Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Greg o Dr Paul Marik, wyklęty lekarz…
  minka o Włosi odrzucili globalizm, ter…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  lewarek.pl o „Złamanie hegemonii jest…
  wewewe o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Emilian58 o Sprawy ważne i ważniejsze
  Ignorant o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  revers o „Złamanie hegemonii jest…
  Barbara Chojnacka o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Matki Bożej Gromnicznej

Posted by Marucha w dniu 2013-02-02 (Sobota)

Popularna nazwa święta kościelnego przypadającego w dniu 2 lutego – Matki Bożej Gromnicznej pochodzi od tradycji święcenia w tym dniu gromnic, czyli świec.

W dawnym kalendarzu, przed reformą rubryk z 1960 r., święto nosiło nazwę Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny i miało, dwa wymiary maryjny oraz chrystologiczny (Ofiarowanie Pańskie). Obecnie bardziej akcentuje się ten drugi aspekt święta.

Według prawa Mojżeszowego każda matka po urodzeniu syna była przez siedem dni uważana za nieczystą, a przez następne 33 dni nie mogła dotknąć żadnej rzeczy świętej, ani wejść do świątyni. Po 40 dniach winna przynieść baranka jednorocznego na ofiarę całopalenia i gołębia na ofiarę za grzech. Gdyby zaś z powodu ubóstwa nie mogła przynieść baranka, wówczas zobowiązana była podarować parę synogarlic lub gołębi. Prócz tego każda matka (oprócz pochodzących z pokolenia Lewiego) miała wykupić swego syna pierworodnego od służby kapłańskiej za opłatą 5 syklów, które składane do skarbca świątyni miały służyć na pokrycie kosztów nabożeństwa.

Mimo że powyższe przepisy nie odnosiły się do NMP, ani Pana Jezusa – Maryja poczęła Syna z Ducha Świętego i wolną była od wszelkiej zmazy, a jej Pierworodny był Najwyższym Kapłanem i ofiarą odkupienia całego świata – Bożarodzicielka w duchu posłuszeństwa prawu spełniła ten przepis w imieniu swoim i dziecka.

Z Oczyszczeniem NMP i Ofiarowaniem Pana Jezusa łączy się także spotkanie w świątyni starca Symeona i prorokini Anny. Symeon otrzymał przez Ducha Świętego obietnicę, że przed śmiercią ujrzy Chrystusa. Wziąwszy więc Dziecko na ręce dziękował Bogu za łaskę, że ujrzał „światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela” i przepowiedział Matce, że „duszę jej przeniknie miecz”.

Święto Oczyszczenie NMP jest wspomniane po raz pierwszy w „Sakramentarzu gelazjańskim” i antyfonarzach z Rheinau, Compiegne i Senlis. Do kalendarza zostało wprowadzone decyzją cesarza Karola. Od średniowiecza Oczyszczenie NMP należało do uroczystości i obowiązkowych świąt maryjnych kalendarza rzymskiego. W Polsce do 1951 r. dzień ten był wolny od pracy. Łączący się ze świętem zwyczaj święcenia woskowych świec–gromnic sięga przełomu IX/X w. i wywodzi się z kręgu galijsko-germańskiego. W Polsce pierwszym świadectwem błogosławieństwa gromnic jest „Sakramentarz tyniecki” z 1060 r.

Od średniowiecza w całej Europie upowszechnił się zwyczaj podawania gromnic umierającym, a także zapalania ich w czasie burzy. W naszym kraju, zwłaszcza w parafiach wiejskich, gromnicę przynosiło się do kościoła przyozdobioną lnem i mirtem. Po powrocie do domu znaczono ogniem krzyż na belce stropowej i obchodzono z nią dom oraz pomieszczenia gospodarcze. Święcenie gromnic i związane z tym tradycje ludowe były krytykowane i ośmieszane przez przedstawicieli reformacji. Nazywano je „kijem woskowym”, „światłością woskową” i „świecą martwą”.

Źródło: Podręczna Enc. Kościelna, Enc. Katolicka
AK
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 18 do “Matki Bożej Gromnicznej”

 1. Fran SA said

  To takie piekne swieto. Szkoda, ze w tzw. wyzwolonej Polsce zostalo gdzies zepchniete w kacik. Ja pamietam wyjazdy do babci z okazji tego swieta. Cala rodzina przyjezdzala do Bochni i razem sie modlilismy. I po sniegu szlismy z gromnicami razem do kosciola..
  Dobrze, ze przynajmniej w gajowce o tym swiecie pamietaja. W niektorych domach dopiero w Matki Boskiej Gromnicznej rozbieralo sie choinke. Inni rozbierali juz w Trzech Kroli. Babcia czekala do lutego az wszystkie dzieci zjada rozbierac choinke. Oprocz modlitw bylo duzo frajdy dla nas, a i dorosli mieli sobie duzo do opowiadania.

 2. 166 bojkot TVN said

  O Jezu! Jak to dobrze było urodzić się w Polsce, gdzie wszyscy są jednakowo czyści, a brudni tylko wówczas, gdy się pobrudzą, zaś matki po porodzie są po prostu matkami, otoczonymi przez kochającą rodzinę opieką i pomocą razem z nowo narodzonym dzieciątkiem.
  Kiedy się czyta o prawie mojżeszowym trudno zachować spokój. To jest tak odległe od praw i zwyczajów słowiańskich, że strach.

 3. albtps said

  ad. 2
  Panu/Pani się pomyliło — artykuł wspomina prawo mojżeszowe, a Pan/Pani tu nagle o „prawach i zwyczajach słowiańskich.” To nie na miejscu.

  P.S.
  Zastanawiam się, ile w końcu będziemy płacili za to powietrze, którym oddychamy? Te ciągłe alarmy na temat ocieplania i CO2, który wydychamy. Strasznie to wszystko skomplikowane.

 4. 166 bojkot TVN said

  3/Albtps
  166 nie przypuszczało, że w gajowce sa jacyś goście, ktorzy potrafią zrozumiec pojedyncze slowa, ulozone w jednym zdaniu, ale już kilu prostych zdań nie potrafią. Ot problem.
  A już zupełnie komiczne jest, kiedy taki delikwent chociaż nic nie zrozumiał, poucza co jest na miejscu, a co nie jest. Ogólnie rzecz biorąc tępota jest zawsze na miejscu – przynajmniej tak sama uważa.

 5. albtps said

  To nie jest Holbein Starszy ani Młodszy — ten na obrazku: pełną, dużą reprodukcję znajdziemy tutaj:

  Ad. 4
  Wybaczy Pan/Pani — jeśli czytam o „słowiańskich zwyczajach” to myślę o tych przed-chrześcijańskich. Więc jeśli Pan/Pani smaruje tu coś w Gajówce, to proszę o uściślenie/zawężenie tematu i słownictwa do ogólnie zrozumiałych.

  Ponadto, Pański/Pani wyborny umysł nie zauważył/a prześwietnej (moim zdaniem) ironii. Proszę szukać… Powodzenia.

 6. Rysio said

  Bojkotka (nasza córa Judy) znowu rypnęła jak Ambroży jajami o sosnę.

  🙂

 7. marta15 said

  Maryja przestrzegala praw starotestamentowych, ktore obowiazywaly kazdego wierzacego Izraelite do czasu ich zniesienia
  ( wypelnienia) przez smierc i zmartwychwstanie Jezusa.
  Jezus zostal obrzezany w Swiatyni , w ktorej zreszta pozniej , juz jako osoba dorosla nauczal ,( a takze w wieku 12 lat). Kobieta po porodzie byla u Izraelitow uwazana za nieczysta, bo po porodzie sie jeszcze krwawi przez pare dni, a krwawienie bylo uwazane u Izraelitow za nieczyste.
  Ciekawy jest aspekt ofiarowania pierwszego syna, (pierwrodnego) Bogu na posluge, ( prorok Samuel zostal ofiarowny w ten spoosb przez swoja matke) Mozna bylo sie wykupic od tego prawa, co Maryja zreszat zrobila.
  Chrystus, jak Pierworodny, Umilowany Syn Boga zostal ofiarowany , przez Samego Boga jako Ofiara/zertwa za nasze grzechy. Najdoskonalsza Ofiara, mila Bogu i przez Niego zaakceptowana.
  Bog zazadal od Abrahama zlozenia swego syna, Izaaka, na ofiare. Abraham , mimo ze do konca nie rozumial sensu tego zadania jednak poslusznie zamierzal ja wykonac. Bog mu w ostaniej chwili zabronil zlozenia swego syna jako zertwy ofiarnej, w zamian zlozyl baranka.
  SAM jednak Bog zlozyl swego JEDYNEgo, Umilowanego Syna, Jezusa Chrystusa, jako OFIARE za nasze , ludzkie grzechy. Swiadzczy to o wielkiej, nie od ogarniecia przez nas Milosci jaka Bog zywi do nas.

 8. marta15 said

  a tu przyklad jak i satanizm sie rozpanoszyl na dobrze w Kosciele niby katolickim, za przywoleniem tzw wladz.
  Tragedia.
  http://www.pch24.pl/okultyzm-u-kapucynow-,12064,i.html

 9. marta15 said

  jeszcze raz to bardzo dobre video wyjasniajace roznice pomiedzy Zydami, Judeajczykami, Starym i Nowym Testamentem.

 10. 166 bojkot TVN said

  6/Rysio
  Twoimi, Rysio, twoimi ….

 11. Nemo said

  Urodziłem się w dzień Matki Bożej Gromnicznej,więc to święto jest mi szczególnie bliskie.

  Wszystkiego dobrego w dniu Urodzin – admin

 12. Marian said

  ad 11 Wszystkiego najlepszego Nemo, dzisiaj śpiewałem w kościele na zakończenie mszy św: „Podnieś rękę Boże dziecię, błogosław Ojczyznę miłą….” i powiedziałem do żony: poczekaj do końca (aż będzie: „dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami”), to już ostatnia kolęda w tym roku…”. Dużo zdrowia dla Pana Gajowego i jego Gości.

 13. Siggi said

  Moim kilku i kilkunastoletnim wnuczkom nie pokazuje takich szaradztw – malunkow,nawet gdyby to namalowal Remrandt.Jakies elementarne poczucie estetyki jest obowiazkiem.Nie wnikam jakiemu natchnieniu ulegli rozni malarze,roznych epok,ktorzy zabrali sie za malowanie tematyki religijnej,ale bardzo wielu ,nawet slawnych nie da sie ogladac.
  Pozwalam sobie byc krytycznym,bywalem w wielu znanych muzeach i nie mam zwyczaju na kolanach ogladac cos ,co namalowal slawny artysta a udal mu sie prymitywny kicz.

 14. Marucha said

  Re 13:
  Hm. Pan Siggi wziął się za krytykę sztuki?
  Wie Pan, dawniej na odpustach sprzedawano takie obrazki, gdzie wszystko było jak żywe.

 15. Jan said

  Aby nic z dawnego nie zostało, za panowania „największego z rodu polaków”. Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej została zamieniona na „Dzień życia życia konsekrowanego”. Jak Pan Bóg nie dopuści rychło kary dla opamiętania, to za niedługo w kalendarzu będą tylko same jakieś tam dni coś upamiętniające.

 16. Nemo said

  Ad.11. Dziękuję za życzenia Panie Marucha.

 17. Nemo said

  Ad.12. I Panu dziękuję Panie Marianie.Kolęda o której pan wspomniał „Bóg się rodzi”,kiedyś dawno temu(bo teraz to różnie bywa) zawsze rozbrzmiewała na rozpoczęcie Pasterki w mojej rodzinnej parafii w kościele p.wz. Św.Doroty w Zawadach.Pamiętam do dziś jaką niesamowitą wprowadzała atmosferę,śpiewana z mocą,przez tłum parafian i gości,tak iż zdawało się iż cały kościół drży w posadach.Drugą taką pieśnią jest dla mnie „Te Deum”,nieco inna jest atmosfera bo i ciepło i widno jest w Boże Ciało,lecz efekt ten sam. A może nawet jeszcze większy.Rzadko śpiewam na mszy pełnym głosem,lecz tym dwu pieśniom nigdy nie przepuszczę. 🙂
  Pozdrawiam wszystkich gajówkowiczów. Trzymajcie się Ludzie z lasu!

 18. Fran SA said

  Ad. 14
  Marucha
  To sie nazywal socrealizm. Byla tez odmiana tzw. prowansalska czyli odpustowa.

  Ja mysle, ze sie panu Siggiemu pomylil Holbein z holzbajna (slaska odmiana) i stad to nieporozumienie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: