Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kura domowa o Wolne tematy (64 – …
  Wladca o Męczarnie szpiegów i nie …
  Wladca o Męczarnie szpiegów i nie …
  Wladca o Męczarnie szpiegów i nie …
  Piskorz o Męczarnie szpiegów i nie …
  Piskorz o Męczarnie szpiegów i nie …
  Zdzicho o Sądy coraz bardziej zamykają s…
  Dziadzius o Sądy coraz bardziej zamykają s…
  wewewe o Wolne tematy (64 – …
  Raynold o Panele słoneczne są drogie i w…
  Maverick o Wolne tematy (64 – …
  revers o Wolne tematy (64 – …
  Lily o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 555 obserwujących.

Czy do Polski zawita terror „mowy nienawiści”?

Posted by Marucha w dniu 2012-11-30 (Piątek)

<b>Czy do Polski zawita terror „mowy nienawiści”?</b>

Już wkrótce mogą być dokonane zmiany w kodeksie karnym, penalizujące tzw. mowę nienawiści. Chce tego PO, która zgłosiła nowelizację kodeksu karnego w tej sprawie. Może ona stanowić olbrzymie zagrożenie dla wszystkich, którzy nie ulegają politycznej poprawności i przestrzegają ewangelicznego zalecenia Pana Jezusa – „niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie”. Dla PCh24.pl sprawę komentują: ks. Przemysław Drąg, prof. Aleksander Stępkowski i prof. Mieczysław Ryba.

Nie jest jasne, czym tak naprawdę jest tzw. „mowa nienawiści”. Proponowana przez PO nowelizacja kodeksu karnego nie wyjaśnia tego terminu. W projekcie czytamy: „Kto (…) nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań, albo z tego powodu grupę osób lub osobę znieważa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

– Przepis ten teoretycznie może być neutralny. Problem polega na tym, że współcześnie „nawoływaniu do nienawiści” nadaje się bardzo dziwne znaczenie. Często wiąże się bowiem z neomarksistowską doktryną, gdzie zakłada się, że co nie jest afirmacją czy akceptacją różnych zachowań czy stylu życia jest nawoływaniem do nienawiści – wyjaśnia prof. Aleksander Stępkowski, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podobny problem zwraca uwagę prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Współcześnie klasyczne definiowanie pewnych pojęć, czy pewnych zjawisk i nazywanie rzeczy po imieniu uchodzi za mowę nienawiści – mówi. – Ma to charakter wybitnie uznaniowy zwłaszcza w obecnie dominującym modelu kultury, która jest na wskroś relatywistyczna. Funkcjonujemy w otoczeniu określonej ideologii. W jej imię zmienia się znaczenia pojęć i wprowadza się pewien rodzaj cenzury. Nie trzyma się ona rzeczywistości, zatem by utrzymać swe władztwo wprowadza terror oparty na strachu – dodaje.

– Już samo określenie „mowa nienawiści” jest typowym skrótem myślowym, którym także i my, katolicy się posługujemy i to w sposób bezrefleksyjny. Jest ono niebezpieczne, bo wskazuje, że wszyscy, którzy mówią o pewnych sprawach w sposób niezgodny z oficjalną wersją, propagują nienawiść – uzupełnia ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Pierwsza jaskółka Boniego

Pierwsze sygnały ideologicznej ofensywy PO wysłał kilka dni temu minister Michał Boni. Zwrócił się on do abp. Sławoja Leszka Głodzia, współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, o przeciwstawianie się „mowie nienawiści i wszelkim objawom nietolerancji”. Przeciwko kierowaniu tego apelu do Kościoła protestuje ks. Drąg. – Swoim apelem, by Kościół włączył się w walkę z „mową nienawiści”, minister Boni pośrednio zasugerował, że taka mowa nienawiści istnieje w Kościele. A to nieprawda. Jezus Chrystus wzywał do miłości i przebaczenia i my to w Kościele robimy – mówi.

Ks. Drąg zwraca też uwagę, że Kościół nie musi jakoś szczególnie angażować się w to, do czego wzywał minister Boni, bowiem nigdy nie promował nienawiści. – To w Kościele szukano zrozumienia i pociechy, Kościół angażował się w udzielanie pomocy i dawaniu nadziei pokrzywdzonym. Katolicy mówią językiem miłości, i zachęcają do budowania normalnych zdrowych, relacji – dodaje duchowny.

Atak na niepoprawnych

Jeśli proponowana przez PO regulacja dotycząca tzw. „mowy nienawiści” zyska uznanie większości parlamentarnej to poważny problem będą mieć Ci, którzy nie chcą wpisać się w język politycznej poprawności.

– Socjalistyczna utopia stojąca za propagowaniem takich rozwiązań prawnych jest bardzo niebezpieczna i w wielu wypadkach może uderzyć w Kościół. Neguje bowiem podstawy moralności. Nazywanie praktyk homoseksualnych grzechem, a aborcji zabijaniem dzieci, może pod pewnymi względami podpadać pod tzw. mowę nienawiści i, o zgrozo, może być karane – ocenia prof. Ryba.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Stępkowski. – Proponowana przez PO nowelizacji art. 256 kodeksu karnego może doprowadzić do zakazu krytyki homoseksualistów z uwagi na ich styl życia. Wskazuje na to zapis o zakazie nawoływania do nienawiści z powodu „nabytych cech osobistych”.

Ks. Drąg zwraca z kolei uwagę na to, że lewicowy dyktat politycznej poprawności, wsparty penalizacją mowy nienawiści, może stanowić poważne zagrożenie dla rodziny. – Przepisy o tzw. mowie nienawiści są zagrożeniem dla funkcjonowania rodziny. Przykładem są choćby wydarzenia ze Szwecji, gdzie na podstawie podobnych zapisów rodzicom, którzy wychowują swoje dzieci w duchu prawdziwych wartości nie oglądając się na lansowane wzory, są odbierane prawa rodzicielskie – mówi duchowny.

Jak pokazały wydarzenia związane chociażby z Marszem Niepodległości i coraz większe popularyzowanie łatki „faszysty” przypinanej środowiskom patriotycznym, piewcy tolerancji nie przebierają w środkach walki politycznej.

– Ci, którzy oskarżają przeciwników o tzw. mowę nienawiści, sami kreują pewien rodzaj nienawiści i niechęci. Protesty przeciwko rzekomej agresji ze strony środowisk patriotycznych przeobrażają się w seanse nienawiści skierowane przeciwko nim – twierdzi prof. Ryba.

PR i pułapka

Jak zwracają uwagę nasi rozmówcy, obecne w kodeksie karnym regulacje wystarczająco dobrze chronią obywateli przed agresją werbalną.
– Kierowanie pod czyimś adresem sformułowań obraźliwych było i jest karane, tutaj nie dostrzegam żadnej luki prawnej. Można więc przypuszczać, że chodzi o ograniczenie swobody wypowiedzi – ocenia prof. Stępkowski. – Uważam, że obowiązujący art. 256 kodeksu karnego spełnia swoje zadanie i nie widzę powodu, by go zmieniać – potwierdza ks. Drąg.

Prof. Stępkowski zwraca jednak uwagę, że należy być ostrożnym przy ocenianiu kolejnych posunięć Platformy Obywatelskiej. – Warto też zwrócić uwagę, że podanie do wiadomości propozycji wprowadzenia do kodeksu karnego „mowy nienawiści” może być zabiegiem PR – owym mającym na celu odwrócenie uwagi od problemów rządu Donalda Tuska, na przykład od – zakończonego fiaskiem – szczytu Unii Europejskiej w sprawie budżetu– zastanawia się.

Z kolei ks. Drąg dostrzega w działaniach PO przewrotność i próbę zastawienia sprytnej pułapki na katolików. –Proponowane zmiany są niestety bardzo sprytnym posunięciem ze strony PO. Jeżeli Kościół nie pójdzie za głosem apelu Boniego to zaraz rozlegną się głosy, że popieramy nienawiść. Jeśli zaś poprzemy te rozwiązania, sami ukręcimy sznur na swoją szyję. Może się okazać, że pierwszymi, którzy będą ukarani na podstawie zmienionego prawa, będziemy my, katolicy.

Łukasz Karpiel, Krzysztof Gędłek
http://www.pch24.pl

Komentarzy 15 do “Czy do Polski zawita terror „mowy nienawiści”?”

 1. tutaj said

  Na szczęście lata PRL, lektury Lema, kabarety z lat 70, 80 nauczyły nas jak mówić o nich z miłością, bez nienawiści. Zresztą przecież wielka miłość wyszła od nich, Przecież z miłością i dla naszego dobra rzucili nas na kolana, w błoto. Zakładają nam z dnia na dzień knebel, wiążą ręce, zakładają pętlę na szyję, okładają jak pejczem coraz mocniej podatkami i daninami dla państwa czyli dla onych, łgają w żywe oczy, wmawiając jak nam jest dobrze , itd. itd. dopiszcie sobie sami. Tylko społeczeństwo zlemingowiałe jakby mniej bystre niż w latach 70, 80, nie łapie tej mowy miłości….

 2. Jan said

  Antidotum na „mowę nienawiści” jest „mowa miłości’ – tylko gdzie szukać jej wzorców pewnie u kochających inaczej.

 3. Fran SA said

  To przeciez kolejna orwellowska nowo-mowa. Co to w ogole znaczy: ‚mowa nienawisci’ i kto ma do niej prawo?????? Czy mozna pieszczotliwie kogos nazwac ‚zydkiem’?

  Bo jesli jakis syf spoleczny i socjopata w mundurku uzna ‚podejrzanego’ ( o mowe nienawisci) za ‚winnego’ (mowy nienawisci) to znaczy, ze wtedy mowa nienawisci jest absolutnie uzasadniona??? Czy jak sie komus powie: ‚ty antysemito’ to czy to jest mowa nienawisci czy tylko urzedowa ocena ( bez przewodu sadowego)

  Ludzie zamiast protestowac przeciwko bastardyzacji jezyka prawniczego, beda sie zastanawiac, kto popelnil obraze majestatu i nazwal kogos nie po imieniu, a po ‚rasowemu’.
  Czy np. ‚Ty Chinczyku, ty okupowany Palestynczyku, czy ‚Polaku zza Buga’ to bedzie brzmiec gorzej niz np. ‚ty bucu’??

  Wedlug tej mowy nienawisci, wolno bezkarnie kobiecie ublizyc i powiedziec np. ‚ty qrwo’, potraktowac ja taserem i wsadzic do paki.
  Ale wystarczy nazwac kogos ‚goralem spod gory Synaj’ albo nazwac antysemita za nienawisc do prawdziwych Semitow (Palestynczykow, Arabow) i mozna isc do kicia i jeszcze pieniadze wyludza.

  Widac za nazwanie zyda – zydem, bedzie mozna isc do paki. Bo… naturalnie samo slowo ‚zyd’ jest bardzo obrazliwe i roznym ludziom sie roznie kojarzy. .

 4. JO said

  Dojdzie do Tego, ze bedziemy Zmuszeni mowic inaczej niz Rozumiemy, czyli bedzie powszechnie uzywany „wiezienny Zargon”, Gryps, Rozumiana doskonale Nowomowa…Wtedy wowczas Oni zakaza Mowic nam w ogole a potem nawet i myslec nam zakaza…

 5. Maciej said

  Mowa nienawiści to kolejne słowa wytrych nie oddające ani stanu rzeczy, nie pozwalające opisać rzeczywistości, poczęte na kłamstwie i z niej czerpiące, słowa szablon. Głupie hasło maczuga tak jak antysemityzm, faszysta, demokracja, niepodległość podające z ust zdrajców wobec realnej opozycji – Polaków. Bo przecież z nami walczy okupant, my jesteśmy jego głównymi przeciwnikami za równo w utrzymaniu władzy, na tym polu pomagają kolaboranci ( ci którzy podtrzymują ten system na kolejnych szczeblach oraz glosujący na tych zdrajców ) którzy funkcjonują dzięki takim pusto słowom i myślą w kategoriach propagandy o rzeczywistości. Tyle czasu, tyle informacji leje się z mendiów i nawet cienia nadziei by ktoś powiedział coś o stanie rzeczywistym, tylko internet i książki ratują sytuację, a reszta to jeden wielki c.uj …

 6. JO said

  ad.5. 5 kolumna w Polsce to mniejszosci Narodowe, Turcy….wszelka masc Muzeumanska. To sa Zdrajcy, ktorzy zeruja na Sytuacji

 7. GW said

  A to takie ‚proste’:

  1. Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich,
  2. a bliźniego swego jak siebie samego

  Czyli…?

 8. GW said

  Ad 7
  Dopowiem tak:

  Czyli… Pan TW-cos-tam nie zna ‚kodeksu – universalis’, (‚to’ ju dawno bylo), no bo i jak skoro…
  Zymianin musi. I nie chce i nie musi skoro (bis).

  PS
  Pan Rysio, jak mniemam sie wyslimaczyl (spowolnil w swych wulgaryzmach, co zart, to zart, ale…) i pozytywnie, Skutkiem ‚pouczenia’ Pana Maruchy. Za co bardzo dziekuje Obu Panom.

  Pan Koziel pewnie mnie naonegdaj nie ‚ponial’. Nie mam urazu i nijak.Sam ‚se’ winnym i jestem, pewnie.

  Pozdrawiam…

  i nadal, w sposob, mysle o kotce czarnobialej*. Wizualny jestem i. Jakos-tak. Mam psa starego. Pan Gajowy mi otwarl byl ‚oczka’ na. Tez. I bardzo. À propos, Pan ‚Bardzo’ bardzo kuchnia tak zajety**?
  * Nie, zeby Panu Gajowemu….
  ** Brakuje mi Pana tu. I pukam w niemalowane.

 9. Boryna said

  Ta mafia trzymająca władzę szykuje sobie szubienicę. Przebrała się już wytrzymałość narodu.

 10. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 11. marta15 said

  bardzo ciekawy cytat . Wart zapamietania.
  „..Men do not live long without gods; but when the gods of teh New Paganism come, they will not be merely insufficient, as they were gods of Greece, nor merely false; THEY will be EVIL.
  One might put in a sentence , and say that the New Paganism , foolishly expecting satisfaction, will fall, before it knows where it is, into SATANISM ..”
  by Hilaire Belloc.
  po polsku tlumaczenie.
  „..Ludzie nie sa w stanie zyc dlugo bez bogów, ale gdy bogowie Nowego Poganstwa, (neo-paganism) , przyjda,
  będa oni nie tylko niewystarczający,tak jak byli bogowie Grecji, ani jedynie falszywi; ONI beda ZLI (evil).
  Można to zawrzec w jednym zdaniu i powiedzieć, że Nowe Pogaństwo , głupio oczekując spelnienia, zakonczy , ZANIM sobie to nawet uswiadomi , przejsciem do SATANIZMU.”
  Ten autor napisal to juz w latach 1930, zanim jeszcze tzw new age i rozmaite okultyzmy/demonizmy /poganizmy wkroczyly z rozmachem na scene.

 12. Fran SA said

  Ad. 6
  JO
  Zastanawia mnie ilu to Turkow i ‚mniejszosci narodowych (narodowosciowych?) wszelkiej masci muzulmanskiej’ rzadzi Polska? Moze JO podac przyklady?
  A moze JO podac nazwiska tych zdrajcow, ktorzy ‚zeruja na Sytuacji’ ( gratuluje jasnosci mysli)

  Bo takie chlapanie na wiatr, ze Turcy w Polsce sa winni za marna edukacje, fatalne, niedokonczone drogi, zamykanie szkol i szpitali, kiepska ekonomie, zadluzenie w MFW, katastrofe smolenska, zmuszanie do samobojstw i skutki II Soboru watykanskiego, a takze wyprzedaz majatku narodowego, taniec makabreska PO-wcow i PiS-owcow – niejako buduje we mnie wizje, ze Turcy i ‚wszelka masc muzulmanska’ jest wielka super potega, ktora nie pozwoli ani JO ani Polsce rozwinac skrzydel.

 13. Rysio said

  re 8 „……Pan Rysio, jak mniemam sie wyslimaczyl (spowolnil w swych wulgaryzmach, co zart, to zart, ale…….”

  Szkoda GW, że nie jesteś czarnym murzynem.

  Bo gdybyś nim był to Rysio kopnął by cię w twój zadek i automatycznie stałyby się rasistą.

  🙂

  A tak to szkoda buta – bo ludziska tylko by powiedzieli, że Rysio nie lubi GW.

  😦

 14. Rysio said

  A propo – znam kilku fajnych murznyów i kilka fajnych murzynek też.

  😉

 15. 166 bojkot TVN said

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=7834&Itemid=80

Sorry, the comment form is closed at this time.