Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

SOL kontroluje pasażerów

Posted by Marucha w dniu 2013-03-18 (Poniedziałek)

Pasażerów oraz ich bagaże na wszystkich lotniskach w kraju od dziś kontrolują funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska (SOL). Ostatnim portem lotniczym, w którym Straż Graniczna przekazała punkty kontroli bezpieczeństwa, był Kraków-Balice.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo lotnicze zarządzający lotniskami mają obowiązek przejąć kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej do 18 marca 2013 roku.

Pracownicy Służby Ochrony Lotniska i Straży Granicznej (SG) mają podobne zielone mundury, a kontrola podróżnych i bagaży odbywa się według tych samych procedur co wcześniej. SOL sprawdza pasażerów przechodzących przez bramki, a także prześwietlając ich bagaż w poszukiwaniu niebezpiecznego narzędzia, od broni po nożyczki czy pilniczek do paznokci.

Straż Graniczna jedynie sprawuje nadzór nad kontrolą prowadzoną przez pracowników SOL. Do jej obowiązków należy kontrola paszportów, ochrona granicy państwa, prowadzenie działań pirotechnicznych, kontrola i nadzór nad przewożoną drogą lotniczą bronią.

– O północy kontrolę zarządzającemu przekazali funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Kraków-Balice – poinformowała Agnieszka Golias, rzecznik komendanta głównego SG.

– Odbywało się to etapowo, co pozwoliło wdrożyć się w nowe obowiązki Służbie Ochrony Lotniska – dodała.

W pozostałych portach lotniczych kontrola bezpieczeństwa została przekazana wcześniej. Jako pierwsi zrobili to funkcjonariusze Straży Granicznej na lotniskach w Łodzi i w Warszawie. Odbyło się to we wrześniu 2012 roku.

KZ, PAP
http://naszdziennik.pl

Komentarzy 10 to “SOL kontroluje pasażerów”

 1. Marcin said

  Ładne mundurki. Bardzo podobne do izraelskich. Nawet nie trzeba będzie dużo przerabiać..http://zluzuj.pl/files/Image/5962/gallery/2_5962_11.jpg

 2. JO said

  Nazizm , czerwona Komuna, przyuczanie ludzi do zycia w rezimie, upokarzanie ludzi poprzez ich rozbieranie, skanowanie, grzebanie w walizkach, 0 prywatnosci….jeden wielki oboz koncentracyjny a w nim Doktorzy Mendele…

 3. syoTroll said

  Macie rację to słoneczko faktycznie wygląda trochę podobnie do izraelskiego odpowiednika, ale taki już nasz los. Nie trzeba latać samolotami. A tak prywatnie o co chodziło z tymi Doktorami 15 …

 4. Rysio said

  Rysia – starego knura – nigdy te panienki, jak przechodzę przez bramkę na lotnisku – nie chcą ani rewidować, ani obmacywać.

  😦

  Dlaczego ???!!!

 5. Boydar said

  Panie Rysiu, od Pana po prostu bije niewinność, one to czują.
  A’propos, przypomniało mi się takie powiedzenie spod budki z piwem:
  „Obie siostry, obie Krysie, obie ku_rwy zdaje mi się”

 6. Rysio said

  🙂

 7. Sołtys said

  A to wszystko potrzebne jak wrzód na d…ie.Ktoś kto będzie chciał coś wypiepszyć w powietrze da sobie radę doskonale i te panienki mogą mu skoczyć.

 8. Admiku said

  #1, Marcin, a czy zauwazyles, ze wystarczy ten emblemat na rekawie polaczyc liniami w trojkaty i otrzymaja to o co im chodzi

 9. Philip z konopi said

  Powiem, ze niekulawe nawet te SOL-ki. Szkoda tylko, ze ten typ starzeje sie szybko.

 10. Rysio said

  re 9. Mów za siebie.

  Jak dojdziesz do mojego wieku – to wszystkie, ale to wszystkie wyglądają młodo i ponętnie.

  🙂 🙂 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.