Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  How Too Ansys (@Ansy… o Tożsamość Ukrainy
  Lily o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Lily. o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Yagiel o Wolne tematy (48 – …
  Sebastian o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Krzysztof M o Tożsamość Ukrainy
  Tadeusz Kaktus o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  Tadeusz Kaktus o Upały i irracjonalizm z b…
  Tadeusz Kaktus o Tożsamość Ukrainy
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Żydowska Mata Hari

Posted by Marucha w dniu 2012-12-14 (Piątek)

Była jedną z największych gwiazd przedwojennej estrady. Urodzona w ubogiej rodzinie zdobyła milionowy majątek, który w całości zabrała jej wojna. Cudem ocaliła życie. Oskarżano ją o współpracę z gestapo. Zmarła w nędzy, zapomnieniu i szaleństwie.

Urodziła się najpewniej w Rosji, ale od dzieciństwa wychowywała się w Wołominie i Warszawie. Żyła w biedzie, jako dziesięciolatka pracowała wraz z matką w fabryce pończoch. Śpiewała od zawsze, nietypowym, niskim altem. Uczyła się gry na pianinie i tańca (dzięki uprzejmości nauczycielki, która zwolniła biedną Wierę z opłat). Zaoszczędzone pieniądze wydawała na ciastka w ekskluzywnej cukierni Lardellego. Były dla niej szczytem luksusu. Nie wiedziała wtedy, że kilka lat później stać ją będzie na wykupienie kilku takich cukierni.

Próbowała uzyskać angaż jako tancerka. Szef słynnego kabaretu „Adria” zażądał od niej seksu. Uciekła z płaczem. Szef mniej renomowanego „Paradisu” również miał na nią ochotę, ograniczył się jednak do bardziej platonicznych form wyrażania uczuć, posyłając Wierze kwiaty i pudełka czekoladek. Nieźle zapowiadającą się karierę przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Z ciężką kontuzją miednicy była bezużyteczna jako tancerka. Zakochany dyrektor zaproponował jej posadę szansonistki.

Szybko stała się gwiazdą. Jej fanem był między innymi legendarny generał Wieniawa-Długoszowski, znany z brawurowego wjazdu konno na parkiet „Adrii”. Koncertowała w całym kraju, miała własną audycję w Polskim Radio, była jedną z największych gwiazd międzywojnia. Dorobiła się majątku wartego ponad 200 000 złotych; dziś byłaby to kwota liczona w milionach. 1 września 1939 roku miała rozpocząć karierę międzynarodową. Do Paryża nie dotarła. Zatrzymał ją wybuch wojny.

Uciekła do okupowanego przez Sowietów Lwowa. Śpiewała w Klubie Artystów, ale luksus nieodwołalnie się skończył. Śpiewała nie żeby żyć, a żeby przeżyć. Z Warszawy pisała do niej matka, błagała o powrót, mamiąc wizją powrotu do statusu gwiazdy. W marcu 1941 roku Wiera wróciła do stolicy i za łapówkę weszła do getta. Śpiewała w eleganckiej Cafe Sztuka, położonej zaledwie kilka metrów od granicznego posterunku strzeżonego przez żydowskich i niemieckich żandarmów. Pracowała tam do czasu ucieczki z getta w sierpniu 1942 roku. Na jej występy przekradali się mieszkańcy aryjskiej strony; Wiera Gran gwarantowała komplet widzów na sali. Uwielbiali ją żydowscy intelektualiści, wśród nich młody dziennikarz Marcel Reich-Ranicki, dziś papież niemieckiej krytyki literackiej [Swoją drogą żydoubecki agent,  kawał skurwysyna i gnoja – admin]. Akompaniował jej Władysław Szpilman, którego historia uwieczniona w filmie „Pianista” Romana Polańskiego jest jednym z najbardziej wstrząsających świadectw zagłady getta.

Ze Szpilmanem nienawidzili się serdecznie. Ich opowieści na własny temat brzmią dla dzisiejszego czytelnika szokująco. Zwłaszcza w odniesieniu do kompozytora, którego wizerunek artysty – pięknoducha, wykreowany w filmie Polańskiego, uznajemy za całkowicie zgodny z prawdą. Wiera opowiadała, jak zabiedzony przyszedł do niej, pokornie błagać o angaż w Cafe Sztuka. Że to jej zawdzięcza przyjęcie do pracy; co prawda miała o nim jak najgorsze zdanie, ale potrafiła docenić muzyczny kunszt. Kpiła z jego delikatności i upodobania do drogich kosmetyków, zwłaszcza brylantyny Yardley, w warunkach getta będącej luksusem niewiarygodnym. Opowiadała też, jak na własne oczy widziała jego okrutne postępowanie względem własnego brata, gdy Szpilman jadł w eleganckim barze obiad uwieńczony lodami z olbrzymią porcją kremu, ignorując prośby brata o choćby kęs jedzenia.

Rzuciła też na niego oskarżenie najcięższe – o członkostwo w żydowskiej policji i udział w akcjach eksterminacyjnych. Twierdziła, że widziała Szpilmana w rękawiczkach, jak wywleka kobiety z domów za włosy, chroniąc rękawiczkami delikatne dłonie pianisty. Szpilman pominął gwiazdę „Sztuki” w swoich wspomnieniach. W nielicznych publicznych wypowiedziach na jej temat bagatelizował jej karierę. Zarzucał jej zachcianki absurdalnie gwiazdorskie jak na warunki getta, w tym pozowanie na gwiazdę i żądanie przemalowania garderoby na czerwono. Kiedy po wojnie zyskał władzę absolutną w Polskim Radio, nie zawahał się tego wykorzystać. Odrzucił prośbę Wiery Gran o pracę. Wiele wskazuje też, że doniósł o jej rzekomej kolaboracji z gestapo.

Koszmar Wiery nie skończył się bowiem z zakończeniem wojny. W 1945 roku ruszył szał rozliczeń za „kolaborację”, przez którą rozumiano pracę artystów w oficjalnych instytucjach kulturalnych nadzorowanych przez Niemców. Tym razem nie wykonywano wyroków śmierci, jak w czasie działań wojennych, kiedy akowcy zastrzelili gwiazdy polskiego teatru i kina – Igo Syma i Kazimierza Junoszę – Stępowskiego. Surowość weryfkacyjnych sądów często sięgała jednak absurdu. Skrzypek z krakowskiej orkiestry stanął przed sądem za podanie ręki gubernatorowi Frankowi, jeden z aktorów został oficjalnie upomniany za wyprowadzanie psa teatralnego indententa. Wielu artystom zabraniano występów lub ukrywano na afiszach ich personalia.

Przeciw Gran wytoczono ciężkie działa. W rozmowie z Agatą Tuszyńską, opublikowanej w książce „Oskarżona: Wiera Gran” wspominała: „Żydzi zamarzyli, żeby mieć swoją Matę Hari. Młoda, ładna, artystka i k**wa A jeśli nie k**wa, to z niej zrobimy k**wę”. Oskarżona o kolaborację z gestapo, sądzona była przed trybunałem Centralnego Komitetu Żydów Polskich. Proces zakończył się w styczniu 1949 roku, po przesłuchaniu kilkudziesięciu osób. Wielu świadków zarzuciło jej „puszczanie się” z gestapowcami, wskazywali też na złą opinię, jaką artystka miała cieszyć się w getcie. Jeden z oficerów Gwardii Ludowej miał według relacji świadka grozić zastrzeleniem Gran za kolaborację. Przeważyły jednak świadectwa pozytywne. Po dwóch latach walki o dobre imię piosenkarka została uniewinniona.

Wróciła do zawodu. Występowała z Jeremim Przyborą, Władysławem Szpilmanem, Mieczysławem Foggiem, powoli odzyskiwała status gwiazdy. Wojenna trauma nie dawała jej jednak spokoju. W 1950 roku wystąpiła do MBP o „paszport w jedną stronę” do Izraela. Wyjechała sama, porzuciwszy szalenie w niej zakochanego męża, którego miłości nigdy nie potrafiła odwzajemnić. Polska pożegnała ją brutalną kontrolą osobistą dokonana przez ubeków na przejściu w Zebrzydowicach; by wyjechać, musiała na ich żądanie zaśpiewać, częstując butelką wódki. Izrael nie okazał się dla niej ziemią obiecaną. Szybko zdobyła mocną pozycję na tamtejszej scenie rozrywkowej, jednak wciąż spotykała się z oskarżeniami o kolaborację, nieraz przybierającymi formy skrajnie obelżywe.

Po dwóch latach przeniosła się do Francji. Znów musiała zaczynać od zera, i znów szybko wróciła na szczyt. Występowała z Charlesem Aznavourem, pracowała w legendarnym paryskim kabarecie „Dinarzade”, koncertowała na całym świecie. Nigdy nie uwolniła się jednak od wojennej klątwy. W Wenezueli prezes gminy żydowskiej zażądał „wyjaśnienia jej gestapowskiej przeszłości”. W Izraelu grupa Ocalonych zagroziła, że w razie nieodwołania jej koncertu lokal zostanie zdewastowany, a Gran pobita. Swoim oskarżycielom wytoczyła w Izraelu proces, który ciągnął się przez wiele lat. Polski tygodnik „Prawo i życie” zareagował na to tekstem pod znamiennym tytułem „Zbrodniarka oskarża”. Coraz bardziej samotna, podupadająca na zdrowiu, osuwająca się w szaleństwo, Gran zrozumiała, że nigdy nie zdoła oczyścić swego imienia.

O życiu Wiery Gran powstało kilka znakomitych publikacji książkowych i prasowych. Swoją historię najpierw opowiedziała sama. Przez siedem lat pisała wydaną w roku 1980 książkę „Sztafeta oszczerców”. W 2007 roku jej biografią zainspirował się Remigiusz Grzela, publikując powieść „Bądź moim Bogiem”. Książka wyszła jeszcze za życia Gran. Co ciekawe, ostatni odcinek tej powieści czytano w radiu w dniu śmierci artystki, 19 listopada 2007 roku. Wiadomość o tym zdarzeniu podano na antenie zaraz po zakończeniu audycji. Najciekawszą i najczęściej dyskutowaną była jednak biograficzna opowiesć „Oskarżona: Wiera Gran” Agaty Tuszyńskiej, opublikowana w 2010 roku. Co było w życiu artystki prawdą, a co fałszem? Czy nosiła za życia mroczną tajemnicę, ukrywaną od czasów wojny? Żadna z publikacji nie udziela nam prostych odpowiedzi na te pytania. Odpowiedzi Wiera Gran zabrała ze sobą do grobu. Skromnego, niemal anonimowego nagrobka na żydowskim cmentarzu w Pantin.

http://kultura.onet.pl

Komentarzy 5 do “Żydowska Mata Hari”

 1. navajo88 said

  No cóż panie Gajowy , takie jest życie i jak żydzi walczyli i walczą po między sobą to i tak polacy walczą po między sobą i do dzisiaj panuje zasada albo oni ,, albo my i tak to się kręci ten światek w cieiu boga żydowskiego i chrześcijańskiego !!!!
  Ale co ja tam wiem !!!! hahahahahahaha
  J.M.H

 2. AlexSailor said

  A co nas to obchodzi????

 3. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 4. Kronikarz said

  Co to za pomyłka ?

 5. Boryna said

  A najbogatszym zydem w świętokrzyskim jest Czesław Szczepańczyk i wcale nie myśli wyjeżdżąć z antysemickiego kraju.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: