Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Branża IT na Białorusi. Park Wysokich Technologii.

Posted by Marucha w dniu 2012-12-18 (Wtorek)

Ostatnie sześć lat na Białorusi branża IT rozwija się bardzo szybko. Obecnie Białoruś może rywalizować z liderem (Węgry) eksportu oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej, również jest jednym z największych producentów oprogramowania na świecie. Przede wszystkim zlecenia pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, krajów Unii Europejskiej i Rosji.

Sektor technologii informacyjnych zaczął gwałtownie się rozwijać od 2005 roku po utworzeniu na mocy dekretu prezydenta Aleksandra Łukaszenki Parku Wysokich Technologii (PWT).

Park jest wirtualny w odróżnieniu od podobnych parków w innych krajach, czyli działa on na terenie całego kraju. W PWT są stworzone bardzo korzystne warunki dla rozwoju biznesu w branży IT. Wszyscy rezydenci parku są zwolnieni z wszelkich opłat celnych i podatków od przedsiębiorstw, w tym VAT i podatku dochodowego (CIT). Jedyny podatek, który trzeba płacić to podatek dochodowy od osób fizycznych, płacony przez pracowników firm (PIT), stawka tego podatku jest stała i wynosi jedynie 9%.

Takie korzystne warunki, a także duża ilość wykwalifikowanych specjalistów IT przyspieszyły rozwój biznesu IT na Białorusi. Zarobki pracowników tej branży na Białorusi są trzy razy większe od średnich zarobków w kraju, programiści zarabiają tu średnio 1400 USD miesięcznie.

Na tą chwilę w PWT zarejestrowano 118 firm, w których zatrudniono około 13 tysięcy pracowników. 80% oprogramowania produkowanego w Parku Wysokich Technologii trafia na eksport, 45% kupują Stany Zjednoczone i Kanada, 30% – kraje Unii Europejskiej, 20% – Rosja i kraje WNP.

Jeżeli Białoruś nadal będzie się rozwijać z taką intensywnością, niedługo może wyprzedzić Węgry i zostać regionalnych liderem w produkcji oprogramowania.

http://novabelarus.com

Sorry, the comment form is closed at this time.