Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Włodek o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Polska przygotowuje się na „in…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Włodek o Polska przygotowuje się na „in…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Greg o Dr Paul Marik, wyklęty lekarz…
  minka o Włosi odrzucili globalizm, ter…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  OutsiderR o Polska przygotowuje się na „in…
  lewarek.pl o „Złamanie hegemonii jest…
  wewewe o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Emilian58 o Sprawy ważne i ważniejsze
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Cypryjski pakt z diabłem i Orban

Posted by Marucha w dniu 2013-03-25 (Poniedziałek)

Co ma Orban do próby wielkiego skoku na kasę, jakiej podjęli się cypryjscy włodarze polityczni? Bardzo wiele. Bo wyciągnie lepkich rączek po oszczędności złożone w cypryjskich bankach, to efekt tego, że Cypr zaprzedał przed laty duszę diabłu – czyli potężniejszym krajom Unii Europejskiej.

23 marca, demonstracja cypryjskich bankowców przeciwko rządowym zamiarom wprowadzenia haraczu od lokat pieniężnych. Fot. Reuters/Forum

Nie ma sensu zbyt głęboko analizować sytuacji na Cyprze. Zrobili to ekonomiści od lewa do prawa. Niektórzy czynili to z naiwnością niewydarzonej pensjonarki, bajdurząc o bardzo drastycznych środkach, jakie stosuje Europa wobec maluczkich. Bo z jednej strony niby wręcza 10 mld euro, ale z drugiej strony każe zdobyć skądś blisko 6 mld – tak radykalne środki… no po prostu szok! I kto teraz zaufa bankom?

Pal licho całe to zaufanie do banków! Nikt w miarę rozsądny nie ma do nich bezgranicznego zaufania, przynajmniej od kilku lat. Pal też licho próbę rozboju w biały dzień, czyli okradzenia kont z cypryjskich banków. Bo gdyby spojrzeć na nasze, krajowe podwórko, to władza też wyciąga od obywatela kasę, i to na wszelkie możliwe sposoby. Ostatecznie też reputacja cypryjskich banków nie została całkowicie pogrążona, bo parlament zdecydował, że nie będzie ściągał jednorazowego podatku od oszczędności w proponowanej formie. Z naciskiem na „w proponowanej formie”.

To, co w ostatnich dniach działo się na Cyprze, pokazało jednak, że strefa euro, plaster po plasterku, niczym salami, ulega dekompozycji, pęka w szwach. Nitki trzaskają jedna po drugiej. Bo z jednej strony – zauważył ktoś – na Cyprze jest zbyt rozrośnięty system bankowy. W porządku. Ale spójrzmy szerzej: po co są w istocie rządom banki? Ano po to, żeby zwiększać podaż pieniądza i finansować rozrośnięte struktury państwa. A życie na kredyt powoli się kończy. Kosztujące miliardy euro hulaszcze życie europejskich gigantów czeka nieuchronny kres.

Czy można mówić, że Cypryjczycy sami są sobie winni? W jakimś sensie tak, bo kontentowali się zapewne tym, jak fantastycznie rośnie im w kraju socjał, a państwo działa, choć deficyt bije po oczach. Ale przecież, co tam deficyt! Każdy kraj go ma i jakoś tam działa. Inna sprawa, że na podobnej zasadzie działają inne gospodarki Unii Europejskiej, z tym, że te są znacznie większe i ich upadek mógłby się skończyć katastrofą. A więc Cypryjczycy cieszyli się, że mają swoje troskliwe państwo, inne kraje Europy przyklaskiwały temu, same tonąc w długach, które finansowały poprzez dodruk pieniędzy. Każdy kombinował i kombinuje, ale po uszach obrywa najmniejszy.

I to właśnie łączy sprawę Cypru, z Orbanem, a ściślej: z awanturą, która rozpętała się znowu wokół niego kilkanaście dni temu. Wiadomo nie od dzisiaj, że węgierski premier nie jest, mówiąc delikatnie, ulubieńcem unijnych biurokratów. W dodatku postawił on sobie wyjątkowo ambitne cele. Jeszcze trzy lata temu, zaraz po wygranych w 2010 roku wyborach, Orban na łamach „The Economist” mówił o trzech zasadniczych punktach programowych swojego rządu: właściwym rozłożeniu akcentów reform gospodarczych, upodmiotowieniu i restrukturyzacji (rozumianych jako umocnienie państwa, nadanie mu podmiotowości).

Ten program Orban, z różnym skutkiem, realizuje. Z jednej strony zasypuje ustawami parlament, doprowadzając do tego, że poszczególne akty prawne stają ze sobą nierzadko w sprzeczności, z drugiej strony po doświadczeniach swojego pierwszego rządu z lat 1998-2002 chce zrobić wszystko, by w tej kadencji zmienić jak najwięcej. W każdym razie Węgry realnie się umacniają, a sam Orban pokazał już, że gwiżdże na pomysły udzielenia mu pożyczki przez MFW, która, co zakrawa na komedię, zawsze stawia identyczne warunki przyznania zastrzyku finansowego – ciąć „na chama”.

W ostatnich tygodniach Orban wprowadził kilka istotnych zmian do konstytucji. Opinia międzynarodowa wrzeszczała jak opętana, że na Węgrzech koniec demokracji, a media relacjonowały, jak to „Węgrzy protestują”. O, przepraszam, jak to? Wszyscy Węgrzy? Bzdura! To kraj podzielony na bardzo liberalne miasta i konserwatywne obrzeża i wioski. Jedni i drudzy się po prostu nie znoszą. Konserwatyści, zapewniam, przeciwko zmianom Orbana nie gardłowali, choć niekoniecznie musiały one wszystkim przypaść do gustu.

Szef węgierskiego rządu niespecjalnie się jednak przejmował. Szczególnie, że zarzuty unijnych biurokratów były po prostu bzdurne i podyktowane ideologicznymi przesłankami. Gdy socjalistyczny premier Gyurcsany zagarniał pod siebie chociażby publiczne media, a pieniędzmi szastał na prawo i lewo, tzw. opinia międzynarodowa milczała. Bo nawet jeśli drań, to nasz drań i koniec kropka.

Słusznie więc Orban pokazał zęby i proponowane zmiany w konstytucji przepchnął. Nie poszedł na łatwiznę. Głośno mówi, że chce silnych Węgier. Takich, którym nic narzucić nie można. I konsekwentnie buduje siłę państwa na klasie średniej.

Myślę, że Orbana nie zdziwiła radykalna i obłudna polityka Europy w stosunku do małego Cypru. Szef Fideszu doskonale wie, że powtarzane przez eurokratów do znudzenia hasła takie jak „solidarność” czy „wspólnota” nijak się mają do realiów, gdy w grę wchodzą narodowe interesy. I coś czuję, że nigdy nie stanie on przed wyborem: kasa za okradanie obywateli albo widmo gospodarczej tragedii.

Krzysztof Gędłek
http://www.pch24.pl

Komentarzy 9 do “Cypryjski pakt z diabłem i Orban”

 1. Brat Dioskur said

  No wiec w koncu Cypor dostaje wymodlone €10 mld ,ale w formie …pozyczki!Jak 380 000 Cypryjczykow ma to zwrocic nikt sie juz nie ptya ,pewnie bedzie to trwalo ze 100 lat!.Tymczasem porozumienie zawiera klauzule ,ze Unia daje owa dyche a wlasciciele kont w bankach cypryjskich dokladaja ze swojej strony €6,8 mld jako wyraz …solidarnosci ze swoimi bankami.Czyli kowal zawinil a wieszaja Cygana.Euro wiec jest uratowane …na razie ,bo w kolejce stoja Iberyjczycy i Wlosi o Grekach juz nie mowiac.Smaczku calej tej aferze dodaje fakt udzialu kapitalu rosyjskiego (€16 mld!)w cypryjskiej kraksie.Tak wiec brukowce uzywaja sobie na calego na smierci Bierezowskiego snujac rozne domysly w rodzaju sprokurowania przez zmarlego kryzysu cypryjskiego w celu odegrania sie na Rosji.Wprawdzie udzialu osob trzecich w zejsciu Biereza nie stwierdzono ,ale nic sie nie mowi o osobach drugich.Sprawiedliwie jednak trzeba dodac ,ze sledztwo ruszylo z kopyta ,nie tak jak u nas ,gdzie prokurory sa bardziej papiescy od papieza i dzien swiety poboznie swieca nie kalajac sie praca.

 2. Stanley said

  Uzgodniono program ratunkowy dla Cypru. Wstępnie
  straty Rosji szacowane na 139 mld US $
  Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na
  poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego
  bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych
  banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych
  depozytów. W wyniku kryzysu na Cyprze Rosji „uciekło” 139 mil.
  Dolarów.
  http://www.wnp.pl/wiadomosci/193588.html
  Po kryzysie na Cyprze z Rosji „uciekło” 139 mld dol.
  W konsekwencji powyższego, w czwartek w dniu 21.03.2013 roku
  premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że Rosja może
  stworzyć własne raje podatkowe – na Sachalinie lub na Kurylach na
  rosyjskim Dalekim Wschodzie. – Jeśli nas wszędzie ścigają, to pora
  wrócić do tematu stworzenia własnych rajów podatkowych na terenie
  Rosji, w specjalnych jurysdykcjach, gdzie będą specjalne przepisy
  podatkowe – stwierdził Miedwiediew.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,13622321,Po_kryzysie_na_Cyprze_z_Rosji_ucieklo_
  139_mld_dol_.html
  Prezydent Władimir Putin nakazał podjąć wszystkie
  rosyjskie pieniądze z zachodnich banków.
  „Hvilya” 23/03/2013 23:43
  Prezydent Rosji Władimir Putin rosyjskiemu MSZ dał tajną informację
  skierowaną do wszystkich rosyjskich ambasad z żądaniem
  poinformowania obywateli i przedsiębiorstw o konieczności usunięcia
  wszystkich funduszy z zachodnich banków. Poinformowano przez
  cypryjskich edition Incyprus. Przedstawiciel strony – w piątek widział
  jeden z wielu newsletterów, które zostały rozesłane z MSZ FR do
  ambasad na całym świece, aby wycofywać swoje aktywa z zachodnich
  banków i instytucji finansowych, „natychmiast”. Z uwagi na obawy
  Kremla, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone przygotowują
  się do wielkiej kradzieży prywatnego bogactwa w historii
  nowożytnej.
  http://hvylya.org/news/exclusive/putin-dal-ukazanie-zabirat-vse-rossiyskie-dengi-izzapadnyih-
  bankov.html
  2
  Aneks:
  Jesienią 2012 roku na biurko Bundeskanceleriny Angelii Merkel trafił
  raport niemieckiego wywiadu BND, dotyczący pieniędzy rosyjskich
  grup biznesowych – osób pranych na Cyprze. Szacował on, że w
  cypryjskich bankach znajduje się 26 mld euro wyprowadzonych z Rosji
  przez biznesmenów rosyjskich. Dla porównania: PKB Cypru to
  zaledwie 17 mld euro. (Agencja Moodys twierdzi natomiast, że z
  końcem 2012 r. rosyjskie depozyty w cypryjskich bankach wynosiły 31
  mld USD, z czego 12 mld USD przypadało na banki z Rosji, a 19 mld
  USD na osoby prywatne i spółki.). Pieniądze te, jak i firmy, były niejako
  zalegalizowanym koniem trojańskim w krwioobiegu finansów
  europejskich. Okazuje się więc, że Cypr był wygodną platformą
  prowadzącą do robienia interesów z UE dla biznesmenów z samej
  Rosji jak też z byłego ZSRR. Ponadto faktem jest, że Cypr stanowi
  niezmiernie ważne strategicznie ogniwo geopolityczne pozwalające na
  pełną kontrole nad wybrzeżami Bliskiego Wschodu. Cypr leży
  dokładnie naprzeciw wybrzeży Syrii i jedynej istniejącej tam do dnia
  dzisiejszego rosyjskiej bazy marynarki wojennej w Tartusie.
  Jednocześnie Cypr od północy graniczy z Turcją, która jest stroną w
  konflikcie syryjskiej wojny domowej. Od południowego wschodu zaś w
  zasięgu cypryjskiego oddziaływania znajduje się Liban, który również
  aktywnie uczestniczy w wojnie domowej toczącej się w Syrii. Zaś od
  południa kontroluje obszar wschodniej części Morza Śródziemnego,
  gdzie znajdują się wybrzeża Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Strefy
  Gazy, tym sposobem trzymając je w szachu.
  Stąd też Bruksela i Berlin na zlecenie płynące z USA niszczą ten
  geopolityczny układ gospodarczy. Jednocześnie rabując cypryjskie
  banki. Jest to klasyczne działanie łączenia przyjemnego z
  pożytecznym. Ten, kto będzie kontrolował Cypr, ten również będzie
  miał pod kontrolą cały obszar zachodniej części Bliskiego Wschodu.
  Właśnie o to, – o czym piszę powyżej, toczy się obecnie ta gra wobec
  Cypru.

 3. Fran SA said

  Cypr od dawna konkuruje z Kajmanami. Wszystkie brudne transakcje, malwersacje i defraudacje odbywaja sie na Cyprze od lat. Politycy roznych, bardzo demokratycznych panstw prowadza dziwne biznesy na Cyprze. Jest to znana chlewnia finansowa. Najwiecej podarabiali sie rozni tacy na kradziezy Iraku, a teraz Libii. Wszystkie transakcje ida przez Cypr.
  Komus sie spodobal zamach na te gotowke. Wiadomo, ze ten atak glownie skierowany byl przeciwko Rosji.
  Do konca nie dowiemy sie szczegolow, ile naprawde rosyjskich kont ucierpialo, ale wiadomo, ze na tydzien wczesniej Putin ostrzegal, zeby wycofac pieniadze z Cypru. Tak zaczal sie podobno ‚run na bank’ – ale tez nie wiadomo detali. Nikt sie nie przyzna.
  Natomiast najbardziej dziwi, ze na Cyprze ulokowala ANglia swoj Fundusz Emerytalny, zeby uniknac podatkow w kraju.
  Nie wiadomo, kto jeszcze i co jeszcze ma tam ulokowane, ale juz widac, ze Unii bardzo zalezalo na tym, zeby Rosjanie przypadkiem nie wykupili Cypru.
  Gdzies-ktos melinuje pieniadze, a wszystkie garnce z monetami wykazuja nowe wlasciwosci fizyczne: wyparowuja.
  .
  Ja mam takie pytanie:
  Jak to sie dzieje, ze turecka czesc Cypru nie cierpi na chorobe bankowa?

 4. Zerohero said

  Trzy komentarze pod tekstem, a każdy z komentarzy zawiera wiecej informacji lub konkretnych hipotez niż sam tekst!

  Z Internetu znam dwóch polskich publicystów, których opinie zawsze są podbudowane obficie cytowanymi danymi statystycznymi. Są to Piotr Badura i Andrzej Szczęśniak. Zdecydowana większość publicystów nawet nie zadaje sobie trudu nie tylko zamieszczenia danych, ale i samego zapoznania się z tematem. Tak jest i tutaj:

  Najpierw autor pisze:

  „Nie ma sensu zbyt głęboko analizować sytuacji na Cyprze. Zrobili to ekonomiści od lewa do prawa”

  a potem:

  „Czy można mówić, że Cypryjczycy sami są sobie winni? W jakimś sensie tak, bo kontentowali się zapewne tym, jak fantastycznie rośnie im w kraju socjał, a państwo działa, choć deficyt bije po oczach.”

  Czyli analizy nie ma, ale wnioski i oceny są :). Jednak aż się prosi by w tym miejscu podać te wydatki na socjal (np. jako % PKB), a nawet…zdefiniować o co chodzi, bo to pojęcie nader mętne. Bo a nóż wydatków na socjal na Cyprze nie było i co wtedy? 🙂 No i w końcu co mają prywatne banki na Cyprze do budżetu Cypru? To one mają problem, budżet ma problem czy problemy mają razem?

  A o co chodzi z Orbanem? Czytam, czytam i nie widzę słowa konkretu poza tym, że Orbana w „europie” nie lubią. To chyba wie każdy.

  Całą ta pisanina to jedno wielkie lanie wody człowieka, który być może coś tam przeczytał, ale dokładnie nie pamięta co, więc dzieli się z nami ogólnymi wrażeniami. Najgorsze jest to, że większość ludzi przyzwyczaiła się do takiej publicystyki i nie wymaga od autorów żadnych informacji. Liczą się emocje, opinie, oceny. Częste jest stawianie 5/5 gdy autor prezentuje poglądy miłe czytelnikowi choćby tekst był najniższych lotów i 1/5 gdy tekst jest wyśmienity, ale czytelnik z tekstem się nie zgadza (choć nie potrafi uzasadnić tego). Typowe są gościnne popisy pod tekstami J.Englelgarda, gdzie negatywna ocena tekstu jest uzasadniona stwierdzeniem, że Engelgard jest śmieciem i już. Bywali tacy komentatorzy na Gajówce.

 5. Marucha said

  Re 4:
  Trzy komentarze pod tekstem, a każdy z komentarzy zawiera wiecej informacji lub konkretnych hipotez niż sam tekst!

  I bardzo dobrze. To świadczy o pewnym poziomie gajówki.

 6. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 7. jj said

  Cypr to preludium,
  zarzewie pożaru systemu fiducjarnego pieniądza
  Bundesbank zażądał od fedu zwrotu 300 ton złota
  pejs kazał im czekać 7 lat więc jest pusty jak murzyński bęben
  Holandia zażądała 400 ton i żyd schował przed nią głowę w piasek
  wcześniej Chavez w listopadzie 2012 ściągnął 160 ton z ecb
  przypłacił to życiem – wielki człowiek, bohater, oddał je za swój kraj
  Grecja zbroi się kupując broń w usa za niemieckie pieniądze z bailoutu
  runy na banki centralne zostały rozpoczęte
  nie ma nowych qe – drukarki Benka w pozycji stop
  na kogo wypadnie BEREK?

 8. NC said

  Ostatecznie więc stanęło na tym, że Angela Merkel zabrała forsę rosyjskim Żydom, którzy trzymali ja naiwnie na Cyprze.
  Mimo to Merkel nie jest oskarżana o antysemityzm przez tych brukselskich.

 9. Kibic said

  http://szachimat.bloog.pl/id,333890662,title,Przyklad-Cypru-wzor-dla-Polski-,index.html#komentarze

  CYPR…
  czyli o otwierajacych sie nowych perspektywach dla Polski

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: