taki bedzie ich marny koniec oraz tych, ktorzy ida slepo za ta sekta.
  W Assyzu przedstawiciel demonicznej, poganskiej „religii”, Yoruba, zawolywal publicznie (modlil sie glosno) swego demona zwanego Ifa (odpowiednik naszego Neptuna),ktory m.in zada ofiar ze zwierzat i LUDZI.
  To jest po prostu tragedia.
  Sekta jawnie, publicznie, otwarcie promuje neo-poganstwo na masowa skale , a zaczadzeni „wierni” tego nie widza.
  Dlaczego??
  Bo nie maja ani grama wiary. Zero.

  http://www.cfnews.org/assisi-iii.htm

 30. JO said

  Ad.29. „ani grama Wiary” = ani grama Wiedzy o Bogu Trojcy Jedynej Bedac w Stanie Laski Uswiecajacej = Zyjac Zyciem Nadprzyrodzonym= Zyjac w Bogu I Przez Boga I Bogiem = Zyjac Prawda

  ONI Zyja w zyciu Naturalistycznym= w Swiecie I ze Swiatem = Zyja Klamstwem = Zyja Prochem = Zyja pozadaniem = sa Trupem

 31. marost said

  Bardzo podoba mi sie pierwszy wpis w tym watku:

  Wczoraj był ten dzień,po długich namowach udaliśmy się do Bractwa Piusa X na Msze Trydencką do Gdyni.Do tej pory nie możemy jeszcze ochłonąć,

  Wierze, ze jest to rzeczywiste odczucie… autentyczne, a ze tak glebokie? – wcale sie nie dziwie… my na msze wszechczasow uczeszczamy regularnie od ponad 12 lat i wlasciwie nadal nie mozemy ochlonac.

  Ktos madry powiedzial, ze jesli sie raz uwaznie wslucha i uwaznie przesledzi (na tyle ile mozna za pierwszym razem) msze sw trydencka, to juz nie pojdzie sie na inna.
  To tak samo, jak spotkac raz na swojej drodze Jezusa – dalej nie pojdzie sie ta sama droga…, mozna jeszcze – „…po lamaniu chleba Go poznali…)

  to jest tak jakby porównać mercedesa klasy A, ze starą syrenką.

  Bardzo spontaniczne i raczej emocjonalne, bardziej niz duchowe porownananie, ale sadze ze szczere… wiadomo – jak napisal kard Ratzinger: „….liturgika, to nie przemysl motoryzacyjny…”

  Kto nie był to gorąco namawiam,tam kapłan na sekundę nawet nie przysiadł wszystko było to co jest przynależne Panu Bogu.Ministranci jak Cherubini, każdy wiedział co ma robić, każdy gest, ruch perfekcja.No i anielska łacina,śpiewy,lekcje.

  Tak, ta liturgia jest, jednolitym aktem, niepodzielna, jest w niej wszystko co moze skladac sie na akt skladania Ofiary Bogu.

  Chce tylko zwrocic bardzo wazna moim zdanie uwage: Jest Pan pod wrazeniem – zgoda… ale jest to jeszcze bardzo powierzchowne, prosze mi wierzyc – poczatkowo to co dzieje sie przy oltarzu odbiera sie i podziwia bardziej jako spektakl.
  – A aby moc odkrywac w niej za kazdym razem nowe bogactwo potrzeba pewnej katechezy by sprawnie poslugiwac sie mszalikiem, rozpraszac sie aby w pelni korzystac czerpac z cudu w jakim dane nam jest uczestniczyc. Msza swieta jest cudem. Sw Padre Pio mowil: gdyby kaplani wiedzieli co dzieje sie na oltarzu to by tego nie wytrzymali

  Dobrze jest wiedziec co oznaczaja pewne znaki, szaty liturgiczne, spob ich uzywania.. tam wszystko ma znaczenie, jest jakims znakiem. Juz w zachrystii wlasciwie rozpoczyna sie msza sw modlitwami przy zakladaniu szat liturgicznych… stula skrzyzowana na znak wladzy kaplanskiej zwiazanej(ograniczonej w odroznieniu od pelnej wladzy biskupa, ktory jej nie krzyzuje) – tego nie ma w NOM…
  Przemieszczanie sie kaplana przy oltarzu jest okreslone „rubrykami” – nie chodzi o jakies tabelki – rubryki – pochodzi od ‚rubrum’ – czerwony, czyli wszystkie postawy kaplana dla poszczegolnych wydarzen oltarzowych opisane sa w tym kolorze we mszale.
  Takie szczegoly jak np sposob przewracania kartek mszalu sa okreslone. Po kazdej konsekracji – chleba i wina kaplan przykleka Trzyma potem zlaczone palce az do ablucji… Postawy wiernych, przeklekanie podczas Credo by uczcic wcielenie Naszego Pana, cisza podczas Kanonu, nie mowiac o komunii sw na kleczaco, do ust…itd.
  Polecam bezcenna ksiazke pt Msza swieta ks Feliks Cozel wyd Te Deum (jest rowniez dostepna w formacie dok)
  Poki co – katecheze ks Dawidowskiego http://forums.v3v.org/viewforum.php?f=12
  lub tu: http://m6w.org/traditio/index.php?board=45.0

 32. JO said

  Jesli Ktos ogladal film M. Gibsona o Chrystusie z Nazaretu, to w Momencie Podniesienia niech sobie Wyobrazi, ze w. tym wlasnie Momencie dzieja sie tamte Chwile, WYDAZENIA a I wiecej sie Dzieje w tym podczas Mszy Wszechczasow

 33. JO said

  Msza Swieta jest Urzeczywistnieniem w Nadprzyrodzony Sposob Golgoty, gdzie Chrystus Umiera na Krzyzu skladajac za Nas z Siebie Ofiare . Nasze Grzechy Ukrzyzowuja Chrystusa, zadaja rany, Bol, meki….smierc

 34. JO said

  Na Mszy Swietej Chrystus oddaje Nam Siebie, Slowem Bozym, Chlebem, ktory jest Jego Cialem-pozywieniem w nadprzyrodzony sposob dla Naszej Duszy, Dzieki Czemu my mozemy Zmartwychwstac Z nim czesci Jak przyslowiowa Lza, Doskonali, Silni by znow walczyc z Klamstwem, Poganskim-szatanskim Swiatem I ciala Naszego Namietnosciami

 35. JO said

  Niejednokrotnie podczas Mszy dochodzi do Cudownych Uzdrowien, gdyz Kazda choroba w Nas jest wynikiem Grzechu z powodu ktorch dla Naszego Zycia Chrystus Umiera

 36. Franek said

  „Dobrze jest rozumieć język liturgii, temu służą różne książeczki i mszaliki”. Święte słowa. Kiedyś obojętnie gdzie by się nie pojechało, czy gdzie by się nie było – Msza św. była taka sama i dzięki mszalikom zrozumiała dla każdego. (kto chciał zrozumieć). Byłem ministrantem i jak to mówią – Ministranturę trzeba był znać jak amen w pacierzu. Kiedy wezmę stary mszalik do ręki to wystarczą mi pierwsze słowa i już dalej idzie jak po maśle, a mam 65 lat. Msza św. łacińska miała swoją oprawę i była bardziej uroczysta, chociaż modlitw było więcej. Ech…. gdzie się podziały?

 37. marost said

  AD36
  Teraz moze mniej, ale poczatkowo bywalo, ze cisnely mi sie lzy ze wzruszenia podczas spiewu Kyriale zwlaszcza Credo. To bylo niesamowite: obok ludzie biali, czarni licho wie jakiego pochodzenia…ja tu Polak… ale wszyscy spiewamy to samo, w tym samym jezyku, jezyku Kosciola… CREDO IN UNUM DEUM…..ET UNAM, SANCTAM CATHOLICAM ECCLESIAM….to jest niesamowite! – to jest ta jednosc Kosciola!!!! Ta sama wiara a nie szukanie „pierwiastkow Prawdy” u hindusow, czy innych po Asyzu i okolicach…

 38. JO said

  Ad.37. ..To samo Nadprzyrodzone Zycie, Laska Uswiecajaca , Jedna Prawda, Jedna Droga…
  Tak, to wielka radosc z Przezywania Panie Marost …byc Swiadomym Wiary Katolickiej.

  To I Dzieki Panu ludzie Moga Przezywac Te radosc… , niech mi bedzie wolno Panu za to podziekowac…Dziekuje

 39. marost said

  AD37
  Dodam jeszcze – podczas jednego z wykladow „Katechizmu dla doroslych”, ktos zapytal ksiedza wykladowcy (FSSP) jak to jest z ta nauka odprawiania mszy, jak dlugo trzeba sie uczyc? – czy w seminarium sa osobne wyklady w tym zakresie?.
  Ksiadz sie rozesmial…co? – nie ma na to czasu! – odpowiedzial. Na pewno nie w Wigratzbad, gdzie indziej raczej tak samo… tego uczy sie samemu i z czasem to samo przychodzi. Na to ja pytam – a w kwestii birytualizmu – czy dla ksiezy z Novus Ordo bylaby jakas dodatkowa trudnosc?
  Pamietam dokladnie odpowiedz: to sa sprawy czysto techniczne. Kwestia birytualizmu sprowadza sie do kwestii duchowosci, wrazliwosci. Duchowosc ksiezy posoborowych jest inna, i nasza, ktora formuje sie przez lata w seminarium jest inna. Mamy najwyrazniej inny stosunek do swietosci.
  Dla nas pewne odruchy sa niemalze automatyczne – sklon glowy przy wymawianiu imienia Jezus, Gloria Patri… Ale tych rzeczy mozna sie nauczyc, natomiast, jak mowie: najwazniejsza jest duchowosc. Jak mozna raz przyklekac przed NS raz nie?, zamykac palce po konsekracji lub nie? w zaleznosci ktora msze birytualista odprawia….to dezorientuje ludzi…. A przeciez to Pan Jezus sklada Ofiare na oltarzu rekoma kaplana….

  Pytalem ksiedza posoborowego: Wierzymy, ze w kazdej czastce, odrobinie chleba (Hostii) jest substancjalnie prawdziwe Cialo Pana Jezusa… Bo jest – odpowiedzial. Podczas gdy ksiadz po zakonczeniu komunii sw oczyszcza patene, zgarnia okruchy do kielicha – czy rzeczywiscie widac te okruchy? – zdziwil by sie pan jak duzo. Czasem w swietle slonecznym to powierzchnia jest siwa. To jak rozumiec sytuacje kiedy w tyluz przypadkach nie uzywa sie paten? – w kosciolach teraz kaplan sobie siedzi w prezbiterium podczas gdy laicy rozdaja komunie sw „na kosciele” bez paten…a okruchy? – No.. to jest dopuszczalne – brzmiala odpowiedz. Wg VOM – kaplan zamyka palce po konsekracji by nie przenosic odrobin Hostii – dlaczego ksiadz tego nie robi? Moglbym – odpowiedzial, ale nie musze – to jest dopuszczalne.

