Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AQQ o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
  ! o Drażnienie Ruskiego
  Andzia o Wolne tematy (38 – …
  Marucha o Wolne tematy (38 – …
  w o Drażnienie Ruskiego
  Sebastian o Pat Buchanan przeciwko Finland…
  ! o Wolne tematy (38 – …
  Piotr B. o Drażnienie Ruskiego
  Marucha o Drażnienie Ruskiego
  UZA o Norman Finkelstein: Rosja ma h…
  Dw1278 o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Drażnienie Ruskiego
  Tadek o Drażnienie Ruskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Viktor Orban – buntownik (nie bez powodu)

Posted by Marucha w dniu 2013-02-25 (Poniedziałek)

Komunizm jest nagi

Dziesiątki tysięcy Węgrów zebrało się na Placu Bohaterów w Budapeszcie, by oddać hołd Imre Nagy’owi, przywódcy węgierskiego powstania z roku 1956 i innym bohaterom tamtych dramatycznych wydarzeń. Do mikrofonu podszedł młody Viktor Orban. W białej koszuli, z wpiętym znaczkiem „Solidarności”, nieogolony, jakże inny od aparatczyków przemawiających przed nim. Przygotował poprawnie polityczne przemówienie, ale w ostatniej chwili postanowił przemówić z głowy i od serca. Z głośników popłynęły mocne słowa, atakujące komunistów. Jakże różne od pojednawczej nowomowy. Wezwał do wycofania wojsk sowieckich z Węgier i do demokratycznych wyborów. Przez tłum przeszedł szmer, konsternacja, a potem burza oklasków.

Ten młody buntownik powiedział to, co myślała większość zebranych. Odwaga została doceniona, Orban – buntownik wszedł na stałe do grona najważniejszych polityków węgierskich.

Wychowanek Sorosa

Zaczęło się rok wcześniej, w akademiku budapesztańskiego Uniwersytetu im. Eotvosa. Grupa studentów prawa w dyskusjach przy winie, doszła do wniosku, że komunizm jest nieszczęściem Węgier. Zrodził się pomysł, żeby powołać organizację pod nazwą Związek Młodych Liberałów FIDESZ. Był to schyłkowy etap tzw. „gulaszowego komunizmu”. Na czele reżimu, od 1956 r. stał Janos Kadar. Grupa z akademika stawała się coraz bardziej znana. Wówczas na młodych liberałów zwrócił uwagę George Soros, milioner inwestor finansowy, wspierający ruchy demokratyczne. Wysłał młodego Viktora na stypendium do Oxfordu.

Kilka lat później Orban zbuntuje się przeciw wizji Sorosa tzw. „społeczeństwa otwartego”. Orban zbuntuje się przeciwko swojemu mentorowi.

Od liberała do konserwatysty

Początki FIDESZU to próba budowy partii o profilu liberalnym. Orban dojrzewał jednak. Jego poglądy stawały się coraz bardziej konserwatywne. Narodowa tradycja, tradycyjna rodzina i gospodarka wolnorynkowa podporządkowana interesom narodowym. Te wartości stały się podstawą nowego programu. Partia zaś przybrała nową nazwę Węgierska Unia Obywatelska FIDESZ. Nowy program, nowa nazwa, ale przede wszystkim setki tysięcy nowych wyborców. FIDESZ wygrywa wybory w 1998 r., Orban staje na czele nowego rządu. „Victoria Viktora” – tytułuje artykuł o sytuacji politycznej na Węgrzech jeden z dzienników.

W cieniu Trianon

Nie można zrozumieć współczesnej sytuacji politycznej Węgier bez znajomości ustaleń traktatu z Trianon z roku 1918. Wskutek ustaleń międzynarodowych i okrojenia terytorium, poza granicami Republiki Węgierskiej pozostały miliony Węgrów. Jedno z pierwszych wyzwań, które stanęło przed nowym rządem to przygotowanie tzw. „Karty Węgra”, przyznającej obywatelstwo wszystkim Węgrom zamieszkującym poza granicami. Rośnie napięcie z sąsiadami. Szczególnie na linii Budapeszt – Bratysława.

Gyurcsanyi oportunistyczny rywal

Pierwsza porażka Orbana, wiąże się z pojawieniem na scenie politycznej Ferenca Gyurcsanyi’ego. Ten wysoki blondyn w okularach, sprawny technokrata przyćmił na pewien czas gwiazdę Orbana. Socjaldemokraci triumfowali. Aż do tego dnia, kiedy wypłynęły na jaw tzw . „taśmy prawdy”. Nagranie z zamkniętego spotkania węgierskich socjalistów.

„Kłamaliśmy cały czas, wszystko spieprzyliśmy”. Te słowa wypowiedziane przez szefa rządu musiały zrobić na Węgrach wrażenie. Nad Dunajem zawrzało. Tysiące Węgrów wyszło na ulicę. Protesty zamieniły się w zamieszki i regularne walki z policją. Orban do protestujących się nie przyłączył. Wezwał Gyrcsany’iego do odejścia. To był koniec oportunistycznego premiera. Buntownik – Viktor pokonał oportunistę – Ferenca. Gwiazda Orbana rozbłysła ponownie.

Orban vs. Unia Europejska

FIDESZ triumfował. Takiego zwycięstwa jeszcze nad Dunajem nie było. Orban otrzymał silny mandat demokratyczny do działania. I Orban zaczął działać z wielką determinacją. Zmiana konstytucji, wprowadzenie podatków od wielkich instytucji finansowych. Orban zrobił to o czym inni bali się nawet pomyśleć. Natura buntownika wzięła górę. Na reakcję skostniałej Unii Europejskiej nie trzeba było długo czekać. Orban stał się „Czarnym Piotrusiem” Unii Europejskiej, przedstawianym jako zagrożenie dla demokracji.

Co dalej, czyli między Jobbikiem, a Bajnaiem

Kryzys dotknął Węgry bardzo mocno. Poparcie dla Orbana choć nadal duże, spadło wyraźnie. Po prawej stronie węgierskiej sceny politycznej pojawiła się nowa formacja – Jobbik. Formacja jawnie nacjonalistyczna, z drugiej strony ciągle silni są socjaliści, którzy występują pod sztandarem obrońców demokracji. Kandydatem socjalistów na premiera jest Gordon Bajnai – ulubieniec brukselskich salonów.

Viktor Orban przeszedł długą drogę. Przekonał się jak trudno być buntownikiem. Buntował się wielokrotnie. Nie był to bunt bez powodu. Powodem było dobro ukochanej Ojczyzny. Wytrwał jednak i z tej drogi nie zejdzie.

Czy zwycięży w następnych wyborach ? Jedno jest pewne, nie przyłączy się do oportunistów – nigdy.

http://mariusz-pankowski.salon24.pl

Komentarze 3 do “Viktor Orban – buntownik (nie bez powodu)”

 1. powinno sie pisać wg mnie ukochanego kraju

 2. Kronikarz said

  ; – )

 3. Tekla said

  Tragiczne losy rodziny węgiersko-polskiej.
  .
  Ojciec Węgier zamordowany z Charkowie ,zona i dwie córki zginęly z rąk hitlerowców..
  I teraz tylko sie upamietnia tablicami śp.Aladara Emanuela Korompay-a,i ani słowa o tragicznym losie Jego dwóch córek i żony..!!
  ” W imię partnerstwa strategicznego z Niemcami i fałszowania historii”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Alad%C3%A1r_Em%C3%A1nuel_Korompay

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: