Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Konfederacja warszawska

Posted by Marucha w dniu 2013-01-28 (Poniedziałek)

Przed 440 laty podpisano akt konfederacji warszawskiej – jedną z najpiękniejszych deklaracji katolickiej Rzeczypospolitej. Jesteśmy dziś upominani przez pyszałkowatych polityków Zachodu za „antysemityzm” i „brak tolerancji”. Ale to my byliśmy wzorem dla Europy, u nas znajdowali przystań uciekający z krajów ogarniętych wojnami domowymi.

Konfederacja warszawska była nie tylko aktem tolerancji religijnej. Była deklaracją wierności Rzeczypospolitej – wspólnego dobra. Naród szlachecki szykował się do pierwszej elekcji króla. Jak zapobiec walkom o władzę i waśniom?

„My Rady Koronne, duchowne i świeckie, i rycerstwo wszystko, i stany insze jednej a nierozdzielnej Rzeczypospolitej (…) staraliśmy się na zjeździe warszawskim, jakobyśmy przykładem przodków swych sami między sobą pokój, sprawiedliwość, porządek i obronę Rzeczypospolitej zatrzymać i zachować mogli (…). A iż w Rzeczypospolitej jest różnorodność niemała ze strony wiary chrześcijańskiej, zabiegając temu, aby się z tej przyczyny między ludźmi rozruchy jakie szkodliwe nie wszczęły, które po inszych królestwach widzimy, obiecujemy to sobie spólnie za nas i za potomki nasze na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, pod wiarą, czcią i sumieniem naszym, iż którzy jesteśmy różni w wierze, pokój między sobą zachować (…). A kto by się temu sprzeciwiać chciał i pokój a porządek pospolity psować, przeciwko takowemu powstaniem”.

Tolerancja nie polega na zrywaniu medalików z szyi, by nie „ranić” niewierzących. Nie polega na prowokacyjnych żądaniach usunięcia krzyża z przestrzeni publicznej, na lżeniu wiary i uczuć katolickiej większości. Takie działania to „psowanie porządku”, należy się „przeciwko takowemu powstać”. Więc powstawajmy przeciwko prowokatorom w imię Rzeczypospolitej. Nigdy przeciwko jej historii i tradycji.

Piotr Szubarczyk
http://naszdziennik.pl/

Komentarzy 16 do “Konfederacja warszawska”

 1. „Więc powstawajmy przeciwko prowokatorom w imię Rzeczypospolitej. Nigdy przeciwko jej historii i tradycji.”

  – … i wychwalajmy Józka bandziora, jak to Nasz Dziennik ma w zwyczaju. 🙂

 2. Kronikarz said

  w imię Rzeczypospolitej !

 3. Jan said

  Konfederacja warszawska powstała na żądanie luteran, na sejmie konwokacyjnym. Dzięki takim „pięknym deklaracjom” I Rzeczypospolita ulegała osłabieniu i wreszcie rozkładowi. Obcy element (poza wyjątkami) pasożytował, zatruwał i działał na rzecz obcych, w większości na szkodę Polski.

 4. Jan said

  Zapomniałem dodać. Chyba z tych pięknych deklaracji, ojcowie soborowi wzięli wzory.
  Jak wiadomo podczas SV II powstały najpiękniejsze i najdonioślejsze deklaracje.
  Tylko jedne id drugie okazały się tak samo nic dobrego nie dające a przeciwnie.
  Współczuję czytelnikom NDz.

 5. AlexSailor said

  Ad.3 @Jan
  Dokładnie tak.
  I dalej zatruwani jesteśmy głupotą czasów dawnych, by powielać swoje błędy.
  To co było przyczyną klęski, przedstawiane jest jako wartościowe i dobre.

  Byle dalej wszystko stało na głowie, byle tylko nie stanęło na nogach.

 6. jj said

  Ta konfederacja to było włożenie ‚buta między drzwi’, nie ma tu powodu do chwalenia się, raczej do wstydu. 200 lat później tych drzwi już nie było, każdy obcy wchodził i brał garściami.

 7. JO said

  ad.3.5. Dokladnie TAK!!!

  Dzis ten tekst Konfederacyjny Przytaczaja czlonkowie Zwiazku Szlachty Polskiej jako dowod na Liberalizm w Polsce i odpowiedz dlaczego Status Zwiazku DETRONIZUJE CHRYSUSA.

  Konfederacja Warszawska to pierwszy krok Masonski – Zdrady Rzeczpoispolitej, krok do upadku Krolestwa. Slowa zapisane przez Konfederatorow Nadinterpretowane doprowadzily do Upadku Panstwa poprzez zmiekczenie Katolicyzmu …to bylo otorzenie Drzwi dla Innowiercow.

  To byla Zdarada

  To bylo budowanie innej interpretacji Definicji Tolerancji niz Katolicka Definicja – to bylo budowanie LIBERALIZMU Oswieceniowego….

 8. JO said

  Powinno byc w Imie boga a nie Rzeczposplitej. W imie Boga dla Dobra Wspolnego , ktorym jest Rzeczpospolita.Odwrocono Talmudycznie wszystko…

 9. Błysk said

  Z tego co pamiętam z historii, to ta deklaracja była aktem nie zupełnie spełnionym. Nastąpiła kontrreformacja i katolicyzm w Polsce zwyciężył. Tak,ze nie miała ona wielkiego wpływu na Rzeczypospolitą. Przypisywanie jej rozbiorów jest przesadą . Włąśnie w okresie przedrozbiorowym ortodoksja katolicka była chyba największa. Przyczyna rozbiorów był nasz katolicyzm ,który wywoływał nienawiść masonerii i państw ościennych .Pomagała im w tych knowaniach magnateria w Polsce i „złota wolność ” szlachecka ,w tym liberum veto, chronione przez przyszłych zaborców. Warto też wspomnieć ,że caryca Katarzyna była rodowitą Niemką.

 10. JO said

  ad.9. . Pan Laczy 2 rzeczy , ktore nie wono laczyc w sposob jak Pan to za masoneria robi.

  Pan zapomina o akcji i kontrakcjii.

  Zreformowany Kosciol Prawoslawny zagarna Lawre Peczerska i roscil pretensje do Ziem po Po Brzesc w Imie Prawoslawia, oczywiscie zreformowanego prawoslawia za przyczyna agentow z Anglii ….

  Wszedzie w Europie panowal Despotyzm, lub jednowladstwa- Francja- Jednowladstwa opartego na Sektach badz Religii katolickiej….

  Nigdzie w Europie nie bylo sytuacji , gdzie Panstwo bylo tak podzielone na 2 czesci. Cos trzeba bylo z Tym zrobic, albo Przylaczyc Ortodoksje- czy tez polaczyc sie z Nia albo oddac ja Silom Masonskim – Reformatorom z Ziemiami co skutkowalo by rozpadem RP ….

  Konfederacja to byl Kon trojanski na ktory sie powolywano. To przez Tego Konia nie doszlo do Bewzglednych dzialan przeciwko Grzechowi a poblazliwosc NIEKATOLICKA weszla do RP. ktora zaskutkowala Rozbiorami.

  Pan Jak Masoneria – Obwinia Polakow, ze niby nie posluchali „tak pieknej ideii” a Nie widzi TALMUDU, Zydow i Masonerii, co przekrecaja wszystko na opak macac ludziom w Glowach – ukrywajac PRAWDE

 11. JO said

  DZIS w ZWIAZKI Szlachty Posliej w taki sam sposob jak kiedys Przeprowadza sie Sedacje Umyslu przynaleznych takimi Tekstami WALAC w Oczy ludziom jako Argument.

  I ci przynalezni co nie rozumieja o co chodzi Lykaja to i staja sie Liberalami , badz taka niby prawca ala PiS….

  …zamiast pogonic cala wierchuszke ze stolkow….., ktora sie Trzyma ich uzurpatorsko

 12. Błysk said

  Ad10. Nie zna Pan sytuacji w Polsce przedrozbiorowej. Radzę poczytać Jędrzeja Giertycha. Nadto Pańskie wywody są w jakiś sposób sztuczne , nie przekonywujące.

 13. Jan said

  @ Błysk
  Myli się Pan i powtarza nieprawdziwe opinie.
  Problem z protestantyzmem zaczął się nie bez winy Zygmunta Starego,który uznał go za religię zsekularyzowanych Prus. Kontreformacja, była co nie znaczy,że wytrzebiła innowierców.W okresie poprzedzającym słynny potop protestanci nie byli spacyfikowani. Przeciwnie stanowili dużą siłę i odegrali ogromną rolę. Od czasu potopu Polska już nie miała sił do powrotu do potęgi.
  Powtarzanie o winie szlachty , liberum veto czy katolicyzmu wzbudzająego nienawiść u masonów, za przyczynę rozbiorów Polski to błazenada oszustów masońskich i ich klakierów . Do ruiny Polskę doprowadziła pieprzona tolerancja, spiskującego i dokonującego przekupstw obcego elementu. Klamka zapadła gdy na tron wstąpił Sas.
  Trzeba bardzie wgłębić się w złożony temat bez wskazywania palcem.

  Z tłoczonych w łepetyny mitów, dwa z nich są dziś dla nas szczególnie groźne: po pierwsze mit, że „w XVIII wieku Polska upadła wyłącznie z winy szlachty, dlatego że broniła ona liberum veto i była (…) ciemna, zacofana i nietolerancyjna”, a po drugie mit, w którym „Polskę w XVIII wieku chcieli ratować wyłącznie oświeceniowi zwolennicy reform”, upatrujący główne zagrożenie państwowego bytu w prowincjonalnej, tradycjonalistycznej i katolickiej, czyli „sarmackiej części polskiego społeczeństwa”, a nie tam gdzie było ono naprawdę, czyli na Zachodzie i na Wschodzie.
  Polska miała jeszcze szanse na samodzielny byt, zanim brat z fartuszkiem Kościuszko wkroczył do akcji.

 14. JO said

  ad.13. Bardzo Dziekuje za wsparcie. Takich jak Pan Blysk NIC nie przekona…

 15. Jan said

  Ad.12 Bez emocji i pouczania. Polecam lekturę (jeśli oczywiście Pan jej nie czytał) „U zródeł katastrofy dziejowej Polski: Jan Amos Komensky” Jędrzeja Giertyha wyd. Londyn 1964

 16. Błysk said

  Polecam także historię Polski ,trzy tomy, Jędrzeja Giertycha, gdzie dokładnie pisze to , co napisałem . Proszę wybaczyć ,ale dla mnie Jędrzej Giertych jest większym autorytetem niż Panowie JO i Jan / ten ostatni jest jak gdyby niezdecydowany/.

Sorry, the comment form is closed at this time.