Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Ukraina w UE i NATO?
  Anucha o Nasz nowy, narodowy sport
  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Pokłosie palikotyzmu

Posted by Marucha w dniu 2012-12-10 (Poniedziałek)

Z prof. Jackiem Bartyzelem z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu rozmawia Anna Ambroziak.

Palikot2

Ten osobnik został wybrany głosami posłusznych, spełniających swój obywatelski obowiązek, polskich wyborców.

Wczoraj rano doszło do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze. 58-letni mężczyzna rzucił w niego fiolką z czarną substancją. Obraz chroniony jest szybą, więc sama Ikona nie uległa uszkodzeniu.
– Wydarzenie to jest przykładem chrystofobii, zjawiska, które ma miejsce nie tylko w Polsce. Tego rodzaju incydenty zdarzają się niestety na całym świecie. I to, zapewne nieprzypadkowo, w krajach katolickich. Mam tu na myśli choćby niedawne wydarzenia w Argentynie, Francji czy w roku ubiegłym we Włoszech.

Gdzie leży źródło tego rodzaju ekscesów?
– Na tego typu zachowania istnieje niewątpliwie przyzwolenie werbalne ze strony środowisk lewicowych. Mam na myśli ową agresję werbalną ze strony niektórych polityków, którzy na tej nienawiści do Kościoła katolickiego budują swój obraz.

Są też dziennikarze, koncerny medialne żerujące na tych emocjach.
– Przeciętny odbiorca słucha tego, co sączą media głównego nurtu. W mediach tych celebrytami są politycy, którzy ostentacyjnie sieją tę nienawiść do Kościoła. Jak inaczej można odczytać niektóre wypowiedzi choćby Janusza Palikota, który jawnie domaga się zdjęcia krzyża z sali sejmowej? Tę werbalną agresję media podają jako wzór, styl życia, którego nie należy nawet tłumaczyć, usprawiedliwiać, a który sam w sobie jest usprawiedliwieniem.

W efekcie przeciętni słuchacze, którzy często mają przecież sami jakieś problemy z wiarą czy pielęgnują w sobie osobiste urazy wobec Kościoła typu: wikary był opryskliwy albo za dużo zażądano za jakąś usługę, dają posłuch właśnie takim przekazom medialnym. W tych ludziach tkwi jakiś resentyment, jakaś zaciekła niechęć wobec Kościoła. A politycy i media będący na ich usługach jeszcze to podsycają. W efekcie tego rodzaju wypowiedzi, jakie serwuje choćby pan Palikot, stają się aktem przyzwolenia na tego typu zachowanie wobec Kościoła, z jakim mieliśmy do czynienia wczoraj na Jasnej Górze.

Mężczyzna odpowie za publiczne znieważenie miejsca czci religijnej, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania ma być zbadana kwestia jego poczytalności.
– Ale czy to jest choroba psychiczna? Tego wstępnie nikt nie jest w stanie ustalić, choć wykluczyć tego nie można. Jeżeli ktokolwiek podejmuje tego typu działanie, to rodzi się słuszne przypuszczenie, że jego osobowość może być zachwiana. W tym wypadku jest pewne, że nie mamy tu do czynienia z działaniem pod wpływem jakiegoś nagłego impulsu, bo jasnogórskie sanktuarium to nie jest kościół, do którego można wejść ot tak, przechodząc ulicą: trzeba się tam wybrać, przejść spory kawałek drogi, wejść przez bramę, przejść przez dziedziniec. Musi zatem być to działanie jakoś zaplanowane i przemyślane.

Wyobraża Pan sobie, jakie larum podniosłoby się, gdyby ktoś sprofanował meczet lub synagogę?
– Katolicy są neutralizowani bagatelizującymi określeniami. Natomiast w wypadku innych wyznań eksponuje się od razu motyw nienawiści rasowej czy nietolerancji. Ów incydent na Jasnej Górze jest wypadkową dwóch czynników. Po pierwsze, owego rozpowszechnianego tolerancjonizmu, który jest nakierowany na ochronę wszystkich innych, poza katolikami – a na płaszczyźnie narodowej wszystkich innych poza Polakami. Drugą sprawą jest to przyzwolenie polityczne, o którym mówiłem wcześniej.

Profanacja Cudownego Obrazu jest bardzo bolesna dla katolików. Jest symbolem wiary i narodowej wspólnoty. To pojęcia, które dziś niestety stają są niemodne, przebrzmiałe, a nawet ośmieszane…
– I właśnie dlatego sugestia niepoczytalności sprawcy jest nieprzekonywująca. Kto atakuje Cudowny Obraz, ten musi zdawać sobie sprawę z tego, że uderza w sam duchowy rdzeń katolicyzmu w Polsce, w ten nierozerwalny splot tożsamości religijno-narodowej i krynicę wiary pozwalającej wspólnocie przetrwać najcięższe opresje. Sam określa się więc jako wróg publiczny tego, co od wieków jest w Polsce ortodoksją publiczną, toteż tak właśnie, z całą surowością należną wrogom publicznym, winien być potraktowany.

Dlaczego głos katolików jest dziś tak marginalizowany?
– Ponieważ świat, w którym żyjemy, został zdominowany przez wyznawców ideologii będących świadomym zaprzeczeniem ładu opartego na przesłaniu Ewangelii. Lecz i katolicy są tej sytuacji po części winni, albowiem zazwyczaj owłada nimi katolicyzm nazbyt uległy, anemiczny i bojaźliwy, pozwalają, by wyparował gdzieś katolicyzm płomienny, wojujący i ofensywny, zdolny budzić respekt i strach jego wrogów.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Ambroziak
http://naszdziennik.pl

Słusznie twierdzi prof. Bartyzel, że nasz katolicyzm jest uległy, anemiczny i bojaźliwy, bo gdzieś wyparował katolicyzm płomienny, wojujący i ofensywny, zdolny budzić respekt i strach jego wrogów.
Ale któż do tego doprowadził?
Któż to uczynił Kościół Powszechny – Kościołem Przepraszającym?
Kto nakazał Kościołowi zrezygnować z walki o dusze i nawracania, zaś nakazy Chrystusa zastąpić jakąś „tolerancją” i „ekumenizmem”?
Kto surowe i bezkompromisowe przesłanie Mszy Świętej zamienił na „ucztę kupa mięci”?
Kto zamiast głosić prawdę objawioną nakazał „dialogować” ze sługami demonów?
Admin.

Komentarzy 19 do “Pokłosie palikotyzmu”

 1. bylekto said

  Panie Marucha, wytnij Pan tę mordę z artykułu. Chyba, że chce Pan wywołać odruch wymiotny!

 2. JO said

  Panie Gajowy, czy Pan nie rozumie, ze Polska Przestanie byc Polska a Polacy Polakami jak Obalimy MIT Swietosci JPII, MIT Patriotyzmu JPII, MIT Wielkiego oddania I pomocy dla Polaki I Polakow JPII…

  Jezeli Obalimy te mity, to Polski NIE BEDZIE …

  Czemu Pan Tego nie potrafi Zrozumiec , Gajowy!

  Pan Tu robi tak horobliwie Zla Robote! Odciaga Pan Nas od jednego Dzis Wielkiego Swietego, ktorego slucha sie Sam Bog! , ktory jak wielu Uwaza, jest Bogiem!

  Pan jest Straszny, Panu trzeba zamknac Gajowke!

 3. JO said

  Dzis Nikt , Gajowy, nie Potrzebuje widziec Prawdy a tylko taka, ktora Glosza Lepsi I madrzejsi I silniejsi…

  Dzis Nikt nie chce zyc w WOLNOSCI , ktora Broni Nas od namietnosci. Dzis Chcemy sie sie rozwodzic, miec partners kite zycie, swobode ciaglego wyboru I kontaktu sexualnego nawet ze zwierzetami bo ONI sa w zasadzie jak My I my iCh kochamy.
  Czemu Pan zabrania , Gajowy, poczucie sie kobiecie Mezczyzna a Jemu Kobieta. Zycie kest niedlugie a nic co LUDZKIE Pozadania chca NIE moze byc nam OBCE!

  Jak zechcemy, mozemy byc I Trawa a nawet sie Zabic I nic Panu do Tego. My jestesmy Kosmosem I do niego jak Chcemy mozemy wrocic, Scalia sie z eNergia.

  Pan jest starym , przestalym gosciem, ktory jest nie na czasie z podstepem Ludzkim !!! Gajowy

 4. Fran SA said

  Wlasciwie wladze swieckie odpowiedzialne sa za szanowanie Konstytucji. Prawo SWIECKIE zabrania bezczeszczenia swiatyn, kosciolow, synagog, meczetow i w ogole przedmiotow kultu.
  Pan Palikot i cala swiata polskiej palestry i wladzy dawno sobie zapomnieli o swoich podstawowych obowiazkach.
  I jakos uchodzi im to plazem.
  Skoro Palikot reprezentuje … wlasciwie, co i kogo reprezentuje Palikot?
  A katolicyzm nie musi byc agresywny. Wystarczy, zeby byl…. katolicki – a nie zydowski.

 5. JO said

  Katolicyzm Zawsze byl Wojujacym , I nie mial nic wspolnego z agresja…w Rozumieniu Lemingow.
  Katolicyzm portafil byc agresywny , jezeli sytuacja tego wymagala. Agresja jest wpisana w Akcje Wojujacego Katolika.
  Nie mozna walczyc i wygrywac I nie byc agresywnym….

 6. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 7. Leokadiusz Parezjasta said

  Chrystofobia czy antychrystyzm?

 8. wet3 said

  Nie chce sie wierzyc, ze ten malpolud pokazany na fotce jest absowentem KULu. A jednak widzac ten posoborowy judeokosciolek, mozna uwierzyc we wszystko …

 9. Jan said

  To co się stało nazajutrz po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia jest aktem demonicznym, nawet gdyby uczynił to wariat. Skoro nie doszło do najgorszego to jest znak dla nas aby bardziej służyć Niepokalanej. Dobrze byłoby aby ci którzy z polecenia biskupów pousuwali z Kościołów Ołtarze, Obrazy NMP, Figury, Relikwie św itd. nie lamentowali ale uderzyli się w piersi i podjęli próbę zadośćuczynienia wyrządzonych świętokradztw i szkód.

 10. AniaK said

  Re2:
  „Pan jest Straszny, Panu trzeba zamknac Gajowke!”

  Bez przesady. Wystarczy na okres Adwentu zamknąć niektórym gęby.

 11. wet3 said

  @ AniaK 10
  Prosze zaczac od siebie. Pisze pani dzis same glupoty!

 12. Griszka said

  Najlepsze, ze poczatkowo Palikot pozowal na ortodoksyjnego katolika, milosnika Klasycznego Rytu Rzymskiego.

 13. bart_w said

  Panie Fran SA.

  Gubimy tutaj zasadnicza motywacje jakiejkolwiek akcji czlowieka.
  Otoz przyczyna, dla ktorej powinnismy postepowac tak, a nie inaczej, naturalna koleja rzeczy jest etyka, moralnosc, wychowanie. Prawo moze jedynie uzupelniac normy etyczne, wyjasniac je, a nie zastepowac.

  Dlatego gasipies powinien zachowywac sie jak czlowiek za przyczyna kultury, w ktorej zyje, a nie ze wzgledu na koniecznosc odpowiedzialnosci przed prawnymi konsekwencjami. W ostatnich dekadach obserwujemy tendencje do powolywania sie wylacznie na prawo, bez jakiegokolwiek wspominania o zwyklej przyzwoitosci. To sie u nas nazywa management by intimidation.

  Ale to wzarlo sie trwale w psychike wspolczesnego czlowieka. Prosze zapytac kogokolwiek, skoro narzekasz na biede, to czemu nie nauczysz sie krasc? Zwariowales? – odpowie ci Zeby mnie wsadzili do kicia? Ot, to. Nie dlatego, ze nie wolno krasc, nie dlatego ostatecznie, ze samemu nie kradnac oczekuje od spoleczenstwa, ze sam nie bede okradziony, ale dlatego, ze sie boje prawa. Taki maly przyklad.

  Czlekoksztaltny, o ktorym mowa na poczatku (co za mila buzka), robi niechcacy dobra robote. Ukazuje, co jest warte wspolczesne ustawodawstwo i oparcie spolecznego zycia wylacznie na prawie.

  Powinno sie go dokladnie ignorowac. Oburzenie, wyzwiska, to woda mu na mlyn, tak jak zawstydzenie widowni dla zboczenca ekshibicjonisty. obojetnosc dla takiego najwieksza krzywda.

 14. marta15 said

  WYSZEDL nowy film na DVD o wojnie w Wandeii .
  Warto zakupic. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dobry prezent swiateczny zamiast jakis pierdul i pierdulek.
  http://www.cfnorders.com/page2/page9/catholicbooks.html#payloom-detail16

 15. Kibic said

  Motto:
  « To nie cuda… 

  Czyz p.Janusz Palikot nie ma racji ?!?
  http://januszpalikot.natemat.pl/42475,czestochowa-terlikowski-oszolomstwo
  Częstochowa, Terlikowski, oszołomstwo
  Nie ma racji redaktor Terlikowski! To nie Palikot, Lis, Urban i Ryfiński są odpowiedzialni za szaleńczy napad na obraz w Częstochowie!

  To on sam jest za to odpowiedzialny!
  Ten poziom absurdu jaki proponuje w opisywaniu rzeczywistości Terlikowski powoduje, że ludzie nie wytrzymują oszołomstwa!
  Przecież ten gest, którego nie popieram, to nic innego jak wyraz niezgody na cudowne tłumaczenie zwykłych zjawisk!
  Tylko tyle!
  Mniej demagogi Panie Terlikowski, a będzie mniej oszołomskich wyczynów!
  To nie cuda, to reakcje społeczne!

 16. Fran SA said

  Ad. 8
  Wet 3
  Ja mam duze zastrzezenia do uniwersytetu katolickiego, ktory kwitl i rozwijal sie za czasow stalinowskch, Wtedy, kiedy w calej Polsce byl zakaz nauki jezykow zachodnich, KUL jako JEDYNY uniwersytet w Polsce mial prawo uczyc np. j. angielskiego. ( do poznych lat 50-tych)
  Ja mam pecha bo znam kilku ‚historykow’ i psychologow po KUL-u.
  Same qrwa Palikoty. Byc moze, ze nie reprezentuja… uczelni, ale reprezentuja .. siebie. Mnie to wystarcza.

 17. Fran SA said

  ad. 13
  Bart
  Duzo racji, ale zarowno prawa boskie jak i cywilne stanowia punkt odniesienia (point of reference), zeby nawet przecietny bardzo zjadacz chleba mial jakakolwiek ‚podporke’ – prawno psychologiczna.
  10 Przykazan jest PRAWEM. Nie dlatego, ze mamy takie ‚odczucie’, ale dlatego, ze nam nakazuje Bog, etyka chrzescijanska.
  Wlasciwie Prawa Boze nie bardzo zostawiaja nam miejsce do spekulacji na temat ‚motywacji’. Czy wiara w Boga jest motywacja? Nie mam zielonego pojecia i Marucha mnie znowu da ‚pod kreske’. Moze on wie wiecej niz ja- niech sie podzieli.
  No, otwieramy puszke Pandorry.

  Zagadnienie bardzo ciekawe, ale na ile czujemy sie silni, zeby przekazac to mlodemu pokoleniu, ktoremu zniszczono wszelkie autorytety i ‚punkty odniesienia’???
  Czy mamy recepte na OBOWIAZEK przekazania mlodemu pokoleniu dziedzictwa kultury chrzescijanskiej??
  Proponuje zaczac bic sie w piersi. Poczynajac ode mnie! Poslalismy dzieci nasze do szkol katolickich. Starata czasu i pieniedzy!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ile pieniedzy kosztowalo. zeby wyuczyc Palikota?

 18. bart_w said

  Panie Fran US, byly i w tej materii przemyslenia rozmaite, nie wiem, czy owocne.

  Wydaje sie, ze Dekalog jest zwiezlym streszczeniem prawa podstawowego, ze szczegolnym uwzglednieniem praw Natury. Czyli – wskazowki, jak nalezy nam sie zachowywac w spolecznosci czlowieczej.

  Moze owe refleksje zilustruje urywek ksiazki, ktora najprawdopodobniej nigdy nie ukaze sie drukiem. Niewazne, jak usiluja sie tu modlic Praslowianie, ale wazne, jak oni to czynia.

  – Dziadku – rzekła mała – Powiadasz o Perunie. Znasz, gdyśmy z Libanu korabiem do Rzymu płynęli, straszliwa nawałnica nas naszła, jakiej nie pamiętali najstarsi żeglarze. Nawet sam wujek Eustachios przerażony był wielce. Korab już rozpaść miał się na drobne kawałki, gdy Mirko modlitwą do boga jakiegoś nieznanego w jednej chwili uciszył morskie fale.
  – To Adonai, zwany przez żydów także Ha-Szem – szepnął Mirko – Bóg nad wsze bogi.
  – Jak nasz Perun…– rzekła w zamyśleniu Dosia.
  – Któż wie, czy nie jeden jedyny – rzekł Mirko.
  – Wznośmy modły do Adonai, coby Mirko ozdrowiał! – zarządziła Lupinka.
  – Ba, kiedy daże nie znamy, jak się należy do Niego modlić – zadumał sie kniaź.
  – Nauczyciele, rabini powiadali, co najlepsza modlitwa, to życie godziwe, takie, jakie On nakazał – rzekł Mirko.
  – Skąd znać mamy rozkazy wielkiego Boga? – ktoś zapytał – On wszak nie z nami rozmawiał.
  Mirko zamknął oczy i wyrecytował:
  – A no chi Adonai e loh hej chi.
  Lo ijeh l’cha elohim
  A che rim al panahi
  Miszka tłumaczył:
  – Jam jest Panem Bogiem twym i nie będziesz miał innych bogów przed twarzą Moją.
  Mirko ciągnął:
  – Lo ti sah et szem Adonai elohi cha la szai”.
  – Nie będziesz wzywal niepotrzebnie Imienia Mego.
  – Zachor te jom szabat chad szo…
  – Pamiętaj cobyś święcił dzień szabatu.
  – Cha bed et ah wi-kah wet ih mi-chah.
  – Szanuj swego ojca i matkę.
  – Loh tiir cach!
  – Loh tiin ahf!
  – Loh Tiig neho!
  – Loh tah ah neh v’rai ah cha ed sza ker!
  – Loh tahch mohd!
  Miszka tłumaczył. Wreszcie Mirko wyczerpany zamilkł. Po chwili ciszy odezwał się ktoś:
  – Przecie te wskazówki rodziciele nasze dają nam za lat szczenięcych. Czyż żydowski Bóg sam się trudzić musi, by pouczać lud swój, jak ma żyć coby nędznie nie sczeznąć?

 19. bart_w said

  Z pospiechu wyszedl paragraf bez sensu.

  Pozinno bylo byc: Niewazne, o co usiluja sie tu modlic Praslowianie, ale wazne, jak oni to czynia.

  Przepraszam za mimowolna konfuzje.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: