Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

CIA winna tortur

Posted by Marucha w dniu 2012-12-19 (Środa)

Po raz pierwszy w historii Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał amerykańską agencję wywiadowczą, CIA, za winną tortur na podejrzanych o terroryzm.

Trybunał uznał, że obywatel Niemiec pochodzenia libańskiego, Khalid el-Masri, był torturowany i molestowany seksualnie przez tzw. “rendition team”, czyli zespół do wymuszania zeznań złożony z agentów CIA. [„Rendition team”… te lucyferiańskie kanalie umieją, trzeba przyznać, wymyślać eufemistyczne zwroty na opisanie swych zbrodni – admin]

Torturowanego oskarżano o kontakty z organizacjami terrorystycznymi. Trybunał uznał także za winne państwo macedońskie, które więziło el-Masriego i zarządziło wypłatę 60 tysięcy euro jako zadośćuczynienia. Macedoński rząd zaprzeczył swojemu udziałowi w porwaniu podejrzanego.

James Goldstone, dyrektor wykonawczy Open Society Justice Initiative, powiedział, że wyrok trybunału powinien być sygnałem dla administracji Obamy i amerykańskich sądów, że działania CIA są po prostu niedopuszczalne i powinny być skrupulatnie skontrolowane. Ben Emmerson, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i przeciwdziałania terroryzmowi, powiedział, że wyrok ten jest kamieniem milowym w długiej walce o odpowiedzialność urzędników zamieszanych w działania łamiące prawa człowieka. Zasugerował także, aby niemiecki rząd podjął działania mające na celu doprowadzenie do odpowiedzialności amerykańskich urzędników zamieszanych w sprawę el- Masriego.

Macedońska policja aresztowała el-Masriego w grudniu 2003 roku. W styczniu 2004 został przewieziony do hotelu na lotnisku w Skopje, gdzie przez 23 dni był przesłuchiwany odnośnie swoich rzekomych kontaktów z terrorystami i torturowany. Grożono mu także śmiercią. Przesłuchiwania odbywały się po angielsku, z pominięciem faktu, że zatrzymany znał go jedynie w stopniu podstawowym.

Sąd stwierdził, że przetrzymywanie podejrzanego na lotnisku w Skopje odbywało się za wiedzą macedońskich oficjeli i pod ich jurysdykcją. Dlatego uznano, że rząd Macedonii także winny jest tortur, które były dziełem zagranicznych agentów.

Gdy Amerykanie odkryli, że przesłuchują niewinnego człowieka, el-Masri, w kajdankach i z zawiązanymi oczami został przetransportowany do Albanii, a następnie do Niemiec.

Wyrok trybunały w Strasburgu zbiegł się w czasie z ostatecznym zatwierdzeniem przez amerykański senat, liczącego sześć tysięcy stron, raportu na temat technik przesłuchań przygotowanego przez senacką komisję ds. wywiadu. Kopie raportu zostały dostarczone CIA i przedstawicielom administracji Obamy. Eksperci mówią, że agencja prawdopodobnie będzie sprzeciwiać się wielkim zmianom w technikach przesłuchiwań.

Trzy lata badania dokumentów na temat technik przesłuchań stosowanych przez CIA stwierdzają, że tortury takie jak bicie, podtapianie, brak snu, deprywacja sensoryczna (redukcja bodźców działających na zmysły. np. opaski na oczy). czy upokarzanie przez przesłuchania nago nie przyniosły znacznych efektów wywiadowczych. Raport zatwierdzono po głosowaniu za zamkniętymi drzwiami. Analitycy twierdzą, że miną lata, zanim jakakolwiek jego część zostanie upubliczniona.

http://www.autonom.pl

A w Rosji prześladują „artystki” z Pussy Riot… – admin

Komentarzy 7 do “CIA winna tortur”

 1. Griszka said

  Ciekawe czy Gazeta Polska podchwyci temat ? 🙂

 2. Wosiu said

  Jaki molestowany? W informacjach angielskojęzycznych było, że był „sodomized” czyli gwałcony analnie (swoją drogą to już norma u satanistycznej swołoczy). Polski autor notatki się wstydził, czy co?

 3. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 4. antka kobity szwagra brat said

  …tak na marginesie….CIA…FBI….NSA….FCC – nie były i nie są – częscią rżądu usa…”żont” ma tam tylko drobne udziały….

  ….tutaj troche o”artystycznych” cipkach….http://ru.indymedia.org/newswire/display/20133/index.php
  więcej o „nich” … https://prawda2.info/viewtopic.php?t=20566

  i o „rozbrojeniu” amerykanów po reżyserowanej zbrodni w Sandy Hook….http://www.tvn24.pl/raporty/masakra-w-sandy-hook,569

 5. Brat Dioskur said

  Tortur dokonywano w dobrej wierze wiec nie nalezy przesadzac .Przeciez demokratyczna Ameryka nie moze sie mylic….przynajmniej w tej sprawie.Natomiast calkiem inaczej ma sie glosna sprawa strzelaniny w Newton.Wlasnie b.gubernator Arkansasu,republikanin ,a wiec kompan Debilju odwazyl sie na niebywale swietokradztwo oswiadczajac ,ze seria zamachow w szkolach jest wynikiem wygnania z nich Boga!Lament rozlegl sie w europejskich mediach od lewa do (niestety) prawa!Jak mozna bylo podawac taka trucizne ludzkosci prowadzonej przeciez za raczke do swietlanej przyszlosci?Na blogach wiec zarysowaly sie juz dwie opcje ,te proreligijne naturalnie mniej liczne,ale dysponujace przekonywujacym atutaem.Zagraly wiec traby lucyferianskie na alarm i tylko czekac jak podone opinie dostana kwalifikacje …mowy nienawisci!Nastepnym swietokradztwem zaslugujacym na najwyzsze potepienie jest decyzja uiw. w lejdzie. jakzesz pozytywnie oroznia sie od niego uczelnia w Toruniu usytuowana naprzeciw budynku imperium o.Rydzyka.Otoz rzeczony unwersytet holenderski zmknal jeden z najstarszych wydzialow : filologie hebrajsja i nauczanie o kulturze zydowskiej! jako lojalny podatnik oczekuje natychmiastowej reakcji naszych wladz!!!.

 6. revers said

  szoda ze trybunal nie doszedl i nie dojdzie do inspiratorow do masowek Brevika, Lanzy
  The medical examiner asserts that all wounds were caused by a rifle or other long weapon, and police/FBI say that the school was littered with 223 (rifle) casings. However, Adam Lanza was found dead at the school with only handguns – a rifle was found in the trunk of his car. Then he could not have possibly been firing the rifle, and could not have committed the murders. Who did then?

  http://poorrichards-blog.blogspot.de/2012/12/increase-normal-decrease-israeli-death.html

  ‚During his interview today, Mike Harris explained his rationale for looking to Israel as responsible for Sandy Hook, saying “This is exactly what Israel did in Norway; the political party that voted sanctions against Israel was retaliated against by a…Mehr anzeigen
  Robbie Parker Fake Actor Sandy Hook Shooting
  http://www.youtube.com
  This appears to be a fake interview. Just wanted to point out all the strange things people are noticing.

  lub do recznych ustalaczy LIBORu

  http://www.sott.net/article/254828-Just-a-rumor-Libor-scandal-grows-as-the-fathers-of-two-mass-murderers-were-to-testify

 7. Fran SA said

  W Polsce byly wiezienia CIA i torturowali wiezniow, do ktorych Polska nie miala zadnego prawa, bo byli to obywatele innych panstw. Jest nawet propozycja, zeby Polske i Litwe za te nielegalne wiezienia zaskarzyc do Trybunalu. Akurat Trybunal guzik moze i nie wierze, zeby Polakom grozilo jakies odszkodowanie do zaplacenia. Ale kompromitacja byla wielka. Na razie rzad szie przyczail i czeka az sprawa przyschnie.
  Amerykanie maja wiele takich paskudnych wiezien, nie tylko w Guantanamo i Baghram, korzystaja z wiezienia Abu Ghraib i zdjecia z tortur obiegly swego czasu caly swiat, bo zadragowani zolnierze okropnie sie cieszyli z tych torturowan wiezniow; nie tylko porobili zdjecia ale poylali te cudka swoim znajomych na Facebook-u. Obiegly caly swiat.
  Kongres Amerykanski wprowadzil prawo do ‚enhance interrogation’ , czytaj tortur, i uznali, ze water boarding (duszenie woda) nie jest tortura, czyli mozna dowolnie stosowac.
  Przez pomylke udalo sie z lapanek uchwycic paru Anglosasow i nie-muzulmanskich obywateli USA, Kanady, Australii i Anglii.
  Australijczyk ( bialy- Anglosas) David Hicks zostal zlapany jak uciekal przed Talibami. Zawlekli go do Guantanamo i trzymali 5 lat bez wyroku. Naturalnie, ze swoje przeszedl. Lacznie z torturami. Na szczescie w Australii akurat wielki przyjaciel Busha, premier Australii chcial byc ponownie wybrany. Pod naciskiem opiniii publicznej i wielkiego halasu, jakos uwolnili Hicksa, BEZ wyroku i bez aktu oskarzenia. Howard spokojnie wygral wybory. Niemcowi teraz ANglia musi wyplacic 2 i pol miliona funtow, bo tez go zlapali ‚przez pomylke’. Tylko muzulmanom nikt nie wyplaci odszkodowania, mimo, ze tez siedza bez wyroku. A tych co Sad najwyzszy oficjalnie uniewinnil dalej przetrzymuja w Guantanamo, bo nie wiadomo co z tymi ludzkim wrakami zrobic.
  Widac Amerykanie wyuczyli sie sprawiedliwosci od Polakow i chyba trenowali u polskich sedziow. A moze bylo odwrotnie?

  http://rt.com/usa/news/poland-cia-planes-prison/

  Czy dlatego A.Leper zginal?

  http://rt.com/news/poland-cia-secret-prison-968/comments/page-2/

  http://www.huffingtonpost.com/2012/03/31/cia-secret-prison-polish-_n_1393385.html

Sorry, the comment form is closed at this time.