  PS. To jest kwestia duchowosci powiedzial nasz wykladowca….

 40. Rysio said

  re 21. W krasnoludki też pewnie wierzą.

 41. marost said

  AD36

  Jesli to moze sie komus przydac….??? –

  Msza Trydencka… wiadomo, nie chodzi o to, ze jej liturgie ustanowil Sobor Trydencki, ale to ten sobor zobowiazal Piusa Vgo do jej skodyfikowania, jednakze w stosunku do liturgii mlodszej od bodajze(!!!!?)200 lat istnienia. W ten sposob przetrwal ryt dominikanski, ambrozjanski..
  Ale glownie chodzi mi o to do jakiego stopnia, jak daleko siega pojecie „ryt” – niezmiennosc – zero kreatywnosci… ktore pozwalaja zachowac pewne szczegoly liturgii przez wieki.

  Nie wszyscy z ktorymi rozmawialem wiedzieli (a ja wiem to, ze wspomnianych juz naszych spotkan z ksiedzem FSSP) dlaczego ministrant lub subdiakon unosi ornat podczas podniesienia?.
  Pisze Pan ze byl ministrantem to pewnie Pan wie…
  Niektorzy porownuja do Mojzesza, ktoremu podtrzymywano rece… Otoz nie, dawniej ornaty byly ornamentowane (zdobione) autentycznymi, zlotymi aplikacjami a zloto jest ciezkie, byly z ciezkich materialow zwlaszcza jego tylna czesc. Kaplan podczas podniesienia unosic musi na ramionach caly ciezar ornatu, trzymajac w rekach mozliwie jak najwyzej kielich czy Hostie.
  Uniesienie zatem tylnej czesci ornatu przez poslugujacego do mszy ministranta bylo poprostu naturalnie wpisane w czynnosci liturgiczne.
  Mimo, ze nowsze lub zupelnienowe ornaty sa nieporownywalnie lzejsze… ryt jest rytem i ta posluga pozostala.

  Skoro przy liturgii…
  W niektorych regionach – wiem, ze tak jest w Regionie Paryskim i Paryzu od dawana, podczas Mzy sw spiewanej Pater Noster jest spiewany przez ludzi wraz z kaplanem. Podobno byla to kwestia sporna wiele lat temu (moze dziesiatek lat? – juz nie pamietam jak to ks wykladowca okreslil). Oparlo sie o Rzym, ludzie chcieli spiewac, Rzym ustapil ale wydal zgode na te przypadki.
  Otoz, nie jest to wlasciwe a nawet jest naduzyciem, bowiem to wlasnie Pater Noster jest wyjatkowe.
  Kaplan jest tu wikariuszem Chrystusa, liturgicznie, zgodnie z teologia liturgii, to wlasnie Chrystus te modlitwe odmawia w Ogrojcu gdzie zwraca sie do Ojca, nie wypada wiec by wierni wlaczali sie do celebracji.

  Zreszta, modlitwa Ojcze Nasz jest wzorcem modlitwy do Boga (czego „…nauczyl nas Pan jezus Chrystus”), ktora to tak jak najwazniejsza modlitwa Kosciola – msza sw, powinna skladac sie z czterech nierozlacznych czesci: uwielbienie Bozego Majestatu, podziekowanie za otrzymane dary i laski, przeblaganie za grzechy, prosby o dalsze potrzebne laski. Ojcze Nasz je zawiera, jednakze wymawiajac „Ojcze Nasz” nalezy miec na mysli Trojce Swieta.

 42. marost said

  AD21

  Herezja jest nauka odbiegajaca od doktryny katolickiej, jej wypaczeniem doktryny.
  SWII jako sobor pastoralny wprowadzil herezje tylnymi drzwiami. Nie zmienial doktryny ale zmienil i taki byl cel – inny sposob jej nauczania… taki aggiornamento, uaktualnienie MAJ czyli „mise à jour”.
  To tak jakby nie zmieniac nazw miejscowosci ale pokrecic nieco drogowskazami – to przeciez na jedno wyjdzie.

  Nie zmieniac doktryny ale inaczej ja definiowac.

  Wiara i Wiara – jedno jest pelna adhezja z nauka Chrystusa (doktryna) a po nowemu tez Wiara ale zdefiniowana jako sentyment… uwazam ze… Ekumenizm owszem termin pozostaje tylko zamiast ekumenizm powrotu ekumenizm wspolnej drogi. Prawdziwa Obecnosc Chrystusa w Eucharystii? – owszem ale na zasadzie tam gdzie jest dwoch trzy trzech w moje imie….czyli tez obecnosc ale nie prawdziwa lecz duchowa.

  Podobnie – co w pale sie nie miesci, jak Kosciol moze namawiac do wybierania sobie religii… wolnosc religijna!!!!

  Kto pamieta? – kto sie uczyl? – ja tak! – Kostytucji Zwiazku Radzieckiego – w niej tez bylo zapewniona prawo swobod religijnych. Tyle, ze co innego wzgledy ustrojowe panstwa a co innego zbawienie dusz jako misja Kosciola.

  Czy Kosciol spelni swoje zadanie na Ziemi sugerujac wiernym, ze jak chca to moga wejsc na droge zbawienia ktora prowadzi przez Kosciol a jak nie chca? – to moga sobie wybrac inny sposob zbawienia?…

  Moim zdaniem, w tej sytuacji (pokreconych drogowskazow) zapozyczanie terminu „herezja w stosunku do zmian definicji doktryny jest w pelni uzasadnione – tez takie jakby!!!! aggiornamento…

 43. RomanK said

  Wiesz dlaczego dzwon glosny???
  Bo w srodku jest prozny….L-)))

  Podejrzenia!!!!!!!,,, do ktorych maja prawo heretycy,,,,,,, dyskredytuja Papiezy????..L-))))
  Wiecie co panowie wyspowiadaliscie sie …teraz udzielcie sobie rozgrzeszenia…sami sobie odprawcie wazne msze… i ogloscie Prawdziwym Kosciolem”=)))))
  W sumie nic nowego pod sloncem nie wy pierwsi nie ostatni…
  Kogo chce Bog ukarac odbiera mu rozum.,… dobrze ze Duch Swiety czuwa… i czyta wpisy panow..i uczy sie pilnie;-))))

 44. RomanK said

  I jeszcze jedno k’ pamieci.\]\
  .Gdzie byliscie wszyscy 30 lat temu..kurduple?????
  Teraz wrzeszczycie ,,bo wolno:-))) bo coraz powszechniejszy nawrot Mszy Trydenckiej?>>> bo Modernizm w odwrocie????Upadli Ksieza pedaly pogonieni??? NIkt nie pluje i nie wyzywa od heretykow…za Czarny Mszalik…
  CO robili ci co udawali Boga bawiac sie zyciem ludzkim in vitro????dokladnei tym samym czasie- kiedy ciezko chory Papiez wolal o ochrone zycia..o zakaz in vitro>>>???
  Dzis swoje wlasne grzechy po zydowsku zwalacie na niego- jak na kozla ofiarnego na Rosh Hoshana i plujac topicie swoj syndrom Judaszy???
  Dzis kiedy Papiez eryguje Parafie Trydenckie po calym swiecie???
  30 lat temu Tradycjnalisci modlili sie za Papieza i prosili o Interwencje Boga, zeby pomogl mu nawrocic ta starozytna Nave na wlasciwy kurs…I nasze modlitwy zostaly wysluchane…te z kapliczek prywatnch, garazy i monasterow. ktore nigdy nei wyrzucily oltarzy nie stawaly stolikow biesiadnych…
  Gdziescie byli wtedy…panie Tralala z JO??? Gdy tradycjonalisci za wiernosc Obrzadkowi zostali zepchnieci do katakumb???? Gdzie??? Nie wyliscie aby kumabajow?? mnie dzis kurdupel talmudysta wyzywa od judeokatolikow??? Morderca niewiniatek udaje misjonarza???
  Wstydzcie sie..kurduple udajecie wscieklych extremistow..atakujac wszystkich zamiat takich samych- jak wy …drugich kurdupli po drugiej stronie tanczacych Psalmy….
  Pamietajcie, ze patrzy na was caly srodek..cala Nava..i nie zapomni…showmanow dzwoniacych na msze ogonami…
  Obys Nieprzyjaciol Kosciola Swietego ponizyc raczyl…. tibi petimus exaudi nos…..
  Hanba wam- za rzucanie kalumni i klamstw na Papieza , ktory przeprowadzil Kosciol przez jeden z najtrudniejszych okresow w calej historii …
  BOg go osadzil…i osadzi was…nas wszystkich….zatem nei sadzcie ,zebyscie nie byli sadzeni…
  Liczyliscie na co??kurduple? na to samo co Judasz???? na to samo co Jeruzalem??? ze beda clheb za darmo dawac z szynka, po dwoch niewolnikow i mercedesy???BO ….tak was wyniesie Bog za to…… ze Polak papiezem????
  I co???? No pstro?? Nawet roboty nie ma…mecyje…nikt nic nie dal a jeszcze zabral/…to dlatego Wyjecie Ukrzyzuj GO??? Tak samo- jak wtedy???? Za co ??? Za t,o ze znowu doprowadzil nas do Krzyza????
  Pamieajcie falszywi Chrzescijanie…ze w Krzyzu Cierpienie…ale i Zbawienie….

  Amen!

 45. Kapsel said

  Panu Romanowi , za wszystkie komentarze:

  Serdeczne Bóg Zapłać!

 46. Z zezem said

  Korduple uwazaja,ze przez siarczyste oplowanie,gnojenie,ponizanie,Ojca Sw.JPII,toruja sobie droge do nieba.To oni sa starsi i madrzejsi,sa WYBRANI.Z luboscia dolaczaja do plemienia zmijowego i do spolu z ta banda oprawcow dokopuja KK.
  Robia to z niezmienna pasja i zaangazowaniem od 2000 lat.
  To doborowe towarzystwo,po kazdym nastepnym kopniaku i bluzgu,przy akompaniamencie skrzypka na dachu,radosnych podskokach,wyspiewuje swoje Tralala tra tra lalala.

  Bog zaplac,Panie Romanie.
  Z najwiekszym powazaniem.
  Zbigniew C.

 47. JO said

  Czasami Mysle, ze Pan Roman K jest Maonem.

  A co tu robi Kapus p.Kapsel, ktory Ma dojscia I wszystkich sprawdzic Moze? Popatrzcie On wciaz sledzi wypowiedzi na tej stronie I Zapewne zapisuje kto, co i jak. Zero Honoru . On gdyby mogl zamknac by te strone , az starch pomyslec co by zrobil z Nami.

  Udez w STOL a nozycie sie Odezwa, p. Z Zezem nalezy do Masonskiej Grupy w Gajowce.

 48. JO said

  Przeciez Gajowka jest Jedyna Strona Katolicka Mowiaca Glosno o Herezjach Soboru Vat II I Posoborowych Papiezy.

  Ale ze Przy Gajowym nawet Przyjaciele sa Zdrajcami, tego bym sie Nie spodziewal.

 49. Marucha said

  Re 43, 44, 46:

  No tak. „Kurduple”, zapatrzeni w Tradycję, „opluwają, gnoją i poniżają” Ojca Świętego.
  Z czymś takim dyskutować się nie da – podobnie jak z zarzutami antysemityzmu padającymi ze strony Anti-Defamation League albo Stowarzyszenia Michnigówniarstwa.

  Cóż znaczy, że tacy kurduple, jak w historii bywało, zawracali Kościół ze złej drogi? Że nawet wytykali papieżom niemoralny tryb życia?
  Jakie ma znaczenie, że kurduple nie głoszą nic od siebie, a jedynie powołują się na Magisterium, Tradycję, orzeczenia Kościoła?
  Prawda NIE JEST CIEKAWA dla „nie-kurdupli”.

  Zastanawia tylko, że np. pontyfikatu Pawła VI, którego również „opluto, zgnojono i poniżono” nie jeden raz w gajówce, jakoś nikt nie broni.
  Co to oznacza?
  Właśnie to: PRAWDA NIE JEST CIEKAWA. Ważne jest tylko to, aby atakować rykiem i wrzaskiem tych, którzy szargają NASZE świętości. Nasze, POLSKIE ŚWIĘTOŚCI, których potrzebujemy, jak powietrza i wody.
  Inni nas nie obchodzą. Kościół nie jest powszechny, ale polski. Matka Boska była Polką, a św. Józef cieślą z Podhala.

  .Gdzie byliscie wszyscy 30 lat temu..kurduple?????

  Niektórzy w kołysce, inni w ogóle poza Kościołem, a niektórzy potrzebowali czasu, aby przejrzeć na oczy i uwolnić się od zbiorowej hipnozy. Cóż w tym dziwnego?

  CO robili ci co udawali Boga bawiac sie zyciem ludzkim in vitro????dokladnei tym samym czasie- kiedy ciezko chory Papiez wolal o ochrone zycia..o zakaz in vitro???

  Nie wiem, dlaczego to pytanie jest skierowane do nas, ale rozumiem jego cel.
  1. Papież Jan Paweł II głosił wiele rzeczy słusznych – wszystkie tyczące człowieka i jego godności: świętość życia, świętość rodziny, moralność. Co nie zmienia oceny Jego działalności tyczącej Boga – modernizmu, ekumenizmu, kolegializmu, liberalizmu.
  2. Wydaje się Pan, panie Romanie, nie dopuszczać możliwości nawrócenia grzeszników. Znane są przypadki lekarzy-aborcjonistów, którzy po nawróceniu starają się odkupić swe grzechy i łamiąc sobie kariery zawodowe głoszą potępienie aborcji.
  Czy zabroni im Pan publicznego dawania świadectwa dlatego, iż kiedyś błądzili?

  Dzis kiedy Papiez eryguje Parafie Trydenckie po calym swiecie???

  Gdzie i jakie? Na jakich zasadach? Uznania całości „dorobku” II Soboru?

  30 lat temu Tradycjnalisci modlili sie za Papieza i prosili o Interwencje Boga, zeby pomogl mu nawrocic ta starozytna Nave na wlasciwy kurs…I nasze modlitwy zostaly wysluchane…te z kapliczek prywatnch, garazy i monasterow. ktore nigdy nei wyrzucily oltarzy nie stawaly stolikow biesiadnych…

  Tak, wielu katolików, w posłuszeństwie papieżowi i biskupom, zaczęło chodzić na nowusa i wyznawać kult człowieka.
  Niektórzy z nich przejrzeli na oczy – jedni prędzej, inni później.
  I zaczęli modlić się za papieża, aby zawrócił Kościół na właściwą drogę. Tak jak czyniło Bractwo, jak czynił niżej podpisany.
  I co w tym dziwnego, że nie każdy od początku miał taką samą jasność patrzenia, jak arcybiskup Lefebvre?

  Hanba wam- za rzucanie kalumni i klamstw na Papieza , ktory przeprowadzil Kosciol przez jeden z najtrudniejszych okresow w calej historii …

  O jakie kalumnie chodzi, panie Romanie? Jakie kłamstwa?
  W jaki sposób „przeprowadził”? W ten sposób, że Europa stała się niemal w całości ateistyczna? Że brak wiernych, brak powołań, a parafie idą pod młotek?
  Co zrobił, aby to powstrzymać?
  Zachęcał do globalizmu? To miało być receptą?

 50. Marucha said

  Re 48:
  Gdy się chce głosić Prawdę, nie należy mieć przyjaciół.
  W najmniej oczekiwanej chwili strzelą ci w tył głowy.

 51. Marucha said

  Re 45:
  Panu Kapselowi za obrabianie mi dupy na Internecie – też serdeczne Bóg zapłać. Utwierdza mnie Pan w poczuciu słuszności tego, co robię.

 52. Kapsel said

  https://marucha.wordpress.com/2012/10/26/papiez-jan-pawel-ii-a-judaizm/#comment-207066

  https://marucha.wordpress.com/2012/10/26/papiez-jan-pawel-ii-a-judaizm/#comment-207178

 53. Kapsel said

  proszę wskazać gdzie jest taki mój komentarz !!!

  to zwykłe kłamstwo !!! I BEZCZELNOŚĆ !!!

  PAN JUŻ NIE MASZ JAK SIE BRONIĆ ?

  Przestań Pan się słuchać chorych ludzi a znowu bedzie Pan porządnym człowiekiem.

  A dalczego Pan mnie banuje a nie pozwoli mi odpowiedzieć i zapytać na forum ???
  Czego się Pan boi,nie ubliżałem nie przeklinałem mówiłem w oczuy to co myślę bez udawania i fałszu tak samo jak i Pana wieloletnia wielbicielka Pani J.

  To Pan swoim zachowaniem utwierdza mnie !!!!

 54. Kudlaty said

  Nie ublizaj od kurdupli,dziadygo,bo lepszy kurdupel w prawdziwej wierze utwierdzony ,niz tytan plawiacy sie w herezji.

 55. JO said

  Gloszenie Liberalizmu, Modernizmu, Kolegializmu, Ekumenizmu jest destrukcyjne dla Ludzi i PRZECZY slowom w tym samym czasie wypowiadanym do pojedynczego czlowieka o świętośći życia, świętośći rodziny, moralnośći.

  JPII wspieral Liberalna Demokracje. Globalizm, ba wpychal Nas do bezboznej Unii Europejskiej gdzie In Vitro i inne zabiegi BYLY ZALEGALIZOWANE i promowane z sexizmem, nudyzmem i innymi Zboczeniami.

  To jest ochydne powolywanie sie na JPII slowa wiedzac o Tym , ze Jego Caly pontyfikat popieral SYSTEM UNIEMOZLIWIAJACY wzrost duchowy czlowieka, uniemozliwiajacy obrone przed Klamstwem, uniemozliwiajacy PRAKTYKOWANIE Tradycyjnego Katolicyzmu.

  ROMAN K i jak roman K sa OBLUDNI, GROZNI, PRZEWROTNI po prostu KLAMIA i Klamstwo maja za Prawde

 56. Marucha said

  Re 55:
  Gdyby Pan mniej atakował samego Jana Pawła II (innych papieży, zwłaszcza Pawła VI, można, i owszem, atakować bez ryzyka zostania kurduplem), a bardziej skupiał się na samych faktach, nawet bez komentarza, nie dawał by Pan broni do ręki oponentom, a i na mojej głowie mniej by się skrupiało.

 57. JO said

  ad.56. Ulegl bym wowczas poprawnosci politycznej, nowomowie, ktora uplynnia odpowiedzialnosc LUDZKA, ktora w tym wypadku lezy po stronie Jana Pawla II.

  To jakby mowic, ze nie jest zbrodniaz winny a jakas „aura” w kolo niego.

  Panie Gajowy, ja nie unikam odpowiedzialnosci za swoj czyn, ktory zrobilem w Dobrej Wierze. Ja go popelnilem tak jak popelnil swoje zbrodnicze dla Koscila Katolickiego czyny Jan Pawel II co udowodnil Pan na swojej Stronie internetowej, co udowodnilo Bractwo na Stronie internetowej Bractwa.

  Ja NIE MOGE przestac wskazywac na Zbrodnie , ktora JPII popelnil, bo ona wciaz Zyje i Swoje zbiera „Poklosie”

  JPII jako Modernistyczny Papiez mial n a j d l u z s z y pontyfikat z modernistycznych Papiezy…

 58. Marucha said

  Re 57:
  Piszmy o faktach – bez ogródek.
  Ale ocenę osoby Jana Pawła II, człowieka Karola Wojtyły, zostawmy jednak Bogu.
  Tak jak zawsze czyniło to Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X, które wszak jest Panu bliskie.
  Powściągliwość to nie nowomowa. To pewna pokora wobec faktu, iż nie jesteśmy wszechwiedzący, a w szczególności nie znamy serca ani duszy drugiego człowieka tak, jak zna je Bóg.

 59. JO said

  Poza tym, atak na MOJA OSOBE nie jest atakiem na mnie Panie Gajowy. To jest Atak na P a n a i Jego postawe wzgledem NIEprzekraczalnej Granicy jaka Jest Swietosc JPII, ktorej Pan zaprzecza, te nieosobista ale KKatolickiego.

  TO co jest rzucane NA moja osobe, wszystkie kalumnie, to jest w Pana Kierunku. Ja obrywam w zasadzie za Pana ( wbrew pozorom), bo Oni wiedza, ze gdyby Mowili tak do Pan po prostu zostali by zbanowani.

 60. JO said

  ad.58. Przypominam, ze ja pisze o czynach JPII a nie o Jego Osobie, ktorej nie znam a Bog jeden wie.

  Podkreslam to na niemaklze kazdym Kroku.

  Postaram sie jednak byc bardziej powsciagliwym p. Gajowy. Obiecuje. Prosze mnie upominac, gdyz wiem, ze celowo czy nie, moge byc podjudzany do „drastycznych” wypowiedzi…w celu kompromitowania poprawnoscia polityczna Prawdy w slowach tu na forum wypowiadanej.

 61. JO said

  Ach i jeszcze jedno. Ja publicznie przyznalem sie do winy, okazalem skruche i nieudawany Bol, dzis robie wszystko co w mojej mocy by nikt tego czynu nie popelnial.

  Jan Pawel II NIGDY swoich czynow publicznie nie zalowal, nie zanegowal ich , nie ukazal ich zla, nie przyznal sie , ze robil zbrodnie dla KK… przynajmniej JEGO SKRUCHA DLA MNIE jest nieznana a przeciwnie za „zaslugi” On zostaje wyniesiony w KK.

 62. JO said

  JPII Powiedzil, poprosil gdy juz byl b chory..by sie za niego Modlic. Czy to bylo Uznaiem przez niego, ze zrobil Blad? Tego nie wiem. Modle sie za JPII Dusze.

 63. JO said

  Chce tez powiedziec, ze ja SIE MODLILEM by In Vitro sie udalo. Widzialem swoimi oczyma cierpienie kobiety chcacej miec dzieci a powinienem widziec EGOIZM tej kobiety. Bylem pod wplywem NAUKI Jana Pawla II, ktory ZRELATYWIZOWAL Wiare, Wiedze , podejscie do Wiary, dopuscil by Ksieza Odprawiali Zrelatywizywana, Zbrodnicza Msze Swieta gdyz Ona Naraza Do Utraty Wiary czyli utraty wiedzy o Prawdzie i TylkoPrawdzie a powoduje, ze czlowiek wierzac , ze zna Prawde w zasadzie Zna Pomieszanie Prawdy z Klamstwem, czyli Prawdy NIE ZNA!

  Ja i nie tylko ja na takiej Bazie Modernistycznej popelnilem ZLO. To ja wiem gdzie jest podloze Zla i NIE DAM SOBIE WCISNAC Jedynej Winy na Moje i nie tylko Moje Karby, Moja Dusze, gdyz wiem,. ze to jest celem Judaistow by Przepraszac za NIEPOPELNIONE czyny, za czyny do ktorych zostalo sie PCHNIETYM, by czuc sie winnym i caly czas DAWAC sie za to KOPAC

 64. JO said

  Dostalem od znajomego z Prosba by wkleic to na Forum:(list od p. Kapsla)

  „Panie X

  Już drugi raz publicznie przypisuje mi Pan cos czego nie ma i coś co godzi w moje dobre Imie.
  Ja zawsze odzywałem się do Pana na podstawie Pana własnych zdań i sformułowań i mówiłem tylko w taki sposób a Pan wybitnie JEST OSZCZERCĄ !!!

  Moje dojścia to nic innego jak licencja w Obrocie Nieruchomościami która upoważnaiua mnie do wglądu do Ewidencji Ludności.
  Pan sam podał mi miejscowość swojego zamieszakania jak i pochodzenia więc majac nazwisko i takie dane mogę odnaleźć Pana Rodzinę.
  Właśnie to Panu powiedziałem jak chciałem zwrócić dosadniej uwagę na Pana wielce nie stosowne zachowanie i nie ja jeden.

  W Gajówce był podany nawet mój adres zamieszkania a i ja to nawet potwierdziłem Nie mam nic do ukrycia tak jak i pochodzenie.
  Pokaż Pan mi drugiego człowieka który jest w ten sposób uwiarygodniony !!!~No pokaz mi Pan !!!!

  Różnimy się w ocenie JP II ale ja nigdy,powrarzam nigdy nie dopuścięm się oszczerstw wobec Pana a Pan to robi.Dlaczego !!!!

  Jeśli ma Pan jeszcze sumienie i jest faktycznie tym za kogo sie podaje to przeprosi mnie na forum.
  Może Pan argumentować moje wypowiedzi według swoich zapatrywań ale Na Miłość Boską !!!!

  Nie bądź OSZCZERCĄ !!!” – Kapsel
  ————————–

  (Podane nazwisko i imie nie podalem. Namisal Ten list – Pan Kapsel) – JO
  ——————

  Panie Kapsel, zrozumialem, ze Pan ma swoje dojscia takie czy inne bo na forum Pan o nich pisal….. Jesli nie ma Pan specjalnych dojsc to chce powiedziec , ze Metody, sa jednak te same….odszukac, upublicznic…..

  Pan Publicznie pokazal moja Corke na Forum, jej zdjecie, tego sie NIE ROBI PANIE KAPSEL. Czy Pan tego NIE czuje? Czuje Pan, bo potem sam robiac Zle przestraszyl sie Pan, ze upublicznie zdjecia, ktore Pan przeslal do Mojego Znajomego- zdjecia Pana Wnuczki….i pana Zony…

  Skoro Pan sam sie broni przed tym, ze nie jest Pan z „UB” , „ABW”…to wierze Panu
  Nie mam za co Pana przepraszac. Jednak juz nie bede insynuowal, ze Pan jest z „UB”, choc Pana Grozby sa Ich metodami, grozby jakie Pan publicznie tu na forum wzgledem mnie przedstawial.

  JO

 65. Kapsel said

  a niby skad mogłem wiedzieć że to Pana córka !!!!
  a jednak miałem rację !

  tylko co to Takiemu pomoże ?

 66. Kapsel said

  wysłałem prywatnie bo jestem banowany,
  Znowu Pan KŁAMIE !!

  NIE PROSIŁEM O WKLEJANIE!!!!

 67. Marucha said

  Re 66:
  A Pan oczywiście „nie wie”, dlaczego jest zbanowany, nieprawdaź?

 68. JO said

  ad.66. Ja napisalem, ze moj znajomy prosil o wklejenie a nie ze PAN Prosol o wklejenie, Panie Kapsel.

  Nie, nie mial i nie ma Pan Racji.
  Panu tylko Duch Swiety Moze Pomoc, ludzie to Robia i nic…

 69. Kapsel said

  >>> Nie wiem, po co to wszystko i jakie z tego wnioski, ale niech będzie.
  Nie wiem też, po co Pan wchodzi na wrażą witrynę.
  Przykro mi z powodu śmierci Pańskiego przyjaciela.
  Admin

  Panie Gajowy

  Zdziwiony powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 23:27:53

  Kapsel powiedział/a
  Twój komentarz oczekuje na moderację.
  2012-10-30 (wtorek) @ 15:28:56
  Re 250

  225….JO powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 11:07:33

  Panie Gajowy,an Kapsel tu bedzie , bo On musi byc. Teraz udawadnia, ze zbawienie Pochodzi od Zydow.

  JPII udowodnil , ze Zydzi sa Katolikami I nie potrzebuja sie nawracac wiec Pan Kapsel ciagnie ten temat. Przeciz Guru JPII Ma swoich sekciazy I po Smierci Guru, ktorzy Pilnuja Pan na kazdym Kroku.

  226…Marucha powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 11:10:11

  Re 225:
  Nie wiedziałem, że tu tylu zwolenników “dialogu” i “starszych braci”

  oczywiście że przedmiotem rozmowy był nie Kapsel tylko Pan Piegłasiewicz z Koziej Wólki.

  Zaraz zalożę worek po kartoflach i pójdę z pielgrzymką pokutną , po tym pierwszym śniegu.

  Proponuję zająć się wyszpiegowaniem, kim jestem

  a żyj człowieku w spokoju
  jeśli taki jest Dopust Boży….

  .tylko

  bujaj las a nie Nas

  kto tu kogo pierwszy OBRAZIŁ ???
  Zdziwiony powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 23:27:53

  Kapsel powiedział/a
  Twój komentarz oczekuje na moderację.
  2012-10-30 (wtorek) @ 15:28:56
  Re 250

  225….JO powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 11:07:33

  Panie Gajowy,an Kapsel tu bedzie , bo On musi byc. Teraz udawadnia, ze zbawienie Pochodzi od Zydow.

  JPII udowodnil , ze Zydzi sa Katolikami I nie potrzebuja sie nawracac wiec Pan Kapsel ciagnie ten temat. Przeciz Guru JPII Ma swoich sekciazy I po Smierci Guru, ktorzy Pilnuja Pan na kazdym Kroku.

  226…Marucha powiedział/a
  2012-10-30 (wtorek) @ 11:10:11

  Re 225:
  Nie wiedziałem, że tu tylu zwolenników “dialogu” i “starszych braci”

  oczywiście że przedmiotem rozmowy był nie Kapsel tylko Pan Piegłasiewicz z Koziej Wólki.

  Zaraz zalożę worek po kartoflach i pójdę z pielgrzymką pokutną , po tym pierwszym śniegu.

  Proponuję zająć się wyszpiegowaniem, kim jestem

  a żyj człowieku w spokoju
  jeśli taki jest Dopust Boży….

  .tylko

  bujaj las a nie Nas

  PS.wyjeżdżam na pogrzeb,więc muszę zakończyć
  Zmarł Przyjaciel Wędkarz..
  św.p. Bogdan Kwiatek…wieczny Odpoczynek Racz mu dać Panie.

 70. marost said

  Ciagle klotnie, oskarzanie, wyzwiska, obszczekiwanie….!!!!!

  Nie jest mozliwe utrzymanie merytorycznej, ciekawej dyskusji…

  Tymczasem Gajowy (Osoba ktora pod tym pseudonimem sie kryje) wklada ogromny wysilek, godny podziwu w to wspaniale dzielo … – Chyle czola!!

  Niestety…. – jest to rzucanie perel przed wieprze!!!!!.

  Nie da sie dluzej nawet na to patrzec…. Nikt mnie tu nie zapraszal, nikt nie bedzie rozpaczal…

  „Biore zabawki i ide stad na swoje podworko”.

 71. JO said

  Panie Marost, posze sie nie zrazac. Gajowy dopuszcza ludzi, ktorzy sa po judaistycznej stronie, tak by dac im szanse ale i poznac ich argumenty, po to by moc pomoc innym znajac sposob ich myslenia.

  To unikatowa strona, dzieki rowniez Panu.

  Moze uszanujmy decyzje Gajowego i przelykajmy „awantury” judeokatolikow.

  Temat tu poruszony jest przepiekny, Pan go pieknie wyklada. Pan ma dar wypowiadania sie.

 72. JO said

  Poza Tym Panie Marost, to Pan jest rowniez Przyczyna „awantur”, gdyz Pana stanowisko w sprawie JPII czyni agresywnymi judeokatolikow.

  Niech Pan wiec nie unika odpowiedzialnosci 🙂

  Rzucic Plomien i odejsc jest najlatwiej. Ogien trzeba kontrolowac….

 73. Tralala said

  Gorzej niz na blokowym podworku !

  Gajowy jest mocny, wytrzyma. Dzieki Mu za gajowke! To jest jedyne znane mi miejsce, w ktorym Szef akceptuje tradycjonalistow piusowskich, sedekow i indultowcow bez strzelania do poszczegolnych jesli tylko trzymaja sie Prawdy.

  Marost, nie odpowiadac na pyskowki, dalej robic swoje, zawsze sie mozna czegos od Pana dowiedziec.

  JO, nie sadze, zeby pan Marost mial inna opinie co do „panowania” JP2 niz wszyscy tradycjonalisci, niechzesz wiec go Pan nie obwinia niesprawiedliwie.

  Zycze milego dnia.

 74. JO said

  ad.73. Pani Tralala, ja nie obwiniam a Adoruje, jak i to co robi p. Gajowy, tym bardziej, ze to p. Marostowi w jakims sensie zawdzieczamy p. Gajowego i Jego wielkie Dzielo jakim jest Gajowka.

 75. Marucha said

  Re 70
  Więc ja Pana osobiście proszę, aby został z nami.

 76. JO said

  ad.43. ………”Podejrzenia!!!!!!!,,, do ktorych maja prawo heretycy,,,,,,, dyskredytuja Papiezy????..L-))))” ……..- Roman K

  PRZECIEZ nikt tu z powodu podejrzen nie dyskredytuje Papiezy a odwrotnie, Papiezy dzialania powoduja, ze sa podejrzenia. TO DZIALANIA DYSKREDYTUJA PAPIEZY.

  Panie Gajowy, jak mozna z jawnym Przekretem, Klamstwem, Nadinterpretacja Dyskutowac? Ile mozna dyskutowac z takimi Ludzmi? Czy w ogole to jest Dyskusja?

  Czy z nimi Dyskusja jest w ogole mozliwa? Czy nie jest tak, ze SLOWA do nich to „Rzucanie Perel PRZED Wieprze”, czego ZABRONIL nam Robic Pan Jezus Chrystus?

 77. JO said

  Pan Marost w swych tu tekstach POWIEDZIAL PRAWDE, PIEKNA PRAWDE …opisal Mowiac o Mszy. Mozna powiedziec Mowil w Natchnieniu Bozym. A tu takie Kalumnie, taka oblesnosc, a tu taki trywializm, tak klotnie…..

  Ja rowniez prosze by Pan Marost Byl z Nami. Ja nie mam wiedzy i mozliwosci by wspierac Pana Gajowego, ktory wsparcia potrzebuje nie tylko jak kazdy czlowiek ale czlowiek na Froncie Walki i to czlowiek juz niemlody…..

  Nie dziwie sie jednak Panu Marostowi, Jego odczuciom….

 78. marost said

  AD 71…75

  OK, skoro tak…? zostane, choc juz odcialem RSSy.

  Temat tu poruszony jest przepiekny, I wlasnie o to chodzi by to piekno nas otaczalo, by w tym „pieknie” sie zanurzac w sytuacji gdy swiat zanurza sie w smierdzacym bagnie.

  Stracilem, oszukany przez posoborowy hierarchiczny Kosciol, za ktorego sprawa stracilem ok 30lat religijnego zycia, czuje sie okaleczony…. moze jest wiecej takich jak ja????

  Tego odzyskac sie nie da. Mozna tylko jedno – robic co tylko mozliwe, by pomoc innym aby wytrwali w Kosciele Chrystusowym. Tak tez staram sie robic w miare swoich mozliwosci i zdobytej wiedzy.

  Moge i chce pomoc tym, ktorzy tak jak ja(!!!), takiego wsparcia szukaja, nie chce uczestniczyc w pyskowkach z tymi, ktorzy bladza.
  Bowiem mozna pieknie mowic o Bogu, o mszy sw, rozprawiac o Tradycji, majac trudnosci z porozumieniem sie wlasna dusza!!!, trudnosci byc konsekwentym i zyc rzeczywiscie w harmonii z wlasna Wiara, ale wcale to nie znaczy ze nie mozna w tym samym czasie pomagac innym w drodze do ich swietosci… jesli rzeczywiscie tej drogi szukaja.
  Stara sprawdzona prawda: ofiarujesz jednemu, rekompensata nadejdzie z zupelnie innej strony

  Za swoje stracone 30 lat i konsekwencje tego okaleczenia odpowiadam sam. Trzeba bylo myslec!!!!?, modlic sie itd.

  Zylismy w trudnych czasach. W poczatkach lat 80 Bog wystawil nas na probe. Zajeci sprawami, spolecznymi, proba zwrocenia uwagi na strone moralna zycia spoleczenstwa, ktore przez lata nauczylo sie cwaniactwa, korupcji… tzw „system de….” (demerdez vous)”, zaufalismy Kosciolowi hierarchicznemu, ktory zesylal nam takie autorytety jak Glemp, Wojtyla…i tyluz innych, ktorzy mieli zupelnie inna wizje Kosciola, jak po latach sie okazalo.
  Kiedy obudzilismy sie z reka w nocniku…. bowiem okazalo sie ze „nic juz nie bedzie jak dawniej”.

  Teraz wyzywaja mnie od kurdupla, od tradycjonalisty, schizmatyka, fanatyka, ekstremisty, faszysty, skrajnego prawicowca, endeka. Nie szkodzi, choc to boli… czesc z tego przerabialismy – bylem warcholem, reakcjonista na uslugach rewizjonistow zachodnich itd.

  Jednakze bolesne jest kiedy te kalomnie dotycza mojej sfery duchowej. Urodzilem sie w rodzinie katolickiej, ochrzczony po katolicku, matka tercjanka, zawsze powtarzala mi ze chce mnie wychowac na katolika… i za takiego sie zawsze uwazalem choc nie zawsze zagorzalym, jak to matka sobie byc moze wyobrazala, ale nigdy!!! nie mowila – uwazaj! – i ty zostaniesz tradycjonalista…!!!. wprost przeciwnie – pamietaj abys zawsze byl katolikiem.

  Tymczasem moj katolicki Kosciol!!! odrzucil moj katolicyzm, nazywajac mnie tradycjonalista!!!!
  Z bolem zatem odrzucam nauki tych, ktorzy tego dokonali w tym okresie, a byl to okres pontyfikatu JPII – nie kto inny ale za jako pontyfikatu odrzucono katolicyzm tradycyjny.

  Powtarzam – nie mnie osadzac zdrajcow ale mam prawo osadzac ich czyny. Bylem i jestem katolikiem tradycyjnym, w miare wiernym odwiecznej Tradycji ale i rowniez naszej polskiej tradycji narodowej w ktorej sklad wchodzil od konca pierwszego tysiaclecia katolicyzm.
  Nie zapisywalem sie do zadnej partii, nurtu, sekty… nie zmienialem niczego w swoim katolicyzmie i nie znosze jak mu nadaja wydzwiek ideologiczny… jakis ….izm.

  Co do gajowki… Pamietam z dziecinstwa jak z oddali, gdzie na skraju lasu byla gajowka, dochodzily czasami dokuczliwe odglosy ujadajacych psow gajowego. Teraz, choc to wirtualna spolecznosc – tez ujadaja psy od strony gajowki, ale to juz nie sa jego psy, ale dzikie atakujace gajowego za to, ze nie jest dziki jak one…????

 79. JO said

  ad.78. Panie Marost, Panie Gajowy. Zeby isc do Przodu i mimo wszystko byc Katolikiem, Katolikiem Tradycyjnym, trzeba miec kontakt z Kosciolem, z Chrystusem jak i Ludzmi, ktorzy Kosciol Tworza i to nie takimi jak Judeokatolicy a takimi jak Pan Gajowy , jak Pan.

  Masoneria Wyrzuca nas Polakow, ponad 4 000 000 w ostanich latach z Kraju do tych krajow, ktore sa Ateistyczne, Masonskie, gdzie Panuje ICH DUCH, ktory POCHLANIA.

  Bez Kontaktu, SLOWA NATCHNIONEGO z ust Katolikow jak Panowie b latwo jest posliznac sie i starcic, przestac Trzymac Reke Boza.

  Panowie, dzieki Wam i takim jak Wy, ktorzy obseruja z dystansu i WIDZA przez Pryzmat Wlasciwie Rozumianej Wiary, my zwykli Polacy mozemy po utracie Reki Bozej szybka JA ODNALEZC, lub ja wciaz Trzymac.

  Brzemiona NASZE Nosicie, dzieki czemu My Twamy.

  Polska Inteligencja, ktora Wy Reprezentujecie zostala Wyrznieta. Nie ma Kto Nas Prowadzic.

  Prosze nigdy Nie ustawajcie W Swojej Pracy, nigdy Gajowki nie Porzucajcie.
  —————————————

  Panie Marost, Pan Napisal ze Stacil 30 Lat. Pan Mial Mame, ktora Byla Tradycyjna Katoliczka. Jest wiele Polakow, ktorzy jak ja, nie mieli takiej Mamy jak Panska a Rodzicow nierozumiejacych WIARY mniemajacych , ze sa Katolikami a w rzeczywistosci wierzyli ..w Zydowskiegio Juz Ducha i nim Zyli.

  Ja Pamietam jedynie swoja Nianie, Janine Sowinska. Jej Cala Postac byla INNA i aura ktora Tworzyla. Te Aure rozpoznalem po wielu dziesiatkach lat w Tradycyjnym Kosciele Katolickim, w ludziach, ktorzy ten Kosciol Tworza.

  Tej Aury NIE maja judeokatolicy, gdyz oni trzymaja sie innego Ducha, inna Duchowoscia Zyja. Oni stali sie Zydami, Hebrajczykami…

  Panie Gajowy, Panie Marost. Sa Ludzie, ktorzy potrzrebuja Was, by przekazac Wiare Swoim Dzieciom. Bez Was zrobic to bedzie b ciezko.

 80. Marucha said

  Re 78:
  Piękny wpis. Chwilami rozpoznaję w nim siebie i swoje własne doświadczenia.

  Kościół stoi na dwu fundamentach: EWANGELIA I TRADYCJA.
  Istnieje tylko jeden katolicyzm: WIERNY TRADYCJI.

  Kościół bez Tradycji – staje się jeszcze jedną z tysięcy sekt pseudochrześcijańskich i judeochrześcijańskich, podatnych na nieustanne „reformy”, „ulepszenia” i „odkrycia” kolejnych „prawd”, jakich Chrystus nam nie przekazał, bo pewnie zapomniał albo nie potrafił.
  Nie wspominam już o kreatywności liturgicznej, bo to temat na całą książkę – jak sobie sataniści robią w biały dzień wulgarne kpiny z naszego Kościoła,. a durne katolemingi się cieszą, że to tak nowocześnie i postępacko.

  Tego nie chcą za żadną cenę zrozumieć zakute pały, głąby i tumany podające się za katolików. Tylko bezdenna głupota i zerowa inteligencja może być ich tłumaczeniem. Niestety, dla prowodyrów – nie jest. To ludzie inteligentni, owijający sobie wokół palca durni, którzy niby w coś wierzą, ale sami nie wiedzą w co.

  Z czcicielami kremówek i Asyżu nie mamy o czym rozmawiać. To już zupełnie inna rasa ludzi – inna mentalność, inna formacja duchowa, inne wartości… wszystko inne, oprócz budowy fizycznej.

 81. Marucha said

  Add 80:
  Język komentarza dopasowałem do języka szanownych adwersarzy. Jak się Wam podoba?

 82. JO said

  ad.80. 81. Czasem trzeba wrost okreslic czlowieka dzialanie mowiac – glupie Paly, Katolemingi by osiagnac cel. Nazywanie ludzkiego dzialania, ze „myslisz blednie”, „rozpoznajesz niewlasciwie” …to sa slowa , ktore traktuja czlowieka Bladzacego NA ROWNI z tym, kto mowi PRAWDE.

  Zlodziej jest zlodziejem

  Zabojca jest zabojca

  czyn zly okresla odpowiedzialnosc tego, kto czynu dokonal

  Ja bylem judeokatolikiem, ja zabilem. Nie oznacza, ze jestem judeokatolikiem czy zabojca. Ja przestalem byc obydwoma z chwila Uznania Prawdy, Przyznania sie do winy proszac Boga o Wybaczenie, dazac do zadoscuczynienia….

  Judeokatolicy sadza, ze ONI WCIZ sa tacy sami, co Reprezentuja Prawde i Mowia Prawde a tak NIE jest.

  Nowomowa, jest podstepna. Powoduje, ze ludzie zyja w uludzie Boskosci, mysla , ze sa Doskonali i Ze NIGDY nie popelniaja bledu i ze zawsze maja racje bo oni nie sa winni a jedynie czesem dopuscili sie do jakiegos „czynu”, „powiedzieli jakies zdanie, slowo” takie NIC, ktore ON BOG moze, bo jest przeciez Bogiem a kto okresla perojatywnie Tego Boga jest nikim, zabic go najlepiej trzeba, nich milczy, zamknac go, zszyc mu usta…

  Nowomowa nie wytycza wyraznej Granicy i o to Masonom chodzi – liberalizm…Modernizm
  ——————————————————————————

  Nie dziwie sie , ze do Tradycjonalistow w Pewnej szkoly bursie zaden „obcy” nie moze wejsc……..

  NIKT z poza srodowiska, nikt kto nie widzi i nie slyszy nie moze byc razem z Tradycjonalistami, uczestniczyc w Jego Zyciu, gdyz Slowa Uswiecone Nie trafiaja do niego a on sam jest zagrozeniem dla Wiary, ktora Tradycjonalisci moga przez niego starcic.

 83. Z zezem said

  Szanowny Panie Marucha.
  Widze ,ze niemal wszyscy uczymy sie od tego samego medrkujacego MENTORA JO.
  Tyle setek wpisow (latwo sprawdzic)nie pozostaje bez wplywu.
  To wrecz „Litania” ginekologa amatora.
  Panie Gajowy,przyzekam,ze nie bede wiecej bral przykladu z JO!!!

  Pozdrawiam serdecznie, Pana i wszystkich chowajacych sie za Panskimi plecami, ko..
  ops,wyrwalo by mi sie.

  Parchate czasy.

 84. JO said

  Nowomowa Detronizuje Panowanie Chrystusa

 85. Z zezem said

  PrzyZekam w stylu JO.

 86. JO said

  ad.85. „Nie przyzekaj” Panie z Zezem….cos to Panu Mowi?

  Poza Tym, to co Pan robi to jest wywieraniem Presji . Robi Pan to z innymi takimi jak Pan.
  …i Pana mojej osoby ponizanie splywa po mnie jak po kaczce…

 87. marost said

  AD 81
  Język komentarza dopasowałem do języka szanownych adwersarzy. Jak się Wam podoba?

  Zawsze bylem zdania, choc to nie politiquement correct, ze kiedy w kontaktach z barbarzynstwem zawodza metody cywilizowane, nalezy, tam gdzie to mozliwe – gdzie nie zabrania prawo (naturalne swlaszcza) stosowac adekwatne srodki komunikowania.

  „Brzemiona innych noscie”, „nadstaw drugi policzek …” – zgoda, to katolickie, ale w obliczu zagrozenia Wiary, najwiekszego skarbu – Kosciola, uwazam, ze nalezy dobierac srodki adekwatne najpierw a potem ewangeliczne.

  W takich przypadkach nie chodzi juz tylko o obrone dobr materialnych ale trzeba myslec o wychowaniu mlodego i nastepnych pokolen… o przekazaniu im tego, co sami otrzymalismy. Jesli sie to zaniedba, nastepne pokolenia nie odroznia zla od dobra, wroga od przyjaciela…itd

 88. Kapsel said

  Panie Z Zezem

  Tylko jeszcze niech Pan doda którego JO ?

  Bo ten Pan JO z maila którego tutaj często do siebie podawał a i ja też z nim pisywałem teraz okazuje się być…Znajomym !
  Który JO jest tym prawdziwym ?
  Ten z maili czy ten piszący ?

  Teatrzyk Lalek Kukiełkowych.

  Panie Gajowy

  Niech Pan się nie trudzi i nie szuka żadnych komentarzy gdzie w Internecie „obrabiałem Panu cztery litery bo ich nie ma !

  No chyba że Teatrzyk Lalek Kukiełkowych przygotuje odpowiednie przedstawienie na taką okoliczność.

 89. Tralala said

  To teraz czas na piekne kazanie ksiedza Hewko:

  „…Nasz Pan porównuje Kościół do ziarnka gorczycy i to ziarnko gorczycy, to jest wiara katolicka wszczepiona w dusze nas wszystkich podczas sakramentu Chrztu. Chciałbym przypomnieć wam o ważnym wydarzeniu w historii, bardzo podobnym do sytuacji jaką przeżywamy obecnie. Dzieje się tak, kiedy Hiszpania pod koniec 600 roku została zajęta i całkowicie opanowany przez muzułmanów przybywajacych z północnej Afryki. Szybko zgarnęli wszystko na swojej drodze, zajmując miasta, strącając dzwony, krusząc krucyfiksy i , nie trzeba dodawać, masowo zabijając kobiety, mężczyzn, dzieci, kapłanów i zakonników. Inwazja ta rozeszła się szybko i na początku lat 700, prawie cała Hiszpania była muzułmańska. Tylko na północy kraju, w górach Asturii, ostała się mała resztka prowadzona przez Pelayo, który był przyjacielem i uczniem wielkiego świętego mnicha mieszkającego tam w górach, w jaskini. Ta jaskinia znana jest teraz jako jaskinia Covadonga. Jest to piękna jaskinia, teraz stoi tam klasztor. Pojechałem tam z księżmi i odprawiliśmy Msze na ołtarzu, na którym w jaskini odprawiał św Antoni Maria Claret…”

  wczesniej i dalej za:
  http://zniepokalana.blogspot.fr/2012/11/kazanie-ksiedza-hewko-o-ziarnku.html

 90. RomanK said

  Re 78:
  Piękny wpis. Chwilami rozpoznaję w nim siebie i swoje własne doświadczenia…. pisze pan Gajowy na temat wpisu pana Marosta cyt:

  „Stracilem, oszukany przez posoborowy hierarchiczny Kosciol, za ktorego sprawa stracilem ok 30lat religijnego zycia, czuje sie okaleczony…. moze jest wiecej takich jak ja????”

  Dziekuje za odpowiedz na pytanie- jakie panom zadalem co robiliscie 30 lat temu….
  To smutne, ze uwazacie ze 30 lat tracilicie panowie swoje religijne zycie… rozumiem wasze frustracje…ale czyja to wina???
  Soboru??? JPII????
  Wasze doswiadczenia sa cenne , bolesne ale jezeli z umiarem i uczciwie bedziecie wylewac swoje zale- ale bez zolci i cykuty- naprawde mozecie pomoc wielu ludziom wam podobnym,…czyli zawiedzioynm… zeby wlasciwie zrozumieli- czym jest Tradycja bez popadania w pulapki w jakie wy wpadacie,.Pamietajcie
  Panowie przeszliscie droge,,, jaka przeszedl caly Kosciol Katolicki ….to wielki manewr zwarocenia Wielkiej Navy Kosciola….wurpowadzenia Jej z pradow modernizmu,,,potrzebowaliscie na to 30 lat…ale nie sa to lata stracone….dojdziecie do tego za nastepne 30 lat…bo widze tyle mneij wiecej wam potrzeba- zeby pojac to co mowie wam dzis…gdzyz dopiero dzis pojeliscie to co mowilem 30 lat temu….
  Tak powstaje Doswiadczenie i Madrosc Kosciola, bo tak tworzy sie Tradycja! W takim dlugim i bolesnym processie.
  Mlyny Boze miela wolno… ale miela….zawsze… i nie ma talkiego zla coby na dobre nei wyszlo, jesli zaufa sie Bogu i powierzy swoj los.
  Tak jak robia to Tradycjonalisci,.,.,.ktorzy trwaja przy Niej zawsze… nie od zawodu do zawodu:-))) od mody do mody.
  Nie chcesz byc branym za kurdupla,,,nie zachowuj sie- jak kurdupel…..
  A Przyjaciol – panie Waclawie- poznaje sie po tym ,,ze bez wzgledu na okolicznosci mowia nam Prawde..cala Prawde i tylko Prawde….
  Ja wiem. ze miliony ludzi czuje sie okaleczonymi….czuja sie- bo sa okaleczeni…to normalne uczucie tych , ktorzy wracja z bitwy…wielkiej bitwy..nie majac nawet jeszcze swiadomosci , czy okaleczeni zostali w dobrej, czy zlej sprawie…. wielu ma za zle dowodcom i wyrzucaja im ze to dzieki im sa poranieni…inni zarzucaja zdrowym, ze nie poniesli ran…,,mimo. ze wlasnie tym zawdzieczaja ,ze ……przezyli…
  Tak jest natura ludzka…
  Pamietajcie tez,,zeby nie ta garstka zdrowych i zdeterminowanych wtedy 30 lat temu…nie mielibyscie zadnych rozterek….bo nie btloby zadnego powodu… Wszyscy bowiem z radoscia i ochota tanczylibysmy msze swieta podskakujac uciesznie w rytmie gitar, cymballow i okrzykow kumbajow….
  Zatem warta byla bitwa ran….
  Deus miriabilis est…vita brewis…… et fortuna variabilis est.,..
  Bog czyni cuda,,,zycie krotkie..a fortuna kolem sie toczyl.,.,.

 91. JO said

  ad.88. Amen

 92. JO said

  ad.89. NIEDOWIARY!!!

  Pan Roman K pisze peany dla Watykanu, ktory Zawrocol LODZ…nie On moze jednak pisze Peany dla Tradycjonalistow, dla Bractwa Piusa X?

  Nie , ON PISZE Peany dla Obu Grup!! Niedowiary, On pisze peany dla Obu Grup i On Odtrabia Zwyciestwo Koscioala Katolickiego pomieszanego , tego Judeo i tego Tradycyjnego, on juz podpisal UGODE!

  Panie Romanie, To nie jest Forum dla Pana. To forum Tradycjonalistow, do Ktorych Pan NIE Nalezy.

 93. marost said

  AD 89
  Prosze Pana, „zrobilo sie pozno” (nie mowie o porze dnia) i takich proroctw ja juz nie mam czasu sluchac. To co poznalem z autopsji przez te lata w zupelnosci mi wystarcza by samemu wyciagac wnioski, ksztaltowac opinie i widziec kto sie przyczynil, by takich jak ja „okaleczyc w wierze”.
  Mnie Panskie argumenty a wlasciwie to co na takie miano by zaslugiawalo, ani mnie nieprzekonuja ani tez nie mam zamiaru sie w nie zaglabiac… nie mam czasu…. Wiem gdzie szukac mojego Kosciola, wiem gdzie moge (ijuz to zrobilem) odnalezc koncowke drogi z ktorej mnie posoborowcy uprowadzili na prawie 30lat tulaczki, by isc nia dalej choc na pewno okaleczony.
  Wiem tez kto w tym czasie rzadzil Kosciolem na ziemi.

  Nie mam lekcji do pobrania u Pana… Stara zasada – sciaga sie od dobrego ucznia….

 94. marost said

  AD88

  Tralala powiedział/a
  To teraz czas na piekne kazanie ksiedza Hewko:

  …dobre!… Szkoda ze film o bpie Lefebvre jest dostepny tylko (?) w jezyku francuskim….

 95. JO said

  Przez Takich jak JPII, DZIWISZ, Wiekszosc Episkopatu, Romanow K…..ludzie , cale NARODY Traca czas. To oni nas Usypiaja, mowia, ze jest dobrze, ze potrzebny czas a w kolo nas Gina Nasi Rodzine, Dzieci Nasze, Ginal ich Dusze.

  To Jezyk Zmilowy, ktorego Sluchac nam nie wolno

  Oni nazywaja czlowieka jak z bolu przeklina, ze mowi jezykiem Zmijowym, oni Klamcy, Oni Podstepni Zdrajcy

 96. JO said

  Czy zauwazyliscie Panstwo jak Romanek zwracajac sie do Panow Marosta i Gajowego raptownie zaczal pisac bes „pstrem bzdem”, nawet ladna polszczyzna?

  Wiekszej Pogardy niz ten Roman K ukazuje do nas tylko szukac u Jego Wielbicieli…

 97. Amadeus said

  I znowu wojenka.
  Moja krótka historia.
  Parę miesięcy temu przeżywałem, no można by tak powiedzieć, swoiste załamanie wiary, zacząłem ją po prostu szukać, zadawać pytania obalając wszystką wcześniejszą wiedzę katolicką. Byłem bardzo bliski przejścia na protestantyzm, wydawał mi się on wtedy tą prawdziwą ścieżką. Nie wiem dlaczego, ale chyba zadziałał Bóg i podsuną mi pewien filmik z protestantami z USA, po którym stwierdziłem że jest to cyrk i nic nie ma wspólnego z Jezusem. Po dniu, dwóch znowu nie wiem dlaczego coś skłoniło mnie do poszukania sobie pewnych informacji w internecie. Nie wiem dlaczego, ale kazało mi szukać o rytuale egzorcyzmu i chciałem go porównać z takim rytuałem u protestantów. I to była wręcz skała o którą Bóg rozbił moje wątpliwości i bunt. Dlaczego się tak stało, dlaczego wręcz wpadłem na takie filmiki i książki i dlaczego akurat takie książki tego nie mogę wyjaśnić.
  Książka która ostatecznie skłoniła mnie do pójścia na Św. Mszę Trydencką jest owiana złą sławą , nosi tytuł „Ostrzeżenia z zaświatów dla kościoła teraźniejszego” wiem dużo można jej zarzucić, ale ona zmieniła moje poglądy na diametralnie przeciwne co do mojej chęci przejścia na protestantyzm itp.
  Wiem, możecie pisać że tam demony się wypowiadają że mogą kłamać i nie można im wierzyć. Możecie wiele cytatów z Biblii dać na swoje potwierdzenie itd. Ale jednak ta książka nakłoniła mnie na pójście na św. Msze Trydencką i przejście na tradycyjny katolicyzm przybiła ostateczny gwóźdź do tego.
  Jak poszedłem na św. msze Wszechczasów odpuściły mnie wszystkie wątpliwości, wszystkie złości i zdenerwowania które odczuwałem w NOM i które doprowadziłyby mnie na można by powiedzieć zatracenie.
  Po mszy wyszedłem można by rzec błogi, szczęśliwy, że byłem na św. mszy wszechczasów. Od tamtej pory jak tylko mogę, chodzę na Msze Trydenckie, może byłem na novus od tamtej pory jeden, dwa razy w niedziele. Nieraz się także zdarza mi być na novus w tygodniu jak idę do spowiedzi.
  Nie wybaczyłbym sobie jakbym nie powiedział że św. Msza Trydencka jest najwspanialszą rzeczą -jeżeli można tak nazwać- jaką można dać duszy swojej w życiu ziemskim.
  Ale nie można mówić czy stwarzać wrażenia, że na novus nie przychodzi Pan Jezus. Pan Jezus przychodzi na każdą mszę świętą nawet wtedy gdy jest odprawiana przez najpodlejszego księdza. Tylko różni się łaskami które wtedy Pan Jezus daje. Na mszy Trydenckiej jest otwarty nieograniczony wręcz skarbiec łask płynących do dusz wiernych uczestników, na novus według mnie jest tych łask n-krotnie mniej, ale Pan Jezus jest na tej mszy. Więc nie można mówić coś w tym stylu: ” ja nie idę na novusa bo tam nie ma Pana Jezusa”(nawet się zrymowało :P) bo wtedy jest bardzo zły grzech, o którym nie chce pisać bo jest już późna godzina i nie ma siły się w ta tematykę zagłębiać.
  Nie można też mówić że obecni papieże są tylko i wyłącznie heretykami. Nie można też mówić, że wszystko to co mówią jest świętą prawdą, to tez by było złe. Ale nie można ich negować jako papieży z samego faktu że są papieżami posoborowymi. Bo wtedy się łamie sukcesje Piotrową i jest to już bardzo bliskie protestantyzmowi. Bo jak można by się wtedy odnieść do słów Pana Jezusa wypowiedzianych do św. Piotra: ” Po kolei przyszedł Jezus do Piotra, by umyć mu nogi, lecz on z pokory nie chciał na to pozwolić, mówiąc: „Panie, Ty mnie masz nogi myć!”. A Jezus rzekł: „Co Ja czynię, ty nie rozumiesz teraz, ale później się dowiesz”. Zdaje mi się, że prócz tego powiedział po cichu do niego: „Szymonie, zasłużyłeś na to, by dowiedzieć się od Ojca Mego, kto Ja jestem, skąd przychodzę i dokąd idę; ty jeden poznałeś to i dałeś o tym świadectwo; na tobie zbuduję Mój kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go. Moc Moja zostanie przy twoich następcach aż do skończenia świata”.
  Nie zgadzam się z papieżem kiedy był w Asyżu, nie zgodzę się jak mianuje masona na urząd w Watykanie. Ale wiem że to papież i nie nam go osądzać od czci i wiary. To jest domeną Boga nie mnie, On go powołał na stanowisko papieża nie ja. Mogę się nie zgadzać ale nie mogę powiedzieć że on nie jest papieżem. Będąc nawet ‚Lefebrystami” nie można atakować tronu papieża tylko dlatego że uznaliśmy się tymi lepszymi.
  Pamiętacie św. Ojca Pio, on był więziony przez Watykan, miał zakaz odprawiania mszy nadany przez papieża i odbył posłusznie tą karę. Nie założył swojego odłamu wiary, wytrwał w tej każe i jest świętym.
  Więc do nas tradycjonalistów, młodszych i starszych nie musimy się zgadzać z papieżem, możemy należeć do bractwa św. Piusa X, ale papież jest dalej naszym papieżem. I musimy wytrwać w wierze w czasach próby nawet prób wiary nadanych przez sam Watykan i się nie złamać.

 98. JO said

  Ad.97. A kto mowi, ze Papiez nie jest Papiezem? A kto tu Atakuje Papiezy, bo Ja Widze tu samych co krytykuja czyny Modernistycznych Papiezy. Kto tu mowi, ze jest Lepszy? Bo Ja Widze, tu tylko tych, ze Prawda jest Najlepsza.

  Czy Pan nie pomylil Forum przypadkiem?Pisze Pan na Forum Pana Gajowego Maruchy, Tradycjonalistow na Ktorych Mszy Pan tak sie Odrodzil

 99. Marucha said

  Re 97:
  Dał Pan piękne świadectwo nawrócenia się na katolicyzm. Cieszę się wraz z Panem.

  Ale zarazem muszę Panu przypomnieć, ze tradycjonaliści z Bractwa właśnie spełniają Pańskie postulaty:
  – Uznają ważność „nowusa”, choć twierdzą, iż daje o wiele mniej łask, jako nabożeństwo niegodne.
  – Uznają papieży, mimo ewidentnych błędów przez nich czynionych, lecz odmawiają posłuszeństwa, gdy ci łamią Magisterium.
  – Modlą się za papieży

  Takie jest oficjalne stanowisko Bractwa. Indywidualne wypowiedzi jego sympatyków są ich osobistymi poglądami.

  Inna sprawa, że na wielu „nowusach” Chrystusa prawdopodobnie nie ma, gdyż są odprawiane bez intencji przeistoczenia, w którą wierzy coraz mniej modernistycznych księży.

 100. marost said

  AD 97
  Zgadzam sie z panem Gajowym i wlasciwie nie mam wiele do dodania. Protestatnow to nawet nie uwazam za chrzescijan, bo jesli tak, to znaczylo by, ze ortodoksi i my nie jestesmy chrzescijanami. To sa autentyczni heretycy nie jacys bracia odlaczeni, bo ci ostatni jako odlaczeni musieli by byc nazwywani schizmatykami…ale… nie o to chodzi. Nie uznaja grzechu, nie uznaja swietych, sakramentow, nie wyznaja Credo… uznaja wiare lecz bez uczynkow.
  Nie do wiary zatem, ze taki Rogers z Taize mogl otrzymywac NS udzielany mu przez samego papieza???? Ze niby JPII udzielil mu indultu na credo….
  Taka drobna uwaga: my nie „nalezymy” ani do FSSP ani do FSSPX – sa to bractwa kaplanskie.

  Gratuluje laski korzystania z Mszy sw wszechczasow. Jestem przekonany ze po jakims czasie niektore poglady zawarte w Pana wpisie podda Pan krytyce.

  Pan Jezus w nabozenstwie wg NOM jest lecz nie Prawdziwie lecz duchowo – taka jest zasada tego nabozenstwa, ktore ze swej natury jest pamiatka Ofiary Chrystusa czyli uroczystoscia rocznicowa – nie jest zatem Ofiara na Pamiatke Meki Panskiej. Czci sie tam zarowno tajemnice Ofiary jak i Zmartwychwstania, ktore jest owocem tejze Ofiary…

  Czy ma miejsce NS podczas NOM? – to zalezy od kilku „czynnikow” – czy jest wazne kaplanstwo, materia, formula konsekracji, ktora nie jest identyczna jak podczas VOM – bo jest raczej narracyjna. No, i konieczna jak przy kazdym sakramencie jest intencja – co podkreslal juz Gajowy wyzej.
  Intencja „sakramentalna” jest sprawa bardzodelikatna, bo na ogol kaplani przyjmuja za intencje, intencje uniwersalna: by dokonac tego czego dokonuje Kosciol… w dzisiejszych czasach – jak wiemy dzieja sie rozne rzeczy….?
  Kaplanstwo wg NO jest rzecza rowniez podejrzewana przez ludzi ktorzy sie na tym znaja. Watpliwosc istnieje gdzyz zmieniona zostala formula swiecen, wiec ksieza posoborowi wstepujac do FSSPX „przechodza” swiecenia warunkowe….

  To sa niewatpliwie wazne rzeczy, ale mysle ze uczeszczajac na msze wszechczasow bedzie Pan asystowany przez Ducha Swietego, jesli tylko bedzie Pan chcial Jego glos uslyszec.
  W kazdym razie uwazam ze msze wg VOM i wg NOM nie sa tymi samymi nabozenstwami.

 101. schizmofrenia said

  Biskupi nie chcą ogłoszenia Chrystusa Królem Polski.

  A Intronizacja to nie NADANIE.
  Intronizacja to POTWIERDZENIE.
  Intronizacja to powrót do PRAW NATURALNYCH.

  Gdyby nie to, że nam zabrano te Prawa, to kto wie czy Jezus rozmawiałby z s. Celakówną.

  Jezus jest Królem Wszechświata, ale chodzi o to, aby każdy naród to dobrowolnie POTWIERDZIŁ.

  Dziwna zbieżność Gajówkowych Tradycjonalistów i spod znaku Bractwa jak i sede (Trytek) z biskupami ?

  Dlaczego nikogo z wymienionych nie nauczyła śmierć ks. Kiersztyna ?

 102. Amadeus said

  Ad JO(98)
  Nie rzucaj się ja nie mówię na nikogo tutaj personalnie, tylko przestrzegam, aby jej nie przekroczyć pewnej granicy w krytykowaniu i tylko tyle, nie pójść o jeden krok za dużo który by nie był potrzebny.
  Nie rozumiem stwierdzenia: „Czy Pan nie pomylil Forum przypadkiem?Pisze Pan na Forum Pana Gajowego Maruchy, Tradycjonalistow na Ktorych Mszy Pan tak sie Odrodzil”

  Ad99
  „Inna sprawa, że na wielu “nowusach” Chrystusa prawdopodobnie nie ma, gdyż są odprawiane bez intencji przeistoczenia, w którą wierzy coraz mniej modernistycznych księży.”
  To jest właśnie ból i to ogromny.
  Tylko że wierni nie zawsze, a nawet myślę że mogą w ogóle nie wiedzieć czy ksiądz wieży w przeistoczenie czy nie.
  Bo nawet jakby się spytać księdza to on może skłamać. Może powiedzieć: „Przecie wierze, jestem księdzem” A jak wierzy, to nie wiadomo.

  Ad100
  Na razie układam to wszystko sobie w głowie.
  Też wierzę, że będzie tak jak pan pisze, dużo rzeczy lepiej zrozumie, głębiej, i tym samym inne rzeczy zweryfikuje.

 103. JO said

  Ad.102. ..dokladnie o to mi chodzi co napisal do Pana Pan Gajowy..I Pan Marost…
  🙂

 104. Marucha said

  Re 103:
  Tak, napisaliśmy to samo, co Pan… ale jednak trochę inaczej.

  Pan Amadeus niech się nie martwi, że może jeszcze nie wszystko ma poukładane.
  Msza Święta Wszechczasów daje niewyobrażalne łaski, w tym dar widzenia rzeczy takich, jakimi są.
  Sam Pan się przekona.

  Ja wolę tysiąc razy być na najskromniejszej Mszy Wszechczasów, odprawianej gdzieś w katakumbach przy naprędce zaaranżowanym ołtarzu w obecności pięciu osób, niż na najwspanialszej Mszy rytu Bugniniego, z organami, chórami, wśród dzieł sztuki.

 105. JO said

  ad.100.

  „Pan Jezus w nabozenstwie wg NOM jest lecz nie Prawdziwie lecz duchowo – taka jest zasada tego nabozenstwa,

  ktore ze swej natury jest pamiatka Ofiary Chrystusa czyli uroczystoscia rocznicowa –

  Nie Jest Zatem O f i a r a na Pamiatke Meki Panskiej.

  Czci sie tam zarowno tajemnice Ofiary jak i Zmartwychwstania, ktore jest owocem tejze Ofiary…” – p. Marost

  Panie Marost, tego zdania wlasnie szukalem, tego wytlumaczenia szukalem. DZIEKUJE

 106. JO said

  ad.102. „Nie rzucaj się ja nie mówię na nikogo tutaj personalnie”

  🙂 🙂 🙂

 107. JO said

  Na Nowusie jest czczenie pamiatki ( taka sobie uroczystosc z ROCZNICY kolejnej..wydarzenia…) a nie OFIARA na Pamiatke, ktora Urzeczywistnia sie w Sposob Nadprzyrodzony, taka sama OFIARA, i ta SAMA Ofiara jaka miala miejsce ponad 2000 lat temu, gdzie Chrustus Cierpi i Umiera za Nasze Grzechy, podczas Ktorej Otrzymujemy Laski z GOLGOTY.

  Tych Lask Na Nowusie NIE ma, gdyz Nowus jest Msza Niegodna

 108. JO said

  ..pamiatka z ofiary a OFIARA na Pamiatke to jest KOLOSALNA roznica

  Jak oni to sprytnie przestawili, zmienili znaczenie, pozostawili slowa totalnie zmieniajac FAKTY

 109. marost said

  AD108
  Jak oni to sprytnie przestawili, zmienili znaczenie, pozostawili slowa totalnie zmieniajac FAKTY

  Sprytnie….tak jak wczesniej pisalem – wprowadzili herezje tylnymi drzwiam – SWII – „nie omawiac doktryny ale wypracowac nowoczesne sposoby jej nauczania…inaczej definiowac….”

  Przypomina mi sie dowcip o tym jak Brezniew byl u Regana i wysunela mu sie nitka spod nogawki przy bucie. Regan siegnal po nia dyskretnie i ciagnal… nawijal, nawijal, a bylo tego spory klebek. Po przerwie w rozmowach Brezniew zwierza sie rozmowcy: wot u was tiechnika.. spodni nie zdjal a kaliesony ukradl…

  Tak samo i tutaj. Wydawalo sie ze aby zmienic religie, trzeba pomanipulowac w doktrynie. Okazuje sie ze nie: nie dali nic nowego do wierzenia a religia jest jakby zupelnie inna.
  Gdyby byla taka sama to nie tracilibysmy tutaj tyle czasu na takie rozwazania a ten wspanialy wynalazek – internet, sluzyl by nam do wymiany swiadectwa wiary, do jej podlebiania?
  … a moze dzieki temu mielibysmy wielu nowych, prawdziwych swietych ???? – nie santo -subito!!!

 110. Amadeus said

  JO
  Przepraszam , w pierwszy odbiorze źle ciebie zrozumiałem, ale teraz to… ok. Jeszcze dużo przede mną drogi, ale wiem że jestem na tej prawdziwej.

 111. schizmofrenia said

  Witaj Amadeus !
  Wreszcie pojawił się ktoś, kto potrafi z Panem JO nawiązać roboczy kontakt.

 112. Marucha said

  Re 111:
  Pana JO wcale nie jest trudno zrozumieć, jeśli odrzucić pewną otoczkę emocji z jego wypowiedzi.

 113. Tralala said

  Brawo Wszystkim !

  Takie piekne wypowiedzi raduja serce.

  Ostatni Komentarz Kyrie bp Williamsona, „Zblizajaca sie Dyktatura”, po polsku:
  http://zniepokalana.blogspot.fr/2012/11/zblizajaca-sie-dyktatura-numer-cclxxx.html

 114. […] Maruchy i kilka wyja­śnień księ­dza Grze­go­rza Śnia­do­cha doty­czą­cych tejże Mszy ks. Grze­gorz Śniadoch spraw gdzie obok cie­bie spra­wuje się tę Msze Sum­mo­rum Pon­ti­fi­cum w Pol­sce — […]

Sorry, the comment form is closed at this time.