Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (68 – …
  alejaja o „Exxpress”: Terror przeciwko…
  revers o Niemcom i UE przekazano deklar…
  Marucha o Pius XII – Papież, który…
  Maverick o Polska przygotowuje się na „in…
  Mietek o O pożytkach z sentencji
  Antares o Pius XII – Papież, który…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  CBA o „Złamanie hegemonii jest…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  UZA o To Wojna
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Rocznica zbrodni w Złoczowie

Posted by Marucha w dniu 2013-03-27 (Środa)

Jak się wydaje, bestialstwo Ukraińców można wytłumaczyć prześladowaniami, jakich doznali od władz II RP dwadzieścia lat później.
Admin.

Najpierw połamali mu palce. Potem zmasakrowali plecy setkami uderzeń nahajki. Wreszcie usłyszał sentencję wyroku śmierci i został zawleczony pod mur egzekucyjny.

Z oddali dobiegały odgłosy wojny. Na gruzach dawnych imperiów nowopowstałe państwa toczyły ze sobą śmiertelne boje. O panowanie nad Małopolską Wschodnią walczyły wówczas zaciekle siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Jednak Ludwik Wolski nie nosił żołnierskiego munduru. Był poetą, okrutna kaźń spotkała go za… napisanie wiersza.

Kościół katolicki i plac Trzeciego Maja w Złoczowie (1914-1918). Repr. P. Mecik/Forum

Krew pobratymcza

Wojna polsko-ukraińska lat 1918-1919 była okrutnym konfliktem. Krew lała się nie tylko na polach bitew. Nienawistna kampania antypolska polityków ukraińskich prowadzona od szeregu lat teraz wydawała krwawy plon.

Już podczas walk o Lwów w listopadzie 1918 r. popełniono liczne zbrodnie na jeńcach i ludności cywilnej. Mieszkańcy lwiego grodu ze zgrozą przekazywali sobie informacje o wyrżnięciu obrońców miasta wziętych do niewoli przez „kozaków” atamana Dołuda, o wymordowaniu rodziny Michalewskich, o masakrze w hotelu „Esplanade”, o torturowaniu i zabijaniu sanitariuszek, o ostrzelaniu szpitala na Politechnice…

Również w listopadzie Ukraińcy puścili z dymem Biłkę Szlachecką, zabijając 28 jej mieszkańców. Jeszcze większe rozmiary przybrała grudniowa rzeź w Sokolnikach, gdzie liczba zamordowanych przekroczyła 50. W Brzeżanach od kul plutonu egzekucyjnego zginęło 17 osób. W Stanisławowie mord na 7 małoletnich aresztantach poprzedziły makabryczne tortury – chłopcom wykłuto oczy, wyrwano języki i obcięto uszy. Nie mniejszą inwencją wykazali się oprawcy z Chodaczkowa Wielkiego, którzy wyjątkowo okrutnie okaleczyli cztery młode Polki (następnie zamordowane), z Wiśniewa, gdzie pogrzebano żywcem katolickiego księdza, oraz wielu innych miejscowości.

Szczególnie brutalne traktowanie przetrzymywanych Polaków odnotowano w więzieniach i obozach, poza wspomnianym już Stanisławowem, również w Tarnopolu, Kołomyi, Mikulińcach i Czortkowie. Na tej ponurej liście znalazł się także Złoczów (woj. tarnopolskie).

Treba znyszczyty

Ukraińcy opanowali Złoczów już w listopadzie 1918 r. Swoje rządy rozpoczęli w sposób nader charakterystyczny, mianowicie od… zdewastowania pomnika Adama Mickiewicza. Wkrótce dotychczasowych patronów ulic (Sobieskiego, Kilińskiego, Kopernika, Mickiewicza, Potockiego i in.) zastąpili nowi, uznani przez nowych włodarzy miasta za stosowniejszych (m.in. Chmielnicki, Petlura, Nordau, Mendelsohn, rzucała się też w oczy sympatyczna nazwa ulicy Szulem Alejchem).

Zabroniono używania języka polskiego w miejscach publicznych (również w szkole). Miejscowa gazeta „Zołocziwskie Słowo” niemal w każdym numerze piętnowała rzekome zbrodnie polskie i polski imperializm, domagając się zemsty i zdecydowanej rozprawy z wrogami Ukrainy (A ukrainśkyj narod, mimo cych wsich prowokacyj, terpeływo mowczyt. Ałe koneć jeho terpciu, koneć joho pobłażływosty! Ciu ohnennu żmiju treba znyszczyty ohnem! Treba znyszczyty, szczob ślidu ne buło, de żyw wirołomnyj pidstupnyj Polak!” – „ZS” 4 grudnia1918).

Rządy ukraińskie w Złoczowie nabrały charakteru iście gangsterskiego. Przeprowadzano aresztowania dziesiątków miejscowych Polaków pod zarzutem niecnego spiskowania. Następnie zatrzymanym przedstawiano oferty uwolnienia w zamian za uiszczenie wysokiej kaucji. Niestety, ku konsternacji „śledczych”, uwięzieni zaczęli solidarnie odmawiać zapłacenia haraczu, dobrowolnie godząc się na wielotygodniowe uwięzienie.

Podszepty wroga

Trzeba przyznać, że choć władze ukraińskie uciskały miejscową społeczność polską, zarazem przykładnie współpracowały z tutejszymi Żydami. Sielanka trwała aż do 5 marca 1919 r., kiedy to zdemoralizowane żołdactwo ukraińskie przypuściło szturm na żydowskie sklepy. Dowództwo garnizonu złoczowskiego w końcu powściągnęło jakoś swych podkomendnych, a następnie poszukało winnych wśród… Polaków, których „podszepty” miały spowodować orgię rabunków. Jak ogłoszono w oficjalnej odezwie: „Wielka część złoczowskiego garnizonu, podburzona przez naszych narodowych wrogów, Polaków, samowolnie wyszła na miasto i dopuściła się tutaj rabunków na ludności żydowskiej. […] Niestety nasz naród często słuchał podszeptów wroga […]”.

Wkrótce zdecydowano się zaostrzyć terror wobec „podstępnych Polaków”. W przewidywaniu oporu komendant garnizonu, ataman Łyśniak zapowiedział bez ogródek: „[…] za zranienie 1 żołnierza ukraińskiego będzie rozstrzelanych 5 Polaków bez względu na wiek i płeć, a za zabójstwo 1 żołnierza 10 Polaków. W wypadku zamieszek każę zdziesiątkować całą polską populację.”

Zabić poetę

Wśród aresztowanych był młody, zaledwie 24-letni Ludwik Lubicz Wolski, były asystent przy katedrze botaniki w Dublanach, komisarz rolniczy przy starostwie zborowskim.

Ludwik od dzieciństwa wychowywany był w atmosferze patriotycznej. W dniu swego chrztu otrzymał od babki, Wandy Młodnickiej z domu Monné (ongiś muzy Artura Grottgera), dwa grottgerowskie kartony „Na chórze” i „U grobu Kościuszki”, zaś ojciec chrzestny Ludwika, Władysław Bełza, dedykował mu swój słynny „Katechizm polskiego dziecka”.

Ludwik, będąc świadkiem poczynań budowniczych ukraińskiej państwowości w Złoczowie, dał wyraz swoim odczuciom w wierszu satyrycznym „Ukraina”:

Byli Niemcy i Moskale,
Człowiek siedział u komina.
Dzisiaj siedzi w kryminale,
Bo woskresła Ukrajina.

Autor poświęcił stosowny fragment włodarzom złoczowskim oraz ich oryginalnej metodzie łatania „dziury budżetowej”:

Biedak czy też gruba ryba,
Wszystkich pod klucz się zamyka,
Wkrótce internują chyba
Co drugiego nieboszczyka.

I nie wpuszczą go do nieba,
Aż da okup zań rodzina,
Bo „na wijsko hroszi treba,
Gdy woskresła Ukrajina.”

Wśród wydarzeń uwiecznionych w utworze nie zabrakło opisu zdewastowania pomnika wieszcza:

W sposób zgoła barbarzyński
Obalili Mickiewicza
Znak, że Naród Ukraiński
Do kulturnych się zalicza.

Rękopis wiersza znaleziony w trakcie rewizji wywołał wściekłość złoczowskich kacyków. Rychło postanowili udowodnić młodemu rymopisowi „kulturny” charakter ukraińskich rządów.

Złoczowska Golgota

Kilkudziesięciu Polakom przetrzymywanych w więzieniu w Złoczowie postawiono zarzut zbrodniczej konspiracji przeciw Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej.

Aresztantów próbowano zmusić do przyznania się razami nahajek (niektórzy otrzymali po 500 plag!). Wspominał Józef Rajmund Schmidt, emerytowany zastępca prokuratora i były poseł na Sejm Krajowy: „Mimo moich protestów porwali mię owi żołnierze i po krótkiej obronie z mojej strony przemogli mnie, rzucili na ławkę, jeden z żołnierzy siadł mi na karku, drugi na nogach, a dwaj poczęli mię okładać bykowcami, aż do utraty przytomności. Kiedy przytomność odzyskałem, żądano ode mnie, abym wymienił nazwiska skonspirowanych, a gdy to było bez skutku, bito mię po raz drugi i trzeci, za każdem razem do utraty przytomności.”

W wyjątkowym bestialstwem potraktowano Ludwika Wolskiego. Więziona wtedy również pisarka Maria Jehanne Wielopolska-Janowska zeznała potem przed władzami polskimi: „[…] sprowadzono p. Wolskiego do konfrontacyjnego przesłuchania – tenże przyznał się do autorstwa tego wiersza. Zauważyłam, że p. Wolski był wówczas już bardzo skatowany – zmieniony nie do poznania i opuchnięty. Rozglądnąwszy się po pokoju, w którem to przesłuchanie miało miejsce, zauważyłam, że cały był zbryzgany krwią i zdawało mi się jakby kawałki ciała na ścianie tkwiły, na podłodze leżała szmata cała skrwawiona”.

Towarzysze z celi zapamiętali „zmasakrowane ciało” poety; „że nie ma skóry na grzbiecie”; „zobaczyliśmy, że ciało miał czarne jak węgiel”; „był tak okropnie skatowany, że po kilku godzinach od bicia wykazywał już na całej powierzchni stan ropienia”…

Egzekucja

27 marca 1919 r. koło cmentarza w Złoczowie żołnierze ukraińscy wykopali dwa wielki doły. Tego samego dnia wieczorem w więzieniu rozpoczęło się zabijanie Polaków – domniemanych konspiratorów.
„Naraz wstrząsnął nami huk silnej salwy karabinowej, po której nastąpiło 13 pojedynczych strzałów. […] Słyszeliśmy nawoływania: >>Dobyj!<< i silne uderzenia kolbami w głowy nieszczęśliwych” – wspominał polski więzień.

Strzelano z odległości zaledwie trzech kroków, używając kul dum-dum, które powodowały straszliwe rany. Tego wieczora uśmiercono dziewięciu więźniów. W następnych dniach doszło do nowych egzekucji. Ogółem zamordowano 22 osoby.

Ludwik Wolski zginął (wraz z trzema towarzyszami) w dniu 1 kwietnia. Spowiednika poprosił o przekazanie informacji rodzinie, że oddał życie „jak dobry Polak”. Zamordowano go trzema strzałami w twarz, oddanymi z najbliższej odległości.

Jego współtowarzyszowi w męczeństwie, inżynierowi Marianowi Nieciowi pozwolono napisać list do żony: „Dziecino moja, pamiętaj o naszych dzieciach, wychowaj ich w pamięci o ojcu, który zginął tak tragicznie. […] Szczególnie Jerzyk będzie trudny do prowadzenia. Zosieńka będzie zawsze grzeczna. Jerzyka nie karz, gdyż ma dobre serce, tylko żywy bardzo. Tak bardzo pragnę wiedzieć, jakie będzie maleństwo, ale trudno. […] Żegnaj, moja Najdroższa Istoto, żegnajcie moje dzieci – bądźcie uczciwymi ludźmi. Z myślą o was umieram.”

Mroczny testament

Jak już wspomniano, zbrodnia w Złoczowie nie była jedyną w owym czasie. Popełnionych okrucieństw nie da się wytłumaczyć czynami poszczególnych zdemoralizowanych jednostek. Antypolska propaganda ukraińskich czynników oficjalnych przybierała na zajadłości do ostatnich dni konfliktu. Bij lacką swołocz! […] Ukraiński żołnierzu! Bij lackiego gada, gdzie dopadniesz!” – wzywało pismo Armii Halickiej „Striłec”.

Ulotka kolportowana wśród żołnierzy ukraińskich głosiła: „Pamiętaj, ukraiński żołnierzu, że tylko cham i niewolnik może mówić o miłosierdziu i łagodności wobec Lachów […] póty nie będzie spokoju i dobra na ukraińskiej ziemi, póki będzie tu żyć lackie nasienie. […] Pamiętaj, że Lach to najgorsza gadzina, jaka istnieje w Europie […] Kobieto ukraińska, skoro tylko twoje dziecię nauczy się pierwszych słów, mów mu razem z modlitwą, że jego obowiązkiem będzie szkodzić lackim gadom zawsze i wszędzie, i wiązać się ze wszystkimi wrogami Polski. Nie zamkniesz oczu na łożu śmierci, póki tego nie przekażesz swojemu synowi jako swą ostatnią wolę matczyną.[…]”

*                              *                            *

Dzisiaj wspomnienie o polskich ofiarach z lat 1918-1919 zostało przesłonięte koszmarem czerwonych nocy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach II wojny światowej, rozmiarami potwornej rzezi dokonanej przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz przez policję ukraińską w służbie Hitlera.

Jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to właśnie u świtu niepodległości Rzeczypospolitej, w katowniach Złoczowa, Stanisławowa i Tarnopola, na zgliszczach Biłki Szlacheckiej i Sokolnik, w krwiożerczych odezwach ukraińskich wojskowych i polityków – że to właśnie wtedy rodziło się krwawe monstrum, które ćwierć stulecia później pokaże światu swe odrażające oblicze.

Andrzej Solak
http://www.pch24.pl

Komentarzy 70 do “Rocznica zbrodni w Złoczowie”

 1. Jan said

  Strach pomyśleć do czego „doprowadzili masoni i Żydzi”, dzielnych i szlachetnych z gołębimi sercami wojaków ukraińskich.
  Raz obudzona bestia nie umiera, przechodzi w następne pokolenia, zajadłych banderowców.

 2. JO said

  W odpowiedzi na Pana Komentarz ! Panie Gajowy. Nie Ma wytlumaczenia dla Ludzi, ktorzy dokonali Bestialstwa, Satanistycznych Sadystycznych Mordow I zmilowania Dla nich a Przeklenstwo na Wieki, Smierc, Pomsta I to samo dla tych co ideologie I czyny Popieraja I Nie chca sie od nich odciac.

  Natomiast nalezy po Katolicku dokonac dochodzenia jak To sie stalo, ze doszlo do sytuacji gdzie na POLSKIEJ ziemi w Czlowieku zapanaowala NIENAWISC , PUSTKA . Trzeba dokonac osadu nad Ojcami Duchowymi Tych Upadlych Ludzi, nad Czynami tych, ktorzy dopuscili do Sytuacji , ze na Polskiej Ziemi zaistnialo Dogodne Srodowisko do Zaistnienia takiej Puski w Ludzkich sercach.

  Kto jest odpowiedzialny w II Rzeczpospolitej za to, ze Przez caly czas jej Istnienia nie dokonano Rozpoznania istieia Takiego Zla , ktore opanowalo ludzkie Dusze Polskich Obywateli. Kto dopuscil do Stworzenia I Utrzymania SYSTEMU PANSTWA , w ktorym Roslo Takie Zlo?

  Odpowiedz jest taka:

  Polacy w RP II zgodzili sie lub narzucono I’m jak w PRL I PRL BIS system , ktory chodowal Zlo, Konflikt I na nim Bazowal. Ten System to Panstwo Naturalistyczne, czyli gdzie PRawda NIE Panuje a Zlo I Ludzkie Namietnosci.

  My Narod Polski Musimy powiedziec Glosno, ze NIE Mielismy PRzywodcow , ktorzy Dali Panowanie Prawdzie, Chrystusowi, Wierze Ortodoksyjnej-Katolickiej a dano Panowac Czlowiekowi I Dano Prawa Narodom bez Paowania w nich Boga.

  Narod Rzeczpospolitej a winiej Ludzkie Rody I Narody zgodzil sie, by Bog NIE Panowal a Kazdy W Ojczyznjie Czlowiek, Rod, Narod I Jego Namietnosci w Wyscigu Szczurow do Namietnosci NASYCENIA bez Slodkiego Jazma Chrystusa – Prawdziwej WOLNOSCI a z Uluda jej sycona Klamstwem dajacym WSZYSTKO co chca Ludzkie Namietnosci.

  Narod Rzeczpospolitej podjal sie budowy Panstwa Bez Boga, dajac zielone swiatlo dla Ludzkich Namietnosci.

  Narod odrzucil JEDYNA WOLNOSC dajac zielone Swiatlo dla Swiata, ktorym sa Niewierzacy I przyjal do siebie Zydow z Calego Swiata I z Zachodu I ze Wschodu dajac TE SAME PRAWA !

  QO zagrozo, Zaden Biskup Nie Krzyczal a Biskupi W Grekokatolickim Kosciele, jak Biskup Szeptycki, bedacy Ojcem Duchowym w Galicji stracili Wiare I poprzez Stworzony System Panstwowy zaczeli Rozumowac Religie, ONI sie Zjudaizowali, bo system Panstwowy Jaki Byl w II RP byl Zydowskim.

 3. Jot Jot said

  http://sanctus.com.pl/szczegoly/998/z_dni_grozy_we_lwowie_pogrom_zydowski_we_lwowie_w_swietle_prawdy__oprawa_twarda

 4. Griszka said

  @1
  Prawda. Niestety nikt nie pomyślał o tym, gdy popierał Juszczenkę. Już zdecydowanie wolę Janukowycza. Przynajmniej on tej bestii nie karmił. To jeszcze kolejny dowód na to, że nasi politycy nie kierują się interesem narodowym.

 5. JO said

  Kosciol Grekokatolicki Zawsze byl Pelen Zydow I Masonomw. ONI nigdy nie pchaja sie Ma Pierwsze miejsce a Mowili ustami Szeptyckiego w II RP Panstwie o Filozofii Judaistycznej, Masonskiej , naturalistycznej, gdzie Prawa Boze nie Panowaly a byly tylko Fasada…

  My Narod , zgodzilismy sie za Intryga ZydoMasonerii Pilsudskiego…na dopuszczenie do Istnienia Na Prawach JEDNEGO Narodu RP Narodu Ukrainskiego NIE rozliczywszy jego z przeszlosci.

  Narod Polski Rowniez Postawilismy Ponad Jedyny Narod Rzeczpospolitej o Filozofii Nadprzyrodzonosci Detronizujac Boga Przeciez, bo Narod Rzeczpospolitej o Nadprzyrodzonym Zyciu Panujacy, to Mistyczne Cialo Chrystusa uznajacej Prawo Prawdy do Rzadzenia, przed ktora Polski, Ukrainski, Zmudzki, etc, etc Narody Padaja majac w obowiazku Zyc wspolnie jako Jeden Narod w Chrystusie I Przez Chrystusa w Najjasniejszej Rzeczpospolitej.

  My I dzis popelniamy ten Sam Blad.

  Nie zdziwmy sie , jak w PRL BIS jakis jej Narod Dokona na innym Narodzie Sadystycznego Chlokaustu.

  My Popelnilismy I Popelniamy Grzech zaniedbania.

  My BIJMY sie w Piersi!!!!!

  Nie za to, ze Ukraincy Nazistowscy Mordowali, bo ONI mieli swoj Indywidualny Rozum I kazdy Ma Wlasna Nieprzymuszona Wole I ONI jak Niemcy zdecydowali sie Byc KATAMI.

  My BIJMY sie w Piersi, ze nie dalismy Prawa Pierwszenstwa PrAwdziwej I Jedynej Milosci Panowac, ktora skazala by na Smierc kazdego Talmudzista Morderce, ktora trzymala by Narody w Slodkim Jazmie I nie pozwolila by na Rozwiazlosc Ludzkim Namietnosciom.

  Kazdy w IIRP, kto mieszkal gdyby Panowala Prawda, musialby byc POLAKIEM albo nie miec praw, bylby pospulstwem z Radoscia przyjmujacym swe miejsce z wyczekiwaniem I Wszelkimi silami dazyl by do spolonizowania sie …albo won z POLSKI.

  My Popelnilismy Grzech zaniedbania, dalismy sobie budowac Dom na Piasku.

  BIJMY sie w Piersi I przepraszajmy, nie REZUNOW, bo I’m sie przeprosiny nie naleza, ONI to Panstwo Wspoltworzyli godzac sie na Zasady Szatanskie, ale BOGA PRZEPRASZAJMY I zadoscuczynmy I BUDUJMY teraz po Bozemu, miejmy MOCNE QPOSTANOWQIENIQE POPRAWY!!!!

  BUDUJMY Krolestwo Rzeczpospolitej I dajmy wladze Prawdzie w niej.

 6. JO said

  Ad.4. Janukowycz buduje Panstwo Bizantyjskie, gdzie Bogiem jest Panstwo.

  My powinnismy budowac Rzeczpospolita, gdzie Panuje Chrystus.

 7. JO said

  Czemu Panie Gajowy Zaden Biskup nie Powie Glosno, ze Zyjemy na MINIE?

 8. Griszka said

  @6
  Panie JO. Zupełnie nie na temat.
  Nigdzie nie zakładałem z góry, że Janukowycz to ideał. Zamulasz Pan dyskusję.

 9. Bogdan Sas-Semkowicz Terlecki said

  Te iście dantejskie sceny musiały tej plugawej hołocie „szoszonskiej” dodawać dodatkowych podniet.Niestety te zbrodnie nie sa systematycznie nagłaśniane.Dochodzi do tego fakt,że kler katolicki w osobie choćby Ordynariusza rzeszowskiego bpa.Kazimierza Górnego po cichutku,bez wiedzy!!!!!!!!!!!!! i bez przyzwolenia!!!! wiernych w lutym 2012 r.aktem notarialnym przekazał UKRAIŃCOM kościół Św.Trójcy w centrum Rzeszowa!!!!!!! Ten HANIEBNY akt do dzisiaj jest ukrywany przez Kurię rzeszowską,która KŁAMIE w żywe oczy, twierdząc,że kościoła Ukraińcom nie przekazała.Pytam się więc publicznie Biskupa rzeszowskiego,w czyim imieniu przekazał 542 letni kościół Ukraińcom i jakim prawem!!!!
  13- tylu jest wyznawców Obrządku wschodniego w Rzeszowie. To dla tych 13 Biskup Górny oddał świątynię, która zawsze była Świątynią katolicką. To prawosławnych stać było na postawienie nowej świątyni w Rzeszowie choć jest ich kilku. A tu za plecami wiernych przekazuje się świątynię potomkom REZUNÓW . Ale ryba choruje od głowy.
  Toć w 1991 r Jan Paweł II przekazał Ukraińcom Kościół Garnizonowy w Przemyślu w którym ochrzczonych było 4 pokolenia moich przodków. Pytam więc w jakim celu to jest robione? Czy w celu tylko przypodobania się? To nie pamiętają Polacy jak ich przodków rżnięto piłami? Jak dzieci za głowy przywiązywano do drzew, za to tuklo,że byli POLAKAMI? Czyżby Ordynariusz rzeszowski o tym nie wiedział? Czy boi się o coś co oni wiedzą o nim? Kończę bo mi się WYĆ chce jak o tym wszystkim myślę.
  Bogdan Terlecki z Kresów Rzeczypospolitej.

 10. JO said

  Jedynie Bractwo Piusa X PUBLICZNIE Naucza, wbrew MasonoZydowskiej QPropagandzie, ze NIE WQOLNO Odzielac Panstwa Od Kosciola a w Panstwie MUSI PANOWAC CHRYSTUS-PRAWDA.

 11. JO said

  To tak pomyslalem , ze Pan w nawiazaniu do moich wypowiedzi rowniez..
  poza Tym, Ja uwazam, ze nie zamulam.

 12. JO said

  Ad.9. Panie Terlecki, z Przykroscia Czytam te wiadomosci, ktore Pan napisal. Biskup Wykonuje zadania Masonerii, ktora Szykuja Wielka Ukraine na rozprawe z Rosja I nie tylko.

  Ja odpowiem, ze takiego Biskupa Wyrzucic nalezy z Biskupstwa. Wyc to my mozemy przede wszystkim z tego co z Nas Zrobiono. My juz nie POTRAFIMY RAZEM sie sprzeciwic Zabijaniu Naszych dzieci a coz oddawaniu Naszych Kosciolow Zydom Ukrainskim w iCh judeocerkwi.

 13. Marucha said

  Re 12:
  Nie dawanie na tacę to bardzo skuteczna broń.
  Niestety, katolemingi wytrącają nam ją z ręki.

 14. JO said

  Ad.13. Obraz Polakow w PRL BIS jest Przerazajacy . Wlasnymi Rekoma oddaje my pole Wrogowi , Sami dokonujemy samozaglady.

  Na Ukrainie jest stosowana Nazistowska Propaganda od Wieku , tam Ukrainska Krew to jak Zydowska dla Zydow albo I wiecej. Tam tak iCh Szkola jak Muzeumanie swoje Dzieci.
  W tym samym czasie nam wpajaja Wojtyly Sekty Mnilosc , Rownosc, Braterstwo I ze Polka to powinna teraz jezeli juz to dzieci z Murzynem a Polak doracy…

 15. JO said

  Niedlugo bedzie tak, ze Polaka zobaczyc bedzie mozna jedynie na Bialorusi I Pamiatki po Rzeczpospolitej

 16. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 17. WunderWafel said

  Czy to nie powinno dziwić, ze nasi sąsiedzi tj. niemcy,czesi, słowacy, ukraincy, białorusini, litwini, łotysze, rosjanie, mówiąc delikatnie – nie przepadają za nami.
  Jak myślicie co jest tego przyczyną?
  przebiegunowanie się biegunow??
  no, tak tak, oczywiścíe ze słyszałem o tajnym spisku masoneri i przedstawicieli światowych mocarstw i podpisanym pakcie w Palermo w maju 1924 r w sprawie rozwiązania kwesti polskiej.

 18. Boydar said

  @ SuperSchit
  „…Czy to nie powinno dziwić, ze nasi sąsiedzi tj. niemcy,czesi, słowacy, ukraincy, białorusini, litwini, łotysze, rosjanie, mówiąc delikatnie – nie przepadają za nami…”
  Czy Gościu nie nie obrażasz przypadkiem naszej inteligencji ?
  I jeszcze uwaga do artykułu: skąd ta zwyrodniała tłuszcza miała kule dum-dum. I kto temu zdziczałemu motłochowi naopowiadał o jakiejś „Europie” ? Muszę to przemyśleć.

 19. Inkwizytor said

  Tym, którzy nie czytali polecam książkę Zofii Kossak – Szczuckiej „Pozoga. Wspomnienia z Wolynia 1917-1919”. Autorka mieszkająca wtedy na Kresach i będaca swiadkiem wydarzeń opisuje jak dzielni wojacy ukraińscy „walczyli” z Polakami

 20. JO said

  Ad.18. No I taki nacisk w tekscie wskazujacy na potezna odgorna propagande, ktora Uzywa takich trywialnych tekstow judzacych, nawolujacych do Morderstwa, ktore sa Dowodem KTO za tym stal.

  Takie nawolywanie, to jakbym widzial kogos w czpeczce na platformie , gestykulujacego do tlumu I kazacego sie nazywac FILOZOFEM.

  —————————————————

  Ten tekst, to rowniez swiadectwo tego JAKIEJ mentalnosci bylo Sloleczenstwo Wsi Galicyjskiej, jakiego Slabego Ducha, co znow Obciaza Grekokatolicki Kosciol przesiakniety Zydostwem.

  Pamietajmy, ze Do Grekokatolickiego Koscola NALEZALA cala Rzesza POLSKICH Rodzin Inteligenckich I nie Tylko.

  To Re Rodziny Poszly pod Siekiery W Pierwszym Rzedzie, co Swiadczy o Manipulacji z wewnatrz Grekokatolickiego Kosciola, Ktoremu JPII Nadal Prawa Kosciola Narodowego, bez Rozliczenia Go I Zadoscuczynienia, wbrew Prawdzie Historycznej oraz co Mowic wbrew Prawu Samego Boga!

  JPII wykonywal MazonskoZydwoskie Dyrektywy Budowy Wielkiej Ukrainy celem Zniszczenia Tego co Rzeczpospolitej zostalo oraz Likwidacji jej poprzez Przyszle wojny.

  ——————-

  Dodam, ze Panstwa Naturalistyczne Zydowskie sa utworzenie by na Bazie Postplemiennych Narodow tworzyc Podzialy , napuszczac JE na siebie I Rzadzic.

  W Panstwach o Filozofii Nadprzyrodzonosci, Narody oparte na ” plemionach ” , Rodach, byly pragnely stac sie Jednym Narodem Danego Krolestwa, trzymajac Pamiec I pielegnujac swoje ROZNICE w duchu Katolickiej Eolnkosci, a wszystko to co bylo poza nia likwodowala jako Namietnosci, Klamstwo, lub Poganstwo.

  Kazdy z tych plemiennych Narodow w Katolickim Panstwie dazyl do wzajemnego Koligacenia sie, tak by miec Rodziny rowniez I z Plemion Pomorzan , Zmudzi, Inflant, Rusi, Litwy, Mazowsza, ktore to koligacje byly DUMA, przedmiotem Rodzinnej Genealogii, Swiadectwem Bogactwa Rodu Danej Rodziny, Przyczyna do ubiegania sie Pierwszenstwa , Swiadectwem Starozytnosci Rodu Krolestwa.

  Jednoczesnie, kazdy wg Rodow Umowy Malzenskiej , pielegnowal Danego Rodu ROZNICE Kulturowe, w zaleznosci od MIEJSCA Zamieszkania….w Chrystusie I Przez Chrystusa.

  Tak Powstawala Elita Narodu Polskiego, Szlachta, ktora pociagala za soba Przykladem inne stany Rzeczpospolitej, na swoim Lokalnym ale I nie tylko Lokalnym podworku.

  W Umyslach Ludzkich nie bylo Idei , mysli zadnej promowac zrobic z e. swojego Rodu Plemiennego Roznic Genetycznych I Kulturowych Swoistevo Rodzaju NADLUDZI, EMANCYPUJAC sie ze Srodowiska Krolestwa, a przeciwnie, swoje ROZNICE Rodowe, dawano Krolestu I Jego Calemu Jednemu Narodowi, jako cos co mialo Ubogacac Wszystkich.

  Tak WTORZONE JEDEN NAROD Zyjacy Nadprzyrodzonym Zyciem w Lasce Uswiecajacej, w Najjasniejszej Rzeczypospolitej, tworzac POLSKA CYWILIZACJE,

 21. JO said

  PRL BIS jest powtorka II MASONSKIEJ Rzeczpospolitej w Demokracji LIBERALNEJ, Panstwem SMIERCI, Skazanym byc TRUPEM z zasady , Konstytucji , z Zalozenia Swojej Budowy, na gorzej niz piasku, na Scierwie Szatana.
  Zyjemy w PRL BIS na Wyziewach Szatania, w Ziemskim Piekle.

  Jezeli Polacy nie zwroci sie o pomoc do Kosciola, ktorym jest w PRL BIS jedynie Bractwo Piusa X I nieliczni Tradycjonalisci to caly PRL BIS z Ludzmi ZGINIE

 22. Józef Piotr said

  #5, #9
  Dzieki.

  Tak to sie sklada w Naszej nieszcześliwej histori , że najwieksze razy dostajemy jako Polacy i polska wowczas gdy dochodzi do zdrady tych co sie mienią przywodcami Narodu . Cywilnymi jak i Duchowymi zarówno . Oczywiście nie dotyczy to wszystkich.
  Tak było u zarania niepodległości 1917 -1919 , tak było w latach 39 – 45 i dalej. A najświerzszy przykład to 1981 i „rewolucja nazywana „solidarności” i po niej.
  Wielką hańbą ZDRADY okrywali się przedstawiciele tzw „mniejszopści narodowych” i za ich sprawą lud – SUWEREN tej ziemi doznawał i doznaje największych zbrodni i krzywd wszelkiego rodzaju.

  W tym też aspekcie należy patrzeć na lata po 1981 roku.
  Okragły „stół” podziału łupów i bójki o fanty po skazanym i uśmiercanym Narodzie jak też BRATANIE sie z najwiekszymi zbrodniarzami na Polakach.

  Polska – Germanie
  Polska – Ukraińcy
  Polska – Litwini
  Polskai eskimosi

  I tym aspekcie należy oceniać rolę wspołczesnych „przywodców cywilnych i Duchowych” jaki ROLĘ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH.
  I jako przykład to „bratanie sie z potomkami i wyznawcami BANDERYZMU.”
  Przy jednoczesnym przeciwdziałaniu nauczanie historii jak i zacieranie pamięci o martyrologi Polakow
  Lemingi, katolemingi (jak słusznie okreslil Pan Gajowy), no i ci co tpo ich oficjalnie nie ma

 23. RomanK said

  Polecam zapoznanie sie z ta pozycja:

  Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin by Timothy Snyder (Oct 12, 2010)
  Wojna polsko -ukrainska to jeden z elementow dlugowiecznego procesuskomplikowanego rozpadu Rzeczypospolitej.
  Opisy aktow przemocy i krzywd zarowno z jednej jak i z drugiej strony..zadana wojna nie jest tancem Aniolow. szkoda, ze tak malo wiadomo szerszej opinii na temat tego okresu. A przeciez to co dzialo sie w 1918-1920 roku bylo zapowiedzia, wyrazna i oczywista tego co nastapi w niedalekiej przyszlosci.
  Czyz odpowiedzialni za ten stan rzeczy nie widzieli tego????

 24. Marucha said

  Re 23:
  No właśnie.
  Nikt nie wyciągnął żadnych wniosków z ukraińskich bestialstw 1918-1920.
  Gada albo zdepczesz, albo cię zabije.

 25. JO said

  Ad. 23….dlugoletniego Procesu Ropier…da…Lania Rzeczypospolitej I Depolaryzacji Jej Jednego Narodu….. Uscislijmy I nie mowmy populizmami.

 26. JO said

  Ad. 24. Pan sie Myli Panie Gajowy. Dla Ukraincow my jestesmy Takim samym Gadem jak ONI dla Nas I ONI Mysla tak samo ..

  Bedzie nam sie dzialo tak z ICh strony I odwrotnie, dopoki nie wrocimy do Krolestwa Nadprzyrodzonego I z Pozycji Jego Autorytetu nie zarzadamy Nawrocenia, Pokuty , poprawy I Zadoscuczynienia lub banicji a nawet Smierci

  W innym przypadku, nie mamy lepszych praw od Ukraincow I Ktazymy w Blednym Kole razem z Nimi na Smyczkach ydomasonerii

  Czyli prawdy obiektywnej nie ma i ocena wypadków jest stricte subiektywna. Czy dobrze zmiarkowałem? – admin

 27. JO said

  Ad. 26. Oczywiscie ze Prawda Obiektywna Istnieje ale ona nie jest we Fleszach Kamer I Telewizorow a cicha, nieprzejednana, twarda jak Skala , drazaca jak Kropla….

 28. JO said

  My mozemy mowic I zadac tylko z Pozycji ExKatedra bo na pozycjach zwyklego czlowieka , tak PRAWDA NIE ISNIEJE a jest subiektywna I po tej stronie, kto jest SILNIEJSZY.

  W tym Wypadku, SILNIEJSZa jest Ukraina I Ma w Dupie, ze dopuscila sie Sieczki siekierami, bo mowi,ze jak by nie zrobila, to Lachy by iCh wyrzucily

 29. Jan said

  Ad.29 Pan JO
  Na temat istnienia bądz nieistnienia prawdy

  Nie znać prawdy a upierać się przy fałszu to lekkomyślna głupota. Natomiast znając prawdę upierać się przeciw niej to zbrodnia.
  Każdy człowiek nawet nie wierzący lub wierzący inaczej gdy nie dąży do poznania prawdy jest głupi.
  Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli powiedział ten który o sobie mówił – Ja Jestem Drogą Prawdą i Życiem – Pan Nasz Jezus Chrystus.

 30. RomanK said

  Panie Gajowy…bestialstwa byly normalka na tych ziemiach. Tam pies byl zawsze lepiej traktowany- niz czlowiek. TO tez swiadczy o procesie narastania niecheci i wrogosci….Pan poczyta opisy Kitowicza o palowaniu, przypiekaniu i innych pieszczotach cywilizacji lacinskiej i…. vice versa..i zrobi sie panu cieplej:-))))
  Polacy nie roznili sie w pomyslowosci od Ukraincow. Wcale….
  Dlatego widzac co sie dzieje nalezalo prowadzic madra polityke. Moj wlasny dziadek prosty oficer policji..powiadal na dlugo przed wojna…Cyt”; Za to- co te glupie butze( tak nazywal wladze Polski Przedwojennej) wyprawiaja na Kresach , zaplaca krwia niewinni ludzie….i popatrz pan..okazalo sie, ze mialem dziadka proroka:-))
  Poniewaz i Polacy i Ukraincy to ten sam lud ( nie narod jak bredzz niektorzy )…z tego samego korzenia i materialu…dialog jest bardzo trudny. Poniewaz obydwie strony reaguja tak samo. Emocjonalnie i bazujac na mitach, pozbawieni zdolnosci glebszej analizy ulegaja latwej manipulacji i wpuszczaja sie sami w maliny przerzucajac krzywdami, obciazajac winami druga strone. podniecaja jak kogut do trabki i dokonuja tragicznych omylek.
  Wygrywano to w przeszlosci, wygrywa sie obecnie i nie daj Boze obcy uzyja tego w przyszlosci..na co wskazuje obecna rzeczywistosc. Skad wierm??? BO mam niedalrko do Stanford Instuitute…i wiem czym sie tam zajmuja..podana przeze mnie wyzej praca napisana na ich polecenie i za ich pieniadze…Po CO??? jak sie wam wydaje…ktos wydaje pieniadze w Texasie ,zeby macic w Bieszczadach i Gorganach????
  Nie chce byc zlym wrozem..ale jestem synem tej ziemi i znam swoich krajanow..bylem bowiem swiadkiem wielu pieknych i ladnei rozpoczynajactych sie wesel, chrzcin, gdzie wszyscy szli pelni dobrych checi, konczacych sie…. krwaymi jatkami:-)))
  Przeszlosci nie zmienimy! A jak bedzie wygladala przyszlosc zalezy tylko od nas.
  Prawda! Ona jest najwazniejsza…bo na tym musza bazowac i wyciagac wnioski obydwie strony! Dlatego nalezy przede wszystkim spisac wszystkei fakty, takei jakie byly i tak jak bylo, bez komentarza, bez domyslow..suche fakty..quo, ubi, que modo….
  BOg dal nam duza pomoc..dal nam granice…za ktora i Ukraincy i Polacy powinni Bogu podziekowac.
  Teraz mozna ja zamknac, zaorac, postawic bramy , zerwac mosty, tory drogi…badz sprobowac jeszcze raz…co sam osobiscie szczerze odradzam, bo wiem, ze skonczy sie tak samo- jak kazde wesele:-)))

 31. JO said

  Ad. 30. Nie tylko ten Sam Narod ale I ten Sam LUD a Inny ” maly Narod ” .
  Panie Romanie, Pan po prostu NIE ROZUMIE pojecia Narodu w Krolestwie, czy Panstwie Katolickim.

  Nie zgadzam sie, ze z powodu takich a nie innych sytuacji z Przeszlosci Bestialstwo na Wolyniu, Ma byc potraktowane jako NORMA na Przestrzeni Historii Zim Dawnych czasow.

  Bzdura.

  Wreszcie trzeba z Tym Skonczyc , bo za kazdym razem to Bestialstwo bylo wywolywane nie Przez ani Rusinow, ani Szlachte ale Przez Zydomasonow.

  Za kazdym razem Zydomasonom sie za to nie oberwalo, choc za kazdym razem ponosili konsekwencje predzej czy pozniej Ci co byli bezposrednio KATAMI I w tym przypadku tak tez sie stalo. Cala wierchuzka UPO cow zginela…

  Jednak nalezy , jak pisalem skierowac Oczy do tych, co Nami Targaja po obu stronach, jako niewidzialna reka.

  I tu ZGADZAM sie calym sercem z Panem Kaflem, ze IIRP popelnila Grzechy a CALY Narod II RP wlacznie z Ukraincami zgodzil sie na Panstwo bez Panowania Chrystusa, stawiajac swoje Prawa w Wyscigu Szczurow nieprzebierajac w SRODKACH!!!

  Czemu wiec my sie DZIWIMY I Placzemy, ze Byl WOLYN??

  Kiedys wiedzielismy, ze na padlo na Nas Panstwo, Szwedzi, Turcy prowadzac Chmiela, Prusy…Poetem Zaborcy I wiedzielismy ( Patrz Wielopolski) Ze ONI Szczuja na Nas Chlopow!!!

  Teraz Pozwolilismy MY!! Na system w ktorym Sami sie Wybijalismy!!
  Ten system w PRL BIS dzis dziala!! tylko Patrzec jak Slazacy wezma rusznice!

  A na Ukrainie, tylko patrzec jak dojdzie do Podzialu na Narody!!bezbozne!!

  My Musimy sie Nawrocic I tam I tu, dopiero wtedy Bedziemy Wolni

 32. JO said

  Ad. 29. Panie Janie, zapisalem, dziekuje.

 33. Jan said

  Ad.30 Panie Romanie.

  Polacy nie roznili sie w pomyslowosci od Ukraincow. Wcale….

  Bez urazy,chyba mocno się Pan zagalopował pisząc akurat te słowa.

 34. Boydar said

  @ RomanK (30)
  Niestety ma Pan za dużo racji. Jak się Pan Bóg nie ulituje, nic z tego nie będzie.

 35. Boydar said

  A ja zrozumiałem, że z tekstu Kitowicza tak wynika, ale Pan Jan słusznie skontrował (jak zwykle zresztą).

 36. JO said

  Ad. 33. Pan Roman nie odroznia Szlachty Narodu, od Definicji Narodu Polskiego czy definicji Lachow, czy definicji malego Narodu polskiego, Jemu to Wsi rawno.

  Pan Roman nie odroznia Zbiorowej odpowiedzialnosci I Biorowych modrdow od Aktu pojedynczego bandytyzmu, pojedynczych decyzji Krolewiat Kresowych jak Wisniowecki od Decyzji Krolestwa Polskiego.

  Typowe dla spojrzenia Ukrainskiego, Ja to okreslam Chlopskiego.

  Nie mozna dokonywac ocen roznych sytuacji sprzed Wiekow z niemalze dzisiejszymi. Kazdy Okres Ma inne uwarunkowania..

  Kazdu Akt przemocy I Zbrodni nalezy rozpatrywac oddzielnie w okreslonym czasie I plaszczyzne spoleczno politycznej . Pan roman wszystko miesza, choc Ma wiedze..

 37. RomanK said

  Nie panie Janie…nic a nic..naprawde mi przykro i wstyd..ale napisalem prawde. Mam opisy, ktore nei nadaja sie do upublicznienia..zeznania pod przysiaga swiadkow wydarzen…..ludzi, ktorych znalem osobiscie i wiele lat.

  Panie Boydar..Pan Bog sie lituje…naprawde! I pomaga..Cala Trojca Swieta….to jedyny przypadek we Wszechswiecie…:-)))))gdzie dwoma bratnimi narodami zajmuje sie Cala Trojca Swieta…. zeby sie nie wymordowali nawzajem:-)))
  Od dziecka obswerwujac..na starosc dochodze do wniosku ze Pan Bog wyznaczyl do rozmow polsko ukrainskich…nasze kobiety! Tak..Polki i Ukrainki!
  Jak pamietam zawsze one wykazywaly na tyle rozsadku ze braly za lby i prowadzily do domu swoich mezow..zanim..mniejsza o to… i mysle, ze powinno oddac sie sprawy te tylko i wylacznie w rece naszych madrych kobiet!

 38. Marucha said

  Re 37:
  Panie Romanie, nie wierzę w żadną zgodę między Polakami a banderowcami. Nie wierzę i nie chcę tej zgody, która była by charchnięciem śliną w twarz okrutnie zamordowanym ofiarom.
  Na zgodę było 70 lat czasu.
  Teraz za późno. Za późno. Nie ma już ludzi, którzy mogli by przeprosić i nie ma ludzi, którzy mogli by przebaczyć.
  Niech to wszystko Piekło pochłonie.

 39. JO said

  Ad.38. Amen

 40. JO said

  Dogadywac sie mozna TYLKO z Ukraincami/Rusinami, ktorzy Odcieli sie od Banderowskiej Przeszlosci.

  NIGDY w Historii Ukrainy nie bylo takiego bestialstwa I Talmudycznej Ideologii DONCOWA.

  Kazdy kto jest Banderowcem I nie odcina sie od tej IDEOLOGII w 100% musi byc POTEPIONY , Odrzucony.

 41. JO said

  To jest tak jak z Przysiega Modernistyczna. NIE MA MOWY o dogadywaniu sie z jakimkolwiek Ksiedzem, ktory popiera ideologie Liberalizmu!

  Musi on poprzysiac , ze sie odcina skladajac Przysiege Antymodernistyczna, wowczas jest Partnerem do Rozmowy.

  Tak I ZADEN BANDEROWIEC, NIE Moze byc traktowany jako Partner, ale osoba popierajaca ZBRODNIE

 42. JO said

  Tak jak Kiedys mowilismy o zabojstwach, tak w przypadku Banderowcow Mowimy o MORDERSTWIE SZATANSKIM

  Chmielnicki z Czernia Byl Scinany Krwawo Przez Wojska RUSINA Wisnioweckiego ale byl Powod, Rewolucja Chmiela sprzeniewirzyla sie Ojczyznie I nie Ma usprawiedliwienia na to, ze Chlop Ruski Musial placic za Przyjscie Przez Kladke czy wejscie do CERKWI

  Odpowiedz jak Chlop powinien postepowac jest w Nauczaniu Dzis Bractwa QPisa X, ktore WYGRYWA ROZANCEM I Praca

  NIE MA WYBACZENIA DZIS DLA BANDEROWCOW , jest Potepienie, Pomsta, odrzucenie.

  Kto chce Zyc , Gadac, Dzialac razem musi odrzucic Ideologie UPA, Potepic , odciac sie!

 43. Boydar said

  No to ja się zapytam jak sponiewierane dziecko: ci którzy po tamtej stronie Sanu (po tej też) obecnie mają mikrofon, kamerę, pióro, to to jest kontynuacja zbrodni, i po nich nie oczekujmy ani prawdy ani odcięcia (no chyba żeby w ramach kolejnego geszeftu), to oni wszyscy są do nabicia w armatę. Ale to tam już nie ma normalnych ludzi, którzy wiedzą co się stało i dlaczego ???????????????????

 44. JO said

  Ad. 43. Panie Boydar. Czy tam nie Ma Normalnych Lidzi? Jezeli sa, to KAZDY normalny czlowiek Powie Glosno, ze z Ideologia Doncowa sie nie zgadza, odcina sie. To jest dla mnie NORMALNOSC .

  Kazdy Normalny czlowiek na Ukrainie Odcina sie od KATOW pilujacych na wpol Kobiety …

  Kazdy Normalny czlowiek chce Zyc w Swoim Panstwie I miec dobre relacje z sasiadami, to Ja jak zobacze na Ukrainie Normalnego czlowieka, to z nim Usiade, chociazby Byl Tak Popiepszony Jak Pan Roman K I z nim rozpoczne Rozmowe, bo wiem, ze sie z nim dogadam.

  NIGDY nie dogadam sie z Talmudzista czy Judeonimcem, czy Judeoukraincem, czy Judeolitwinem, czy Judeopolakiem.

  NORMALNOSC obowiazuje kazdego, kto chce NORMALNOSCI, jej Baza Jesy Chrystus. reszta ” niech pieklo iCh pochlonie”!

 45. JO said

  Przyczyny bestialstwa Znamy, ale nie zwalniaja one od odpowiedzialnosci Indywidualnej oraz Calych Banderowskich Grup a dyskwalifikuja do Rozmow kazdego, kto nie odcina sie od Tej Ideologii I przeszlosci.

  Ukraina, Ma Wielka wspaniala Swieta Przeszlosc, na niej budowac chce przyszlosc.

  Przyczyny znane sa I GLOSNO powiedziane , Potepione rowniez w Gajowce, CALYM JESTESTWEM w Gajowce.

 46. Przecław said

  #30. RomanK
  „Panie Gajowy…bestialstwa byly normalka na tych ziemiach. Tam pies byl zawsze lepiej traktowany- niz czlowiek. TO tez swiadczy o procesie narastania niecheci i wrogosci….Pan poczyta opisy Kitowicza o palowaniu, przypiekaniu i innych pieszczotach cywilizacji lacinskiej i…. vice versa..i zrobi sie panu cieplej:-))))”

  Panie Romanie, zwracam uwagę, że przypisywanie metod rzezi humańskiej cywilizacji łacińskiej to czyste SZALBIERSTWO i odwracanie kota ogonem.

 47. JO said

  Grzechy II RP SA ZNAME I POTEPIONE a Tradycjonalisci chca zniwelowac ten wielki wspolny, kazdego, obu stron I Galicji I reszty , Chcemy Odrzucic Panstwo Naturalistyczne a przywrocic Krolestwo, gdzie bedzie Panowala Religia Nasza, Wspolna, Ortodoksyjna-Katolicka.

  Kto z Nami, prosze bardzo a kto przeciw, to Ma Miecz.

 48. Rysio said

  Wiele słów takich jak np. normalny, odpowiedzialny, uczciwy, wrażliwy można rozciągać w jedna i drugą stronę w nieskończoność.

  Np. nasz prezio – murzynek obambo – gadał w TV, że dzieci ( w domyśle murzynów) powinny być w domu i kłaść się do łóżka spać o odpowiedniej porze a nie jeździć samopas metrem przez całą noc.

  Tyle, że cwaniak nie powiedział dokładnie, która to godzina jest odpowiednia.

  19:00 22:00 24:00 a może 1 2 lub 3 w nocy.

  🙂

 49. JO said

  Ad.43.Pana Rodzona Babcia rozumiala, ze struna pekla, rozumieli to nawet niektorzy Banderowcy.
  Rozumialo 80 000 zabitych Rusinow przezUPA, Wierze, ze sa tam, co maja Rozum . Reszte, niech pieklo pochlonie.

 50. Kazik said

  Miałem zaszczyt uczestniczyć w towarzyskim spotkaniu i wysłuchać wspomnień uczestnika tych wydarzeń , majora WP . Nazwisko wyleciało mi z pamięci , pracował w Zabrzu w PZZ , już wówczas na emeryturze . Podczas walk był ciężko ranny . Zapamiętałem Jego słowa : to nie żołnierze ani ludzie byli tyko dzicz . Żaden przeciwnik .

 51. JO said

  Rozumiala to MOJA PRABABCIA , ktora Byla Ukrainka/ Rusinka…
  Sa Tacy, ktorzy rozumieja, reszte niech pieklo pochlonie.
  to samo dotyczy Niemcow I Litwinow…

 52. Jan said

  Ad.43 Panie Boydar
  Sprawcy nie byli poganami znali lepiej czy gorzej zasady wiary. Niestety wina przechodzi z ojca na syna nawet do dziesiątego pokolenia.
  U nas mimo niechęci do oszustów żydowskich ludzie śpieszyli ich ratować jako swego bliżniego w potrzebie narażając się na śmierć. Widocznie tam czego innego księża nauczali i nadal nauczają, kiedy banderowcy są uznawani za bohaterów narodowych.
  To czego trzeba się wstydzić i żałować jest zaliczane do chlubnej historii narodu.
  Nabijanie w armatę to przenośnia, nikt tego czynił nie będzie. Niech najpierw przestaną się chełpić
  Za swoje czyny indywidualne i zbiorowe nijak nie da się uciec od odpowiedzialności.
  Jak uda się tu na ziemi uniknąć kary to bez cienia wątpienia w przyszłym życiu przyjdzie zapłacić.

 53. JO said

  Ad. 50. Nie prosze Pana. Tam procz dziczy, Byla Wyrafinowana Dzicz, jak Szeptycki, Bandera….ludzie co lizneli wiedzy a nawet pochodzili z Wielkich Rodow. To ONI popchneli pospulstwo, Czern , ktorej Wina jest Wielka , ale mniejsza od tych co nia kierowali…
  Tam Byla inteligentna, bestialska Dzicz, Ludzie Opentani Demonem, istne Demony!
  Takich Demonow mamy teraz wciaz wiele na UQkrainie

 54. JO said

  Ad. 52. I to jest w slowach” niech iCh pieklo pochlonie”
  To przemawia sie w Prawie , ze ludzie ktorzy maja taka ideologie napewno przejda do czynow a po ktorych I’m tylko stryczek lub kula w leb sie nalezy, bez zmilujta se.

  Ale by to zrozumiec, ze takie dzialanie jest Miloscia do Nich I slowa przeklenstwa, ONI musieli by byc ORTODOKSAMI. A nie Talmudystami.

 55. Kazik said

  ad 53 . Artykuł jest o poczynaniach Rusinów podczas walk Polski o granice w latach 1918 -22 .

 56. Boydar said

  Milion lat temu leciał w gierkowej TV pewien tasiemiec pt „Pogoda dla bogaczy”. Byłem wówczas szczawiem i żadne tasiemce mi nie rzutowały, ale, szklana pogoda już wówczas zaczynała swoje żniwa. Otóż, pamiętam taki kontekst kiedy główny bohater Rudi, zlitował się nad pewnym bandytą, i puścił go wolno na poziomie parteru. Zemściło się to jakąś chwilę później w sposób wyciskający łzy z oczu. Strasznie to przeżyłem, od tamtego czasu wiedziałem, że bandycie nie wolno nic darowywać.
  Rozważania gajówkowe, o sprawach i rzeczach nieludzkich, wiele mi w głowie poukładały. Wiele też pytań znalazło odpowiedzi. I wiem że prawdziwych. Mogę przekornie powiedzieć, że w sumie, wróciłem do punktu wyjścia. Ale to nie tak. Dobrze że mamy Gajówkę, Gajowego, Pana JO, Panów Janów, i nawet okropnego Pana Kafla, wszystkich. Dobrze. Wśród swoich, nawet płakać lżej.

 57. RomanK said

  Ja panie Gajowy tez nie wierze. Nie wierze w zadne porozumienie Banderowcow z JOjnowcami..z nimi nie mozna sie porozumiec, nie musi i co najwazniejsze- NIE NALEZY!!!!!…….nie wierze i juz,
  Dlatego, ze dla nich nic nie jest zrozumiale co ludzkie. Dla nich porozumienie jest niemozliwe…dlaczego to bardzio proste…
  Patrza na ta SAMA MONETE.. ale jedni z jednej strony i widza Orzelka…a drudzy widza Reszke Tryzuba,,,, i obydwie strony widza co widza i mowia prawde:-)))))) ze widza co widza:-))))
  Teraz wytlumaczyc im ze moneta ma dwie strony…..to za wiele… zeby pojeli:-)))))) chce pan przyklad???
  Ale oprocz nich sa i inni ..ludzie..zwykli dobrzy ludzie, spokojni , uczynni, Bogobojni, i..krewni….ale tych…. zaden z tamtych do glosu nie chce dopuscic… Jak panu wiadomo dzwon glosny:-))))
  Natura jest natura..ludzka szlachecka- sarmacjko -kozacka:-)()) a Niewiasty nawet jak pija, nie uzynaja sie patriotycznie:
  Dedykuje zatem stare..ale caly czas aktualane spostrzezenie POlaka z Tych samych ziem:

  „Skąd idziesz?” – „Ledwo chodzę”. – „Słabyś?” – „I jak jeszcze.
  Wszak wiesz, że się ja nigdy zbytecznie nie pieszczę,
  Ale mi zbyt dokucza ból głowy okrutny”.
  – „Pewnieś wczoraj był wesół, dlategoś dziś smutny.
  Przejdzie ból, powiedzże mi, proszę, jak to było?
  Po smacznym, mówią, kąsku i wodę pić miło”.
  – „Oj, niemiło, mój bracie! Bogdaj z tym przysłowiem
  Przepadł, co go wymyślił. Jak było, opowiem.
  Upiłem się onegdaj dla imienin żony;
  Nie żal mi tego było. Dzień ten obchodzony
  Musiał być uroczyście. Dobrego sąsiada
  Nieźle czasem podpoić; jejmość była rada,
  Wina mieliśmy dosyć, a że dobre było,
  Cieszyliśmy się pięknie i nieźle się piło.
  Trwała uczta do świtu. W południe się budzę,
  Cięży głowa jak ołów, krztuszę się i nudzę.
  Jejmość radzi herbatę, lecz to trunek mdlący.
  Jakoś koło apteczki przeszedłem niechcący,
  Hanyżek mnie zaleciał, trochę nie zawadzi.
  Napiłem się więc trochę, aczej to poradzi:
  Nudno przecie. Ja znowu, już mi raźniej było,
  Wtem dwóch z uczty wczorajszej kompanów przybyło.
  Jakże nie poczęstować, gdy kto w dom przychodzi?
  Jak częstować, a nie pić? I to się nie godzi.
  Więc ja znowu do wódki, wypiłem niechcący:
  Omne trinum perfectum, choć trunek gorący
  Dobry jest na żołądek. Jakoż w punkcie zdrowy,

  Ustały i nudności, ustał i ból głowy.
  Zdrów i wesół wychodzę z moimi kompany:
  W tym obiad zastaliśmy już przygotowany.
  Siadamy. Chwali trzeźwość pan Jędrzej, my za nim,
  Bogdaj to wstrzemięźliwość, pijatykę ganim,
  A tymczasem butelka nietykana stoi.
  Pan Wojciech, co się bardzo niestrawności boi,
  Po szynce, cośmy jedli, trochę wina radzi:
  Kieliszek jeden, drugi zdrowiu nie zawadzi.
  A zwłaszcza kiedy wino wytrawione, czyste,
  Przestajem na takowe prawdy oczywiste.
  Idą zatem dyskursa tonem statystycznym
  O miłości ojczyzny, o dobru publicznym,
  O wspaniałych projektach, mężnym animuszu,
  Kopiem góry dla srebra i złota w Olkuszu,
  Odbieramy Inflanty i państwa multańskie,
  Liczemy owe sumy neapolitańskie,
  Reformujemy państwo, wojny nowe zwodzim,
  Tych bijem wstępnym bojem, z tamtymi się godzim –
  A butelka nieznacznie jakoś się wysusza.
  Przyszła druga; a gdy nas żarliwość porusza,
  Pełni pociech, że wszyscy przeciwnicy legli,
  Trzeciej, czwartej i piątej aniśmy postrzegli.
  Poszła szósta i siódma, za nimi dziesiąta.
  Naówczas, gdy nas miłość ojczyzny zaprząta,
  Pan Jędrzej, przypomniawszy żurawińskie klęski,
  Nuż w płacz nad królem Janem. „Król Jan był zwycięski!
  – Krzyczy Wojciech. – Nieprawda!” A pan Jędrzej płacze.
  Ja gdy ich chcę pogodzić i rzeczy tłumaczę,

  Pan Wojciech mi przymówił: „Słyszysz waść” – mi rzecze.
  „Jak to waść! Nauczę cię rozumu, człowiecze”.
  On do mnie, ja do niego, rwiemy się zajadli,
  Trzyma Jędrzej, na wrzaski służący przypadli;
  Nie wiem, jak tam skończyli zwadę naszą wielką,
  Ale to wiem i czuję, żem wziął w łeb butelką.
  Bogdaj w piekło przepadło obrzydłe pijaństwo!
  Cóż w nim? Tylko niezdrowie, zwady, grubijaństwo.
  Oto profit: nudności i guzy, i plastry”.
  – „Dobrze mówisz, podłej to zabawa hałastry,
  Brzydzi się nim człek prawy, jako rzeczą sprosną.
  Z niego zwady, obmowy nieprzystojne rosną,
  Pamięć się przez nie traci, rozumu użycie,
  Zdrowie się nadweręża i ukraca życie.
  Patrz na człeka, którego ujęła moc trunku,
  Człowiekiem jest z pozoru, lecz w zwierząt gatunku
  Godzien się mieścić, kiedy rozsądek zaleje
  I w kontr naturze postać bydlęcą przywdzieje.
  Jeśli niebios zdarzenie wino ludziom dało
  Na to, aby użyciem swoim orzeźwiało,
  Użycie darów bożych powinno być w mierze.
  Zawstydza pijanice nierozumne zwierzę,
  Potępiają bydlęta niewstrzymałość naszą,
  Trunkiem według potrzeby gdy pragnienie gaszą,
  Nie biorą nad potrzebę. Człek, co nimi gardzi,
  Gorzej od nich gdy działa, podlejszy tym bardziéj.
  Mniejsza guzy i plastry, to zapłata zbrodni.
  Większej kary, obelgi takowi są godni,
  Co w dzikim zaślepieniu występni i zdrożni,

  Rozum, który człowieka od bydlęcia rożni,
  Śmią za lada przyczyną przytępiać lub tracić.
  Jakiż zysk taką szkodę potrafi zapłacić?
  Jaka korzyść tak wielką utratę nadgrodzi?
  Zła to radość, mój bracie, po której żal chodzi.
  Ci, co się na takowe nie udają zbytki,
  Patrz, jakie swej trzeźwości odnoszą pożytki:
  Zdrowie czerstwe, myśl u nich wesoła i wolna,
  Moc i raźność niezwykła i do pracy zdolna,
  Majętność w dobrym stanie, gospodarstwo rządne,
  Dostatek na wydatki potrzebne, rozsądne.
  Te są wstrzemięźliwości zaszczyty, pobudki,
  Te są”. – „Bądź zdrów!” – „Gdzież idziesz?” – „Napiję się wódki”.

 58. JO said

  Ad. 57. Pan Ma racje. Sa Jednak Granice. Ta Granica jest Chrystus I Jego Matka.
  Bog I Matka Nasza, nie zgadzaja sie na Doktryne Boncowa.
  I Ja potepiam kazdy Zabojstwo, czy nawet Mord pojedynczego POLAKA na Ukraincu, czy Jego Rodzinie, jezeli takowy Byl.

  Zaden Jednak Polak nie robil tego. Doktryny Szatanskiej I nie zorganizowal sie w tej Idei .

  Ja rozumiem przyczyny. Potepiam JE I Ludzi, z powodu ktorych taka PUSTKA w sercach Ludzkich powstala.
  Ja rozumiem Odbicie Lustrzane Brata, ktory Ma swoja Rodzine, Zone, I Dzieci za Sanem.

  Jednak jest Granica, nia jest Chrystus a Doktryna I Dzialania z Ta Doktryna przekroczyly Granice.

  Chcesz Bracie sie Godzic, to odetnij sie od tej Doktryny jak I Ja odcina sie od swojej Masonskiej, co Stworzyla Przekleta RP II, PRZEKLETA!

  Wtedy gdy przekliniemy nasza Wraza Przeszlosc, do Stolu siadzmy. Daj Mi Bracie Swoja Corke dla Syna Mojego za Zone.
  Ja Tobie dam swoje Dziecko by Tobie Podziala dzieci.
  tak odkupimy Krzywdy I zasluzymy na Wybaczenie tych, co juz sa W Raju, co w Piekle to przekleci sa , traktumy iCh jak nasza Wspolna Wiara Kaze.

  Niech nasze dzieci I iCh dzieci beda odkupieniem za przeszlosc, po to by nie nosic przeklenstwa na kolejne Pokolenia.

  Wszystko Jednak zrobic trzeba w Chrystusie I Przez Chrystusa.
  to nie sa Moje widzimisie a Wymogiem Naszego Boga, Naszej Wspolnej Matki

  Tak Panie Romanie, choc Pana Nienawidze za Wiele, to Pana Kocham I to niweczy cala zlosc I NIENAWISC , zwykla Matematyka, Milosci Mam do Pana wiecej niz zlosci…
  Podlozem Jednak na Zycie Tylko jest I jak byl w przeszlosci, CHRYSUS

 59. Jan said

  Ad. 58 Pan JO
  „Niech nasze dzieci I iCh dzieci beda odkupieniem za przeszlosc, po to by nie nosic przeklenstwa na kolejne Pokolenia.”

  Dla jasności sprawy. Potepiajmy jak zawsze złe czyny niezależnie nawet od motywow popelnienia. To że winy przechodzą jakoś na dzieci wiem bo tak mnie uczono.
  Miałem taki przypadek spotykając u znajomych człowieka pod wpływem złego. Po jakimś czasie gospodarz domu zapytał jak to poznałem. Po jego słowach na tematy nieznane ludziom, zapytałem czy aby nie wie tego od szatana. Tak odpowiedział widziałem go, chociaż nic nie mówił jakoś mi to przekazał. I co się okazało. Ojciec jego był bardzo złym człowiekiem przeklinał księży i Kościół. A ten człowiek, syn z inspiracji demona, jak sam powiedział na jego polecenie podjął próbę samobójstwa. próbował popełnić samobójstwo.

  Tak jak na spowiedzi trzeba wyznać winy, pokutować wynagradzając za winy przodków, aby odwrócić gniew Boży. Tak to widzę jako prosty człowiek, nie sędzia.

 60. RomanK said

  Heheheheh JOjne…nie dziwie sie panskiemu paradoxowi:-))) mial babcie Ukrainke..tos i Rusin:-)))) i podniebienie sine:=-)))
  Tej:” milosci” to ja sie naogladal..oj naogladal..dawali sobie dzieci nawzajem…do chrztow trzymali…. a potem przy stole palcami jedli…. bo niewiasty noze i widelce chowaly:-)()))
  Panie Boydar..a zupelnie niechcacy podsunal mi pan ciekawy pomysl:-))))
  MYsle ze przydalo by sie wprowadzic takie Ekumeniczne nabozenstwo pod nazwa” Plakanje;;;po polsku Plakanie…..
  Kazdego miesiaca w cerkwiach i kosciolach odprawiac nabozenstwo polegajace na Pokutnej Liturgii i Wielkim Otwartym Publicznym Plakaniu…kazdy moze sobie przyjsc i poplakac….Cos- jak Droga Krzyzowa tylko…. ze zamiast Stacji wypominac miejsca i zbrodnie ….jakich dopuszczono sie dawno i calkiem niedawno i…oplakac ofiary….Proszac BOga o zmilowanie…

 61. JO said

  Ad.59. I Ja wiem cos o tym Panie Janie. A na sprawy Ukrainsko-Polskie tylko moze dac dokupienie Wspolna przyszlosc.

  Tak jak zabijano Mieszene Rodziny, tak trzeba teraz oddac JE Bogu, na jego Chwale.

  Ad.60. Romek, nie Babcie a Prababcie, SlowiCka z Domu.Po Rusku z „c” z kreseczka a po mezu Poplawska, z Rodziny od stuleci na Wolyniu. Wsie Ruskie chowaly iCh wnuki I Corke, Poki mogly. Jakas Dobra Dusza z UPOwskich band ze strachem ostrzegla, ze Szykuja sie Zabic iCh I kazdego, kto podejrzany bedzie o chowanie iCh. ONI uciekli w przebraniu Ruskiego Chlopa na Furmance w czasie pozogi w 44 Roku do LWOWA I Lublina perfekcyjnie mowiac po Rusku , odroznic iCh od Rusinow nie sposob. Moj Ojciec Ma wyglad Kozaka z KRWI I kosci. Ja po Mamie, z Bialoruska poszedlem z wygladu. Moj Ojciec Ma ciemna karnacje, duze wasy I Brode , Brunerem jest o kedziezawych wlosach gestych, jak z obrazow Kozak…choc mowia ze to po Poplawskim Dziadku, Ja PRABABCI nie Pamietam, na zdjeciach to Byla duza Kobieta juz strasza .
  Ja to poszedlem po Dziadku Wiktorze Spod Grodna.

  ———

  Smutne, ze nie Ma Woli wyparcia sie Zbrodni ze strony Ukrainskiej, potepienia ideologii Doncowa. Skonczy sie tym, ze PRL BIS nie bedzie, bo tylko razem mozna przezwyciezyc ZydoMasonow a wtedy Ukraine Los czeka jak PRL BIS I Gorszy …

  ——–
  Nadzieja w Bohu

 62. JO said

  Dymitr Poplawski, ha , taki byl Polak, ze az Dymitr
  Tak zrujnowac Swiat, taki Piekny Swiat tylko czlowiek potrafi…

 63. Boydar said

  Tak Panie Romanie, to babski sposób, ale i Matka Boska płakała, żeby odwrócić to na co już ludzkiej mądrości nie stało.

 64. marta15 said

  te straszne zbrodnie uswiadamilaja mi, ze w czlowieku moze faktycznie mieszkac najgorsze monstrum, ktore wypuszczone z uprzezy samego szatana moze zawstydzic swoim okrucienstwem.
  Do jakiego stopnia musi zostac wyprana dusza ludzka z wszelkiego sumienia, i wszelkiej przywoitosci aby dokonywac tak straszliwych zbrodni?? Jak mozna mieszac Boga do tych okrucienstw?? Bog jest milosierny, ale musi byc tez Sprawiedliwi, bo za te zbrodnie ci co je popelnili musza slono zaplacic. Jezeli nie zaplacili w tym zyciu ,to zaplaca w przyszlym.
  Mam nadzieje.

 65. marta15 said

  tu straszliwe , z piekla rodem warunki w wiezieniach w Polnocnje Korei.skora cierpnie jak to sie oglada. jak ktos nie wierzy w moc szatana, to po tym powinien uwierzyc.
  http://www.theblaze.com/stories/2013/03/22/a-terrifying-look-inside-the-nightmarish-world-of-north-koreas-prison-camps/

 66. JO said

  Ad. 64. I zaplaca iCh Dzieci. Juz Placa co widac po PRL BIS I Ukrainie..

 67. Boydar said

  Moja Mama zawsze mi mówiła – na początku każdej zbrodni jest głupota.

 68. marta15 said

  glupota i nienawisc. te dwie rzeczy sie lacza, ze czesto je trudno odroznic.

 69. Wandaluzja said

  Ja mam DOWÓD na tzw. Zbrodnie Ukraińskie. Naukowcy nazwali to Genocydem Sadystycznym, gdyż Polaków uśmiercano na około 350 Sposobów. To świadczy, że nie była to jakaś sztuka ludowa, ale szkoła KATOWSKA z Odessy. Poza tym, zanim żydowscy kaci przybyli na Wołyń, żeby uczyć Ukraińców, to praktykowali to na nieporównanie większą skalę na Polakach syberyjskich.
  Na Wołyniu była to Hitlerowsko-Stalinowska Konwencja Zwalczania Polskiergo Ruchu Niepodleglościowego, którą Szymon Wiesenthal z Adolfem Eichmannem przekształcili w Mossad, dla obsługi tajnych kont izraelskich, które miały przejąć światowy system bankowy.

 70. Boydar said

  „…praktykowali to na nieporównanie większą skalę na Polakach syberyjskich…”
  Proszę coś więcej, może być nawet do góry nogami i bez samogłosek. Do Pańskich tekstów napisałem prosty konwerter w C++.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: