Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marguar o To Wojna
  Emilian58 o To Wojna
  minka o O pożytkach z sentencji
  Jack Ravenno o To Wojna
  Jack Ravenno o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  Waldemar Bartosik o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  Waldemar Bartosik o O pożytkach z sentencji
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  dr TS o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  dr TS o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

75. rocznica Kongresu Berlińskiego

Posted by Marucha w dniu 2013-03-13 (Środa)

75 lat temu 6 marca 1938 r. w Berlinie na Kongresie Polaków dr Jan Kaczmarek, sekretarz generalny i kierownik naczelny Związku Polaków w Niemczech, ogłosił Pięć Prawd Polaków. Ten katechizm narodowy był dla mniejszości polskiej w Niemczech podstawą narodowego bytu, a w obliczu niemieckiej agresji sprawdzianem postaw patriotycznych aż po daninę krwi.

Gdy dziś Ojczyzna nie potrafi się upomnieć o prawa swoich braci zamieszkujących niemieckie landy, z podziwem i szacunkiem wspominamy półtoramilionową mniejszość polską zamieszkującej Republikę Weimarską, która w sierpniu 1922 r. założyła organizację broniącą jej praw – Związek Polaków w Niemczech z siedzibą w Berlinie.

Symbolem Związku stał się Znak Rodła. Niełatwo było żyć Polakom w otoczeniu żywiołu niemieckiego na Dolnym Śląsku, w Brandenburgii, Saksonii, Nadrenii, Westfalii czy Prusach Wschodnich z Warmią, Mazurami i Powiślem oraz w Prusach Zachodnich.

Gospodarni i zdyscyplinowani niemieccy sąsiedzi „wymuszali” na Polakach uczenia się postaw gospodarności i solidarności. Dzięki tym postawom Polacy wypracowali status mniejszości narodowej, który pozwolił jej zachować kulturę nawet w okresie rozwijającego się narodowego socjalizmu.

Wraz z wybuchem wojny Związek Polaków w Niemczech zostaje zdelegalizowany, a jego majątek skonfiskowany. Wielu działaczy otrzymuje powołanie do Wehrmachtu z pieczęcią: „Achtung Polen!” – Uwaga, Polak! Członkowie Związku wpisani zostają na listę „wrogów Rzeszy”, masowo aresztowani w ramach czystek etnicznych i zgładzeni. Tysiące Polaków z terenów Rzeszy Niemieckiej osadzono w niemieckich obozach koncentracyjnych.

„Jest niedziela 6 marca 1938 r. w Berlinie rozpoczyna się Kongres Polaków w Niemczech” – spokojny i stanowczy głos spikera relacjonuje w archiwalnym nagraniu historyczny zjazd Polaków w Berlinie.

Na ulicach Berlina dominują faszystowskie flagi. Za rok rozpocznie się straszliwa wojna. Ale wtedy Hitler obawiając się represji wobec mniejszości niemieckiej w Polsce, toleruje odbywające się w Theater des Volkes obrady Kongresu Polaków, na który przyjechało 5 tys. delegatów. [Dziś żadnych represji nie ma, jest za to upokarzające lizanie dupy niemieckim sąsiadom i niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce. Tak zcwelowana Polska jeszcze nie była w całej swej historii, włącznie z okresem rozbiorów.  – admin]

Ks. dr Bolesław Domański, Prezes Związku Polaków, nazywany „Patronem Polaków w Niemczech”, jakby przeczuwając nadciągającą wojenną zawieruchę, która unicestwi miliony istot, podważy podstawowe wartości cywilizacji europejskiej i zagrozi polskości na tych ziemiach, ogłasza katechizm narodowy – Pięć Prawd Polaków. Odwołują się one do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, ojczyzny. 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem; 4. Co dzień Polak Narodowi służy 5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle. Polska społeczność w Niemczech niebawem zda egzamin z tych wartości, przyjmując je za swoje.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, jak wówczas oznajmiono, „nie z rozumu mędrców wielkich się wywodzą, ale z najprostszych serc Ludu Polskiego wydobyte są” i zostały skierowane „do wszystkich serc polskich w świecie”.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

Tadeusz Szczyrbak
http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 35 do “75. rocznica Kongresu Berlińskiego”

 1. JO said

  Polak Polakowi Bratem moze byc jedynie wowczas, gdy Polak zrozumie kto jest i jak byc Polakiem. Bratem mozna byc jedynie w Chrystusie i przez Chrystusa a To Uczy, te wiedze daje jedynie Tradycyjny Katolicyzm. Tylko Tradycyjny Katolik jest Polakiem=Ortodoksa a nie judeokatolik, ateista buddysta, machometanin, talmudzista….etc, chociazby mial slowianskie geny…

 2. JO said

  Stanmy sie NA NOWO Batorymi, Lechitami, Polanami, Litwinami, Lemkami, Wolynianami…………….POLAKAMI=ORTODOXAMI i stanmy do WOJNY -KRUCJATY o Nasza Ojczyzne – ziemie i Przestrzen dla Naszych Dzieci

 3. Kibic said

  http://www.itvl.pl/news/poznaj-stary-lublin-kosciol-sw-michala

 4. AlexSailor said

  @Admin
  Zauważył Pan niezwykle trafnie:
  ” włącznie z okresem rozbiorów.”

 5. Przecław said


  Serbowie Łużyccy śpiewają. Ich język do dzisiaj z pewnością nie różni się bardziej od literackiego języka polskiego niż inne gwary w Polsce.
  Propaganda szwabska jak i też V kolumna w Polsce na czele z tubą Michnika twierdzi, że gwara kaszubska lub śląska to rzekomo odrębne języki. Oni ukrywają fakt, że Słowianie przebywają na swoim terytorium od 11 tysięcy lat. Nietrudno domyśleć się dlaczego, sami są przecież niechcianymi intruzami na nieswojej ziemi.

 6. Carlos said

  polak polakowi bratem”-od 15-stu lat walcze w Chicago z „polakami”z Gor,z Moniek, z Debicy i skadkolwiek by nie byli- sa skurwysynami ktorzy czekaja na moje lub Twoje potkniecie.Przed wyjazdem do USA nigdy nie myslalem ze narod moze byc tak wredny.Do tego jesli sie przedstawiam mowiac ze jestem z Wroclawia od razu wyczuwam rezerwe.Sorry ale takie mam odczucia i doswiadczenia w tutejszej „polonii”.Byc moze przeszkadza im moja elokwencja(choc nie jest az taka super) i moja wiedza na tematy polityczne (jestem przeciw wszystkim partiom w Polsce) a tu rzadzi PIS ?! Ukulem dla siebie takie powiedzonko: ” w Polsce (przed moim wyjazdem) na stu ludzi 3-4 bylo h….i -reszta byla o,key a w chicago na stu ludzi 3-4 jest o,key”.

 7. JO said

  ad.6. Ma Pan doczynienia NIE z Polakami a z LEMINGAMI

  Moja Zona zachorowala. Mam pelna wies Rodziny ale pomogli mi od razu TRADYCJONALISCI z Bractwa Piusa X. Wzieto od razu moja Zone do Szpitala. Zaopiekowano sie Gospodarstwem , reszta rodziny do momentu az zorganizowalem Pomoc a wies ruszyla sie dopiero potem…niestety wciaz Wies Lemingow. Prosze Boga by te Wies Nawrocil….

  Od Lemingow trzeba sie otrzepywac lub trzymac ich na dystans. Lemingi sa Grozne i trzeba Pamietac , ze POLAK TO TRADYCYJNY KATOLIK, tylko !!

 8. Przecław said

  ad.6
  Ma się rozumieć, że Ty Carlos, zaliczasz się do tych 3-4 sprawiedliwych spośrór 100 skurwysynów,wierzymy ci na słowo.
  A tak na marginesie, czy języka polszczyzny uczył cię niejaki Kupa Wojewódzki, wiesz przecież co to „sorry”, a to już dowód że należysz do „elity”.

 9. Przecław said


  Oto przykład „polszczyzny” w wykonaniu Kupy W.
  Dalej mode lemingi, macie wreszcie co naśladowoć…

 10. Re: 7 JO
  W/g moje opinii – „lemingi” to ci wszyscy,ktorym talmudyzm w glowach „poprzewracal”, ktorzy wyznaja i uprawiaja syjonistyczna doktryne „podwojnej etyki” (podwojnego standardu moralnego) i ktorzy niekonicznie musza byc zydami…a wyznaja glownie „cel uswieca srodki” czyli „kasa i przywileje sa dla „nich” najwazniejsze…”…bez wzgledu na koszty i za wszelka cene…
  Na tym swiecie sa dobrzy i zli ludzie…A ze za wiekszoscia „przekretow” stoja i kreuja zydzi wraz ze swoimi „kreaturami” na froncie nalezy unikac i kurz otrzepywac z wlasnego ubrania…
  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Przecław said

  ad.8.
  Zdanie na dole, powinno być ” polskiego języka” zamiast ” języka polszczyzny”. Przepraszam.

 12. Przecław said

  ohttp://fakty.interia.pl/news-dziadek-angeli-merkel-nazywal-sie-kazmierczak,nId,942534 Prawdziwe nazwisko kanclerzyny to KAŹMIERCZAK

 13. Przecław said

  http://fakty.interia.pl/news-dziadek-angeli-merkel-nazywal-sie-kazmierczak,nId,942534

 14. Marucha said

  Re 12, 13:
  A nie Kasman albo Kacenelbogien?

 15. Przecław said

  Matka kanclerzyny nazywała się „Jentsch” co mi wygląda na polskie nazwisko w transkrypcji niemieckiej.
  Biologiczny dziadek to Wojciechowski, a przybrany ojciec Rychlicki.
  Tak więc cała rodzina kanclerzyny to Polacy, lub Wasser-Polacy. Jej ojciec był pastorem. Nie chcę wyciągać wniosków odnośnie przekonań politycznych i narodowych jej rodziny, tu spekulacje mogą łatwo zawieść. W każdym razie z pewnością jest dobrze zorientowana w polskich sprawach.
  Charakterystyczne, że zarówno angielska jak i niemiecka wikipedia ukrywają polskie nazwiska jej rodziny.
  Antypolskie bydłoz wikipedii jak zwykle podaje miejsce urodzenia „Danzig, now Gdańsk”, ale jak jeszcze przedtem to milczą, choć na najmniejszą wieś w Wiekopolsce zawsze pamiętają jej szwabską nazwę.
  No, a Tusek wiedział, nie powiedział…, co z resztą można tutaj zrozumieć.

  ad.14. nic o tym nie wiem.

 16. Carlos said

  @8 Jak ty oceniasz mnie tylko po slowie „sorry” to PRZEPRASZAM ale nie dogadamy sie…

 17. Carlos said

  mialo byc „Ty”

 18. Przecław said

  ad.15.
  Faktycznie, trudno kogoś oceniać po wypowiedzianych 5 zdaniach.
  Przyznaję, że mam ALERGIĘ na słowo „sorry” i w ogóle polszczyznę wg.Kupy Wojewódzkiego.

 19. Ad. 15

  Gdańsk – nazwa miasta:

  ————
  Gdańsk, Gdańsko – n. pol. miejsce przeznaczone do składania da-ni-daniny, K’dani. Po śmierci św. Wojciecha i pokonaniu Prusów Bolesław Chrobry zakłada port i gród w 997 r. Kasz. Gduńsk[o]
  ————

 20. Kibic said

  http://ksiazki.wp.pl/gid,15403701,tytul,Zycie-prywatne-esesmanow-w-Auschwitz-Wstrzasajace-relacje-nastoletnich-Polek-ktore-pracowaly-dla-nazistow,galeria.html?ticaid=110397

 21. Carlos said

  wojewodzkiego nie cierpie

 22. Kazik said

  Tematem zajmował się Edmund Osmańczyk w wydanej kiedyś książce pt Polacy spod znaku Rodła .

 23. Przecław said

  #6,16,21. Carlos
  Być może miałeś rację opisując relacje z Polakami w Chicago. Mnie jest to trudno ocenić.
  Na słowo „sorry” wypowiedziane w polskim zdaniu ja tak reaguję, nie od dzisiaj. Cholera mnie bierze gdy ludzie nie szanują własnego języka, który jest darem Boga. Najlepiej to widać na przykładzie Kupy W., który celowo podmywa i niszczy język polski, po to aby z Polaków zrobić bezmózgie bydło pozbawione własnego języka, który jest głównym spoiwem i przekażnikiem tradycji.
  O swój język trzeba dbać, nie zanieczyszczać go, nie brudzić.

 24. Przecław said


  Tu mamy widomy cel, do którego zmierza Kupa Wojewódzki i jemu podobni. Przekształcenie Polaka w debila gatunku „homo americanus”
  W tym celu Kupa narzuca materialistyczny kult „dulara”, znany dawniej jako kult złotego cielca, wrabia Polaków w kompleks niższości względem pacanów bijących rekordy światowej ciemnoty i naiwności, odzwyczaja ich od własnego języka. Na filmie, #9, widać że nawet Max Kolonko jest zażenowany wybrykami Kupy, jednak jako gość zachowuje rezerwę. Kolonko, który zwyczjowo nosi marynarkę i krawat, niestety dostosował się tutaj zewnętrznie, przynajmniej częściowo do reguł ubioru Kupy.

  Autor filmiku nie reprezentuje najwyższego poziomu,tutaj jednak trafnie jednak odnotował scenki z życia amerykańskiego.

 25. Przecław said


  jeszcze raz to samo,o ile powyższe się nie wyświetli.

 26. Przecław said

 27. Przecław said


  załgane merdia szwablandu inscenizują „sensację Korneliusa, który odkrył…” Ani się zająkną, ze celowo ukrywali to od lat.

 28. Przecław said

  Przepraszam, ta wklejka nie na temat, miała być z Interii.

 29. Przecław said

  niestety, nie mogę wkleić odpowiedniego linku, bo nie ma go już w Interii. Wygląda na to że w trakcie mojego wklejania Interia usunęła ten artykuł i dlatego wszedł niewłściwy film.

 30. JO said

  Ad.27′, 28. Panie Przeclawie, Pani Doktor sieje Propagande majaca na Celu Sklocac Jeden Narod Polski.
  To Suka jakiej Swiat nie widzial, kolejna na slugach Zydo- Masonow. Sluchac JEJ nie moge I Dziwie Sie, ze Zaden Polak nie Mowi Jej NIE!!!!

 31. Przecław said

  Panie Carlos, ja dlatego dostaję szału, jak ktoś w polskim zdaniu używa słowa „sorry”, bo jest to wytrych, po którym już łatwo sypie się cała dalsza mowa. Do tego właśnie dążą gnojki typu Wojewódzkiego, do zeszmacenia języka polskiego, zaniku troski o jego jakość, o zastępowanie go międzynarodowym żargonem pachciarzy z Wall streetu.
  Udało im się zaszczepić wśród młodzieży, i nie tylko, brak poszanowania własnego języka i zapatrzenie w OHYDNY żargon na bazie slangu jankesów, jest to zjawisko, które w uczciwych luziach budzi WSTRĘT, a odruch złośliwej satysfakcji wśród wrogów Polski.

 32. Przecław said

  #30.JO
  Nie wiem o co Panu chodzi, bo nie wyartykułował Pan żadnego zarzutu.
  Może wg.Pana w złym znaczeniu żywa pojęć narodowych ? Z góry odpieram ten zarzut. Wykładowca MUSI dostosować się do pojęć panujących wśród słuchaczy, a jest to klub „kiboli”. Tu nie ma czasu i miejsca na tłumaczenia od Adama i Ewy.
  DOKTOR KULIŃSKA JEST ŚWIETNA, WIELKA CHWAŁA JEJ ZA TO. A Pan, Panie JO niech się najpierw ZAPOZNA z wykładem, a POTEM ZABIERA GŁOS, nie odwrotnie.

 33. JO said

  Ad. 32. To co wysluchalem, to wystarczy. Pani dr wspomina, ze Holokaustu kazdy z ksiazek zna, ze I Katyn jest Znany z sugestia jak sadze, ze to Zrobili Ruskie a nie Zydzi no I teraz oczywiscie Mordy na Wolyniu, ze to Zrobili Nacjonalisci Ukrainscy zamiast wskazywac na Talmud, ktory po dzis steruje I to jej USTAMI dzis pchajac do Konfliktow.

  Panie Przeclaie, Ta Kobieta jest Dobra? W Czym Pan widzi jej profesjonalizm? Toc ona Gada jak Masoneria sobie Zyczy aktualnie!!! Gada Bzdury!

  Pojecie Narodu, to niech Wyjasni Pojecie to I Jego Geneze nowoczesnego Rozumiewania I Powstania tej Defonicji Nowej Narodu o Filozofii Kolejnego Zydzizmu – Naturalizmu, ktora Niszczy Narody w starym slowa tego znaczeniu Rozumowania….

 34. JO said

  Baba dotyka tematu, ktory Ja Przerasta, tym bardziej, ze jak Mowi jest Krakowianka a nie KRESOWIANKA.

  Jej BZDURNE oswiadczenie, ze Polakow na Kresach juz nie Ma …buhahahah :)))
  Toc ona mowi Masonsko-Zydowskimi sloganami

 35. JO said

  Panie Przeclawie…..Panie Przeclawie

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: