Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

FEMEN: Aktywistki czy pracownice?

Posted by Marucha w dniu 2012-12-26 (Środa)

Chyba najbardziej znaną obecnie na świecie grupą feministyczną jest ukraiński, skandalizujący FEMEN, organizujący protesty, których charakterystycznym elementem są rozebrane aktywistki.

Czy na pewno aktywistki? Może powinno się pisać pracownice FEMEN?

Zagraniczne podróże działaczek FEMENu i zawsze gotowe zaplecze medialne dla ich protestów niejednemu obserwatorowi przywodzi na myśl to, że jest to grupa sponsorowanych kobiet mająca robić szum wokół danych tematów. A są to tematy, za którymi w polityce i mediach stoją poważne lobby, np. aktywiści homoseksualni czy lobby aborcyjne.

Żeby to chociaż te paszczury miały co pokazać…

Protesty FEMENu skierowane są przeciwko kościołom, religiom i ich wyznawcom, przeciwko tym, którzy nie godzą się i protestują przeciwko aborcji, promowaniu homoseksualizmu a także przeciwko konkretnym politykom czy środowiskom politycznym. Ich akcje odbywają się w różnych europejskich miastach, co daje do zrozumienia, że organizacja nie jest środowiskiem ubogim.

Dziennikarka jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych postanowiła przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i jako ochotniczka zgłosiła się do FEMENu, uczestniczyła w ich protestach i nagrywała wszystko ukrytą kamerą. Jak się okazało, bycie “aktywistką feministyczną” to całkiem dobrze płatna praca. Przy okazji “aktywistki” mają swoje medialne pięć minut. Jak opisuje to dziennikarka, przez kilka tygodni uczono ją profesjonalnego PR, przyciągania uwagi dziennikarzy, agresywnego demonstrowania oraz umiejętności wcielenia się w rolę ofiary po ewentualnych zajściach spowodowanych ich prowokacjami.

Debiut dziennikarki odbył się w Paryżu, gdzie swoją placówkę otworzył FEMEN. Tam po raz pierwszy wzięła udział w zorganizowanym przez nie proteście. Przelot i zakwaterowanie w Paryżu opłacił FEMEN, podobnie jak taksówki, wyżywienie, usługi wizażystek i zakupy. Na każda działaczkę wydano tysiąc euro dziennie. Każda z “aktywistek” otrzymuje także miesięczną wypłatę ok. tysiąca dolarów, co przewyższa prawie trzykrotnie zarobki na Ukrainie. Całkiem poważne koszty to także utrzymywanie biur organizacji w Kijowie i Paryżu.

Kto stoi za działaniami FEMENu można się domyślać. Mniejsza o osoby prywatne występujące w roli sponsorów, ale biorąc pod uwagę ideologiczną linię i tematykę ich działalności wnioski zdają nasuwać się same. Środowisko tak rozchwytywane medialnie siłą rzeczy stałoby się obiektem głębszych analiz i prób odpowiedzi na nasuwające się pytanie “kto za tym stoi?”. Jednak opisując akcje FEMENu media nie spekulują, przekaz podany jest tak, jak w zamyśle FEMENistek.

Akcje FEMENu:

Pracownice (tak je nazywajmy) FEMENu brały udział w wielu akcjach w Europie, zawsze przyciągając dużą uwagę mediów. To, że ich akcje są upolitycznione, a działania skierowane na wsparcie danych środowisk nie ulega wątpliwości.

10 grudnia 2011 FEMENistki nawiedziły Mińsk. Po ich akcji przed budynkiem KGB w świat poszła poruszająca wiadomość o zaginięciu ich trzech “aktywistek”. Miały paść ofiarą tortur ze strony KGB i białoruskiej milicji. Wszczęto dramatyczną akcję, w którą zaangażowano media i pracowników ukraińskiej ambasady na Białorusi, oraz ukraińskiego MSZ. Jednak te, zdawać by się mogło, traumatyczne przeżycia nie zniechęciły nieustraszonych feministek. Na Białorusi protestowały za “wolnością dla więźniów politycznych”, wpisując się w schemat opisywania Białorusi jako reżimu przez mainstreamowe media. Protest w Mińsku odbył się w rocznicę wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów.

FEMEN nie ukrywa swoich sympatii dla Julii Tymoszenko, Unii Europejskiej i Zachodu. Dzięki akcji FEMENu w mediach zaznaczyła swoją obecność także białoruska opozycja, która symbolicznie wręczyła feministkom kwiaty i przeprosiła za przykrości, jakie spotkały ich z rąk milicji i KGB.

Przeciwko komu jeszcze protestowały pracownice FEMENu? 9 grudnia 2011 pojawiły się w Moskwie, skąd światowe media szeroko relacjonowały protesty opozycji przeciwko władzom. Jednak ich obecność i aktywność nie została tam zauważona. W listopadzie 2010 protestowały przed irańską ambasadą w Kijowie przeciwko karze śmierci dla Sakineh Mohammadi-Ashtiani, oskarżonej o cudzołóstwo i zamordowanie męża. Tym razem zrezygnowały z pokazywania piersi, przyniosły kamienie i klęcząc krzyczały “Nie zabijaj!”. Do ambasadora Iranu krzyczały “Wyjdź tu morderco”. Pod ambasadą obiecały pojawić się kiedyś w Iranie, jednak do tej pory nie udało im się tam dotrzeć.

Dotarły za to do Paryża, gdzie przy okazji głośnej sprawy szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominika Strauss-Kahna, postanowiły odegrać rolę obrończyń wykorzystywanych kobiet. Pokrzyczały tam o nim, o erotycznych zabawach Silvio Berlusconiego i romansie Billa Clintona. Przeciwko Berlusconiemu protestowały też pod włoską ambasadą w Kijowie. Tam zaznaczyły dokładnie swoje polityczne upodobania, zaznaczając wyraźny sprzeciw wobec Janukowycza (“Jesteśmy przeciwko Berlusconiemu ponieważ tu, na Ukrainie mamy taką sama sytuację z Janukowyczem” – mówiły działaczki FEMENu). To, że nikt nie słyszał, aby Janukowycz kiedykolwiek organizował “bunga-bunga” nie miało tu żadnego znaczenia.

Od ukraińskich feministek dostało się także papieżowi. Dotarły one na Plac Św. Piotra, gdzie wymachiwały, oprócz nagich piersi, także plakatem z napisem “Wolność dla kobiet”. Jak tłumaczyły, protestowały przeciwko “papieskiej propagandzie patriarchalnej”. Na miejscu zostały zatrzymane i spędziły cztery godziny na komisariacie policji, co też, oczywiście, uwypuklono w relacjach medialnych. Odgrywanie roli ofiary jest bardzo ważne w podobnej działalności. Podobną taktykę stosuje m.in. środowisko homoseksualne czy organizacje zrzeszające zawodowych “antyfaszystów”.

Jednak większość akcji FEMENu ma miejsce na Ukrainie. Przyglądając się im zwrócimy uwagę na to, że pod ostrzał ich krytyki nigdy nie dostawali się politycy “pomarańczowych”. Nigdy nie dostało się Wiktorowi Juszczence czy Julii Tymoszenko. Akcje FEMENu przybrały na sile po zwycięstwie Janukowycza. FEMENistki są, oczywiście, gorącymi zwolenniczkami przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Żądania natychmiastowej “integracji” Ukrainy z UE wysunęły np. podczas Dnia Europy w marcu 2010.

FEMENistki stały się szczególnie aktywne po aresztowaniu Julii Tymoszenko. Staniki ściągane są w jej obronie wyjątkowo często. Ciekawym aspektem ich działalności jest fakt, że przeciwko ich aktywności na Ukrainie nigdy nie została wszczęta żadna sprawa karna (czy to dotycząca publicznego rozbierania się, czy niszczenia mienia, czy nielegalnych protestów).

Jednym ze (znanych) sponsorów FEMENu jest amerykański biznesmen, potentat medialny Jeff Sunden, który posiada także kilka mediów na Ukrainie. Pomimo, że oficjalnie oświadczył on, iż nie utożsamia się w pełni z akcjami FEMENistek, obserwacja celów ich ataków może prowadzić do interesujących wniosków. Politycy i środowiska przychylne Zachodowi, USA i Unii Europejskiej mogą być spokojni, że nie zostaną wzięci na celownik półnagich feministek.

Ajwaj
http://www.autonom.pl

Komentarze 22 do “FEMEN: Aktywistki czy pracownice?”

 1. Psiemislavius said

  To są żydówy opłacone i zainicjowane przez masonerię. To ta sama działka, co Pussy Riot. Św. Maksymilian Kolbe mówił o tym, że masoneria będzie nas niszczyć już nie masowymi mordami, ale psuciem obyczajów.

 2. Wandaluzja said

  Te to chyba zabiją Niemców za BŁAZEŃSKĄ Architekturę Sztautów. Wytłumaczą Niemcom, że Architektura Sztaufów to katedra w Mediolanie, minstery w Ulm i Strasburgu oraz podziwiana przez Amerykanów katedra w Kolonii.

 3. Niewiasty dzielimy na:

  1. Urodziwe
  2. Mniej urodziwe
  3. Feministki

 4. Marucha said

  Re 1:
  Jasne, że Żydówy.

 5. Kar said

  Żeby to chociaż te paszczury miały co pokazać…

  a propos
  druga od lewej: 2 pryszcze lub 2x naplute na nieoheblowana deske

 6. Fran SA said

  Sadzac po ‚umundurowaniu’, panienki nie maja zadnego programu politycznego ani spolecznego. Maja szokowac i wywolywac drake na kazdy temat aktualnie podsuwany przez miedzynarodowa chuliganerie.
  Nie zdarzylo im sie narysowac na golych pepkach amerykanskich bomb zrzucanych na Jemen, czy Hindukusz. I nie bardzo widac, zeby sie martwily o skazenie Zatoki Meksykanskiej. A w ogole maja gdzies prawa czlowieka … pracujacego i wychowujacego dzieci. Takie panienki-bojowkarki, ktore przypominaja grupe Otpor z Jugoslawii, maja dzialac na podswiadomosc.. Celem grupy Otpor bylo osmieszyc Miloszewicza i skandalizowac rzad w Belgradzie. Ta sama grupa rozpoczela pozniej podobna awanture w Libii. Nie zdziwiloby mnie gdyby te ‚rusalki’ – pol zwierze, pol czlowieka) byly oplacane przez Sorosa, tak jak inne zawodowe grupy bojowkarskie.
  Get on your brooms, ladies!

 7. tekla5557 said

  witam serdecznie moja sytuacja finansowa rodziny jest trudna odkąd zmarł mi mąż 5 lata temu
  (…)

  Pani Teklo, z powodu spamowania forum zostaje Pani zablokowana. Dwa wpisy wystarczą. Są zresztą chyba miejsca bardziej odpowiednie do próśb o pomoc… – admin

 8. JO said

  Zydowskie Metody nie zmienily sie. Populistyczne hasla dla maluczkich, przemowy”filozofow”, szokujace wystapienia niby „feministek”, „wyzwolonych ludzi..”….

  Wyobrazic sobie mozemy po takich wystapieniach jak bylo za Rewolucji Francuskiej, jak bylo za Rewolucji Rosyjskiej…ile takich Goldmanow-Leninow, Sztolcmanow-Kwasniewskich, Michnikow-Szechterow , Walesow-Khonow…bylo na szczytach Mownic!!! w chwilach gdy Mordowano Elite w sposob , ktorej i czego uosobieniem byla Smierc-Dramat Rodziny Carskiej-Rodzina Carska

 9. wet3 said

  One wygladaja jak te dziwki z PSS-u – czyli Pracownice Sluzby Seksualnej…

 10. Fran SA said

  Ad. 9
  Wet3
  Jakie dziwki?? Aniolki Charliego… Marksa.
  Bardzo watpie, czy sie nadaja do sluzby seksualnej… jakiejkolwiek.
  Przeciez nikt by tego nie tknal nawet patykiem, bo napisy maja takie aseksualne.

 11. niereligijna said

  zalosnie wygladaja te protest-ownice,
  musza byc naprawde zdesperowane jesli daja sie tak publicznie ponizac za pieniadze.

  moze gdyby tak protestowaly, wzbudzily by wiecej sympatii i mialy wiecej rozglosu w meNdiach

 12. Psiemislavius said

  Re 8:
  Za Rewolucji Francuskiej to raczej byli nie Many, Baumy, Steiny i Bergi, tylko Dantony i Robiespierry.

 13. Wierni Intronizacji USA said

  Biedne chorte kobiety ich miejsce w sanatoriach dla umyslowo -uposledzonych

 14. RomanK said

  Szanowny panie Gajowy!
  Zwracam sie do pana z uprzejma prosba o usuniecie fotografii tych brzydliwych i oblesnych hadrow… gdyz wywoluje ich widok odruchy wymiotne ile razy wejde na Gajowke.

 15. Marucha said

  Re 14:
  Mówi Pan, że wywołują odruch wymiotny?
  Bo mają wywoływać, taka ich femeńska mać.

 16. Joe said

  Caly ten swiat staje na glowie.Ku…y zawsze sie przebieraly co chwile…a tu porozbierane prawie do naga.Czy juz na kiecki zarobic nie moga?Tak to wyglada jak sie daje na kredyt….

 17. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 18. GW said

  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/11/27/czy-femeny-to-ani-dziwki-ani-nie-ulegle/#more-32411

 19. Siggi said

  Nie apeluje o usuniecie tego zdjecia,zeby nie byc posadzonym o…?
  Nalozylem okulary ,dobrze sie przyjrzalem kazdej i stwierdzam jednoznacznie,ze ta „trzecia”od lewej urodzila sie z …penisem.Wyraznie sie zarysowuje pod tymi badejkami,z poznanskiego majtki.Niestety takie tez przychodza na swiat.W niektorych wypadkach medycyna poprawia to „dzielo stworzenia”, a w niektorych jest bezradna.Sa tez przypadki,ze rodza sie obojnacy,ktorzy maja jedno i drugie tam…

 20. wet3 said

  Przypomnial mi sie wierszyk, ktory moi starsi krewni mowili na Pomorzu (oczywiscie w gwarze torunskiej). Uzyje znakow jak na s'(s’miech=s’), c'(c’ma=c’), z'(maz’=z’), n'(san’ – sanie, san’, pan’), l (l’aska, l’o’w) oraz o’ (l’o’w, l’owy), e”(be”dzie) i a”(wa”s, ba’dz’) i z” z”aba. Mam nadzieje”, ze mnie zrozumielis’cie!
  L’opowiam wum kozanie o staram plebanie. Stary pleban sia upio’l’, swojo baba ze sko’ry obl’upiul’. Rzuciul’ baba l’o piec, wyskoczyl’ malowany chl’opiec. A z tego chl’opca barun i l’owca! A z tego barana – mlyko i s’mietana! A z ty s’mietany kos’cio’l’ murowany, gumul’kamy podpirany, kel’basamy podpasany. Przyleciely wruny, zbudowaly dzwuny. Przyleciely kawki, zbudowaly l’awki. Przyleciely gapy (= wrony), nasraly jak szkapy! Przyszed bociun go’wno pociun! Przys’ly dziwki, chciely go’wno do polywki. Przyn’dz’ta w puniedzial’ek, a koz”do dostanie go’wna kawalek. Dziwki przys’ly we wtorek, koz”do wziena pel’an worek … Dalej juz nie pamietam. Wiem jednak, ze to byla nasza gwara, ktora poslugiwalem sie w zyciu codziennym az do ukonczenia szkoly podstawowej. U nas nie bylo miekkiego „k” i „g”. Zamiast „kiedy” mowilismy „kedy”. Nie bylo tez wyraznego miekkiego „l”. Mowilo sie raczej „lys’c’ „, a nie „lis’c’ „. Noso’wki zwykle zamienialy sie w „u” ma”ka – munka, bra”z – brunz, lub w jedna nosowke „an” – ma”ka, ranka (zamiast me”ka, reka), pe”knie – panknie. Ja (=tak, jo = ja) to byly dziwne czasy kedys’ma godali tak rychtycznie po naszamu… ale jo mo’wia wum, z”e juz” tych czaso’w ni ma!!! A jak s’a nazywota? – S’liwian’ski (=Sliwin’ski). A skund jezdes’ta? – Z Danbin (z De”bin – De”biny). Da”b = dumb, De”biny – „Danbiny”.

 21. Wandaluzja said

  Przez kilka miesięcy http://wp.pl/ eksponowało na swej ostatniej gablocie DO CELU na przemian zamki Kwidzyn i Ciechanów jako Zagadki. Wypowiadałem się na tej gablocie kilkakrotnie wskazując, że ZAGADKAMI JUŻ NIE SĄ. Niemiecki archeolog Heinrich Kusche zidentyfikował bowiem Gęstą Siatkę na zdjęciach satelitarnych Europy jako NEOLOTYCZNE tunele, które ja, na podstawie tuneli Armeńskich, zinterpretowałem jako LOCHY ZAMKOWE. Na tej zasadzie Ciechanów i Kwidzyn powinny być ZAMKAMI NEOLITYCZNYMI, choć ja uważałem Kwidzyn za Memorię zdobycia Babilonu przez Kasytów-Kaszubów w r. 1595 p.n.e.
  To zmusza mnie do cofnięcia metryki Kwidzyna do II połowy III tysiącl. p.n.e., czyli kultury amfor kulistych, co znowu komplikuje nieco chronologię zamku w Malborku, jako dzieła Asklepiosa i Machaona z połowy V tysiącl. p.n.e.
  Obecnie przez kilka tygodni utrzymują się tytułowej gablocie Do Celu TAJEMNICE ZAMKU W MALBORKU, też dla Otwartej Dyskusji. Ponieważ negowano tam mą wiarygodność – np. odnośnie Zamku Królewskiego we Wrocławiu, z którym zestawiałem Malbork chronologicznie – to wypowiedziałem się obszernie, odnośnie czego padło tylko 5 głosów Przeciw BEZ ARGUMENTACJI.
  Podczas Świat udało mi się rozwiązać sprawę zamku aMAZON w Płocku – od którego pochodzą Amazonki, Mazowsze, Almanzor czy zwrot Jak Marzenie – co ma znaczenie dla chronologii Malborka, gdyż zamek Średni w Malborku został zbudowany wg modułu I piętra Amazonu, który był bliźniakiem Najwspanialszego Pałacu Cesarskiego Karola Wlk na Oversburgu w Kolonii, rozebranego przez mieszczan kolońskich w r. 1106. Pałac koloński był dziełem Pragi i Foroneusza a płocki Machaona ze Lwowa, który – jak wszystko na to wskazuje – zbudował też Malbork, czym inspirowali się widocznie Serenowie kultury amfor kulistych.
  Redakcja http://wp.pl/ inicjując publiczną dyskusję nad Tajemnicami zamków w Ciechanowie, Kwidzynie i Malborku, przyczyniłaby się więc do ROZWIĄZANIA tego Europejskiego problemu na podstawie ogłoszonej przesz Anglików Europejskiej Atlantydy i odkrytych na zdjęciach satelitarnych NEOLITYCZNYCH tuneli pod Europą jako reliktu tejże EUROPEJSKIEJ ATLANTYDY.
  W skali europejskiej jest to sprawa ważniejsza od mego katastru jerozolimskiego czy MEJ hipoteki rzymskiej, dopuszczającej np. hipoteczną rewindykację Forum Romanum przez Watykan. Wszyscy właściciele zamków muszą teraz przyjąć ich NEOLITYCZNĄ metrykę, jeśli nie ma wiarygodnych metryk Późniejszych, aby uniknąć losu zamków Nadreńskich, które dostały się do mego Sekwestru. Gdyby właściele zamków nadereńskich uznali mój kataster to zapłaciliby tylko Znaleźne, a ponieważ odwołali się do prawa Wojennego kanclerzy Kohla i Merkel to grozi im kontrybucja.

 22. […] źródło: https://marucha.wordpress.com/2012/12/26/femen-aktywistki-czy-pracownice/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.