Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  gnago o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Zbyszko o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Boydar o Wielka Lechia – kilka uwag met…
  Przemysław Jakub o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  gnago o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Adrem o Wolne tematy (11 – …
  Krzysztof M o Otoczenie społeczne PRL-owskie…
  Krzysztof M o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  Greg o Wolne tematy (11 – …
  Kapsel o USA przenoszą swoją broń nukle…
  Boydar o Wolne tematy (11 – …
  rycho08 o Wolne tematy (11 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 502 obserwujących.

Socjalfaszyzm podnosi głowę na Ukrainie. Stefan Bandera nieformalnym świętym Cerkwi grekokatolickiej!

Posted by Marucha w dniu 2013-01-21 (Poniedziałek)

Potwierdzają się niestety najgorsze scenariusze dla Ukrainy. Lwowski faszyzm podnosi głowę i nie ukrywa, że chce narzucić swoją wizję dziejów całej Ukrainie. Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda, które w ostatnich wyborach zdobyło aż 10 proc. głosów, rozlewa się na cały kraj.

W prasie ukraińskiej co rusz można spotkać artykuły popularyzujące postać Stefana Bandery. Od wypowiedzi niektórych ukraińskich publicystów i analityków tłumaczących fenomen twórcy lwowskiego faszyzmu włos jeży się na głowie. Oto na przykład Anatol Własiuk, redaktor naczelny gazety „Tustań” z Borysławia, twierdzi, że fenomen Bandery polega na tym, iż wszystkie jego koncepcje były głęboko osadzone w religii chrześcijańskiej i wierze w Boga. To one legły u podstaw wszystkich jego przemyśleń. Okazuje się, że można być katolikiem, co prawda obrządku greckiego, i czerpać ze swej wiary filozoficzną podbudowę do dokonywania zbrodni ludobójstwa.

Wskutek takich interpretacji, kompromitujących Cerkiew greckokatolicką na Ukrainie, jej odnowiciel arcybiskup Andrzej Szeptycki nie został po dziś dzień wyniesiony na ołtarze.

Anatol Własiuk, podkreślając chrześcijańskie korzenie wszystkich działań Stefana Bandery, twierdzi, iż gwarantem tego, że z nich czerpał inspirację, jest fakt, że jego ojciec, Andrzej, był greckokatolickim duchownym, pochodzącym ze Stryja. Także matka, Mirosława, pochodziła ze znanej rodziny greckokatolickich księży. Była córką greckokatolickiego księdza ze Starego Uhrynowa, Włodzimierza Głodzińskiego, i Katarzyny z domu Kuszlik.

Według redaktora Własiuka, rodzice Bandery wpoili mu głęboką religijność. Z dalszych życiowych działań Stefana Bandery można wnioskować, że zapomnieli nauczyć go podstawowego przykazania chrześcijańskiego, jakim jest przykazanie miłości bliźniego.

Wszystkie jego poczynania były nacechowane głęboką nienawiścią „do wszystkiego, co uważał za wrogie”. Ideologia stworzona przez Banderę głosiła, że każdy, kto chce walczyć o niepodległość Ukrainy, musi z bezwzględną nienawiścią odnosić się do jej wrogów.

Gdy dzisiaj pogrobowcy Bandery w Kijowie robią w rocznicę urodzin wodza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów demonstrację pod hasłem „Przyjdzie Bandera i zrobi porządek”, to trzeba się tego bać. Jeżeli bowiem Ukraina zostanie urządzona według wskazówek Bandery, to będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i integralności Polski. Od dawna przecież Swoboda głosi tezę, że w skład Polski wchodzą etniczne ziemie ukraińskie – takie jak Podlasie, Chełmszczyzna, Zasanie i Łemkowszczyzna. Jej działaczom marzą się słupy graniczne Ukrainy wbite pod Siedlcami, Lublinem, Rzeszowem, Krakowem i Białym Dunajcem.

Wielu analityków bagatelizowało dotąd groźbę recydywy lwowskiego faszyzmu. Twierdziło, że to swoisty folklor polityczny, pozbawiony jakichkolwiek wpływów w społeczeństwie i nie mający szans na samodzielne zaistnienie na ukraińskiej scenie politycznej.

Swoboda, działając z żelazną konsekwencją od października 1991 roku, kiedy to zaistniała jako Socjal-Nacjonalistyczna Partia Ukrainy, z marginesu stała się jednym z podmiotów ukraińskiej sceny politycznej. Wśród swego elektoratu Swoboda nie ma bynajmniej tylko weteranów UPA, dożywających w glorii bohaterów swych ostatnich dni. Zdecydowana większość wyborców tej partii ma wyższe wykształcenie i mieszka w miastach obwodowych. Zaledwie co czwarty zwolennik Swobody mieszka na wsi. Żyją oni nie tylko na terenie Małopolski Wschodniej, w której dominują.

W stołecznym Kijowie w trakcie ostatnich wyborów na Swobodę zagłosowało ponad 17 proc. wyborców. W 18 z 28 obwodów Ukrainy partia ta przekroczyła 5-procentowy próg wyborczy. Swoboda umocniła swoją pozycję w obwodach centralnych i na Wołyniu. Przypuszczać można, że w najbliższych miesiącach poparcie dla tej partii będzie rosło.

Wszystkie faszyzujące stronnictwa dochodziły do władzy w momencie kryzysu. Swoboda działa dokładnie tak jak one, głosząc podobny program. Jest on nie tylko skrajnie nacjonalistyczny, ale także populistyczny i antyliberalny – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i politycznym.

Ugrupowanie to zamierza przekształcić Ukrainę w państwo narodowo-socjalistyczne, a wstępem do tego ma być renacjonalizacja jej gospodarki [Akurat temu należy tylko przyklasnąć, jeśli jest się Ukraińcem! – admin].

Żaden z analityków, badając fenomen Swobody, nie zwrócił uwagi, że swoje sukcesy w znacznej mierze zawdzięcza ona poparciu Cerkwi greckokatolickiej. Kościół ten już dawno rozpełzł się po całej Ukrainie, budując swoje struktury. Obecnie wydaje się, że Nuncjatura Apostolska w Kijowie powinna zainteresować się prowadzeniem przez księży i hierarchów Cerkwi greckokatolickiej nieformalnej kanonizacji Stefana Bandery. Dla większości z nich wódz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów już jest świętym. Ostatnia pielgrzymka kapelanów armii ukraińskiej po sanktuariach maryjnych Europy zakończyła się np. w Monachium przy grobie Bandery. Jej kierownik zachęcał zebranych, by nie tylko modlili się za duszę wodza, ale by rozpowszechniali stworzone przez niego idee wśród ukraińskich żołnierzy.

Na koniec zaś wezwał wszystkich zebranych, by położyli dłonie na grobie Bandery – by jego duch przeniknął do ich szpiku kości i dodał im odwagi!

„Banderyzacja” Cerkwi greckokatolickiej to dla Stolicy Apostolskiej trudny problem, ale niewątpliwie będzie musiała stawić mu czoła. Kościół katolicki w swoich wschodnich odmianach nie może być bowiem przytułkiem dla banderowskich idei. Jeżeli Watykan dalej będzie milczeć, to wkrótce trafi do niego wniosek Cerkwi greckokatolickiej o ogłoszenie Stefana Bandery świętym…

Marek Koprowski
Artykuł pochodzi z tygodnika „Najwyższy Czas”
http://www.kresy.pl/

Komentarzy 51 to “Socjalfaszyzm podnosi głowę na Ukrainie. Stefan Bandera nieformalnym świętym Cerkwi grekokatolickiej!”

 1. AlexSailor said

  Wyborcom Porozumienia, serdecznie gratulujemy.

 2. Jan said

  Wygląda na to, że urealnia się wizja „wskrzesiciela Polski” marszałka o roboczym ps.Piłsudski. Do tego brakuje tylko właściwego rządu z prezydentem dla zawarcia wiecznego sojuszu z Ukrainą. Oczywiście dla zabezpieczenia na zawsze przed imperialną i wrogą niesłychanie dla nas Rosją.

 3. Malgorzata said

  Stefan Bandera powinien byc nazywany Stefanem Bandyta, albo jeszcze bardziej prawidlowo Stefanem Bandziorem. Bo tylko na takie nazwisko sobie zasluguje.

 4. Malgorzata said

  Mlodzi Niezalezni a takze strona Bez Przesady blokuja fanpage Stefana Bandery : http://bezprzesady.pl/aktualnosci/blokujemy-fanpage-bandery.
  Kto moze niech sie przylaczy.

 5. Błysk said

  Ukraina ma 4 razy niższy poziom życia niż Polska i chyba będzie miała, bo jest tam rozpowszechnione złodziejstwo i brak pomysłu na wydostanie się z dołka. Do tego dochodzi kretynizm młodzieży.

 6. Boydar said

  Wyczekuję z utęsknieniem na przemawiające do rozumu opracowanie tematu: skąd na Ukrainie wzięło się tylu zdegenerowanych bandytów. To niemożliwe, żeby oni tak sami z siebie przestali być ludźmi. Coś musiało skutecznie zadziałać na pewną część społeczeństwa ukraińskiego. Sadyzm nie jest słowiańską cechą. Owszem, w każdym narodzie jest odsetek zboczeńców. Jednak w tym przypadku, cosik mi nie pasuje.

 7. RomanK said

  DObrymi checiami wybrukowane jest ..Pieklo!
  Oczywiscie Bandra jest swietym meczennikiem Cerkwi Ukrainski-Katolickiej, bo zistal uformowany przez ta Cerkierw i w niej wychowany, byl jak i wioelu innych dzialaczy UON- UPA produktem kleru Ukrainskiej katolickiej Cerkwi nei wiadomo dlaczego jeszcze zwanej greckokatolickiem przymiotnikiem!Owocem Unii Koscielnej jest wlasnei ten Kosciol…do ktorego nei mja wstepu Polacy, ani Rosjanie…czyba ze ze zmieniaja narodowosc.
  ZUpelnei uczciwie tez bandrowcy stawiaja sprawe ziemi…w tym nei tylko Podola i Wolynia ale i Czerwienszczyzny i Lemkowszczyzny….obserwujac zarowno co dzieje sie z Lemmkami i po Polskiej i SLowackiej stronie zaczynam sie sklaniac do tego ze zdobytwa tam teren swiadomosc ukrainska…
  Demografia w Polsce na tych terenach tez nie pracuje na polska strone..cale oplacie Podkarpacia sa wyludnione poprzez emigracje ludnosci, zwlaszcza mlodych na Zachod..na ich miejsce naplywaja ludzie z Podola i Wolynia..narazie wolnym strumykiem..a le to moze sie zmienic za pare lat..w rwaca rzeke…..
  KTo widzial takie masowe imprezy ,z loty, masowki ze sztandarami z haslami jakie obserwujecie na Halyczynie na codzien….ostatni raz w Polsce??? nie liczac Marszow dla rozchodzenaiuczyc patriotycznych w Warszawie??:-)))))
  ZObaczcie w jakim stanie jest kultura ludowa w Polsce a w jakim na Ukrinie…Halyczynie..jaka robota tam idzie w kierunku unifikacji regpnow Ukriny..mimo istnienia wielkich grup mniejszosci,,,w tym ponad 12 mln rosyjskiej. Wsrod teg grupy nastepuje szybka hoholizacja….to samo wsrod licznej do neidawna mniejszosci polskiej,,ta znika ukrainizujac siei w szybki sposob..
  POpatrzcie,,to Hucuky..znad Prutu i Czeremoszu karpaccy gorale…


  i porownajcie…z

  te dwie grupy dzieli ok 3000km…a laczy…wiara..jezyk i folklor…czyli to i tylko to…… co stanowi o narodzie…
  jako ciekawostka…ze tych dalekich Kozakow z Kubania- badajac genotyp…nie odroznicie od….. Polakow :-)())) poprostu i z prostej przyczyny nie rozni sie niczym;;;;to Polanie….
  Popatrzcie sobie Blysku….piekna ukrainska kozacka ksywa swoja dorga:-))))..i pomyslcie jak potraicie…..
  proponuje tez wyniesc Sw Andrzeja Bobole na oltarze jako Swietego i Patrona Ukrainy.
  Posluchajcie tych slicznych dzieciskow….

  .

 8. Malgorzata said

  Re: 7
  Ot, panie Romanie, nic ciekawego, taki sobie zwykly folklorek. W sumie kazdy region geograficzny czy to w Polsce, Rosji, w Czechach czy na Slowacji moze pokazac cos w tym stylu. Niech taka to „ukulturniona” Ukraina pochwali sie kompozytorami na miare Moniuszki, Wieniawskiego czy Chopina. Niestety nie jest w stanie, bo do takiego poziomu to nie dorasta.

 9. RomanK said

  Pani Malgorzato..Chopin jest jeden …a kompozitoriw duze bohato:-))):http://www.pmv.org.pl/index.php?s=lista_kompozytorow
  Tu nie chodzi o to jaki czy ktory kompozytor jest kompozorytniejszy,,tu chodzi o folklor o tzw masowa kulture ludowa i jej obnecnosc w zyciu. Codziennym ..w zyciu ulicy..w opbredzie , domowym zwyczaju…
  Niech pani porowna ilosc zespolow folklorystycznych w Polsce i na Ukrainie..o ich udzial w maswuych imprezach..o obecnosci folkloru w modzi ulicy…
  Np, ogladam male szelmutki takie po 16… 17 lat..podkasane..ale krasne ..te modne kiece mini… wyszywane i ozdolbione motywami ludowymi..pytam sie skad takei stroje..a babcia byla na Ukrainie i mnie kupila…a reszta widziala i tez rodziny im poprzysylali…
  U nas tego nie ma…a oni maja rubaszki i krajki i buciki…u nas kibolskie akcesoria…
  A co najwazniejsze…to co kryje sie poza tym..co malo ludzi widzi…jest czas bo ci ludzie tez chca gadac..chca sie ulozyc jakos..chca zyc w zgodzie i przyjazni,,ja sie patrze po tych dzieciskach…. jak lgna do siebie:-))) rozganiani przez starych:-))) ktorzy mimo…szczob sie Lachy ne parzyly z Ukrainkamy:-_)i na odwyrtku___ ze rozganiaja….. widza co sie dzieje:-)))
  Taki sobie folklorek,,owszem pieprzona cepelia:-))0 wies spiewa i tanczy….ale wezmie to p[ani i zostaje nam co..ano gowno…typowe smierdzace europejskie i do tego parchate….ile razy pani widzial zeby na weseli grali Chopina czy Moniuszke, czy Szymanowskiego???
  Glinke czyt Szostakiewicza Kozakow zeszta….

 10. Jan said

  Ad.8 i 9 U nas folklor zastąpiono wyjąco – ryczącymi osobnikami, w ubiorach przypominających łachmany ze śmietnika. I to ich „przeboje lecą” na weselach i innych zgromadzeniach masowych. Pamiętam z dzieciństwa mnogość nadawania śpiewów i muzyki autentycznych folklorystycznych zespołów ludowych w Radio.

 11. JO said

  [To się nie nadawało do publikacji – admin]

 12. JO said

  Niech se I po Ukrainsku mowia Polacy, byle by mowili tak, tak, nie, nie a takich kutasow Kaflow Kiedys ONI powywieszaja jak dawniej Robili

 13. Michał said

  Ad 3

  Używając Pani terminologii to jak piłsudskiego nazwać ? Jak jp2 nazwać ? Przecież piłsudski bohater narodowy polski. Ile jest ulic czy też nazw placów jego imieniem ? Sporo. Więc prosze, pole do popisu juz Pani zostawiam.

 14. JO said

  Na Ukrainie nie tylko Durnie jak Kafel mieszkaja ale I Tacy co Tradycje Glosza. Ziarenko zasiane wyda plony.

 15. Michał said

  Ad 5

  a w polsce lepiej masz pan ? złodziej na złodzieju siedzi. Może i niższy tam poziom zycia ale ludzie bardziej zyczliwi sa 🙂

 16. JO said

  A Czemu nie Panie Gajowy?

  Czy Pan Kafel nie jest Zydem? Jest.
  Czy nie talmudyzuje, tak
  Czy nie jest Takim marnym fredzlem Przy paise Zydowskim….w przenosni mowiac , Ano jest. Za co wiec Pan to nie przepuscil…?

 17. Marucha said

  Re 14:
  Dlaczego Pan się obraża na rzeczywistość, JO?

  Jest niezaprzeczalnym faktem, że Ukraińcy bardziej dbają o swój folklor – prawdziwy folklor, a nie jakieś zafajdane przeróbki na jazz czy reggae – niż Polacy. Czy to wina p. Kafla, że pisze, jak jest?

  Czy to źle, że młodzież polska i ukraińska lgnie do siebie? Czy może źle, że p. Kafel o tym pisze?

 18. Marucha said

  Re 16:
  Bo Pan przesadził z… powiedzmy… emocjami.
  Poza tym ani z Kafla Żyd, ani nie talmudyzuje, tylko pisze to, co się Panu nie spodobało.

 19. JO said

  Napisze wiec inaczej. Kafel, Zydzie, Ty wiesz , ze Halyczyna jest sponsorowana Przez Zydomasonerie , ktora deprawuje konajaca Przez nich PRL Bis. Swinstwem jest, taka slowa z Butow, porownywanie tego co tam z tym co w PRL BIS I to w taki pogardliwy nieslusznie sposob jak to kozia brodo Robisz.

  Ciebie Jednak nie jest stac na nic lepszego niz to co reprezentujesz soba. Zaden Zyd nie zna wstydu ani Honoru Katolika….

 20. JO said

  Ad. 18. Panie Gajowy. Za blisko Pan jest , by zauwazyc to, co z Daleka jest widoczne a dotyczy Kafla.

  Tu tez nie chodzi o to co mi sie nie spodobalo a o Prawde . Z Pozoru wyglada tak, jak Kafel opisuje, ale wiemy, ze to pozor a wiec nie jest Prawda.

  ..to tak jak z moimi emocjami, one sa ale przewaznie wtedy, gdy chodzi o dokonywanie Prawdzie. I nie one sa najwazniejsze wiec….

 21. JO said

  Folklor w PRL bis jest zabijany a raczej Zabity .

  Zabili go Ci co Folklor na Ukrainie sponsoruja a ktory idzie w parze z Ideami Nazistowskimi a nie Faszystowskimi.

  Ukraina jest na wpol wolnym Panstwem, podczas gdy PRL Bis jest juz Panstwem totalnie zniewolonym….

  Pan Panie Gajowy I inni czytelnicy wiedza dobrze, ze Folklor w Polsce byl podtrzymywany nieco za PRL I mial sie w miare dobrze I byl czyms gdzie mlodzi sie garneli do takich zespolow jak Mazowsze, Slask…., byly I Polskie Slowiki….a. Wiele zespolow Gospodyn, strazackich…..czy przykoscielnych…

  To wszystko Zostalo Rozsadzone…..celowo

  Mlodziez Wygnana a nie jak to Zyd Kafel wypisuje….wyjezdza sabobie tam….

  Niech Kafel popatrzy na ilosc Ukrainek w Izraelskich Burdelach

  Nich popatrzy na Ukrainki na Statkach….

  Nich Kafel zamiast z DUMA to z Obawa popatrzy na Ukrainski Kosciol

  Nie Panie Gajowy, Pan napisal BZDURE. Pan Kafel nie opisuje Faktow, nie opisuje Prawdy a Talmudyczna Prawde.

 22. JO said

  I Dodam, ze Ja nie obrazam sie na Zeczywistosc. I Pan to powinien widziec….

 23. JO said

  Dla slabowiedzacych, Ukraina jako Panstwo Masonskie Byla budowania, opierana na Chlopach, folklorze wlasnie jak Bialorus, czy jak Zmudz a przeciwstawiona Sarmackosci, Szlachcie, Lachom Tzw, na ktorych to subkulturze Byla budowana swiadomosc wPRL. Kosztem oczywiscie folkloru wiejskiego wPRL. Nalezy podkreslic, ze Folklor Kresowy Chlopski a rowniez Folklor Podlaski, czy wlasnie Lemecki, w Polsce byl supresowany, bo zbyt przypominal Ruski…a przeciez w g masonow mial byc on niepolskim.

  I tak zubozano PRL ale I RUS …czy Zmudz. Podzielono sztucznie by wywolac. Efekt Jaki widzimy teraz, zdwojony w PRL BIS eliminacja Narodowej Kultury w tym tej pozostalej , ktora Byla za PRL

  Halyczyne Masoni trzymaja by przeciwstawic Ja Rosji I Bialorusi.

  Tak , tam Panie Gajowy jest I Pan o tym dobrze wie.

  Boli mnie , jak Pan nagina Prawde by Powiedzmy to Bronic Zyda Kafla…

  Opis Sytuacji Zespolow Ludowych na Ukrainie bez tego co napisalem jest Klamstwem.

 24. Gość said

  Re. 15
  Skąd te info?
  Obraźliwe i chyba TYLKO po to „wyplute”, żeby obrazić, a z prawdą to nic a nic nie ma wspólnego.
  A tak na marginesie Polska jest pisana z dużej litery tak jak i Ukraina!

 25. Marucha said

  Panie JO,
  Nie wiem, czy akurat Żydom, których posądza Pan o sterowanie Ukrainą, tak by zależało na propagowaniu folkloru ukraińskiego – raczej odwrotnie!
  Dlaczego więc folklor w Polsce ginie, a na Ukrainie rozkwita, choć oboma krajami rządzą koszerni?

 26. Jan said

  Ad.13 Niech pan nie czyni zarzutu z nietrafną paralelą. Piłsudski czy Jan Paweł II, pomijając to co czynili złego – nie byli mordercami, z przelaną niewinną krwią na sumieniu i rękach jak .Bandera. Poza zwalczaniem przeciwników politycznych, nie słyszałem aby Piłsudski kierował „wyczyszczaniem” kraju z innych nacji.Od kiedy to patriotyzm wymaga krwawego wyeliminowania ze swego kraju ludzi osiadłych od wieków, tylko dla tego, że nie byli ukraińcami. Sprawiedliwość wymierzona przez służby byłego ZSRR dotarła jednak do ukrywającego się w Monachium wielokrotnego kata i mordercy bezbronnych kobiet, dzieci i starców.

 27. JO said

  Ad. 25. Napisalem. Ukraina nie jest calkowicie w Zydowskich Lapach a Halyczyna jest Jedyna Powiedzmy Organizacja, Gleba, Regionem, gdzie nazizm a wiec Talmudyzm MasonskoZydowski jest Lykany w Osnowie Patrotyzmu. Ten Patrotyzm musi byc podsycany a czy widzial Pan gdzies Patrotyzm bez Narodowej Kultury?

  Takie troche naiwne Pan pytanie zadal.

  Tak, w tym Ruchu procz Zydow sa Prawdziwi ! Kochajacy swoja mala Ojczyzne ” Ukraincy” Tacy ala Solidarnosciowcy, Lemingi co nie wiedza w czym tkwia a tkwia, bo widza jak Piekne, swojskie, wiejskie, Ruskie ups…Ukrainskie …

  I ONI nie widza w tych emocjach jak I’m kaza Trzymac sztandary mordercow. Tacy Kaflowie I’m JE wciskaja. Ten Zyd Kafel nawet Klaszcze w to Panu przed Nosem a Pan tego nie widzi I zamiast posadzic go na miejsce to dmucha Pan mu w Zagiel, bo Przyjaciel….. Nie namawiam Pana do Niczego, nie Moje miejsce ani wiedza….ale sa Granice Gdzie Bog Dzieli nie tylko Przyjaciol ale Rodzine…

  A wracajac do Folkloru, to przeciez widoczne jest Golym Okiem. Pamieta Pan Kwacha z Bulawa Chmielnickiego ?

  Taki Lucki ze Zwiazku Szlachty Polskiej, co w Katolickiej Masonerii sie Udziela I jezdzi na Ukraine ….I ” Modli” sie Zapewne w Cerkwiach Ukrainskich , co Dumny jest, ze Udalo mu sie z Grocholskimi I innymi Masonami Stworzyc Masonska Ukraine….Czy PAn mysli, ze ONI nie wspieraja Tego Folkloru? Przeciez Nie wspieraja ETOSU RYCERSKIEGO na Ukrainie Panie Gajowy. Ten ETOS jest wrogi Ukrainie, nalezy do Szlachty , ktora Grocholski, Lucki, Malachowski I inni w Tym Zwiazku maja w Dupie o czym pisalem tu wiele razy.

  Zyd Kafel idzie reka w Reke z Nimi, wysmiewajac, robiac Sraczke z Sarmatyzmu bo ONI wiedza, ze to Duch Rycerski I tylko on jest Tworzywem POLSKI, ETOS Rycerski, ktory jest odbiciem Darow Ducha Swietego I Tajemnic Rozanca Swietego.

  Ale Pan , mimo tego jak Zyd Kafel obsrywa Rycerstwo Polskie I to w stu procentach, Pan Broni Kafla, mimo , ze on sra na tych co Tworzyli , Budowali Kosciol Katolicki, Budowali Polske.

  Pozwala Pan Kaflowi na Robienie Haniebnych Porownan . Porownan, ktore sa Niesprawiedliwe, ktore upokarzaja, ktore kopia konajacego.

  Co innego jest napisanie Faktow jak tu w PRL BIS Zydzi niedopuszcaja I niedopuszczali na istnienie Folkloru w Poslce w Tym Kresowego, w tym Ruskiego, ktory jest Polskim a nie Kurwa Ukrainskim, oraz jak tam sa sily, ktore probuja uzyc ten sentyment, sile do wlasnych Celow w tym przeciwko PRL BIs Polakom…

  A co innego takie pelne pogary Zyda Kafla Spiewy QPochwalne w tym do Cerkwi Ukrainskiej. A on to pisze na serio, choc nie wiadomo jak dlugo bo Kafel Zyd to istna Choragiewka…wystarczy poczytac jego popisy z przed lat a teraz a Zapewne jak moge sie domyslec za PRL Byly jeszcze inne skoro Stal sie Prawnikiem.

  Pewnie ten Zyd sobie Pluje w Brode, ze przesadzil z Emocjami I komuc z jego Starszych Braci tak zapiekl, ze go odstawili od Zloba pozwalajac mu Zyc w Teksasie a dzis Ma Dzialke Ala Ukrainca lub Obywatela Panstwa Zakarpackiego odgrywac. Jakos mu Ta mantra juz przestala grac….

 28. JO said

  …I do Pana Zenona K, Panie Zeninie Chlopie Wielkopolski – Nie Ma innego Etosu jak tylko Rycerski. Taki Chlop Wielkopolski tym Etosem Zyl , jezeli Dzialal Pieknie po Katolicku.

  ETOS Rycerski to nie ETOS Szlachty Pejsatej a nawet najubozszego z ubogich Chlopa, ktory Szlachetnym Byl bo mial Szlachetne Serce.

  To dlatego ETOS Rycerski Potem stal sie Etosem Szlachty Polskiej, bo z Zalozenia oblogowal kazdego z Rzadzacych by Byc Szlachetnym, by Bac sie Boga, Jemu Sluzyc I Prowdzic Dusze do Raju.

  Panie Zeninie, Panu sie cos Pokrecilo….cos ala jak Kaflowi. Kaflowi sie nie Dziwie , bo to Zyd, ale Panu….

 29. Lary said

  Co to za bzdura? Święty Cerkwi greko-katolickiej?
  Nie ma cerkwi greko-katolickiej. To brzmi jak synagoga muzułmańska
  Jest tylko Cerkiew Prawosławna a tu jest mowa o Kościele Katolickim obrządku wschodniego.
  Jaka to cerkiew, to normalny kościół katolicki, a msza jest w rycie wschodnim.
  To są tacy sami katolicy jak wszyscy inni. Ich przodkowie może i byli z dziada-pradziada prawosławnymi i chodzili do cerkwi, ale po, nazwijmy to “piekielnie gorących czasach” chcieli, czy nie chcieli, ale pokłonili się biskupowi Rzymu, więc są katolikami i chodzą do kościoła

 30. wi42 said

  Re 21, JO, Marucha…
  Nie podzielajac ostrosci sporu, jedno podzielam w calosci:
  „Zabili go (Folklor w Polsce) Ci co Folklor na Ukrainie sponsoruja a ktory idzie w parze z Ideami Nazistowskimi a nie Faszystowskimi.”
  Klin miedzy Rosja i Polska trzeba sponsorowac.

 31. RomanK said

  JO jne…uj JOjne….ty eeeee,tosie rycerski:-))))po tallesie:-)))) Ja juz wiem co by ci pomoglo??? na leb:-))))) ale jeszcze poczekam:-)))
  Jak to w Polsce zawsze bywalo- kazda zbiorowosc musi meic swojego glupka ,zeby zylo sie weselej:-)))) Noio Gajowka tez musi miec:-)))
  To z reszta jest typowe , wsrod Zydow rodzi sie wiele ( o wiele wiecej statystycznie niz wsrod innych nacji)uposledzonych w tym wlasnei,jak ty JOjne…umyslowo, niezrownowazonych emocjonalnie, z maniakalnymi kompexami wyzszosci i split personality ,mitomania i napadami tze seansow genikalnosci idiotycznej:-))) Jesli do tego dochodza dewiacje typu sexualnego, wlacznie w widzeniem tylko golych ludzi zwlaszcza kobiet i to w kosciele….Wzwody nagle na widok malych dziewczynek , i seksualne marzenia na widok obrazow swietych…widzenia i slowotoki zawierajace agresje do rozwartych narzadow rodnych ….to mur beton masz gen z Jeryha:-)))czyli oslow yeryhonskich:-)))
  JOjne nie wyprzesz sie masz obustronne pewne pochodzenie od rodzin glupkow- zydkow z dewiacjami…tzw wyrodzonych ,,zdegenerowanych……:-))) objawy cie zdradzaja..:-)))
  Nie powinienes sie byl zenic..JOjne….to jest genetyczne:-)))) ale dziewczynki wcale do ciebie nie podobne..zatem mam nadzieje ,ze….. zona z tesciowa sa duzo madrzejsze od ciebie:-)))) i wlasciwie zadbaly o to:-))))

  Lary.. TO jest Kosciol Ukrainski..koniec kropka.. zadne inne okreslenia ….zaden ryt…zadnego przydatku katolicki katholikos…
  Tym rozni sie od innych ze nie jest powszechny! To Kosciol Narodowy. Excluzywny~! I rasistowski! Co czyni go niechrzescijanskim!

  Panie Wi42..zmiluj sie pan,,,kto niby zabil folklor w Polsce????
  Polacy sie wstydza swego folkloru…Cepelii , wsiokow….wsi spiewajacej i tanczacej…chlopow..rolnikow……zobacz pan Jojnego…to jest polski folklor:-))))) Jak Baba- Ryba pol Sarmaty pol Hasyda:-)))

  To jest folklor:

  Graja Polacy..ale rzna po Lemkowsku:-0))) tamci sie nie wstydza…ze nie maja Moniuszki:-)))
  Ci tez sie nie wstydza swego folkloru: o czym pan wie- tak samo dobrze- jak ja:-))))


  Niech pan sie tam wybierze w tym roku. Bialo , karabinowo i bezpiecznie:-)))

 32. RomanK said

 33. RomanK said

 34. Malgorzata said

  No i tak to panie Romanie, rozmyl pan glowny temat tego forum odnoszacy sie do powstajacego socjalfaszyzmu na Ukrainie. Banderowskich zbrodni nie da sie ukryc pod kwiatami z bibuly wpietymi we wlosy pieknych dziewczat i ukrainskimi przyspiewkami. Zbrodnia jest zbrodnia, a ukrainski nazizm odradza sie i jest to przerazajace. Obejrzalam wszystkie filmiki z muzyka folklorystyczna wstawione przez pana, tak, sa ladne, kolorowe ale sie nie wzruszylam, z Moniuszka, Chopinem i Wieniawskim i tak tego nie mozna porownac. A tak na marginesie, panie Romanie, jesli tak pan bardzo kochasz folklor ( i dobrze, bo folklor ma swoj piekny urok) to wklej pan fimiki z polskim folklorem.

 35. Marucha said

  Panie JO,
  Nie ma chyba jednego Pańskiego komentarza, w którym nie wyzywa Pan Romana Kafla od Żydów… a przecież jego metryki Pan nie widział, ani w gacie nie zaglądał. Pan po prostu bardzo nie lubi jego poglądów.

  Re 29:
  To nie żadna „bzdura”, lecz tradycyjne nazewnictwo.

  Oficjalna nazwa to Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego wprowadzona w 1975 roku po otrzymaniu przez kardynała Josyfa Slipego godności patriarchy Kijowa-Halicza. Nazwa nieco myląca, gdyż sugeruje, iż Kościół ten działa wyłącznie na Ukrainie.

  Zwyczajowo nazywany jest Kościołem Unickim (od Unii Brzeskiej) bądź greckokatolickim dla odróżnienia od rzymskokatolickiego i ormiańskokatolickiego. Według Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską z 10 lutego 1925 nazywany był obrządkiem grecko-rusińskim.

  Przez wyznawców nazywany jest również Ukraińską Cerkwią Greckokatolicką, Bizantyjskim Katolickim Kościołem Ukraińskim, Greckokatolicką Cerkwią Ukraińską lub Ukraińskim Kościołem katolickim (i znów nieszczęsna sugestia, jakoby działał wyłącznie na Ukrainie).

  Oczywiście Kościół Unicki (wolę tę nazwę) należy do wspólnoty Kościoła Katolickiego i uznaje zwierzchność Stolicy Apostolskiej.

  Re 31:
  Myli się Pan, pisząc o Kościele Unickim:
  TO jest Kosciol Ukrainski..koniec kropka.. zadne inne okreslenia ….zaden ryt…zadnego przydatku katolicki katholikos…
  Tym rozni sie od innych ze nie jest powszechny! To Kosciol Narodowy. Excluzywny~! I rasistowski! Co czyni go niechrzescijanskim!

  Być może pomylił Pan Kościół Unicki z Prawosławnym, bo często nazwy są podobne.
  Stan formalny jest taki, że Kościół Unicki / Cerkiew Greckokatolicka – to część Kościoła Katolickiego.

  Inna sprawa – to stan faktyczny. Tu mogę się z Panem zgodzić. Ekskluzywność tego Kościoła, rasizm i szowinizm jego kapłanów, podają w wątpliwość jego chrześcijańskość.
  Ale pamiętajmy, że Kościół to dwie części: część boska i część ludzka. W Kościele Unickim część ludzka odeszła daleko od części boskiej. W Kościele Katolickim zresztą też, choć nie w tę samą stronę. Unici stają się szowinistami – katolicy za to przytulają do serca heretyków, żydów, satanistów, buddystów itede.

 36. JO said

  Zyd Roman Kafel, co tu bruzdzi od lat w Gajowce nie moze zwiesc, ze ktos obnizyl Zydowska intryge dzielenia I Rzadzenia. A wydaniu Kafla jest to napuszczanie Grup subkultur regionalnych Jedna na drugie.

  Zyd Kafel wie dokladnie , ze definicja Polskosci jest Katolicyzm na Ziemiach Rzeczpospolitej a nie koniecznie Geny. Duch Katolicki jest Duchem Polaka a nie Krew a jezeli Juz Mowimy o KRWI to tak, laczy Nas Krew Chrystusa, Nas Polakow.

  Kafel Operuje po Zydowsku nazwa Polska I Polak. Dobrze tez Zyd wie, ze Lemek, Bojek, Hucul, Wolynianin, Podolanin, etc, etc jezeli wyznaja ORTODOKSJE to sa POLAKAMI. To wolni ludzie z Wolnym Wyborem wspolnego Zycia, Tworzenia Wspolnoty I nie jest Wazne nawet, czy pod nazwa Polska czy Ukraina czy Zakarpacie a Wazne jest, ze Ortodoksa, Katolik= Polak.

  Tak samo, Wielkopolanin, Slazakow, Mazowszanin, Kujawiak, Pomorzanin, czy dzis ludnosc, ktora tworzy Nowe spoleczenstwo Narodu Lubuskiego, Mazur, Warmiak, Podlasiak, Suwalczszanin o specificznej subkulturze.

  ONI wszyscy Moga byc Polakami, lub tylko….j.w albo gorzej- kosmopolitanami…

  Zyd Kafel zdzierzyc nie moze, ze ktos taki jak Ja Zyczy Lemkom obrastania w sile, ze na Ukraincow mowi Brat.

  Zyd Kafel nie moze zdzierzyc, ze jego Zydowska Definicja Narodu o podlozu pozadania zostala obnazona, a przywrocona na TYM FORUM PRAWDZIWA I JEDYNA Definicja narodu o podlozu Nadprzyrodzonosci, ktora Stwotzyla JEDEN NAROD POLSKI

 37. JO said

  Ad. 35. Panie Gajowy, Pan WIe dokladnie, ze jak mam inny poglad na nazwe Zyd I jej definicje. Opieram sie na. Tradycji Polskiej, ktora nazywaja kazdego Zydem, kto Ma Ducha Zydowskiego.
  Pan Kafel w moim mniemaniu Ma Ducha Zydowskiego I Certyfikaty jego Pochodzenia mnie NIE ONCHODZA.

  Pan Zna wielu Zydow z Certyfikatami, ktorym Pan oddaje czesc, bo maja Ducha Bozego.

  Certyfikaty, to Ludzka Rzecz, ktora Ja Gardze, nienawidze po Pochodza ze Swiata.

  Ja wybieram Raj.

  ———-

  Dodam jeszcze ze nie wyzywa, Pana Kafla a Nazywam tym kim jest.

  ———-

  I jeszcze Dodam komentujac Tego Pana Wypowiedz.
  Jest Tylko Jedna Szlachetnosc. Ja okresla Kosciol Katolicki. Ona Byla Wykladnikiem Szlachty Polskiej w jej Uniwersalnym , docelowym wymiarze, ona Ta Szlachetnosc stworzyla ETOS Rycerski, ktory jest baza zycia Kazego Czlowieka Katolika. Nie Ma wiekszego Etosu na ziemi na dla czlowieka nad ETOS Rycerski, ktory Kafel obsrywa by nam go Talmudycznie obZydzic

 38. JO said

  No I jeszcze jedno Panie Gajowy. Uprzejmie prosze, by Pan reagowal na wyzwisk a Kafla w Moim Kierunku I innych rozmowcow Rowniez. Ten Pan na slowa Prawdy o nim reaguje wyzwiskami. Jego zachowanie jest nieuzasadnione a nie Moje.

 39. JO said

  Nie lubi jego Pogladow…Panie Gajowy, Ja nienawidze Kaflowych Klamstw, intryg, bluznierstw. To nie jest po prostu a AZ I to Obowiazkowe az kazdego Katolika ! Kazdego Polaka.

  Sa Granice ludzkiej wypowiedzi. Goszenie bluznierstw takich jak to robi Kafel winno byc zablokowane.

  Normalna reakcja na Tego czlowieka wypowiedzi jest oburzenie. I to Pan przyczyna sie do tego swoja do Kafla poblazliwoscia. Prosze sie nie dziwic wiec wypowiedziom moim I innych pod Adresem wypowiedzi Kafla.A raczej zaczac sie bic w swoja piers.

 40. JO said

  Wychowywalem sie na Piesniach Ruskich, Dumkach Kresowych, dialekt Wschodni jest Rowniez Polskiem Dialektem.

  Tak, TAK bogata jest Polska.

  Zyd Kafel I inni ograbiaja Nas z Tego Bogactwa DZIELAC

  Zydzi WBIJAJA nam do Glowy ze to Polskie a tamto NIEPOLSKIE.

  Jakim Prawem Panie Gajowy???? Kaduka. By dosrac, by dzielic, by ograbic I Zabic , by poszczuc Nas jezych na drugich.

  To Pan sie Myli Panie Gajowy mowiac , ze to se nie wruci. Nie moze cos sie wrocic co nigdy nie zginelo Panie Gajowy. Coz, ze Pan mi przed Oczy da Certyfikat pod nazwa Ukraina, Litwa , Zmudz I PRL BIS.

  Ludzie Zyja swoim Zyciem a nie certyfikatowym. Byly Kresy I sa, Byla RUS I jest, Byla Polska I Jest.

  Swiadomosc jest inna, ktora Kaflowie manipuluja. Jednak NIE MOJA. Moze Pana….?

 41. RomanK said

  JOjne,,,pokaz mi jeden przyklad wyzwisk jakimi cie traktuje????I porownaj ze swoimi.. i przypomnij jak mozesz tym znarkotyzwanym muniem pomieszanym z kookooo…kto zaczal:-)))))….Jesli obrazaja cie objawy twoich licznych chorob ,,,miej pretensje do lekarzy a nie do mnie:-))) w sumie nawet nie do lekarzy tyle co do swoich protoplastow , ktorzy cie zrobili:-)))
  Zeby cie jeszcze zapisali do jakiegos przyzwoitego haderu, czy yeshiva, nauczyli pill pull, mamrotyalbys po hebrajsku i nie wielu ludzi wiedzialoby zes glupi. A tak…sam sie reklamujesz hebesie porabany:-))))
  O jakich pogladach bredzisz pomylencu…ten wor gnoju i smieci- jaki ci dynda zamiast lba..nazywasz pogladami?????
  Tfu… FIlozofia malpy..byl las i w lesie my MY..MY!!!!Mallll lpy:-))) JO jne i inne amchu:-))))))

  Pani Malgorzato…
  .ja pani pokazuje co ot jest folklor…..i dlaczego ma tak duze znaczenie,,,.i jak inni ludzie cenia swoj folklor..a jak pani i JOjne:-)))
  Niech pani pokaze mi polski folklor..ciezko pani znalezc????zada pani bym ja pani pokazywal…prosze….Ma pani ..oto Owsiak i jego fany zalewaja Polske Folklorem polskim….widzi pani..czy musi pani objasnic to ,,na co pani patrzy taki JOjne naprany jakimis lekami kookoo dla wscieklych psow:-)))) To kookooo kradzione psom to jest wlasnei JOjnego swiadomoscia:-))))

  Widzi pani- pani sama wstydzi sie polskiego folkloru….przeciez najlepiej o tym swiadczy pani uwaga …. ze Chopinem i Moniuszka i przystaje tak -jak JOjne do kaplicy:-)))
  Pokazalem pani folklor na co dzien z Texasu…widzi pani??? nawet papierowych kwiatkow nie maja( apropos neich pani zrobi taki kwiatek,.,.to sztuka..wielka sztuka..ludowa..folklor) ..a ci…. slomiane kapelusze, podkoszulki, gitary, karabiny, kawal pola z boku wychodki estrada a z dech…XXI wiek..najwieksze imperium swiata,,,i tysiace ludzi..Luckenbach:-))) i artysci z pierwszej polki…najsl;ynniejsze nazwiska na swiecie..wszyscy z tad. wracaja..z calego swiata…placa tysiace za samoloty..zeby przyjechac do zasranego Luckenbach na puste pole ze sraczykami..gdzies w srodku Texasu!!!! Jada zeby spedzic pare godzin ze …SWOIMI!!!!!… tak samo oberwani jak reszta, witani- jak starzy znajomi i ..SWOI!!!! BO SA SWOI!!!!
  Centrum Universe jest bowiem w Luckenbach w Texasie, dokladnie na poczcie, na drugim schodku:-)))
  A ci ludzie niech sie pani dobrze im przyjrzy:-))) wie pani skad oni sa????I zapyta tych oberwancow co robia..siadzie pani z wrazenia, advokaci, lekarze, oficerowie,, farmerzy, artysci, kowale i ciesle…caly lud Texasu….a te oberwane podkoszukli jeensy,,to ich stroj ludowy…mundur….tym sie identyfikuja.. to ich folklor…TO JEST ICH TOZSAMOSC!!!!!! TO stanowi o WSPOLNOCIE! i to buduje ethnos!

  Teraz rozwadnianei tematu…niech sie pani zastanowi- jak pani mnoze ..
  Rzez Kresow zdarzylo sie~ Tragedia_ I nic tego nie zmieni!
  NIC! i NIKT~!Tak jak nie zmienil Rzezi Humania!
  Tak juz zostanie na zawsze! Przeszlosci nie zmienia nawet BOG!
  TU chodzi o ulozenie Przyszlosci…a ta zalezy od nas…i nikogo wiecej!
  Rozumie pani co pisze?????? Ja mysle, ze i pani- i wielu takich jak pani- doskonale rozumie….problem, ze i pani i wielu nie chce tej zwyklej prawdy do siebie dopuscic…i robi wszystko ,zeby ta prawda nie dotarla do Polakow i do Ukraincow….
  W wiadomym celu….
  Divide et Impera….w ten sposob szykujecie jeszcze jedna rzez….na zamowienie naszych wspolnych wrogow…..

 42. RomanK said

  Ja wybieram Raj…….reszty glupot nie wspomne:-)))
  pisze JOjne:-))))
  JOjne..do Raju wpuszczaja za zaslugi:-)))
  TY pojdziesz tam….. gdzie wszystkie talibany…wszystkich denominacji….:-)))

 43. JO said

  Ad. 41, 42. DEBIL

 44. Malgorzata said

  Re 41

  Panie Romanie, glowa boli jak sie czyta to co pan tutaj wypisuje. Jesli zna pan utwory wielkich polskich kompozytorow to napewno zdaje sobie pan sprawe ile tam przewija sie polskiego folkloru. Pamieta pan „Halke” ? Wielka kultura polska byla inspirowana polskim folklorem, dotyczy to nie tylko klasycznej muzyki ale rowniez malarstwa, rysunku i grafiki, dramatow teatralnych, poezji i pieknej polskiej prozy.

  Szkoda, ze nie zrozumial pan mojego pierwszego komentarza odnosnie wielkich tworcow muzyki klasycznej na skale miedzynarodowa, jakich miala Polska, a Ukraina niestety nie. Polski folklor kocham i napewno ze lza w oku obejrzalam bym pokaz tanca i spiewu naszego nieistniejacego juz „Mazowsza”, naszego polskiego „Mazowsza”. A pan wkleja jakis ludzi w postrzepionych koszulkach z Teksasu. Mamy ich nasladowac ?? Nie, dziekuje, ja wole folklor polski, folklor ktory dal podwaliny naszej polskiej kulturze, inpirowal wlasnie Moniuszke, Chopina, Wieniawskiego i wielu innych.

  Kwiatki z bibuly robilam juz jako juz piecioletnia dziewczynka. Babcia mnie nauczyla, moja kochana babcia Polka z Podola. Jej rodzine wymordowali w okrutny sposob t.z.w. „bohaterowie” z UPA, ktorych sie teraz gloryfikuje na zachodniej Ukrainie.

  Przeszlosc mozna zmienic. Jak najbardziej ! A to w sposob w jaki ja spostrzegamy. Jesli my wszyscy Polacy potepimy zbrodnie OUN-UPA i jesli Ukraina zrobi to samo zamiast slawic ich jako bohaterow, to te okrucienstwa popelnione na niewinnej ludnosci polskiej i ukrainskiej beda wspolna przeszloscia dwoch narodow, wspolna historia i wspolna tragedia.
  Inaczej bedziemy miec przemilczana przeszlosc i przy okazji zaklamana, Chce pan tego, panie Romanie ? Mysle, ze nie.

  Przyszlosc i owocna wspolprace mozna budowac tylko na prawdzie.

  Historia czasami sie powtarza i to moze powtorzyc sie bolesnie. Dlatego nie mozna dopuscic do odrodzenia sie nazizmu ukrainskiego, bazujacego na mordach i szowinizmie.

  Jest juz pozno, zycze panu jak rowniez wszystkim forumowiczom Dobrej Nocy.
  I panu Gajowemu tez. 🙂

 45. JO said

  ad.44. Folklor Kresowy, Ruski , Litewski = POLSKI opisywany i odcisniety jest w utworach Wieszczow Narodowych Mickiewicza, Slowckiego, Sienkiewicza, Norwida ale i Rej, Kochanowski …Nie ma niemalze Wielkich Utworow Polskich bez Rusi w tym Ukrainy….w tym Utworow Muzucznych. Chiopin byl inspirowany utworami Mickiwicza. NIE mozna oddzielac Kresow od Korony w tworczosci Wielkich Muzykow i Poetow-pisarzy, tego sie nie da oddzielic.

 46. Malgorzata said

  Re 45.
  Panie Jo, slusznie pan to zauwazyl. Zgadzam sie z panem na 100 procent : „NIE mozna oddzielac Kresow od Korony w tworczosci Wielkich Muzykow i Poetow-pisarzy, tego sie nie da oddzielic.”

 47. Michał said

  Ad 43

  widac ze pani ma klapki na oczach i widzi w tym co Ukrainskie i w folklorze Ukrainskim jakies tandentne przedtswienie. W polskim natomiast samo piekno. Pani nie wie co to folklor i kultura ale to nie mnie dziwi. Monotematyczna pani bardzo jest.

  „Kwiatki z bibuly robilam juz jako juz piecioletnia dziewczynka. Babcia mnie nauczyla, moja kochana babcia Polka z Podola. Jej rodzine wymordowali w okrutny sposob t.z.w. “bohaterowie” z UPA, ktorych sie teraz gloryfikuje na zachodniej Ukrainie.”

  Kwiatki z bibułki robiłam juz jako piecioletnia dziewczynka i co ? I uwaza pani za cos uwłaczajacego to że folklor Ukrainski jest różnorodny ?

  „Przeszlosc mozna zmienic. Jak najbardziej ! A to w sposob w jaki ja spostrzegamy. Jesli my wszyscy Polacy potepimy zbrodnie OUN-UPA i jesli Ukraina zrobi to samo zamiast slawic ich jako bohaterow, to te okrucienstwa popelnione na niewinnej ludnosci polskiej i ukrainskiej beda wspolna przeszloscia dwoch narodow, wspolna historia i wspolna tragedia.
  Inaczej bedziemy miec przemilczana przeszlosc i przy okazji zaklamana, Chce pan tego, panie Romanie ? Mysle, ze nie.”

  czepia sie pani upa a czemu pani nie wspomni o działalnosci bohatera narodowego polski i polakow a mianowicie mowa o piłsudskim. Czemu pani nie napisze ani słowa o jego działalnosci? Ile ulic czy nazw placow imieniem tegoz bohatera polski? Ilez ma pomnikow? O jp2 prosze mi powiedziec! Mowi pani o zbriodniach OUN-UPA a o bohaterach polski juz pani nie wspomni słowem (piłsudski)? Ciekaw jestem czemu ?

  Zreszta od kiedy mickiewicz był polakiem ?

  Gloryfikuje pani tworczosc moniuszki, mazowsza a Ukrainski folklor poniza pani to swiadczy o czym ale juz nie bede pisal. To jest kwestia gustu co komu sie podoba ale nie wiem czy pani to rozumie? Trudna sprawa.
  Prosze sie zastanowic nad tym co poani pisze 🙂

 48. Michał said

  AD 45

  Głupoty pan pisze 🙂 I to straszne. Jak pan taki patriota razem z pania małgorzata to czemu nie reprezentujecie polski ? Tacy z was patrioci ? załoze sie ze cicho jak mysz pod miotła siedzicie 🙂 Myslenie nie boli 🙂 A wyzwiska pana swiadcza o poziomie jaki pan reprezentuje ale coz bywa 🙂

 49. Marucha said

  Re 47:
  Zreszta od kiedy mickiewicz był polakiem ?
  A kim był, według Pana?
  W jakim języku tworzył? Litewskim?
  Komu poświęcał swą działalność polityczną?
  Jaką Litwę miał na myśli, pisząc „Litwo, ojczyzno moja”?

 50. Malgorzata said

  Re: 47 i 48
  Panie Michale, przykro mi, ze pan przedrzeznia mnie wytykajac to, ze „jako mala dziewczynka robilam kwiatki z bibuly” jako cos godnego ponizenia. To jest jedno z moich pieknych wspomnien. Ja, jako mala dziewczynka i moja juz nie zyjaca babcia plotlysmy sobie wianki z bibuly, a babcia opowiadala mi bajki z Podola. Wysmiewanie sie ze starszej kobiety i jej wnuczki sa objawami zwyklej gruboskornosci, ktora pan tutaj sie wykazal.

  Pana cytat : „Kwiatki z bibułki robiłam juz jako piecioletnia dziewczynka i co ? I uwaza pani za cos uwłaczajacego to że folklor Ukrainski jest różnorodny ?”
  Polski folklor tez jest roznorodny widzial pan kiedykolwiek piekne palmy wiekanocne ? Poza tym nie uwazam, ze folklor ukrainski jest gorszy od folkloru polskiego, wcale nie. Ja tesknie za tym co moje, za tym skad pochodze. I prosze pana.”Kazda myszka swoj ogonek chwali”. Ja preferuje folklor polski, a pan ukrainski i ma pan do tego pelne prawo.

  Poza tym do przyspiewek ukrainskich mozna miec uraz, i to jest dobrze zrozumiale, przy spiewach ukrainskich mordowano Polakow, sa na ten temat relacje swiadkow naocznych.

  Pana cytat : „czepia sie pani upa a czemu pani nie wspomni o działalnosci bohatera narodowego polski i polakow a mianowicie mowa o piłsudskim.”

  Tak, czepiam sie UPA i bede to robic. O zbrodniach wojennych trzeba mowic, tak jak to robia p. Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Izakowicz-Zaleski, Piotr Szelagowski i wielu innych polskich patriotow. A czy panu nie zal swoich rodakow, 80 tysiecy ukrainskich dzieci, kobiet, mezczyzn zamordowanych z rak OUN-UPA ?
  Wielu Pokakow, a takze i ja, uwaza J.Pilsudskiego nie za bohatera Polski ale za wazna postac historyczna, ktora miala wplyw na ksztaltowanie polityki II Rzeczypospolitej i to tyle.
  Tematem atykulu zamieszczonego przez pana Gajowego byl odradzajacy sie socjalfaszyzm na Ukrainie, tak wiec niech pan nie odwraca uwagi Pilsudskim, Janem Pawlem II. Na nich przyjdzie czas, (a tak naprawde to juz przyszedl. Z tym tez trzeba zrobic porzadek).

  Jako Polka, patriotka ciesze sie i jestem dumna z osiagniec naszych wielkich tworcow, czy to w kulturze polskiej czy w nauce i tego nie moze mi pan odebrac. Folklor ukrainski nie ponizam, bo jest to folklor, ktory formowal bratni nam narod Rusinow ( pozniej przerobionych na Ukraincow), folklor, ktory ma swoj czar.

  Nie zrozumial pan, tak samo jak pan Roman : folklor i muzyka klasyczna to dwie rozne kategorie. Nie mozna porownywac muzyke folklorystyczna z muzyka klasyczna ( choc obie te obie moga inspirowac sie nawzajem ) tak jak nie porownuje sie samochodu osobowego z samochodem ciezarowym, to tez dwie rozne kategorie.

  Pana cytat : „Jak pan taki patriota razem z pania małgorzata to czemu nie reprezentujecie polski ?” .
  Skad pan wie, ze nie reprezentuje Polski ? Przeciez pan mi nigdzie nie towarzyszy.

  Wypomina pan panu Jo, poziom jaki reprezentuje a mnie nieznajomosc folkloru i kultury.
  Proponuje panu, zeby pan sam zajal sie swoja kultura… i to osobista, bo osobistej kultury to panu bardzo brakuje.

  I prosze pana, jeszcze jedno: imiona, nazwiska piszemy wielka litera np. Pilsudski, Moniuszko, Mickiewicz.
  Przymiotniki utworzone od krajow, narodow, miejscowosci, nie bedace nazwami geograficznymi piszemy mala litera, np : polski, ukrainski.

  Chylę głowę przed kulturą i godnością Pani wypowiedzi – admin

 51. Malgorzata said

  Przepraszam za literowke : „niezyjaca” zamiast „nie zyjaca”.

Sorry, the comment form is closed at this time.