Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska raczej nie przyjmie euro w ciągu najbliższych 10 lat

Posted by Marucha w dniu 2013-02-16 (Sobota)

Polska raczej nie przyjmie euro w ciągu najbliższych 10 lat. Największą barierą jest kwestia polityczna związana ze zmianą konstytucji – uważa Cezary Wójcik z katedry finansów międzynarodowych SGH, b. doradca prezesa NBP, b. szef biura ds. integracji ze strefą euro w NBP.

„Moim zdaniem raczej nie wprowadzimy euro w ciągu najbliższych 10 lat. Największa bariera to kwestia polityczna związana ze zmianą konstytucji. Tego nie uda się zrobić w tym parlamencie, czyli przez następne trzy lata. Obawiam się, że kolejny parlament też nie będzie w stanie dokonać takich zmian, więc mamy już 7 lat. Kolejne trzy lata to proces technicznego przygotowywania się do przyjęcia wspólnej waluty, co w sumie daje co najmniej 10 lat. Ale wszystko zależy od procesów politycznych, które mają dużą dynamikę” – powiedział Wójcik w wywiadzie dla PAP.

„Kryzys pokazał, że wypełnienie nominalnych kryteriów konwergencji nie wystarcza. Hiszpania, Portugalia, Irlandia wypełniły kryteria z Maastricht, mimo to okazało się, że ich efekty gospodarcze nie są najlepsze. Należy czerpać z ich doświadczeń. W przypadku Hiszpanii mieliśmy do czynienia z bańką na rynku nieruchomości i bańką konsumpcyjną.

W Portugalii widzieliśmy stopniową utratę konkurencyjności związaną z wyższą inflacją niż w innych krajach. Irlandia miała natomiast problemy związane z niedostatecznym nadzorem bankowym, w efekcie czego okazało się, że państwo musi przejąć długi banków. Grecja to oczywiście zła gospodarność w zakresie finansów publicznych” – dodał. [Nie mówiąc o Słowacji, której mieszkańcy klną w żywe oczy efekty wprowadzenia jewro – admin]

„Powinniśmy przeanalizować te przypadki, wyciągnąć wnioski i rozpocząć dyskusję prowadzącą do określenia warunków, których spełnienie pozwoli uniknąć takich sytuacji. Niedawno zaproponowałem pięć dodatkowych warunków uwzględniających specyfikę polskiej gospodarki. Dotyczą one realnej stopy procentowej, realnego kursu walutowego, inflacji, reguł fiskalnych, nadzoru bankowego. Chodzi o takie ichWszystkie wpisy ustalenie i dostosowanie się do nich, aby gospodarka polska była konkurencyjna w długim okresie po wejściu do strefy euro. Nie chodzi o to, by »odhaczyć« formalne kryteria przystąpienia do strefy euro, ale by rozsądnie korzystać ze wspólnej waluty. Nie chodzi o to, by mieć euro – wspólna  waluta ma być narzędziem do budowania dobrobytu Polaków” – ocenia Wójcik. [W jaki sposób zmiana waluty na taką, która znajduje się poza kontrolą państwa, może „budować dobrobyt”, nie udało nam się nigdy zrozumieć. Nie zrozumieliśmy również, dlaczego „współdecydowanie” o naszych losach ma być lepsze od zwykłego decydowania. – admin.]

 


Coraz więcej argumentów przeciwko euro – – Silne argumenty za wejściem do strefy euro albo mocno osłabły, albo całkowicie odpadły, natomiast dosyć mocno wzrosły argumenty przeciw – mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA. – Newseria

http://biznes.onet.pl

Komentarzy 5 to “Polska raczej nie przyjmie euro w ciągu najbliższych 10 lat”

 1. JotJot said

  Polecam spotkanie w dniu 29 września 2012 r. ze Stefanem Świątkowskim w ramach Wszechnicy Narodowej pt.:
  DLACZEGO EURO JEST SZKODLIWE DLA POLSKI?

 2. JotJot said

  Przepraszam, pomyliłem daty spotkanie odbyło się 21 września 2012 roku w Krakowie.

 3. najnowszy model terminatora said

  Wójcik chyba nie docenia determinacji federastów. Pakt fiskalny przepchnęli zwykłą większością głosów (mimo, że nie ma wątpliwości, iż potrzebna była do tego zmiana konstytucji), to i euro przepchną. A trybunał prosty…, tzn. konstytucyjny orzeknie, że wszystko w porządku.

 4. Jan said

  Gdyby wprowadzenie euro w Polsce nie powodowało szkód, pewnie czekanie byłoby jak w porzekadle ” jak tatka latka”. Ponieważ jest szkodliwe zostanie przepchnięte i to szybko, jak sugeruje wyżej Najnowszy Model Terminatora.

 5. MatkaPolka said

  Jedynym bankiem, który wg. Konstytucji RP (Art. 220) może emitować pieniądz i kredyt jest Narodowy Bank Polski- NBP

  Wszystkie inne banki działają w Polsce nielegalnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy,
  Europejski Bank Centralny, banki komercyjne – niezgodnie z konstytucją a wiec prowadzą działalność kryminalną

  Kryminalny charakter ma dyskusja o wprowadzeniu Euro. Ktoś kto nawołuje do wprowadzenia Euro nawołuje publicznie do popełnienia przestępstwa – Zbrodni Zdrady Stanu – to premier, prezydent , posłowie, dziennikarze…

  Banki sa największymi organizacjami przestępczymi. Największym przestępca jest MFW i BŚ.
  Dowodów jest aż nadto – Grecja, Hiszpania …Polska

  Państwa wyzwalają się z łap banksterów i wychodzą na tym bardzo dobrze –
  Chiny emitują własny pieniądz – staly się najwiekszą potęgą ekonomiczną swiata
  Islandia emituje własny pieniądz i przepędziła bankierów -tych przestępców

  Banki zarobiły to znaczy nakradły – złupiły ludzi i wytransferowały zyski (ŁUPY)

  Pieniądz w obiegu (banknoty, monety) to zaledwie 3-5% emisji pieniądza. Większość emisji pieniądza to rożnego rodzaju kredyty – pożyczki, karty kredytowe hipoteki pod zastaw, obligacje dłużne itd.

  Każda pożyczka (pieniądz tworzony z niczego) to emisja pieniądza.
  Bank nie pożycza pieniędzy (bo ich nie ma – to pieniądze depozytariuszy i łupy z pożyczkobiorców) tylko robi „depozyt na rachunku bankowym pożyczkobiorcy – depozyt to nie to samo co pieniądz.

  Pożyczkobiorca wg. umowy musi comiesięcznie spłacać pożyczkę i jest to dla banku czysty zysk.
  Zysk banku to nie tylko cześć spłaty stanowiąca procent składany jak myśli większość – ALE CAŁOŚĆ SUMY. Miesięczna spłata składa się z spłaty procentu i cząstkowej spłaty kapitału, czyli amortyzacji.

  Ponieważ bank nie pożycza w istocie żadnego kapitału ( np. w postaci gotówki), a tylko depozyt
  Cały wiec strumień miesięcznych spłat płynie do kieszeni bankiera – jest to przywłaszczanie calej wartości pracy przez bankiera, jest to największy rabunek społeczeństwa jaki można sobie wyobrazić. W istocie na tym polega zniewalanie obywatela i podbój kraju.

  Wszystkich Bankier może przekupić. Bo cóż to dla „pana bankowego” zdeponować na rachunku bankowym skorumpowanego zdrajcy w zagranicznym banku 5 mln, 10 mln, 50 mln, a może i 500 mln.
  Wszystkich premierów, prezydentów, posłów, – rzeczników przestępczego systemu bankowego można posądzić o korupcje tak jak i samych bankierów.

  KORUPCJA – innego wytłumaczenia orędowania i lobbingu na rzecz bankierów nie ma.

  1. Avaaz – Posadźmy fałszywych bankierów za kratkami
  http://www.avaaz.org/pl/bankers_behind_bars_f

  Jul 10, 2012 – By do tego doszło, należy wprowadzić stanowcze kary za manipulacje mechanizmami rynkowymi, w tym sankcje karne dla finansistów …

  **

  To starszy artykuł, ale trzeba go powtarzać i kopiować w nieskończoność.
  System bankowy i system emisji pieniądza – największa Żydowska Podmianka
  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/11/08/system-bankowy-i-system-emicji-pieniadza-najwieksza-zydowska-podmianka

  W komentarzach również mechanizm tworzenia pieniądza i rożne linki.

Sorry, the comment form is closed at this time.