Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Mowa nienawiści skierowana do dalszych prac

Posted by Marucha w dniu 2013-02-22 (Piątek)

Ochronę przed mową nienawiści ze względu na „naturalne lub nabyte cechy osobiste” przewiduje projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa PO, który w piątek Sejm skierował do dalszych prac. Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chciało PiS.

Za odrzuceniem projektu głosowało 214 posłów, 227 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Podczas debaty projekt został skrytykowany m.in. przez PiS oraz SP. Część posłów uznała go za niezgodny z Konstytucją i godzący w wolność słowa. Krytykowane było niejasne pojęcie „naturalne lub nabyte cechy osobiste”, obawy budziło wprowadzenie ochrony dla przekonań i przynależności politycznej.

– Nawoływanie do nienawiści ze względu na przekonania polityczne oznacza, że tutaj każdy z nas, posłów, może być oskarżony, a przekonania społeczne są jeszcze bardziej czymś iluzorycznym. To już w ogóle nie wiadomo, czy mój pogląd na świat będzie podstawą do skazania mnie. Tu chodzi o ogromne rozszerzenie zakresu penalizacji. Prawo jest od tego, żeby definiować przesłanki karania, tym bardziej że jest to przepis karny. To nie sąd, a przepis prawny ma zdefiniować i ja muszę wcześniej wiedzieć – zabierając głos – za co będę ukarana, a za co nie – skomentowała na antenie Radia Maryja poseł Krystyna Pawłowicz.

JŁ, PAP
http://naszdziennik.pl/

Senyszyn_wscieklaGajowy zachodzi w głowę, jak można jednoznacznie odróżnić „mowę nienawiści” od zwykłej mowy, w której wyrażamy krytyczne poglądy wobec osoby lub grupy osób. Granica między nimi jest bowiem bardzo nieostra i płynna; za skonstatowanie czegoś tak oczywistego czuję się niemal zmuszony przeprosić ogromną większość gajówkowiczów.

W pewnych krajach sądy ferują ostrzejsze wyroki, jeśli przestępstwa przeciwko komuś dokonano „z powodów nienawiści” (głównie rasowej). I w tym przypadku gajowy nie pojmuje, w jaki sposób sądy odróżniają, czy Murzyna pobito z powodów rasowych, czy dlatego, że znajdował się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze, a bijący miał w d… kolor jego skóry.
Oczywiście nie jest gajowemu znany żaden przypadek przestępstwa „z nienawiści” dokonanego przez kolorowego na białym. I o to właśnie chodzi, drodzy państwo.

Admin

Komentarzy 15 do “Mowa nienawiści skierowana do dalszych prac”

 1. Griszka said

  Czyli głupoty polityków lub ich pazerności nie będzie można już krytykować… W końcu to też są cechy osobiste, naturalne i nabyte.

 2. Zbyszko said

  Te naturalne lub nabyte cechy będą oczywiście badane w odpowiednich szpitalach

 3. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 4. marta15 said

  kolejna ustawa, ktorej celem jest kneblowanie odmiennych od lansowanych przez lucyferianow opinii.

 5. Kar said

  ma pan racje, Panie Gajowy, bo ten pierwszopalnowy-zoltozemby powinienen dostac w czape zaraz jak wylazl na ten zgnily swiat …a czarnuch za to, ze ma odwage chodzic po dworze przy wykreconej zarowie…(zlewa sie z kolorem)

  a ta ostatnia winna dostac wpier…dol za swarthy look

 6. Mati Rani said

  i zadnej refleksji o zródle tego prawa? Kto je zaproponowal pierwszy? Kto im je podsunal? Kto finansuje? Kto lobbuje za? ( Ok, niech bedzie, nie kto? tylko jaka organizacja? )
  Przeciez nie jestesmy tacy naiwni aby mysle, ze poslowie z PO sami to wymyslili? Ja tam jestem na wsi, wiec nijak mi takie rzeczy znajdowac, ale wyksztalceni i miastowi to moze by mogli, co?

 7. Mati Rani said

  Jak tłumaczył w imieniu wnioskodawców Mariusz Witczak (PO)
  Jerzy Kozdroń (PO) powiedział, że projekt jest odpowiedzią na „fatalne projekty zgłoszone wcześniej” (chodzi o projekty SLD i Ruchu Palikota). „Nie twierdzę, że to projekt doskonały, ale wierzę, że można go racjonalnie poprawić”
  SLD poprze projekt” – zapowiedziała Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska (SLD).
  Za dalszymi pracami opowiedziało się również PSL. Franciszek Stefaniuk
  Powiedzial Witczak: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=34&dzien=2&wyp=078
  ale nie znajduje kto z nim – sa bystrzy i dociekliwi z czasu odrobina?

 8. bart_w said

  Im wolno.

 9. Kronikarz said

  August Emil Fieldorf-Nil przychodzi mi na myśl z jego skromnością i prostotą / jak patrze na tych sprośnych mośków / i trochę płakać się chce a nóż sam…

  Odkryłem to* ale chyba to finansowane przez Brzezińskiego i Cie – ale nie ukrywają nazwisk zbrodniarzy, to choć tyle :

  * http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje34/text02p.htm (mieszają sprawy Polaków i innymi – pewnie celowo).

 10. Mati Rani said

  re9 – nie pomyliles sie w temacie? – Link ciekawy, ale nie wiem czy mnie stac go przeczytac – jak przeczytalem ksiazke o Fielrdorfie-Nilu to nie moglem spac dorze z tydzien… myslisz ze Trockista Brzezinski moze sie zrobic sentymentalny na starosc – co mu nie przeszkodzi w poradzeniu CFR i Rokyfelnemu jak wzniecic kolejne niesnaski rasowe w Mabutulandii aby zarobic kolejny miliardzik na krwi ludzkiej.
  Podajmy te nazwiska – moze jesys znajomi z ekranu sie pojawia?

  Poszukaj moze kto przygotowal ten projekt o którym mowa…zanim nas zamkna 😉

 11. Kronikarz said

  ; – ) ja ksiazki nie znam, wiec nie jestem panisko… / tam jest i Zbig od Lwa oraz Jan Karaim z RWE !

 12. Kronikarz said

  Ave

 13. ulcik said

  Jak dlugo ci wykolejency beda trzymac swiat w szachu? Po takich wystapieniach jak powyzsze mozna wrozyc POTOP!

 14. bartlomiej_w said

  Czy ten osobnik po lewej i ta osobniczka na dole sa spokrewnieni ze soba nawzajemnie? Maja taki sam wyraz, nazwijmy to, twarzy.

 15. Marucha said

  Re 14:
  Spokrewnieni to nie wiem, ale że z tej samej puli genetycznej, to raczej pewne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: