Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

USA: Audio-inwigilacja w autobusach

Posted by Marucha w dniu 2012-12-12 (Środa)

Instytucje transportowe w USA po cichu instalują w autobusach miejskich system nadzoru wyposażony w mikrofony, który może nagrywać i przechowywać rozmowy pasażerów. Systemy takie instalowane są m.in. w San Francisco, Kalifornii, Oregon, Michigan, Ohio, Connecticut i Baltimore.

Do wniosków, umów i innej dokumentacji zamówień publicznych dotarły amerykańskie media. Niektóre z instalowanych systemów finansowane są przez Homeland Security. Korzystanie przez sieci transportowe z takiego systemu nadzoru budzi zastrzeżenia odnoszące się do podsłuchu bez nakazu sądowego, istnieje obawa, że nagrywane rozmowy pasażerów będą pobierane i wykorzystywane przez organy ścigania.

Władze San Francisco zatwierdziły opiewający na 5,9 miliona dolarów kontrakt na instalację systemu nadzoru audio, w całości sfinansowany przez Homeland Security. System ten zostanie zainstalowany w 357 autobusach i zabytkowych tramwajach. Planowane jest dalsze rozszerzenie zasięgu systemu do 600 kolejnych pojazdów.

Jak zwykle w takich przypadkach, władze twierdzą, że system ten ma zapewniać bezpieczeństwo pasażerów i pomóc rozwiązywać skargi wnoszone przez kierowców. Ekspert od systemów bezpieczeństwa, Ashkan Soltani, powiedział magazynowi The Daily, że system rejestracji dźwięku może być połączony z systemem rozpoznawania twarzy osób uwiecznionych na nagraniach.

W Eugene w stanie Oregon, urzędnicy złożyli zamówienie na mikrofony, które są w stanie oddzielać dźwięki rozmów od innych odgłosów np. silnika autobusu, wycieraczek czy wiatru. Starają się także o zainstalowanie pięciu kanałów audio w każdym autobusie, które mogłyby być połączone z kamerami i synchronizować dźwięk z nagrywanym obrazem.

W 2009 roku władze Baltimore zrezygnowały z instalacji mikrofonów w autobusach po protestach stowarzyszeń praw obywatelskich, które twierdziły, że taki system narusza ich prawo do prywatności oraz przepisy odnośnie podsłuchu.

Władze zwróciły się do prokuratora generalnego z prośbą o opinię w tej sprawie. Ten orzekł, że oznaczenie informujące pasażerów o nadzorze audio/video w autobusach rozwiąże problemy prawne dotyczące wprowadzenia systemu. Natychmiast zostały podjęte kroki mające na celu wdrożenie systemu. W zeszłym miesiącu ogłoszono początkową instalacje systemu w 10 autobusach. Docelowo wyposażonych w ten system ma być 340 autobusów.

http://www.autonom.pl

Nie ma to, jak rower albo hulajnoga. Zero mikrofonów i kamer. Chociaż… kto wie… – admin.

Komentarzy 9 do “USA: Audio-inwigilacja w autobusach”

 1. PiotrZW said

  Ha, ha, przynajmniej tyle radości. W latach osiemdziesiątych koledzy hurmem „wybierali wolność”. Było mi przykro, bo niewielu nas zostało, zaledwie kilku. Ha, ha, podsłuchy w środkach masowej komunikacji – tego nie było nawet za PRL-u! W autobusie i pociągu pozwalałem sobie mówić bardziej otwarcie, bo wiedziałem, że mam do czynienia z przypadkowymi towrzyszami podróży, raczej nie tajniakami. Do głowy by mi nie przyszło, że nad głowa można zainstalować urządzenia podsłuchowe. Ha, ha! Macie koledzy „wolność”!

 2. Marcin said

  Żadna nowość! W WB takie wynalazki są juz od dawna stosowane w komunikacji publicznej tylko nie jestem pewien co do audio!

 3. latarnik said

  oj tam oj tam,to dla naszego bezpieczenstwa 🙂

 4. Siggi said

  Autobus czy przedzial w Pullmanie ,to nie klub dyskusyjny.Geby-w kubel,jak mawiali nasi przodkowe za sanacyjnych czasow.Czasem na wymioty bierze co tow. pieprzy o tem ,czy tamtem.Jestem zwolennikiem wszelkiego monitoringu,nawet pod pierzyna-niech wladza wie…co kochany NAROD mysli i robi.Zawsze kiedys sie to przyda…

  Kilka lat temu mialem wypadek w autobusie kom.miejskiej.Kierowca zmuszony gwaltownie hamowac przed przejsciem dla pieszych,spowodowal,ze stojacy wszyscy „polozyli sie”na podlodze.Ja bylem w trakcie kasowania biletu i w jednej chwili chwycilem sie slupka,ale niewiele to pomoglo.Mnie tez „polozylo”,ale silny,kurczowy uchwyt dlonia za slupek spowodowal,ze doznalem skrecenia stawow lewego nadgarstka. Bol nieziemski na dwa miesiace wystarczyl. Iles nieprzespanych nocy.Na drugi dzien reka spochla jak 10litrowe wiadro i ja z tem na oddz.ortopedyczno-urazowy.Tam RTG i od razu wystawione zaswiadczenie o nadgarstku dla kom.miejskiej. Takich wypadkow w autobusach jest duzo z tym nadgarstkiem. Komunikacja miejska ma swojego ubezpieczyciela,przyjeli kwit ze szpitala,popatrzyli na…. monitoring tego autobusu ,wszystko sie zgadza i do kasy.Dali 1000zlotych pl.
  Ja na to; …. M A L O i do sadu ,ktory uznal ,ze moje”boskie”czlonki sa wiecej warte i dolozyl jeszcze 1500zl a koszty sadowe na ubezpieczyciela tez zasadzili. Jest okiej…

  Tak trzymac i zakladac kamerki ,mikrofony wszedzie ,nawet w… konfesjonale !!!

 5. marta15 said

  tu bardzo ciekawy artykul o tym ze Roosevelt wiedzila bardzo dobrze o planowanym przez Japonczykow ataku na Pearl Harbor , oraz ogolnie o klamstwach historycznymi ,jakimi sie nas karmi od lat wielu .
  http://original.antiwar.com/justin/2012/12/06/pearl-harbor-roosevelt-knew/ey artykul o R

 6. marta15 said

  http://original.antiwar.com/justin/2012/12/06/pearl-harbor-roosevelt-knew/

 7. Franek said

  To nie jest żadna nowość. W Gdyni podsłuchy w autobusach są już dawno, tzn. od wymiany radiotelefonów, czyli gdzieś od 2003 do 2005 – ego roku.

  ad. 2
  W WB też są podsłuchy i to jest norma. Wiem to na 100%.

 8. Z tymi kamerami bądź mikrofonami w miejscach publicznych to istna, ciągle rozrastająca się plaga rodem z państwa policyjnego (jeszcze tylko czipów podskórnych brakuje), a największym „dobrodziejstwem” w tym względzie są… nowoczesne telefony komórkowe z modułem GPS i bajerami! Z młodych już chyba wszyscy dobrowolnie nabyli to narzędzie inwigilacji, o czym sami nie wiedzą. Nigdy nie rozmawiajcie przez nie o swych brudnych interesach i uważajcie na pewne tzw. słowa-klucze typu: bomba, zabić, zamach terrorystyczny etc., które automatycznie włączają rejestrację dźwięku do analizy. Nadto jak w terenie rozmawiacie o czymś nielegalnym, to przy nowych modelach samo wyłączenie komórki nie wystarczy – trzeba WYJĄĆ BATERIĘ! W areszcie miałem kumpla, co robił fury i był bardzo sprytny, ale o tym cacku to akurat nie pomyślał.
  Nigdy też nie publikujcie w Internecie gróźb karalnych ni osobistych zniewag imiennie pod czyimś adresem, a zwłaszcza na portalach nacjonalistycznych, które na okrągło monitorowane są przez Mosad i podległe mu ABW. Miłej lektury, obrzynki! 😉

 9. Siggi said

  Ostbaltisch napisal to,do czego ja takze zabieralem sie od kilku tygodni.Byl szybszy i chwala mu za to.
  Bardzo sluszna konstatacja.Juz kilka lat temu,kiedy powoli ,z mozolem opanowywalem sztuke komp-internetowa,moj znajomy,swietny spec z tej branzy dokladnie tak samo mnie uprzedzal,zeby ostroznie sie poruszac i nie uzywac…zbednych slow. Technika kontroli w sieci jest tak absolutna,ze w kilka minut lokalizuja miejsce i wlasciciela komputera.Od niego sie dowiedzialem,ze kazdy komputer ma fabryczny numer,ktory latwo odnajduja spece od kontroli i gdzie on sie znajduje.
  Kilku lekarzy wygralo procesy z autorami oszczerstw rozpowszechnianych na stronie”Znany lekarz”.Wyszly ciekawe kwiatki z tej laczki;…kto i dlaczego podsrywal.
  W Gajowce,dosc czesto daja znac frustracje co niektorych i pozwalaja sobie to wyrazac krotkimi ,ostrymi,niestety i prymitywnymi odzywkami.Niczego przy tym nie zalatwiajac,poza sprawieniem sobie watpliwej ulgi.Jestem zwolennikiem wyrazania tekstem glebszej refleksji,uwag,spotrzezen takze o charakterze polemicznym.Przypinanie komus pejsow,zapachu czosnku(ktory bardzo lubie-moj cholesterol z 4.12. – 164,wszystko gra i buczy w zdrowiu, mam 68 lat), jest nieskuteczne,bez sensu.
  Z telefonami kom.jeszcze bardziej nalezy uwazac.

  I to by bylo na tyle.

Sorry, the comment form is closed at this time.