Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  UZA o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Быдлошевский Л.З. o Polski prawnik komentuje karę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Instrukcje płk Julii Brystygier o tym, jak walczyć z Kościołem

Posted by Marucha w dniu 2013-02-28 (Czwartek)

W ramach serii „Normatywy aparatu represji” wydawanej przez krakowski Oddział IPN ukazała się publikacja ukazująca zamierzenia komunistów i odsłaniająca kulisy tajnych działań wymierzonych w Kościół katolicki.

 

W tomie, przygotowanym przez historyków z Krakowa i Katowic, zebrano podstawowe dokumenty wydane przez Julię Brystygier, dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (i jej zastępców), kierującą antykościelną działalnością MBP w latach 1945–1953.

Julia Brystygier zwana „Krwawa Luną”. Nosiła różne imiona i pseudonimy: Julia, Luna, Daria, Maria, Ksenia. Różne nazwiska i ich pisownie: Prajs, Preiss, Brystygier, Brystiger, Bristiger, Brüstiger, Briestiger. Różne nazwiska ale ta sama kobieta – jedna z najmroczniejszych postaci powojennego reżimu. Jej droga do służb była jednak nietypowa.

Trafiali tam raczej ludzie ze społecznych nizin, niewykształceni. A ona nie szukała społecznego awansu, miała doktorat. Była wszakże dla resortu wartościowa, bo przydatna w dużo bardziej wymagających zadaniach niż wybijanie zębów przesłuchiwanym – tłumaczył prof. Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, autor m.in. książki „Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1990”. Formalnie zawdzięczała swój przydział kierownikowi resortu MBP, Stanisławowi Radkiewiczowi. Ale było tajemnicą poliszynela, że kochankiem Brystygierowej jest Jakub Berman – jeden z najważniejszych funkcjonariuszy nowego reżimu.

Trudno o lepsze zdjęcie Brystygierowej. Może jej synalek, Michał Brystygier, by wrzucił coś na Internet?

Nie tylko on. W swej bogatej karierze była w Rosji przez dłuższy czas równocześnie kochanką Bermana, Minca i Szyra – mówił o niej w swoich audycjach w Radiu Wolna Europa Józef Światło, pułkownik organów bezpieczeństwa, który pod koniec 1953 r. uciekł na Zachód.

W omawianych latach aktywność operacyjną przeciw Kościołowi katolickiemu podejmował Wydział V Departamentu V MBP, sekcje 5 wydziałów V wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa oraz wyznaczeni funkcjonariusze referatów 5 powiatowych urzędów bezpieczeństwa publicznego. Cezurą początkową jest moment powołania Wydziału V Departamentu V MBP, datę końcową wyznacza powołanie nowego Departamentu XI MBP, który przejął kompetencje operacyjnego zwalczania Kościołów i związków wyznaniowych.

Przez cały czas istnienia Departamentu V jego dyrektorem była słynna Julia Brystygier (z domu Prajs) – pedagog, doktor filozofii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, przedwojenna komunistka, która w resorcie bezpieczeństwa pracowała w latach 1944–1956. To ona położyła podwaliny pod zainstalowanie sieci agentów w kuriach i parafiach, zarówno wśród świeckich pracowników, jak i wśród duchownych.

Należy wziąć pod uwagę antagonizmy pomiędzy poszczególnymi księżmi, spory ambicjonalne i spory na tle walki o zdobycie lepszej pozycji materialnej i w hierarchii kościelnej – pisała.

Do inwigilacji szkolnych katechetów chciała pozyskiwać uczniów starszych klas. W publikacji pokazano metody, środki i organizację pracy operacyjnej MBP oraz szczegółowe instrukcje wskazujące jak zwalczać zakony, seminaria duchowne, katolickie organizacje młodzieżowe czy charytatywne, przeciwdziałać aktywności duszpasterskiej, obecności duchownych w szkołach oraz jak dynamizować tzw. ruch księży patriotów czy zabezpieczać reżimowe akcje i imprezy.

Przeszła pod koniec życia (zmarła w 1975 r.) interesującą przemianę. „Krwawa Luna” zbliżyła się do środowiska Lasek, a ściślej: do tamtejszego Zakładu dla Niewidomych, którego personel słynął z gościnności i otwartej postawy wobec ludzi o zgoła odmiennych życiorysach.

Przyjęła chrzest, pod wpływem tamtejszych sióstr franciszkanek przeszła coś w rodzaju nawrócenia. Wiadomo o tym jednak głównie z donosów tajnych współpracowników bezpieki, którzy inwigilowali zakład w Laskach.

Książka napisana przez historyków IPN to bogaty zbiór instrukcji, wytycznych i okólników, opracowanych zgodnie z najnowszym stanem badań, pozwala na weryfikację dotychczasowych ustaleń i postawienie nowych tez badawczych związanych z priorytetami działań operacyjnych UB przeciw Kościołowi. W tomie znalazły się instrukcje, wytyczne i okólniki wydawane przez dyrektor Departamentu V MBP (oraz jej zastępców), zaś w aneksie dokumenty instancji niższych będące – w przekonaniu redaktorów tomu – pochodną wytycznych centrali. Dodatkowo w aneksie zamieszczono fragmenty narad MBP, jeśli wygłaszane tam referaty zawierały wytyczne dotyczące działań przeciwko Kościołowi.

Instrukcje, wytyczne, okólniki dyrektor Departamentu V MBP dotyczące działań przeciwko Kościołowi katolickiemu w latach 1945–1953, wybór i opracowanie Adam Dziurok, ks. Józef Marecki, Filip Musiał, wstęp Adam Dziurok, Filip Musiał, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie i Wydawnictwo Avalon, Kraków-Katowice 2012, ss. 424.

Tomasz Szymborski
Pracował w „Rzeczpospolitej” i „Dziennik. Polska Europa Świat”. Laureat Nagrody Watergate SDP za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego ( 2003 r.).

http://wpolityce.pl/

Luna Brystygierowa odwaliła kawał dobrej roboty. Dzisiejsze dziwki dziennikarskie w rodzaju Tomasza Lisa mają się na kim oprzeć.
Admin

Komentarzy 16 do “Instrukcje płk Julii Brystygier o tym, jak walczyć z Kościołem”

 1. Zbyszko said

  Nieprawdopodobne wyrachowanie. Poświęcenie całego życia na walkę z Kościołem, pod którego Skrzydła schowała się u schyłku swojego podłego życia…
  A coż to takiego stało się u schyłku jej życia…
  …ona byc może zdążyła „schowac” pod Skrzydła

 2. 25godzina said

  @Zbyszko
  Ale przecież to współcześnie ideał życiowej postawy. Gdyby jeszcze np „przeprosiła” to z miejsca zostałaby moralnym autorytetem.

 3. Boryna said

  A major KBW i prokurator okręgowy w Kielcach Zygmunt Bauman doczekał się intronizacji na czołową postać Kongresu Kultury Polskiej we Wrocławiu i na wyższych uczelniach uchodzi na największy autorytet naukowy.

 4. Kronikarz said

  „Przyjęła chrzest, pod wpływem tamtejszych sióstr franciszkanek przeszła coś w rodzaju nawrócenia. Wiadomo o tym jednak głównie z donosów tajnych współpracowników bezpieki, którzy inwigilowali zakład w Laskach.”

  „Wiadomo o tym jednak głównie z donosów tajnych współpracowników bezpieki,”

  Dobre !!!

 5. Józef Piotr said

  Jak zwykle ta sama rasa!

 6. Kar said

  miala w sobie psie geny…miala chora ambicje dochrapania sie posadki-pomnika jaki jest ponizej

 7. Boydar said

  Tak sobie myślę, że może dożyjemy dnia publikacji prawdziwego zestawienia delegacji służbowych do seminarium?

 8. Dictum said

  Nie chcę przesądzać, Pan Bóg to wie najlepiej, ale na gołe oko, to ochrzciła się dla świetego spokoju za namowami naiwnych siostrzyczek, u których na stare lata znalazła opiekę. Nie wypadało odmówić.

 9. RomanK said

  Panie Dictum,,na oko to pan wie mozna umrzec….A jak to bylo nawrocenie na miare Lotra, czy Pawla????
  I lzycie tu Swieta Lune -ktorej przywrocilo Wiare i Zwrok????? i nawet moze cnote????
  Myslicie ze lzenie na raz dwoch swietych ujdzie Gajowemu na sucho…w sumie to jego Gajowka i on na to wam pozwala????
  Strzelil pieron w Vatycan….nie pierwszy nie ostatni i nic sie nei stalo..ale Gajowka pod gontem:-)))

 10. 166 bojkot TVN said

  Za współczesna Brystygierową robi profesor Magdalena Środa z domu Ciupakówna.

  Robi za Brystygierowa na odcinku ynteletualnym, sama twierdząc, że „my Intelektualiści….”. No żesz q… jaka Środa tacy intelektualiści.
  Telewizje osiągnęły właśnie szczytowy poziom, takich intelektualistów jakich zapraszają (Środa, Kalisz, Krzemiński, Hartman)

  Środzina-Brystygierowa usiłuje wykastrować nas wszystkich z myślenia o wierze, o Kościele, o roli prawdziwych księży, nie tych podróbek wciśniętych do kościoła przez Brystygierową. Usiłuje obrzydzić Kościół w każdej wypowiedzi, w każdej telewizji, jakby miała płacone od antykościelnego urobku. Nie ma nigdy żadnego adwersarza, sama z góry narzuca swój zboczony do granic tolerancji lewacki punkt widzenia. To babsko jest zapraszane do wszystkich telewizji, albo wszystkie telewizje muszą ja pokazywać.
  Środa środę, Środa w czwartek, Środa w piątek, w sobotę chyba jej nie ma bo ma szabas.

  Czy ktoś wie, czy aktorka Kinga Preis („gospodyni ojca Mateusza” jest krewną Luny Brystygierowej?

 11. Boryna said

  ad.10.
  Juliusz Braun zrobił wiele ,aby TVP wróciła do czasów J. Urbana. Od lat nie było tylu czerwonyxh na ekranie. I on kiedyś udawał opozyzjonistę i katolika tak jak Dworak.

 12. RomanK said

  Panie Boryna….a kto Polakom kaze ich ogladac???????
  No niech mi pan powie ..co by bylo gdyby wyrzucil z domu tekewizor, a postawil na to miejsce fotel i kazdy wieczor czytal dzieciom Katechizm Zywota Swietych i czytanki….tak jak moja Babcia i Matula robila?????
  Ze co cala wies by sie smiala??? ano wiem ..wtedy tez sie zmiala:-)))) dzis ja sie smieje:-))))

 13. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 14. Jacek said

  re: 10
  Kinga Anna Preis ur.1971 we Wrocławiu.
  W 2010 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
  Jej partnerem jest Piotr Borowiec, operator filmowy[
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kinga_Preis

 15. Dictum said

  ad. 9
  Panie Romanie, wierzę – jak Pan – w cudowne nawrócenia i każdemu łotrowi tego życzę. Ale po ludzku wypowiadam swoją ludzką myśl, że może się wydawać… itd.
  Jeśli siostry w Laskach nawróciły naprawdę tę zbrodniarkę, to chwała im za to!

 16. 166 bojkot TVN said

  15/Dictum
  Może i zbrodniarka się nawróciła.
  Dziwi miłosierdzie sióstr dla zbrodniarki, może miała tam kogoś z rodziny, albo duże „wpisowe”.
  Zbrodniarz – każdy – po pierwsze powinien ponieść karę za zbrodnie jako podstawowe rozliczenie z bliźnimi tu na ziemi.
  Czy się nawrócił, czy nie, to są jego rozliczenia z Bogiem. Zbrodniarze w typie Brystygierowej i jej ziomków w Polsce tuż po wojnie, nie mają moralnego istnienia w jednej przestrzeni z Polakami, ofiarami ich ohydnych zbrodni, ani oni ani ich dzieci i wnuki.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: