Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Tożsamość Ukrainy
  Naszym Wzorem Janusz… o Wolne tematy (48 – …
  bardzo o Wielka rozgrywka
  Marucha o Tożsamość Ukrainy
  Boydar o Strzelanina w Uvalde a dostęp…
  NC o Polskie firmy miałyby brać udz…
  Kojak o Polskie firmy miałyby brać udz…
  Boydar o Tożsamość Ukrainy
  Emilian58 o Polskie firmy miałyby brać udz…
  Marcin o Polskie firmy miałyby brać udz…
  Zenon_K o Wolne tematy (48 – …
  Kojak o Rosja nakazuje Agencji Żydowsk…
  Kojak o Meyssan: agonia Zachodu
  Boydar o Wydalenie 70 pracowników rosyj…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Wydatki na socjal w Polsce mniejsze niż w innych państwach UE

Posted by Marucha w dniu 2012-12-02 (Niedziela)

W ostatnich latach na terenie UE wzrosły wydatki na świadczenia socjalne. Taki wniosek płynie z raportu Eurostatu. Zdaniem analityków przyczynił się do tego pogłębiający się kryzys gospodarczy. Polska na tle innych państw nie wypadła najgorzej, okazuje się bowiem, że poziom wydatków socjalnych plasuje nas mocno poniżej średniej unijnej.

http://pl.memgenerator.pl/mem-image/socjal-wiecej-socjala-pl-ffffff/dWedług badań w latach 2007 – 2010 w całej Unii Europejskiej udział wydatków na świadczenia socjalne w PKB wzrósł z 26,1 do 29,4 proc. (rok 2010 jest ostatnim rokiem, którego dane są dostępne). Do kategorii wydatków socjalnych wliczane są emerytury i renty rodzinne, ubezpieczenia i renty zdrowotne oraz inwalidzkie, wydatki na rodzinę i dzieci, świadczenia dla bezrobotnych, wydatki na mieszkania i walkę z wykluczeniem społecznym.

W Polsce socjal pochłania „zaledwie” 18,9 proc. PKB, mniej wydają na ten cel tylko Słowacy, Bułgarzy, Estończycy, Łotysze i Rumuni. Ci ostatni wydają najmniej bo 17,6 proc. PKB. W czołówce państw, których wydatki socjalne w stosunku do PKB są największe znajdują się: Francja – 33,8 proc., Dania – 33,3 proc. i Holandia – 32,1 proc. Na różnice wpływ mają zróżnicowany poziom życia w krajach UE, a także różne strategie opieki społecznej.

Gdyby wziąć pod uwagę różnicę siły nabywczej pieniądza przepaść byłaby jeszcze większa. W tym kontekście Bułgaria wydaje na socjal osiem razy mniej niż Luksemburg. Dużo wydają także Holandia i Dania. I w tym zestawieniu ostatnie miejsca zajmują Bułgaria i Rumunia. Polska natomiast wydaje 40 proc. tego, ile wynosi średnia w UE.

Najwięcej wydajemy na emerytury i renty rodzinne, pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. To aż 60,6 proc. wszystkich wydatków socjalnych. Za nami są Włochy i Malta. Do najniższych w UE należą wydatki na świadczenia rodzinne i wynoszą zaledwie 4,2 proc. (średnia w UE wynosi 8 proc.). Mniej wydają tylko Holendrzy. Najwięcej wydają na ten cel Luksemburg, Węgry, Irlandia i Estonia – wszystkie kraje pow. 12 proc.

Polacy relatywnie niewiele pieniędzy przeznaczają na bezrobotnych – 2,2 proc. (średnia unijna to 6 proc.) To najmniej spośród wszystkich państw członkowskich. Nieco więcej wydają Brytyjczycy, Słoweńcy i Maltańczycy. Najwięcej wydaje Hiszpania (14,1 proc), Belgia (13,3 proc.) i Irlandia (12,4 proc.)

Nieco poniżej średniej znajdujemy się pod względem wydatków na świadczenia chorobowe i renty – 31,6 proc. (średnia to 37,4 proc.). Najwięcej bo 48 proc. wydaje Irlandia, najmniej bo 26,9 proc. – Cypr.

Trzeba niestety podkreślić, że „relatywnie mało”, to nie to samo co „mało”. W Polsce wydaje się na socjal wciąż zdecydowanie za dużo, a to wszystko niestety pochodzi z naszych kieszeni.

Iwona Sztąberek
Źródło: http://www.forsal.pl
http://www.pch24.pl

Komentarze 62 do “Wydatki na socjal w Polsce mniejsze niż w innych państwach UE”

 1. JO said

  Tak bedzie wygladal przyszly Polak jak na zdjeciu, bedize murzynem

 2. Kar said

  Tak bedzie wygladal przyszly Polak jak na zdjeciu, bedize murzynem..

  tak..tak..totalny golec z fiutem wynaturzonym na lbie-nalezalo jeszcze dodac

 3. olagordon said

  warto przeczytać i pomyśleć http://www.monitor-polski.pl/dosc-czynienia-ruiny-z-naszego-kraju/#more-5350

 4. 166 bojkot TVN said

  Ktoś niedawno niechcący zupełnie zauważył, że muzułmanie garną się do Europy, bo tam mają duży socjal (- CZYTAJ DARMOWE PIENIĄDZE NA ŻYCIE, NIE OBCIĄZONE KONIECZNOŚCIĄ CIEŻKIEJ PRACY). I ze nam tu w Polsce nie grozi napływ imigrantów, bo mamy za mały socjal.

  Więc ten mały socjal, o ironio, chroni nas Polaków przed wielodzietnymi rodzinami tureckimi i innymi arabskimi, których ojcowie jako niezbędny przedmiot osobisty noszą przy sobie solidne sztylety i nie wahają się ich użyć w razie konieczności.

  Jest sprawa bardzo prosta – zlikwidować socjal dla tych co nie mają obywatelstwa, ubezpieczenia, nie wypracowali żadnego własnego konta w ZUS-ie.
  Bo niby dlaczego Polak, ojciec 6-ciorga dzieci ma utrzymywać nieroba Araba jego 15 dzieci z 3-4 żonami? Polak nie ma nawet specjalnych ulg na dzieci, musi placic podatki jakby byl sam z żoną, bo tylko na żonę dzieli się jego dochód, a nie na dzieci – tak zadecydowały władze okupujące Polskę.

 5. Zerohero said

  Głupia jesteś Bojkotka jak but. Wbrew żydowskiej propagandzie do Europy emigrują nie tylko Arabowie/Muzułmanie, ale i np. Afrykańczycy. Dla Afrykańczyka Polska jest krajem miodem i mlekiem płynącym. Będzie taka nawet gdy jej PKB spadnie 3 krotnie. Nędza Polaków niczego nie gwarantuje.

  A co do statystyk. Wiem, że Polska nie wydaje dużo na naukę i badania. Na wojsko też nie. Skoro Polska nie wydaje również preocentowo zbyt dużo na socjal, to… na co tyle Polska wydaje? Na administrację?

 6. Rysio said

  Jeżeli chcecie więcej socjału ( i socjalizmu) to trzeba się słuchać PISiury bojkotki i głosować na parchaty PIS.

  Jak żydowksi PIS wygra (albo PO, albo SLD, albo ten co jego przodkowie palili koty) to w bardzo krótkim czasie doprowadzi do powiększenia socjałów.

  W pewnym momencie masa krytyczna zostanie przekroczona i na socjale będzie większość wyborców.

  Gdy nastąpi ten moment to „only sky is the limit”.

  Np. w Kaliforni welferowcy( ci na socjałach) , których jest większość, zagłosowali i przepchnęli ustawę o tym aby pracującym burżujom podnieść podatki.

  🙂

  Proletariusze Wszystkich Krajów – Łączcie Się !!!

 7. Rysio said

  „,,,,Jest sprawa bardzo prosta – zlikwidować socjal dla tych co nie mają obywatelstwa, ubezpieczenia, nie wypracowali żadnego własnego konta w ZUS-ie…….”

  Typowa logika głupiego żyda.

 8. Mati Rani said

  Ad5. Zerohero – ciekaw jestem dlaczego pozwalasz sobie na zaczecie wypowiedzi od ublizania i obrazania? To juz druga osoba u Maruchy która zachowuje sie wulgarnie.
  To jakas moda gajowa?

 9. 166 bojkot TVN said

  No no!
  Wreszcie wyszło szydło z wora:
  Rysio i Zerohero uważają, że Polacy mają obowiązek utrzymywać każdego obcego, kto się przypałęta do Polski i chce żyć na cudzy koszt!
  Może podajcie swoje adresy, żeby ci co wybierają się do nas – pojechali do WAS

 10. Mati Rani said

  Ad9. Rysio jest jeszcze do odratowania… ale to co palnal to moze by tak rozwinal?

  Bo logika cwanego zyda jest wlasnie dawanie pomocy socjalnej kazdemu obficie aby samemu korzystac z niej maksymalnie zostawiajac zupki sqoorvysu¡yna dla gupich…

  Przyklad wymowny – znam Polki z Niujorkowa co sprzataja w mieszkaniach bogatych… zawsze nowy ZYDOWSKI klient usiluje im placic tymi food tickets socjalu – i maja tychze pelne szuflady… i musza sie dobrze nadyskutowac aby dostac cash!
  ( zly business bo ja bym wzial 3x cene w tickets i bym mial 2x wiekszy zarobek z moje pracy, no ale ja jestem cwany jak ..)

 11. Na usta ciśnie się przysłowie, że „nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło”. W naszym kraju brak socjalu wynika nie z mądrości naszych „elitek”, ale z ich obawy, że im żeru w korycie braknie. Skutek uboczny jest taki, że nie jesteśmy atrakcyjnym docelowym miejscem dla nierobów z trzeciego świata.

  Kiedy po „arabskiej wiośnie” we Włoszech zjawiła się masa uchodźców, kraj ten postanowił pozbyć się części z nich do innych miejsc w Europie. Nasz dzielny szef rządu Kaczor Donald zadeklarował, że Polska może przyjąć 15 rodzin uchodźców. Nikt jednak do nas nie dotarł. Wszyscy którym proponowano wyjazd do Polski odmówili, gdyż twierdzili, że w Polsce są za małe zasiłki. I chwała Bogu za to!

 12. mironik said

  No szkoda że ta kobieta pracująca nie wspomniała o tych ogromnych sumach w rodzaju 80zł na miesiąc, no kiedy dają suchary u księdza w garażu… a z tego Zusu to ja miałem 750zł i jeszcze jechali 40 km żeby sprawdzić czy na pewno leże w łóżeczku i nie pracuje hehe po operacji

 13. Rysio said

  re 8 „….Zerohero – ciekaw jestem dlaczego pozwalasz sobie na zaczecie wypowiedzi od ublizania i obrazania?..”

  Mati Rani – Zerohero tak napisał bo bojkotka rzeczywiście jest głupia jak but.

  Jeżeli już to Zerohero powinien kogoś przeprosić – to buta – za swoją jakże szczerą i prawdziwą wypowiedź.

  re 10. „Rysio jest jeszcze do odratowania… ale to co palnal to moze by tak rozwinal?…”

  Pisałem na ten temat wiele razy – ale dla ciebie, Mati Rani zrobię wyjątek i napiszę jeszcze raz.

  Rysio całkowicie się zgadza z wypowiedzią św. Pawła (drugi list do Testalończkow) „Kto nie pracuje ten też niech nie je.”

  A więc – gdyby to od Rysia zależało to nie było by żadnych państwowych socjałów.

  Biedni ludzie musieli by korzystać z prywatnej jałmużny zwykłych obywateli.

  I tylko w gestii zwykłych obywateli było by to czy pomóc sąsiadowi czy nie.

  Zaraz byśmy zobaczyli jak 99% tych śmierdzących leni musiała by się wziąść za robotę zlbo zdechnąć
  z głodu gdzieś pod płotem.

  Nasza dyżurna parchatka bojkotka, napisała w wypowiedzi pod nr. 4 „Jest sprawa bardzo prosta – zlikwidować socjal dla tych co nie mają obywatelstwa, ubezpieczenia, nie wypracowali żadnego własnego konta w ZUS-ie….”

  To jest typowa zmyła-wypowideź żydo-komuny, którą nasza parchacica bojkotka na blogu Gajowego reprezentuje.

  Rysio w przeciwieństwie do tej socjalistki jest za całkowitym zniesieniem wszystkich podatków.

  No a wtedy automatycznie socjały równe by były wielkiem ZERU.

  PS 1. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu aby ludzie tacy jak ty Mati Rani (o miękim sercu i twardej d.upie) dobrowolnie zrzucali się na socjały dla biednych z sąsiadów, a nawet dla czarnuchów z buszu Afrykańskiego.

  Proszę bardzo niech to robią, ale za swoje własne pieniądze.

  PS 2. Zerowe podatki spowodowały by też to, że nie było by złodziejskiej, propagandowej, przymusowej, państwowej edukacji, służby zdrowia, głodowych emerytur itp…. itd…

  Bo przecież – jak wszyscy dobrze wiedzą – do płacenia za wszystko zostaliśmy zmuszeni przez żdyo-komunę.

 14. Rysio said

  Mati Rani – przeczytałem drugą część twojej wypowiedzi nr. 10.

  Dlatego bardzo proszę abyś moją wypowiedź powyżej o Twoim (miękim sercu i twardej d.upie) przyjął najbardziej pozytywnie jak tylko potrafisz.

  😉

 15. Nie ma w Polsce żadnego tam socjalu.
  Jest gadanie o socjalu.

 16. Rysio said

  Jest, jest – tylko najpierw socjał musi zapełnić kieszenie tych przy korycie, tych którzy go wprowadzili, wdrożyli, tych którzy nim zarządzają.

  Na samym końcu trochę ochłapów rzuca się dla potrzebujących( ci najbardziej potrzebujący zawsze dostają na samym końcu).

 17. Mati Rani said

  Ad13/14
  1. Rysku, a co powiesz na Chestertona, Belloca, Douglasa i Dystrybutyzm Socjalny od lat propagowany przez Jaska z Toronto?

  2. Wiesz, mnie mozesz qoorvic argumentami jak chcesz ale nie epitetami, ok? Mozemy sie mylic i bladzic, bo jak to sie mówi „upasc mozna ale wstac trzeba obowiazkowo”

  3. Rozumiem linie polegajaca na zwróceniu ludziom obowiazku myslenia za samych siebie polaczonego z przywilejem ogromnym pelnej wolnosci.

  4. Zniesienie podatków – terytorialnych tez?

  Pozdrówka

 18. Rysio said

  re 17.
  1. każdy Dystrybutyzm Socjalny to złodziejski socjalizm
  2. nie bądź rura – nie pękaj
  3. przywilejem? jak ktoś ci go daje to już się jest zniewolonym.
  4. ZERO podatków – a której to części słowa ZERO nie rozumiesz?

 19. Rysio said

  Mati Rani kiedy ja lubię epitedy i czy ty tego chcesz czy nie to będę ich używał.

  I raz napiszę, że wpis Mati Rani był totalnie debilny, a drugim razem, że wpis Mati Rani był wprost GENIALNY.

  🙂

 20. Rysio said

  „….Mozemy sie mylic i bladzic,…..” Mów za siebie – ja tam ani się nie mylę, ani nie błądzę.

 21. Mati Rani said

  Rysio, juz nie badza taki zimny drañ!
  Ad18:
  ad2. testing, testing…
  ad2: nie pekam prawie nigdy, raczej na ubita ziemie wzywam… wiekszosc sie nie stawia.
  ad3. masz racje , ale… my, dzisiaj, to tej wolnosci nie mamy. Ok? Wiec gdyby ludzie ja mieli to byloby lepiej
  ad4. Sprawdzalem tylko skad sie biora twoje idee – widac ze ani z Michalkiewicza ani z Korwina…

  Gdybym wiedzial jak przejzec komentarze moje czy Twoje u Maruchy to bym mniej nudzil… jest jakas wyszukiwarka?

  Albo, jesli cie apopleksja nie zlapie, to rzuc linkiem o Twojej wykladni swiata i sobie poczytam, je mourrais moins bète

 22. Mati Rani said

  ad 19 i 20
  Zblizamy sie do portu:
  – no problem napisac ze komentarz jest debilny. Natomiast nie waz sie pisac ze komentator to debil.
  – tylko najwiekszy kretyn i najwiekszy medrzec nigdy nie zmieniaja zdania – a ten co je zmienia to na lepsze powinien
  to czynic, wiec poprzednie bylo gorsze, wiec, poetycko – bladzil…

  ok, fanzolimy, al grano – czekam na link, pozdrawiam

 23. Rysio said

  wyszukiwarka marucha.wordpress.com:rysio

  A Mati Rani to …..i pewnie …… .
  No i gdzie jest ta twoja ubita ziemia?
  Chętnie okopię ci twoje …… .

  😉

  Rysio jako najwiekszy medrzec nigdy nie zmieniaja zdania.

  —————

  „………Sprawdzalem tylko skad sie biora twoje idee – widac ze ani z Michalkiewicza ani z Korwina…”

  To Michałkiewicz i Korwin biorą idee od Rysia – ale tylko tak na pół ich masońsko – parchatego gwizdka.

 24. Rysio said

  „…….tylko skad sie biora twoje idee……..”

  Ach to bardzo proste – z klasyczny liberalizm i wolnorynkowym systemem kapitalistycznym zapoznał mnie nasz Pan Gajowy.

  On tylko tak dla niepoznaki udaje, że nie lubi Ludwika von Misesa i Ekonomicznej Szkoły Austryjackiej.

  😉

  PS Obu nas łączy wielka niechęć do kotów.

 25. niereligijna said

  A co jesli pieniadze to iluzja….czy umiecie sobie wyobrazic taki fakt,
  to tylko papier z nadrukiem, ewentualnie numery w banku, lub wirtualny program
  ten socjal to tez iluzja, daja cos czego nie maja.
  Pomyslicie …. alez my placimy podatki….oni tym nieudacznikom i nierobom placa z mojej krwawicy -podatkow
  Guzik prawda,
  podatki sa tylko po to by wszystkim zycie uprzykszyc,
  tak samo jak oprocentowane kredyty
  ceny towarow to sprawa umowna miedzy spekulantami ktorzy tymi cenami manipuluja.
  Jednym daja drugim zabieraja, wspanialy pomysl by ludzi poroznic.

  krotka bajka dla zrozumienia tego socjal-przedstawienia
  Dawno, dawno temu, w pewnej wiosce w Indiach, pewien mężczyzna obwieścił, że będzie kupował małpy płacąc po 10 dolarów za sztukę.
  Wieśniacy, widząc, że małp dookoła jest pod dostatkiem, wyruszyli do lasu, aby je łapać.
  Mężczyzna kupił tysiące małp po 10 dolarów, ale kiedy ich populacja zaczęła się zmniejszać, wieśniacy zaprzestali starań.
  Mężczyzna zatem ogłosił, że zapłaci za małpę po 20 dolarów. To sprawiło, że wieśniacy wzmogli starania i znowu zaczęli łapać małpy.
  Wkrótce populacja małp jednak spadła jeszcze bardziej i ludzie zaczęli wracać do swoich gospodarstw.
  Stawka została podniesiona do 25 dolarów, a małp zrobiło się tak mało, że problemem było w ogóle zobaczyć jakąś małpę,a co dopiero ją złapać.
  Mężczyzna zatem ogłosił, że kupi małpy po 50 dolarów za sztukę! Ponieważ jednak musiał udać się do miasta w ważnych interesach, jego
  asystent pozostał w wiosce, aby prowadzić skup w jego imieniu.
  Pod jego nieobecność asystent zaproponował wieśniakom: Popatrzcie na te ogromną klatkę i te wszystkie małpy, które zebrał. Sprzedam je wam po 35
  dolarów, a gdy mężczyzna wróci z miasta, odsprzedacie mu je po 50 dolarów ‚.
  Wieśniacy wydobyli wszystkie swoje oszczędności i wykupili wszystkie małpy.. . I nigdy więcej nie zobaczyli ani owego mężczyzny ani jego asystenta,
  tylko wszędzie małpy.
  Witajcie na WALL STREET, w ZUS-ie i AMBER GOLD !!!!!!!!!!

 26. niereligijna said

  Dla wspanialej Pani OliGordon….. moze przetlumaczy jesli uzna za istotne

  Saturday, December 1, 2012
  Paper With Ink On It
  Henry Harding
  Activist Post

  I need some paper with ink on it. I could make my own but the market isn’t confident. In fact the market has so little confidence in my paper with ink on it that I am in danger of arrest and/or ridicule if I try to use my brand of paper with ink on it. I need some special paper with ink on it. What makes it special? Someone told me it was special and I believed them.

  Image Source

  If I had some illuminated numbers on a screen I could always change those into some special paper with ink on it but, yet again, my own illuminated numbers on screens don’t give the market confidence. The illuminated numbers on screens that I produce make the markets disappointed and the ones that they give me have a tiny line, -, illuminated on their screens. This apparently means that the market is not just lacking confidence but is actually angry with me. Personally. They won’t give me special paper with ink on it.

  And that sucks.

  My landlord wants some paper with ink on it. The grocery store will settle for some average, circular metal with a random head on one side but prefers paper with ink on it, and I have none of either. Less than none thanks to -. Zero is not as low as you can go. Pepsi lied. I thought –1 apples was a stupid idea but I took a music degree, not economics. I could ask my boss for extra paper with ink on it but a multi-national just moved into town. Now the market is angry with him too. Suddenly he has so little paper with ink on it that I’ve been laid off.

  The bank, though, they will swap some special paper with ink on it for nothing more than a promise. It’s a bargain.

  I get the special paper with ink on it straight away and the moment that happens I become immediately more attractive to the opposite sex, probably to live on a white sand, palm fringed beach. I’ve seen the adverts. It’s as effective as beer. I might even get a free pen. Free!

  How do I make that promise they want? Easy. I sign my name on a dead tree and simply give them that piece of paper with ink on it. Then they invent some illuminated numbers onto a screen and I get some special paper with ink on it personally handed to me by a machine. All I have to do is give them back more paper with ink on it than they give me. And I can worry about that tomorrow. Mine’s a coconut daiquiri . . . palm trees here I come.

  Now I can pay my landlord, I can feed my children, I can feed the insatiable monster of consumerism that has been jammed violently into my psyche, like a bile pipe rammed into the gut of a live bear, since I was a small child myself. I’ll slowly forget that those bears, given a chance, commit suicide from the pain and have to be forcibly restrained, immobile for life, to keep the bile flowing. I’ll be surrounded by encouragement to forget that. Bears live a long time, though.

  I could write some music instead, after all, I have collected a lot of –paper with ink on it so I could do just that but hey, who doesn’t want new sneakers at $300 a pop? Who doesn’t need a 64 bit quad core computer, that would have been a government-only super computer only ten years ago, just to watch YouTube? And who doesn’t like being super popular because they have paper with ink on it?

  Money. Paper with ink on it, illuminated numbers on screens and signatures on dead trees are all just a means of exchange. Ridiculous, or otherwise they are nothing more than a promise from one side to another.

  About 1100 AD King Henry 1st of England introduced notched sticks, known as ‘’tally sticks’’, as a form of currency. The Inuits used knotted chords, the Sumerians made marks on clay tablets. Everything from shells, leaves and even bones have been used before now. Just think, if we still used shells then everybody on the coast would be loaded. Maybe.

  Probably weirder systems have occurred before now, only to be lost in the mists of history. The method itself is artificial, man-made and, when analysed, inherently ridiculous. And yet we run our very lives on that system, hanging on every pundit’s word, every market view on confidence, and every random number regurgitated by the machines. But in reality, at the core, it is a simple idea.

  The constant in exchange contracts is trust between people. The exchange is essentially a promise and without trust no promissory system can work. The more complicated the system becomes, the less trust we have in it. Sometimes that may be because we just don’t understand it any more. Nobody gives easy trust to that which they don’t understand. Sometimes, though, the trust breaks down because the system is cheating, introducing complexity in order to obfuscate, hide and steal. Sometimes, maybe now, it’s both. Have you really read the myriad legalese small print you have given your promise to on bank accounts, auto insurance or health care? Would you understand them if you had?

  Today the algorithm is the king of financial trading. Think of them as the deceptive bastard cousins of illuminated numbers on screens. They are ruthlessly effective at making a profit, when they work, and fiendishly complicated. In trading houses today you’re as likely to meet a Ph.D. physicist as a barrow boy from the East End or a wide boy from the Bronx. People can make a few trades in a few minutes; algorithms can make a few thousand in mere microseconds.

  Speed is of such vital importance that banks will place their servers as close to the exchange computers as possible. Sometimes the tiny fraction of a second advantage a Wall Street based computer has over a New Jersey computer is enough to make a killing. And no one really understands how it works. Sometimes, however briefly, an algorithm will do the unexpected. It’s still just as powerful but it’s having the digital equivalent of a mental breakdown. The results can be price spikes, market crashes and have sometimes been a very real threat to the survival of the company that unleashed them. All in a few microseconds.

  There is a pervasive feeling in the West today, exemplified by movements such as Occupy and UK Uncut, that the market can no longer be trusted. Some question if it ever could. It is a feeling that the promise is obtained through deceit and coercion, that the process is no longer even human let alone intelligible. It is a feeling that those not in the West have known for decades. Sometimes centuries. The market would argue that this is simply advantage but an algorithm, by it’s nature, is amoral. People, in the majority of cases, are not. Indeed, amorality is so rare in a balanced society that we make laws to penalise the aberrant few that engage in it. Social laws that is – for markets we seem to ignore those controls.

  The term psychopath is only a badge of honour to another psychopath; and despite their media prevalence, they are rare. That they exist, and have an extensive, undue, negative impact because of their behaviour, is true. That they are the majority is not even close to true.

  Some argue that the way the markets run themselves encourages the psychopathic personality, that it even rewards and values it as a profit generator. A food riot in Djibouti is irrelevant when considering whether to virtually hoard rice and wheat on Wall Street, especially if you care little about starving people. That may have been true once, it may even still be true now, but that no longer matters. The algorithm is king and the algorithm does not know what emotion or morality are. They exist to perform orders, just like the Nuremberg defence used by the Nazis, to make profits regardless of any other consideration. They do nothing else because they cannot do anything else, regardless of consequences. Maybe a deregulated market is not such a good idea after all? I still need some paper with ink on it, but I’m no longer sure that I want it.

 27. Rysio said

  Niereligijna – ta bajka o małpach jest bardzo dobra.

  Jeżeli natomiast chodzi o spekulacje to widzę, że nie masz najmniejszego pojęcia czym ona jest i jak działa.

  „ceny towarów to sprawa umowna miedzy spekulantami ktorzy tymi cenami* manipuluja.”

  Spekulanci nie ustawiają ani nie manipulują cen – gdyby tak było to nie była by to spekulacja.

  Spekulacja jest nie dość, że niezbędna to i bardzo pożyteczna – moja znajoma mówiał, że ten co wymyślił okulary na pewno pójdzie do nieba – ja dodam, że każdy spekulant też tam się znajdzie.

  Spekulanci po prostu biorą, przejmują na siebie, ryzyko wzrostu i spadku cen.

  Pamiętaj też, że do każdej transakcji potrzeba dwóch spekulantów – sprzedającego i kupującego. Przy nawet najmniejszej zmianie ceny, jeden z nich traci a drugi zyskuje.

  PS Nie wiem czy wiesz, że wielkie dzieło św Tomasza z Akwinu pt. Summae Theologiae to teologia SPEKULACYJNA. No a kogo jak kogo ale św. Tomasza z pewnością za „brzydkiego i nieuczciwego” spekulanta na pewno nie uważasz – nieprawdaż?

  * A ceny ustala rynek – nikt nie ma takiej wszechmocy aby je ustawić wdług swojego widzimisię. Nawet w socjaliźmie gdzie to próbowała wszechwładna komuna, zawsze zwyciężał czarny rynek i jego niezależny system cenowy.

 28. Marucha said

  Panie Rysiu,
  Niech Pan sobie argumentuje za misesizmem czy co tam Pan chce. My to potraktujemy po chrześcijańsku, jako doczesne cierpienia za nasze grzechy.
  Ale niech Pan nie wnerwia gajowego inwektywami i obelgami skierowanymi w stronę ludzi, którzy chcą Pana traktować jako oponenta, a nie jako werbalnego chuligana.

 29. Mati Rani said

  ad28. Rysio – TYLKO W teorii spekulacja jest dobra.
  W praktyce… ostatnia zwyzka cen zbóz byla wywolana NIE ich zuzyciem na produkcje paliwa ekologicznego, tylko poprzez handel opcjami na przyszlosc zorganizowanymi przez Goldman Sachs. Zamiast handlowac ryzem, zaczeto na gieldach operowac opcjami na ryz na nastepne lata. Podobnie jak i cena ropy nie jest ani zalezna od kosztu wydobycia ni od kosztu dostarczenia do baku ani od popytu tylko od gry gieldowej spekulacyjnej i nieetycznej. Przyklady z ksiazek o odwaznym spekulancie który ryzykuje swoje mienie aby ludzie mieli przechowane zboze w magazynach na przednówek i nie glodowali to tylko teoria. Tak samo jak i gielda akcyjna, oryginalnie miejsce zbierania funduszy na inwestycje produkcyjne jest teraz tylko pompa do nabierania naiwnych y wyciagania im oszczednsoci z kieszeni ( boom-bust doskonale sie do teho nadaja )

  Zapominasz, wydaje mi sie, ze ten caly cyrk ekonomii Swiata sluzy tylko wzbogacaniu Krasnychszyldów którzy, jak legenda mówi, dochodza juz do 250trylionów stanu posiadania, a Bankstertwo United do 90% wartosci calej Ziemi…

 30. niereligijna said

  Rysio!
  kupowales kiedys wyroby jubilerskie? albo obraz zyda picassa? albo dom?
  cena jest wywindowana przez spekulantow.
  to samo dzieje sie z zywnoscia, paliwem, papierosami, alkoholem
  jakie ryzyko oni ponosza? ci spekulanci….jedynie takie ze kiedys ludziom pieniadze sie skoncza
  Mam roznych klientow ktorych moge do woli obserwowac,
  jeden jest taki bogaty ze nigdy w zyciu nie pracowal,ostatnio calymi dniami lata kolo telewizora wlaczonego na „kanal gieldowy”, zapisuje cos na specjalnych karteluszkach, z nerwow wstaje i siada, znowu lazi….
  dzwoni do kogos, kaze cos kupowac….bez powitan, ani grzecznosci….moze gada z programem komputerowym.

  Czasami zeby mu cisnienie podniesc to go sie pytam:
  -Gene?! a co jesli ta cala gielda, obnizki -podwyzki to program komputerowy?
  – co zrobisz jesli ktos w federal reserve zrobi ci wymiane pieniedzy, albo poprostu prad wylaczy?
  on nic nie umie, kiedys mial sraczke w samochodzie, bo padal deszcz (lal deszcz) i on zadecydowal ze woli byc osrany niz mokry) nie wysiadl z samochodu, potem wrocil do domu, rozebral sie w garazu i wrzucil pranie do pralki, ale zadzwonil do mnie zebym przyjechala bo on nie umie jej wlaczyc.

  Jest taki dobry film pt Plesetville, niby o sexie (to watek filmu dla krotko-wzrocznych)
  tak naprawde jest to film o emigrantach ktorzy trafili do ameryki z europy wschodniej.

 31. JO said

  Sa Pozarzadowe organizacje, ktore maja „wsparcia” Rzadowe, ktore finansowo I nie tylko wspieraja Turkow, Murzynow….

  Juz w Polsce powstaja sieci kebabow…., czy innych ” sklepow” spozywczych, odbierajacych rynek Polakom, Przy ktorych Polak szans nie Ma na przetrwanie, bo po prostu, nie kupi towaru w cenie Jaki kupi Turek…, Chinczyk, Koreanczyk, czy Afrykanin….

  My toniememy z Jednej strony z powodu Zydowskich hipermarkerow a z drugiej, wspieranych Przez Zydow Sieci Mniejszosci Religijnych…

 32. Brat Dioskur said

  Rysio(16) napisal:”
  „Jest, jest – tylko najpierw socjał musi zapełnić kieszenie tych przy korycie, tych którzy go wprowadzili, wdrożyli, tych którzy nim zarządzają…. na koncu ochlapy dostaja potrzebujacy”

  I tak wlasnie jest ,bo prosze sobie tylko postac rano pod miejscowym MOPS-em i zobaczyc jakimi wozami zajezdzaja jego pracownicy. A szef(a)owa rozpozna kazdy samochodowy laik.
  Z dzialki lberalnej w Holandii nadchodza dosyc ponure wiadomosci a wiadomo ,ze pomysly stamtad lapia w lot miedzynarodowi lucyferianie nie wylaczajac i naszych. Oto cichutko i bez rozglosu zdjeto z Kodeksu Karnego obraze uczuc religijnych. Male partie chcrzescijanskie protestuja ,chadecja jakos milczy .Bedzie wiec to oznaczac,ze… co ja zreszta tutaj takiemu wyrobionemu towarzystwu bede tlumaczyl.Tylko ,ze cale szambo wyleje sie na chrzescijan ,bo muzulamnow beda sie bac a o innych religiach juz nawet nie wspomne. Jak wiadomo w Holandii subsydiowany jest transport dzieci do szkol , rowniez majacych ,przynajmniej formalnie , charakter religijny.Transport dzieci chrzescijanskich to 4% z ogolnej kwoty przeznaczonej na subsydiowanie transportu szkolnego a mimo tego nowy liberalno -socjalistyczny (?) rzad mu nie przepuscil!Sa natomiast pieniadze na imigracje.Ten wypasiony z murzynek ze zdjecia pewnie mieszka w Holandii. A jest to drugi raj ,bo wlasnie grupa azylantow ,ktora przegrala odwolania do wszystkich instancji i dostala polecenie opuszczenia kraju ,rozbila sobie w Hadze na na jakims zielencu namioty i nie ma zamiaru sie wynosic. Na holenderskich portalach wrze. Ludzie pisza ,ze widzieli azylantow rozmawiajach ciagle z kims z drogich smartphonow.Pewnie sciagaja nowych chetnych.Ostatnio wladze zlozyly im propozycje przekwaterowania ,ale azylanci odmowili ,bo… mieliby za daleko do centrum miasta!W koncu policja zlikwidowala obozowisko ,ale jego mieszkancy przespali sie w jakims bunkrze i szykuja sie do zalozenia nastepnego kempingu. W parlamencie juz pojawily sie glosy o „godne czlowieczenstwa ” rozwiazanie problemu. Imigranci juz wietrza socjal i nie popuszczaja ani o cal , chociaz jeden z forumowiczow zaproponowal ciekawe rozwiazanie: zaladowac ich do Herculesa i nad pustynia otworzyc tylna klape!No czy nie jest to jezyk nienawisci i to gdzie? … w Mekkce postepu!

 33. […] Czytaj resztę wpisu » […]

 34. Rysio said

  Niereligijna – twoja umiejętnośc włączenia pralki jest warta na rynku $5 na godzinę, a umiejętność Gene naciskania klawiszy na komputerze $100 na gdzinę.

  Więc w czym problem?

  Naucz się naciskać klawisze i od razu twoje zarobki podskoczą.

  Jeżeli chodzi o spekulacje to jest ona bardzo pożyteczna, bo spekulanci na giełdach sprzedając i kupując biorą ryzyko finansowe na siebie.

  Przerażający jest wasz brak niezrozumienia istoty spekulacji.

  Towarzysz Lenin powiedzał, że każdy spekulant załuguje na kulkę w łeb.

  Czy nie jest wam głupio, czy nie daje wam nic do myślenia to, że powtarzacie to samo co gadał ten największy historii żydowski morderca?

 35. Rysio said

  Tak masz rację Mati Rani.

  Poznał się już na tych „złodziejskich spekulantach” towarzysz Lenin, wiele, wiele lat temu..

  Przecież wszystkim nam dobrze wiadomo, że kochany Влади́мир Ильи́ч Улья́нов – Ле́нин niczego tak nie pragnął jak dobra ludu pracującego miast i wsi.

  Zaczął ten swój program dobrobytu od wymordowania spekulantów i burżuji.

  🙂

 36. Rysio said

  Tak se czasami myślę: a po cholerę, polscy spekulanci, zatrzymali bolszewików w 1920 roku?

  ;(

 37. 166 bojkot TVN said

  Rysio!
  Ty Arszclochu! Tracisz strasznie dużo dutków klawiszując w gajówce swoje durnoty.
  CHYBA, ZE PŁACĄ CI OD LITERY, WÓWCZAS TWOJĄ SCHIZOFRENICZNĄ NADAKTYWNOŚĆ U MARUCHY MOŻNA WRESZCIE ZROZUMIEĆ.

 38. Rysio said

  Nasza dyżurna bojkotka PISiura zapowietrzyła się.

  😦

  Jak wzorowa zwolenniczka PISu, jest oczywiście za tym aby spekulantów rozstrzeliwać pod ścianą – no ale ten cholerny komunista żyd ksywa Lenin robił przecież to samo.

  Nic dziwnego, że nagle dostała całkowitego rozdwojenia jaźni.

  🙂

 39. niereligijna said

  Rysio przecenia Gene i jego umiejetnosci naciskania klawiszy bez wzg czy to laptop czy pralka,
  Gene ma pralke tez niestety z klawiszami .
  Rysio nie orientuje sie kompletnie w stawkach za sprzatanie,
  Gene ma troche ponad 60 lat ale u nas w domu jesli mowimy o nim to nazywamy go student,
  kiedys kupil sobie komputer dokladnie taki sam jak miala moja corka i mu o tym powiedzialam, wiec poprosil mnie by przyjechala do niego i pomogla mu troche z edukacja.Gdy wlaczyla….bardzo sie ozywil i poprosil by wytlumaczyla powoli i dokladnie zeby wiedzial jak to zrobic.
  Gene czasami wlaczy komputer do rozgaleziacza podlaczonego do niewlasciwego kontaktu, tzn taki ktory jest przeznaczony do podlaczenia lampy stojacej, ktora mozna wlaczac i wylaczac przelacznikiem na scianie kolo drzwi,
  Wychodzac wieczorem z pokoju wylaczy komputer a potem zgasi oczywiscie swiatlo, a gdy rano przy swietle dziennym chce wlaczyc komputer i nie moze,dzwoni w panice do mojego meza …..pomoz mi prosze! moj komputer przestal dzialac!!!
  Rysio! po Twoim rozpaczliwym stylu pisania wnioskuje ze potrzebujesz uwagi.
  Jesli nie ma Cie kto przytulic idz do najblizszego parku i przytul sie do drzewa,
  Przestan tez myslec bez przerwy o forsie, bo zwariujesz.
  Nadchodza czasy gdy beda potrzebne umiejetnosci, a nie drukowane papierki.

 40. Marucha said

  Pieprzysz, panie Rysiu.
  Firmy, które zajmują się pogardzanym przez Pana sprzątaniem, usuwaniem nieczystości,praniem itd. zarabiają tyle, że Pan byś tego nie umiał przeliczyć – i na pewno więcej od przeciętnego a nawet dobrego informatyka. Sam znam takich. Mają trzy wille w różnych krajach i obserwują sobie przez Internet, co się w nich i około nich dzieje. Internet, serwery i kamery założyły im wynajęte do tego celu parobki z wyższym wykształceniem.

  I powiem jeszcze tyle: pierwszy lepszy ciemny chłop ma większe szanse na przeżycie w razie zawieruchy, niż jebany informatyk, co wyżej sra, niż dupę ma.

 41. Rysio said

  No to w czym problem Panie Gajowy?

  Dlaczego sprzątaczki itp.. itd.. na wszystko narzekają a maklerzy giełdowi nie?

 42. Rysio said

  re 39. „…..Jesli nie ma Cie kto przytulic idz do najblizszego parku i przytul sie do drzewa,…..”

  Ależ bojkotka mnie przytula.

  😉

 43. Rysio said

  Jako zwolennik Misesa i wolnego rynku kapitalistycznego – nie mogę pogardzać rzadną pracą, spontanicznie stworzoną przez wolny rynek.

  Pogardzam tylko pracami stworzonymi przez państwo, Panie Gajowy.

 44. Fran SA said

  Ad. 44
  Rysio
  Zdaje sie, ze Rysiowi brak podstaw i za szybko wskoczyl do jakiegos ekonomicznego mesjasza- hochsztaplera.

  1. W systemie gdzie istnieje monopolizm, w ogole NIE ma miejsca na wolny rynek, co jest oczywiste nawet dla pierwszoklasisty.
  2. ‚Spontanicznosc’ w gospodarce wlasnie spowodowala kryzys na calym swiecie; niezaleznie od tego, ze jest bardzo starannie kontrolowana przez tych co Rysio ubostwia.
  3. Poniewaz Rysio pogardza pracami stworzonymi przez panstwo nie moze pracowac:
  -w banku, ktorego caly czas utrzymuje i wykupuje – bail out- podatnik (panstwo) . Tak Amerykanie doplacaja z wlasnej kieszeni do lichwiarskich bankow, ale juz nie maja na food stamps.
  – w rzadzie , administracji panstwowej, na policji, w organach scigania
  – w szkolnictwie, bo edukacja jest dotowana i utrzymywana z budzetu panstwa
  – w sluzbie zdrowia, ktora bardzo polega na budzecie panstwowym, mimo ambicji tzw. komercyjnego leczenia.
  – w armii, na ktora ciezko pracowuje niewolnik podatkowy.
  – w organizacjach charytatywnych, ktore sa wspomagane przez podatnika
  – w urzedzie socjalnym, ktory to urzad rozdaje pieniadze z panstwowego budzetu
  – w wielkich korporacjach, ktore zyja z pieniedzy podatnika, i dostaja panstwowe koncesje
  – w strazy pozarnej
  – w NASA
  – w FEMA
  – bibliotece
  – w wydziale sprawiedliwosci
  – na farmie- bo farmerzy otrzymuja subsydia panstwowe, przynajmniej w USA.

  Zdaje sie, ze Rysiowi pozostaje bardzo prywatna inicjatywa: zaklad pogrzebowy i wyrob trumien.

  No jeszcze moze sie w Polsce zalapac na kontrakt na budowe autostrady. Polecam.

 45. niereligijna said

  Rysio sprzataczki roznia sie tym od maklerow gieldowych etyka zawodowa no i tym ze widza swoich klientow .
  Napisz prosze o tym na co narzekaja sprzataczki.

 46. Ad .34

  „Towarzysz Lenin powiedzał, że każdy spekulant załuguje na kulkę w łeb.”

  – Lenin powiedział także „UCZYĆ SIĘ!”. To też Rysio ma w pogardzie?

 47. Ad. 43

  „Pogardzam tylko pracami stworzonymi przez państwo”

  – Ale kontraktami rządowymi też Rysio pogardza?

 48. Ad. 35

  „Zaczął ten swój program dobrobytu od wymordowania spekulantów i burżuji.”

  – Z Rysia to nieuk doskonały… 🙂 Lenin nie tępił burżujów i spekulantów, tylko niszczył tych Rosjan, którzy stanęli, lub mogli stanąć na drodze pobratymców członków bolszewickich komitetów.

 49. Rysio said

  re 44. zaklad pogrzebowy i wyrob trumien też powinien być w gestii państwa.

  🙂

  Strasznie masz wyprany mózg przez socjalizm.

 50. Rysio said

  re 46. „…..Lenin powiedział także “UCZYĆ SIĘ!”…….”.

  Może i tak, tylko każdy musiał być bardzo ostrożny w wybieraniu podręcznika.

  Jak ktoś wybrał zły podręcznik to dostawał od towarzysza Lenina trochę ołowiu w czaszkę – na koszt państwa, za darmo.

  🙂

 51. Rysio said

  re 47. „……Ale kontraktami rządowymi też Rysio pogardza?….”

  Tak pogardzam – wszystkie są złodziejskie i zupełnie nie potrzebne.

  Gdyby rządzący nie rabowali mi moich pieniędzy to bym je wydał na inne rzeczy, na pewno nie wydał bym ich na zupełnie niepotrzebne projekty rządowe i państwowe.

 52. Rysio said

  re 44. Miło mi Fran SA, że nie kryjesz się z swoimi poglądami czysto komunistycznymi.

  A czy nigdy nie przyszło ci do głowy, że było by o niebo lepjej gdyby to wszystko co wymieniłeś było w rękach prywatnych?

  Now bo wiesz, prywatny bizness jak jest nieopłacalny i przynosi straty dla właściciela to plajtuje, idzie z torbami.

  Rządowy natomiast, nigdy nie plajtuje – bo zawsze można wydoić więcej pieniędzy od podatników, takich jak ty.

  No ale co ja się tu rozpisuję, przecież wy bardzo lubicie płacić podataki. Wieć może by je tak podnieść
  na 100% zarobków – państwo przecież według was bardzo dobrz wie czego ludowi potrzeba i go w to zaopatrzy.

  🙂

 53. Mati Rani said

  Ad52 na poczatek: Rysio, w rekach prywatnych moze by wsio tylko jesli jest wolnosc na rynku, a tej, sam to doskonale wiesz, NIGDZIE NIE MA! Albo banKsterzy albo politykierzy niszcza KOMPLETNIE wolny rynek. Wiec poprzez dekrety sie ogranicza ilosc konkurencji na rynku a potem firmy pogrzebowe podwyzszaja stawki jak chca oplacajac z czesci nadwyzek decydentów aby blokowali powstawanie nowych cmentarzy czy firm pogrzebowuch.
  Ty chyba czytasz po angielsku, nieprawdaz? Zaliczyles Suttona czy La Roucha ?
  Bo tak argumentujesz jak bys by oderwany od rzeczywistosci.
  Dyskutujesz u misesów?

  Dalej: Kierenski, Trocki i Lenin to byly tylko marionetki w rekach inwersjonistów z Wall Street i City. Kierenski dozyl sedziwego wieku w ogromnej willi, Trocki zyl super ale ni dozyl, a Lenin pod koniec zycia zdal sobie sprawe ( jak Woodrow Wilson ) ze byl tylko marionetka i ze nic nie bylo takie jak sie wydawalo.

  itd.. itp…

 54. Fran SA said

  52.Rysio
  Jak juz nie ma Rysio argumentow, to wyzywa wszystkich od komunistow.
  Jak jestes takim wspanialym kapitalista i nie wierzysz w komune, to przyznaj sie; unikasz podatkow i trzymasz forse na Kajmanach jak twoj kolega Mitt Romney, czy jestes uczciwym obywatelem, ktory placi regularnie podatki, zeby PANSTWO moglo wyzywic biednych i bezrobotnych?.
  A moze o niczym wiecej nie marzysz jak poprosic zadluzone PANSTWO, zeby za twoje pieniadze wykupilo zlodziejskie banki a nastepnie zaczelo splacac te tryliony dolarow Chinczykom?

  A moze radosc rozpiera ci serce, ze twoje zarobione pieniadze PANSTWO wydaje na mordowanie kobiet i dzieci w 40-u krajach swiata.

  Najpierw sie zastanow, co to jest komunizm i czym sie rozni od kapitalizmu monopolistycznego – to moze wtedy dorosniesz do poziomu dyskutantow na tym forum.

 55. Mati Rani said

  Ad54. Fran . PAÑSTWO NIE MA ZYWIC BIEDNYCH NI BEZROBOTNYCH!!!!!!
  Pañstwo ma stworzyc warunki aby takich NIE BYLO!!!

 56. Mati Rani said

  Psia krew,.. wyslalo mi sie za szybko, Fran – jesli da sie ludziom SZANSE na przedsiebiorczosc, jesli NAS sie uwolni od chomata idiotycznych przepisów, to stworzymy tyle firm zaspokajajacych potrzeby ludzi, ze zabraknie rak do pracy w pare lat. Tylko ze taki system jest nie do zaaprobowania przez arytkokracje wladzy.
  Wiesz FRan, na prawde wszystko co sie dzieje na swiecie czynia ludzie. Ludize, w zaleznosci od ich sytuacji maja rózne cele. Jesli wezmiesz osobnika , który ma pare miliardów stanu posiadania, to on nie ma tych samych problemów co my. Taki osobnik, np. potrzebuje dobrych kierowców do swoich rodzinnych samochodów, ogrodników, kucharzy, sluzacych. W gospodarce z fizjologicznym bezrobociem ok 3% malo kto chce pracowac w takich warunkach – wiec Ci co maja wplyw na to co sie dzieje w danym kraju we wlasnym imteresie utrzymuja bezrobocie. Przy okazji obniza to pensje… ja tam uwazam, ze to glupie, bo wyzsze pensje pociagaja za soba wyzsze spozycie ale… mnie jeszcze brakuje sporo do pierwszego miliarda ( hahahaha ) wiec tylko sobie wyobrazam jak to jest..

  Abys mnie nie wyslala gdziepieprz rosnie ( akurat u mnie rosnie obfcie ) to , prosze cie, zastanów sie czy bys chciala mniec sluzaca, co ma u ciebie w domu osobny i odizolowany pokoik z lazienka i sluzy w domu robiac wszystko na co Ty nie masz ochoty?

 57. Marucha said

  Re 55:
  Panie Mati Rani, oczywiście rolą państwa jest robienie wszystkiego (a ma ku temu środki), aby zmniejszyć bezrobocie.
  Pamiętajmy jednak słowa Jezusa: „Ubogich zawsze mieć będziecie”.
  Nawet najlepszy system bezrobocia całkowicie nie zlikwiduje.

 58. Mati Rani said

  Ad57 – zacznijmy od dania ( odzyskania ) szansy na wolne dzialanie ekonomiczne, bez terroru administracyjnego ni przepisow faworyzujacych korporatokracje…

 59. Rysio said

  re 57. To Gajowy tak szybko zapomniał o najbardziej sprawiedliwym systemie społecznym – socjaliźmie?

  W nim pracę mieli wszyscy, nawet babcie klozetowe.

  😦

 60. Rysio said

  re 57. „..oczywiście rolą państwa jest robienie wszystkiego (a ma ku temu środki), aby zmniejszyć bezrobocie……..”

  Haaaaaahahaha dobre, naprawdę dobre.

  Czy nie mógłby Gajowy machnąć listę polityków, którzy według niego najlepjej się nadają do tego aby zmniejszyć bezrobocie.

  Buuuuuuuuuuuuhahahahaaa!!!

  🙂

 61. Rysio said

  re 58. Ja też lubię Baśnie Andersena.

  🙂

  PS Wszystko w nich tak dobrze, bez przemocy się kończy.

 62. Rysio said

  re 54. „….Jak juz nie ma Rysio argumentow, to wyzywa wszystkich od komunistow……”

  Fran SA – a gdyby tak przypowadzili ci dwóch facetów ubranych po cywilnemu.

  To jakie pytania byś im zadał aby się przekonać który jest komunistą (socjalistą międzynarodowym) a który faszystą (socjalistą narodowym)?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: