Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Kierowcy mają dość. „To…
  J o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Lily o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Grzegorz Motyka o „ludobójczej czystce” na Wołyniu

Posted by Marucha w dniu 2013-03-27 (Środa)

Jeszcze w latach 90. XX wieku Grzegorz Motyka usprawiedliwiał UPA za to, co stało się na Wołyniu w 1943 roku. Teraz mówi co innego – a jego książka „Od rzezi wołyńskiej do Akcji „Wisła” została uznana na Ukrainie Zachodniej za kłamliwą i antyukraińską. Poniżej fragmenty wywiadu G. Motyki dla dodatku „Gazety Wyborczej” „Ale Historia” (25 marca 2013):

W lutym 1943 r. na Wołyniu Ukraińcy zaczęli mordować Polaków. Polacy nazywają te straszne wydarzenia „rzezią wołyńską”. To dobra nazwa?

– Precyzyjniejsze jest określenie „ludobójcza czystka etniczna”, przy czym odnosi się ono nie tylko do tego, co wydarzyło się na Wołyniu, ale też później, w Galicji Wschodniej i na ziemiach dzisiejszej Polski. Rozpoczęła się ona 9 lutego 1943 r. i trwała do maja 1945. Jej ofiarą padło około 100 tys. Polaków, została zaplanowana i przeprowadzona na zimno przez jeden z dwóch odłamów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Towarzyszyła jej sprawna akcja propagandowa: napady sotni na polskie wioski były przedstawiane w meldunkach jako kara za współpracę z Niemcami i Sowietami. Przygotowywano „białe księgi” o „polskich zbrodniach” po francusku, angielsku i niemiecku. Wszystko robiono w konspiracji, aż dziw bierze, że organizacja partyzancka była w stanie przygotować to w tak nowoczesny sposób.

Dlaczego OUN-owcy zabijali Polaków?

– W XIX w. doszło do polskiego i ukraińskiego przebudzenia narodowego, a Polacy i Ukraińcy rościli pretensje do tych samych ziem. Do najostrzejszego sporu doszło w Galicji Wschodniej, gdzie w latach 1918-19 miała miejsce wojna polsko-ukraińska zakończona zwycięstwem Polaków. Jednak społeczność zachodnioukraińska nigdy się z tą przegraną nie pogodziła i nie zrezygnowała z walki o niepodległość.

W latach 30. XX w. wśród zachodnich Ukraińców zaczęli dominować ludzie młodzi, którzy w tej wojnie nie zdążyli wziąć udziału. Byli zarażeni skrajnie nacjonalistyczną ideologią płynącą z zachodniej Europy i zafascynowani poglądami Dmytro Doncowa, człowieka, który stworzył ukraińską wersję integralnego nacjonalizmu. Grupa wyznawców tej ideologii była gotowa na wszelkie poświęcenia w imię uzyskania niepodległości, także na popełnianie zbrodni. Jeden z członków OUN Mychajło Kołodziński jeszcze przed wybuchem II wojny napisał, że Polaków trzeba „do ostatniej nogi” wyrzucić z Ukrainy, może nawet za Wisłę. A także np., że Ukraina musi przejąć Kazachstan, bo może być on tylko ukraiński albo rosyjski, więc lepiej niech będzie ukraiński. Kazachów trzeba oczywiście traktować lepiej, niż to robią Sowieci, ale – nie oszukujmy się – skończą jak Indianie…

Kazachstan jest parę tysięcy kilometrów od Ukrainy!

– To pokazuje, jak skrajne poglądy mieli działacze OUN. Przynajmniej część z nich już przed 1939 r. planowała usunięcie wszystkich Polaków z ziem, które uznawali za ukraińskie. Byli też zdecydowanie przeciwni jakiejkolwiek próbie porozumienia z Polską, dlatego ofiarą zamachów OUN padali tacy ludzie jak Tadeusz Hołówko, którzy próbowali wypracować jakąś formułę pojednania.

Czy można ocenić, Jakie poparcie mieli ukraińscy nacjonaliści?

– OUN i UPA nie przetrwałyby na Ukrainie Zachodniej aż do początku lat 50., gdyby były odrzucane przez miejscową społeczność. Ale z tego nie wynika, że można postawić znak równości pomiędzy poparciem dla UPA a antypolską czystką. Stosunku społeczności zachodnioukraińskiej do „antypolskiej akcji” nikt dotąd nie zbadał. Z niektórych dokumentów widać, że pierwsze napady wywoływały zdziwienie i konsternację. Opisywani w polskich relacjach prości chłopi z siekierami wspierający UPA byli mobilizowani pod przymusem.

Znany jest wypadek Ukraińca, który uratował grupę Polaków, ukrywając ich w stodole. I na oczach tych Polaków został pod karabinem przez upowców odprowadzony do sąsiedniej wsi, gdzie, jak im później opowiadał, musiał siekierą zabijać polskich mieszkańców, bo inaczej sam straciłby życie.

Wśród Ukraińców było duże poparcie dla walki o niepodległość, ale na ile akceptowali takie metody, trudno powiedzieć. Nawet wśród banderowców był pewien opór przeciwko eksterminacji. Niektórzy pisali, że należy wycofać się z tej polityki, bo to nie jest dobre rozwiązanie. Tak czy inaczej, kiedy po pierwszych napadach okazało się, że część Polaków nie ucieka, tylko tworzy bazy samoobrony, w maju 1943 r. dowództwo UPA podjęło decyzję o wymordowaniu całej polskiej społeczności na Wołyniu. 11 lipca UPA przeprowadziła jednoczesne, koncentryczne uderzenie na 99 polskich wiosek To była rzeź.

Niemcy i Sowieci przyglądali się jej?

– W1943 r. UPA walczy ze wszystkimi, także z Niemcami, którzy próbowali zdławić partyzantkę, ale nie mieli na to ani czasu, ani sił. Organizowane przez nich brutalne pacyfikacje ukraińskich wsi – czasem wykonywane rękami polskich policjantów – tylko zaogniały sytuację. Niemcy nie byli w stanie, choć prawo międzynarodowe ich do tego zobowiązywało, chronić polskiej ludności. Zgodzili się natomiast na powstanie baz polskiej samoobrony, zezwalając im na posiadanie pewnej liczby broni. Ale gdy na początku 1944 r. zbliżył się front, zdarzało się, że Niemcy zawierali lokalne porozumienia z UPA, a niekiedy, np. w Podkamieniu, wręcz zachęcali do napadów na ludność polską.

Jeśli chodzi o partyzantkę sowiecką, to warto zwrócić uwagę, że na północ od Wołynia, na Nowogródczyźnie, toczyła ona wojnę z Armią Krajową. Jednak na Wołyniu współpracowała z polskim podziemiem przeciwko UPA – np. baza w Przebrażu ocalała w czasie jednego z napadów dlatego, że Sowieci przyszli jej z pomocą – ale jednocześnie rozpracowywała AK Zdarzało się, że Sowieci rozstrzeliwali polskich oficerów i przejmowali oddziały.

Wszyscy mordują wszystkich?

– To bardzo wygodna sytuacja dla sprawców – mogą ukryć realizowaną na zimno gigantyczną czystkę etniczną. W jednym z dokumentów działacz OUN, opowiadając się za wstrzymaniem mordów na cywilach, napisał: Jest jeszcze czas, by zejść z tej drogi. To, co się działo do tej pory – zwalić na Niemców, bolszewicką partyzantkę, wojnę itp.

Skąd się brało takie okrucieństwo?

– Opisy mówiące o wielogodzinnym znęcaniu się nad ludźmi dotyczą raczej jednostkowych wypadków. Jednak bardzo wielu zbrodni dokonywano za pomocą siekier i wideł, wzbudzając powszechną grozę. Policjanci ukraińscy, którzy zdezerterowali ze służby niemieckiej, często w czasie antypolskich czystek wykorzystywali doświadczenie wyniesione z zagłady Żydów. W niektórych wioskach – gdzie ludność najpierw gromadzono w jednym miejscu, a potem dziesiątkami wyprowadzano do stodoły i zabijano młotem lub łomem – aby nie dopuścić do wybuchu paniki, rozdawano dzieciom cukierki, a rannej Polce zrobiono nawet opatrunek:

Polacy zorganizowali odwet?

Tak wielki terror musiał wywołać gwałtowne reakcje. Powstawały grupy mścicieli szukających zemsty za śmierć bliskich. Miały też miejsce akcje odwetowe organizowane przez podziemie. Największe rozmiary te działania – rzeczywiście zawstydzające – przybrały na terenach obecnej Polski. W1944 r. polska partyzantka na Lubelszczyźnie zniszczyła kilkadziesiąt wsi, dokonując w niektórych z nich – np. w Sahryniu – masakr cywilów. Polscy historycy spierają się o to, jak ocenić akcje odwetowe – niektórzy próbują problem ten zmarginalizować i sprowadzić do śmierci przypadkowych osób. Inni, w tym także ja, zwracają uwagę, że przynajmniej w części wypadków odwet dalece przekraczał granice obrony koniecznej. Można wręcz mówić o popełnieniu w niektórych wsiach zbrodni wojennych.

Historycy zgadzają się w jednym: nie można postawić znaku równości pomiędzy „antypolską akcją”, która miała odgórny, zorganizowany charakter, a polskim odwetem wynikającym z inicjatywy lokalnych komendantów. Nie można na jednym poziomie stawiać zorganizowanej ludobójczej akcji niszczenia grupy etnicznej i wynikającego z poszukiwania ślepej zemsty, choć oczywiście zbrodniczego, uderzenia w cywilów.

Sprawcy zostali ukarani?

– Ci najważniejsi, którzy wydawali rozkazy, zginęli w walce z Sowietami w latach 1945-1951

Czy rzeź wołyńska mogła być sprowokowana przez służby sowieckie? Są takie teorie.

– Nic na to nie wskazuje. Oczywiście bez Niemców i Sowietów do zbrodni by nie doszło, bo oni stworzyli do niej warunki i dali przykład. Sowieci nie mieli jednak interesu w wywołaniu takiej rzezi. Być może sowiecka prowokacja przyczyniła się do dezercji ukraińskiej policji, ale to co najwyżej przyspieszyło działania banderowców. Na III konferencji OUN-B (frakcja związana ze Stepa-nem Banderą) w lutym 1943 r. i tak zapadła decyzja o rozpoczęciu walki z Niemcami, a to oznaczało przystąpienie do antypolskich czystek, bo taki plan przyjęto już pod koniec 1942 r. Kędyś istniała teoria, że masakry zapoczątkowali Sowieci, którzy w przebraniu upowców wymordowali polską wioskę. Ale już pierwszą wioskę Paroślę wymordowali banderowcy i wszędzie, gdzie udało się zidentyfikować sprawców, należeli oni do OUN-B.

Ukraińscy historycy też uważają, że to było ludobójstwo?

– Z małymi wyjątkami nie zajmują się poważnie tą problematyką. Najpopularniejsza na Ukrainie wersja mówi, że doszło wówczas do społecznego buntu, który przerodził się w wojnę polsko-ukraińską, w trakcie której obie strony popełniły podobne zbrodnie.

Towarzyszy temu często nieufność wobec dorobku polskiej historiografii połączona z irracjonalną wiarą, że dalsze badania, szczególnie w moskiewskich archiwach, zdejmą z banderowców odium winy. Ale to tylko złudzenie.

http://sol.myslpolska.pl

Komentarze 43 do “Grzegorz Motyka o „ludobójczej czystce” na Wołyniu”

 1. j23 said

  Ciekawa ta odmiana poglądów Pana Motyki.

 2. Kronikarz said

  : – )

 3. JO said

  Niemcy i Sowieci przyglądali się jej?

  NIemcy i Sowiecie – OBAJ JA KONTROLOWALI

 4. Odys Syn Laertesa said

  Reblogged this on Odys Syn Laertesa.

 5. Jan said

  Ad.1 Widocznie nie da się iść dalej w zaparte wbrew oczywistym faktom.

 6. JO said

  Ad.5. To raczej Smierdzi na odgorna dyrektywe wzajemnej MNILOSCI w Jednym Masonskim celu.

 7. Jan said

  AD.6 Panie JO
  Słuszne spostrzeżenie. Na ogól pisze się na zamówienie, tym bardziej w GW

 8. wolyniak po Ojcu said

  niech motyka przestanie pierdolic – pozytek z tej ksiazki jeden -ze moze jego kamraty z post upa wkur… ni potraktuja go tak jak tych niewinnych na Wolyniu (on byl dobry rezajcie jeho pomalu)

 9. RomanK said

  Oko za oko ..zab za zab….jesli zgwlacili ci zone i corki masz niezbywalne prawo isc i zgwalcic zone i corki tego ,ktory zgwalcil twoje!
  to „Bratni” kosciol najonalistyczny Ukrainy glosi taka teologie milosci. Kosciol Prawoslawny tradycyjnie glosi Ewangelie!

  Szkoda ze nikt jak narazie nie porusza najwazniejszych aspektow calego problemu.
  Postarajmy sie zastanowic zatem nad pewnymi jego czesciami skladowymi:
  Budowa panstwa Wielonarodowego, multietnicznego
  Stosunek grup etnicznych wzgledem siebie
  Konwergencja grup etnicznych i ich folkloru i wyznan.
  UNifikacja poprzez assymilacje… czy przez autonomie
  Rozpad panstwa wielonarodowego
  Problem ziemi i krwi
  Problem mieszanych zassymilowanych i zunifokowanytch grup spolecznych
  Sposob zalatwienia separacji poprzez legalne posuniecia dyplomatyczne
  Sposoby wymuszenia najkorzystniejszych dla siebie warunko separacji
  Konfroantacja… w tym siowa:
  a/ sterowana
  b/spontaniczna
  Sprzatnie po konflikcie
  Rozgraniczenie ziemi wplywow i suwerennosci
  Rozgraniczenie historii z dbaloscia o pamiec pokolen
  Odpowiedzialnosc za przkazanie rzeczywistego obrazu wydarzen
  Wybor chrakteru wzajemniej polityki na przyszlosc.
  a/konfrontacyjna
  b/neutralna
  c/wspolpracy i pojednania
  TU nie nalezy zapominac ze wybor historycznyh interpretacji bezposrednio wplywa na charakter polityki wzajmnych stosunkow!

 10. Inkwizytor said

  re: 8

  Słuszna uwaga, nie wierze temu banderowcowi Hrihorijowi Motyce

 11. Kazik said

  ad 3. Polacy też kontrolowali upa wprowadzając swoich agentów do ich struktur , no i jeszcze amerykanie i anglicy i kto by tam jeszcze . Ideologia , szkolenia i pieniądze pochodziły z Niemiec . Tam też szukali schronienia ci bandyci po ucieczce z Polski . Sowiecki Sojuz z nimi się nie patyczkował i słusznie . Rząd II Rzeczypospolitej nie wytłukł ich a miał sądownie zagwarantowaną tą możliwość i powrócili na łono swoich chlebodawców z wiadomym dla nas straszliwym skutkiem . Życie wszystkich upowców nie jest warte jednej łzy skrzywdzonego polskiego dziecka . Tak myślimy i zamulanie tematu przez jo , Motykę i innych nic nie zmieni . Dobrze , że tą tragedią zajmują się w sposób profesjonalny Państwo Siemaszkowie , Korman … jako znawcy tematu .

 12. Boydar said

  „…pożytek z tej książki jeden…”
  Ja mogę przejąć cały nakład, póki co zima nie odpuszcza.

 13. Jaq said

  Z Grzegorzem Motyka zetknalem sie kilka lat temu.
  To wlasnie on z pewnym zydem z warszawskiego oddzialu IPN, ktorego teraz nazwiska nie pamietam glosili klamstwa o ludobojstwie Polakow na Wolyniu i w okolicach Lwowa, przez UKraincow.
  Ustalilem wtedy ze Motyka jest ukraincem Czyli potomek bandetrowcow i potomek zydobolszewikow wypowiadaja sie w imieniu Polakow udjac przy tym Polakow.

 14. Kazik said

  ad 12 Proszę Pana , wyślę Panu worek dobrych rękawic,aby Pan sobie tym gównem nie popaprał rąk przy paleniu w piecu .

 15. Czester said

  Może to co teraz powiem zabrzmi jak herezja, ale chyba warto się nad tym zastanowić. Wprawdzie nie znoszę Urbana, ale jedna z jego uwag wydaje się bardzo trafna. Określił kiedyś Polskę jako karzełka podskakującego silniejszym. Coś w tym chyba jest. Jak wyszliśmy na nadstawianiu karku za Europę we wrześniu 1939. Olali nas zarówno wtedy, udając pomoc, jak i w Poczdamie, oddając nas wschodniemu, słowiańskiemu “bratu.”
  Śmieszy mnie niechęć narodowców do wszystkiego co germańskie, jak i wiara w istnienie jakiejś wspólnej “słowiańskiej duszy”, szczególnie kiedy czytam o okrucieństwach lub wręcz bestialstwie bolszewików lub słowiańskich ukraińskich rezunów w stosunku do Polaków na Wołyniu.
  Czy możecie sobie np. wyobrazić taka scene z bawarskiej wsi gdzie nazistowski, niemiecki żołnierz rozpruwa polskiemu dziecku brzuszek i przystawia do niego głodnego owczarka alzackiego a miejscowi wiesniacy tancza wokol niego, jodlujac i popijajac piwo? Takiej sceny nie wymyslilby chyba nawet najbardziej perwersyjny hollywoodski rezyser. Niestety takie sceny byly na porzadku dziennym w czasie rzezi Polakow na Wolyniu, gdzie cale wsie braly udzial w czyms co przypominalo rytualne plemienne mordy dzikich plemion w Amazonii. Zamiast psa przystawiano do brzuszka dziecka glodnego knura. Historycy zajmujacy sie tym tematem opisuja ponad dwiescie rodzajow wyrafinowanych tortur stosowanych przez Ukraincow na Polakach.
  http://www.lwow.com.pl/semper/wolyn.html
  Wokol umierajacych w meczarniach Polakow wiesniacy (wlaczajac w to ich dzieci) wiedli horowody przy spiewach i muzyce.
  Niemcy zabijali z rozkazu w zdyscyplinowany sposob, ale nie dla zabawy czy perwersyjnej przyjemności. Mieli zreszta wyspecjalizowane sluzby, ktore zajmowaly sie eliminowaniem wrocgow Rzeszy. Wydaje się, że we wschodnich Słowianach jest więcej azjatyckiej niż słowiańskiej duszy. Prof Pogonowski napisał kiedyś ciekawy artykuł pt. “Co ukształtowało Rosję – Bizancjum czy służba u Mongołów.” Wniosek może być chyba tylko jeden. Na wschodnich Slowianach pietno wywarly wplywy mongolskie i chazarskie.

 16. Boydar said

  Jakie to jest piękne, jakie to jest piękne, jakie to jest piękne w porównaniu !
  I właśnie dlatego kochamy Niemców !!!

 17. Jan said

  Ad.14 Pan Czester
  „Śmieszy mnie niechęć narodowców do wszystkiego co germańskie”

  Tu nie ma co się śmiać lepiej prześledzić obiektywny przekaz historyczny. Chociażby od czasu sprzed Grunwaldu, przez doprowadzenie do rozbiorów, skutki obu wojen światowych, aż po wejście do UE. z konsekwencjami. Zapomniał Pan też o inspiratorach rzezi galicyjskiej a nawet i omawianej rzezi w artykule.

 18. RzepublikaKałmucka said

  @14- tera wszystko jasne…mungoły i kwazary, aaa

 19. JO said

  ad. 16. Germanskie=Zydowskie=Pruskie=Masonskie

 20. Brat Dioskur said

  …Precyzyjniejsze jest określenie „ludobójcza czystka etniczna”,

  Dokladnie tak nazywaja rezuny to wszystko co miesci sie w zalozeniach i dzialaniu Operacji ‚Wisla”!
  Motyka toczyl kiedys ciezkie ,pro-banderowskie boje na jednym z prawicowych portali upierajac sie przy 60 tys. polskich ofiar!Nie reagowal nawet na argument ,ze Kuczma mowil o prawie 500 tys pomordowanych a nie jak to sie lubi okreslac „zabijanych” Polakow.
  Natomist Czester nie odroznia kwestii niemieckiej od pruskiej.Znany jest przypadek z okresu tzw. Wiosny Ludow ,kiedy to niemieccy „bosche” otwarcie domagali sie przywrocenia niepodleglosci Polsce.Piekna tez w karte historii pomocy polskim uchodzcom zapisala Bawaria ,bedaca koncowa przystania dla wiekszosci emigracji po upadku Powstania List.Glownym wrogiem Polski zawsze byla Marchia Brandenburska a stojacy na jej czele margrabia Gero juz ponad 1000 lat temu otrul podstepnie 25 slowianskich ksiazat ,nie mogac pokonac ich w otwartej walce. Marchia ta stanowila zaplecze Zakonu a potem przepoczwarzyla sie w Prusy.Pamietam jak kiedy padal Mur to jeden z prominentnych politykow niemieckich ostrzegal przed przeniesieniem stolicy z Bonn do ,jak sie wyrazil -pruskiego Berlina!Wtedy malo kto rozumial ta przenosnie…

 21. Boydar said

  Berlin to stolica europejskiego satanizmu. Jednak nie Moskwa, i nie Bruksela. Coś w tym jest.

 22. JO said

  osobiscie podejrzewam, ze Germanie to takie zjudaizowane plemie jak Chazarzy, tylko etnicznie inne, zainfekowane nie tylko Talmudem ale i Genami Zydowskimi, ktore parlo na wschod kosztem slowian jak chazaria na zachod. No i sie Panie spotkali w Prusach.

 23. Sokol said

  Tak sie sklada, ze nacjonalisci ukrainscy, ktorzy mordowali Polakow na Wolyniu pochodzili z terenow wschodnich przedwojennej Polski. Nawet dzisiejsi neobanderowcy pochodza z terenu Lwowa. Odcinaja sie od nich miewszkancy Kijowa i wschodnich terenow Ukrainy, ktore przed wojna byly wlaczaone do ZSRR. Mowilo sie nawet o podziale Ukrainy na dwa panstwa.Jakkolwiek zabrzmi to makabrycznie, ale mozna sie zastanawiac czy NKWD nie wybilo im nacjonalizmu z glowy w czasie tzw. Holodomoru w latach 1930-ych kiedy to zaglodzono na smierc ponad 8 mln ukrainskich chlopow.

  http://www.aferyprawa.eu/Artykuly/HOLODOMOR-czyli-mordowanie-za-pomoca-glodu-James-Perloff-2805

 24. Józef Piotr said

  # BoYdar
  Czy mogłby Pan jasniej sie okreslić jak też sprecyzować myśli ?
  Bo skłonny jestem kombinować jakie ziola pan palil ?

 25. Boydar said

  No, ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Poczekajmy Panie JO. Ja coś tam trochę wiem …

 26. JO said

  ad.23. Pan myli pojeica. Ukraina jest tylko jedna, ktora mordowali Zydzi Holdomorem, za Chmielnickiego Rewolucje niby, ktora zreszta sami Zydzi Zrobili. To takie plemie, co zawsze znajdzie Kozla ofiarnego ale nie wsrod swoich….choc sami powinni popelnic sepuku za zbrodnie na swoich. Taka ich talmudyczna natura…

  To co jest na niby zachodniej „ukrainie” to nie Ukraina a Galicja czy Malopolska wschodnia, czy Rus Czerwona inne nazwy nie maja potwierdzenia historycznego a li tylko jakies oiahuif slogany jak Halyczyna…to wie lepiej Pan Roman Kafel, moze on sie wypowie jak otrzezwieje z Uzywek ( nie radze go czytac jak jest na haju) , ale to w sumie czlowiek z potezna wiedza choc wypranym mozhiem..no ale to dygresja..

  I nie nacjonalizm a Nazizm-Talmudyzm Ukrainski ( no nacjonalizm to zbyt lagodne slowo) byl chodowany, budowany w Galicji przez Stulecia przez Zydo-Germancow, ktorzy jako zywo zaplanowali WOLYN podczas wojny , ktore to wydazenia byly ZDALNIE kontrolowane tak przez NKWD jak i SS.

  Do bajek mozna sobie wlozyc opowiadania, ze Zywiolu „Ukrainskiego” nikt opanowac nie potrafil :)))

  Wlasnie go opanowywal i zdalnie sterowal tak by PRZYPADKIEM TUSINI NIE POLACZYLI SIL Z POLAKAMI i nie przypier—do–lili Zydom po obu stronach, co by im krzyzowalo plany.

  Przeciez to widac jak na dloni i w Archiwach Moskiewskich nie co innego a te odpowiedz bysmy znalezli a nie co innego.

  Tylko trzeba troche sie zdystansowac od EMOCJI, by ten obraz zobaczyc.

 27. Boydar said

  @ Pan Józef Piotr
  Panie Szanowny, po co zaraz kombinować. Normalne, Marlboro, białe, twarde, krótkie, z filtrem.
  A w kwestii doprecyzowania, to która moja wysublimowana metafora tak Pana zafascynowała ? Bo wie Pan, tu między nami, to nie ma żadnych tajemnic, ja wszystko objaśnię. No chyba że Pan nie jesteś upoważniony. Ale w takim przypadku pretensje to Pan już musisz raczej do ABW.

 28. JO said

  Dzis wciaz jest prowadzina polityka Zydowska Taka sama. Wystarczy przygladnac sie Michnikow- GW a obraz z przeszlosci i jego zagadki same sie wyjasniaja.

  Glupi Polak, glupi dzisiejszu Ukrainiec, ze nie potrafi zdobyc sie na Postawinie Kropki nad i konczac Wyjasnianie Prawdy.

  Ale czy stac jakiegokolwiek Niskupa by tak spletowal WOLYN???

  Przeciez na Zydow jak ktos powie publicznie, to od razu jest trupem. Dzis nawet Biskupi nie chca byc Meczennikami.

 29. Krzysztof M said

  Jeśli jakaś duża grupa ludzi rozumie tylko język bata, to trudno. Trzeba z tą grupą rozmawiać przy pomocy bata. Nie nasza to wina. Natomiast rozmawiać z tą grupą językiem miłości, tolerancji, itp. to jest i grzech i głupota.

 30. Józef Piotr said

  Pan 27 Boydar
  Uprzejmie dziekuje za stanowisko.

 31. Sokol said

  Jezeli chodzi o wspolprace Zydow z Ukraincami, to w ostatnim dziesiecioleciu mielismy taka sytuacje w przypadku kolorowych rewolucji. Okazuje sie, ze sluzby specjalne ukrainy w czasach Juszczenki zostaly opanowane prze neobanderowcow, ktorzy wspolpracowali z Mossadem w sprawach Gruzji. Izrael chcial z Gruzji zrobic „niezatapialny lotniskowiedc”,
  z ktorego w oprzyszlosci mialyby startowac izraelskie mysliwce w ataku na Iran. Akcja militarna Rosji zatrzymala te dzialania.
  Pisal o tym dziennikarz sledczy Vladim Stolz

  http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1455&Itemid=56

 32. JO said

  Ad. 31. Przenokanie Cerkwi Prawoslawnej na Kresach I Grekokatolockiej w Galicji Przez ZudoMasonow jest juz oDwieczna NORMA.
  tu tylko Nieliczni wciaz nie Moga Pojac tego.

  Wnikniecie Zydow do KOscila jego Rzymskiego Zakonu stalo sie Czyms Nowym, wprost ludzie tego wciaz nie widza jest Szokiem, z ktorego Europa sie ie moze Wydostac .

 33. JO said

  Pamietac nalezy wciaz, ze sa Dwa Zakony Siwtego Kosciola Otodoksyjnego-Katolickiego Wschodni I Zachodni.

  W Dzisiejszych czasach Oba sa zaatakowane Przez Zydo- Masonerie.

  W Zakonie Rzymskim Walczy z Masoneria I Zydami Bractwo Piusa X. W Zakonie Wschodnim Walcza Pojedynczy Ksieza I Wierni.

 34. przecieram oczy na świat said

 35. akej said

  @ Marucha
  RE wpis nr 15 niejakiego debila Czestera.
  Czemu Pan przepuszcza gowniane wypociny celowo gloryfikujace szwabow? Zydki mu chyba musza za to placic. Juz kiedys (gdy to samo swinstwo umiescil na Panskiej stronie) powiedzialem temu debilowi co o tym mysle. Prosze o usuniecie tego swinstwa! Ot to taki wlasnie „Polaczek”, ktoremu szwabskie obozy koncentracyjne i bierne przygladanie sie bstialstwu rezunow nie wystarcza!

  Jeżeli coś takiego przepuszczam, to dla celów poglądowych: patrzcie, tacy też są wśród nas.
  Zresztą mnie ten wpis aż tak nie zaszokował.
  Admin

 36. JO said

  Ad. 35. Panie Akey, Szwaby daly rezunom Bron I nie przygladaly sie biernie ale Skrzetnie Morderstwa Kontrolowaly na wspole z Zydami z NKWD

 37. JO said

  Ad.34. o raz Pierwszy od dawna usyszalem Piesn, muzyka skomponowana tak, jak By Bog tego Chcial!!

 38. Zenon K. said

  Ad. 20
  W 1848 Szkopy chciały niepodległej Polski, owszem. Także masońskiej i rewolucyjnej Polski. Na takie tylko, instrumentalne i sezonowe istnienie Polski godzili się niemieccy rewolucjoniści. Podejściem nie różnili się od Francuzów, którzy potraktowali Powstanie Kościuszkowskie jako jedynie „użyteczną dywersję”, pomocną w osłonie młodej Republiki. Nawiasem, Kościuszko chyba również widział w nim jedynie „użyteczną dywersję” i też był masonem. Dziwnym zbiegiem okoliczności- w porównaniu z jego ogromnymi dokonaniami w Stanach- w Polsce dowodził skandalicznie źle, zwłaszcza źle od momentu, kiedy powstanie zaczęło krzepnąć(w każdym naszym sterowanym przez siły zła powstaniem, dowództwo i przywództwo najbardziej „dawało ciała”, ale to odrębny temat).
  Bawaria i niektóre inne katolickie landy mają rzeczywiście nieco inne podejście do Polaków ale sympatią trudno je nazwać. Główny problem w relacjach polsko-niemieckich leży w tym, że interesy polityczne Polski i Niemiec są po prostu sprzeczne. Dodatkowo, Niemcy zostały zjednoczone przez luterańskie Prusy, które od swego krzyżackiego początku wprost zionęły uczuciami do Polski. Dominacja Prusaków w Niemczech przetrwała od schyłku XVIIIw. do dziś, toteż bez żadnych odchyleń Niemcy kontynuują politykę pruską wobec Polski.

 39. JO said

  Ad. 39. A Ja tez slyszalem, ze najlepiej to byc ateista , co nie?

 40. JO said

  Re . 39. Co nie tak sie wkleilo..przepraszam 🙂

 41. Rysio said

  re 15. „..Niemcy zabijali z rozkazu w zdyscyplinowany sposob, ale nie dla zabawy czy perwersyjnej przyjemności..”

  Widać, że Czester jest zydscyplinowany człowiek – i wolał by aby jego rodzinę wymordowali w zdyscyplinowany sposób a nie w niezdyscyplinowany np. w czasie zabawy czy perwersyjnej przyjemności.

  🙂

  Wolałbym, aby ich szybko zabili, zamiast nieludzko torturować… – admin

 42. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 43. Jan said

  Ad.38
  O Kościuszce mam złe zdanie. To kolejny szkodliwy mit. Wygląda na to że miał polecone przeniesienie rewolucji francuskie na grunt polski. Zabiegał u nich o fundusze, uznawał rewolucyjne władze francuskie.Nawet datował pisma wg.”nowego” jakobińskiego kalendarza.
  Wreszcie doprowadził do kolejnego rozbioru

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: