Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sebastian o NATO może się samo rozbroić…
  revers o NATO może się samo rozbroić…
  ? o Wolne tematy (58 – …
  Yagiel o Wolne tematy (58 – …
  Bezpartyjna o Co nam zrobili ruskie
  Głos Prawdy o Co nam zrobili ruskie
  Anzelm o NATO może się samo rozbroić…
  plausi o Położyć kres patologii
  Anzel o Położyć kres patologii
  Anzelm o Położyć kres patologii
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Schiller na liście Ukraiń…
  prostopopolsku o Żydowska kloaka przetacza się…
  bryś o Co nam zrobili ruskie
  Us o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Odnaleziono szczątki Stanisława Kasznicy

Posted by Marucha w dniu 2013-02-24 (Niedziela)

Zobacz też:
https://marucha.wordpress.com/2013/02/21/laczka-oddaje-bohaterow/
Admin

W artykule autorstwa Marty Szczesiak-Ślusarek zatytułowanym „Ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Józef Kasznica (1908-1948)” czytamy:

„Miejsce pochówku Stanisława jest nieznane do dzisiaj. Prawdopodobnie jest to obszar więziennego cmentarza przy ul. Rakowieckiej, gdzie złożono do grobów również innych pomordowanych tego dnia więźniów. Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera «Na Łączce»)” („Obóz narodowy w obliczu dwóch totalitaryzmów”, pod red. R. Sierchuły, Wyd. IPN, Warszawa 2010).

Historia dopisała ostatni rozdział biografii działacza narodowego. 20 lutego br. prezes IPN dr Łukasz Kamiński ogłosił kolejne nazwiska ofiar ekshumowanych z kwatery “Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, wśród nich Stanisława Kasznicy.

Stanisław Józef Kasznica urodził się w roku 1908 we Lwowie w rodzinie wybitnego znawcy prawa administracyjnego, działacza Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego, prof. Stanisława Kasznicy. Ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeniósł się wraz z rodziną (ojciec jego objął funkcję dziekana Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego).

W latach 1928-1933 (z przerwą na odbywaną służbę wojskową) Kasznica odbył studia prawnicze w Poznaniu. Był „członkiem Zarządu «Bratniej Pomocy» Studentów UP oraz Korporacji Akademickiej «Helionia»” (R. Sierchuła, hasło „Stanisław Kasznica”, [w:] „Lista strat działaczy obozu narodowego w latach 1939-1955. Słownik biograficzny” tom 1, pod red. W. J. Muszyńskiego i J. Mysiakowskiej – Muszyńskiej, Wyd. IPN, Warszawa 2010). W tym okresie zaangażował się również w działalność w strukturach ruchu narodowego. Był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej, OWP, a od roku 1934 współtworzył ONR, w ramach którego należał do tajnej struktury kierowniczej – Organizacji Polskiej (OP).

Wraz z Przemysławem Warmińskim Kasznica należał do liderów ONR-ABC na terenie Poznania (ten okres biografii Kasznicy omówiony jest m.in. w artykule Daniela Patera, „Polityka przełomu. Działalność Obozu Narodowo-Radykalnego w środowisku Poznania w latach 1934-1939”, [w:] „Narodowa Demokracja XIX-XXI wiek. Dzieje ruchu politycznego”, t. II, pod red. A. Wątora, T. Sikorskiego, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2012). Swoją aktywność ogniskował przede wszystkim na odcinku młodzieżowym, z Lechem Neymanem organizował działającą legalnie na Uniwersytecie Poznańskim od 1937 r. Młodzież Narodowo-Radykalną, zaś na terenie gimnazjalnym współpracował z Leszkiem Prorokiem.

W 1935 r. Stanisław Kasznica ukończył aplikację radcowską oraz zdał egzamin adwokacki. Tuż przed wybuchem wojny przeniósł się do Warszawy. W czasie wojny obronnej Polski służył jako podporucznik w Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii. Brał m.in. udział w bitwie nad Bzurą oraz w obronie stolicy. Awansowany do stopnia porucznika odznaczony został także Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Był jednym z inicjatorów powstania Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego. W ramach wywodzącej się z ONR-ABC Grupy „Szańca” był członkiem Komisariatu Cywilnego – kadrowej organizacji mającej przygotowywać struktury władzy po wyzwoleniu. Po utworzeniu w roku 1942 Narodowych Sił Zbrojnych Kasznica pełnił funkcję szefa Administracji Ogólnej. Opracowywał powojenne projekty ustrojowe państwa, organizował także siły policyjne, które w czasie wojny zajmowały się m.in. zwalczaniem ruchu komunistycznego („Trójki Antykomunistyczne”).

Od r. 1943 należał już do ścisłego kierownictwa Dowództwa NSZ (części niescalonej z AK), był członkiem Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej, a od lipca 1944 r. szefem Oddziału I KG NSZ. W czasie Powstania Warszawskiego, o którego wybuchu nie został powiadomiony przez dowództwo AK, dowodził m.in. na Ochocie oddziałem NSZ. W okresie późniejszym pełnił funkcje komendanta Okręgu VIII (Częstochowa), a następnie Okręgu II (Poznań) NSZ. Organizował wywiad NSZ oraz kontynuował walkę na odcinku antykomunistycznym (także z oddziałami Armii Radzieckiej). W tym czasie został mianowany przez gen. Emila Fieldorfa „Nila” komendantem Obszaru Zachód poakowskiej organizacji „Nie”.

Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Poznania, gdzie dla kamuflażu wstąpił w szeregi Milicji Obywatelskiej. Jak można przeczytać w cytowanym we wstępie artykule, Kasznica za cel powojennej działalności postawił sobie: „zdobywanie informacji o charakterze wojskowym i społecznym, penetracja szeregów partii i nowo tworzonego wojska”. W tym celu przekształcono „Nie” w „organizację o charakterze wojskowym i wywiadowczym – Armię Polską w Kraju Zachód (AP)”. Od czerwca 1945 r. pełnił funkcję szefa wywiadu OP, zaś od sierpnia został p.o. komendanta NSZ.

Na przełomie 1945 i 1946 r. wraz z kierowaną strukturą NSZ wszedł w skład Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W ramach akcji wywiadowczej współorganizował finansowaną przez Amerykanów (CIC) siatkę dywersyjno-wywiadowczą działającą na terenie kraju (o działalności siatki regensbursko-monachijskiej i współpracy z nią Kasznicy pisał ostatnio Jan Żaryn w pracy „«Taniec na linie i nad przepaścią». Organizacja Polska na wychodźstwie i jej łączność z krajem w latach 1945-1955”, Wyd. IPN, Warszawa 2011, s. 95-97).

Kasznicę aresztowano 15 lutego 1947 r. w Zakopanem. Po trwającym ponad rok śledztwie postawione zostały Kasznicy zarzuty. Wśród nich, poza zarzutem współpracy z Gestapo na odcinku zwalczania podziemia komunistycznego oraz przewodnictwa sądom kapturowym wydającym wyroki śmierci na działaczy komunistycznych, „za szczególnie niebezpieczną dla ówczesnych władz uznano tworzoną przez Kasznicę sieć wywiadowczą, która zbierała przekazywane za granicę materiały na temat sytuacji politycznej, wojskowej i gospodarczej w kraju” (M. Szczesiak-Ślusarek, „Ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych…”).

W toku trwającego blisko dwa miesiące procesu Kasznica skazany został na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia. Wyrok wykonano 12 maja 1948 roku. Po ponad czterdziestu latach, w roku 1992 orzeczeniem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego wyrok uznano nieważny.

Maciej Motas
http://sol.myslpolska.pl/

Gdy porównać zarzuty stawiane płk. Kasznicy przez żydokomunistyczne władze z zarzutami, jakie można postawić szumowinom rządzącym Polską – m.in. demontaż Państwa Polskiego i likwidacja gospodarki – to na jakie kary powinni zasłużyć ci ostatni? Rozerwanie końmi? Łamanie kołem? Wbicie na pal? Ugotowanie żywcem w oleju? Przepiłowanie żywcem na pół? Warto by się skonsultować z banderowcami…
Admin.

Komentarze 2 do “Odnaleziono szczątki Stanisława Kasznicy”

 1. Infonurt2 ( na domenie http://www.infonurt3.com) : ADM zapomniałeś o seryjnym samobójcy- bo taki komunikat będzie w mediach gdy Polacy dojdą do władzy – tylko nazwiska się będą zmieniały- no i jak we Francji po IIWS – ze zdrajcami postąpił Charles André Joseph Marie de Gaulle – będzie tego kilka tysięcy – na jednego zamordowanego Polaka w ostatnich 23 latach – 10 zdrajców – też znany licznik z IIWS – tak mordowali nas a nie Żydów – Niemcy -dziś znani jako naziści. Pamiętajcie że tylko w Zamachu smoleńskim zginęło więcej generałów niż w IIWŚ

  Wikipedia : Na czele państwa i rządu (1944–1946)

  3 czerwca 1944 Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego (CFLN) został przekształcony w Tymczasowy Rząd Republiki Francuskiej (GPRF), na czele z de Gaullem (…)

  W sprawach polityki wewnętrznej, bolesna kwestią okazało sie rozliczenie ze zwolennikami rządu Vichy oraz osobami podejrzewanymi o kolaborację z Niemcami w toku wojny. Zgodnie z oficjalnymi danymi stracono 10 522 osoby (pośród nich 8348 bez sądu, przez członków ruchu oporu). Sam de Gaulle ułaskawił 1303 osoby, w tym marszałka Pètaina, któremu wyrok śmierci zmieniono na dożywotnie więzienie. Rozstrzelano natomiast po procesie Pierre’a Lavala- premiera rządu Vichy[18].

 2. Sybirak said

  Czas leci. Świadkowie zbrodni ludobójstwa „pod płaszczykiem” komunizmu i stalinizmu na narodzie Polskim rządzącej w PRL koczującej nacji, albo już nie żyją, albo dożywają swoich dni.

  APELUJĘ !

  Zbierajcie pieczołowicie wszystkie dostępne świadectwa zbrodni i prześladowań Polaków, relacje świadków, listy, dokumenty, zdjęcia, odnośne publikacje, nazwiska oprawców i decydentów. Przechowujcie je w bezpiecznych miejscach, lub u zaufanych ludzi. Nie chwalcie się zbiorami, bo mogą „wyparować”.

  Nie możemy liczyć na archiwa państwowe ponieważ są penetrowane przez mafię, a dowody zbrodni są niszczone lub wykradane
  (przykładowo likwidacja archiwów Moczara, wielotygodniowe grzebanie w zbiorach IPN przez Michnika).

  Wcześniej czy później zbrodnicza koczująca mafia utraci władzę w Polsce i jej zbrodnie
  trzeba będzie rozliczyć, oddając hołd tym co dla Polski cierpieli i życie oddali.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: