Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Kierowcy mają dość. „To…
  J o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Lily o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Ukraińscy biskupi o „bratobójstwie” na Wołyniu

Posted by Marucha w dniu 2013-03-24 (Niedziela)

ORĘDZIE Synodu Biskupów Kijowsko-Halickiego Arcybiskupstwa Większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli w 70-tą rocznicę tragedii wołyńskiej

Arcybiskup Światosław

Do duchowieństwa, zakonników, zakonnic i świeckich Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i wszystkich ludzi dobrej woli

Drodzy w Chrystusie!

W przededniu obchodów 70-tej rocznicy ukraińsko-polskiego konfliktu na Wołyniu, my, biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, pragniemy przedstawić nasze stanowisko odnośnie tych tragicznych wydarzeń. Podyktowane jest to nie tylko pragnieniem uczczenia niewinnych ofiar i solidaryzowania się z ich rodzinami, ale i obawą o to, że politycznie uwarunkowana manipulacja okolicznościami tej tragedii i zawzięte nieprzejednanie serc pojedynczych osób bądź środowisk, może rozniecić przygasły ogień wrogości między narodami.

Historycy muszą jeszcze włożyć wiele wysiłku, by wyjaśnić wszystkie okoliczności i przerażające szczegóły ukraińsko-polskich starć i przelewu krwi, ich gorzkie skutki, jak również ustalić imiona wszystkich, którzy ucierpieli. Jedno nie ulega wątpliwości: w oczach Pana nic nie usprawiedliwia nawet jednego unicestwionego życia i choćby najmniejszej krzywdy.

Bratobójstwo na Wołyniu w latach 1942-1943 domaga się chrześcijańskiej oceny, bo tylko tak można odpowiedzieć na dylematy moralne towarzyszące temu konfliktowi i uzdrowić pamięć. Bóg stworzył nas jako różnych, w sposób nieunikniony więc narody polski i ukraiński będą mieć odmienną zbiorową pamięć o tych wydarzeniach. Różnice dotyczyć będą oceny ich kontekstu historycznego i nazw, jakimi będzie się je określać.

Jednak, pomimo całej odmienności, wszyscy zostaliśmy obdarzeni równą godnością dzieci Bożych. Pan dał nam takie same przykazania i zobowiązał do ich przestrzegania. Dlatego też przed obliczem Pana, w świetle jego kategorycznego żądania „Nie zabijaj”, nie możemy ociągać się z wypracowaniem jednakowej chrześcijańskiej oceny przeszłości. Wobec Wcielonej Miłości wyrazić musimy gorzką świadomość przewinienia i pokajać się, bo nic nie usprawiedliwia wzajemnej wrogości, pchającej aż do przelewu bratniej krwi.

Chrześcijańska ocena tragedii wołyńskiej, jak również krzywd w stosunkach między Ukraińcami i Polakami, zaistniałych przed nią bądź nią spowodowanych, domaga się od nas ich jednoznacznego potępienia. Z chrześcijańskiego punktu widzenia zasługiwała na potępienie zarówno polityka obliczona na pozbawienie Ukraińców prawa na samookreślenie na swojej ziemi, jak i zbrojna przemoc w stosunku do polskiej ludności na Wołyniu.

Naszym moralnym obowiązkiem przed Bogiem jest uświadomienie sobie, że polityczne i ideologiczne zasady, które ich wyznawcom wydawały się niepodważalnymi, ostatecznie doprowadziły do zabójstw niewinnych ludzi i wzajemnej zemsty. To, co niektórym jawiło się jako sprawiedliwe i niby święte w oczach Boga, okazało się bezwzględnym deptaniem jego przykazań i wszechogarniającą ciemnością nad duchem ludzkim.

Przed Panem naszym Jezusem Chrystusem, wcieloną i objawioną człowiekowi Prawdą, uznając z bólem naszą niezdolność wcielić w życie naukę, jaka wypływa z Chrztu Świętego, oddajemy szczególny hołd i czcimy pamięć tych licznych bohaterów, Ukraińców i Polaków, którzy ryzykując własnym życiem, ratowali bliźnich przed zagładą czy też w inny sposób stawali w ich obronie w tych dramatycznych czasach.

Zdajemy sobie sprawę, że nie mamy władzy nad przeszłością. Dlatego naszym celem jest nie tylko objęcie chrześcijańskim spojrzeniem tragicznej przeszłości i zawierzenie jej Bożemu miłosierdziu, z błaganiem skierowanym do Wszechmogącego, by uleczył rany historii na ciałach naszych narodów. Jeszcze bardziej leży nam na sercu to, by ustrzec naszą teraźniejszość i przyszłość, za którą niesiemy bezpośrednią odpowiedzialność. Zadaniem naszego Kościoła jest zagwarantowanie, by budując dzisiejsze stosunki między sąsiednimi narodami i wyruszając w pielgrzymkę do wspólnej przyszłości, nasze narody wzięły ze sobą tylko dobre duchowe wskazania i autentyczne przykazania Chrystusa.

Pragniemy kontynuować dzieło pojednania dwóch bratnich narodów – polskiego i ukraińskiego – dla wzajemnego przebaczenia w imię sprawiedliwości. Ten trud rozpoczęli 22 maja 1945 roku w rzymskim Kolegium św. Jozafata prymas Polski August kardynał Hlond i ukraiński biskup Iwan Buczko. Kamieniem milowym na tej świętej drodze było liturgiczne ogłoszenie aktu przebaczenia i pojednania, jakie dokonało się 19 czerwca 2005 r. w Warszawie i 26 czerwca 2005 r. we Lwowie.

Popieramy apel Ukraińskiej Rady Kościołów i Wspólnot Religijnych, zawarty w jej deklaracji „Wiedza o przeszłości drogą ku przyszłości” z 3 października 2012 r. Należy przeciwstawiać się konfliktom religijnym i między narodowościami. Powinniśmy to robić i my zarówno poprzez świadectwo współpracy, wzajemnego szacunku, porozumienia i wsparcia między przedstawicielami różnych narodów i religii, jak i poprzez odnajdywanie, zgłębianie i szerzenie prawdy o przeszłości.

Modlimy się o wieczne odpoczywanie i Królestwo Niebieskie dla wszystkich niewinnych ofiar, które zginęły w bratobójczej wojnie w 1943 roku na Wołyniu i na innych ukraińskich i polskich ziemiach. Niech radują się życiem wiecznym i szczęśliwością, stojąc ze sprawiedliwymi po prawicy Pana!

Niech nastanie pokój i łaska Boża w duszach członków ich rodzin, by wojna, która już dawna wygasła na ziemi wołyńskiej, nie trwała w sercach ludzi.

Prosimy Boga, abyśmy się stali spadkobiercami duchowego heroizmu miłosiernych i miłujących ludzi współbraci, i by oddalił od nas pokusę złamanie prawa Bożego.

Niech Pan pomoże polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by dzieliły się swym duchowym bogactwem na chwałę Bożą!

W imieniu Synodu Biskupów Kijowsko-Halickiego

Arcybiskupstwa Większego UKGK

+ Światosław

Kijowsko-Halicki Arcybiskup Większy
Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego
Kijów, Patriarszy Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, 11.03. 2013 r.

Polecam przeczytanie tego listu wiernym w niedzielę, 17.03.2013 r.

(tł. Ks. Bogdan Pańczak)
za. seminaria.pl

*                              *                                     *

Od redakcji:

Oceny religijne nie powinny być komentowane, ale w tym Orędziu znalazły się sformułowania nie do przyjęcia, takie jak „bratobójstwo”, „polsko-ukraińskie starcia”, „wydarzenia”. Ukraińscy biskupi próbują też na jednej szali położyć „politykę obliczona na pozbawienie Ukraińców prawa na samookreślenie na swojej ziemi” i rzeź Polaków na Wołyniu. To sprawia, że wymowa Orędzia jest dwuznaczna i budzi tzw. mieszane uczucia.

Teraz wiadomo, że rację miał abp lwowski Mieczysław Mokrzycki, który odmówił podpisania wspólnego Orędzia w tym duchu. Uzasadnił to tak:

„W tej sytuacji pojawia się pytanie – czy mamy właściwy klimat do przygotowania wspólnego listu? Czy istnieje wspólna płaszczyzna, byśmy mówili jednym głosem w tak ważnej sprawie? Obawiam się, że taka inicjatywa wspólnego listu może stać się kolejną akcją “poprawną politycznie”, która nic nie wniesie w wyjaśnienie przyczyn wielkiego zła, które spowodowało śmierć ponad 120 tys. cywilów, a sam dokument będzie kompromitował Kościół stanowiąc świadectwo relatywizowania odpowiedzialności moralnej w przypadku wydarzeń, które mają aż nader jednoznaczny i oczywisty wydźwięk”.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, oczywiście zachwycona Orędziem biskupów ukraińskich, członkowie Episkopatu Polski byli zaszokowani stanowiskiem abpa Mokrzyckiego. Wedle tej wykładni za brak „pojednania” polsko-ukraińskiego odpowiada abp Mokrzycki, bo nie chciał podpisać się pod takimi sformułowaniami, jak „polsko-ukraińskie starcia”.

http://sol.myslpolska.pl/

Komentarzy 238 do “Ukraińscy biskupi o „bratobójstwie” na Wołyniu”

 1. Jan said

  Orędzie jak zauważono w komentarzu Redakcji Myśli Polskiej ładnie brzmi a pachnie relatywizmem.

  „…Bóg stworzył nas jako różnych, w sposób nieunikniony więc narody polski i ukraiński będą mieć odmienną zbiorową pamięć o tych wydarzeniach. Różnice dotyczyć będą oceny ich kontekstu historycznego i nazw, jakimi będzie się je określać.”

  To znaczy, że wolą Pana Boga stwarzającego różne rasy i narody było aby utrudnić dostęp do prawdy. Albo inaczej ograniczyć możliwości poznania dobrego i złego.
  Albo idzie się za prawdą nawet trudną i gorzką w odbiorze albo praktykuje półprawdy dostosowane na potrzeby chwili. Równając prawie katów z ofiarami.
  Czemuż to chciałoby się zapytać ukraińskich biskupów takiego oredzia nie piszą biskupi z Białorusi. Białorusini też chcieli własnego państwa a tak okrutnie i w takich ilościach nie mordowali niewinnych ludzi polskiego pochodzenia.
  W końcu w latach 1942-43 to nie Polacy walczyli z Ukraińcami o tereny dzisiejszej Ukrainy tylko ZSRR i Niemcy, z którymi współpracowali.

 2. JO said

  Moim zdaniem , to „oredzie” jest wlasciewe.

  Zostaly Potepione zbrodnie,
  Oddany Hold Bohaterom ratyjacym Ludnosc po obu stronach Bratnich Narodow a Malej livery a Braci Jednego Narodu Rzeczpospolitej
  Oswiadczono, ze Historycy NIE skonczyli badac Okolicznosci Zbrodni
  Oswiadczono Wole Budowania Jednosci- Porozumienia w Chrystusie Malych Narodow Ukrainskiego I Polskiego

  Powiedziano Prawde I Tylko Prawe, co niedopowiedziano nie biore za Zla Intencje a przeciwnie.

  Wolyn, byl Ludobojstwem Jedego Marodu Polskiego Przez Zydo- Masonerie, ktora Depolaryzujac Nas Irzecowstawiajac doprowadzajac do Konfliktu sprzeniewirzyla sie I Bogu I Naszej Jednej Ojczyznie OTRODOKSYJNEJ Rzeczpospolitej

 3. Przecław said

  j@JO, Jan
  Wszystko gra, poza tym, że NIKT na całej kili ziemskiej, łącznie z autorami orędzia, nie odczyta tego jak JO, a całkiem odwrotnie, jako USPRAWIEDLIWIENIE zbrodni. Jak można popierać to co nie było nawet zgodne z intencją autorów ?
  Zgadzam się z wpisem #1-Jan.

 4. ad 2 JO

  Proszę, wyjaśnij co masz na myśli pisząc o …Naszej Jednej Ojczyznie OTRODOKSYJNEJ Rzeczpospolitej ?!?

 5. JO said

  Ad.3. Prosze wskazac na Slowa, do ktorych mozna by sie doczepic?
  Mozna odczytac to oredzie jako falszywe tylko wowczas, gdy bedzie sie interpretowalo pewne sformulowania z Pozycji Ukrainskiego Nazisty.

  Zydzi z Pilsudskim Wlacznie podczas II RP Zrobili wszystko by Depolaryzowac I zwasnic zdepolaryzowane Grupy Jednego Narodu Rzeczpospolitej.

  W tym samym czasie Pilsudski Przypieczetowal Narodowosc Masonskiego Narodu Judeoukrainskiego, co Budowal Judeoposki Narod fprsujac Antychrysta Konstytucje…
  W Tym samym czasie budujac Swiadomosc Judeoukraincow Depolaryzujac Narod, przeprowadzil Akcje Przesiedlencza, separujaca Rusinow I ludnosc Nowa na Wolyniu utozsamiajaca sie z Ruska a na jej miejsce sprowadzal Poznaniakow, Wielkopolan!

  WOLYN, byl zaplanowana Akcja wpisujaca sie do Ostatecznej Depolaryzacji I Cholokausu Jednago Narodu Rzeczpospolitej.

  Panie PRzeclaiwe, Ja nie wkladam moich mysli w slowa I I znaczenie Tekstu „oredzia”.

  Tak robia tylko nazisci, Zydzi ale nie my Katolicy, Ortodoksi

 6. JO said

  Ad.4. Od Wiekow mamy I mielismy Tylko Jedna Ojczyzne Najjasniejsza Rzczpospolita I ONA jest POLSKA, Przez duze P, gdzie to Krolestwo bylo Budowane na Filozofii Nadprzyrodzonosci, w ktorym Chrystus BYL WLADCA, jego Religia Panujaca.

  Catolic to Lacinskie Slowo to samo znaczace co Greckie Ortodox

  Przez Stulecia Mafia Zydowsko-Masonska przacowala, by Zniszczyc Panstwo Slowian Lechitow, Leszkow, Panstwa Rusow, Rurykowiczow, ktore za Biza Laska I Wielka Praca Naszych Ojcow zjednoczylo sie w Rzeczpospolita, zawana Polska gdzie Krolowala Matka Boza a Krolestwo Budowane bylo na Nadprzyrodzonosci.

  Te filozofie Zydzie Rozsadzili Rewolucja w Bizancjum, Potem Reformacja w Anglii, Prusach…, Rewolucja Chmielnickiego a od Srodka rowniez na Koniec Rozbiorami I Konstytucja 3 Maja, Ostatecznie w XIX Wieku oglaszajac Panstwa narodowych Powstanie na Bazie Filozofii naturalistycznej a nie Nadprzyrodzonej.

  W Filozofii Panstw opartych na Naturalizmie na miejsce Panujace postawiono Namietnosci czlowieka I Klamstwo, czyli Panstwo Ma miec jeden Narod w Rozumieniu jednego jezyka I Jednej Sekty w iCh slownictwie Rozumowania Religii.

  I tak w Koronie Polskiej zmiazdzono Setki Dialektow w tym zachodnioslowianskiech a na Kresach Dialekty Kresowo-Ruskie, ktorych bylo jak Gwiazd na Niebie.

  Nam przypisano Judekatolicyzm Ostatecznie a Im Judeoprawoslawie , judeoukrainski Kosciol I poszczuto na siebie… Proces szczucia, Depolaryzacji to Wielka opowiesc I ktos powinien napisac historie o tym jak Oredzie tego Ksiedza Wzywa…

  Na Ukrainie doszlo do Wielkiego DRAMATU w Jednej Rodzinie, Jednym Narodzie Rzeczpospolitej, gdzie Jednym dano ideologie Mordercow a drugim ideologie Slepoty, FALSZYWEGO Rozumienia Definicji POLSKIEGO Narodu opartej na naturalizmie I liberalizmie wchdzacym do Kosciola Katolickiego…

  To nie temat dla ludzi bez wiedzy…to temat, gdzie Kresowiak najszybciej zrozumie ale Kresowiak z dziada Pradziada a nie naplywowy pilsudczyk.

  O tym gdyby chcial, to by najpiekniej napisal Pan Roman Kafel, bo on jest z Kresow, Galicji z dziada Pradziada I Ma wiedze przeolbrzymia.

  Gdyby tylko on chcial…

 7. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 8. akej said

  Slownictwo „Oredzia” jest. delikatnie mowiac, niewlasciwe. Niesprowokowana rzez Polakow nie powinna byc nazywana bratobojstwem, polsko – ukrainskimi starciami czy wydarzeniami. Rzecz powinna byc otwarcie nazwana po imieniu: czystka etniczna Polakow przy pomocy ludobojstwa!
  Jest bowiem wiele wypowiedzi rezunow wyraznie potwierdzajacych ludobojstwo! Poza tym nie ma ani slowka o rezunach – hersztach, ktorym teraz, przy milczacej zgodzie wladz Ukrainy, stawia sie krocie pomnikow. Przeciez jest to nic innego jawne poparcie dla dokonanego na Polakach ludobojstwa! Czyli sumujac – postawa jest Cerkwi Grekokatolickiej nie jest jednoznaczna i, jako taka, choc jest malenkim kroczkiem we wlasciwym kierunku, jest NIE do przyjecia.

 9. akej said

  @ JO
  Nie zgadzan sie z Panem. Rzady polskie podczas Miedzywojnia byly stanowczo za lagodne w stosunku do eksesow dokonywanych przez Ukraincow, ktorzy mieli u nas kompletna autonomie kultralna i religina – co nawet wykorzystali do pozbycia sie polskich grekokatolikow z Unickiej Cerkwi Ukrainskiej. Oni po prostu z wlasnej woli nie byli lojalnymi obywatelkami Rzplitej.

 10. Jan said

  Ad.9 Pan Akej
  Mnie jakoś nieodparcie nurtuje przekonanie, że na to co się działo w latach 1942-3
  miała wpływ także wcześniejsza polityka Salmana Piłsudskiego, z dążeniem do utworzenia państwa ukraińskiego z Petlurą. Temu też służyła po części wyprawa na Kijów, co było krytykowane przez narodowców.

 11. Marucha said

  Zdumiewają mnie poglądy p. JO.
  Za coś zbliżonego okrzyczano RomanaK krypto-banderowcem i czymś tam jeszcze.

 12. Roz. said

  Ten jo to jakaś maranka czy inne sono.

 13. bombola said

  Walka narodow o byt polega wlasnie na tym, ze eliminuje sie konkurentow do tego samego habitatu. Gledzenie o pokojowym wspolistnieniu ma tyle samo sensu jak opowiesci o bezkrwawym wspolrzyciu owiec i wilkow. Ukraincy mieli swoja szanse jako sojusznicy III Rzeszy i ja wykorzystali. Miejmy nadzieje, ze Polacy zrewanzuja sie przy najblizszej okazji w podobny sposob i odzyskaja ziemie Kresow Wschodnich w wymiarze przedrozbiorowym.

 14. Kronikarz said

  : – )

 15. Antek said

  #11
  RK podszył się pod JO : -)

  „Zdumiewają mnie poglądy p. JO.”
  Chyba nie pierwszy raz i nie ostatni.

 16. Kronikarz said

  /12

  JO pisze zwykle parafrazy za Gospodarzem i jakoś tam jest ale czasami się nie kontroluje.

 17. JO na pewno ma dobre intencje tak jak i wielu z nas.
  Nie potrzebuję go bronić, bo on sam to potrafi.
  Dodam jeszcze tylko, że patrząc na to wszystko co nas „otacza”,
  to po prostu człowieka (Polaka-Katolika) mówiąc z pokorą krew zalewa,
  ale my wszyscy razem podobnie myślący i w miarę możliwości działający,
  możemy więcej zrobić.
  Pozdrawiam
  z Panem Bogiem

 18. Marucha said

  Re 17:
  Dobre intencje JO ma.
  Nie wpadło by mi jednak nigdy do głowy, że owe dobre intencje wyrażą się jako negowanie zbrodni ukraińskich rezunów na swoich polskich sąsiadach.

 19. Jan said

  Ad.17
  Nie wątpiłem nigdy w intencje Pana JO

 20. Jan Bawół said

  Oryginalne teorie polityczno-etnograficzno-geograficzne pana JO nie od dziś budzą mój niekłamany podziw. Zwłaszcza przejście do porządku dziennego nad zbrodniami ukraińskimi – w imię rzekomego pojednania, jedności i porozumienia – w sytuacji gdy tendencje probanderowskie na Ukrainie są coraz silniejsze.
  Nadstawiajmy drugi policzek, trzeci, potem d….

 21. Inkwizytor said

  „W przededniu obchodów 70-tej rocznicy ukraińsko-polskiego konfliktu na Wołyniu”

  Żadnego konfliktu nie było tylko planowe, metodyczne i ludobójcze wyrzynanie Polaków przez ukraińska gangrene szowinistyczną.

  „szczegóły ukraińsko-polskich starć i przelewu krwi”

  O jakich starciach bezczelny gadzie mówisz ?

  „Z chrześcijańskiego punktu widzenia zasługiwała na potępienie zarówno polityka obliczona na pozbawienie Ukraińców prawa na samookreślenie …”

  No jasne, biedni ukraińcy byli uciskani, bo mileli wicemarszałka Sejmu w II RP i liczne stowarzyszenia gospodarcze i społeczne. Może nie tak wiele jak w żydobolszewi gdzie glodowali ale jednak

  ”na swojej ziemi”

  W domysle, Polacy byli okupantami, stara banderowska frazeologia

  „które zginęły w bratobójczej wojnie w 1943 roku”

  nie było żadnej wojmy tylko ludobójcza eksterminacja Polaków przez szowinistów ukraińskich, podżeganych do zbrodni przez grekokatlickich księży

 22. Błysk said

  Ne było żadnych starć „bratobójczych ” tylko potworne zbrodnie ukraińskiego faszyzmu ,bo nie był to żaden ukraiński nacjonalizm na bezbronnych Polakach. Co to za ” armia „/UPA/ ,która mordowała na ok. 300 sposobów dzieci,kobiety starców ,bezbronnych mężczyzn .Nie ma przebaczenia dla takich monstrów . W tym świetle oświadczenie ukraińskiego grecko-katolickiego kościoła jest fałszywe i nie do przyjęcia. Przypominam,że zbierane są podpisy do Sejmu Rp o ustanowienie dnia pamięci męczeństwa kresowian,11 lipca.

 23. Zenon K. said

  Ukraińscy biskupi podają nogę do zgody. A nasz judeoepiskopat już spieszy ją całować.
  Przy aplauzie Jo.

  Dokładnie tak. – admin

 24. akej said

  @ Kronikarz (16)
  Pan „JO” jest niezalezny. Pisze otwarcie i wykazuje wielka znajomosc naszej wiary. Mam dla niego bardzo wiele szacunku i cenie Go sobie niezwykle. Kazdemu czasami zdarzy sie pomylic.

 25. akej said

  @ Bombola (13)
  I znow ktos wypuscil z odbytnicy wielka bombe smierdzacego siarkowodoru! Przez wiele stuleci w Rzplitej zyly wspolnie w pokoju rozne grupy etniczne, az do czasu zydowsko – protestanckiego sabotazu sprowadzajacego na nia nieszczescia w drugiej polowie XVII stulecia. Nawet rozbiory nie przeszkodzily i, rozne grupy etniczne braly udzial w powstaniach. Dopiero w drugiej polowie XIX wieku udalo sie swinskim zaborcom rozne grupy etniczne skolcic przeciw sobie. Czy Wielkopolanie lub Mazowszanie wypychali ze swoich siedzib Kaszubow lub Slazakow? A taka mala Szwajcaria przez wieki ma narod skladajacy sie z czterech grup etnicznych poslugujacych sie czterema roznymi jezykami! Na takie wybryki stac tylko Herrenfolk, starozakonnych i Turkow, durniu! – Oni wlasnie sa zatruci swoja cywilizacja i „religia”.

 26. Marek said

  JO, według mojego wyczucia, ma polsko – ukraińskie korzenie i jemu zwyczajnie nie jest po drodze wyznać, że ukraińska wina wymaga pokuty, a nie pierdolenia o pojednaniu dwóch bratnich rodzin.

 27. Marucha said

  Re 26:
  Moim zdaniem JO uważa, że narodu ukraińskiego po prostu nie ma. Są Polacy.

 28. RomanK said

  Jaki kosciol- takie oredzie, jaka unia- takie braterstwo, jakie intencje -taka interpretacja!

  Nie bylo zadnego konfliktu polsko ukrainskiego! BYL PLAN!
  Zbrodniczy bandycki plan nacjonalistycznej elity holubionej przez Nacjonalistyczny Ukrainski Kosciol, stworzenia nacjonalistycznego panstwa ukrainskiego czystego etnicznie!
  Dokonywanie czystek etnicznych na osiadlej od wiekow ludnosci autochtonicznej zarowno polskiej, jak i spolonizowanej jak i na etnicznie ruskiej nie bylo ani potrzebne, ani tym bardziej konieczne do uzyskania panstwowosci ukrainskiej.
  Ofiarami terroru Bandy Zbrodniarzy z UPA i OUN blogoslawionych przez Ukrainski Kosciol Nacjonalistyczny padla najbiedniejsza, prostarolnicza ludnosc autochtoniczna, etnicznie polska, ukrainska i mieszana na mieszanych etnicznie od wiekow terenach.
  Tu kryterium bylo posluszenstwo badz nie planom i ideologii UPA, a nie etnicznosc- jako taka!
  Akt terroru nie ma i nie moze miec zadnego usprawiedliwienia, a akcje te wyczerpuja wszystkie znamiona genocide i ethnic cleansing i jako takie pozostaja zbrodnia przeciw ludzkosci!
  Polska ludnosc i sympatyzujacych z nimi sasiadow Ukraincow nie mordowali Ukraincy in specie …ale funkcjonariusze i bojowcy OUN i UPA.I jej wplywy mialy ograniczone miejsce na scisle okreslonych terenach Podola i Wolynia i Podkarpacia… Dzielenie sie zatem zbrodnia z Bogu ducha winnymi masami wszystkich Ukraincow i przerzucanie na nich winy bandziorow jest aktem wstretnego tchorzostwa i kunktatorstwa ze strony Chierarchii Ukrainskiego Kosciola Nacjonalistycznego i aktem bezdennej glupoty bioracej to za dobra monete chierarchii Kosciola Katolickiego w Polsce!
  Tego nie usprawiedliwi zadne falszywe oredzie unikajace- jak diabel swieconej wody nazwania rzeczy po imieniu!
  Pojednanie jesli ma byc uczciwe i prawdziwe musi nastepowac w duchu i Milosci i Prawdy!
  Nie w hipokryzji i udawaniu skrytym za parawanami gladkich slow!
  Ukrainski Kosciol Nacjonalistyczny jeszcze raz daje swiadectwo, ze nie reprezentuje Ukraincow nie ma prawa reprezentowac ich – jako narodu, ale tylko i wylacznie przemawia w imieniu tych , ktorzy byli glownym sprawcami aktow terroryzmu i zbrodni popelnionycyh za jego blogoslawienstwem przez przekleta mniejszosc zwyrodnialcow, ktora dla osiagniecia swoich haniebnych i egoistycznych celow, nie wahala sie rozlac bratniej niewinnej krwi!
  Ta krew wola o pomste do Boga!
  Ksiedzu Arcybiskupowi Mokrzyckiemu serdeczne Bog Zaplac!

 29. JO said

  Ad.27. Uwazam, ze Narod Ukrainski byl za Rzeczpospolitej I to Bula Kijowszczyzna. Masoneria – Zydzi , jak Pan Roman K w Dawnych swoich wpisach internetowych wykazal, ze Utworzyla ona , spolaryzowala Ludnosc Rusinska- Rusinow, Rusakow, ale I inne grupy Kulturowe w Tym Kresowiakow, czyli potomkow Odwiecznych Tam Lechitow, duza czesc naplywowych zruszczonych lub zrosjanizowanych Lechitow z Ksiestwa Mazowieckiego, Malopolski Zachodniej…

  Masoneria swoja Filozofia Narodow Polaryzowala Rowniez Korone z Mazowszem I Pomorzem oraz Ludnosc na Kresach w szczegolnosci Inteligencje czyli potomkow Szlachty na Tzw Nowozytnych Polakow I Nowy Narod Polski.

  JO Uwaza, ze mamy nowozytny Narud (judeo) Polski oraz nowozytny Narod ( judeo) Ukrainski a w nim Masonerie, ktora wciaz Polaryzuje I dazy do swoich celow, ktorym jest depopulacja judeopolakow, Depolaryzacji PRL BIS oraz Przeciwstawienie Judeoukrainy Rosji a Nawet Komukowiek np Chinom poprzez utworzenie z Dzisiejszej Ukrainy Panstwa Nazistowskiego, kosztem Czesci W tym PRL BIS.

  Dzisiejszy Narod judeopolski I judeoukrainski to JEDEN NAROD RZECZPOSPOLITEJ KROLESTWA, albo jak Powiedzial Pan Roman K, bratnie ( Ja Dodam , MALE ) Narody, ktore Kiedys Tworzyly Jeden Narod Krolestwa, zwany w Swiecie POLSKIM, od Krolestwa POLSKIEGO, Polonii nazywanej tak na Swiecie Zachodnim Dawniej.

  Co do winy. Uwazam, jak pisalem wielokrotnie w Gajowce, ze Wine Glowna za na Wielka Skale Mordersto popelnione Przez , jak slusznie zauwazyl Pan Roman K, nie Narod Ukrainski a BANDY UPA…, na Niewinnej Ludnosci RUSKIEJ I Kresowej oraz Nowopolskiej, naplywowej Podnosi IDEOLOG, ktory skryta sie za plecami Ludnosci dzis Ukrainskiej. Kto nim jest, to Latwo wydedukowac, czyli ten, kto skozystal I Ma w tym cel. Celem Mordu Wolynskiego I innych rejonach, bylo NA WIEKI zdepolaryzowanie I sklocenie Masonskich Nowonarodow, Dzisiejszych Polskiego I Ukrainskiego. Cel to podobny jak 6000 000 zekomych Trupow Zydow, czyli Zbrodnia Ukrainska Ma na Wiecznosc obciazyc Kainowym Znakiem Ludnosc dzis Ukrainy, tak by ona nigdy nie Potrafila Wyjsc z Traumy I zrzumiec Kim Jest naprawde. Ma obciazyc Pokolenia na Wieki, by drawac siesterowac Masonerii bazujacej na Namietnosciach. Jak widac to Masoneria Robi Wzorowo Dzis, Dzis Galicja chodzi na Pasku Masonskim.

 30. JO said

  Tak wiec, nie zgadzam sie z Pana Romana tylko Jedna Teza, ze Nie w Mordach winy Masonskiej. Ona jest I to Glowna!

  Podrzedna wine Panosza Zjudeoukrainowani Rusini. Napisalem Zjudeoukrainowani, gdyz Sami Ukraincy, to spolaryzowana Ludnosc pokolen Rzeczpospolitej, uzywajaca Jedna z Nazw czesci Krolestwa, do czego Ma Swiete Prawo. Pna Tworzy dzis Kontynuacje tego Krolestwa w Warunkach Okupacji I Manipulacji. To Ona jest DZIEDZICEM POLSKI jak Judeopolacy w PRL BIS.

  Wazne jest by powiedziec, ze zjudeukrainizowana czesc Rusinow , UPOWcow.., ktora Dokonala Mordow,Byla jednoczesnie POKRZYWDZONA poprzez Ideologie, lub zastraszenie, grozbie Utraty Zycia Rodziny I iCh samych.

  Ci ludzie dokonywali Zbrodni iscie z Piekla Rodem I To jest ICh dramat I Krzywda, jaka wyrzadzono na czesci NASZEGO NARODU POLSKIEGO, Ruskiego Genu.

  ICh Sadzic bedzie lub juz osadzil Nasz Ojciec a My w tym Ja osadzamy czyny, ktore potepiam jak Pan Gajowy, jak Pan Inkwizytor I wielu innych.

  Nalezy powiedziec, ze zginelo 80 000 ludnosci Ruskiej tylko dlatego, ze nie chcial Wyrzec sie POLSKOSCI Przez duze P, nie chciala Wyrzec sie Etyki, Kultury, swojej Religii, nie chala Mordowac Braci. To sa Prawdziwi Meczennicy, Swieci.

  Na iCh Trupach Zydomasoneria zbudowala Terror I Judeoukraine.

 31. JO said

  Jestem przekonany, ze w Ukrainski Kosciele Katolickim jest Zydomasoneria w Takim samym stopniu jak W Polskim Episkopacie.

  Wierze, ze w tym Lolalnym Kosciele, ktory Powstal z Mysli Rodzimej Naszej Poskiej , Ruskiej, Kresowej…Mysli Rzeczpospolitej, sa Lidzie, ktorzy Walcza o Prawde o ten Kosciol jak Gajowy w PRL BIS o KK

  Nowy Narod Ukrainski by byl Wolny musi up orcas sie z wewnetrznym Wrogiem jak Nowoczesny Narod Poski w PRL BIS zwanym Polska.

  Zycze I Modle sie by jeden I drugi Maly Narod odzyskal WOLNOSC I na NOWO Budowal Wielka Rzeczpospolita ! By NAROD ZMARTWYCHWSTAM z Chrystusem

 32. JO said

  Tak, mam Mazowieckie, Kresowe I Ruskie Korzenie w Tym Litewskie. Jestem POLAKIEM=UKRAINCEM=LITWINEM…..

  Tylko Prawda Nas Wyzwoli

  Tkwienie w Masonskich definicjach I Masonskim Swiecie prowadzi do Niewoli, Smierci , Tragedii jak na Wolyniu, ktore przezyla MOJA RODZINA

  Znam Wszystkie strony Dramatu, moze dlatego jest mi Latwiej Zrozumiec?

 33. JO said

  Zaden Mason, Zyd nie jest zainteresowany w odkryciu Prawdy o WOLYNIU, bo ona prowadzi do iCh Skrwawionych Rak, w tym na Wlasnym Zydowskim Narodzie, ktora wine zwalaja na Dzisiejszych Ukraincow…ale I Dzisiejszych Polakow…

 34. JO said

  Ad.18. Panie Gajowy, ale tu Pan przesadzil w Moom kierunku I az mi sie nie chce wierzyc ze to Pan. Chyba , ze jak zwykle po to , by kontrolowac…

  Ad.24. Dziekuje z dobre Slowo.
  Panie Akey, Nikt,ale to Nikt nie przedstawil mi bardziej logicznego wytlumaczenia tego co tam sie stalo oraz przyczyny I genezy Wielkosci I Upadku Ludow zarowno po wschodniej I Zachodniej stronie Rzeczpospolitej….

 35. JO said

  Ad.22. Panie Blysk, czy Pan Uwaza, ze 80 000 ludzi , Rusinow oddalo swoje zycie jak Narany?
  Czy Pan Uwaza, ze Kresowiacy lub Naplywowi Wielkopolanie nie walczyli ?

  Tu Nikt nie Neguje Mordow Judeoukraincow na Dzieciach, Konietach….

  Czy uwaza Pan, ze w dzisiejszej Stmoswerze mozna by napisac Lepszy tekst z Ukrainskiej Strony?

  Naszym Dramatem jest, ze za ” Pojednanie” bierze sie Judeoepiskopat w PRL BIS I Mysle, ze Taki cos po Judeoukrainskiej stronie a nie Dzisiejsi Polacy czy Ukraincy. I w tym momencie Ja zgadzam sie z Panem Romanem K, ze zadna ze stron nie Ma Prawa reprezentowac Nowych Masonskich Narodow, lub Powiedzmy ludzi skupionymi w Masonskiej PRL BIS I Judeoukrainie…

  To my Sami , kazdy z Nas I ICh , tam ludzi musi , powinien podac Reke do Zgody, oplakac razem DRAMAT. To jest Nasz wspolny dramat I jak Bedziemy na poziomie zwykloludzkim kupczyc kto bardziej cierpial Bedac Swiadomym , ze popchano Nas do Smierci a iCh do Smierci I MORDOWANIA, w tym I NAS przeciez Sytuacja nie raz moze I pchala do Odwetu!, to jest to DROGA do nikad. Na tym tylko Uni skorzystaja.

  To w Naszych Rekach jest Przyszlosc, wezmy Los we wlasne Rece , nie oddawajmy go Takiemu „KOR owi”…

  Ja potrafie plakac nad Tymi co Mordowali I Byli Mordowani.

  Nie potrafie Plakac nad Tymi, co popchali do ZBRODNI, to nie w mojej mocy Przebaczyc Chronicznym Mordercom Czyny. MasonoZyd, ktory popchal I Pcha wciaz, I Morduje, zasluguje tylko na Smierc.

 36. WW said

  Z „Orędzia”: Dobre intencje autora. Nie chcę widzieć w tym złych. Duch Święty miał problem z autorem albo autor z Duchem Świętym. W sumie jednak pewnie zwykła ludzka ułomność. Chciałoby się widzieć mniej od takiej postaci Kościoła Prawosławnego.

  „W przededniu obchodów 70-tej rocznicy ukraińsko-polskiego konfliktu na Wołyniu, …”. „…ukraińsko-polskiego konfliktu…” To nie był konflikt. To był bestialski, sadystyczny mord na bezbronnych szczególnie dzieci i kobiet aktualnie matek i przyszłych matek wykonany wg. talmudycznych wskazań. Mord wszystkiego żywego i materialnego co do nich należało z myślą o przyszłości – dzieci i matki.
  „…może rozniecić przygasły ogień wrogości między narodami.”
  Nie było go dopóki Chazaria nie przyjęła Judaizmu. Książe kijowski przepędził to ze swojego terenu ale przebierańcy tam pozostali i działają do dzisiaj. Działają do dzisiaj rozlani jeszcze bardziej niż przedtem w Polsce na północ i na zachód od Polski.
  „Historycy muszą jeszcze włożyć wiele wysiłku,….” Już włożyli i wszystko jest już znane szczególnie z terenów znanych teraz jako zachodnia Ukraina. Hasbara zadbała o to żeby ta wiedza nie była dostępna dla ogółu.
  „… polityka obliczona na pozbawienie Ukraińców prawa na samookreślenie na swojej ziemi …” Zawsze to mieli. Byli Chrześcijanami a jako tacy mieli i mają śmiercionośnych wrogów chrześcijaństwa co najmniej od czasu kiedy stali się chrześcijanami.
  „Zdajemy sobie sprawę, że nie mamy władzy nad przeszłością.” Tak nie mamy ale ma ją hasbara która pisze historie, oczywiście także tych terenów które teraz nazywane są Ukrainą.
  Wilno, Mińsk i Lwów nie miały Polski jako wroga a Wilno, Mińsk i Lwów nie był wrogiem dla Polski. Litwa nawet zachowała sobie tytuły kiedy Ukraińcy musieli padać na twarz przed Carem a Litwa drżeć przed germanami a w Polsce byli „Panie bracie.”

 37. JO said

  Ad.9. Pana Zalozenia sa bledne. II RP w Osobie Bandyty Pilsudskiego depolaryzowala od samego poczatku I budowala Konflikt, ktory byl zaplanowany a nie spontaniczny, zaplanowany, wyposazona UPA zostala w Bron…IDEOLOGIE…

  Rzeczpospolita powinna Powstac I TRWAC Katolicka, Pamietajmy Jednak, ze Zydomasoneria rozsiewala idee Rewolucyjna po calej Europie I w Zarodku Zniszczyla mozliwosc budowy Panstw I Narodow na Bazie Nadprzyrodzonosci, w tych Panstwach co oficjalnie byly Ortodoksyjne , Katolickie, Panowal Duch Modernizmu…

  Trzeba powiedziec wprost, Masoneria Uzyla POLAKOW znow jak podczas Ruchu Solidarnosciowego…Dala nam Nadzieje, Nadzieje Tlumowi, oietnice, Postawila na Czele Masonskich Przywodcow I pokierowala tak, bysmy sie Wyzynali, co mialo swoje Miejsce podczas II Wojny Swiatowej na Niespotykana Skale.

  Masonska II Rxeczpospolita NIE Mogla nic jak PRL, gdyz bylismy zatruci Modernizmem, tak jak dzis zreszta…

  Modernizm, to przeciez Talmud a jak pisal niezapomniany Marek S, Talmud to polityka. Talmud Moze pokonac tylko NAROD budowany na Nadprzyrodzonosci w Lasce Uswiecajacej.
  My jestesmy zjudaizowani, my jak te kozly mozemy byc tylko Ofiara!

 38. JO said

  Ad.36. Nie prosze Pana, Nie Powiedziano Prawdy Historycznej Publicznie ani o Wolyniu ani o Katyniu.

  Nie zgadzam sie, ze nie bylo Konfliktu Polsko-Ukrainskiego, konflikt byl, apogeum jego bylo Zdjecie LWOWA Przez Strzelcow Siczowych I Jego Obrona Przez Polskie Orleta.
  Do tego Konfliktu odwolywala sie Propaganda UPO wska, ktora pod plaszczykiem jego iaglosci Dokonala Mordow o ktorych Odezwa mowi ” Zbrojna Przemoc”

  Takie okreslenia jak Zbrojna Przemoc, raza, ale trzeba miec pretensje do Masonerii, ktora RZADZI …ona chce Ukryc Prawde ale I do NAS SAMYCH miejmy pretensje, bo ZADEN Nowy Polak nie jest swiadom tego, ze jest MasonoPolakiem, ze Nie jest Polakiem jakim Byl jego Dziad za I RZECZPQOSPOLITEJ Zyjacy Nadprzyrodzonoscia a Ten dzisiejszy Polak jest Tworem Masonskim, Zyje Namietnosciami, ktore jak w Lustrze widac po Judeoukrainskiej Stronie I Tworza Konflikt.

  Gdyby Polak postawil CHRYSTUSA jak dawniej na miejscu Panujacym to moglby NIE miec pretensji do Siebie, bylby niewinny. A tak jest w Nas rowniez Wina …

 39. — Pan JO pisze duzo i glupio . Krotko i do rzeczy pisze Pan Bombola na 13-tce .
  Ukraincy zachowuja sie jak by byli dumni ze swej zbrodni . A nie powinni .
  Bo historia z dnia na dzien kolo moze zatoczyc i sprawiedliwosci z nawiazka zechce .

 40. JO said

  Nasza Wina jest to , ze dalismy w II RP wygrac Masonom I tworzyc atheisticzne Panstwo oparte na Naturalizmie

  Nasza Wina jest, ze w PRL dalismy wygrac Masonom, poparlismy JPII, WALESE! KOR…I Zyjemy w Naturalizmie

  My bylismy I Jestesmy Winni.

  Judeoukraincy Wymordowali 200 000 Polakow

  My Dalismy nasza ignorancja, zaniechaniem dzis Wygnac Miliony I NIEURODZIC sie Kolejnym …

  Powiem, ze nasza Wina jest olbrzymia

  MY ZAMIAST pokazywac Palcem, BIJMY sie w Piersi I dzialajmy…

  TWORZMY Panstwo oparte na Nadprzyrodzonosci, jak Nasi Pra….Dziadowie.
  Wtedy wygramy, wtedy Bedziemy mogli Patrzec na siebie w Lustro

 41. JO said

  Ad.39. Ukraincy to MY!! To co Pan widzi to Zydomasona I stado Lemingow judeoukrainskich…

  Z Takim rozumowaniem, Pan doprowadzi…do kolejnego Wolynia

 42. WW said

  Ad #38
  Ad.36. Nie prosze Pana, Nie Powiedziano Prawdy Historycznej Publicznie ani o Wolyniu ani o Katyniu.
  To że nie publicznie to nie znaczy że nie było to znane. Że pan tego nie zna to inna sprawa.

  Nie zgadzam sie, ze nie bylo Konfliktu Polsko-Ukrainskiego, konflikt byl, apogeum jego bylo Zdjecie LWOWA Przez Strzelcow Siczowych I Jego Obrona Przez Polskie Orleta.
  Do tego Konfliktu odwolywala sie Propaganda UPO wska, ktora pod plaszczykiem jego iaglosci Dokonala Mordow o ktorych Odezwa mowi ” Zbrojna Przemoc”
  To była napaść.

 43. jacek said

  ORĘDZIE Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w 70-tą rocznicę ludobojstwa Polakow na Wołyniu jest beznadziejne i nic nie zmienia. Mam szacunek dla biskupa Mokrzyckiego ze tego nie podpisal.
  Przede wszystkim ukrainscy biskupi musza sie przyznac, ze niektorzy ich duchowni popierali mordy Polakow w czasie II wojny swiatowej.
  Popi swiecili w cerkwiach siekiery i noze, ktorymi nastepnie banderowcy mordowali Polakow.
  Polakow mordowano z niezwykla okrutnoscia i nienawiscia.
  Ukraincy zachowywali sie tak jakby byli opetani przez szatana. Ich okrucienstwo bylo przerazajace.
  Z opowiadan rodzinnych znam historie ksiedza, ktory zostal wezwany do umierajacego. Ksiadz z Najswietyszm Sakramentem jadac bryczka ciagniona przez konia, zostal zatrzymany przez Ukraincow i pociety na sieczkarni zaczynajac od stop.
  Ukraincy nie mieli zadnego szacunku dla Najswietszego Sakramentu ktory zbeszczecili.
  Banderowcy byli sprzymierzencami hitlerowcow w czasie wojny.
  Z Banderowcami wspolpracowali zydzi z frakcji melnykowców pod kierownictwem Andrija Melnyka.
  Wnuk Melnyka, ktory jest bardzo bogaty zyje dzisiaj w Kanadzie i finansuje banderowskie hucpy na Ukrainie.
  Polacy Ukraincow nie mordowali.
  Polacy przed Ukraincami uciekali i sie bronili.
  Polacy broni nie mogli posiadac, gdyz grozila za to kara smierci ze strony Niemcow.
  Ukraincy bron mieli.
  Moja babcia opowiada ze jak w marcu 1946 roku ladowala z dziadkiem swoj dobytek do wagonu (jeden wagon na dwie rodziny) 20 km od Lwowa, celem wyjazdu na ziemie zachodnie, to Ukraincy do nich strzelali.
  Czy to byla walka o wolna Ukraine?
  Czy poprostu zaslepienie nienawiscia?
  To byl rok po zakonczeniu wojny.
  To byli nie ludzie a dzikie zwierzeta.
  Po wojnie na Ziemiach Odzyskanych, osiedlilo sie mase banderowcow, (prawdopodobnie uciekali przed odpowiedzialnoscia za swoje zbrodnie). Wstepowali oni do milicji i UB. Ukraincy pomagali zydom wprowadzac w polsce zydokomunizm.
  W dalszym ciagu mordowali Polakow w katowniach UB.
  Jesli jakikolwiek Polak czy Polka rozpoznali banderowca ktory zamordowal im rodzine w czasie wojny, nie mieli gdzie szukac sprawiedliwosci w urzedach panstwowych. A jesli o tym komus powiedzieli to zwykle znajdowano ich utopionych, powieszonych itp.
  Dzisiaj potomkowie tamtych banderowcow w raz potomkami tamtych zydow stalinowcow rzadza Polska i Polakami. Stad mamy to co mamy.
  Moordy Ukraincow na Polakach zaczely sie juz we wrzesniu 1939 roku, ale jeszcze nie na masowa skale. I o tym tez nalezy mowic.

 44. jacek said

  Jeszcze jeden przyklad bestialstwa ukrainskiego, ktory znam od naocznych swiadkow.
  W urzedzie pocztowym pracowala Polka ktora byla w zaawansowanej ciazy. Ukraincy wyprowadzili ja z urzedu podcieli brzuch i powiesili na sztachetach gdzie konala w meczarniach.
  Czy to byla walka o wolna Ukraine?
  Polacy ktorzy pochodza z tamtych stron i przezyli tamte pieklo zgotowane im przez Ukraincow, nigdy nie przyjama takiego listu jak ten powyzej.

 45. Inkwizytor said

  Może w ramach pojednania UCGK odda Polakom chociaz jeden kościoł we Lwowie, np. św Elżbiety

 46. WW said

  Nie mam zaufania do Kościoła Greko-katolickiego. Owszem, jeden z pierwszych katolickich ale jeden z pierwszych najbardziej zażydzonych i najwcześniej.
  Jest stare polskie powiedzenie „nie udawaj greka” kiedy ktoś udaje że nie wie o co chodzi.

 47. Kazik said

  ad 43 ,44 Tak było i jest .Szacunek dla ks. biskupa M

 48. JO said

  Ad. 46. Oczywiscie, ze to Byla Napasci ze strony Tzw Strzelcow Siczowych a Ja Panu Powiem wiecej, ze Obrona LWOWA Byla ideologicznie niczym wiecej jak tym samym.

  Oto dowod, wywod. Na wszystkich zdjeciach, opisach Chistorychnych Dzieci Lwowskie wraz ze staruszkami walczyly w Imie Polski juz nie na Bazie Chrystusa ale Narodu opartego na Filozofii Naturalistycznej.

  Masoneria pociagnela to I z Pilsudskim Uznala Panstwo Petlury, za Zydami w Zwiazku Radzieckim Budujacymi takie same ZydowskoMasonskie Panstwa.

  Pan Akey Ma Racje w Temacie, ze II RP za zbyt poblazliwie podchodzila do Mniejszosci Ukrainskiej. Odpowiedzialem, ze z zalozenia swego Istnienia ona nie Byla w Stanie inaczej postapic a Dodam, bo w tym Systemie nie jest sie w stanie postapic dobrze, bo albo staje sie nazistowskim Panstwem albo Liberalnym I Demokratycznym.

  II Rzeczpospolita powinna uznac Roszczenia Tzw Polakow I Ukraincow za Przestepcze, no Obie Grupy Zadaly Panstwa dla Siebie, zamiast dla Boga.

  Nasze Panstwo bylo Krolestwem Bozym, gdzie nie bylo Narodow Panujacych a Chrystus.

  Jezeli Ktos nazywal sie Tusinem, Mazowszaninem, to Przede wszystkim byl Ortodoxa, Katolikiem uznajacym Prawa Boze. Na Bazie tych Praw, bral Rusinke za Zone lub Rusinka Katolika I Bydowane bylo spoleczenstwo Krolestwa, jeden Narod o chierarchicznej Struktorze , gdzie Tacy jak Gajowy, z Zalozenia Mieli byc Krolami, Ksieciami, Szlachta w znaczeniu Mieli miec Prawo do Rzadzenia I ponosic tego obciazenia ale I Profity w SYLUSBIE dla Boga I Jednego Narodu w Krolestwie.

  Sprawa Roznicy Rodow I Byla na drugorzednym miejscu , gdzie I’m wyzej w Chierarchii, tym Roznic Wlasciwie NIE BYLO, bo jak w Gajowce My Jestesmy Jednym Cialem I Narodem w Chrystusie I Przez Chrystusa.

  Wniosek wiec taki, ze tak jak czyny Zbrojne Strzelcow Diczowych byly Napascia , tak Ideologia Juz nawet Dzieci w e. Lwowie Byla na tyle spaczona, ze az Przestepcza, gdyz Walczyly te dzieci nie o Chrystusa jak w Wandei ale o CZLOWIEKA, Nowozytnego Polaka.

 49. JO said

  Ad.43. To Co Pan napisal, to jest PRAWDA, ale nie NAJWAZNIEJSZY choc najbolesniejszy PROBLEM TEMATU.

  Peoblemem najwazniejszym jest przyczyna a nie Skutek. Tylko Dzieki Przyczynie Rozpoznania , mozemy Dojsc Olreslenia Winnych, oraz rozpoznajac dokladnie Przyczyne, mozemy znalezc Srodek na Jej wyeliminowanie.

  Zydomasoneria stworzyla system , ktory jest odbiciem szatanskim Systemy Krolestwa Rzeczpospolitej z Ta roznica, ze zamiast Budowac, ona Rujnuje..

  W system Masonski wpisuja sie Postawy I Rozumowanie takie jak Pana.

  W Systemie Rzeczpospolitej Ludzie Umierali dla Chrystusa z Radoscia w Sercu.

  W Pana systemie, ludzie umieraja dla Swego Narodu I Czlowieka Panstwa z Bolem w Sercu.

  ….

 50. JO said

  To wszystko o czym Panstwo Mowicie jest Drugorzedne I o to Zydom Chodzi.

 51. JO said

  Poki Strona PRL BIS bedzie w Tym Biskup Mokrzycki bedzie Mowic z Ponktu widzenia Polakow II Rzczpospolitej , Panstwa Naturalistycznego, co jest w sprzecznosci z Kosciolem, ktory REPREZENTUJE , to Strona Przeciwna Zawsze Bedzie Relatywizowac Prawde, Chyba ze sie Nawroci I WYGARNIE NAM WSZYSTKIM , ze tworzac, godzac sie na Zbrodniczy System Manstwowy jakm jest Panstwo Naturalistyczne, SAMI Atomizowalismy Spoleczenstwo, dajac Zielone Swiatlo do Nazizmu , ktory mial swoje Apogeum na Wolynu.

  Nasze Elity Panstwowe, jak I niemalze kazdy Pojedynczy czlowiek Jest winien.

  Wine mozna dzielic I nawet Trzeba, ale Ten kto stworzyl, lub Godzil sie z powodu zaniechania na System Zbrodniczy, jest ODPOWIEDZIALANY za Zbrodnie.

 52. Marucha said

  Panie JO,
  Krótko mówiąc: Ukraińcy niewinni, bo się dali podpuścić, a ktoś inny nimi sterował. Żydzi?
  Zaraz… zaraz… jacy tam „Ukraińcy”… Ukraińców nie ma.
  Te mordy to „wewnętrzna sprawa” Polaków – sami między sobą się mordowali!

  Czy Pan się szaleju objadł???

 53. JO said

  ad.52. Panie Gajowy, Jest Pan Sedzia, Prawnikiem? Ja nie jestem, ale wiem, ze sa Przestepstwa pospolite, do nich naleza Morderstwa. Sa tez Przestepstwa lub okreslenie winy z zaniechania, ignorancji.., ale tez sa przestepstwa w znaczeniu Teologicznym i tu juz Pan powienien odpowiedziec , bo Pan ma wieksza wiedze.

  Pana wpis jest celowo „drazniacym”. Wiadome, ze UPOwcy bo nie ukraincy, Nazisci Ukrainscy, ale nie ukraincy…SA WINNI. Oni sa winni Zbrodni I NIA TRZEBA uznac tak jak ja opisali Poliszczuk i Malzenstwo.

  Wina spoleczenstwa Ruskiego dajacego poniesc sie w Ukrainska strone i wina spoleczenstwa „polskiego” przez male p jest Przeniewierzenie sie Bogu, Egoizm, Egocentryzm, Nacjonalizm absolutnie blednie rozumiany w zasadzie to soft Nazizm w wydaniu polskim i ukrainskim tych ukraincow, co odrzegnuja sie od Mordow ale buduja cos w rodzaju II RP Ukrainskiej, o ktorej zreszta glosno mowia do tej pory.

  Czy Dali sie podpuscic? No pewnie ze tak! I to jest ich wina owniez, posluchali zlego ducha, posluchali Ludzi, ktorzy Zlego Ducha propagowali i wciaz to robia. Nimi sa Zydomasoni.

 54. JO said

  ad.47. NIe, nie ma szacunku dla Biskupa.
  Biskup powinien skorzystac z Sytuacji, listu i uzupelnic go Prawde. List zawiera cos najwazniejszego – WOLE i nie jest wazne, czy pozorna czy nie. Na te wole nalezy zawsze odpowiadac jednym glosem jak to robi Bractwo wzgledem Watykanu.

  Problem jest, ze Biskup Mokrzycki nie wie gdzie jest PRAWDA. Gdyby wiedzial, opisalby wszystko do konca, postawil by tezy i wnioski z Ktorych by wynikalo, ze to co On reprezentuje jest Bledem, ktory stoi u podstaw Mordow na Wolyniu i Powiedzialby Prawde, ze tylko Panstwo gdzie Bog Panuje, Wiara , przeciez Ta sama a nie jej Parodia.

  NIE dla Biskupa Mokrzyckiego wieksze od NIe dla Biskupow KUkrainskiego, gdyz Biskup Mokrzyski w hierarchii Kosciolow jest Wyzej. Coz jednak mowa, gdy Panuje „Kolegializm”, rownosc, ktoz mowe zrozumie w zjudeaizowanym swiecie?

 55. JO said

  ad.52. No prosze, juz Pan mi zarzuca Szalenstwo , buhahahaha :)))))

 56. JO said

  Jest Narod Kijowski-Ukranski, Galicyjski, ktory dzieli sie na ….Tatarski – Krymski, Rosyjski, Kresowiacy…moooooorze cale Panie Gajowy stanowi to co dzis Pan nazywa „Narodem Ukrainskim” a jutro tacy jak Pan zazwo Wielko Lemkowskim buhahahaha :))))

 57. Jan said

  Jak by nie interpretować za wybuch szatańskiej nienawiści i mordach na niewinnych ludziach znaczną winę ponosi ukraiński Kościół ze swym nauczaniem.
  Orędzie jest dobitnym dowodem dalszego trwania w kłamstwie i usprawiedliwiania zbrodni wspólną winą.
  To co podał Pan Jacek tylko części daje obraz bestialstwa, którego normalny człowiek
  nie jest w stanie niczym uzasadnić, a tym bardziej osoby duchowne powołujące się na naukę Prawdy-Pana Jezusa.
  Błądzić jest rzeczą ludzką ale trwać z uporem w błędzie szatańską.

 58. JO said

  Nie jest w czlowieka Mocy okresmac co jest Narodem i Kto jest Narodem a WYLACZNIE Boga a wiec Kosciola.

  To Kosciol ma jedyne Prawa BUDOWAC Narody, Krolestwa, Panstwa a nie polak, rusin, niemiec. bojek, lemek, slowak, czech, anglik, szkot….

  Nie bylo by zadnego dzis ” nacjonalisty ” w Europie, gdyby nie zmutowal, z Karolickich Narodow sprzeniewierzajac sie Bogu

 59. JO said

  Te mordy to “wewnętrzna sprawa” Polaków – sami między sobą się mordowali! – Gajowy
  Te mordy to wewnetrzna sprawa Koscolola i Jedengo Narodu Rzeczpospolitej w Roli Glownej
  Mordowali ” zekomo Katolicy ” Katolikow….

  A moze to sprawa Afrykanczykow? A moze Chinczykow Panie Gajowy?

  i Prosze nie wkladac mi slow, ktorych nie wypowiedzialem bo to nie ja jestem smieszny a podpuszczanie ma tez swoje granice 🙂

 60. Marek said

  re27:
  „Moim zdaniem JO uważa, że narodu ukraińskiego po prostu nie ma. Są Polacy.”

  Panie Marucha, jeżeli ukraińcy i polacy to są Polacy, to może zydzi i polacy, to też Polacy? Jedna rodzina narodowa?
  Niech JO przyjmie do wiadomości, że rezuni ukraińscy, nie czuli się Polakami w ani kropelce krwi, gdy rzezali niewinne ofiary. Z drugiej strony, mordowani Polacy, nie widzieli w swych oprawcach Polaków.
  Poniał, JO?

 61. JO said

  ad.57. Ukrainski Kosciol to Katolicki Kosciol. To problem wielki tego co dzieje sie wewnatrz Kosciola Katolickiego od LAT i NIKT nie mowi o tym glosno a miele rzeczy, ktore sa BBBB Bolesne ale Drugorzedne. Czym jest smierc czlowieka w zderzeniu z Opluwaniem Boga? Tylko tego konsekwencja a nie przyczyna. Zacznijmy wreszcie mowic Prawde a nie tanczyc w chocholim tancu.

 62. Jan Bawół said

  U JO ilość nie przechodzi w jakość, lecz odwrotnie – w bezwartościowość. Im więcej pisze, tym więcej z d*** wziętych teorii narodowościowo-religijnych, bredni i chaosu myślowego.

 63. JO said

  ad.60 . To Pan nie potrafi zrozumiec , ze Rezuni to ZYDZI albo Tak zazydzeni czyli Upadli Ludzie, ze w hierarchii stoja poza spoleczenstwem.
  Nie Geny a Wiara determinuje czlowieka przede wszystkim w Panstwie o Nadprzyrodzonosci bazie.

  Poza tym, Kain nie byl synem…. Adama i Ewy ? Buhahaha :))))

 64. Marucha said

  Re 60:
  Mordy ukraińskich rezunów na polskich kobietach i dzieciach to „wewnętrzna sprawa Kościoła i Jednego Narodu Rzeczpospolitej w Roli Głównej”.
  Polacy mordowali Polaków, panie Marku. Tak nam dowodzi JO.

  Co więcej, samo istnienie narodów to wynik wypaczeń i sprzeniewierzenia się Bogu. To chyba jedna z najciekawszych teorii, która samemu Jezusowi Chrystusowi dała by wiele do myślenia.

 65. JO said

  ad.62. Chaos myslowy To Pan Ma NIC nie rozumiejac o PRAWDZIE, NARODZIE, Kosciele, Hierarchii Panie ala Kapsel

 66. Marucha said

  Re 63:
  Jasne. Na Wołyniu mordowali Żydzi.
  Z pretensjami o masowe, ludobójcze mordy na Kresach – do Izraela! Albo do Światowego Kongresu Żydów. Niech płacą odszkodowania.

 67. JO said

  ad.64. Panie Gajowy, Pana Teza o mojej opinii NIE ma pokrycia w moich wypowiedziach.

  To Pan mowi, ze spodnie na pupie kobiety to cos zlego ale i w zasadzie to nic zlego….

  Taka sama postawe Pan zajmuje w temacie Narod, Ukraina, Polska, Wolyn….

  Pan mi wybaczy, ale Pan czegos nie potrafi przeskoczyc czasem. Ale tak maja Geniusze…prosze sie nie martwic 🙂

 68. Jan Bawół said

  Re 65:
  Dyskusja z Panem nie ma sensu. Pan nie jest całkiem normalny, choć poglądy na naszą wiarę ma Pan zdrowe.

 69. JO said

  ad. 66. Jasne, ja napisalem , ze na Wolyniu Mordowali Zydzi. :))) Pomrocznosc Jasna Panie Gajowy???

 70. JO said

  ad.68. Panie Janie, ja nie wiem skad Pan Pochodzi, ale jezeli jak Pan Kapsel z Mazowsza, to prosze budowac Narod Mazowiecki a Jak Gajowy przyjedzie do Pana, to prosze sie nie Krepowac dac zarznac lub zarzynac z powodu Nacjonalizmu, przeciez ktos z was musi miec racje?

 71. Jan Bawół said

  Re 67:
  Spodnie na kobiecie to coś złego w oczach maniaka seksualnego, opętanego brudnymi myślami, które stara się wprawdzie zwalczyć, ale czyniąc to wpada w jeszcze gorsze opętanie.
  Nawiasem, o co chodzi z jakimś kapslem?

 72. Marucha said

  Re 69:
  To nie Pan przypadkiem napisał?

  „To Pan nie potrafi zrozumiec , ze Rezuni to ZYDZI albo Tak zazydzeni czyli Upadli Ludzie, ze w hierarchii stoja poza spoleczenstwem.”

  PS
  Swoją drogą rezuny ani nie stały ani nie stoją „poza społeczeństwem”, przeciwnie, u wielkiej jego części cieszą się poważaniem i szacunkiem.

 73. JO said

  ad. 68. Poza tym Pana zaprzecza sam sobie, bo albo mam zdrowe poglady albo nie bedac normalnym calkiem – BREDZE. Czy i Pan jak Gajowy ma Virusa „nie chce ale musze”? „Spodnie dobre ale wlasciwie nie dobre ale dobre”, „Pan ma racje wlasciwie i wlasciwie to Pan jej Nie ma , racji..”

  Kazdy z Was Panowie Rozmowcow NIE WIE co oznacza Panowanie Wiary Katolickiej wlacznie z Panem Gajowym , co oceniam po Gajowego wpisach o Panstwie, Narodzie , Wolyniu….

  Zaden z Was nie potrafio zrozumiec, ze RODOWOSC, Narodowosc, Roznice w Katolickim Panstwie na tle Kulturowycm sa Efektem Wonosci a nie jej Determinacja.

  Panowie Patrzycie na problem od Tylu jak ZydoMason wam Gra.

  Nie potraficie przeskoczyc „samych siebie” jak Pan Gajowy w temacie spodni

 74. AniaK said

  Re64:
  „Co więcej, samo istnienie narodów to wynik wypaczeń i sprzeniewierzenia się Bogu.”

  Dokładnie! Ludzie na Ziemi są jednym wielkim Narodem. Różnimy się tylko wyglądem, kolorem skóry, zdolnościami… Podział na państwa, wiary…..prowadzi do niepotrzebnych nieporozumień, konfliktów, wojen…… Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest podział kulturowy.

 75. JO said

  ad.72. Ja to napisalem, ale ja nie rozumiem tego zdania opacznie jak Pan to Robi ze strony swogo obstawanego stanowiska, blednego stanowiska.

  Panie Gajowy, Rzeczpospolita jest doskonalym przykladem na wskazywanie genezy problemu i wyjasnien definicji opartych na PRAWDZIE.

  Polak= Katolik i nie wazne czy mowiacy dialektem Ruskim, czy Kresowym, czy Zachodnioslowianskimi Dialektami.
  Pan Miesza pojecie POLAKA z Nadprzyrodzonosci z Polakiem Naturalistycznej Filozofii i to jest Pana Glowny Problem, dla Ktorego Pan wypisuje nonseny probujac komentowac moje wpisy czy przede wszystkim Rozumiec. Pan Bawol zreszta rowniez.

  I gdybym nie wyjasnil podstaw swojego rozumowania, to moglbym nie miec do was pretensji ale wyjasnilem i trzeba nie miec dobrej woli by nie rozumiec o czym napisalem lub byc tak pod wplywem Zydzizmu-Naturalizmu, ze to po prostu jest dla Panow nie do zrozumienia jak temat Spodni dla Gajowego.

 76. Griszka said

  Tylko abp Mokrzycki w tym sporze zachował twarz.

 77. JO said

  ad.74. Pani Aniu – istnienie Narodow Tworzonych na Bazie Filozofii Naturalistycznej jest sprzeniewierzaniem sie Panu BOgu i robia to Masonozydzi.

  Pan Bog w spoleczenstwach o bazie nadprzyrodzonosci TWORZY NARODY< RODY< RODZINY i jest to wynikiem Bozej Milosci, tworzy Narody, ktore znajduja JEDNOSC w Chrystusie i przez Chrystusa, ktora jest DALEKO PONAD tych RODOW Roznowrodnosc wynikajaca z ich naturalnych namietnosci, jednak Namietnosci kontrolowanych, istniejacych w Granicach Jedynej Wolnosci jaka jest Slodkie Jazmo Chrystusa.

 78. JO said

  ad. 76. Nie jako Katolicki Biskup, to daleko za malo by zachowac Twarz…

 79. Jan Bawół said

  Re 73:
  Niech Pan JO napisze rozprawę teologiczną pod tytułem, na przykład, „Kwestia damskich spodni w kontekście II Soboru Watykańskiego” i wyda ją w wydawnictwie „Polski Idiota Sp. zoo”, zamiast zaśmiecać gajówkę swymi obsesyjnymi wypowiedziami.

 80. AniaK said

  Re77:
  Moja wypowiedź dotyczyła podziałów tworzonych przez ludzi a nie przez Pana Boga. Podziały dokonane przez Pana Boga są dla mnie oczywiste.

 81. Marucha said

  Widzę, że JO znalazł partnera do rozmowy w pani AniK.
  Oboje jak się wydaje reprezentują – jeśli chodzi o narody – ideologię Johna Lennona w „Imagine”:

  Imagine there’s no countries
  It isn’t hard to do
  Nothing to kill or die for
  And no religion too
  Imagine all the people
  Living life in peace…

 82. Marucha said

  Re 80:
  Pani Aniu, które narody są stworzone przez Boga, a które przez ludzi?
  Jak to odróżnić? Bo przecież Bóg używa ludzi jako swych narzędzi.

  Kto stworzył np. Polaków? Może to jakiś Żyd oderwał nas od reszty braci Słowian?

 83. JO said

  ad.81. Tak, jak ktos nie margumentow, to pozostaje drwina. Skad my to znamy Panie Gajowy?

  Chyaba , ze Totalnie Pan nie zalapal o czym napisalem, w co az nie chce mi sie wierzyc.

  ad.79. A Pan wypowiada sie NIEosobiscie i Pan Gajowki nie zasmieca. Poziom rozmowcow…

 84. JO said

  ad.82. Polakow w Rzeczposplitej jako NAROD stworzyl BOG rekoma Swietego Koscioal Katolickiego- Ortodoksyjnego.

  Judeopolakow w II RP, PRL I TEJ BIS Ksztaltuje Zly Dich rekoma Masono-Zydow Panie Gajowy.

  Odroznic te dwa Procesy jest BBBB Latwo, gdy Ktos Ma WIARE.

  Czemu Pan zadal to pytanie Pani Ani, ktora wydaje sie , ze nie rozumiejac dokladnie Wiary, nie bedzie umiala Panu poprawnie odpowiedziec. Czy nie dlatego, ze Pan wiedzial, ze Pani Ania Panu Nie odpowie Poprawnie?

 85. Marucha said

  Re 83:
  Drwina? W żadnym wypadku. Po prostu przeformułowanie Pana własnych wypowiedzi o narodach, które każdy – jeśli będzie miał chęć – może sobie prześledzić na tej stronie. Ja naprawdę nie muszę ich specjalnie komentować, bo mówią same za siebie.

 86. Marucha said

  Re 84:
  Wie Pan, ja uważam że każdy naród powstaje za wiedzą i zgodą Boga.
  Czy Pan jest innego zdania?

 87. AniaK said

  Re81:
  A dlaczego Pan Gajowy zapodał taki mały fragmencik i to po angielsku? Jeżeli Pan Bóg nie pomieszał mi języków to znaczy że językiem międzynarodowym jest język polski 🙂

  John Lennon – Imagine – po polsku

  Wyobraź sobie, że nie istnieje Niebo,
  To nie jest trudne, jeśli spróbujesz
  Pod nami nie ma piekła
  Nad nami tylko niebo*
  Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie
  Żyją dzisiejszym dniem

  Wyobraź sobie, że nie ma państw
  To naprawdę proste.
  Nic ma po co zabijać ani umierać,
  Nie ma też żadnej religii
  Wyobraź sobie ze wszyscy ludzie
  Żyją w pokoju

  Możesz mnie nazwać marzycielem
  Ale nie jestem jedyny
  Mam nadzieje, że któregoś dnia dołączysz się do nas
  A świat będzie żył w jedności

  Wyobraź sobie, że nie ma własności,
  Ciekawe, czy potrafisz.
  Nie ma chciwości ani głodu
  A wszyscy są sobie braćmi
  Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie
  Dzielą ze sobą świat

  Możesz mnie nazwać marzycielem
  Ale nie jestem jedyny
  Mam nadzieje że któregoś dnia dołączysz się do nas
  A świat będzie żył w jedności

  Nie wiem co John miał dokładnie na myśli. Może chodziło mu o to, że jest Świat, jest człowiek obdarzony rozumem i róbta co chceta. A może chodziło mu o to, że jest Świat, jest Bóg, jest Dziesięć Przykazań, jest człowiek obdarzony rozumem i róbta co chceta.
  Myślę, że on przede wszystkim chciał zwrócić uwagę na miłość i niechcący wplatał w to Boga 🙂

 88. JO said

  ad. 86. Jezeli Dopuszczenie Boze Pan uwaza, za zgode moge powiedziec, ze zgoda, jednak Pana zdanie zawiera potezne niedomowienia , ze w srodowisku NIEWIERZACYCH zdanie to jest niemalze niedpopuszczalne….

  Bog dopuszcza istnienie Malych Narodow ale Tworzy tylko Wielkie, te o bazie Nadprzyrodzonosci Panie Gajowy. Z Pana wypowiedzi na tym Forum wcale nie wynika, ze Pan ma takie zdanie jakie mi sugeruje. Mam powazne do tego watpliwosci.

  A przekonany jestem, ze z moich wypowiedzi jasno wynika Prawda ujeta w Nauce KKatolickiego a w Pana jakby ona „umyka”.

  Gdyby bylo inaczej , poparlby Pan moje wypowiedzi, rozwinal w swoj Wspanialy, zawsze przemyslany , poparty argumentami sposob. A Tak nie jest, wiec Ktos z Nas sie Myli i Jest NIM PAN.

 89. Jan said

  Ad.87. Pani Aniu
  Nie powinno się nabierać na ładne słówka tego manifestu , a bardziej dostrzegać przesłanie zbieżne z celami New Age.

 90. Boydar said

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
  za koleją:
  @13 Wrrr…!!! , do siódmego pokolenia
  @ cała reszta – „…To wszystko o czym Państwo Mówicie jest Drugorzedne, i o to Żydom Chodzi…” QED
  @ Ja – dlaczego nikt nikomu nie przeszkadza ten schit: „…nie możemy ociągać się z wypracowaniem (jednakowej) chrześcijańskiej oceny przeszłości…”
  Nie ma żadnej chrześcijańskiej oceny !!!. Jest „ocena” w/g ספר הזוהר i fakty. Rzeczą pierwszorzędną jest to, że nie wszystkie i jeszcze nie wszystkim, są znane.

 91. Marucha said

  Re 87:
  Pominę już milczeniem ewidentną kiczowatość tego utworu.
  Jest całkowicie jasne, co Lennon miał na myśli: takie pojęcia, jak religia, Bóg, Niebo, Piekło, narody stoją na drodze powszechnemu szczęściu i braterstwu.

 92. JO said

  ad.89. Tak,, na to wyglada….

 93. AniaK said

  Re82:
  Panie Gajowy, Pan Bóg stworzył jedno Wielkie Królestwo. Podzielił je na mniejsze królestwa, powiedzmy narody, ale nie państwa. Państwa powstały w wyniku niezadowolenia ludu z powodu nieodpowiednio sprawowanej władzy. Królowie nie zawsze byli doskonali.

  Re91:
  No dobra, niech będzie po Gajowemu 🙂

 94. Boydar said

  To dobrze Panie JO, że nie udało mi się Pana Zbulwersować. W tych sprawach nie mam litości nigdy i dla nikogo.

 95. Marucha said

  Re 93:
  Pani Aniu, to po co była ta władza, skoro nie było państw, tylko same narody? :-),

  Nb. państwa powstawały w trochę inny sposób…

 96. AniaK said

  Re95:
  Odpowiedzi nie będzie bo mój czas się skończył 🙂

  No chyba nie na zawsze? – admin

 97. JO said

  ad.93. Od czasu przyscia naszego Pana Jezusa Chrystusa Ludzkosc Ma Mozliwosc WALKI Z GRZECHEM, ktory jest wynikiem Klamstwa, Namietnosciami niczym nie opanowywanych, rozchulanych i Swiatem, ktorego reprezentantem Glownym sa Ci co za Ojca maja Diabla.

  Dzieki Chrystusowi, mamy mozliwosc TWORZENIA RODZIN, RODOW , NARODOW wynikajacych z ROZMNOZENIA SIE RODOW, ktore sa wynikiem Zycia Nadprzyrodzonego w Lasce Uswiecajacej oraz Wielkich Narodow, ktorym jest Zorganizowane Zycie Panstwowe przez Ludzi, Rody, i male Narodyw Lasce Uswiecajacej na danym Terenie, obszarze Kuli Ziemskiej.

  My milismy tak Zorganizowane Krolestwo, ktore od czasow Rurykowiczow i Piastow w zalozeniach mialo Tworzyc Spoleczenstwo Zyjace Zyciem Nadprzyrodzonym w Obrebie Jednego Krolestwa – DOBRA WSPOLNEGO – RZECZPOSPOLITEJ.

  Rzeczpospolira jako Panstwo tworzone na bazie nadprzyrodzonosci wytworzyla narody takie jak Lemkowie, ale i dala mozliwosc ROZWOJU takim Rodom-narodom jak Polanie, Mazowszanie, Rusini i to z czego powstali, Lechici Kresowi – Kresowianie….laczac sie w Chrystusie i przez Chrystusa w Jeden Rzeczpospolitej Narod, ktory Zyjac przez Setki Lat NAWET zapomnial swoje „poganskie” pochodzenie i Nazwy a utrzymal te, ktore przyjely Zycie Nadprzyrodzone. Te Narody, ktore powstawaly w tym Panstwie ROSLY, budowaly cyilizacje Wielka .

  Dzis mamy odwrocenie Totalne tego co Proponuje Nadprzyrodzonosc – calkowita destrukcje rodow poprzez tworzenie pseudonarodow – slug zla i Talmudu, ktore eliminuja tworzenie Narodow Malych do zera, do Smieci Kazdego

  W Krolestwie Narodu Wielkiego opartego na nadprzyrodzonosci ilosc Rodow i Narodow Rosla i kazdy podazal za Doskonaloscia, stawal sie doskonalszym

  W Talmudzie, ilosc rodow Maleje, ilosc malych rodow maleje, tworzy sie TLUM i jego Smierc co widzimy na przykladzie Europy

  Utworzenie Wielkiego Narodu zawsze jest w Gestii Tylko Boga , ktorego na ziemi Mistycznym Cialem jest Swiety Kosciol Ortodoksyjny-Katolicki.

  Krolestwo Rzeczpospolitej bylo Utworzone przez Kosciol Ortodoksyjny-Katolicki, to Krolestwo Bylo Dzielem Bozym, bylo Wielkim Osiagnieciem Naszych Przodkow Zyjacych w Lasce Uswiecajacej, zyjacych Nadprzyrodzonym Zyciem.

  Pierwszym Krokiem do jego Zniszczenia byla Schizma
  Drugim Krokiem Reformacja
  Trzecim Krokiem Rewolucja
  Czwartym Krokiem tworzenie na Jego Gruzach Panstw i Narodow o filozofii Naturalistycznej – XiX wiecznych Panstw Narodowych Masonskich…
  Piatym Krokiem bylo rozwalanie tych Panstw i Ludow za pomoca Modernizmu=Sosjalizmu=Komunizmu=Nazizmu
  Szostym Krokiem jest niszczenie Panstw i Masonskich Narodow przy pomocy Liberalizmu czylo w ogole mowiac Talmudyzmem
  Siodmym Krokiem to Globalizm
  Osmym czy kolejnym Satanizm

  My Mamy tylko jeden Wybor – Krolestwa i Narody oparte na Nadprzyrodzonosci w ktorych beda powstawac i ginac male Narody, co jest naturalnym zjawiskiem na ziemi

  bo reszta to Smierc wszyskich, kazdego czlowieka i fizyczna i duchowa.

 98. Marucha said

  Re 97:
  A ukraińskie rezuny mordowały w nieludzki sposób bezbronne polskie rodziny, kobiety i dzieci.

 99. Boydar said

  Moja Babka, Teofila Maksymiuk, świeć Panie nad jej duszą, była 100% Ukrainką. Kiedyś, gdy jeszcze byłem mały, i nie za wiele rozumiałem, byłem świadkiem jej rozmowy pomiędzy nią i jej synową, czyli moją Mamą. Kiedy moi Dziadkowie byli wzruszeni albo w jakiśkolwiek inny sposób wyprowadzeni z równowagi, mówili po „chachłacku”. To taka dziwna mieszanka Ukraińskiego, częściowo polskiego i pewnie czegoś jeszcze. Otóż, Babka płakała, w tym języku. Z tego co pojąłem wówczas, płakała nad Ukrainą i Ukraińcami. Płakała nad tymi, których diabeł i jego sługi opętały i doprowadziły na wieczne potępienie. Mówiła, że była świadkiem rzeczy niewyobrażalnych dla nas, dzisiaj. I mówiła, że oczy u niej już wtedy wyschły bo człowiek jest za słaby, i za mały w zetknięciu z takimi rzeczami. I mówiła jeszcze, że nad tymi zamęczonymi, to już dzisiaj płakać nie trzeba , bo oni wszyscy u Pana Jezusa wokół tronu śpiewają. I żeby się modlić właśnie za Ukrainę.

 100. Alka said

  Tekst piosenki Lenona brzmi jak program masonerii i NWO.
  Swiadczy tylko od jak dawna te plany istnieja, jak dziala ich propaganda i ze to co widzimy wokol jest kontynuacja ich realizacji.

 101. JO said

  ad.99. Ot kochane, proste rozumowanie poczciwej , Wierzacej Kobiety.
  Czy Pan wiecej pamieta zdarzen, opowiesci?
  Moi dziadkowie tez plakali w „Dialekcie”, ot taka Kresowa/Ruska Kultura, cos absolutnie naturalnego mowic w roznych dialektach , plakac w Roznych, cieszyc sie w Roznych.

  Ci co zrobia zamach na taka Swietosc kiedys Zaplaca za to przestepstwo.

 102. JO said

  ad.98. Mordowaly tez Rusinskie te rezuny judeoukrainskie a poza tym , tym terroryzowaly i zmuszaly do MORDERSTW inne Ukrainskie Rodziny, do zdrady, do Grzechu. do upadku, do duchowej Smierci.

  Tak, Modlmy sie za Ukraine, za jej kolejne pokolenia, by Krolowa Ich, Matka Przenajswietrza wstawila sie za Nie u Jej Syna i By zmartwychwstala, by na Nowa stala sie Swieta, Najjasniejsza Rzeczpospolita.

  Modlmy sie o Dzisijsza Polske, by sie nawrocila z drogi Smierci, by Zmartwychwstala i stala sie Swieta, Najjasniejsza Rzeczpospolita.

 103. Boydar said

  Za wiele nie pamiętam, mały byłem, a i na inne rzeczy zwracałem uwagę. Wiem tylko, że mój Dziadek (ten od tej Babci) był z kolei Białorusinem. W carskiej armii był rusznikarzem, a potem kowalem. Kuźnię Dziadka pamiętam jak dziś. Wiem, że pobudował na końcu wsi ogromny drewniany kościół (oczywiście nie sam, ale jako kowal dużo w tej kwestii miał podobno do powiedzenia). Jest naturalnie chrześcijański, piękny, i stoi do dzisiaj.

 104. Marucha said

  Re 102:
  Co by się działo, gdyby tak napisał RomanK?

 105. Marucha said

  Re 103:
  Z ciekawości: a gdzie stoi ten kościół?

 106. JO said

  Mord na ludnosci Jednego Narodu Rzeczpospolitej podzielonego na Polakow i Ukraincow byl zaplanowany co do detalu daleko wczesniej niz w 44 roku. Ktos tu juz wspomnial, ze w 39 roku dochodzilo do Morderstw. I ja mialem takie relacje od swojego Dziadka, ktory opuscil Wolym w tym Zone i Dzieci bo Grozono mu , ze go zabija wielokrotnie. Jemu wlasna Zona nie wierzyla, mowiac , ze „My jestesmy stad”, tu nam Nic nie grozi.

  Doszlo do sytuacji, ze po miesiacach ukrywania po wioskach, domach Ukrainskich wreszcie powiedziano Babce i Jej Rodzicom, by UCIEKALI bo „Oni” wymorduja ich razem z nimi.

  Dziadek, ktory juz nie mieszkal w w..owcach, zorganizowal ucieczke do Lwowa i Lublina. W przebraniu Ruskich Chlopow , na furmance z konikiem przejechali Dymiacy Wolym wydostajac sie z Oblawy na Polskie i Polsko-Ruskie Wsie i CUDEM.

  Na mazurach Moja Rodziana mieszkala we wsi, otoczona przesiedlencami Rusinami, czy juz Ukraincami. Zabraklo Maciciela, i relacje byly jak od wiekow – RODZINNE.

  Imputowanie, ze ludnosc Wolynia samoistnie stala sie Judeo-nazistowska Ukraina jest NIEDORZECZNOSCIA, jest Klamstwem, Slepota.

 107. JO said

  ad.104. Ludzie by Sluchali Pana Romana K, klekali by przed nim jako tym co Niesie Prawde. Poza tym, Pan Roman K z Wiedza ktora Posiada, napisalby mysl w tym tekscie Daleko Piekniej. On moglby napisac Piekna Ksiazke, jaka potzrebuja Pokolenia po obu stronach Sanu.

 108. Marucha said

  Re 106:
  A Polaków piłowali, przybijali gwoździami przez oczy do podłogi, brzuchy rozpruwali, na bagnety niemowlęta nadziewali…
  Bo ich PODPUSZCZONO.
  Podpuszczono biednych, niewinnych, naiwnych Ukraińców, co to nie wiedzieli, jak się kona będąc piłowanym przez brzuch…

 109. Boydar said

  Ciekawość to … matka wszystkich wynalazków. Proszę bardzo 52.281228,23.052438

 110. Marucha said

  Re 109:
  Czy to ten kościół? Istotnie, piękny. Może tam pojadę latem…

 111. JO said

  ad.108. Tak wlasnie zabijano 80 000 Rusinow Panie Gajowy, bo Systemem Zbrodniczym wbito im ideologie i napuszczono na Wlasna Rodzine, jak w Rosji Dziecko by zdradzalo ojca i matke , ktorych w Sadzie na oczach Dziecka skazywano na Smierc, jak podczas Glodu Na Ukrainie zmuszono Ludzi do Jedzenia cial Zmarlych Ludzi, jak NAS popchnieto bysmy Zdradzili jako Lemingi Chrystusa i Wlasnymi Rekoma glosujac na Zydow w Ich Systemie doprowadzili do Wyrzucenia Milonjow naszych Dzieci z PRL BIS na zachod by w Burelu sie Uswiecali.

  Zmarlym Pan juz nie pomoze , oni sa w Raju.

  Co Pan chce zrobic? Co Pan chce powiedziec. Pan Boydar dal Swiadectwo, ze ludnosc Ukrainska – ta nowego Masonskiego Narodu nie upadla do reszty i WIDZI i ROZUMIE i nawet oczy wyplakala tak, ze juz z przerazenia wszystko wyschlo!!

  Co Pan chce jeszcze?

  Niech Pan przegoni Masono-Zydow co blokuja Prawdziwe Pojednanie a nie wciaz cytuje to co jest juz Znane i OPLAKANE I PO WIEKI BEDZIE OPLAJIWANE.

  Dzis jest Pora By przejsc do kolejnego etapu PRAWDY, ktora opisalem wyzej, do ujawniania tego jak Dopuscilismy do Wladzy tych co Ukartowali system i popchneli nas do Wasni a nawet MORDERSTWA.

  Prawda jest, ze bez bicia sie w Piers , bez ujawnienia Prawdy, ze Bralismy Czynny Udzial w Laicyzacji Nas Samych i tym stworzenia dogodnego podloza do WOLYNIA, nie byloby WOLYNIA, Zydzi nie mieliby dostepu do Chlopow Kresowych, Ukrainskich, Lemingow Ruskich/Kresowych i nie doszloby do Poteznego Przestepstwa, Cholokaustu Narodu Rzeczpospolitej, samounicestwienia.

  Rozliczamy Powstania w Tym Warszawskie, Rozliczmy i WOLYN

 112. JO said

  ad.110.Piekny!! Tak wlasnie wygladaja KRESY

 113. JO said

  Biskup Mokrzycki, czemu nie mowi, ze Biskupi Chowali Pilsudskiego Bezboznika …Upadl Katolicyzm w II RP to nie ma czemu sie dziwic , ze doszlo do kolejnej Rewolucji jak za Chmielnickiego, wrog NIE SPI. Gdzie byli wtedy i POLACY I CI UKRAINCY co zostali zabici i ich Rodziny??????

 114. JO said

  Czemu Zyjac SETKI LAT razem , w Panstwie o Nadprzyrodzonej Bazie Panstwotworczej raptownie zaczelismy Sluchac Zydo-Masona, ze jestesmy Innym Narodem z Innej definicji na jednej Ziemi? Przeciez by sie zabijac! Czemu nie sluchalismy wlasnego Krola, Jagiellona, ktory Przestrzegal przed Rozpadem!! a nawet myslami o niej??

  Jak mamy slowa Zydo-Masona w sercu a nie pomazanca Bozego, to dzis Plakac nie mozemy a przyjmowac dobrodziejstwa Zydo-Masonow….

  Czemu o tym nie mowi Biskup Mokrzyski?

 115. Kudlaty said

  Mel Gibson o Lennonie:

  – Cieszę się, że nie żyje, bo zasłużył na śmierć. Przynajmniej jednego „Żyda” mniej na świecie. Uważał się za pier… mesjasza. A ten cały holokaust to wielka pi… – powiedział. Te słowa, w liście przesłanym do kilku amerykańskich gazet, ujawnił scenarzysta Joe Eszterhas, który pracował razem z Gibsonem nad filmem „The Maccabees”.

 116. Marucha said

  Re 111:
  Wybaczy Pan, ale nie każdego można namówić, aby stał się czymś gorszym od zwierzęcia.

  Pyta Pan: „Co Pan chce jeszcze?”

  Co ja jeszcze chcę?

  A no chcę, aby Synod Biskupów Kijowsko-Halickiego Arcybiskupstwa Większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nie robił sobie, kurwa, jaj – i nie pierdolił o jakichś „konfliktach polsko-ukraińskich”, tylko nazwał je po imieniu: brutalna, ohydna rzeź Polaków.

  Jeśli oni chcą budować „pojednanie” na kłamstwie (aby potem, drogą małych kroczków, przenieść całą winę na Polaków) – to moja odpowiedź może być tylko jedna: niech was piekło pochłonie.

 117. JO said

  Polak, to Katolik i z racji tej to na nas odpowiedzialnosc jest Wieksza, z racji hierarchii. My juz zapomnielismy, ze nasze ziemie w Krolestwie mialy hierarchie a nawet Krolestwa w Europie ja mialy.

  Czego wymagac , po zarabanych chlopach ruskich rewolucja, wojnami, powstaniami? Przeciez wiadomo, ze prostaka popchac do prostackiej zbrodni to Michnika Naslac i WOJNA i ZBRODNIA.

  Czmu my jako Katolicy , ta SZlachta, nie potrafimy uderzyc sie w Piersi i powiedziec, ze zostawilismy Chrystusa, ze dalismy zgode na decyzje przewrotu Majowego, ze upadlismy i ze zbudowalismy podloze do ZBRODNI???, ze zostawilismy Ukraincow, Rusinow, zamiast mowiec, ze Definicja Narodow o bazie Naturalizmu jezt Szatanska, MY POLACY< PANYYYY dalismy przyklad Nacjonalizmu, Narodowca bez Boga.

  A czy Chlop Ruski Gorszy?????

  Czy Gorszy????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Slepiec i gluchy prowadzil slepca i gluchego…..

  Po uznaniu Wlasnych win przed Bogiem, mozemy domagac sie POKUTY ze stronu UKRAINY. Poki co ZADEN KRESOWIAK/Polak czy Ukrainiec nierezun tego nie zrobil….

 118. JO said

  ad.116. Pan mowi o Masonie . A zadac od Zydo-masona Prawdy to jak od Diabla milosci do Boga.

  Pana zadania sa niedorzecznoscia. Pan moze jedynie zadac rzeczy realnych a nimi sa Odsuniecie Zydomasonow od Wladzy i Panowania Prawdy. Wowczas Pana Oczekiwania spelnia sie, Pani Gajowy. Pan jest Marzycielem, Romantykiem w tym temacie.

 119. Boydar said

  Tak Panie, to ten kościół. Zawsze było w nim coś, co fascynowało, nie tylko mnie.
  I dodam coś jeszcze – „…Polaków piłowali, przybijali gwoździami przez oczy do podłogi, brzuchy rozpruwali, na bagnety niemowlęta nadziewali…”
  Tak, tak było. I na to nic nie poradzę ani ja, ani Pan JO, ani Pan Gajowy.
  Jeśli ktoś może coś poradzić, to tylko Pan Bóg. Czy, zachowaj nas Panie, jeśli zdarzyć by się tak miało również jutro, czy jesteśmy gotowi by temu zapobiec ? Czy znowu zabrzmią nam w uszach szydercze słowa Szakala – „Powiedz Declanowi, że nie umie chronić swoich kobiet”. Noworoczne życzenia „…niech was piekło pochłonie…” są accurant. Ale ja wiem, że to nie wystarczy. Przy drodze muszą być tablice informacyjne, oświetlenie, jeśli będzie z lekkim nachyleniem – jeszcze lepiej. A popchnąć lekko, też nie zawadzi.

 120. JO said

  Rusini Budowali Polske, Rzeczpospolita – Sapieha, Braniccy, Wisnioweccy…a nie jeden Mielniczuk byl Mazowieckim Mielniczkiem, roznica tylko taka, ze byl sobie prostym hospodarem, ktory nie wiedzial nic o swiecie. Popchac takich , wmowic mo , ze jego Gwara okresla jego narodowosc a rozumienie wiary przypieczetowuje jest dla Michnikow latwe.

  Dzis Michniki i Stolcmany tak zlasowali mozgi Nasze , ze zwykly leming gorzej rozumuje od czerni ruskiej – kijowskiego a potem ruskiego chlopa.

  Dzs Matce , Ojcu czci sie nie oddaje i honoru dla ich hierarchii w rodzinie a coz dla PRAWDY? w tym o wlasnym Krolestwie, Narodzie? Rodzie? Rodzinie?

  Pan już zupełnie odbiegł od tematu: Ukraińcy bestialsko mordowali Polaków.
  Kropka.
  Admin

 121. Marucha said

  Re 118:
  Już nie wiem, o czym Pan mówi, jakiego tematu się trzyma, z czym się zgadza a z czym nie.

  Re 119:
  Nic nie poradzimy na to, co się stało. Ale naszym obowiązkiem jest nieść prawdę dla przyszłych pokoleń w nadziei, iż może wypłynie z niej jakaś nauka – a nie rozmywać ją w wielosłowiu i relatywizmie.
  Tablice informacyjne stawiać należy. I ich pilnować, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu przeszkadzają.

 122. Tekla said

  Pisanie pisaniem..ale ja im nie wierzę..mordowali swoich sąsiadów..krewnych,żony..tylko dlatego ,ze byli Polakami!!

  Mojej Mamusi koleżanka Danuta Żołnierz wróciła z niewolniczej pracy z Austrii ,w Wiedniu faktycznie trafiło się jej dobre miejsce pracy u bezdzietnego kuśnierza , małżenstwo to chciało ja po wojnie zaadoptować..,wróciła do Polski ,i z ojcem poszła na wesele w okolice Birczy..nigdy nie odnaleziono ciał..zamordowani przez ukrainców prawie dwa lata po wojnie!!!

 123. JO said

  ad.122. Ja sie Panu nie dziwie.
  Ja nie wierze zadnemu NIEKATOLIKOWI a i Katolika „sprawdzam”.
  Poza tym, to wyobrazenia przekracza Granice, jak mozna Upodlic czlowieka i zrobic z niego gorzej niz zwierzecia. Nad tym pracowano setki lat. Niech Pan poczyta Pana Romana Kafla wpisy internetowe z dawnych lat. Nad zezwierzeceniem Chlopow w Galicji Pracowano setki Lat…i nie tylko Chlopow.
  Judeoksieza Grekokatoliccy Zydowscy zjudaizowali go i OWOCE POZNALISMY po tych ludzi, ich , zydowskich wychowankow czynach.
  CALA Galicja potrzebuje MISJI Bractwa Piusa X, jej pracy przez Kolejne setki lat….
  Wszystko jednak , dla Pana Boga jest Mozliwe!

 124. JO said

  Pan już zupełnie odbiegł od tematu: Ukraińcy bestialsko mordowali Polaków.
  Kropka.
  Admin

  Judeoukraincy (kropka)

  Nie wiem, co to za zwierzę. – admin

 125. JO said

  a judeopolaka zwierzatko Pan zna? Judeoukrainiec to zjudaizowany RUSIN Panie Gajowy…tak dla przypomnienia…

 126. Boydar said

  „…Nie wiem, co to za zwierzę…” Św. Jan wiedział.

 127. Marucha said

  Re 125:
  Pan usiłuje wyjaśnić każde zło jakąś „judaizacją”. Takim uniwersalnym wytrychem, który pasuje do wszystkiego, począwszy od herezji w Kościele, skończywszy na zwykłym bandytyzmie.

  Czym jest judeopolak wiemy. Osoba niby polskiego pochodzenia, ale tak głupia, że ani nie zna własnej historii, ani religii, ani jej to nawet nie obchodzi. Żydów, jeśli nawet nie kocha, to lubi i ceni. Akceptuje żydowskie poglądy i sposób myślenia.

  A czym jest judeoukrainiec, przyjmując Pański neologizm? Właśnie jest bardzo świadom swej historii (nieważne, czy prawdziwej), przykłada do niej wielką wagę, jest w pełni tego słowa nacjonalistą. Nienawidzi Żydów. Gdzie tu punkty styczne???

  Gdzie widać jakiekolwiek wpływy judaizmu, żydostwa, Talmudu etc. w mordach na Kresach?

 128. JO said

  ad.127. Judaizm ma wiele Twarzy Manie Gajowy i Pan o tym sobrze wie. Jak Klamstwo! Prosze sie nie dziwic, ze u podloza Debilizmow w tym Nazizmu Ukrainskiego jest Judaizm jako moje wytlumaczenie.

  A jakie Pan ma wytlumaczenie? Jak coniektorzy, ze Zlo przyszlo ot tak sobie, samo ? :))) i to jeszcze na tereny , gdzie znane byly z Polskosci-Katolicyzmu- Orttodoksji od wiekow?

  Sam Pan wie, ze gdzie Prawda tam szatan Blisko…
  —————————————————————————–

  Panie Gajowy Pan sie pyta gdzie widac wplyw Judaizmu w Mordach na Kresach. Przeciez Idelogia Doncowa jest Zywcem zdjeta z Talmudu Zydowskiego i B zbiezna z Nazizmem Niemieckim. Czy Pan podobienstwa nie widzi? Juz widze jak Katolik Kresowy lub Ortodoksa Rzucaja sie na Wiedze z Talmudu, po to by budowac swoja Panstwowosc :)))))

  Poza tym, a Tymoszenko to Rasowa Rusinka :))))

  Sam Pan pokazuje Zydow w nazistowskiej Ukrainie i Pan sie Pyta – Gdzie jest ten Judaizm i gdzie jego wplyw w mordach na Kresach?

  Pan Boydar napisal, ze my jeszcze wiele nie wiemy. Ale jednak cos wiemy a wiemy, ze jest wojna miedzy Zydami. Niedawno Zyd zabil Zyda niby katastrofa samolotu.

  Czy moze Pan sobie wyobrazic czasy, gdzie powstawalo Panstwo IZRAEL??? Tam Hitler mial umowe, ze Niemieckich Zydow bedzie wysylal do Izraela a jakims sposobiem ci Zyci biedni z II RP byli scigani jako podludzie? a na terenach Okupacji Zydowskiej na Wolyniu Wybijani przez Bandy UPA.

  WOLYN to temat tak smierdzacy, ze NIKT nie ma „prawa” po ten temat siegac procz Mordercow i nikt nie ma prawa pisac Historii o Nim procz mordercow a nimi sa Zydomasoneria

 129. Boydar said

  „…Gdzie widać jakiekolwiek wpływy judaizmu, żydostwa, Talmudu etc. w mordach na Kresach?…”
  A to już było, na kilku filmach. Terroryści opanowują wyłącznie sterówkę i maszynownię. Dopóki załoga się nie zorientuje, wszystko jest alles klar. Potem też idzie płynąć. O pasażerach nie ma co wspominać. Niektórzy dopiero na ostatniej prostej kumali. Nie było by to wszystko możliwe, gdyby Ukraińcy byli bardziej do Boga niż do Cerkwi. Ale oni ludzie jacyś prehistoryczni, niektóre odruchy jeszcze z czasów wspólnot plemiennych. Kapłan, szaman, wódz, nie mógł się mylić. I ktoś zupełnie inny niezawodnie sobie wykalkulował, że ten mechanizm zadziała, jak gilotyna.

 130. JO said

  ad.129. Po prostu Prosci jak prosty jest Chlop. Przeciez po tylu latach Panszczyzny lub Zycia Kozaczego, tylu latach Cwiczeniowki zwykly prosty Chop jest „jakis prehistoryczny”.

  Odpowiedz jest tak prosta jak Autostrady w Niemczech! Masonski Narod Ukrainski nowy, zostal utworzony na bazie zdepolaryzowanego Rzeczpospolitej Chlopa, bo nie tylko Ruskiego Chlopa.

  Nie ma w tym nic ujmujacego ale konsekwencje nalezy Przewidziec i przewidziano i zaplanowano nawet.

  PRL BIS jest utworzona na bazie spolaryzowanej Inteligencji Rzeczpospolitej, przeciez potomkow szlachty z Kresow wyrzucono alebo na syberia albo do PRL BIS i konsekwencje tego tez mamy – ROMANTYZM, POLSUDCZYZM, Sekte Wojtylly….

  Tak, ten mechanizm dziala jak Gilotyna.

 131. A no chcę, aby Synod Biskupów Kijowsko-Halickiego Arcybiskupstwa Większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nie robił sobie, kurwa, jaj – i nie pierdolił o jakichś “konfliktach polsko-ukraińskich”, tylko nazwał je po imieniu: brutalna, ohydna rzeź Polaków.

 132. JO said

  Najsmieszniejsze w tym Dramacie jest to, jak Zydzi piszac historie i popychajac nas przeciw sobie kaza nam Mowic o Polaku Chmielnickim jak Ukraincu, ktory Plul na Niby Polaka ( Rusina z Krwi i kosci Wisniowieckiego ) :)))

  A ZYD sie smieje do rozpuku, jak sobie doslownie jaja robil Stolcman, mianujac Bulawa Chmielnickiego Prezydenta Ukrainy -Juszczenke.

  Teatr dla Ubogich!!

 133. Boydar said

  Zresztą, a nasi ukochani Bracia Germanie, to co, bardziej „ynteligentni” i oświeceni ? Oni niby przecież cywilizowani dłużej i staranniej. Ja już pomijam te wagony ampułek z kokainą dostarczane wehrmachtowi. I nawet fakt, że 60% procent Niemców w 39 było w różnym stopniu miszen. Geny są genami. Kwestia rozłożenia na czynniki podstawowe charakteru danej nacji i dokonanie stosownych bodźców w stosownym czasie i idealnie dobranej intensywności to tylko wiedza i technika. MUSI ZADZIAŁAĆ.

 134. Marucha said

  Re 129:
  Zwalanie wszystkich win na Żydów nie jest tym, co mnie przekonuje w temacie mordów na Kresach. W ten sposób można wytłumaczyć wszystko i wszystkich – zarówno papieża oddającego cześć czarownikom z Afryki, jak i rezunów rżnących piłą kobiety.

  Jakoś nie mogę sobie wyobrazić Polaków, nawet tych zjudaizowanych, w roli tak okrutnych oprawców.

  Poza tym, o czym my w ogóle mówimy?
  Ukraińcy dopuścili się potwornych zbrodni.
  Arcybiskup Światosław zwie je „polsko-ukraińskim konfliktem”…
  I szuka rzekomo zgody z Polakami.
  Pan JO go w tym popiera.
  Popiera szukanie „zgody” opartej o podłe, wredne, lucyferiańskie kłamstwo.

  Gówno mnie obchodzą wszelkie wywody sięgające czasów Lecha i Rusa, albo Chmielnickiego. Gówno mnie obchodzą teorie geograficzno-etniczno-religijne.

  Ukraińcy byli mordercami.

  NIGDY KURWA, NIGDY TE ŁOTRY NAS ZA TO BODAJ NIE PRZEPROSIŁY.

  Niech się spalą w piekle gorącym. Amen.

 135. Boydar said

  Panie Gajowy, i dobrze ! Jako Polak, wcalę nie chcę żeby oni Nas przepraszali, jakieś Światosławy czy inne takie. Po pierwsze – co nam z tego. A po drugie, w takim momencie, chrześcijaninowi nie wypadało by przeładować ! A tak …

 136. JO said

  Arcybiskup Światosław zwie je “polsko-ukraińskim konfliktem”…
  I szuka rzekomo zgody z Polakami.
  Pan JO go w tym popiera.
  Popiera szukanie “zgody” opartej o podłe, wredne, lucyferiańskie kłamstwo.- Admin

  Panie Gajowy, ja nie popieram a nawoluje, by podjac Rzeczowa Dyspute w Duchu Prawdy, ktora wylozylem na tyle ile umialem.
  Czytajac moje wpisy, zamiast emocji prosze uzyc Rozumu, nad ktory u Pana tak bardzo podziwiam.

  Ukrainski Ksiadz Uzyl tez slowa PRZEMOC w TYM jakby nie bylo Konflikcie pomiedzy Polsko-Ukrainskim pod ktory sie podszyli Zjudaizowani Nazisci Ukrainscy – Rezuny, Przestepcy, Mordercy.

  Ten Ksiadz nawolywal, ze wymaga temat Badan…ujawnienia Prawdy – Skoro Biskupa Mokrzyckiego Nie bylo stac na Ujawnienie Prwdy i podlozenie sie Zydom to czego Pan wymaga od Judeokatolika w CERKWI UKRAINSKIEJ????

  Pan sie zachowuje jak dziecko!

 137. Coś ta technika nie idzie mi tak dobrze, chciałem odpowiedzieć na cytat jednego z przedmówców i pojawią się tylko cytat przepraszam..

  Arcybiskup napisał:
  „Historycy muszą jeszcze włożyć wiele wysiłku, by wyjaśnić wszystkie okoliczności i przerażające szczegóły ukraińsko-polskich starć i przelewu krwi, ich gorzkie skutki, jak również ustalić imiona wszystkich, którzy ucierpieli.”
  Jak również wzywa do pokoju:
  „Niech nastanie pokój i łaska Boża w duszach członków ich rodzin, by wojna, która już dawna wygasła na ziemi wołyńskiej, nie trwała w sercach ludzi.

  Prosimy Boga, abyśmy się stali spadkobiercami duchowego heroizmu miłosiernych i miłujących ludzi współbraci, i by oddalił od nas pokusę złamanie prawa Bożego.

  Niech Pan pomoże polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by dzieliły się swym duchowym bogactwem na chwałę Bożą!”

  Nie można więc „zionąć” nienawiścią do wszystkich Ukraińców, bo nie wszyscy zabijali można podać wyciągniętą rękę..
  A od historyków żądać by wyśnili wszystko po kolei, jak zachowywano się w stosunku do Ukraińców w czasie rządów Sanacji,
  jak niszczono im Świątynie, jak zamykano ich (niewinnych – bo winni byli w więzieniu) do obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej, gdzie z książek Piłsudskiego uczyli się jak robi się terroryzm, czy zamykano im szkoły(?) i tak dalej prawda niech będzie bolesny , ale prawda i należy potępić wszystkich
  co postępowali źle łącznie z tymi co obecnie wychwalają ich stawiając pomniki zbrodniarzom…
  I nie wszystkich Ukraińców potępiać, bo ja nie wiem jaki jest wzór kto nim jest..
  Znam na przykład wnuków Aleksandra Fredry – Andrzej Szeptycki i Stanisław Szeptycki jeden uznawany za Ukraińca drugi za Polaka..
  Niegdyś było „przebaczamy i prosimy o wybaczenie” i jakoś to „przełknęliśmy”
  z pozdrowieniem

 138. JO said

  Czemu Biskup Mokrzycki nie POWIE PRAWDY cos jaka ja Wypowiedzialem na Forum????

  Czemu Panie Gajowy????

  Czemu?????

  No czemu????

  Ile Pan potrzebuje dowodow od Potomkow Rosinow , ze NIE zgadzaja sie z TERROREM ale wciaz MILCZA Zyjac w starchu!!
  Malo Panu mowia liczby 80 000 zabitych a ilu sterroryzowanych??

  Czemu Pan sie Rzuca na Zjudaizowana Cerkiew a nic Pan nie napisze na Mokrzyckiego, na Organizacje Kresowe, ktore mowia bezczelnie , ze one Niewinne????

  Czemu????

  Jak Niewinne, skoro II RP dopusila sie do budowania Panstwa Nacjonalistycznego, sadzac , ze co , Ze Zyd bedzie spal i nie posle jak zawsze to robil od wiekow glupiego Chopa Ruskiego na POLSKE???

  Czemu Nikt nie mowi, ze POLSKA Moralnie zostawila te czesc Narodu Swojego na Indoktrynacje Zydowska a miala przedstam w Strzelcach siczowych i wczesniej w Ruchawkach Chlopow ruskich systematycznbych…

  No czemu, czemu, czemu?

  Czemu ?

 139. JO said

  Co jest wieksza zbrodnia – Plucie na BOGA? i doprowadzenie Narodu do Debilizmu czy zazynanie dzieci przez Zdebilacialy narod , ktoremu POZWOLONO ZDEBILEC????

  Kogo wina? Kazdy niech sie Przyzna do Swojej! Nie oddzielnie, bo podzielona prawda jest Falszem….

  Daj Pan spokój, panie JO. Gówno mnie obchodzi, kto zdebilał, a kto nie, i z jakiego powodu.
  Zbrodnia jest zbrodnią.
  Admin

 140. Marucha said

  Re 136:
  Tu nie ma co „badać” od początku.
  Tu prawie wszystko jest zbadane i udokumentowane.
  Ile jeszcze czasu mamy „badać” i „dociekać”, czy banda żuli zabiła Józka, czy Józek zabił bandę żuli?

  Żadni Żydzi nie „podszywali” się pod ukraińskich rezunów, obcinających siekierą ręce i nogi Polaków. Odrzucam ze wstrętem tłumaczenia, iż byli „napuszczeni”.

  Biskup Mokrzycki, jako jeden z niewielu hierarchów Kościoła, zachował się, jak należy: nie chciał podpisać bełkotu o wzajemnej zgodzie i mniłości między aroganckim katem i jego ofiarą.
  Niech sobie Ukraińcy ten dokument w dupę wsadzą.

  Re 137:
  Żadne ewentualne niesprawiedliwości sprzed wojny nie tłumaczą potwornych zbrodni rezunów.
  Jak im się nie podobało w Polsce, trzeba było jechać na sowiecką Ukrainę!
  Powiem więcej: zaczynam żałować, że Polska Międzywojenna nie wytłukła Chachłów co do nogi. Nie było by potem problemów.

 141. JO said

  ad.137. Nie ma przebaczamy i prosimy o przebaczenie..to Zydowska Fomula.

  Ma Byc Pokuta z obu stron, poprawa, naprawienie Krzywd a Przebaczenie jak przyjdzie to od Boga i juz wowczas czlowiek nie bedzie musial mowic ” Wybaczam”!

  Ma byc slowo Przepraszam po obu stronach i POKUTA i poprawa i naprawienie Krzywd.

  Ma byc ZADOSCUCZYNIENIE Panu Bogu.

  A nie slowa WYBACZAM !!!
  To Bog da – Wybaczenie, a czyny ludzkie pokaza, gdy Pokuta bedzie robiona.

  PROSZE NIE BYC ZAZYDZONYM

 142. JO said

  ad.140. Dzisiejsi Polacy beda miec Moralne Prawo , Boze Prawo do SKARGI przed Bogiem, gdy uznaja to co wytknalem i przywroca Panowanie Chrystusa w swoich domach zadajac jego Panowania w Panstwie.

  Przyznaj, ze podczas I RP sprzeniewierzyli sie Bogu i zbudowali podloze do siewu ideologii Zydowskiej

  Tylko wowczas bedziemy miec Prawo SKARGI

 143. Jan Bawół said

  Panie JO,
  Pańska pozbawiona spójności i sensu nadprodukcja komentarzy na temat, o którym Pan tyle wie, co sobie sam wymyśli, stała się nużąca.

 144. Boydar said

  Panie Gajowy, halo, tu Ziemia !!! W takim razie zadam dawniejsze swoje pytanie: I jak by Pan Bóg odróżnił nas od nich, potem ??? Ze mną nie miał by problemu, bo pewnie problem by nie powstał (hi!).

 145. JO said

  re . 142. I TO POWINNO BYC ODPOWIEDZIA Na List Ukrainskiego Kosciola.
  Biskup Mokrzycki Zdradzil kolejny raz Chrystusa, Koscol, zmarnowal Szanse na Gloszenie Prawdy.

  Jestem zawiedziony, nie po raz pierwszy…

  To, co Pan napisał, jest po prostu haniebne. – admin

 146. JO said

  ad.143. Jakos sa tacy, co sens widza i Rozumieja, tylko tacy jak Jan Bawol NIe 😦 , wymowne….

 147. Marucha said

  Re 144:
  Niech się Pan nie martwi o Pana Boga. Da sobie radę.

  Re 146:
  Mało kto tu Pana „rozumie”, panie JO.
  Mało kto zgadza się na budowanie zgody w oparciu o kłamstwo.

  Ale niech się Pan nie martwi. Po Pana stronie stoi nie tylko „Gazeta Wyborcza”, ale i Kościół Posoborowy w Judeopolonii.

 148. Boydar said

  No chyba, że idziemy za radą Arnaud’a

 149. JO said

  ad.147. Och, gdyby tak bylo Panie Gajowy jak Pan napisal. Niestety tak nie jest. Kosciol Posoborowy utopilby mnie za moje sowa na wsole z Zydomasonami w Ukrainskim KKatolickim.

  Jezeli juz, to zgodzilbym sie z pogladem ze jestem niemalze „osamotniony” w pogladzie 😦

  Jednak jak Pan wie, Prawda zazwyczaj nie lezy po stronie Wiekszosci 🙂

 150. Marucha said

  Re 149:
  Tak właśnie jest. Ma Pan po swojej stronie takich sojuszników, jak G*** Wyborcze i Judeopiskopat:
  Oto koniec artykułu, który Pan może przegapił:

  Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, oczywiście zachwycona Orędziem biskupów ukraińskich, członkowie Episkopatu Polski byli zaszokowani stanowiskiem abpa Mokrzyckiego. Wedle tej wykładni za brak „pojednania” polsko-ukraińskiego odpowiada abp Mokrzycki, bo nie chciał podpisać się pod takimi sformułowaniami, jak „polsko-ukraińskie starcia”.

  W gajówce nie, ale w Judeokościele ma Pan większość i potężnych popleczników.

  [Coś Pan wygląda na mało zadowolonego z takiego poparcia…. ]

 151. akej said

  @ JO
  Przykro mi to powiedziec, ale musze – Jest Pan niemilosiernie upierdliwy i uparty. Nie ma Pan racji.

 152. Boydar said

  Moi drodzy, nie domagajcie się racji od ojca, który chowa syna.

 153. JO said

  ad.150. Pan przeklamuje. Ja nie mam zdania i nigdzie nie wypowiedzialem sie, ze Biskup Mokrzycki mialby podpisac Memorandum a Odpowiedziec PRAWDA!! To byla sznsa na Wypowiedz Oficjalna a nie gest w postaci Nie podpisania dokumetu i tyle.

  To duza za malo jak pisalem wyzej , jak na Biskupa Katolickiego. Tresc Odpowiedzi Biskupa Mokrzyskiego powinna rozliczyc Polske Sanacyjna z Polakami wszyskimi wlacznie i Rusinami jako czesci skladowej Narodu Polskiego. Biskup nic nie wypowiedzial sie z tego co mi wiadomo a coz w tej tresci jaka niezgrabnie opisalem.

  Poza tym Panie Gajowy NIe jest Prawda to ze nie bylo Konfliktu Polsko-Ukrainskiego. Pan albo jest naiwny albo emocje Pana w Temacie Zaslepiaja. W II RP systemie Panstwa to PANSTWO BYLO BUDOWANE na fiolozofii Konfliktu jak i dzis tego typu Panstwa baja zalozony Konflikt. Na tym polega zlo Panstwa o ideologii Naturaistycznea a coz dodac z Konstytucyjnymi Prawami Mniejszosci Narodowych, ktory z samego zalozenia sa skonfliktowane z Glowna czescia Panstwa ludnosci.

  Jak Pan tego nie widzie to mi jest az przykro. Lapsus, lapsus, lapsus z Pana strony.

  Dodatkowo trzeba powiedziec, ze konflikt byl juz wczesniejszy o ktorym pisalem a podczas istnienia calej RP to i przeciez byl zamach Ukrainskiego Nazisty czy Pan Pamieta, sam Pan ten fakt wklejal? Ale Pan Powie, ze zadnego konfliktu nie bylo powtzrzajac jak Tuba za Zydem…To nie w Pana Stylu Panie Gajowy…

  Konflikt byl bo byl z wielu przyczyn w tym idei filozoficznej samego Panstwa Secesyjnego i Za to Odpowiadamy MY!

  Do tego musimy sie Przyznac jako calosc Barodu RP w tym Rusini.

  Postawilismy dobro Rodowe-Regionalno Kulturowe – wlasne jako Panujace a nie BOGA.

  To B mokrzycki powinien powiedziec, zadajac Prawdy, Pokuty po obu stronach i na tej Bazie Rozliczen z obu stron. Poki bedzie polprawda, nie bedzie bazy na pojednanie. Ale o to Zydom chodzi a Pan Tanczy Gajowy jak Zydzi Graja.

 154. JO said

  ad.151. To Prosze by Pan przeczytal wszystko od poczatku raz jeszcze.

 155. Roz. said

  Ad. 116, 121, 134, i 145 Panie Marucha pełna zgoda. Pozdrawiam.

 156. JO said

  Ad.145. Nie mozna z Jednej Strony Popierac Bractwo, ktore Glosi Panowanie Chrystusa w Rodzinach a nawet Panstwie a z Drugiej strony komentowac jako Haniebny tekst, ktory z Deazprobata Patrzy na Biskupa, ktory nie mial Odwagi skrytykowac Secesyjna Polke wlasnie za tetronizacje Chrystusa

 157. JO said

  Re 156… I to tylko za slowa, ze Jestem Zawiedziny….

  W Czymze shanbilem sie Panie Gajowy?

 158. Marucha said

  Re 153:
  Jako jeden z niewielu, bp. Mokrzycki zachował się jak godny Polak, a nie jak mendy z Gazety Wyborczej czy Judeopiskopatu.
  Tam nie było miejsca na żadne „rozliczanie” zaszłości historycznych i pisanie czterdziestu tomów, tak jakby p. JO sobie życzył.
  To, że istniały konflikty, nikt nie zaprzecza i niech mi Pan takich poglądów nie przypisuje. Mimo to, Chachły miały w Polsce dużo lepiej, niż w ZSRR, do którego jakoś się nie rwały, choć zakazów nie było.
  Ale powtarzam, nie ma takich konfliktów, które mają przerodzić się w zezwierzęcenie.

  Nie mam żadnego zamiaru jako Polak brać na siebie winy Chachłów – rzekomo z tego samego polskiego narodu. Jak Pan się czuje winny, to proszę bardzo pokutować za siebie. Nie za mnie. Nie za rodziny okrutnie pomordowanych.

  Nie ma już od dawna żadnego narodu polsko-rusinsko-białorusko-litewsko-sanskryckiego.
  Nie ma i nie będzie.
  Buwało, buwało, ale się sfajdało.

 159. Marucha said

  Re 156, 157:
  G*** Wyborcze i Judeopiskopat wytłumaczy Panu, dlaczego nie powinien się Pan czuć haniebnie.
  Ja się tego nie podejmuję.

 160. Inkwizytor said

  Jo piepszysz bez sensu jak jakiś potłuczony. Zrozum, ze to nie żydzi winni są ludobójstwa na Polakch tylko sami ukraińcy z ochota mordowali ich bo Polak miał lepsze buty czy maszynę do szycia. Ciemna czerń chachłacką do mordowania Polaków popychał kościól grekokatolicki i świętoszek Szeptyckij

 161. Marucha said

  Re 160:
  Pan JO, gdy wpadnie w maelstrom swych teorii z głowy wziętych, traci kontakt z rzeczywistością i logiką na tyle, że już nie jest w stanie reagować na oczywiste oczywistości.

 162. Boydar said

  Pax Vobiscum

 163. Inkwizytor said

  Re: 161

  Zauważyłem panie Marucha 🙂

  P.S nie wiem jak pan Kozioł ale ja na pana sajt moge dostać sie od początku marca tylko przez proxy. Chyba mój dostawca netu „on lime” blokuje pana 😦

 164. marlog said

  160.Ulica Metropolity Andrzeja Szeptyckiego istnieje w Iławie , nie wiem co dobrego
  zrobił dla Iławy, ale ma ….

 165. JO,
  podaję stronę aby przypomnieć i poczytać,
  a przynajmniej dowiedzieć się ile mieli sposobów mordowania
  naszych Braci i Sióstr Polaków.

  http://wolyn1943.eu.interii.pl/artykuly.html
  ( uwaga bardzo drastyczne zdjęcia !!! )

  W Ponarach do dzisiaj oficjalnie nie wiadomo,
  kto dokonał tam zbrodni, a w Piaśnicy…
  i tak można wyliczać i tylko na razie wyliczać…
  My musimy wiedzieć i o tym głośno mówić.

  pozdrawiam
  Z Panem Bogiem

 166. zrozumiałem…
  chyba za mocna „strona”
  pozdrawiam

 167. Inkwizytor said

  Naród bez wyrzutów sumienia 2013-03-26

  Korespondencja z Kijowa.

  Na próżno Polacy oczekują od Ukraińców przeprosin za dokonane na narodzie polskim rzezie bojówkarzy OUN-UPA. Nad Dnieprem i Dniestrem mieszkają w większości ludzie prawosławni i grekokatolicy, których księża nie nauczyli chrześcijańskiej pokuty za dokonane grzechy, w tym i ludobójstwo na innym narodzie. Hierarchowie bratniej Cerkwi greckokatolickiej na Ukrainie zamiast przebaczenia i wyrzutów sumienia za święcenie na ołtarzu siekier, noży i wideł banderowskich w 70 rocznicę rozpoczęcia masowych mordów OUN-UPA zarzucają nie Ukraińcom lecz Polakom to, iż sami doprowadzili do „tragedii wołyńskiej”. Jak czort wody święconej, tak i neobanderowcy razem z księżmi arcybiskupa Swiatosława Szewczuka boją się nazywać rzeczy po imieniu. Wręcz przeciwnie głoszą, iż nie było żadnych masowych rzezi Polaków, a była tylko sprawiedliwa wojna ukraińsko-polska. Natomiast, używanie zdania „tragedia wołyńska” jest rozmyte i nie pozwala zrozumieć skalę zbrodni banderowskich na terytorium II RP, które teraz nazywano przez nacjonalistów – okupowanymi przez Polaków ziemiami ukraińskimi.

  Ze swojej strony trzeźwo myślący politycy polscy, szczególnie z PSL, starają się donieść do narodu ukraińskiego to, iż w 1943 roku rozpoczęto zorganizowaną przez dowództwo OUN-UPA masową akcję eksterminacji ludności polskiej, przeważnie chłopów, na Kresach Południowo-Wschodnich II RP – państwa uznanego przez cały cywilizowany świat.

  I szczytem cynizmu w tym roku, gdy Polacy wołają nie o zemstę, lecz o pamięć ofiar ludobójstwa banderowskiego, jest głoszenie tego, iż Ukraińcy nie prowadzili żadnych czystek etnicznych, ale walczyli sprawiedliwie na swojej ziemi o niepodległość Ukrainy. Jaka w takim razie jest cena tej niepodległości ukraińskiej – 200 tysięcy niewinnie zamordowanych Polaków? Czy na tak krwawych fundamentach da się wybudować demokratyczne i chrześcijańskie państwo? Czy ktoś z mądrych na Ukrainie potrafi zrozumieć, iż dopóki naród ukraiński nie poprosi przebaczenia – dopóty ten naród nie zazna szczęścia i nie pobuduje normalnego państwa w geograficznym centrum Europy. Przecież ofiary strasznych rzezi OUN-UPA będą wołać o pomstę do Nieba – dopóki zbrodniarze i ich spadkobiercy atamanii nacjonalistycznej na Ukrainie nie poproszą przebaczenia za nieludzkie zbrodnie banderowców dokonane w okresie II wojny światowej.

  Bóg mnie miłował, iż się nie urodziłem w te okrutne czasy na Kresach II RP Polakiem, a urodziłem się po wojnie – ale i teraz widzę straszne miny nienawiści na młodych twarzach bojówkarzy neobanderowskiej „Swobody”, którzy bez żadnych wyrzutów sumienia powtórzyli by na Polakach takie same zbrodnie ludobójstwa, co uczynili ich przodkowie z OUN-UPA. Zdaniem tych zboczeńców politycznych i ideologicznych watażki Oleha Tiahnyboka – to nie Ukraińcy powinni prosić przebaczenia u Polaków, a na odwrót.

  W tej sytuacji, gdy do władzy na Ukrainie po kryminalistach z Zagłębia Donieckiego dochodzą kryminaliści neobanderowskiej „Swobody”, nie mam żadnej pewności, iż władze III RP obronią mnie podczas ewentualnych czystkach etnicznych, jako Polaka, mieszkającego na Ukrainie. Przecież teraz tolerancja wobec zbrodniarzy narodu polskiego z OUN-UPA jest ważniejsza dla establishmentu warszawskiego od losu Polaków na Ukrainie. Dlatego bojówkarze neonazistowskiej „Swobody” nie boją się władz polskich i robią swoje. A od narodu, który nie zna wyrzutów sumienia można oczekiwać wszystkiego pod dowództwem atamana Tiahnyboka – spadkobiercy Bandery i Szuchewycza.

  Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

 168. JO said

  Zbrodnie Upowcow… powinny byc nazwane po imieniu, ze to Morderstwo, ludobojstwo a idelogia zbrodnicza, na bazie ktorej zaatakowano bezbronna ludnosc Cywilna JEDNEGO NARODU, kiterujac sie SZalonymi kryteriami jego podzialu, w celu ich wybicia w pien wlacznie z ich obroncami czy powinowatymi.

  Panstwo Secesyjne i dzialania w tym Panstwie przeciwko Jednemu Narodowi Rzeczpospolitej powinny byc potepione

  Popieranie Ideologii UPO wskiej, Nazistowskiej, Talmuducznej powinno byc zakazane

  Rodzinom pokrzywdzonym zarowno Ukrainskim jak i Polskim powinny byc zwrocone majatki, gospodarstwa, finansowe zadoscuczynienie

  Powinna byc potepiona idea Panstwa nowego Polskiego i Ukrainskiego, czyli w tym II RP jak i idei Ukrainy jako Panstw o filozofii Ateistycznej, Naturalistycznej , czyli Powinno byc zakazane Roznicowanie na Ukraincow i Polakow… w rozumieniu Naturalistycznym a tylko nadprzyrodzonym i odtworzony system Krolestwa Rzeczpospolitej Panstwa Gdzie Religie Ortodoksyjna- Katolicka jest Panujaca.

  Powinno byc wszczete dochodzenie przeciwko Zydo-Masonerii, ktora Wprowadzila zbrodniczy Naturalistyczny System Panstw Narodowych oraz opracowala zbrodnicze ideologie i je Glosila, jak Nazizm, Komunizm, teraz Liberalizm.

  Talmud powinien byc ZAKAZANY i scigany z urzedu

  Na bazie w/w punktow Kazdy Biskup w tym Mokrzycki powinien zawsze odpowiadac na jakikolwiek Niepelny Manifest z jakiegokolwiek Kosciola w Sprawie Cholokaustu Jednego Narodu Rzeczpospolitej.

  Powtorze, ze jestem rozczarowany wystapieniem Biskupa Mokrzyckiego, jak jestem Rozczarowany Wystapieniami i dzialaniami Sw Pamieci Kardynala Wyszynskiego. Wzorem dla mnie jest Heroizm Swietych i w moim mniemaniu Swietegi Biskupa zalozyciela Bractwa Piusa X.

  Uwazam, ze Pan Gajowy jest osoba, ktora b emocjonalnie podchodzi do Tematu Wolynie i tam ZBRODNI.

  Pan Gajowy nie powinien mowic :”Nie ma już od dawna żadnego narodu polsko-rusinsko-białorusko-litewsko-sanskryckiego.
  Nie ma i nie będzie.
  Buwało, buwało, ale się sfajdało”

  bo Nigdy Takiego Narodu nie bylo a JEDEN Narod Rzeczpospolitej, narod Polski majacy swoje Naturalne roznice wyplywajace z roznic Rodowych, tworzacych grupy ludnosci zwanej genu Ruskiego, Wolosciego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego, Pomorskiego, Proskiego, Litewskiego…..i wiele innych nazw, ktore tyle mialy do Dziesiejszego Rozumowania Wspolnego co slon i baletnica.

  Pana Gajowy w tematach , ktore tu poruszalismy podchodzi bardzo emocjonalnie i nie jest sposob z Nim prowadzic spokojnej Rozmowy, czy osobami, ktore zajmuja taki emocjonalnie stanowisko.

  Mimo , ze Pan Gajowy emocjonalnie podchodzi to tematu, ja Rozumiem to i wciaz Pana Gajowego Miluje i uwazam Pana Gajowego za Wielki Autorytet.

 169. marlog said

  168. „bo Nigdy Takiego Narodu nie bylo a JEDEN Narod Rzeczpospolitej”
  Panie Jo to jest nieprawda, nigdy nie było Narodu Rzeczypospolitej.
  Na podstawie Ordinatio Livoniae II t. II, f. 1474.
  „Chcąc Ziemię Inflancką, dla której tak wiele się krwie przelało, w dobry
  porządek wprawić, przy bytności posłow teyże Ziemie Inflanckiey posta-
  nawiamy. Naprzod aby sposób sądów, który od ś. p. Krola Stefana Przodka
  Naszego ziemi tamtey pod Pieczęcią Koronną iest podany, y od Nas
  samych w roku 1589 wydany, nie iedno od wszystkich trzech narodow
  Polskiego, Litewskiego y Inflanckiego zachowany był ale
  i do skutku przywiedzony”
  I tego nigdy nie zmieniono, chyba że się mylę i jest Pan w stanie to udowodnić…

 170. JO said

  ad.169. Tak , jestem w Stanie. Pan odczytuje Nardy w definicji Porewolucyjnej a w szczegolnosci XIX wiecznej , ktorej podstawa jest filozofia Naturaistyczna, czyli nawiazujaca do ludzkich namietnosci, z ktorych robi podmiot a nie przedmiot, co bylo miejscem w definicji Narodu o filozofii Nadprzyrodzonej – Ortodoksyjnej – Tradycyjnej, gdzie PODMIOTEM zawsze byl BOG i jego Hierarchia. Hierarchia Katolicka stawiala Krola z PODDANYMI czyli NARODEM CALEGO KROLESTWA NIZEJ od Boga.

  Pan odczytuje swoj tekst po Zydowsku w filozofii Karola Wojtyly Papieza, gdzie Bog conajwyzej jest na tym samym Tronie co Narody.

  DOWODEM Prosze Pana na to co napisalem jest Przysiega Jana Kazimierza, ktora Pan ma w Mszale Rzymskim, prosze sobie otworzyc, na tej stronie gdzie jest Swieto Matko Bozej Krolowej Polski i UWAZNIE w skupieniu przeczytac Tekst Intronizacyjny…

  W Tekscie Krol Wymienia Narody i Panstwa w znaczeniu Hierarchicznym ….Mazowiecki, Ruski…ale i jest odwolanie jako CALOSCI PODDANYCH-WSZYTKICH i ich rowniez nazywa NARODEM w znaczeniu narodem CALEJ RZECZYPOSPOLITEJ, calego Krolestwa, jednego calosciowo NARODU OCZWISCIE podzielonego na inne w nazwie rozne tez NARODY w hierarchii NARODOW jednego Narodu Krolestwa.

  🙂 Wbrew pozorom to co napisalem to nie jest „maslo maslane” . Bawolowie tego nie zrozumieja, ostrzegam. Trzeba wymienic zlasowany Mozg na Nowy i zaprogramowac go po Katolicku a nie masonsku.

  Gdyby byloby tak latwo to zrozumiec, to Masoneria nie przeprowadzila by Rewolucji Znoszacye Katolickie Krolestwa z Powierzchni Ziemi a w zamian Wstawiajac Panstwa o filozofii Naturalistycznej, gdzie Narody i te Panstwa przechodza niekonczace sie Mutacje i Zmiany …na ktorych robione sa Podzialy i Rzady Masonerii

 171. JO said

  Dodam, ze za Krola czy Krolow…narodami byla Szlachta, Chlopi, mieszczanstwo….jakakolwiek Grupa Ludzka. Tak sobie nazywano, gdyz mieli przed oczyma Boga przez Ktorego i w ktorym oddawano Godnosc dla Czlowieka, Rodziny, Rodow, czy Grup Ludzkich.

  W Globalizmie zadnych Narodow Nie ma , chyba ze Jedyny, lub te, ktorymi sie robi Podzial by Rzadzic…

 172. JO said

  dodam rowniez :), ze Narody to byly wyrozniki Rodow z ktorych Grupy Ludzkie byly dumne i o te roznorodnosc Dbaly. Dbaly jednak NIE robiac zadnych separatyzmow. NIgdy specjalnie nie zabraniano poslubic Mazowszaninowi Wolynianke i odwrotnie. Jednak zawsze w Rodach , Rodzinach takich byla Umowa, ktore z dzieci bedzie kontynuowalo czyja Kultore – jej Roznorodnosc. Robiono to dla Ludzniej Godnosci, dla Rodu, ktory ZAWSZE stawial na pierwszym Miejscu BOGA i przez Niego i w nim zawierano Malzenstwa dazac do doskonalosci, niwelujac roznice , ktore NIEPOZWALALY zyc w Prawdziwej Wolnosci jakim jest Jazmo Naszego Pana Jezusa Chrystusa.

  Najpiekniejszym przykladem takiego Zycia jest wciaz NAROD Szlachecki w Rzeczp[ospolitej, gdzie Kazdy z Kazdym przez Jakas Szlachecka Rodzine jest spowinawacony a Tworzac JEDEN NAROD SZLACHECKI choc rozne rody mogly o sobie powiedziec, ze pochodza z Narodu – Rodu RUSKIEGO, INFLANCKIEGO, MAZOWIECKIEGO J e d n a k ten podzial w hierarchii byl nizej niz Wartosc i Obowiazki wzgledem Jednego Narodu Szlacheckiego.

  Ta hierarchia Rodowa, narodowa, po prostu hierarchia czlowieka odbijala sie rowniez w Hierarchii Kobiet i ich ubiorze.

  Tu Pan Jan – rozmowca z Gajowki zrobil w Gajowce niedawno wpis, opisujac, ze kiedys starsza kobieta byla w obowiazku nosic uczesanie inne od mlodszej a mlodsza inne od niezameznej nieiwasty…itd, itd…

  To samo bylo z Mezczyznami…

  To samo bylo z rozumieniem JEDNEGO NARODU Najjasniejszej Rzeczpospolitej i Jej Narodami w Roznej Hierarchii

 173. JO said

  I dodam, ze Dobry Krol jak Nasz Pan Gajowy w Gajowce PILNOWAL, by Rozne narody nie wychodzily przed szereg, by zaden z nich nie wykozystywal innych narodow a dbal o nie jak Narod Szlachecki – Chlopski. Coz, czasem zabraklo Dobrego Gajowego i wszystko sie jak to Gajowy czasem mowi „posralo”..

  W Gajowce takie „posranie” pomiedzy Narodami Gajowki tez widzimy w szczegolnosci, gdy Gajowy opuszcza Gajowke a ma „urlop” czy tez idzie na Inspekcje lasow Panstwowych jeszcze…

  Jednak jak Wraca do Gajowki, robi pozadek pomiedzy swego Krolestwa Jednego Narodu – narodami i kazdy zna znow swoje miejsce, bo Gajowy to Katolik a nie ZydoMason…

  Gajowego Kazdy w ostatecznosci Musi sluchac…a jak nie to w ostatecznosci Gajowy bierze go Na Pal, lub pieniek i scina Glowe…

 174. Jan Bawół said

  Re 169:
  Cóż znaczą trywialne fakty historyczne wobec świata fantazy, jaki stworzył sobie pan JO na uzytek własny…
  Ten człowiek jest niereformowalny.

 175. JO said

  Ad.174. Jestem NIEREFORMOWALNY Panie Bawol. O to sie Modle Kazdego Dnia.
  Reformy to Pana Specjalnosc I Zycie w Nich Calym swym Mozgiem, wszystkimi Jego Komorkami.

 176. marlog said

  175. „Jestem NIEREFORMOWALNY”
  Skoro Król Polski wymienia:
  „Królestwo moje Polskie Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystkie”
  I jak te inne narody nie chciały być więcej „rzeczpospolitykami” to jest coś w tym złego?
  Przecież Polska rozebrana też została za zgodą rządzących i polskim królem był car ( zgodnie z przepisami), a jednak wyliczyła o niepodległość i to było dobre, a jak inni to samo chcą zrobić to jest złe???
  Kiedyś to się nazywało „prawo Kalego”

 177. Jan Bawoł said

  Re 176:
  Pan JO żyje w świecie własnej konstrukcji, rządzącym się własną logiką i posiadającym własny język, w którym znaczenie słów jest tak giętkie, że przestają one cokolwiek znaczyć. Różne narody mogą znaczyć różne narody, albo jeden naród, albo jeszcze coś innego. Banderowiec może znaczyć Żyd albo zagubiony Polak o ukraińskich korzeniach Itd.

 178. JO said

  ad.176. One nie nie chialy a je Zmuszono, przerobiono, zniszczono jak to robia z PRL BIS Terac. Pan Wielopolski b ladnie to opisal….Artykul wkleil Pan Gajowy ostatnio, prosze go przeanalizowac.

  ad.177. Panie Janie, z calym szacunkiem dla Pana, ale musze napisac, ze Pan jest Tluka Kawal, takiego wyksztalconego Tluka….Pan wydaje sie ze nie pojmuje co oznacza spoleczenstwo w Panstiwe o Filozofii Nadprzyrodzonej, Pan Ma zlasowany Mozg przez Masonow. Coz po tym , ze Pan sie zachwyca niby moja zatwardzialoscia do Tradycji skoro Pan jej Nie pojmuje w Praktyce Stosowaniu w Tworzonych Krolestwach Katolickich?

  Krol Mial Poddanych i to Byl Jego Narod, ktory sobie dzielil na Narody, pospulstowo, jak chcial a w zasadzie jak Religia Nakazywala w zgodzie z Nie budowal Hierarchie.

  Czy to tak ciezko zrozumiec? Tacy jak Pan popierali rewolucje i Nowoczesne Panstwa z Modlitwa na Ustach…

 179. marta15 said

  to nie byla zadna „bratobojcza” wojna.
  To byla rzez , krwawa, okrutna, demonczna RZEZ popelniona na niewinnych, bezbronnych ludziach.

  „Z chrześcijańskiego punktu widzenia zasługiwała na potępienie zarówno polityka obliczona na pozbawienie Ukraińców prawa na samookreślenie na swojej ziemi, jak i zbrojna przemoc w stosunku do polskiej ludności na Wołyniu.”
  Kolejna bezczelna, chamska proba zrownania krzywd ” Ukraincow pozbawionych prawa na samookreslenie na swojej ziemi” ze zbrojna przemoca , ( RZEZIA, Okrutnym WYMORDOWANIEM ) wymierzona przeciw bezbronnej , polskiej ludnosci.

  „Naszym moralnym obowiązkiem przed Bogiem jest uświadomienie sobie, że polityczne i ideologiczne zasady, które ich wyznawcom wydawały się niepodważalnymi, ostatecznie doprowadziły do zabójstw niewinnych ludzi i WZAJEMNEJ zemsty.”
  Znowu bezczelne, chamskie zrownanie mordow wykonanych na bezbronnej, w wiekszosci , polskiej ludzkosci i okreslenie aktywnej, zbrojnej obrony przed tymi okrutnymi mordami jako „wzajemna zemste”.

  Podstawa jakiegokolwiek uczciwego porozumenia jest uczciwe postawienie /okreslenie sprawy.
  Rownanie oprawcow z ofiarami TO NIE JEST UCZCIWE postawienie sprawy.
  Winienie „OBU” stron to NIE jest Uczciwe postawienie sprawy.

 180. JO said

  ….Polak Genu Ruskiego to nie Moje Powiedzonko…niech Pan sobie znajdzie czyje, kto to uzywal w RP I….

  jak sie Ma Chlopskie pochodzenie z Psiej Wolki lub Pacanowa o imieniu Kaczmarek to sie Ma zdanie, ze Mohyla, lub Hnida z Podola Musowo som innego Narodu…

 181. marta15 said

  ad 190 panie Jo, Przestan pan pitolic bez sensu.
  idze pan spac.

 182. Jan Bawoł said

  Re 176, 178:
  I jak było do przewidzenia, p. JO przetłumaczył słowo „naród” zupełnie po swojemu.
  Naród nie był narodem, tylko tak go sobie król dla rozrywki nazwał.
  Mógł palcami pstryknąć i „powołać do życia” np. naród grójecki albo podlaski. Nie bacząc na ryki śmiechu jego błaznów.

 183. JO said

  Ad.182. Panie Janie, Ja nie chce sie z Panem klucic ani Pana ” wyzywac” . Do Pana nie dotra Moje argumenty choc wiedza o innym Rozumowaniu pojecia Narod Kiedys od wsolczesnego jest naoczna, publiczna, Pan patrzy I nie widzi.

  Gajowy choc mowi, ze co bylo, to sie skonczylo. On wie, ze bylo. Pan zaprzecza Faktom Historycznym a NAKWAZNIEJSZE nie rozumie Jak Dzialalo Krolestwo, gdzie Religia Byla Panujaca. Nie Rozumie Pan dlaczego Szlachcic Tatarskiego Rodu, tworzacy Narod Tatarski w Rzeczpospolitej, byl rownoczesnie skladowa Jednego Narodu Szlacheckiego , rowny wsrod Rownych, choc jego Narod Tatarski w hierarchii byl dalego ” za Murzynami”..

  Jezlie Pana nazwisko jest Bawol I jest Chlopskie, to tylko to moze tlumaczyc Pana Brak zrozumienia Pojecia Jednego Narodu Rzeczpospolitej zbudowanego z Narodow….I pospulstwa.

  Raz jeszcze napisze, ze to Przez takich jak Pan Tracilismy Krolestwa Katolickie

 184. JO said

  Ad. 181. SONO, pogadaj sobie z Panem Janem Bawolem, jestescie sobie partnerami do Rozmowy a mnie prosze zostawic w spokoju z Moim ” Pitoleniem”

 185. marlog said

  178 JO: „Krol Mial Poddanych i to Byl Jego Narod, ktory sobie dzielil na Narody, pospulstowo, jak chcial a w zasadzie jak Religia Nakazywala w zgodzie z Nie budowal Hierarchie”
  Skoro polskim królem był car, to też Polacy powinni być cicho? Czy „prawo Kalego”
  Proszę przeczytać Polska zrezygnowała z suwerenności na rzecz Rosji dobrowolnie i wyrzekła się wszelkich praw..

  „postanowiliśmy przeto z przywiązania do spokojności publicznej oświadczyć, tak jako też niniejszym aktem najuroczyściej ogłaszamy, że wolnie i z własnej woli wyrzekamy się bez ekscepcji wszelkich praw Naszych do Korony Polskiej, do Wielkiego Księstwa Litewskiego i innych należących do nich krajów, jako też znajdujących się w nich posesji i przynależytości ; akt ten uroczysty abdykacji korony i rządu Polski w ręce Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji składamy dobrowolnie i z tą rzetelnością, która postępowaniem Naszym w całym życiu kierowała”.
  – Działo się to w Grodnie dnia 25 listopada, a roku 32 panowania Naszego Stanisław August, król.-

 186. JO said

  ad.185. Sejm Grodzienski byl Sluszna Decyzja przedstawicieli Narodu Rzeczpospolitej, ktory wyzekajac sie Namietnosci Ludzkich postawil Boga na pierwszym Miejscu dla Dobra Narodu.

  Tak, Polacy Powinni byc Cicho na tyle ile zezwalala Jedyna Wolnosc Prawdziwa.

  Sejm Wielki byl Zdrada Narodowa w jego Konstytucji 3 Maja Masonskiej,, ktora byla ZAMACHEM STANU.

 187. marlog said

  186. Ale dlaczego odmawia Pan prawa do niepodległości innym narodom, skoro pod władzą Polski działo im się źle,
  jak Polsce pod rządami innych..
  Dlatego zgodnie z tym co napisał Arcybiskup prawdę zostawmy historykom, a sami budujmy pokój.
  Nie wiem dlaczego widzi Pan wszędzie masonów to zaczyna być jakieś chorobliwe , trzeba prawdę budować.
  Bo kłamstwa zakopane w ziemni wyrosną z olbrzymią siłą…

 188. JO said

  ad.187. O jakich typach narodow mowimy? Naturalistycznych? One nie maja Prawa do „wolnosci” bo sa poza nia z zalozenia. Narody moga istniec w porzadku Naturalnym a nie naturalistycznym-masonskim-szatanskim.

  Ja nie odmawiam prawa do wolnoscia przeciwnie ja do niej Nawoluje.

  Arcybiskup nie nawolywal do Prawdy Jasno. Nawolywanie do Prawdy, to Zycie w Panstwie o Naturalnym porzadku Rzeczy a nie Naturalistycznym.

  Ukraina NIE jest Panstwem o Naturalnym porzadku Rzeczy. Ukraina jest Panstwem , ktory i terytorialnie i Systemowo ten porzadek rzeczy zaklociala w Masonski sposob i dla Masonskiego Celu.
  Pokoj mozna budowac tylko Na Prawdzie
  Widze Wszedzie Masonow bo Wszedzie oni sa jak nie cialem to Duchem, bo duch Masonski to duch Szatanski. Gdyby Pan byl wierzacym , to by Pan rozumial.

 189. JO said

  re .188. Kazdy Katolicki Biskup powinien Mowic O Prawdzie i Naturalnym Porzadku Rzeczy, gdzie Prawda jest Panuja a nie Szatan grajacy na Ludzkich Namietnosciach przy pomocy swych slug – Zydo-Masonerii.

 190. Przecław said

  marlog/JO

  186. Ale dlaczego odmawia Pan prawa do niepodległości innym narodom, skoro pod władzą Polski działo im się źle,
  jak Polsce pod rządami innych..

  No, Panie Marlog, a co to jest ? Oświadcza pan, że „Ukraińcom” tak działo się żle w Polsce. Kiedy i gdzie ja się pytam ? Tak działo im się żle, że aż musieli oczy dzieciom wydłubywać ? A dlaczego nie wydłubywali oczów dzieciom austriackim, proszę odpowiedzieć ?

  Ja muszę powiedzieć odnośnie #186 JO, że faktycznie, gdyby nie prowokacje masońskie, to już kilka lat po sejmie grodzieńskim Polska weszła by na drogę ROZWOJU i bezpieczeństwa i w szybki sposób odzyskała by utracone terytoria. Stało by się tak już z chwilą śmierci Katarzyny. Plan Stanisława Augusta był bardzo dobry i nie można wątpić ani o jego intencjach ani o rzetelności. To absolutnie nie wina króla, że doszło do skandalicznego położeniai utraty ziem, to była wina masońskiej szajki, która brużdziła na sejmie 4letnim.
  Absolutnie NIE zgadzam się jednak z JO odnośnie interpretacji orędzia biskupów.

 191. marlog said

  190″No, Panie Marlog, a co to jest ? Oświadcza pan, że “Ukraińcom” tak działo się żle w Polsce. Kiedy i gdzie ja się pytam ?”
  Panie Przecław Ja nie twierdzę, że to co Pan napisała ja gdziekolwiek zapodałem..
  Ja pisałem, że nie wszyscy Ukraińcy byli źli i nie wszyscy mordowali wszystkich Polaków…
  Może austriackim dzieciom nie wydłubywali, ale tym powinni się historycy zająć..Bo ja nie byłem świadkiem jak wydłubywali polskim…
  Wiem, że „14 Dywizja Grenadierów SS((1 ukraińska) ukr. 14-та Стрілецька Дивізія Зброї СС) ostatnim dowódcą był Pawło Szandruk” ..Wiem również, że „Formacje SS (z wyjątkiem SS-Reiterei), zostały uznane przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą.”
  ” Po osobistej interwencji Andersa u władz brytyjskich żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej nie wydano przymusowo ZSRR (choć przymusową deportację wszystkich obywateli ZSRR przewidywały porozumienia jałtańskie), uznając ich za obywateli polskich i umożliwiono im legalną imigrację do Wielkiej Brytanii i krajów Imperium Brytyjskiego” innymi słowy uratował im życie…
  Mało tego Pawło Szandruk „w roku 1965 został odznaczony przez generała Władysława Andersa krzyżem Virtuti Militari”. Nie wiem dlaczego, może te działania były za wiedzą lub akceptacją władz polskich..
  Dlatego apelowałem nie osądzajmy wszystkich zostawmy to historykom, a wołanie Arcybiskupa akceptujmy podajmy wyciągniętą rękę..
  Z matematycznego rachunku wynika, że Niemcy zabili więcej Polaków, a im zostało wybaczone……
  Osobiście uważam, że forma „Panie Przecław” jest obraźliwa, ale nie ja zacząłem…

 192. JO said

  ad.191. Anders byl Zdrajca, Masonem i Zydem

 193. Marucha said

  Re 191:
  Dlatego apelowałem nie osądzajmy wszystkich zostawmy to historykom, a wołanie Arcybiskupa akceptujmy podajmy wyciągniętą rękę..
  Podajmy rękę obrażającemu nas kłamcy???

  Z matematycznego rachunku wynika, że Niemcy zabili więcej Polaków, a im zostało wybaczone……
  Kto im wybaczył?
  Pan?
  Bo ja nie.

 194. Przecław said

  #191
  To co Pan napisał o Szandruku i Andersie nie ma żadnego związku z moim pytaniem. To jest wykręt w celu uniknięcia odpowiedzi.

 195. Jan said

  Brakuje tu tylko DZIADKA MROZA, aby wyjaśnił, że poruszanie tematyki rzezi Polaków na terenie obecnej Ukrainy należy wyłącznie przez ukrytych anonimowych Żydów, dla odwrócenia uwagi od tego co sami dokonali w dziejach świata.

 196. marlog said

  188. „Ukraina NIE jest Panstwem o Naturalnym porzadku Rzeczy. Ukraina jest Panstwem , ktory i terytorialnie i Systemowo ten porzadek rzeczy zaklociala w Masonski sposob i dla Masonskiego Celu.
  Pokoj mozna budowac tylko Na Prawdzie
  Widze Wszedzie Masonow bo Wszedzie oni sa jak nie cialem to Duchem, bo duch Masonski to duch Szatanski. Gdyby Pan byl wierzacym , to by Pan rozumial.”
  Organizacja masońska jest organizacją tajną, nie wiem co komu i gdzie coś złego zrobili…
  Kiedyś zwalano na „cyklistów”..
  Wszystkie działania mają nazwiska odpowiedzialnych, a wszelkie nieudaczne rzeczy jakie się w Polsce wyprawia to wina masonów..
  Moja wiara uczy miłości – nie nienawiści..

 197. JO said

  ad.190. Panie Przeclawie. Pan mi wytlumaczyl historie i postawa Augusta Poniatowskiego – Krola Rzeczpospolitej w wspolnie z wiedza jaka Gajowy nam Wylozyl odkrywam prawdziwa Historie naszego Narodu i Ojczyzny.

  Chce Pana zapwenic, ze ja tak jak i Pan i Pan Gajowy mam stanowisko, nie rozni sie moje od waszego ani o drobine. Wypowiedzialem inaczej zaznaczajac, ze „to co Biskupi w oredziu nie powiedzieli nie pisze na zle a staram sie odczytac w dobrych intecjach” po to by nie rzucic Nie dla Slusznej Sprawy, ktora wylozyliscie ale by zrobic wiecej, by Ewangelizowac, pouczyc i w 70 rocznice pokazac droge do braterskiej przyszlosci pomiedzy narodami polskim i ukrainskim a nigdy WYBACZENIA dla Zbrodniazy bo to nie w naszej juz gestii lezy jak to Panowie pieknie napisaliscie.

  Moje wypowiedz byla „prowokacja” by ukazac aspekt uwazam Najwazniejszy, bez ktorego przyszlosci nie ma, ktorym jest Nadprzyrodzone Zycie i kiedys Wspolna w niej Panstwowosc i Wspolny niegdys Jeden Narod. Tylko na nadprzyrodzonosci , Prawdzie i jej Panowaniu mozemy budowac przyszlosc jako Sasiedzi a nawet ponownie jako Ci , ktorzy tworza wsolna Najjasniejsza Rzeczpospolita a w niej Jeden Ortodokstyjny Narod.

  Te nauke wyklada Bractwo piusa X , nauke KKatolickiego.

  Nie jestem osoba zyjaca w fikcji a przeciwnie w Rzeczywistosci , realnie widze przyczyny i skutki dzialan i to Dzieki Panu Gajowemu i Takim Mecenasom Polskosci jaki jest Pan Panie Przeclawie.

  Widze dokladnie jak nas spolaryzowano i widze dokladnie nasze juz Masonskie narody i widze dokladnie tego przyczyne, ktora jest odstapienie od Naturalnego porzadku rzeczy dla nasycenia ludzkich namietnosci poprzez Klamstwo i przyjecie Swiata.

  Kiedys MY WSZYSCY mielismy wlasne Rodziny , Rody i Narody polaczone w Chrystusie i przez Chrystusa w jednej Najjasniejszej Ojczyznie walczas z Klamstwem, Swiatem i Namietnosciami a Polaczyl Laczyl Nas Chrystus.

  To bylo przeslaniem moich wypowiedzi.

  JA W GLOWNYCH TEZACH, SPOSTRZEZENIACH , POGLADACH NIE ROZNIE SIE Z WAMI PANOWIE a jedynie w sposobie celowym jej wypowiedzi

 198. Marucha said

  Re 196:
  Organizacja masońska jest organizacją tajną, nie wiem co komu i gdzie coś złego zrobili…
  Kiedyś zwalano na “cyklistów”..

  Pan sobie, kurrrrrwa, żartuje, prawda?
  Albo coś Pana jebnęło w mózg.
  Niech Pan powie, że Pan żartuje.

 199. Boydar said

  Mówiłem ! mówiłem ! mówiłem !!!
  Do tekstów Pana JO, trzeba mieć KLUCZ !

 200. marlog said

  193.Kto im wybaczył?
  Konferencja Episkopatu Polski
  ORĘDZIE BISKUPÓW POLSKICH DO ICH NIEMIECKICH BRACI W CHRYSTUSOWYM URZĘDZIE PASTERSKIM

  Przewielebni Bracia Soborowi!

  Niech nam wolno będzie, czcigodni Bracia, zanim jeszcze Sobór zostanie zamknięty, ogłosić Wam, naszym najbliższym zachodnim sąsiadom, radosną wieść, iż w przyszłym roku – w roku Pańskim 1966 – Kościół Chrystusowy w Polsce, a wraz z nim cały Naród polski, obchodzić będzie Millenium swego chrztu, a jednocześnie Tysiąclecie swego narodowego i państwowego istnienia.

  Niniejszym zapraszamy Was w sposób braterski, a zarazem najbardziej uroczysty, do udziału w uroczystościach kościelnych polskiego Millenium. Punkt kulminacyjny polskiego Te Deum laudamus przypadnie na początek maja 1966 r. na Jasnej Górze, u Matki Bożej, Królowej Polski.

  Następujące wywody niechaj posłużą jako historyczny i równocześnie bardzo aktualny komentarz do naszego Millenium, a może nawet przy pomocy Bożej jeszcze bardziej zbliżą one oba nasze Narody do siebie w drodze wzajemnego dialogu.

  Jest faktem historycznym, że w roku 966 książę polski Mieszko I pod wpływem swej małżonki, czeskiej królewny Dąbrówki, przyjął jako pierwszy książę polski wraz ze swoim dworem święty sakrament chrztu. Od tej chwili szerzyło się chrześcijańskie dzieło misyjne -już od pokoleń w naszym kraju prowadzone przez chrześcijańskich apostołów na całym obszarze Polski. Syn i następca Mieszka, Bolesław Chrobry, prowadził dalej dzieło chrystianizacji rozpoczęte przez jego ojca i uzyskał od ówczesnego Papieża Sylwestra II zgodę na utworzenie własnej, polskiej hierarchii z pierwszą metropolią w Gnieźnie i trzema jej sufraganiami: w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Aż do 1821 r. Gnieznu jako metropolii bez przerwy podlegało biskupstwo wrocławskie.

  W roku 1000 ówczesny władca Rzymskiego Imperium, cesarz Otton III, udał się wraz z Bolesławem Chrobrym jako pielgrzym do grobu męczennika Św. Wojciecha, który kilka lat przedtem poniósł śmierć męczeńską wśród bałtyckich Prusów. Obaj władcy, rzymski i przyszły polski król (był on na krótko przed swoją śmiercią koronowany na króla), odbyli długi odcinek drogi boso do świętych relikwii w Gnieźnie, które uczcili z wielką pobożnością i wewnętrznym wzruszeniem.

  Takie są dziejowe początki Polski chrześcijańskiej i zarazem początki narodowej i państwowej jedności. Na tych podstawach ową jedność w sensie chrześcijańskim, kościelnym, narodowym i zarazem państwowym, poprzez wszystkie pokolenia rozbudowywali dalej władcy, królowie, biskupi i kapłani przez 1000 lat. Symbioza chrześcijańska Kościoła i państwa istniała w Polsce od początku i nigdy właściwie nie uległa zerwaniu. Doprowadziło to z czasem do powszechnego niemal wśród Polaków sposobu myślenia: co „polskie”, to i „katolickie”. Z niego to zrodził się także polski styl religijny, w którym od początku czynnik religijny jest ściśle spleciony i zrośnięty z czynnikiem narodowym, z wszystkimi pozytywnymi, ale również i negatywnymi stronami tego problemu.

  Do tego religijnego stylu życia należy również od dawien dawna -jako główny jego wyraz – polski kult maryjny. Najstarsze polskie kościoły poświęcone są Matce Boskiej (między innymi również gnieźnieńska katedra metropolitalna); najstarszą polską pieśnią, można powiedzieć „kołysanką Narodu polskiego”, jest do dziś śpiewana pieśń maryjna „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiona Maryja”. Tradycja wiąże jej powstanie ze Św. Wojciechem, podobnie jak legenda łączy polskie białe orły z gnieźnieńskim gniazdem. Takie i tym podobne tradycje i legendy ludowe, które oplatają jak powój wydarzenia dziejowe, splotły tak ściśle ze sobą czynnik narodowy i chrześcijański, że nie da się ich po prostu bez szkody od siebie oddzielić. One to właśnie naświetlają, a nawet w dużej mierze nadają swe piętno całym późniejszym dziejom polskiej kultury, całemu rozwojowi narodowemu i kulturalnemu.

  Najnowsza historiografia niemiecka nadaje naszym początkom następujące polityczne i kulturalne znaczenie: „Przez zetknięcie się z imperium Ottona Wielkiego przed tysiącem lat Polska weszła do łacińskiej społeczności chrześcijańskiej, a dzięki podziwu godnej zręczności politycznej Mieszka I, a następnie Bolesława Chrobrego, Polska stała się równouprawnionym członkiem imperium Ottona III, imperium opartego na uniwersalnej koncepcji – objęcia całego niebizantyjskiego świata, przez co wniosła decydujący wkład do ukształtowania się Europy wschodniej”. Tym samym dano podstawą i stworzono warunki do przyszłych owocnych stosunków niemiecko-polskich oraz do szerzenia kultury zachodniej.

  Niestety, w późniejszym toku dziejów stosunki niemiecko-polskie nie zawsze pozostały owocne, a w ostatnich stuleciach przekształciły się w swego rodzaju dziedziczną wrogość sąsiedzką, o czym będzie mowa później.

  Związanie nowego polskiego królestwa z Zachodem, i to w oparciu o papiestwo, któremu królowie polscy stale oddawali się do dyspozycji, spowodowało w średniowieczu żywą po każdym względem i nad wyraz bogatą wymianę między Polską i narodami zachodnimi, szczególnie z krajami południowo-niemieckimi, ale również i z Burgundią, Flandrią, Włochami, a później z Austrią, Francją oraz morskimi państwami okresu Odrodzenia. Przy czym, naturalnie, Polska, jako młodszy twór państwowy – najmłodszy wśród starszych braci chrześcijańskiej Europy – początkowo była stroną bardziej biorącą niż dającą. Pomiędzy Kaliszem i Krakowem, królewską stolicą w średniowieczu, a Bambergią, Spirą, Moguncją, Pragą, Paryżem, Kolonią, Lyonem, Clairvaux i Gandawą dokonywała się nie tylko wymiana towarów. Z Zachodu przybywali benedyktyni, cystersi, a później zakony żebracze, i natychmiast osiągali w Polsce, kraju dopiero co zdobytym dla chrześcijaństwa, wspaniały rozrost.

  W średniowieczu doszło do tego niemieckie prawo magdeburskie, które oddało wielkie usługi przy zakładaniu polskich miast. Przybywali też do Polski niemieccy kupcy, architekci, artyści, osadnicy, z których bardzo wielu spolonizowało się; pozostawiono im ich niemieckie nazwiska rodzinne. Przy wielkim krakowskim kościele mieszczan pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny znajdujemy i dziś jeszcze napisy nagrobne licznych rodzin niemieckich z okresu średniowiecza, które z czasem wszystkie spolszczyły się, z czego Hitler i inni ludzie niesławnej pamięci wysunęli po prostu wniosek, że Kraków i cała Polska były jakby jedynie niemieckim terenem osadniczym, wobec czego muszą być odpowiednio do tego traktowane. Klasycznym przykładem niemiecko-polskiej współpracy w dziedzinie kultury i sztuki w późnym średniowieczu jest światowej sławy rzeźbiarz Wit Stwosz z Norymbergi, który przez całe niemal swe życie działał w Krakowie; wszystkie znajdujące się tam jego dzieła inspirował genius loci polskiego otoczenia. Stworzył on w Krakowie własną szkołę artystyczną, która przez całe pokolenia wywierała swój wpływ i wzbogacała polską ziemię.

  Polacy głęboko szanowali swych braci z chrześcijańskiego Zachodu, którzy przybywali do nich jako posłowie prawdziwej kultury. Polacy nie pomijali milczeniem ich niepolskiego pochodzenia. Mamy zaiste wiele do zawdzięczenia kulturze zachodniej, a w tym i niemieckiej.

  Z Zachodu też przybyli do nas apostołowie i święci. Oni to należą do wartości najcenniejszych, którymi obdarzył nas Zachód. Błogosławioną działalność społeczną odczuwamy na wielu miejscach dziś jeszcze. Do najbardziej znanych zaliczamy Św. Brunona z Kwerfurtu, zwanego biskupem pogan, który w porozumieniu z Bolesławem Chrobrym dokonał dzieła ewangelizacji słowiańskiego i litewskiego północnego wschodu. Szczególnie znana jest Św. Jadwiga, księżniczka śląska, urodzona w Andechs, małżonka polskiego, piastowskiego władcy Śląska, Henryka Brodatego, założycielka klasztoru żeńskiego zakonu cysterskiego w Trzebnicy, gdzie znajduje się jej grób. Stała się ona największą dobrodziejką ludu polskiego w XII w. na terenie ziem zachodnich, należących wówczas do Polski piastowskiej na Śląsku. Jest rzeczą niemal historycznie stwierdzoną, że nauczyła się ona mowy polskiej, by móc służyć prostemu ludowi polskiemu. Po jej śmierci i jej szybkiej kanonizacji, do miejsca jej wiecznego spoczynku w Trzebnicy, której nadano później nazwę Trebnitz, płynęły tłumy polskiego i niemieckiego ludu. Dziś jeszcze robią to całe tysiące i nikt nie zarzuca naszej wielkiej świętej, że była pochodzenia niemieckiego. Przeciwnie, uważa się ją na ogół, pomijając nacjonalistycznych fanatyków, za najlepszy wyraz budowania chrześcijańskiego pomostu między Polską i Niemcami. Cieszymy się, że i po niemieckiej stronie słyszy się często ten sam pogląd. Pomosty między narodami budują najlepiej właśnie ludzie święci, tylko tacy, którzy mają szczere intencje i czyste ręce. Nie dążą oni do zabrania czegokolwiek bratniemu narodowi: ani języka, ani obyczajów, ani ziemi, ani dóbr materialnych. Przeciwnie, przynoszą mu najbardziej wartościowe dobra kulturalne i oddają zazwyczaj to, co jest najcenniejsze i co sami posiadają: siebie samych, i w ten sposób rzucają nasienie swej własnej osobowości na żyzny grunt nowej ziemi sąsiedniego, misyjnego kraju; nasienie to przynosi, zgodnie ze słowami Zbawiciela, stokrotne owoce, i to na całe pokolenia. Tak właśnie patrzymy w Polsce na św. Jadwigę Śląską, patrzymy na wszystkich innych misjonarzy męczenników, którzy przybywszy z krajów położonych na Zachodzie, działali w Polsce, jak to było z apostołem męczennikiem Adalbertem-Wojciechem z Pragi na czele. Na tym właśnie polega również najgłębsza różnica między prawdziwie chrześcijańską misją niesienia kultury a tak zwanym kolonializmem, dziś słusznie potępianym.

  Po roku 1200, gdy polska ziemia stawała się w swych ludziach i instytucjach coraz bardziej chrześcijańska, ziemia ta wydała własnych świętych polskich. Już w XII w. biskup krakowski, Stanisław Szczepanowski, wyznawca i męczennik, został zamordowany przy ołtarzu przez króla Bolesława Śmiałego (król ten zmarł następnie na wygnaniu jako świątobliwy pokutnik w pewnym klasztorze Górnej Austrii). Przy grobie św. Stanisława w królewskiej katedrze w Krakowie powstała majestatyczna pieśń ku jego czci, śpiewana dziś wszędzie w Polsce po łacinie: Gaudę Mater Polonia, prole faecunda nobili.

  Następnie ukazała się na firmamencie potrójna gwiazda polskich świętych z rodziny Odrowążów (stary ród, który przez wieki miał swą siedzibę nad Odrą, na Górnym Śląsku). Największy spośród nich to św. Hiacynt – po polsku Jacek – apostoł dominikański, który krokami olbrzyma przemierzył całą wschodnią Europę od IVIoraw do Bałtyku i od Litwy po Kijów. Krewny jego, bł. Czesław, również dominikanin, który bronił ówczesnego Wrocławia przed Mongołami, a w dzisiejszym Wrocławiu spoczywa w grobowcu w nowo wybudowanym kościele św. Wojciecha, jest czczony przez pobożną ludność jako patron miasta odbudowującego się z gruzów od 1945 r.

  W Krakowie spoczywa wreszcie bł. Bronisława, według tradycji siostra bł. Czesława, norbertanka ze Śląska.

  Coraz więcej gwiazd ukazuje się na firmamencie świętych. W Sączu bł. Kunegunda, w Gnieźnie bł. Bogumił i bł. Jolanta, na Mazowszu Ładysław, a na zamku królewskim w Krakowie świątobliwa Jadwiga, nowa polska Jadwiga, która czeka na kanonizację. Później doszli nowi święci i męczennicy – św. Stanisław Kostka, nowicjusz jezuitów w Rzymie, św. Jan Kanty, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, św. Andrzej Bobola, męczennik we wschodniej Polsce, kanonizowany w roku 1938, oraz inni święci, aż do franciszkanina O. Maksymiliana Kolbe, męczennika obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, który dobrowolnie oddał życie za swego brata. Obecnie czeka w Rzymie na kanonizację, względnie beatyfikację, około 30 polskich kandydatów. Naród nasz otacza czcią swoich świętych, uważa ich za najbardziej szlachetny owoc, jaki wydać może kraj chrześcijański.

  Wspomniany wyżej polski uniwersytet krakowski był obok Pragi pierwszą tego rodzaju uczelniana całym obszarze wschodnioeuropejskim. Założony w roku 1363 przez Króla Kazimierza Wielkiego był przez wieki środkiem promieniowania nie tylko polskiej, ale również ogólnoeuropejskiej kultury w najlepszym tego słowa znaczeniu. W XV i XVI wieku, kiedy śląskie ziemie piastowskie przestały należeć do Królestwa Polskiego, studiowały i nauczały w Krakowie tysiące studentów i profesorów z Wrocławia, Raciborza, Gliwic, Głogowa, Nysy, Opola i z wielu innych miast Śląska. Nazwiska ich i nazwy ich miejsc urodzenia figurują w polsko-łacińskim narzeczu w starych rejestrach uniwersytetu. Także Mikołaj Kopernik (Copernicus) jest tam wymieniony po nazwisku. Studiował on astronomię w Krakowie u profesora Bylicy. Uniwersytet ten wydał kulturze europejskiej setki uczonych najwyższej klasy naukowej: matematyków, fizyków, lekarzy, prawników, astronomów, historyków i filozofów kultury. Znajduje się między nimi również słynny Paweł Włodkowic, rektor uniwersytetu krakowskiego, który podczas obrad Soboru w Konstancji z całą otwartością i najwyższym autorytetem uczonego głosił niesłychaną na owe czasy religijną i ludzką tolerancję i z wielką odwagą osobistą reprezentował pogląd, że pogańskie ludy wschodnioeuropejskie nie są dziką zwierzyną, którą należy i wolno nawracać ogniem i mieczem. Mają one bowiem naturalne prawa ludzkie tak samo jak chrześcijanie.

  Włodkowic był niejako klasycznym wyrazem tolerancyjnej i wolnościowej myśli polskiej. Jego tezy kierowały się przeciwko niemieckim rycerzom zakonnym, tak zwanym Krzyżakom, którzy wówczas na słowiańskiej północy oraz w krajach pruskich i bałtyckich właśnie ogniem i mieczem nawracali tubylców. Stali się oni w ciągu wieków straszliwym i w najwyższym stopniu kompromitującym ciężarem dla europejskiego chrześcijaństwa, dla jego symbolu – krzyża, a także i dla Kościoła, w imieniu którego występowali. I dziś jeszcze, po wielu pokoleniach i wiekach, określenie „krzyżak” jest dla każdego Polaka budzącym przestrach wyzwiskiem i, niestety, od dawna aż nazbyt często identyfikowanym z tym, co niemieckie.

  Z terenów, na których osiedlili się Krzyżacy, zrodzili się następnie ci Prusacy, którzy doprowadzili do powszechnego skompromitowania na ziemiach polskich wszystkiego, co niemieckie. W dziejowym rozwoju reprezentują ich następujące nazwiska: Albert Pruski, Fryderyk zwany Wielkim, Bismarck i wreszcie Hitler jako punkt szczytowy.

  Fryderyk II uchodzi w oczach całego Narodu polskiego za głównego inicjatora rozbiorów Polski, i to bez wątpienia nie bez racji. Przez 150 lat wielomilionowy Naród polski żył pod zaborem dokonanym przez trzy ówczesne mocarstwa: Prusy, Rosję i Austrię, aż mógł wreszcie w 1918 r., w chwili zakończenia pierwszej wojny światowej, znowu powoli powstać z grobu; do ostatecznych granic osłabiony, rozpoczął na nowo wśród największych trudności swą egzystencję państwową.

  Po krótkiej, bo około 20 lat trwającej niepodległości (1918-1939 r.), rozpętało się bez jego winy nad Narodem polskim coś, co eufemistycznie nazywa się drugą wojną światową, co jednak było dla nas, Polaków, pomyślane jako akt totalnego zniszczenia i wytępienia. Nad naszą biedną Ojczyzną zapadła strasznie ciemna noc, jakiej nie doznaliśmy od pokoleń. Powszechnie nazywa się ona u nas okresem .„niemieckiej okupacji” i pod tą nazwą weszła do polskiej historii. Wszyscy byliśmy bezsilni i bezbronni. Kraj pokryty był obozami koncentracyjnymi, z których dniem i nocą dymiły kominy krematoriów. Ponad 6 milionów obywateli polskich, w większości pochodzenia żydowskiego, musiało zapłacić życiem za ten okres okupacji. Kierownicza warstwa inteligencji została po prostu zniszczona; 2 tysiące kapłanów i 5 biskupów (jedna czwarta ówczesnego Episkopatu) zostało mordowanych w obozach. Setki kapłanów i dziesiątki tysięcy osób cywilnych zostały rozstrzelane na miejscu w chwili rozpoczęcia wojny (tylko w diecezji chełmińskiej 278 kapłanów). Diecezja włocławska straciła w czasie wojny 48% swych księży, diecezja chełmińska – 47%. Wielu innych wysiedlono. Zamknięto wszystkie szkoły średnie i wyższe, zlikwidowano seminaria duchowne. Każdy niemiecki mundur SS nie tylko napawał Polaków upiornym strachem, ale stał się przedmiotem nienawiści do Niemców. Wszystkie rodziny polskie musiały opłakiwać tych, którzy padli ich ofiarą. Nie chcemy wyliczać wszystkiego, aby na nowo nie rozrywać nie zabliźnionych jeszcze ran. Jeśli przypominamy tę straszliwą polską noc, to jedynie po to, aby nas dziś łatwiej było zrozumieć, nas samych i nasz sposób dzisiejszego myślenia… Staramy się zapomnieć. Mamy nadzieję, że czas – ten wielki boski kairos – pozwoli zagoić duchowe rany.

  Po wszystkim, co stało się w przeszłości, niestety, tak świeżej przeszłości – trudno się dziwić, że cały Naród polski odczuwa wagę elementarnej potrzeby bezpieczeństwa i że wciąż jeszcze z nieufnością odnosi się do swych najbliższych sąsiadów na zachodzie. Ta duchowa postawa jest – można powiedzieć – problemem naszych pokoleń, który, co daj Boże, przy dobrej woli zniknie i zniknąć musi. W najcięższych chwilach politycznych i duchowych udręk Narodu, w jego wielowiekowym rozdarciu Kościół katolicki i Święta Dziewica były zawsze dla niego kotwicą ratunku i symbolem narodowej jedności, podobnie jak była nim polska rodzina. We wszystkich walkach wolnościowych w czasach uciemiężenia szli Polacy ze swymi symbolami na barykady: białe orły pojednaj stronie, obraz Matki Bożej po drugiej na sztandarach wolności. Dewizą ich było zawsze: „Za naszą i waszą wolność”.

  Oto w ogólnym zarysie obraz tysiącletniego rozwoju polskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa polsko-niemieckiego. Obciążenie obustronnych stosunków ciągle jeszcze jest wielkie, a potęguje je tak zwane „gorące żelazo” tego sąsiedztwa. Polska granica na Odrze i Nysie jest, jak to dobrze rozumiemy, dla Niemców nad wyraz gorzkim owocem ostatniej wojny, masowego zniszczenia, podobnie jak jest nim cierpienie milionów uchodźców i przesiedleńców niemieckich. (Stało się to na międzyaliancki rozkaz zwycięskich mocarstw, wydany w Poczdamie 1945 r.). Większa część ludności opuściła te tereny ze strachu przed rosyjskim frontem i uciekła na Zachód. Dla naszej Ojczyzny, która wyszła z tego masowego mordowania nie jako zwycięskie, lecz krańcowo wyczerpane państwo, jest to sprawa egzystencji (nie zaś kwestia większego „obszaru życiowego”). Gorzej – chciano by 30-milionowy naród wcisnąć do korytarza jakiegoś „Generalnego Gubernatorstwa” z lat 1939 – 1945, bez terenów zachodnich, ale i bez terenów wschodnich, z których od roku 1945 miliony polskich ludzi musiały odpłynąć na „poczdamskie tereny zachodnie”. Dokąd zresztą mieli wtedy pójść, skoro tak zwane Generalne Gubernatorstwo razem ze stolicą Warszawą leżało w gruzach, w ruinach. Fale zniszczenia ostatniej wojny przeszły przez kraj nie tylko jeden raz, jak w Niemczech, lecz od 1914 r. wiele razy, to w jedną, to w drugą stronę, jak apokaliptyczni rycerze, pozostawiając za każdym razem ruiny, gruzy, nędzę, choroby, zarazy, łzy, śmierć oraz rosnące kompleksy odwetu i nienawiści.

  Drodzy Bracia niemieccy, nie bierzcie nam za złe wyliczanie tego, co wydarzyło się w ostatnim odcinku czasu naszego tysiąclecia. Ma to być nie tyle oskarżenie, co raczej własne usprawiedliwienie. Wiemy doskonale, jak wielka część ludności niemieckiej znajdowała się pod nieludzką, narodowosocjalistyczną presją. Znane nam są okropne udręki wewnętrzne, na jakie swego czasu byli wystawieni prawi i pełni odpowiedzialności niemieccy biskupi, wystarczy bowiem wspomnieć kardynała Faulhabera, von Galena i Preysinga. Wiemy o męczennikach „Białej Róży”, o bojownikach ruchu oporu z 20 lipca, wiemy, że wielu świeckich i kapłanów złożyło swoje życie w ofierze (Lichtenberg, Metzger, Klausener i wielu innych). Tysiące Niemców, zarówno chrześcijan jak i komunistów, dzieliło w obozach koncentracyjnych los naszych polskich braci…

  I mimo tego wszystkiego, mimo sytuacji obciążonej niemal beznadziejnie przeszłością, właśnie w tej sytuacji, czcigodni Bracia, wołamy do Was: próbujmy zapomnieć. Żadnej polemiki, żadnej dalszej zimnej wojny, ale początek dialogu, do jakiego dziś dąży wszędzie Sobór i Papież Paweł VI. Jeśli po obu stronach znajdzie się dobra wola – a w to nie trzeba chyba wątpić – to poważny dialog musi się udać i z czasem wydać dobre owoce, mimo wszystko, mimo „gorącego żelaza”.

  Właśnie w czasie Soboru wydaje nam się nakazem chwili, abyśmy zaczęli dialog na pasterskiej platformie biskupiej, i to bez ociągania się, byśmy się nawzajem lepiej poznali – nasze wzajemne obyczaje ludowe, kult religijny i styl życia, tkwiące korzeniami w przeszłości i tą przeszłością kulturalną uwarunkowane.

  Staraliśmy się przygotować wraz z całym polskim Ludem Bożym na uroczystości Tysiąclecia przez tak zwaną Wielką Nowennę, pod wysokim patronatem Najświętszej Maryi Panny. Przez dziewięć lat (1957-1965) używaliśmy – w myśl słów per Mariam ad Jesum – kazalnic w całej Polsce, a także całego duszpasterstwa, dla zajmowania się ważnymi, współczesnymi problemami duszpasterskimi i zadaniami społecznymi, jak na przykład społeczne niebezpieczeństwa, odbudowa sumienia narodowego, małżeństwo i życie rodzinne, katechizacja itp.

  Cały wierzący Naród brał też duchowy i bardzo żywy udział w Soborze przez modlitwy, ofiary i dzieła pokutne. W czasie obrad soborowych odprawiano we wszystkich parafiach błagalne nabożeństwa. Święty obraz Matki Boskiej, jak i konfesjonały i stoły, przy których komunikowano w Częstochowie, były przez całe tygodnie oblężone przez delegacje parafialne z całej Polski, które przez osobistą ofiarę i modlitwę chciały pomóc Soborowi.

  Wreszcie w tym roku, ostatnim Wielkiej Nowenny, oddaliśmy się wszyscy pod opiekę Matki Bożej: biskupi, kapłani, osoby zakonne, jak i wszystkie stany naszego wierzącego Narodu. Przed ogromnymi niebezpieczeństwami tak moralnej, jak tez i socjalnej natury, które zagrażają duszy naszego Narodu oraz jego biologicznej egzystencji, może nas uratować tylko pomoc i łaska naszego Zbawiciela, którą chcemy uprosić za pośrednictwem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. Pełni dziecięcej ufności rzucamy się w Jej ramiona. Tylko tak możemy być wewnętrznie wolni, jako oddani na służbę, a jednocześnie jako wolne dzieci – a nawet jako „niewolnicy Boga” -jak to nazywa św. Paweł.

  Prosimy Was, katoliccy Pasterze Narodu niemieckiego, abyście na własny sposób obchodzili z nami nasze chrześcijańskie Millenium: czy to przez modlitwy, czy przez ustanowienie w tym celu odpowiedniego dnia. Za każdy taki gest będziemy Wam wdzięczni. I prosimy Was też, abyście przekazali nasze pozdrowienia i wyrazy wdzięczności niemieckim Braciom Ewangelikom, którzy wraz z Wami i z nami trudzą się nad znalezieniem rozwiązania naszych trudności.

  W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli Wy, niemieccy biskupi i Ojcowie Soboru, po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób jak najbardziej chrześcijański.

  Zapraszamy Was na te uroczystości jak najserdeczniej do Polski. Niech tym kieruje miłosierny Zbawiciel i Maryja Panna, Królowa Polski, Regina Mundi i Mater Ecclesiae.

  Rzym, dnia 18 listopada 1965 r.

 201. Boydar said

  Pan Marlog jest dopiero na 3 stopniu, trochę Mu zejdzie …

 202. marlog said

  194.To co Pan napisał o Szandruku i Andersie nie ma żadnego związku z moim pytaniem.
  Proszę o jasne sformułowanie pytanie a nie wkładanie mi jakiś sugestii…na pewno odpowiem
  Zgadzam się, że każda zbrodnia powinna być osądzona….

 203. marlog said

  201. „Pan Marlog jest dopiero na 3 stopniu, trochę Mu zejdzie” …
  Proszę w dyskusji podpierać się cytatami lub faktami – upierdliwy też potrafię być…

 204. Boydar said

  Bardzo przepraszam, wygląda na to że za nisko Pana oceniłem. Ale, konkluzja pozostaje.

 205. marlog said

  198.”Pan sobie, kurrrrrwa, żartuje, prawda?
  Albo coś Pana jebnęło w mózg.
  Niech Pan powie, że Pan żartuje.”

  Oczywiście trzeba zacząć porządki od Wawelu..
  Chociaż osobiście uważam, że poziom dyskusji sięga dna…

 206. JO said

  Ad.205. Siegnal DNA poziom dyskuski, Przez Pana zacytowanymi Przez Gajowego Wypowiedziami a nie uzasadnionym slownym Oburzeniem , na ktore jak Zyd Pan wskazuje, ktory puscil smierdzacego Baka a Krzyczy ze burza mu przeszkadza.

 207. Boydar said

  Matka Ziemia wyciągnie, nawet z DNA. Tylko co potem.

 208. Marucha said

  Re 200:
  Nigdy nie popierałem tego orędzia.

  Re 205:
  Dna to dyskusja sięgnęła, gdy Szanowny Pan się wypowiedział o masonerii.
  Niedługo padnie pytanie, a co nam złego zrobił Hitler, żydowskie UB etc.

 209. marlog said

  208″Dna to dyskusja sięgnęła, gdy Szanowny Pan się wypowiedział o masonerii.
  Niedługo padnie pytanie, a co nam złego zrobił Hitler, żydowskie UB etc.”
  Masoneria niby organizacja tajna, ale firmowali je ludzie z nazwiskami i jeżeli
  te osoby są na Wawelu, należy to posprzątać i najlepiej w innym wątku..
  Bo tutaj powinno być o wybaczaniu i miłości..
  Nie mylić z zapomnieniem, nikt nie karze zapomnieć zbrodni, które należy oczywiście osądzić..
  Patrząc na zachowanie niektórych przedstawicieli polskich władz, aluzja odnośnie A.H. jest jak najbardziej słuszna..
  Ostatnie książki publikowane w Polsce wręcz sugerują, że błędem było, że Polska nie szła ramię w ramię z Niemcami na wschód..

 210. Marucha said

  Re 209:
  Niech Pan nie kręci i nie wplata nie należących tu wątków o „mniłości” i „wybaczaniu”, o Niemcach i Wawelu.
  Napisał Pan, że „nie wie co komu i gdzie coś złego zrobili…”.
  Nie mieści mi się to we łbie, że ktoś przytomny może coś takiego z siebie wypuścić.

 211. Boydar said

  Podobnie jak gaz musztardowy

 212. marlog said

  210. „Napisał Pan, że “nie wie co komu i gdzie coś złego zrobili…”.
  Być może napisałem – nie pamiętam..
  Była wojna zabijali wszyscy – odpowiedzialni za ten teren byli Niemcy…
  Zabijali Ukraińcy Polaków, zabijali również Ukraińców..

  Trudno określić kto zaczął tę nienawiść, czy to już w 1918 czy było to wcześniej czy później..
  Gdy wojska polskie w 1920 roku szły na Kijów, za wojskami szli polscy obszarnicy i zabierali to co władza radziecka im rozdała.
  Później było to pielęgnowane za rządów sanacji..Po zorganizowaniu obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej
  największą grupą „pensjonariuszy” byli Ukraińcy wpajano im nienawiść do Polaków stosując odpowiednie tortury
  jednocześnie te grupy Ukraińców się tam organizowały, a z książek Piłsudskiego uczyli jak się robi terroryzm
  jak się przeprowadza tortury..
  Mordowania tak bestialskiego nauczyli się pewnie od Niemców, gdzie również uzyskiwali pomoc, przecież to dzięki nim w roku
  1918 ogłosili niepodległość i to znacznie wcześniej niż Polska.

  cytaty z Gajówki z dnia dzisiejszego:
  „Wśród Ukraińców było duże poparcie dla walki o niepodległość, ale na ile akceptowali takie metody, trudno powiedzieć. Nawet wśród banderowców był pewien opór przeciwko eksterminacji. Niektórzy pisali, że należy wycofać się z tej polityki, bo to nie jest dobre rozwiązanie.”
  „W1944 r. polska partyzantka na Lubelszczyźnie zniszczyła kilkadziesiąt wsi, dokonując w niektórych z nich – np. w Sahryniu – masakr cywilów. Polscy historycy spierają się o to, jak ocenić akcje odwetowe – niektórzy próbują problem ten zmarginalizować i sprowadzić do śmierci przypadkowych osób. Inni, w tym także ja, zwracają uwagę, że przynajmniej w części wypadków odwet dalece przekraczał granice obrony koniecznej. Można wręcz mówić o popełnieniu w niektórych wsiach zbrodni wojennych. ”
  „Historycy zgadzają się w jednym: nie można postawić znaku równości pomiędzy „antypolską akcją”, która miała odgórny, zorganizowany charakter, a polskim odwetem wynikającym z inicjatywy lokalnych komendantów. Nie można na jednym poziomie stawiać zorganizowanej ludobójczej akcji niszczenia grupy etnicznej i wynikającego z poszukiwania ślepej zemsty, choć oczywiście zbrodniczego, uderzenia w cywilów.”

  A wątków nie plączę:
  1. o “miłości” i “wybaczaniu” – dyskutujemy o liście Arcybiskupa
  2. Niemcach – byli oni odpowiedzialni za teren gdzie były te wydarzenia ( zresztą A.H to nie było moja sugestia)
  3. Wawel to Piłsudski firmował wielokrotnie cytowanych przez niektórych masonów , wyprawa na Kijów, Obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej,
  czyli wszystko w temacie..

 213. Jan said

  Ad.212.
  Nie rozumiem co Pan chce dowieść. Naruszając tym samym pamięć i spokój niewinnych ofiar. Zbrodnie były i tyle, zaciera je tylko współwinny nawet i moralnie. Szukanie przyczyn i inspiracji w niczym nie umniejsza haniebnych i strasznych czynów wołających o pomstę do Nieba. Naruszając tym samym pamięć i spokój niewinnych ofiar. Wyciągając łapę do zgody trzeba się przyznać do win, najpierw własnych a nie przerzucać odpowiedzialność na stronę przeciwną dla ich złagodzenia
  Nie mających precedensu w dodatku. Chyba, że Panu bliższa jest cywilizacja odrzucająca personalizm. Jak Pan nie wie to Panu przypomnę, że nie przystoi duchownym relatywizowanie, skoro deklarują służbę prawdzie. Nie tak dawno Dziadek Mróz (nick) podawał podobne argumenty. Nic nie mówić bo inni też robili żle.
  A Piłsudski z tego co wiem dążył min. do powstania buforowej Ukrainy idąc na Kijów.
  Zbrodnia z własnej woli czy z inspiracji pozostaje tą samą.
  Na miłość niech się Pan nie powołuje najpierw trzeba przypomnieć V przykazanie nie zabijaj. Obrony koniecznej jak wiadomo nie było, tylko była zwierzęca nienawiść jak chazarsko tatarska.

 214. JO said

  ad.112. Po tylu latach Prawda sama ujawnia sie i obnaza Klamstwo. Nie wytrzymuja proby czasu spowa, ze ” Była wojna zabijali wszyscy – odpowiedzialni za ten teren byli Niemcy…” , takie podejscie Dyskwalifikuje Pana jako Powaznego Rozmowce a tu sa sami Tacy.

  NIE ma ZADNEGO !!!! ZADNEGO !!! Tlumaczenia dla Zbrodni. Jak jeszcze mozna dyskutowac o zabijaniu podczas dzialan wojennych to NIE MA DYSKUSJI NA TEMAT M O R D E S T W A z Okrocienstwem iscie szatanskim-sadystycznym-nienawiscia Bez Granic, ktora mozna okresmic sztanskim szalenstwem , SATANIZMEM – OKULTYZMEM – RYTUALNYMI MORDERSTWAMI ludzi bezbronnych – kobiet malych dzieci, nienarodzunych dzieci w lonach kobiet, STARCOW, BESTAIALSTWA.

  NIE ma wytlumaczenia wytlumaczenia dla tych co to zrobili, nie ma wybaczenia.

  .

 215. Jan said

  Ad.214 Za takie jednoznaczne wypowiedzi Pana JO cenię.
  Nie plątajmy się w relatywistycznych karkołomnych za a nawet przeciw.Pozdrawiam.

 216. Boydar said

  Normalnie aż mi klawiatura opadła…

 217. JO said

  ad.215.

  Dodac jednak jako powtorke musze, ze tak jak nie podlega dyskusji WINA Mordecow-SATANISTOW i dyskusji nad nia nie ma a czyny Potepienia , POMSZCZENIA, WYELIMINOWANIA, UKARANIA, ZNISZCZENIA.

  Tak nalezy zawsze po Katolicku Rozwazyc jak doszlo do takiego Czynu. On nie wzial sie sam z siebie. Jak sie to stalo, ze w czlowieku, ktory Zyl Na POLSKIEJ ZIEMI w jego sercu zabraklo Boga a zapanowal SZATAN.

  Ktos za Te Duchowa Pustynie jest Odpowiedzialny i rowniez powinien byc UJAWNIONY , POTEPIONY i UKARANY z sila Proporcjonalna do Hierarchii Popalnianej Duchowej Zbrodni.

  Do tej pory wszyscy skupili sie na BAndach Upa Ukarinskich, na Ludziach, ktorzy fizycznie do konali Zbrodni-Morderstawa-aktu rytualnego sadystycznego morderstwa.

  My Musimy Odnalezc tych co Stworzyli Ideologie, Warunki do tego Czynu.

  To bylo przedmiotem moich wypowiedzi wczesniejszych. Nie powinnismy byc usatysfakcjonowani tylko wskazaniem, ukaraniem, odcieciem nawet Reki. My musimy znalezc i Powiesic za Jaja GLOWE, wbic ja na PAL, zniszczyc, tak by NIGDY WIECEJ…

 218. JO said

  Ja czuje sie odpowiedzialny za II Rzeczpospolita. Moj pradziadek, ktory pracowal jako urzednik dla CARA, po 1918 roku zaczal budowac II Rzeczpospolita rowniez jako Urzednik Panstwowy.

  To moi Rodacy dali sie omami Sanacyjnym Zodom i Masonom. Tak jak dzis PRL BIS Lemingi wlacznie z tymi co slysza i widza w sumie oddajemy wladze tym Samym, ktorzy przeciez dokonuja MOrderstwa na naszych dzieciach bodajrze wiekszego niz ci z Siekierami, gdyz Odbieraja Szanse Na zbawienie Dusz Moich Rodakow, popychajac ich do fizycznefo ale i DUCHOWEGO Samobojstwa

 219. Boydar said

  Swoją drogą, jakąż sympatyczną, skądś mi znaną paszczę ma ten Światosław. Tylko nie wiem skąd, tyle się tego człowiek już naoglądał…

 220. JO said

  W PRL BIS my WIEMY kto jest Mordeca, tak Morderca naszej Ojczyzny – JPII, Judeoepiskopat, Walesa, KOR, PSL, SLD, Masoneria, Zydzi i ich wskazac nawet mozemy palcami. Nikt nie odwazyl sie by do nich strzelac a przeciez strzelac powinnismy do nich, ONI powinni sie Bac chodzic, jezdzic polskimi drogami tak jak Neonazisci w Pochodzie po Przemyslu!!

  Byla wiec Elita w II RP , ktora robila ta sama pustynie w Polsce przedwojennej. Zamiast Armii Lemingow ona wychodowala ARMIE Nazistow na Kresach. Wdrozyla Bezbozny System Panstwowy, wlozyla do Glowy Ideologie.

  O tym powinnismy Mowic i Mowimy np o Pilsudskim, ktorego Cialo lezy na WAWELU jak Kaczora!! – jeden jest wart Drugiego a My Dzis Jak Moj Pradziadek zapewne przed wojna nie poszedl i nie strzelil Pilsudskiemu w Glowe jak Dzis Zaden nie odwazyl sie wykonac wyroku na Jaruzelskim i Bandzie

  Ja jestem tchorzem, wstydze sie siebie, ze nie mam odwagi zostawic zostawic….
  Jestem zakladnikiem bez iluzji
  Widzem i Aktorem Dramatycznego Teatru
  Rozgladam sie w kolo by robote dokal za mnie?

  Czy jest to Praca na Jedna osobe?
  Czy jedna osoba moze wziasc na siebie odpowiedzialnosc i czy jest w stanie jednym Aktem Wybawic Rodzine?
  Czy nie jestesmy w Obowiazku dzialac nie osobno ale RAZEM a pojedyncza akty traktowac jako AKT Szalenstwa Powstancow Warszawy?
  Czy nie powinnismy w tej sytacji Organizowac sie na powaznie i RAZEM jako POLACY_KATOLICY_KOSCIOL_JEDEN NAROD Laczyc sily i WALCZYC z Rozancem W Reku, MOWIAC NIE KAZDEMU Kto Atakuje nasza WOLNOSC, RAZEM , TRAKTOWAC kazdego kto sie nie laczy i nie dziala RAZEM z NAMI jako Cialo Obce, jak UPOWCA – UKRAINSKIEGO NAZISTE_SATANISTE.

 221. Boydar said

  Leży Lechu w trumnie, zimno, cisza jakaś grobowa, nudno. Uchylił wieko, patrzy, obok Piłsudski. Puka, Panie Marszałku ! Panie Marszałku !!! Józef otwiera i pyta, jak to miał kulturalnie we zwyczaju, – Czego ! Panie Marszałku, to ja, Kaczyński. Kaczyński ? Spieprzaj dziadu !

 222. JO said

  ad.221. zakonczenie powinno bys : „shalom Brachu”

 223. JO said

  re.220. I tak w swojej rozpaczy bym sie zagryzl, gdyby nie Obraz Bractwa Piusa X i Jego Sukcesow oraz metod Katolickiej Walki.
  My Mamy naprawde wzor do NASLADOWANIA. Bractwo Walczy a Bog Zwycieza Batalie po Batalii a Tradycjonalisci z NIM.

  Na Naszych Oczach Mamy Cud a Ludzie Tego Nie widza, nie garna sie a ida za Natankami i innymi sektami a pod nosem Maja Mistyczne Cialo Chrystusa, ktore Walczy i Wygrywa jak niegdys nasi Dziadowie.

  Ono nie walczy w Pojedynke, nie wykonuje Wyrokow Smierci a Wrog Przed Nim sie Klania a nawet Kleczy…., wycofuje sie, piezcha….

 224. marlog said

  Ad.213
  „Nie rozumiem co Pan chce dowieść. Naruszając tym samym pamięć i spokój niewinnych ofiar. Zbrodnie były i tyle, zaciera je tylko współwinny nawet i moralnie. Szukanie przyczyn i inspiracji w niczym nie umniejsza haniebnych i strasznych czynów wołających o pomstę do Nieba. Naruszając tym samym pamięć i spokój niewinnych ofiar. Wyciągając łapę do zgody trzeba się przyznać do win, najpierw własnych a nie przerzucać odpowiedzialność na stronę przeciwną dla ich złagodzenia
  Nie mających precedensu w dodatku. Chyba, że Panu bliższa jest cywilizacja odrzucająca personalizm. Jak Pan nie wie to Panu przypomnę, że nie przystoi duchownym relatywizowanie, skoro deklarują służbę prawdzie. Nie tak dawno Dziadek Mróz (nick) podawał podobne argumenty. Nic nie mówić bo inni też robili żle. A Piłsudski z tego co wiem dążył min. do powstania buforowej Ukrainy idąc na Kijów.”
  Ja niczego dowodzić, nie chcę, komentuję jedynie gest wyciągniętej ręki do zgody przez Arcybiskupa.
  Odnośnie Piłsudskiego mogę się wypowiedzieć jak będzie w temacie, nie mniej jeżeli chciał tak dobrze dla Ukrainy to dlaczego by uzyskać poparcie Petlury, najpierw go kazał aresztować?
  Prawdę trzeba zostawić historykom, a gesty pojednania no cóż Niemcy dali się przeprosić..

  Ad.214
  „NIE ma wytlumaczenia wytlumaczenia dla tych co to zrobili, nie ma wybaczenia. ”
  Umiejętność przebaczania jest znana jedynie Chrześcijanom…
  „….wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie.”

 225. Marucha said

  Re 212:
  210. “Napisał Pan, że “nie wie co komu i gdzie coś złego [masoni] zrobili…”.
  Być może napisałem – nie pamiętam..

  Po co pamiętać? Wystarczy, na tej stronie, zerknąć wyżej, pod komentarz nr. 196 pańskiego autorstwa.

  A dalej jest całkiem nie na temat, jaki poruszyłem.
  Przypomnę czytającym, co nim było: totalne zlekceważenie masonerii przez Pana, zapytanie z głupia frant „co ona komu złego zrobiła” i podśmiechujki z „cyklistami”.
  I o to mi chodziło. O pańskie wręcz szokujące poglądy na temat masonerii – nie wiem, czy to monumentalna ignorancja, czy coś innego.

 226. marlog said

  Re 225
  „O pańskie wręcz szokujące poglądy na temat masonerii – nie wiem, czy to monumentalna ignorancja, czy coś innego.”
  Nie chodzi mi o ignorancję masonerii, ale o to, że ktoś firmuje jest „kukiełką” w ich rękach.
  Jest to organizacja tajna i trudno wszystko zwalać na tę organizację.Dlaczego nie rozlicza się Piłsudskiego?
  Przecież według danych znanych to masoneria wyciągnęła z „domu wariatów”.
  Dlatego nie wiem czy to jest prawdą i nie wiem które rzeczy w 100% można przypisać masonerii.

 227. JO said

  Ad.224. Tu w Gajowce Wina II Rzeczpospolitej zostala okreslona wiele razy, Jednak nie zwalnia ona od ZADNEJ. ODPOWIEDZIALNOSCI za popelnione indywidualnie I zbiorowo Przez Organizacje UPA I iCh zwolennikow z odpowiedzialnosci za Ludobojstwo.

  System I Ludzi , ktorzy dopuscili sie tego ludobujstwa nalezy tylko Tepic, Karac, scigac, mscic, Potepiac.

  Ludzie, ktorzy popieraja ten system I probuja USPRAWIEDLIWIC nalezy traktowac jako Zbrodniazy, ktorzy biora Sami odpowiedzialnosc za czyny swych Przywodcow I ” herosow ” z przeszlosci ZAMIAST sie od nich odciac.

  Przyklad Niemiec Hitlerowskich pokazuje, ze choc Oficjalnie to Niemcy Odcially sie od Nazistowskich Niemiec I jej Ideologii potepiajac system I Przywodcow oraz iCh deczje.

  Paranoja jest sadzic, ze mozna wyciagnac Reke do Zgody z czlowiekim, Panstwem, ktore NIE odcina sie od Zbrodniazy I to tych co Mordowali Dzisiejszych niby Parterow, do ktorych niby wyciaga sie Dlon !

  Bez odciecia sie od Nazistowskiej, UPOwskiej Ukrainy nie Ma Zgody ani Z Ukraina jako Panstwem, ani Ukrainskim Narodem, Ani Ukrainskim Kosciolem. Mozliwa jest li tylko indywidualna zgoda z Pojedynczymi Ukrainczami odcinajacymi sie od Nazistowskiej Przeszlosci.

 228. JO said

  Ad. 226. w Gajwce Postac Pilsudskiego czynow zostala osadzona, Potepiona I skazana..

  Masoneria to Szatan I Jego Ludzie, dziala jako osoba albo Masonski Duch w Ludziach. Jest WSZEDZIE.

 229. marta15 said

  ad 228
  A od kiedy to gajowka pelni role Sadu Bozego??

  W odróżnieniu od Pani, gajówka nigdy nie miała ambicji nikogo sądzić – np. zrzucać papieży z tronu i wysyłać ich do piekła.
  Admin

 230. Marucha said

  Re 226:
  1. Widzę, że Pan łagodzi swe stanowisko, rozmywa je. Zaczął Pan od kpin z masonerii, teraz przeszedł na pozycje, że „masoneria nie za wszystko odpowiada”.
  2. Piłsudskiego rozliczaliśmy w gajówce nie raz i nie dwa. Polecam wyszukiwarkę.

 231. marlog said

  Ad.227 „Możliwa jest li tylko indywidualna zgoda z Pojedynczymi Ukrainczami odcinajacymi sie od Nazistowskiej Przeszlosci.”

  Ja cały czas tylko takich miałem na myśli..Zgadzam się całkowicie..

  Ad.228
  „Masoneria to Szatan I Jego Ludzie, dziala jako osoba albo Masonski Duch w Ludziach. Jest WSZEDZIE.”
  Zgadzam się również dlatego powinniśmy zjednoczyć siły by pokazywać zło i ludzi którzy czerpią korzyści ze zła…

  To co, już masoneria nie jest dla Pana nieszkodliwym zbiorowiskiem dziwaków odprawiających śmieszne obrzędy?
  Admin

 232. marlog said

  Ad.229 Ja nie widziałem działania masonerii w liście Arcybiskupa, dlatego tak zareagowałem.
  Przepraszam.
  Sam problem masonerii jest mi znany, byłem ministrantem za czasów probostwa ks.Czepułkowkiego w olsztyńskim Kościele..

  Ok, ja też cofam swoje przekleństwo, w danej chwili usprawiedliwione – admin

 233. Przecław said

  187, 190, 191, 194, 202 Marlog
  Nie miałem wcześniej możliwości odpowiedzieć. Tj. właściwie powtórzyć moje pytanie. No cóż, mogę jedynie sformułować go innymi słowami.

  Ja w #190 zacytowałem Pana pytanie do JO, które niniejszym jeszcze raz cyttuję:
  „186. Ale dlaczego odmawia Pan prawa do niepodległości innym narodom, skoro pod władzą Polski działo im się źle,
  jak Polsce pod rządami innych”
  Otóż właśnie. Przyjmuje Pan za pewnik i DOGMAT, że „Ukraińcom działo się w Polsce żle”. Aja proszę o UŚCIŚLENIE tej TEZY, podanie czasookresu KIEDY, w KTÓRYCH LATACH „działo się Ukraińcom żle w Polsce” i jakie są te głowne ŻALE, na czym one polegają.??? Chciałem aby to wyszło od Pana. Dlatego, że ja tak nie uważam, nie zgadzam się z TĄ TEZĄ, a nie chcę ZGADYWAĆ CO PAN MA NA MYŚLI.

 234. marlog said

  Ad 233 “Ukraińcom działo się w Polsce źle”
  Może odpowiem tak, działo im się gorzej niż Polakom pod rządami cara rosyjskiego..
  Taras SZEWCZENKO
  DO POLAKÓW

  Kiedyśmy byli Kozakami,
  Zanim nasz cichy, zgodny świat
  Wzburzyła unja, każdy rad
  Bratersko jednał się z Lachami,
  Wolnymi pyszniąc się stepami;
  W kwitnących sadach całe dni
  Wesołych dziewcząt rój ochoczy,
  Matki pieściły swoje oczy
  Wolnością synów… Lata szły,
  Rośli synowie, weselili
  Żałosną starość ich i zgon…
  Aż w imię Boże z obcych stron
  Przybyli księża, podpalili
  Nasz cichy kraj, zaleli wkrąg
  Jeziorem łez i krwią, i potem,
  Niosąc męczęńską śmierć sierotom
  W imieniu Chrystusowych rąk!

  Już głowy chylą się kozacze,
  Jako zdeptany w stepie kwiat;
  A Ukraina jęczy, płacze,
  Na rusztowaniu stoi kat,
  Spadają głowy; tryumfuje
  Zwycięski ksiądz i głosem złym
  Woła: Te Deum! Alleluja!

  O takto, Lachu, druhu-bracie,
  Zachłanni księża i magnaci
  Rzucili waśń pomiędzy nas,
  I przeto minął zgody czas.
  Więc podaj rękę kozakowi
  I czyste serce swoje daj!
  A wspólnie w imię Chrystusowe
  Wskrzesimy znowu cichy raj.

  1847 — 1850,
  Twierdza Orska — Orenburg

 235. JO said

  ad.234.
  I Szewczenko wiedzial jak Bylo Po Unii Ktorej? Pierwsza Unia z Litwa Odbudowala Kijowszczyzne, Kolejne gwarantowaly spokuj na tyle, by mozna bylo Przywrocic Cywilizacje – Zycie.

  Szewczenko w swojej Poezji Klamie, miesza Prawde z Klamstwem Jak Pan Roman Kafel.

  Lachy to Personifikacja Calego Narodu Rzeczpospolitej – POLACY a forma wiersza od razu dzielila Narod na Szewczenki Narod i Lachow, co jest wciaz trickiem Zydowskim. Szewczenko Emancypuje Kozaczyzne i Czern i stawia ponad Dobro Narodu Rzeczpospolitej, ponad Prawa Boze, ponad Nadprzyrodzonosc, ponad Boga.

  Szewczenko zamiast wskazywac na prawdziwa przyczyne sytuacji Ekonomicznej Chlopow nie tylko Ukrainy – Kijowszczyzny, stosuje Zydowski Populizm, ktory tak wiele razy bedzie pozniej powielany.

  Przyczyna tego jest zjudaizowanie Kosciola Prawoslawnego a pozniej w wieku XIX Grekokatolickiego….ZydoMasoneria.

  Takich Pisarzy jak szewczenko nalezy Wyrzucac jak Ginrtowskiego….tacy ZYDOWSCY-MASONSCY BARTOWIE

  Chodzace Miny, REWOLUCJONISCI, male pier–lone Leninki, Szechrerki, Umberki, Piwniczki pod Baranami, Justynki Szeptowskie….

 236. Jan said

  Ad.234 Panie Marolog.

  Nie mam podstaw i potrzeby do oceniania Pana poglądów.
  Pozwolę przypomnieć, na nic się zdaje licytowanie kto więcej wycierpiał i dlaczego za panowania Cara. To nie ma związku z Orędziem.

  Państwo budowane na buncie , na mordach niespotykanych w skali okrucieństwa w czasach nowożytnych nie może się ostać. To budowanie na piasku właściwiej na bagnie. Powinni zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza duchowni. To ich rola w ewangelizacji z eliminowaniem pogańskiego prawa msty, z którym Kościół Katolicki od samego początku zerwał . Jak to wygląda obecnie, świadczy ekspansywny neo banderyzm.

 237. Inkwizytor said

  Polskie dzieci zamęczone i mordowane z dziką zwierzęcą radościa oskarżaja oprawców przed Tronem Boga i oskarżaja państwo wyrosłe na ich kościach. Państwo, którego obywatele nie widza nic z łego w tym co sie stało a nawet się tym szczycą. Niech piekło pochłonie banderowska Ukraine i jej mieszkańców

  NIE BĘDZIE pojedenania jeśli banderowxy nie wybiora sposród swiebie i swoich rodzin 200 000 osób i nie zamorduja ich siekierami tak jak polskie dzieci mordowali ze śpiewem na ustach

 238. WW said

  Ad: #237.
  Zwierzęta zbijają tylko żeby żywić sie, nie dla przyjemności. Czasem zabijaja odpędzając chroniąc małe potomstwo.
  Takie zabijanie, między innymi, jak na Wołyniu to nie zwierzęta. To cecha tylko jednej nacji.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: