Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Projekt Echelon: największa znana ludzkości sieć wywiadu elektronicznego

Posted by Marucha w dniu 2013-02-03 (Niedziela)

O istnieniu potężnego elektronicznego szpiega świat dowiedział się w sierpniu 1988 roku. Opowiedziała o nim po raz pierwszy Margaret Newsham, pracownica amerykańskiej bazy wywiadu Menwith Hill. Zgodnie z jej relacją podsłuchiwani mieli być wszyscy: politycy, biznesmeni jak i zwykli obywatele.
Dziś wiemy już, że Wielki Brat ma imię – nazywa się Echelon…

Projekt Echelon to największa znana ludzkości sieć wywiadu elektronicznego, która przechwytuje krążące na świecie informacje. System powstał przy udziale USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a zarządzany jest przez amerykańską służbę wywiadu NSA.

Jednostki Echelonu znajdują się także w Niemczech (ich zadaniem ma rzekomo być przechwytywanie wiadomości z kanałów niemieckiej telekomunikacji i przyległej części Europy Środkowo-Wschodniej). Największa stacja nasłuchowa systemu Echelon znajduje się jednak w Menwith Hill w Północnym Yorkshire w Zjednoczonym Królestwie, niedaleko Harrogate. Rolą tej stacji jest szpiegowanie komunikacji w całej Unii Europejskiej.

Echelon skanuje linie komunikacyjne, które są rutynowo stosowane do wysyłania faksów, e-maili, prowadzenia czatów internetowych jak i dalekobieżnych połączeń telefonicznych. Prawdopodobnie system gromadzi i przetwarza średnio 3 miliardy przekazów elektronicznych na dobę. W zgromadzonych informacjach szuka wyrazów według określonych kluczowych słów np. „bomba”, „atak”, „terroryzm” lub zapisuje rozmowę telefoniczną (jeśli jest w innym języku, istnieje możliwość jej tłumaczenia w czasie rzeczywistym). Zebrane lokalnie informacje z całego świata przesyłane są do centrali w Fort Meade, gdzie znajduje się główna siedziba NSA.

Mapa przedstawia elementy systemu Echelon rozmieszczone na całym świecie. (fot. pcformat.pl)

W prasie można było przeczytać wiele na temat Projektu Echelon. Jeden z dziennikarzy próbujących rozwikłać tajemnicę „wielkiego brata”, Patrick S. Poole, napisał kilka artykułów na jego temat (m.in. w „New York Times”). W jednym z nich czytamy, że:

System Echelon jest bardzo prosty. Stacje odbiorcze rozrzucone są po całym świecie. Wyselekcjonowane przez komputery informacje wędrują do analityków, którzy przyglądają się im i wybierają te, które powinny zainteresować szefów wywiadu.

Choć Echelon z założenia ma wykrywać aktywność terrorystów i rządów dyktatorskich, jest używany także do innych celów, m.in. szpiegostwa politycznego, wywiadu gospodarczego i inwigilacji prywatnego życia zwykłych obywateli. Co gorsza Echelon pomimo upadku bloku komunistycznego – pierwotnego celu swojego działania – istnieje nadal i rozwija się.

Jaki Waszym zdaniem jest sens istnienia Projektu Echelon? Kto może czerpać z niego największe korzyści?


.
http://orwellsky.blogspot.se

Dobry komentarz, znaleziony na stronie:
http://www.youtube.com/watch?v=ETJhaUCC8uQ
(tamże film o konspiracji Echelon)

Lucjan47:
Nie potrzeba Echelon’a. Miliony ludzi sami uwielbiają odsłaniać swoje sekrety, szczegóły z życia. Niczym ekshibicjoniści prezentują siebie i swoich bliskich i znajomych na różnych Twitter’ach, Facebook’ach i innych tego rodzaju bazach danych. Różne służby mają ułatwione zadanie. A Echelon, czyli globalna sieć wywiadu elektronicznego jest tylko dopełnieniem totalnej inwigilacji. Nawet ten komentarz może być podglądany z uwagi na słowa-klucze: chociażby „Echelon”, „inwigilacja”, „wywiad”.
Admin.

Komentarzy 25 to “Projekt Echelon: największa znana ludzkości sieć wywiadu elektronicznego”

 1. Pokręć said

  Użycie odpowiednich algorytmów szyfrujących załatwia sprawę. Z wiadomością zaszyfrowaną choćby PGP-em nie poradzą sobie nawet połączone siły wywiadów całego świata. Bo gdyby były w stanie, to rozkład olbrzymich liczb na liczby pierwsze byłby dziś bułką z masłem. Dla paranoików są algorytmy, których złamanie jest NIEMOŻLIWE i jest to udowodnione matematycznie – oznacza to, że nawet nieskończona moc obliczeniowa międzygalaktycznych komputerów kwantowych nie złamie takiego szyfru. przy czym łamanie na podstawie takich rzeczy, jak standardowe nagłówki, czy zakończenia nic nie da… To się nazywa „one time pad”. System, którego moją się wszystkie agencje wywiadowcze świata (i same go nałogowo używają).

 2. Takie „urzadzenia” jak: „Echelon”, „HAARP”, „SAS” i inne powymyslane „bajery” maja doprowadzic „gojow” do stanu apatii, by „goje” doszli do wniosku, ze „nic sie nie da zrobic” i trzeba przyjac taka „rzeczywistosc” jaka „szlachta zydowska” nam „gojom” aplikuje…Czyli nie ma innego wyjscia, jak tylko to wszystko w milczeniu zaakceptowac…

  Coz, strach jest jednym z waznych narzedzi samego diabla, ktory przy pomocy takich „urzadzen” probuje za wszelka cene odniesc sukces, ale diabel doskonale wie, lub zdaje sobie sprawe, ze to wlasnie on jest narzedziem w Rekach Samego Boga i nic bez Jego wiedzy i zgody nie zrobi. Czyli jaki wniosek z tego? Ano diabel nas wszystkich testuje i dzieki diablowi Bog chce wiedziec kto Go naprawde kocha i kto w Imie Jego odda swoje doczesne zycie, ktore i tak krotko trwa. Tak wiec kazdy umarl i umrze za wiedza i zgoda Samego Boga i tylko On jest Jedynym Sedzia i Wyrocznia dla czlowieka. Nikt inny!

  Apokalipsa sw. Jana 13:16-17 bedzie tego wszystkiego dopelnieniem i bedzie to ostatnia proba przed drugim przyjsciem Jego Syna Jezusa Chrystusa na ziemie.
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Wojna nie jest o wladze, pieniadze, dominacje czy kontrole malej grupy ludzi nad reszta swiata, ale jest to wojna miedzy Niebem a pieklem. Wojna o kazda niesmiertelna dusze ludzka i az strach sie bac..:)))
  Osobiscie, mam „gdzies” te wszystkie „urzadzonka”…, bo pozbylem sie juz dawno strachu przed nimi…

 3. Już raczej obserwują całe społeczeństwa. Próbują ująć życie we wzory, reguły itp. A to nie jest możliwe. 🙂 Ale czegóż można się spodziewać po tych, dla których myślenie aprioryczne jak oddychanie?

  A teksty typu „szukają słowa BOMBA”, to można między bajki włożyć. Ci, którzy są w stanie takie teksty nadawać, od dawna są pod opieką psychiatry.

 4. lol said

  Ciekawe kto te informacje slucha, czyta i analizuje.
  Do tego potrzebna jest masa zaufanych ludzi.
  Informacja o Echelon ma na celu spowodowanie u ludzi samocenzury.
  Moga byc szpiegowani ludzie ze swiecznika, czy sie nie wymykaja spod kontroli, ktorzy maja wplyw na losy spoleczenstw.
  Ten atrykul to miedzy bajki mozna wlozyc.

 5. Michał said

  Re: 4 Informacje są analizowane przez programy komputerowe. Ludzie czytają tylko informacje, które maszyna wybrała jako interesujące.

 6. revers said

  Przez Echelona koncern AirBusa stracil 6 mldowy kontrakt z Arabia Saduyjska na rzecz Boeinga. tak ze co niektorym partycypantom zwrocila sie inwestycja.

 7. Rafal said

  @ Krzysztof M powiedział/a
  2013-02-03 (niedziela) @ 11:26:53

  Może nie ujmą całości życia we wzory ALE! nie oszukujmy się… jest to jedno z wielu narzędzi kontroli ludzi. W dodatku bardzo potężne narzędzie. Na podstawie takiej bazy danych jaką dostarcza system(prawdopodobnie jeden z wielu) Echelon można stworzyć tysiące różnych algorytmów mających różne funkcje. Jest to bardzo bogate źródło w informacje o nas.

  Generalnie na podstawie prozaicznych rzeczy można się bardzo dużo o człowieku dowiedzieć. Baa śmieci, które codziennie wyrzucamy mogą być źródłem wielu informacji o nas. Jakiś czas temu oglądałem program o… odchodach prezydenta USA. Otóż to gów.. jest pod ochroną gdyż nawet z gów.. można się dowiedzieć bardzo wielu rzeczy o organizmie danej osoby.

  A co tu dopiero mówić o bazie danych zawierającej wszelkie rozmowy prowadzone w formie elektronicznej.

 8. Ość said

  Link do filmu o Eszelonie w Polsce, pt. „Polska na podsłuchu, prawda czy mit”. Z youtyube już go usunięto, jeszcze dailymotion go trzyma.

  Zobaczcie i zgrajcie.

 9. Ad. 6

  To wszystko prawda. Jednak to nie norma jest dla nich zagrożeniem. Dla nich zagrożeniem jest zaburzenie normy. A tego przewidzieć się NIE DA.

  W literaturze SF takim przykładem jest Muł (Asimov – cykl „Fundacja”). W życiu to wcale nie musi być jedna osoba, może to być nieoczekiwane zjawisko społeczne, jakiś efekt synergii, nagła, spontaniczna reakcja…

 10. Zbyszko said

  Ciekawe, czy gdyby każdy wysyłając maila, smsa, faxa, itd, itd wpisał w nagłówku słowo bomba albo terroryzm itd to czy echelon by zwariował czy zatkał się na parę dni?. A gdyby tak każdy na tej ziemi codziennie obowiązkowo wysyłał takiego maila, smsa itd, to co wtedy zrobiłby ten, głupi przeciez Echelon?:-)

 11. Ad. 9

  Jeżeli algorytm pisał ktoś inteligentny, to system zaadaptuje się do sytuacji i będzie reagował kontekstowo, a nie hasłowo.

 12. Rafal said

  @ Krzysztof M powiedział/a
  2013-02-03 (niedziela) @ 15:23:27

  Zgadzam się, że nie są wszystkiego w stanie przewidzieć, ale do systemu kontroli nie należy tylko projekt Echelon. Na całość systemu składają się fundacje, instytucje, programy, pojedyncze osoby itd itp.

  Natomiast na ewentualność wymknięcia się z systemu kontroli pojedynczej osoby czy też grupy szykują… CHIPY

  ZaCHIPują nas jak bydło a wówczas to nie wiem czy w ogóle myślenie o „ewentualności” będzie dozwolone.

 13. Pokręć said

  @Revers: i to jest ostatni kontrakt, jaki Boeing dostał. Po aferze z Dreamlinerami na placu boju został tylko AirBus. A i tak klienci będą kupować najpierw po jednej sztuce i testować na 10 tysięcy sposobów zanim złoża zamówienia na następne.

 14. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 15. antka kobity szwagra brat said

  System ECHELON – zasady działania…

  http://www.psz.pl/tekst-2204/Hubert-Koziel-Systemy-szpiegostwa-elektronicznego

 16. WKM said

  U W A G A B A R D Z O W A Ż N E !
  To znalazłem dzisiaj w internecie. Mam nadzieję, że to nie jest prawda: „Wszystkie media milczały, aby nie wzbudzać paniki w całym kraju, jednak słowa Mikołaja Skorupskiego, Rzecznika Prasowego ZUS, nie pozostawiają złudzeń: Naprawdę ciężko mi o tym mówić, bo do końca wierzyłem w rozwiązanie naszych problemów. Jednak teraz jesteśmy pewni Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie spłacić długów, które były zasięgane przez dziesiątki lat jego istnienia. Obecnie pracujemy nad możliwie najbardziej łagodna formą zamknięcia, czy też likwidacji ZUS-u. Z przykrością muszę poinformować, że: Od czerwca 2013 roku Polacy, którzy przeszli na emeryturę przed 2008 rokiem będą dostawa swoje emerytury do grudnia 2015 roku włącznie. Wypłaty (bo słowo emerytura już nie istnieje w naszym słowniku) będą niższe o 14,3% niż obecne. Emeryci, którzy przeszli na emeryturę po 2008 roku będą dostawać emerytury do kwietnia 2017 roku włącznie. Różnica wynika z tego, że osoby starsze mają mniejszą szansę na znalezienie alternatywnego źródła dochodu. Jedyne co możemy dla nich zrobić, to wydłużyć czas wypłacania emerytury, aby w miarę możliwości mogli się zabezpieczyć na czas kiedy emerytury przestaną być wypłacane. Skorupski dodaje, że sytuacja do jakiej doprowadzono ZUS nie wynika ze złego zarządzania składkami, ale z błędnego założenia systemowego. Donald Tusk szykuje się właśnie do konferencji prasowej i nie znamy jeszcze jego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak z nieoficjalnych źródeł wiemy, że nie ma żadnego pomysłu na wypłatę jakichkolwiek emerytur do 2023 roku! Po tym czasie zamiast emerytur ma być roczne dofinansowanie w wysokości około 50% kwoty średniej obecnej emerytury. Po rocznym dofinansowaniu byli emeryci mają być pod opieką rodziny, lub publicznych domów spokojnej starości..(a meNdia dalej o pederastach i matce Madzi)”.

 17. 166 bojkot TVN said

  16/WKM
  Jeśli to prawda z tym bankructwem ZUS-u, to znaczy, że Chyży rój wziął pieniądze z ZUS-u na przekręt z autostradami, te pieniądze zostaly wyprowadzone z Polski przez obce, głównie żydowsko-niemieckie firmy budowlane przy współudziale polskich żydowskich urzedników najwyzszego szczebla, przekrętasy z unii miały te dać pieniądze i można było tę dziurę załatać, ale Unia powiedziała niet, bo malwersacje były przy przetargach na drogi – i ZUS właśnie musi zbankrutować.
  Tylko, czy ktoś odważy sie postawić panów premiera i prezydenta przed Trybunałem Stanu w taki sam sposób jak ABW wyprowadziło doktora G? Po prostu z miejsca pracy, czyli spod żyrandoli przed trybunał? Przecież obaj odpowiadają za przekrety na MILIARDY ZŁOTYCH I ŚMIERCI KILKU, KILKUNASTU PRZEDSIĘBIORCÓW, czyli dużo więcej niż dr G!

  Uczniowie i emeryci wybrali nam ten rząd. To teraz ponoszą największe ofiary, mozna powiedzieć – śmiertelne. Ten rząd to jedna wielka smuga nieszczęść.

 18. Rysio said

  Nie uczniowie i nie emeryci – tylko tacy jak ty bojkotka co to wrzeszczeli aby głosować, głosować za wszelką cenę – tylko dziwnym trafem zapomnieli dodać na kogo to mamy głosować.

  PS Zresztą co za różnica – do wyboru i tak były tylko same parchy.

 19. Marucha said

  Rozpuszczane są plotki o bankructwie ZUS, podejrzewam, że wiem w jakim celu.
  Oczywiście kondycja ZUS jest fatalna, ale bankructwo jest po prostu niemożliwe.

 20. Ad. 19.

  Z każdą taką informacją władza podprowadza do coraz większej uległości społeczeństwa.

 21. 20

  DOprowadza. Przepraszam! 🙂

 22. Andrzej said

  o CHIPach – prosze zwrócić uwagę że kwestie chipowania i RFID od pewnego czasu ucichły,
  co wcale nie znaczy że ten projekt nie jest realizowany. Pewien czas temu wprowadzono „cudowne”
  ułatwienie w realizowaniu płatności kartami bankowymi – tzw. płacenie zbliżeniowe. Realizacja tych płatnosci opiera się wprost na technologii RFID, obecnie podobny mechanizm wprowadza się do telefonów komórkowych. Jesli zestawić ten fakt z wprowadzaniem kart ubezpieczonego przez NFOZ,
  to naturalnym bedzie sugerowanie ludziom kompletowanie wszystkich danych w jednym miejscu,
  np. w telefonie komórkowym. I w ten sposób ludzie sami powolutku, metodą gotowanej żaby, się chipują.

  no cóż – bestia nie spi

 23. Brat Dioskur said

  Byl na ten temat dobry film „Enemy of State” z Gene Hackmanem w roli glownej.Jeszcze dzisiaj budzi on zdumienie a przeciez pochodzi on z polowy lat 90-tych.

 24. Brat Dioskur said

  Wsadzam to tutaj ,bo watek „groch z kapusta” ,czyli wolne tematy zostal przyblokowany.Okazuje sie ,ze Iran jest kolejnym panstwem ,ktore wkroczylo w Kosmos!Mianowicie wyslal on tam malpe ,ktora cala i zdrowa wrocila na ziemie.Ahmadzinedad zapowiedzial ,ze bedzie pierwszym iranskim kosmonauta.Oczywiscie czekaja na to niecierpliwei wszystkie milujace pokoj moce bo powrot na ziemie tego podzegacza wojennego nie bedzie tak latwy jak Apoloo13…
  Na okolicznosc nazwania przez pewnego adwokata z doktorskim tytulem czarnoskorego posla na Sejm czarnuchem trzeba tez zauwazyc ,ze kazdy quarterback w amerykanskim „futballu” jest …bialy!Ciekawe dlaczego?Okazuje sie tez ,ze pedofil to ma klawe zycie ,oczywiscie na postepowym zachodzie.Oto bestia ,ktorego zbrodni nie jest w stanie oddac zadne ludzkie slowo umyslil sobie ,ze nie musi odsiadywac dozywocia i zglosil oficjalna prosbe o zwolnienie!Sad zamiast go wysmiac przyjal podanie i zamiast go rozpatrzyc w Njvel,gdzie ten bandzior kibluje ,zaprosil go do Brukseli stawiajac na nogi bez mala 2 tys. policjantow!Oczywiscie za pieniadze podatnika. Rodzi sie przy tym podejrzenie ,ze byc moze sa sily ,ktore byc moze liczyly ,ze w czasie transportu Dutroux moze dac noge!Dziwne ,ale utrzymuje on ,ze nic nie zrobil i zada powtorzenia procesu.Wcale bym bydlaka nie zalowal ,gdyby popelnil samobojstwo w …sobote.
  Na konec cos ze sportu.Wlasnie Europol oglosil wyniki badania gigantyczego przekupstwa w pilce noznej.Liczbe podejrzanych meczy ocenia sie na 470 przy czym w rachube oprocz zwyklych meczy ligowych w calej Europie i na swiecie wchodzi takze Liga Mistrzow,eliminacje do mistrzostw Swiata i Europy oraz ,tak,tak… mecze „naszego” Euro12″!W tym swietle byc moze jasniejsze stanie sie dziwne „podanie” pilki przez naszego zawodnika,przechwycone przez czeskiego gracza po ktorym stracilismy bramke wylatujac z mistrzostw.Bylbym zapomnial.Otoz od wczoraj kobiety w Paryzu moga oficjalnie nosic spodnie, odwieszono bowiem po 2 latach peregrynacji dekret z 1799 r. nakazujacy kobietom zwracac sie o pozwolenie do wladz miasta.No prosze, w samym sercu „europejskosci” taki Ciemnogrod!!! Co na to nasi „wyksztalceni z duzych miast”?

 25. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2013/02/03/projekt-echelon-najwieksza-znana-ludzkosci-siec-wywiadu-elek… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.