Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Druzgocący raport o Bytomiu i Sosnowcu

Posted by Marucha w dniu 2013-01-28 (Poniedziałek)

Bytom i Sosnowiec należą do miast o największych problemach społecznych i gospodarczych w Unii Europejskiej wśród aglomeracji powyżej 100 tys. mieszkańców. Takie są ustalenia raportu, który jest efektem projektu badawczego poświęconego wyludniającym się miastom UE.

W Polsce, w ramach unijnego projektu pod nazwą Shrink Smart, badano od 2009 do 2012 r. Bytom i Sosnowiec. Oba miasta konurbacji katowickiej zostały negatywnie dotknięte przez transformację ostatnich dwóch dekad, w tym reformę górnictwa.

Według raportu, konurbacja katowicka – statystycznie największe w środkowej i wschodniej Europie skupisko miejskie – w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie się zmniejszyło. W latach 1999-2008 zaludnienie woj. śląskiego zmalało z 4,882 mln do 4,646 mln osób, co daje ubytek 236 tys. osób – to porównywalne z potencjałem demograficznym Częstochowy.

Jak zauważa się w raporcie, na wyludnianie w obu badanych w Polsce aglomeracjach, ale też i w wielu innych miastach Europy Środkowo-Wschodniej, wpływ miała transformacja ustrojowa. Przywrócenie mechanizmów rynkowych [sic! – admin], prywatyzacja, bezrobocie, upadek spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego spowodowało, iż w latach 90. XX wieku nałożyły się na siebie społeczne konsekwencje transformacji z niżową fazą cyklu demograficznego. Zdaniem autorów raportu w efekcie doszło do m.in. regresu ludnościowego, zwłaszcza dużych miast i ujemnego salda migracji.

JD, PAP
http://naszdziennik.pl/

Transformacja ustrojowa? Chyba transformacja systemu rabowania bogactw należących do narodu. Przywrócenie mechanizmów rynkowych? A jakie to są te mechanizmy rynkowe, bo nigdzie ich jeszcze nie widzieliśmy? Solidarne przejęcie gospodarki przez obcych i przez pomiot dawnej ubecji?
Admin

Komentarzy 19 do “Druzgocący raport o Bytomiu i Sosnowcu”

 1. Jan said

  Pan Gajowy chyba trochę niecierpliwy. Po co takie słowa trzeba tylko czekać na porządek i dobrobyt. Opatrznościowy reformator i ulepszacz pan Balcerowicz i nie tylko on, bo i ksiądz w parafii mówili przed kilkunastu laty, że aby było dobrze w kraju, najpierw musi być dużo gorzej.

 2. Jeden Kaczyński od układu lizbońskiego zginął. Ale jest jeszcze drugi. Może też coś podpisze? Może pomoże na problemy Bytomia i Sosnowca? Jak się tam wszystko zaorze i postawi supermarkety, to problem sam się rozwiąże. A ludność? – Eutanazja! I zaraz statystyka będzie wyglądać ŁADNIE!

 3. Wosiu said

  Wg jakiejś przepowiedni – teraz nie pamiętam kogo, krążyła w latach 70-tych – Sosnowiec będzie stolicą Polski.

  Może być… Ossowiecki np. twierdził, że Warszawa będzie dwa razy zniszczona. Na razie została raz. Jak dla mnie warszawka może pójść z dymem, oby ci z Czerskiej i Wiertniczej oraz kilku innych miejsc, nie zdążyli wyjechać.
  Ciekawe co mogłoby być przyczyną? Może Izrael dostanie wpiernicz i zrealizuje Opcję Samsona i m.in. jedna megatonówka poleci na Warszawę? Ale wtedy musieliby nie dać rady ostrzec swoich w Warszawie, aby było OK.

 4. Wosiu said

  Acha, tutaj można sprawdzić promień zniszczenia danego miasta głowicą nuklearną w zależności od siły eksplozji (wybierać praktycznie te od 100 kt do 1 Mt, jest tam odpowiednie okienko):

  http://nuclearsecrecy.com/nukemap/

 5. najnowszy model terminatora said

  O tym, jak niszczono Bytom:
  http://nczas.com/wiadomosci/polska/cukiernik-odwolali-prezydenta-za-podatek/

  Dezindustrializacja Polski była planem globalistów jeszcze przed transformacją ustrojową. Zrobiono to za pomocą narzucenia Polsce tzw. Protokołu z Kioto (skundlone „elity” się na to zgodziły). A Górny Śląsk, jako skupisko przemysłu, oberwał najbardziej. A będzie jeszcze gorzej, bo UE narzuciła Polsce tzw. pakiet klimatyczny. No chyba, że wyjdziemy z UE…

 6. Bart_w, Warszawa said

  Wosiu, mysle ze Cie stac na troche klasy. Z Poludnia Kraju jestes, nieprawdaz?
  (mam nadzieje, ze to, co piszesz, to wynik chwilowej emocji).

 7. Miet said

  Jestem subskrybentem tvpolonia.com i muszę stwierdzić, że czasami udaje mi się znaleźć na tej stronie coś wartościowego do obejrzenia.
  Ostatnio natknąłem się na cztero odcinkowy film p.t.” Miasto z morza”. Nie będę się wgłębiał i zastanawiał czy to jest wysokiego lotu dzieło, czy raczej tak jak wiele innych film tuzinkowy.
  Jest jednak bardzo pozytywna rzecz warta pokazania Polakom i młodym i starym – fakt wybudowania w czasie międzywojennym tak solidnego portu jakim jest port gdyński to jest dzieło – pomnik.
  Lezka mi stawała w oku gdy patrzyłem na to wielkie zaangażowanie zwykłych prostych ludzi i również wspaniałych polskich inżynierów, którzy z wielkim poświęceniem, z dala od własnych rodzin budowali ten wspaniały pomnik dla Polski.

  Ale wtedy Polska miała rząd działający w służbie narodu a nie rozkradający narodowy majątek i sprzedający go po paserskich cenach obcej Polakom agenturze, tak jak mamy to dzisiaj.
  Śląsk powraca do bieda-szybów a w innych miejscach mamy podobnie – wiadomo co stało się z przemysłem stoczniowym i z zakładami kooperującymi z tym przemysłem.

  Czy Polacy zdołają jeszcze kiedyś wykrzesać z siebie na tyle siły aby to przystopować?

 8. Jan said

  Ad.7 „Czy Polacy zdołają jeszcze kiedyś wykrzesać z siebie na tyle siły aby to przystopować?”.

  Oni to by mogli mieć, ale im się nie chce chcieć. A może i jest już za pózno.

 9. Ad. 8

  „A może i jest już za pózno.”

  Nie ma takiego dołka, z którego nie można byłoby wyjść.

 10. W 1998 roku napisalem: ” Polacy w Polsce dozyja takich „ciekawych czasow”, ze beda przeklinac dzien wlasnych narodzin…”…
  Re: 9 Krzysztof M.
  Panie Krzysztofie, oczywiscie ze mozna wyjsc z kazdego dolka do ktorego nas Polakow lichwiarze wsadzili…Tylko problemem jest to , ze siedzac w tym dolku sami siebie zakopujemy wypatrujac zbawcy na „bialym koniu”…
  Czy nie lepiej wziac lopaty i wlozyc sobie troche wiedzy do glowy???
  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Rysio said

  re 9. Bzdura.

 12. Miszka said

  Rysio, pejsy ci wystaja.

 13. Fran SA said

  A powiedzial niejaki Lloyd George, ze dac Polakom Slask – to jak malpie zegarek.
  Dojdzie w koncu do tego, ze nam ten Slask odbiora. Bo po co nam kopalnie i walace sie domy Bytomia???
  Wazniejsze jest budowanie demokracji w Afganistanie.

 14. Jan said

  Ad.9 Akurat miałem na myśli Śląsk, którego utrata jest chyba tylko kwestią czasu .
  Ad.13 A także u wschodnich sąsiadów oraz „szkolenie żołnierzy” w Mali.

 15. Ad. 10

  „Tylko problemem jest to , ze siedzac w tym dolku sami siebie zakopujemy wypatrujac zbawcy na “bialym koniu”…”

  – Tylko problem w tym, że „my ze śwagrem” tego nie zrobimy. Potrzebne są miliony. A te jeszcze nie są gotowe cokolwiek rozumieć. Edukacja jest potrzebna. Więc proszę teraz zachęcić te miliony, żeby raz dziennie, przez 10 minut czytały portal Gajowego Maruchy. … Prawda, że trudne?

 16. Ad. 13

  „A powiedzial niejaki Lloyd George, ze dac Polakom Slask – to jak malpie zegarek.”

  – I miał rację. Ale miał rację w stosunku do polskich masonów. Bo już w stosunku do Polaków – racji nie miał.

 17. Jan said

  Lloyd George to kanalia wiadomego rodu i wyznania handlowego. Mimo dotkliwych sankcji nakładanych na Niemcy, nie chciał nam przyznać całego Śląska. Ponadto ustanowił dziwoląg -Wolne Miasto Gdańsk. Ta masońska szuja nienawidziła Polski – nie zapominajmy o tym.

 18. Fran SA said

  Ad.17
  Jan
  Naturalnie, ze wszyscy wiemy, kto to byl Lloyd George.
  Mnie w tym cytatcie chodzilo glownie o to, ze ‚wszystko idzie zgodnie z planem’. Tyle, ze nie naszym.
  Slask jest celowo lekcewazony, zeby nas wszyscy mieli dosyc. To go nam latwo odbiora. Tak sie niszczy po kolei wszystkie kraje.
  A my dalej nie doceniamy Gierka.

 19. Marucha said

  Re 7:
  I tamci ludzie nie zadawali pytań godnych troglodyty:
  – a co to jest naród?
  – a co to jest państwo?
  – a co to znaczy „działać dla dobra państwa”?
  Nie wiem, co się stało z Polakami – i skąd na ich miejscu pojawiło się jakieś plemię jaskiniowców.

Sorry, the comment form is closed at this time.