Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Generał Surowikin radykalnie z…
  Olo o Wygląda na to, że Rosja nie bę…
  bryś o Marokańczycy uczcili zwycięstw…
  bryś o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Wolne tematy (83 – …
  NC o Polska dla Polaków
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  minka o Wolne tematy (83 – …
  Szczepan Zbigniewski o «Batalion Monako»
  ats42 o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (83 – …
  Zorard o Najbogatszy człowiek na ś…
  Nie przycichlim o Generał Surowikin radykalnie z…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

PRL wspólne dobro

Posted by Marucha w dniu 2013-02-23 (Sobota)

Na czym polega fałszywość i niewłaściwość politycznych ocen, sprowadzających się do generalnej tezy, iż PRL jako forma państwa i marksizm-leninizm, będący urzędową ideologią rządzącej wówczas monopartii- to właściwie synonimy. A w konsekwencji: kto negatywnie ocenia leninowską filozofię-ten jednocześnie musi potępić istniejące w latach 1944-1989 państwo polskie, bytujące pod nazwą Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Tymczasem ta teza jest zasadniczo błędna, zaś politycznie – co w tym przypadku najistotniejsze – fundamentalnie szkodliwa, rzutując na współczesne, wycieńczające naszą państwowość waśnie, a nawet starcia. I wynikające z tego polityczne namiętności wcale nie są tylko cyniczną grą, mobilizującą własnych wyznawców oraz rzesze niezdecydowanych. Chwilami, jakby wymykają się one spod kontroli i można nieraz mniemać, że nie wiadomo do czego te spory mogą na końcu doprowadzić.

Spójrzmy na sprawę z zasadniczego punktu widzenia: mianowicie narodowej racji stanu i prawdy historycznej. Skutkiem drugiej światowej wojny było przyporządkowanie Polski do rosyjskiej strefy wpływu. Biorąc pod uwagę istnienie w Niemczech jej okupacyjnej strefy i zgodę Zachodu. Inna opcja w Warszawie była niemożliwa. Ten fakt nie jest skutkiem jakiejś dziejowej krzywdy wyrządzonej nam przez Waszyngton i Londyn, lecz prostym rezultatem zimnej kalkulacji.

Można powiedzieć, że tak zwana „jałtańska zdrada” zapewniła światu siedemdziesiąt lat pokoju i niespotykanego dobrobytu ludów. Pewnie ta epoka kończy się, ale jest to jakby inna sprawa, nieobjęta zakresem tego tekstu. Dzięki Poczdamowi uzyskaliśmy państwo terytorialne zwarte, o optymalnych granicach oraz jednolite narodowo.

Nie umieszczajmy się zatem całkiem bez powodu pośród tych, którzy tę wojnę przegrali. Znaleźliśmy się bowiem w obozie zwycięzców, nie pomniejszajmy się, nie jęczmy i nie biczujmy (zwłaszcza innych). Z punktu widzenia naszych dziejów, widzianych zwłaszcza z należytego oddalenia, reszta to jednak szczegóły, które nie powinny burzyć pryncypiów. A przesłaniają.

Dlatego też ceńmy i szanujmy PRL, jako naszą państwowość , umożliwiającą nam przetrwanie i bytowanie przez cztery dekady. Innej przecież nie mieliśmy. To natomiast, iż ową strukturą rządzili polscy komuniści jest okolicznością jednak przygodną i drugorzędną.

Inną kwestią jest natomiast ich ideologia. Tę należy stanowczo potępiać oraz zdecydowanie zwalczać. Jednak ideowego marksizmu skutki trwają w najlepsze, ale żeby to przesłonić krytykuje się PRL. I to jest błąd. Wielki błąd. Takie mesjanistyczno-rewolucyjne widzenie polskich spraw?

Antoni Koniuszewski
http://sol.myslpolska.pl/

Komentarzy 28 do “PRL wspólne dobro”

 1. Lemingi nie są w stanie oddzielić PRL-u od ludzi PRL-u. I pochwalanie PRL-u może się skończyć tym, że lista tych, którzy po wojnie zmienili nazwiska będzie tajna po wsze czasy.

  Trzeba zrobić tak: PRL budowali Polacy. A nie-Polacy rzucali nam kłody pod nogi. Gdyby nie ten fakt, dziś jeździlibyśmy samochodami PRODUKCJI POLSKIEJ.

 2. Wojtek said

  Większego postkomunistycznego bełkotu niż ten zamieszczony w powyższym artykule Myśli Polskiej w życiu nie czytałem. Jest faktem, że wiele rzeczy wartościowych w czasach PRL istniało, a dzisiaj zostało bezpowrotnie utracone jak np. każdy miał zapewnioną pracę, prawie bezpłatny dostęp do kultury i książek, istniała produkcja i zakłady pracy itd. Nie można jednak zapominać o kontekście politycznym, a w szczególności o polityce międzynarodowej. My II Wojnę Światową przegraliśmy, bo uwierzyliśmy w Zachód jak w świętą krowę, a tak na prawdę była to banda zdrajców. Zostaliśmy oddani w strefę wpływów ludobójczego systemu, który usuwał właśnie wszelkie kłody spod nóg i kroczył ku pozbawianiu nas tożsamości narodowej. Kto porównuje gospodarkę danego państwa w aspekcie jej funkcjonowania w systemie komunistycznym i kapitalistycznym (wolnorynkowym) ma doskonały przykład: RFN i NRD. I tyle w tym temacie…dziękuję.

 3. BBC said

  najwięcej zawdzięczają PRLowi ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

 4. janusz wozniak said

  Czosnkowo-kudlajowe,kretactwa i belkoty.Czas najwyzszy, zmienic tytul na ;Mysl zydowska dla Polakow;

 5. TomUSAA+ said

  Proszę zwrócić uwagę na interpunkcję, i następnie przeczytać ten artykuł na głos. Moim zdaniem tego nie napisał rodowity Polak.

 6. AQQ said

  Jak donosi portal POX.pl (zajmujący się tematyką ZUSu, podatków i ubezpieczeń społecznych) Ministerstwo Finansów rozesłało do urzędów skarbowych w całej Polsce wytyczne, zgodnie z którymi 71% kontroli skarbowych musi się zakończyć ujawnieniem nadużyć i wlepieniem mandatu skarbowego.

  Dlaczego aż tyle kontroli finansowych musi zakończyć się mandatem? Wszystko staje się jasne po przeczytaniu tego fragmentu: „Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o założeniach budżetowych dotyczących wpływów z fotoradarów. Okazało się bowiem, iż Minister Finansów w planie na 2013 rok założył dochody z mandatów na poziomie 1,5 miliarda zł, co oznaczało 30-krotny wzrost w stosunku do roku 2012. Te 1,5 mld zł dotyczyło jednak samych mandatów z fotoradarów. Łączne wpływy ze wszystkich mandatów ministerstwo założyło bowiem na poziomie aż 20,2 miliarda zł. Oznaczało to, iż minister Rostowski założył, iż każdy Polak powinien w ciągu jednego roku zapłacić średnio 530 zł tytułem mandatów. Jest to kwota średnia przypadająca na każdego mieszkańca Polski (również na noworodki). Zatem przeciętna czteroosobowa rodzina ma w tym roku do zapłacenia ok. 2120 zł tytułem mandatów, po to by minister Rostowski mógł zrealizować swoje zamierzenia budżetowe.”

  Nadal uważasz, że popieranie Platformy Obywatelskiej nie jest tożsame ze obciachem, żenadą i wstydem?

  Więcej: Misja fiskusa: Wykończyć badylarzy (zus.pox.pl)
  wpis z dnia 22/02/2013
  http://niewygodne.info.pl/index.htm

 7. Zbyszko said

  To prawda, krytykuje się PRL, by zasłonic dzisiejszą okupację.

 8. GREETINGS FROM EUROPE said

  CO TO MA ZNACZYC? TO JAKIS BELKOT

  Powyższe zdanie jest bełkotem – admin

 9. Zerohero said

  Re 2

  I tyle w tym temacie…dziękuję.

  Ze słownictwa wnioskuję, ze Wojtek to dość młody człowiek lubiący temat zamykać w kilku słowach bez oczekiwania na odpowiedź.

  Młody człowieku. Nikt nie neguje porypizmu komuny. Chodzi o pewien obiektywizm. W 1986 PKB PRL był równy PKB Korei Południowej. Niewiele trzeba było w PRL usprawnić aby stać się państwem na poziomie europy zachodniej.

  Przyjmij do wiadomości, że PRL miał pewien potencjał np. zdolność do produkcji energii elektrycznej – zbuduj teraz tyle elektrowni jak zbudowano za Gierka – to jest warte ponad 100mld$. Ocet na półkach przesłania wam całość, np. produkcję lotniczą, elektronikę – tego już nie ma, a to decyduje o dobrobycie narodów.

  Bezrefleksyjne, bezmyślne jezdzenie po PRL ułatwiło w latach 1990-2013 deindustrializację i wmawianie, że wszystko z PRL jest nic nie warte, więc np. sprzedaż firmy za grosze albo jej likwidacja to żadna strata. W końcu to smród z PRL, nie?

  Wilecy niby antykomuniści – „reformatorzy” zabili dumę narodową, skur…ki naród wmawiając, że przez ostatnie 3 pokolenia nie osiągnął nic. Teraz mamy skutki. Przeciętny Polak myśli, że lepiej nami będą rządzić eurokomisarze niż ny sami.

 10. Zerohero said

  np. amerykańskie firmy produkujące wózki golfowe prosiły swój rząd by zrobił coś z Melexem bo Melex kopał im na rynku tyłki.

  Oczywiście Melex to PRL, więc po Melexie żaden „antykomunista” nie zapłacze i nie zastanowi się, że z Melexa mógł ewoulować producent samochodów miejskich, skuterów itp.

  Czytałem kiedyś wypowiedź liberalnego poyeba, który cieszył się wrecz z upadku FSO, bo to spuścizna PRL. Trzeba mieć nasr..ne w bani by takie poglądy głosić.

 11. Miet said

  Ad2.
  Wydaje mi się, że autor wyraża w dużej mierze to samo co Pan – tylko sprawa czy wygraliśmy WWII, czy przegraliśmy.
  Nie wiem wiec dlaczego Pan i pare innych osob nazywa jego wypowiedz belkotem.

  Należy na początku przypomnieć sobie o co ta wojna się toczyła. Co Hitler miał w planach? Chyba tutaj każdy się zgodzi, że chodziło mu o rozszerzenie niemieckich terytoriów na wschód a tym samym zagarnięcie i unicestwienie Polski.
  Po wojnie Polska istniała i terytorium jej zostało zachowane ze sporymi przetasowaniami – ale jednak to terytorium mielismy i mamy (jeszcze).
  No wiec przegralismy czy wygralismy?
  Oczywiscie, ze system bolszewicki zostal nam narzucony i nie mielismy na to duzego wplywu. System oparty na idei marksistowsko – leninowskiej byl okropny i ani autor wypowiedzi, ani nikt tutaj tego systemu nie pochwala.
  Faktem jest, ze jednak Panstwo Polskie istnialo, ludzie z glodu nie umierali, mieli dach nad glowa i jak nie mieli do szkoly „pod gorke”, to i wyksztalcenie mogli zdobyc solidne, ktore tak jak w moim przypadku, moglo zaowocowac nawet dostatnim zyciem tutaj w USA.
  Malo tego, uwazam, ze w PRLu jednak sporo sie wybudowalo i to prawie w kazdej dziedzinie.

  Teraz, gdy bolszewia powrocila do pelni wladzy golym okiem mozna dostrzec jej „osiagniecia” – ojjjj… przepraszam, zapomnialem, ze jednak wybudowano piekne supermarkety i centra handlowe, gdzie nawet w niedziele mozna kupowac, kupowac, czego dusza zapragnie:-))). Nowoczesnosc w domu i zagrodzie az bije po oczach.:-)))
  Oczywiscie, ze za PRLem mi sie nie ckni – ale badzmy sprawiedliwi w ocenach.

 12. Miet said

  Zerohero – dzieki za przypomnienie Melexa.
  Pamiętam, gdy prawie trzydzieści lat temu zaczynałem pracę w Michigan, jeden z moich kolegów, matematyków, który był również współwłaścicielem klubu golfowego, powiedział, że sprowadzał Melexy z Polski i chwalił je bardzo.
  Mówił, że szkoda, że już to się skończyło bo były solidne i bardzo tanie w porównaniu z rodzimymi.
  Rzeczywiście – na tych wózkach Polska mogłaby do tej pory robić kokosowe interesy.

 13. Przecław said


  ad.4, 5.
  Profesjonalni prowokatorzy i trolle już doszczętnie opanowali Gajówkę, ileż bezczelności trzeba aby panu Koniuszewskiemu /”Koniuszy”/ zarzucać niepolskość, ad.4, 5.

 14. RomanK said

  Panie Mieczyslawie…dokladnie- jak pan napisal..Melexy i Dromadery,,produkty polskiej WSK Mielec…ktorych za malo bylo na potrzeby… Serwis na cale US robil Jasiu Kolcz..niestety tez juz sw pamieci…
  Zauwazam dziwna zasade:-))) wszechobecna na roznych forach…gloryfikowanie ludzi PRL u, z przyslowiowym Gierkiem na czele..pt tytulem co to Gierek zrobil dla Polski….i potepianie w czambul PRL..czyli Polski takiej jaka byla…
  paradox czy prawidlowosc???
  Malo kto sie od tego odchyli,,,niepoolskiego pochodzenia:-)))nie Polak, za molo polski:-))))
  Zaloze sie ze jakby tak poskrobac troszke tych Polakof…mielibysmy niezle tfujstfo:-))))

 15. Miet said

  Ad13.
  Z przyjemnością obejrzałem tę defiladę.
  I powiedzieć, że wtedy w 1966 byłem nowo-upieczonym magistrem matematyki i to był pierwszy rok mojej pracy zawodowej.
  Wtedy patrzyłem na tę defiladę trochę przymrużonym okiem – między ludźmi było dość dobrze wiadomym, że Tysiąclecie Państwa Polskiego przeciwstawiano Tysiącleciu Chrztu Polski.

  Ale jak by na to nie patrzeć z perspektywy czasu – zastanawiam się czym by można się pochwalić, gdyby podobną defiladę trzeba było zorganizować dzisiaj?
  Z samolotów F-16 orła ukształtować by się nie dało bo chyba za mało ich i nie wiadomo ile w remoncie. Rakiety to chyba te 18-stki – tak nazywało się nasze dziewczyny z tamtych lat.:-)))
  I to chyba wszystko – aaaa… zapomniałem o przywódcach – Tusku i Bul na trybunie!.:-)))

 16. Shalom said

  Oczywiście, należy również pamiętać o znakomitej firmie PEWEX, która została założona w celu wydrenowania Polaków z twardej waluty przysyłanej w listach lub zarobionej „na czarno” za granicą i przemyconej do Polski. Zyski z PEWEXU zostały ukradzione i posłużyły całkiem sporej grupie „czerwonych świń” do budowy prywatnego biznesu. Słynny guru lwicy „Ole Olik” czerpie z tego całkiem sporo. Wie coś na ten temat Gruby, niedoszły jezuita. Gromek też coś skubnął. Przy okazji remanentu w swoim zasobniku nie zauważył, że wyparowało dwa miliony jewrosów. Czy Dunek też coś dostaje z tej skarbonki?
  Jeśli cieć Niemca grysiowaty kręci na boku jakieś lody, to Dunek byłby głupi, gdyby nic nie brał. Prawdopodobnie coś na ten temat wie Groś, „ja Cię, k…a załatwię”, czekający z niecierpliwością na nagrodę Nobla za odkrycie genu nienawiści. Wszelkie podobieństwo do osób żyjących jest całkowicie niezamierzone. Jest to fikcja literacka.. Autor nie odpowiada za jakiekolwiek skojarzenia z osobami i faktami współczesnymi. Dobrej nocy, Rodacy!

 17. AV said

  Z innej beczki: gorące przyjęcie Aarona w Radomiu! 😉

 18. TomUSAA+ said

  Panie Przecławie, nie mam pojęcia kto to jest Koniuszynski; wiem jaką funkcje w stajnie spełnia koniuszy. Proszę łaskawie przeanalizować ten artykuł pod kątem języka polskiego.
  Trollem na pewno nie jestem. Nie mniej, co Pan o mnie myśli, to już wyłącznie Panska sprawa.

 19. Przecław said


  A tu XXV lecie PRL.
  Młodzieży było pełno,, nie zdołała jej jeszcze wymordować, chyłkiem wprowadzona przez ówczesnych europejsów, ustawa aborcyjna z r.56.
  Tow.Wiesław 15.50, dbał oto aby polskość w kulturze nie była wyduszona przez zgniliznę pełznącą z Zachodu…

 20. GHJ said

  ad 14 MOGLBY PAN TLUMACZYC SWOJE STEKANIENA NA JEZYK POLSKI

 21. rox said

  Trockizm a stalinizm – doc. Józef Kossecki

  cz.1 http://vimeo.com/36904691

  cz.2 http://vimeo.com/36904858

 22. Mati Rani said

  re21. Kossecki swietnie tlumaczy i na pewno wyciaga z mroku wielu dotychczasowych niewidomych rzeczywistosci geopolitycznej, ale o wplywie bankierów na wydarzenia Swiata to on ANI SLÓWKA!… ot tak sobie to pomija.. nie ma pieniadza, nie ma banku BIS ani finasowania wojen dla zadluzania Narodów i splacania odsetek… wiec, z calym szacunki dla jego dorobku, dla pracy w ksztalceniu nowych pokolen, w popularyzowaniu cybernetyki ( polecam goraco teksty na http://autonom.edu.pl/publikacje.html – bo to co sie wyklada w godzien mozna przeczytac w pól ) TO CO PISZE TO FALSZYWKI! Propaganda.
  Trocki , PRZEDE WSZYSTKIM, mial za zadanie przekazanie wszystkiego co wartosciowe w Rasiji w rece hien finansowych z Wall Street i z City ( tu nawet Sutton jest za grzeczny bo sie concentruje na Wall Street pomijajac City and Crown ) .
  126 koncesji nadal Bronstein najwiekszym firmom z USA i z GB na wsio co bylo wartosciowego w Rasiji – zloto, srebro, boksyty, przenica, skóry, futra, ropa, wegiel, zelazo, mieso… wszystko eksploatowali Schiff, Morgan, Rockefeller, SAchs, Rotszyld etc…

 23. Przecław said

  #18 TomUSA
  W połączeniu z tym co napisano w #4 wynika, że on to „czosnkowiec”. Tak się składa, że pamiętam go jeszcze z czasu gdy mieliśmy po 19 lat i protestuję przeciw tego typu pomówieniom.

  A z tezą, że stałe biadolenie o naszej przegranej z 2WS przynosi nam same szkody się zgadzam. Rozbraja nas ona wewnętrznie, powoduje że nie bronimy tego co zyskaliśmy, a powinniśmy strzedz jak oka w głowie. Nic nam też, poza politowaniem nie daje w na arenie międzynarodowej.

 24. Józef said

  Młodemu judomatstwu bezmyślnie widzącym w PRL tylko zło, nalezy zdecydowanie takim samym tonem dawać reprymendę.Co ogół Polaków ma z nowej solidarnościowej ”lepszej” Polski?
  Torba i kij, którym sobie mogą pogrzebać w resztkach na śmietniku.

 25. Józef said

  Mój szwagier, który uległ podczas służby wojskowej wypadkowi, przez 34 lata pobierał rentę za uszczerbek na zdrowiu(600zł miesięcznie). W świetle prawa mógł pracować w nie wymagających specjalnie warunkach pracy. W międzyczasie nabawił się choroby serca. Komisje lekarskie bez problemu przyznawały mu prawo do tej renty. Z początkiem tego roku, Renta została mu odebrana. Ma kiepskie zdrowie i prawie 60 kę na karku. Musi się bardzo pilnować, aby nie stracić pracy za 1000zł miesięcznie i doczekać do kiepskiej emerytury. Niech się judomatoly dowiedzą, ile polscy podatnicy przeznaczają pieniędzy na utrzymanie jednego azylanta z krajów Azji czy Afryki.

 26. Marucha said

  Re 4:
  Jak można tak po chamsku atakować p.; Koniuszewskiego… chyba tylko Żydów na to stać.

  Re 18:
  Panie Tomku, p. Koniuszewski to wspaniały Polak. Cóż z tego, że trafiły mu się jakieś potknięcia językowe?

 27. Maciej said

  O tyle o ile 40 lat PRL można rozbijać na różne okresy, różne rządy: od terroru, mordów i zastraszenia polskiego społeczeństwa przez okres katorżniczej pracy całego narodu by odbudować kraj z ruiny po wojennej, później okres wzrostu poziomu życia, inwestycji dla kraju, próby rozbudowy gospodarki i stworzenia stabilnie dobrej pozycji Polski w świecie, znów zbaczając na drogę brutalnej wojny politycznej z narodem Polskim, kończąc wygraną teoretyczną wygraną narodu ( wybranego, obecnie wybieranego pod postacią partii ), która miała dać nadzieje i tylko tyle dała … To okres rzekomej wolnej Polski po 1989 roku można śmiało opisać jako ciąg walki z narodem Polskim, brutalnej grabieży gospodarki i ewolucji państwa Polskiego do stanu kolonii z tanią siłą roboczą z fikcyjną rzeczywistością serwowaną przez środki masowej propagandy … Rzecz jasna wszystko odbywa się pod dyktando sił traktujących Polaków ( szczególnie tych, którzy czują się Polakami, nie mylić z tymi, którzy mieszkają w Polsce – to nie jest jednoznaczne) ) jako wrogów, tak po prostu …

 28. czaruś said

  Ad. 2
  „Zostaliśmy oddani w strefę wpływów ludobójczego systemu…”. A teraz co to jest? Jest jeszcze gorzej! Ludobójstwo nam szykują ci, co nami „rządzą” – choćby ustawa o przymusowych szczepieniach, ustawa o gmo, ustawa o „mowie nienawiści” i parę innych, o których zwykły, zapracowany obywatel nie ma pojęcia!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: