Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Komornicy pod słabnącym nadzorem

Posted by Marucha w dniu 2013-03-18 (Poniedziałek)

Drastycznie wzrosła liczba egzekucji komorniczych. Pięć lat temu komornicy prowadzili 1,7 mln postępowań, a w roku ubiegłym już prawie trzy razy tyle. Równocześnie sądy zasypywane są skargami na działalność komorników.

Jak informuje „Dziennik Polski”, aby uporać się z lawiną 3,4 mln niezałatwionych spraw na koniec 2012 r., minister sprawiedliwości Jarosław Gowin postanowił po raz kolejny zwiększyć liczbę komorników. W listopadzie 1997 roku, gdy wchodziła w życie nowa ustawa o komornikach, działało ich 582. Dziś jest już ich 1089, a decyzją ministra jeszcze w tym roku ta liczba ma wzrosnąć do 1309.

Temu lawinowemu wzrostowi nie towarzyszy wzmocnienie sądów zajmujących się administracyjnym nadzorem nad pracą komorników i weryfikacją ich działań. To wielki problem, bo komornik – jako niezbędny element demokratycznego systemu prawnego – ma olbrzymią władzę. Brak odpowiedniego nadzoru może skłaniać do nadużyć, tym bardziej że komornicy są z jednej strony funkcjonariuszami publicznymi, a z drugiej – prywatnymi przedsiębiorcami pragnącymi zarobić jak najwięcej.

Bank Światowy w raporcie „Doing Business” już pięć lata temu (gdy egzekucji było dużo mniej) zarzucił Polsce, że w praktyce nikt skutecznie nie kontroluje komorników.

IK, PAP
http://naszdziennik.pl

Spokojnie, ktoś kontroluje komorników, na pewno. Dlaczego miałby ich nie kontrolować, skoro kontroluje rząd?
Admin

Komentarzy 10 to “Komornicy pod słabnącym nadzorem”

 1. żyrafa said

 2. żyrafa said

  Tymczasem w Hiszpanii. http://xportal.pl/?p=7800

 3. Pytek said

  Kto kontroluje tych komornikow (IMF, Bank EU….. ktorzy wlasnie okradli Cypr konfiskujac (lub nakladajac podatek jak kto woli) na wszytkie konta bankowe?
  Ciekawe ilu nastepnym jewro-pejskich banktrutom zrobia to samo.

 4. syoTroll said

  Komornik – niezbędny element demokratycznego systemu prawnego ? Niemożliwe. Kiedyś byli po prostu zbóje, teraz nastąpił ogromny krok naprzód …

 5. RomanK said

  Uwaga!
  Cus sie rodzi….

 6. prawy Polak said

  Komornik czyli paragrafowy zdzierca i złodziej .Tak złodziej ,bo paragrafem zabierze ci wszystko aby zaspokoić siebie /15% od sumy ściąganej z dłużnika/.Komornik cię zrujnuje ,zabierze ci wszystko ,sprzeda za bezcen.Zarobki komorników to średnio ok 50-60 tys. miesięcznie to Car i Bóg jak mawiano pod zaborem Rosyjskim. Lichwa ma pierwszeństwo nad wszystkim nie miarkuje się nad niczym.Polska staje się krajem komorników i lichwiarzy.Może Platforma Oburzonych to POwstrzyma ?.

 7. Zerohero said

  Re 5, RomanK

  1) Tak samo rodziało się wcześniejsza platforma. Ludzie mieli dość AWS, to im 3 tenorów PO założyło. Teraz też kombinują.

  2) Kukiz to kmiot podlizujący się Michnikowi (bojkot Kobylańskiego).

  3) Wartość merytoryczna tej gadaniny: ZERO. Konkretów: ZERO.

  4) kukiza coraz więcej w mediach. Ustawiają go na autorytet nawet jeśli niby krytykują albo się dystansują.

  Stado baranów już leci głosować.

 8. Rysio said

  „….Stado baranów już leci głosować….”

  A na przedzie tłumu wyborców z rozwianym włosami – bezskutecznie starającą się udawać świętą Joannę d’Arc – nasza bojkotka.

  🙂 🙂 🙂 🙂

 9. JO said

  Ad.5. a gdzie postulat Przywrocenia Wladzy Prawdzie? O, uslyszalem raz, szczesc Nam Boze. Uwazam, ze tam powinien znalezc sie Przedstawiciel Koscila Tradycyjnie Katolickiego. Solidny Fundament to Tradycja.

 10. Brat Dioskur said

  Ktos sugerowal ,ze komornicy powinni poruszac sie z obstawa…..Byc moze wczesniej tak ,kiedy zyl jeszcze Lepper .Otoz byl on podejrzany o pobicie kilku urzednikow ,ktorzy z jakichs tam powodow nie byli sklonni szybko i z korzyscia dla peptenta zalatwiac urzedowych spraw.Lepper mial zorganizowac bojowke ,ktora zamaskowana wieczorami dopadala takiego delikwenta ,a nawet w jednym przypadku wdarla sie do domu i dawala takiemu wycisk palkami ,owinietymi w mokre reczniki!
  Policja nie miala dowodow wprost i nikt nie przylapal ich na goracym uczynku,ale podejrzenia byly powazne.

Sorry, the comment form is closed at this time.