Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Yagiel o Wolne tematy (24 – …
  Olo o Prawybory niedemokratyczne
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Gotowanie żywej żaby…
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  maksj o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Zielone ludziki
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Na tropach polskiej herezji

Posted by Marucha w dniu 2013-03-30 (Sobota)

Nie jest dobrze, gdy ludziom mylą się różne porządki. A już szczególnie źle, kiedy dochodzi do pomieszania idei politycznych z religijnymi spekulacjami. Niestety, w polskim przypadku zdarzyło się tak wtedy, gdy to po utracie przez I Rzeczpospolitą niepodległości, próbowano na różne sposoby wytłumaczyć sobie to historyczne zdarzenie o wyjątkowej wadze dla naszego narodowego życia. Kłopot wyniknął głównie z tego, iż niezwykle niechętnie, starając uporać się z tematem, poszukiwano we własnym kręgu, win, zaniedbań i przywar. Nic z tych rzeczy.

Gdyby ten kierunek ograniczył się wyłącznie do literatury, można by jakoś z tym żyć; lecz on przelał się do świadomości polskich elit, które w znakomitej większości nim zauroczone, dopuściły się szeregu błędów, skutkujących następnie kolejnymi narodowymi tragediami.

Wymieńmy je pokrótce. Najpierw powstanie kościuszkowskie; społecznie radykalne, zapatrzone w tezy francuskiej rewolucji roku 1789. Przyśpieszyło ono trzeci rozbiór Polski, likwidując w rzeczywistości naszą już skromną wtedy państwowość. Gdyby Rzeczpospolita w tej nadwątlonej postaci dotrwała do napoleońskich czasów, być może nasza pozycja na Kongresie Wiedeńskim byłaby inna.

Drugie w kolejności stoi powstanie z 1830 r. Jego konsekwencją stało się unicestwienie polskiego wojska, własnej administracji w tak zwanej Kongresówce, szeregu realnych swobód i możliwości rozwojowych.

Dalej idzie rewolta roku 1863. Ten obłędny wybuch zupełnie załamał nadzieje na dobrą dla Polaków koniunkturę. Totalna i bezprzykładna klęska, na każdym polu. Tymczasem, nawet teraz, odnotowujemy profesorskie głosy, że styczniowy zryw obnażył słabość i indolencję rosyjskiej armii. I choćby tylko po to było warto! Ciekawe stanowisko?!

Z kolei w XX wieku przywołajmy próbę wzniecenia antyrosyjskiej insurekcji u progu I wojny światowej. Obłędna, niepoważna i groźna. Zdecydowanie antypolska i proniemiecka. Nie ma co ukrywać. Jednak, tym razem, bez znaczącego odzewu. Dalszy przykład to powstanie warszawskie roku 1944.

Hekatomba zniszczeń narodowej duchowej oraz materialnej substancji. Już całkiem współcześnie obserwowaliśmy różne przedsięwzięcia, których celem była anarchizacja ruchu Solidarność, skierowanie szerokich rzesz do samobójczej walki z pojałtańskim porządkiem. Przewodził temu KOR; ale na szczęście naród słuchał wtedy swojego wielkiego nauczyciela i interrexa zarazem, prymasa Stefana Wyszyńskiego. To jemu należy się pomnik w każdym większym mieście. Jednak jak często u nas bywa, pamięć o nim bytuje gdzieś na obrzeżach ludzkiej świadomości, gdyż – co wiemy- gorsza moneta wypiera tę lepszą. No cóż. [Ale za to masę pomników ma inny Wielki Polak – admin]

W ten sam nurt wpisuje się także współczesna próba uczynienia z wielkiej tragedii smoleńskiej katastrofy, inspirowanego zamachu. Zamierzonego perfidnego działania o jasnym antypolskim przesłaniu. Ci, którzy tak tragicznie zginęli, zmarli – w domyśle – na ofiarniczym stosie. Koszmar i nawet niesmak. Groźne i wielce niebezpieczne zjawisko. Oczywiście nie umniejsza to słuszności spostrzeżenia, że do tego lotniczego wypadku doszło na skutek splotu wielu przyczyn, w tym szeregu niemałych zaniedbań i niesprawności ogniw państwowej struktury.

Jak jednak doprowadzono do zainfekowania politycznego życia Polaków tym nihilistycznym systemem pojęć? Nikt z badaczy nie ma wątpliwości, iż korzeni tych myśli należy poszukiwać w próbach syntezy chrześcijaństwa i nowożytnego judaizmu, z dawien dawna borykającego się z tęsknotą za politycznym Mesjaszem, który wyzwoli rozproszony naród, poprowadzi go do niebiańskiej Jerozolimy, by odbudować tam trzecią świątynię.

W granicach Polski szlacheckiej zrodził się żydowski mistyczny chasydyzm ze swoją wiarą w cudotwórców i cadyków. W osiemnastym wieku miało w Polsce miejsce przyjęcie chrztu przez zorganizowaną żydowską mesjanistyczną społeczność pod wodzą niejakiego Jakuba Franka, znaną jako frankiści. Próbował on dokonać syntezy żydowskiej ortodoksyjnej religii, kabały i katolicyzmu. Polscy literacko – polityczni wallenrodyści dziewiętnastego wieku, w większości byli propagatorami filosemityzmu – patrz Adam Mickiewicz. Szereg literaturoznawców przyjmuje tezę, iż i jego matka, a także i żona były z frankistowskich rodów.

Frankiści do dzisiaj są czynni oraz aktywni i niekoniecznie zatracili więzi z własną historią. Znane jest powiedzenie Franka, że jego trzoda winna wyznawać chrześcijaństwo w zachodniej wersji, ale żenić się mogą wyłącznie między sobą. Idąc tym tropem należy śmiało zakończyć ten wątek tekstu tezą, że nici tych arcyciekawych zjawisk wiodą nas do współczesności! Albowiem analogie z historycznymi wydarzeniami są nazbyt oczywiste. Mesjanizm polityczny jest bardzo wygodny.

Z klęsk czyni zwycięstwa, rozgrzesza polityczną słabość, a nawet głupotę. Czysty obskurantyzm. Pomieszany, na dodatek, z barokową ideologią sarmatyzmu, czyli wyjątkowością polskiej szlachty i jej państwa, będącego przedmurzem chrześcijaństwa, obrońcą Rzymu i Europy – jest tym bardziej szkodliwy.

Taki mesjanizm, znany też pod mianem prometeizmu, albo wallenrodyzmu to w świecie katolickiej Tradycji i dogmatów jawna herezja. Groźna oraz niebezpieczna, w równym stopniu, dla państwa, jak także i narodu. Jest to bowiem koncepcja zuchwała i obrazoburcza jednocześnie. Na miejsce Chrystusa podstawia się bowiem jakąś zdefiniowaną społecznie grupę (naród, klasę), dodając do tego chrześcijańską ornamentykę, język oraz pojęcia- czyli fasadę. Misją np. narodu już nie jest gromadna realizacja dobra wspólnego, ale jakaś obłąkańcza myśl o gremialnym samozniszczeniu.

Nie da się na koniec ukryć, iż obce polityczne siły, z przeróżnych powodów zainteresowane Polską, podsycając ów obłęd, same czerpiąc z tego niemałe polityczne korzyści. Tak to już bywa. Religijna herezja w połączeniu z polityczną utopią razem stanowią nadzwyczaj rewolucyjną mieszankę.

Antoni Koniuszewski
http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 245 do “Na tropach polskiej herezji”

 1. revers said

  cos za duzo co by bylo gdyby babcia miala wasa, a gdyby w Sarajewie nie zabito nastepcy tronu ksiecia Ferdynarda? nie bylo by I WS, tyle narodow naraz chcialo wolnosci w 1848 roku, w kontekscie tylko Unia i Bruksela z euro moze uratowac RP..

 2. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 3. Jan said

  ” Pomieszany, na dodatek, z barokową ideologią sarmatyzmu, czyli wyjątkowością polskiej szlachty ”

  Ciekawy i trafny w swym przesłaniu artykuł, nie powiem.
  Nie pasuje mi ten cytat. Należało odnieść się do magnaterii odpowiadającej roli dzisiejszych oligarchów. To oni dali fory Żydom. Lubomirski i Radziwiłł jako piersi poślubili żydówki. Żona ostatniego (szczątki) znajduje się w Nieświeskich podziemiach, w trumnie siedzącej. Przez swe parcie do władzy, wiążąc się z obcymi i lichwiarzami doprowadzili do upadku I Rzeczypospolitej To nie oni pomagali narodowi powstawać w trudnym okresie zaborów.
  Sarmatyzm co by nie mówić, był niechętny dla wszystkiego co obcyce. Utrzymywał i bronił przez wieki katolickiej Polski

 4. Psiemislavius said

  Re 3:
  Warto zauważyć, że obraz szlachty polskiej zdegenerowanej to czarna legenda o Sarmacji, która był uknuta przez wówczas naszych wrogów.

  Kościuszko był masonem i nienawidził Wiary katolickiej. Kto o tym teraz wie z Polaków?

 5. Odys Syn Laertesa said

  Reblogged this on Odys Syn Laertesa and commented:
  Świetny artykuł! Punktujący „bohaterszczyznę” w dośc odkryte „słabizny”, na które spora liczba osób mieniących się „autorytetami” zdaje się byc głucha i ślepa jak te chochoły z „Wesela”… Krotko! Żal dupę ściska „czerwonym patriotom” że ktoś może miec inne zdanie na temat powstań i patrzec na nie z innego punktu widzenia jak „mołojecka brawura i bohterszczyzna”… Bilans „korzyści i strat” mówi sam za siebie. Poza tym nikt nie deprecjonuje ofiary tych którzy krew swoją przelewali ze słowem Polska na ustach – Cześc ich pamięci! a hańba na ich nieodpowiedzialnych „wodzów”… KAŻDY fanatyzm jest straszną chorobą!… Odys

 6. Dictum said

  Wszystko to prawda, ale tak jak dla p. Odysa, dla mnie ci zwyczajni uczestnicy każdego zrywu, niezorientowani i nieświadomi poddawanej manipulacji są i pozostaną bohaterami. W końcu w wielu wypadkach wiedzieli, że idą na śmierć, ale szli – za Ojczyznę. I pamięć o nich należy pielęgnować pomimo dzisiejszej wiedzy, że wszystko było nie tylko na próżno, ale prowadziło do coraz większej zguby dla Polski.

 7. Jan said

  Ad.Panie Psiemislavus

  Dzięki za te słowa, całkowite poparcie. Serdecznie pozdrawiam

 8. Zenon K. said

  re.4 Degeneracja szlachty polskiej to fakt niezbity. Wynikała z „choroby ogólnej” organizmu państwowego. Łatwo to zauważyć w kampanii Jabłonowskiego przeciw Turkom, gdzie „nie kopija była zbyt ciężką, tylko serce zbyt lekkie”. W III wojnie północnej kilkadziesiąt chorągwi naszej pysznej jazdy nie była już w stanie pokonać ledwie 200(!) rajtarów szewdzkich na wynędzniałych szkapach.Tak wyglądała warstwa szlachecka w swoim wydaniu wojskowym na przełomie XVII i XVIII wieku. Ciekawe rzeczy pisał o naszej szlachcie Roman Dmowski.

 9. RomanK said

  No coz…po krytyce madrego textu widac co w kim siedzi:-))))
  Judeo-chrzescijanstwo to….Frankizm////
  Judaizm to mesjanizm…oczekiwanie na Mesjasza…narod Mesjasz, Zbioriowty Mesjasz, Misja Mesjaniztyczna,,,etc…
  Chrzescijanstwo to Uznanie Mesjasza w jezusie i wypelnenie Pism Jego Misja Odkupienia. Zadnych wspolnot….
  Kazdy Mesjanizm to Frankizmkabalizm- Katolicznictwo!
  Prosta cecha wyrozniajaca niech sie kazdy sam sklasyfikuje kim jest! Sekta Smolenska to czysty Frankizm!

 10. JO said

  Ad. 8. Panie Zenonie. Pan znow przeklamuje a dowodem sa Pana wlasne slowa.

  Sam Pan napisal , ze Rzeczpospolite trwila ” choroba ogolna ” . Ona Trawila caly Jeden Narod Rzeczpospolitej a nie tylko warstwe Rzadzaca, choc ona ponosi najwieksza wine, lecz dope…Dala…CCCC, mozna sie do niej tak jak Pan to brzydko robi jak mozna I analogicznie jechac po PRL BIS Lemingach.

  pan po prostu przesadza, przejaskrawia, Atomizuje co jest Pana Grzechem.

  zaprzeczajac sobie , pokazujac swoj Debilizm myslenia, cytuje Pan slowa Szlachcica….

 11. Jan said

  Ad.8
  Pan podaje przykłady kiedy górę brały wojska zaciężne a rola pospolitego ruszenia malała. Nie tak szybko, weżmy chociaż przykład walki szlachty ze znanego „potopu”.
  Były dni klęski, były i triumfów wojennych w zmaganiu z przeważającymi liczbami wojsk przeciwnika. Wielość wyczerpujących wojen, napływ protestantyzmu, pogoń za władzą magnatów i nieszczęśliwe elekcje pod dyktando obcych dopełniły dzieła spiskującej masonerii z udziałem żydostwa.
  Nie zapominajmy że Ustrój Katolickiej I Rzeczypospolitej stał kością w gardle mocarstwom ościennym.
  Szlachcic Dmowski to jeden z największych Polaków i niech Pan się nim nie podpiera.
  Szlachta co by nie mówić zostawiła dziedzictwo przywiązania Kościoła Katolickiego,miłości do Ojczyzny i ofiarności ,oraz poczucia honoru, którego tak dziś brakuje. Na sztandarach był – BÓG HONOR I OJCZYZNA
  Wspierała i kierowała walkami przeciw okupacji hitlerowskiej w ostatniej wojnie, zanim bolszewizm przystąpił do wyniszczenia.

  A co my zostawiamy następnym pokoleniom, jak one nas ocenią.

  Przy kielichu w niedużym gronie Oleksy powiedział kiedyś mniej więcej tak.
  W Polsce będzie bardzo żle. Na pytanie dlaczego to mówi odpowiedział. Bo nie ma już szlachty i nie ma komu dobrze rządzić. Czy nie miał chociaż trochę racji?

  Nie ma szlachty i nie ma powieści, wierszy, obrazów, kompozycji muzycznych budujących miłość do Ojczyzny.

 12. JO said

  ad.11. Szlachta JEST a sa nimi Wszyscy Tradycyjni Katolicy i to sa dzioecicami Rzeczpospolitej DZIS bez wzgledu na Pochodzenie a Wage Ducha. Zreszta zasze Duch Katolicki a nie geny Mialy decydowac, kto bedzie Rzadzil. Niestesty stalo sie inaczej o czym wspomina czesto Pan Roman K…choc piszac literami goryczy…

  Etos Rycerski – to Etos Wszystkich bez wzgledu Na Stan i to on ksztaltowal Szlachetnych, ktorzy mieli byc Szlachta.

  Ludzie zawodza – BOG NIGDY

  Odrodzi sie Kosciol Katolicki w Polsce to i odrodzi sie Prawdziwa i Jedyna Szlachta

 13. Rysio said

  Szlachta to ci co za mordę trzymali chłopów pańszczyźnianych.

  Ciekawe kto będzie chciał być tym chłopem?

 14. RomanK said

  Panie Janie…pan nei zpomina..ze to co dzis nazywamy szumnie rozbiorem Polski…bylo legalnym wolnym aktem woli Sejmu, senatu i abdykujacego krola Polski…przeglosowane..podpisane, zgodzone….jedynego protestujacego posla Rejtana pobito, opluto i zezwano od oszolomow….
  Miala byc elegancka Europa…jak Francja..elegancka , masonska…nowoczesna….kulturalna,,,europejska…

 15. Jan said

  Ad.13
  Panie Rysio teraz też jest „szlachta” podmieniona a my jesteśmy w gorszej jak chłopi pańszyżniani. Tamci mieli chociaż pracę.

 16. JO said

  Ad.13. To Byla Taka Szlachta co za morde trzymala jak I dzis w Zwiazku Szlachty czy Sejmie I Senacie czy Bankach, czy Sadach, Urzedach…etc,etc pozarzadych Organizacjach …taka to Byla Dzlachta I Kiedys.

  A Prawdziwa , to zascianki, Wsie , Kozactwo ( nie wszystkie bo I w nim bylo mnustwo ” Bankierow ” , zwykli I niezwykli Ksieza….

  ——–
  Trzeba wiedziec, ze czasy Rozbiorow Rzeczpospolitej to czasy Budowy Masonskiej Europy. TO BYLA REWOLUCJA W OD 100 lat rozjedzanej, ubezslawolnionej Polsce, zdegenerowanej, zepsutej TAKIMI samymi Intrygami jak Dzis PRL BIS czy LITWA czy probuje sie zrobic tak na Ukrainie I Signac Bialorusi.

  We Francji Masoneria , Robespierre ….szaleli a w Rzeczpospolitej SEJM Czteroletni Niemalze 100 Masonski.

  nazywajmy po imieniu a nie po Masonsku co sie wtedy dzialo.

 17. Jan said

  Ad.14 Panie Romanie.
  Nie zapominam oczywiście. To szeroki temat.Podobnie Sobór i zmiany były też wolnym aktem biskupów i papieża.Także akcesja do UE.
  Nie oto mi jednak chodzi. W dyskusji gajówkowej staram się (na pewno nie najlepiej) jakoś upominać o dobrą pamięć, czy to ofiar wołyńskich, czy szlachty .czy Krzyżowców, czy FSSPX – wobec uznanych opinii za pochopne czy jednostronne i krzywdzące.
  Z potrzeby serca i pamięci tych co odeszli przed nami.
  Dziękuję Panu za komentarz, jak też Pana wartościowe i mądre wpisy (przepraszam,poza zlośliwościami ).

  Zyczę Panu i najbliższym Błogosławionych Swiąt Wielkanocy i wszelkiego dobra na każdy dzień.

 18. Przecław said

  #14 RomanK
  gówno prawda, znacznie bardziej pasuje do tego stan wyższej konieczności. Nie takie numery robiły paplamenty w innych krajach i nie takie robią do dzisiaj.
  To dotyczyło z resztą tylko pierwszego rozbioru. Sejm grodzieński był na bagnetach rosyjskich a posłami marionetki, w 3cim żadnego nie było.
  Dość już tej zakłamanej żydo-masono-prusackiej czarnej legendy najlepszej dzierżawy Europy jaka kiedykolwiek była i najlepszego państwa Słowian, czarnej legendy, którą pan rozgłasza, Romanie.

 19. Jan said

  AD.16 Szanowny Panie JO

  „A Prawdziwa , to zascianki, Wsie , Kozactwo ( nie wszystkie bo I w nim bylo mnustwo ” Bankierow ” , zwykli I niezwykli Ksieza….”

  Dobrze Pan to widzi. Nigdy nie zgodzę się aby hurtem przypisywać winy, szczególnie szlachcie zaściankowej bardzo licznej na Podlasiu. Nikogo nie wykorzystywali pracowali na swych gospodarstwach często w gorszych warunkach jak chłopi.
  Jak byli zdrowi wystarczy zapozna się z wynikami wyborów w II Rrzeczypospolitej, na listy narodowo-katolickie.

  A czasy rozbiorów to konsekwencja zainfekowania jadem żydowskim. Przyjęła ich arystokracja i szczezła ze szczętem. Przyjął KK i zmarniał podobnie, no może jeszcze na dołach nie do końca.

  Co do Kozaków, smutnym faktem jest historyczna nieumiejętność wykorzystania ich dla sprawy polskiej. Ale to historia i wchodzenie w gdybanie.

 20. Moi przodkowie kozacy… Cóż, bywało z nimi różnie, lecz zawsze uważałem, iż winą dyplomacji, oraz słabości organizmu państwowego I RP było przeciągnięcie na naszą stronę tak małej części z nich. Mimo to w 1920 przyjechali walczyć po naszej stronie i zginęli pod wodzą generała Rozwadowskiego, na szczęście nie wszyscy by dziś kontynuować Związek Kozaków w Polsce, którego i ja jestem członkiem.

  A co do szlachty, to po prostu musimy ją odnowić i odbudować. Nie ma się tu nad czym zastanawiać, Panowie. Zacznijmy może od życia wedle zasad savoir-vivre. Więc kto pierwszy jako nowy szlachcic? Są chętni? A może widzicie jakichś kandydatów w np. ruchu patriotycznymi, którzy mogliby się podjąć tego zadania? Niestety, pan Bartyzel jest stary i chory już…

  Pozdrawiam

 21. marlog said

  Ad. 18. „Sejm grodzieński był na bagnetach rosyjskich a posłami marionetki, w 3cim żadnego nie było.”
  Skoro dla pOsłów własne życie było warte więcej niż los Rzeczypospolitej nie można nic zrobić.
  Najważniejsze, że było to zgodnie z przepisami, a trzeci rozbiór to oczywiście Polska nie musiała nic podpisywać, bo władzę w imieniu Rzeczypospolitej sprawował car – Król Polski…

 22. Jan said

  Ad.20
  „A co do szlachty, to po prostu musimy ją odnowić i odbudować. Nie ma się tu nad czym zastanawiać, Panowie. Zacznijmy może od życia wedle zasad savoir-vivre.”

  Tak jest.Nie szata zdobi człowieka ale jego czyny i szlachetne postępowanie.
  Trzeba w tym obojętnie od korzeni rodowych nawiązywać do chlubnej przeszłości i wzorców.

  Jakiś uczony Żyd, chyba Izaak Singer powiedział mądrze – nas można pokonać tylko moralnością.

 23. JO said

  Ad.19. Tak samo Zyli na Mazurach. Chaty Chlopskie nie roznily sie od Szlacheckich I czesto to Chlopi mieli wiecej Ziemi, wystarczy pojechac do Wsi Rawy, Olki, Boruty…I Porownac z chociazby Niesulowem. Chalupy z Dawnych czasow Stoja po dzis Dzien a na satellicie mozna Porownac Wielkosc Pol.

  To Przez Magnaterie zazydzona jak Przez I Dzisiejsza Wszystko.

  Kiedys Rycerstwo to nie Jedna Rodzina a wiele, ktore on Uosabial. Rycerz to Rod , Rodzina I przysilki. Przysilki Potem Zrobiono chlopstwem pansczyznianym Dzis genealogia pokazuje Pokrewienstwa .

  Na Mazowszu niewolnictwa nigdy nie bylo. W Rzecospolitej bylo tam, gdzie byl Zyd, jak I teraz…

  Relacje Rodzinne z Dworem I Wsia trwaly po Wieki mimo Panszczyzny, gdzie Zyd byl na powrozie…

  One przetrawaly od Relacji wczesnosredniowecznych…a moze I wczesniejszych…jako Tradycja.

 24. JO said

  …nie mowiac Ile to Luda z przysiulkow czy zasciankow poszlo w Kozaki…
  dzis tylko Badania Chaplogrup na to odpowiedza…

 25. Ad.22
  W takim razie polecam książki, blog i strony pana Krajskiego, specjalisty od savoir-vivre. Mnie to się nie raz paskiem od dziecka uczyło, ale częściej racjonalnymi słowami, że nie mogę w tym wieku inaczej jak w garnitury, fraki, surduty czy tym podobne rzeczy chodzić, ani że nie mogę jeść kanapek jak większość ludzi. Dla mnie łatwiej jest więc mając 17 lat uczyć się już szczegółów, samemu dobierać wzorce ubrań wedle kolorów czy materiałów, albo i przygotowywać menu na 13-daniowe posiłki. Starsze osoby bez wpojenia większości z tych rzeczy mogą mieć trudności, jeszcze wszystko da się zrobić, wystarczy odrobina zaparcia. Zachęcam Panów do tego. Skoro nie widzicie Panowie nikogo, kto by odbudował polską szlachtę to sami z siebie ją twórzcie.

  Ad.23

  Niewolnik w starożytnym Rzymie miał prawo zachować 10% wypracowanych środków, a my zachowujemy około 17%. Kiedy szlachcic zakładał nową wieś, jechał zawsze do miasta i ogłaszał na rynku, iż szuka chętnych. Zgłaszali się do niego głównie najmłodsi synowie kupców i rzemieślników, którym i tak by żaden majątek ze względu na starsze rodzeństwo nie przypadł. Te osoby budując wsie były zwolnione z odprowadzania jakichkolwiek środków w postaci pieniędzy bądź towarów na 20 lat, co biorąc pod uwagę średnią długość życia oznaczało mniej więcej tyle, iż jesteśmy zwolnieni z odrabiania pańszczyzny do końca życia. Większość szlachty np. na Mazowszu sama pracowała w swoim polu kiedy nie prowadzono działań zbrojnych, a feudalizm szybko w np. carskiej Rosji przekształcił się jak niewolnictwo w USA z dużych folwarków „niewolników” na małą grupkę służby i lokaja traktowanych jako członkowie rodziny. Ponad to przypominam, iż bodajże za panowania Zygmunta Augusta szlachta wymusiła na królo edykt, który zabraniał chłopkom noszenie złotej i srebrnej biżuterii, oraz drogich sukien, gdyż swoim bogactwem ośmieszały damy szlacheckie.

  Pozdrawiam

 26. Dictum said

  ad. 2
  Jakiś uczony Żyd, chyba Izaak Singer powiedział mądrze – nas można pokonać tylko moralnością.

  Pisarz Izaak Singer niejako ma rację, moralnością i prawością wszysto się pokona, tyle że nagroda, czyli zwycięstwo raczej nie będzie z tego świata. Bo na tym świecie to oni pokonują nas podstępem, oszustwem, grabieżą, a co gorsza sianiem zepsucia. Dziś młodzi pokonani są kompletnie – wyuzdanie, głupota, trywializm – wystarczy popatrzeć na jakikolwiek program TV.

 27. Dictum said

  poprzedni wpis oczywiście ad. 22.

 28. Jan said

  Ad.23
  Co by nie mówić, muszę potwierdzić co kiedyś powiedziałem. Ma Pan dobry zmysł i kierunek. Niepotrzebne tylko niekiedy wchodzi zapędy emocjonalne, proszę wybaczyć uwagę.

  Sporo się interesowałem dziejami szlachty podlaskiej i potwierdza się to co Pan napisał. Zydowina zawsze był dla nich parchem i oszustem.
  Żyli w jakiejś symbiozie z chłopami, mimo zachowywania swej odrębności, pochodzącej od czasów rycerskich.
  Król Kazimierz Jagiellończyk popełnił błąd z żydami, który srodze się zemścił. Podobnie też głupia tolerancja z przyjmowaniem przybłędów innowierców.

 29. JO said

  Kozaczyzne, Kijowszczyzne, Stepy bezkresne…to juz tam Ta Ziemia I ludy Przez Zydow Tureckich Byla tak pilnowana, by nigdy nie doszlo do wykorzystania tej sily Polski, NIGDY

  Zodomasoneria wiedziala, co by bylo, gdyby tamta czesc Polski Byla Spokojna, gdyby choc 20 lal bylo tam spokoju…

  Zydzi na Krymie czuwali…a I po stronie Kozaczyzny jako Popi czuwali….

 30. Zenon K. said

  re 11.
  Ale ja napisalem o wojskach zaciężnych-husarii i pancernych, a wiec przedstawicielach elity szlacheckiej, njsilniej zwiazanej z etosem własnej kasty. Zadaje Pan kłam m.in.Konstantemu Górskiemu-wybitnemu historykowi polskiej wojskowości i źródłom historycznym. Nie można odrzucać faktów, tylko dlatego, ze nie pasują do Pana własnych teorii.
  Nie moze Pan też zabronić mi „podpierania się Dmowskim”, bo jego dorobek jest tak samo moją, gburską własnościa, jak i pańską-arystokratyczną. Strasznie talmudyczna jest nichęć tutejszej arystokracji i jej apologetów do choćby słowa krytyki. Tymczasem polska szlachta nie tylko zasługuje słowo krytyki, ale wiekszość z niej zasługuje na potępienie. Proszę prześledzić historię społeczną biednej i głodnej Szwecji, gdzie arystokracja na czas usunęła się z areny dziejów. Przed tym małym narodem biednych lecz WOLNYCH chłopów drżało pół Europy, nie wyłączając Rzeczypospolitej i Rosji.Szlachta ukradła reszcie Polaków wszystko, w zamian nie dajac NIC. Poza kulturą, którą mieszkańcy miast i wsi musieli niejako sobie przywłaszczyć. Może to i surowa ocena, ale z dorobku państwa zawłaszczonego przez szlachtę, mamy do dzis niewiele poza strojem narodowym. Proszę się czasem zastanowić nad NEGATYWAMI spuścizny szlacheckiej. Jest ich niemało i szkodzą Polakom do dziś.

 31. JO said

  Ad.28. Uwazam, ze I w temacie Szlachty, Rycersta Historia powinna byc Napisana na NOWO .
  I znow musze przyznac, ze wiedze Wielka na ten temat Ma Pan Roman K. Zeby on tylko chcial, to by napisal.

  Szlachta Polska, Rycestwo te prawdziwe bylo Utwokrzone Przez Chrzescijanstwo, to Katolik Byl Rycerzem, a perwszym Wierzacy w Chrystusa Wojownik. To Jest Ta Szlachta odwieczna. Nam sie wmawia, ze to wojowie, Rody Wojow Poganskich na pstrykniecie staly sie Rycerstwem. Uwazam, ze to nieprawada. To byl Proces trwajacy lata. Elite Katolicka tworza Pokolenia.

  Ona zostala zbudowana Przez przyjmujace Wiare Spoleczenstwo a porzucajace Poganstwo. Rycerz byl personifikacka Danego Rodu, ktore na niego pracowalo. Trzeba niemalego Majatku I wielu slug by Wystawic Rycerza. Na to Pracowaly Rodziny cale.

  Potem weszla Polityka, ktora zdepolaryzowala spoleczenstwo, kto to Robil I kiedy, to kazdy sobie niech Dopowie.

  Depolaryzacja Panstwa to na Skale wieksza depolaryzacja dawna Rodzin, DZIELAC JE na Chlopow I Szlachte

  Szlachta odwieczna, to Ta z Chlopami spokrewnione, z nich wyszla z tych Rodzin.
  Szlachta Nowa, to tu tez Podzial po czasy Franksistow, to juz nie Polska a Wroga.

  Wrzucanie do jednego Worka to Emancypacja Zydow, kosztem Nas Polakow, ktorzy ubozeli, stawali sie bez ziemi, Chlopami .

  Szlachty Hjistoria to Ukryty Skrzetnie Temat, to z niej Zydzi dzis robia Kozla Ofiarnego, Sami przyjmujac. Tytuly , udajac Szlachte Zrujnowali Naza Ojczyzne I teraz Pluja, ze to Szlachty Wina.

  To tak jak dzis, to niby ” Sami Polacy ” wywolali Powstania , podpisali Rozbiory, Warszawskie Powstanie, Solidarnosc Rewolucje, Rzady PRL, PRL BIS, wejscie do Unii a Nawet teraz na Caly Swiat poszlo, ze Papiez Polak…, przeciez w Przyszlosci to na Polakow beda Pluc,ze wydaja zbrodniaza Papieza…

  Historia Szlachty jest inna, jak I Polski jest inna. Ona jest pogmatwana Zydami I trzeba Ja Odtalmudzic, Klamstwo Ujawnic.

  to Klamstwo o Szlachcie ktora Zydami Byla I Ta nasza, Rodzima I jej Historie I dramaty..

 32. JO said

  Rycerz Sredniowieczny = Ortodoksa-Katolik=Szlachta Odwieczna=szlachcic=szlachetnego Serca a nim tylko moze byc Tradycjonalista-Ortodoxa-Katolik

  Reszta to Szlachta Jerozolimska

 33. Przecław said

  #21 Marlog
  a co, teraz junia zabrała każdemu państwu niepodległość i żaden paplament nawet nie jęknął.
  Wtedy przynajmniej zanosiło się, że się to odwróci.

  Jak się pytałem Pana o czas i miejsce rzekomej dyskryminacji Ukraińców przez Polskę, to wykręcił się Pan poematem romantycznym i to autora z okresu gdy o „narodzie ukraińskim” nikt jeszcze nie słyszał. Bo tak naprawdę ten „naród” wymyślił czołowy UBEK monarchii austriackiej hrabia Franz Stadion.
  No ale Panu najwyrażniej „opłaca się” kontynuuować fikcję.

 34. Zenon K. said

  re 10
  Panie Jo! Kto odpowiada za upadek Polski w XVIII wieku?Chłop, panie Jo.Nikt inny, tylko chłop: Zbyt leniwy i mający „dług” w odrobku czasem idący w lata, z rozpaczy zarzynajacy własne konie, by odrabiać mniej pańszczyzny i mieć czas dla użytkowanej przez siebie ziemi. Głupi chłop był winny krzywicy u własnych dzieci, deformacji i debilizmu wynikajacych z niedożywienia. Winny pijany chłop, któremu żyd na szlacheckiej arendzie za wiedzą pana rozpijał dzieci okowitą od małego. Zawistny chłop, nie rozumiejacy, że gdyby sam gnał żonę i małe dzieci na pańskie, nie miałby pan szlachta przeszkody sprowadzić sobie z zagranicy jeszcze jedną kolaskę, jeszcze jedną pare pistoletów pojedynkowych, na jeszcze jedn funt korzennych przypraw i na kolejny zegar z angielskiej manufaktury, na jeszcze kilka beczek reńskiego i trochę wiecej gotówki na grę w karty? Winny był politycznie nieświadomy chłop, nie wiedzący jak dalece spadła cena „kreski” na sejmiku, czy elekcji. Winny chłop-oszust, daremnie po sądach szukajacy sprawiedliwości już nie za pańszczyznę, a za bydło ukradzione przez tych „przy karabeli”, pobierajacych prywatne cło od chłopów na publicznych drogach.
  To przez chłopów upadła Rzeczposplita Obojga Narodów: bo przy pierwszym podniesieniu pańszczyzny o dodatkowy dzień z łana, powinni pourywać szlachetnie urodzonym łby i nasikać im do szyi. Nie zrobili tego jednak i przez to Rzeczposplitą diabli wzięli.
  Cóż mogła szlachta przy takich niewolnikach, eufemistycznie zwanych „poddanymi”? Mogła jedynie opuscić spracowane ręce, pochylić głowy, osiwałe z troski o „wszystkie stany” i zgodzić się na rozbiory…

 35. RomanK said

  ad 33/ Amen!

 36. Rysio said

  re 33. Chciał to zmienić Universałem połanieckim, mason Kościuszko – ale było już za późno.

  😦

 37. Fran SA said

  Ad. 1
  Revers
  W Sarajewie to byla jawna prowokacja. Nie bylo najmniejszego powodu, zeby wypowiadac wojne Serbii. Wszystko inne (awantury arabskie, rozbicie Turcji, Mlodoturki i rozwalka imperium ottomanskiego, prowokacja z Ormianami, Lawrence of Arabia wywolujacy konflikty arabskie, bankierzy z Tesalonik, ktorzy finansowali i Ataturka i cala awanture na Bliskim Wschodzie) bylo juz przygotowane do zniszczenia Austro-Wegier, caratu i podboju Bliskiego Wschodu – potrzebna byla iskra zapalna.
  Zapalili ja w Sarajewie.

 38. JO said

  Ad. 34. Bardzo Podnosi mi cisnienie takie Glupie Pisanie Panie Zenonie K.

  Czy Pan Jest Konfidentem jakiejs Partii ?

  Moj Pradziad.., stracil wszystko z tego samego powodu, co bylo przyczyna biedy Chlopow-Rzadow Zydo-Masonerii takich samych Rzadow jak dzis I byl Szlachcicem, Takim Jednak jak obok Wloscianin . Synow Jego wzieto w Kamasze po Rozbiorach tak jak Wloscianina. Rodzina Zyla z Jalmuzny I Umierala na jalmuznie, bo dzieci byly wyslano na Wojne. Czy Pan Rozumie?

  Nie bylo Roznicy Pomiedzy chlopem a Szlachcicem tamtym czasie, tak jak nie Ma Roznicy DZIS ROZNICY POMIEDZY POZIOMEM ZYCIA LUDZI PO STUDIACH OD NAWET NIEYKSZTALCONYCH.

  Certyfikat Szlachectwa mozna bylo zabrac do uchdka . XVIII wiek to rozrywanie Kraju I Narodu jednego jako lupu dla Partyji czy Zydow Radziwillow, czy innych za ktorymi stala Kasa Zydow z Prus, Austrii, Szwecji, Francjii, Anglii, Rosjii, Turcjii, TOTALNIE Wszystkich, jak I dzis.

  Zwykly szlachetka jednakowoz cierpial jak Chlop Czlowieku a niejednokrotnie I gorzej bo z Tradycji czul odpowiedzialnosc za Los Rodziny , ktorego Chlopa traktowal jak swoja z powodu Tradycji do Naturalnego Ladu SpolecZnego, ktorego Zydzi – Masoni- skotumpowana Magnateria Gnebili.

  Coz tu do Pana Mowic. Pan Ma przed oczyma sytuacje Naszego Panstwa jak na Dloni, powturzona, ale Pan po Zydowsku Kija Woli wkladac I dzielic jak Kaczynski…

  Za Upadek Rzeczpospolitej Odpowiada Virus ! Ktory przyszedl od Gory a zaczal sie w Dniu Smierci ostatniego Jagiellona I Fatalna Polityka nierozumiejacych juz Polski Jego Nastepcow, splot wydarzen, ktory pociagna Atak kolejnych Virusow, ktore jak Na Dloni Pan Moze wyliczyc w czasie Potopu. Po nim te witusy juz nie odpuscily a Trawily organizm do czasow Rozbiorow a i do Dnia Dzisiejszego.

  Pan kope Ofiare Zenonie K , rozumujac falszywie, groznie, tak jak virusy zycza sobie by Pan Rozumial. Virusy, ktore maja inne spojrzenie czasu, kalkulacja na Setki lat w przod nakladajac okulary taki. Jak Pan by dokonywali analizy jednego czy kilku lat.

  Rozbawilo mnie stwierdzi nie takiego Zyda przed Kamerami do Polakow, ktory powiedzial, ze dzis jest trudno wyjasnic studentom jak zylo sie I studiowalo za czasow PRL …

  Oto Pana Profesorowie Zenonie, Pan Ma iCh Filozofie

  Nich Pan sobie uswiadomi, ze Magnat Kiedys to Jak Partia Dzis, za Ktorym stala Armia Zydow I Panstwa Oscienne. Tych Magnatow nie bylo za Wiele a Kazdy mial swojich poslow, biura, tubby propagandowe I wszedzie Zydow.

  Kosciol byl w Oplakanym stanie jak I dzis, czasy kontreformacji sie skonczyly, to Bylo ILUMINACKIE OSWIECENIE, gdzie bestia przygotowywala sie do SKOKU nad skokami REWOLUCJI w calej Europie

 39. Marucha said

  Re 34, 38:
  Za wiele racji jest we wpisie p. Zenona, aby go zbyć rzuceniem insynuacji o agenturalność na rzecz jakiejś partii.

 40. JO said

  Ad. 39. Pan sie Myli totalnie.

 41. JO said

  Lemingi w BRL BIS w odroznieniu od Bialorusinow, ktorzy rowniez sturacili Elite Mieli Wielkiego Polaka JPII I Mase Zydowska po Wojnie w Skali , ktora jest Tajemnica.

  My obwiniamy Lemingi , ale raczej Pokazujemy Wine iCh czynow, zaniechania, bo przynajmniej po mojej stronie Ja Rozumiem Proces NISZCZENIA Polakow, ktorych nazywamy Lemingami. Niestety ludzie w wiekszosci nie maja zdolnosci UMYSLOWO psychicznych takich jak Gajowy .

  Rzeczpospolita Stracila Dynastie w czasach , kiedy Swiat sie Zmienial niedopoznania. Z Malej Europy nagle Odkryto Ameryke I jej Bogactwa. To jak Rewolucja Przemyslowa.

  Bogu Dzieki na Wsvhodzie odradzalo sie Panstwo Moskiewskie, ale przynioslo zagrozenia od Samego Piotra Wielkiego , niestety!!! Jego Wielkich Glupot!!! , ktym bylo imanie sie z Masonami Angielskimi a wiec Niemieckimi-Pruskimi…za ktorymi Stali Zydzi..

  potop wyniszczyl Kraj, Wieden Dobil, I Nasze Krolestwo jak Matka oddala Zycie za Dzieci tak my wyprulismy sily Ratujac Europe, ktora nam Dokopala a nie sie odwdzieczyla…

  Tracilismy Elity na Wojnach I pieniadze, a rosly w sile Panstwa , ktore coraz bardziej Nas Korumpowaly a za nimi siatka przyszlych Rewolucjonistow.

  Nie zgadzam sie z Ocena Pana Zenona. Jest totalnie bledna, Niesprawiedliwa, Grozna, swiadczaca o braku Serca tego czlowieka, wyczucia, jakiejs sadystycznej satysfakcji z kopania niemalze Trupa zgwalconej Bogobojnej , Okradzionej, ktorej zabito i podtruto dzieci Kobiety z wrzaskiem ” Dziwka, Dziwka „!!

 42. Marucha said

  Re 41:
  Polska była najbardziej zaszlachconym krajem w Europie. Gdzie splunąć, tam szlachcic.
  Co to nam dało?

 43. Zenon K. said

  Re 38 Panie Jo. U schyłku swego panowania Lew Lechistanu wołał proroczo w Sejmie: „Jeszcze czterdzieści dni i Niniwe zniszczoną zostanie”. Kilka ledwie lat po ostanich naszych niesłychanych sukcesach i wielkich zdobyczach. Symptomy posuniętego rozkladu narodu szlacheckiego znajdzie Pan także już w pamiętnikach J.Ch.Paska. I nie tylko tam. O uszlachcaniu frankistów jeszcze nikomu się nie śniło. Oznacza to, że kasta, która sama wydzielia się z Narodu i stanęła ponad nim-sama sobie zgniła we własnym sosie, pociagając za sobą w przepaść i państwo i Naród. Nikt jej w tym znacząco nie pomagał. Reszta była konsekwencją upadku, a nie jego przyczyną.
  Dobrobyt państwa zawłaszczonego przez szlachtę nie był zależny od gospodarskich zdolności naszych karmazynów i innych „panow braci”.Od schyłku średniowiecza był wielki popyt nie tylko na polskie zboże.Bez polskich bogactw naturalnych Europa wojowaaby w XVI i XVII wieku najwyzej na palki i kamienie.Angielscy kmiotkowie u schylku wojny stuletniej gromili francuskich rycerzy z łuków z polskiego cisu, w całej elzbietańskiej i póxniejszej flocie angielskiej nie bylo innych masztów, jak z polskich świerków(las pod gdańskiem nazywał sie Masztownia; świerk – nie wystepujący w Albionie to w ichnim jezyku „sprus”-z nazwy można się dowiedziec skąd go importowno. Miała Polska monopol w Europie na saletre do wyrobu prochu, przełamany dopiero po znalezieniu tego surowca w holenerskich Indochinach. Na pniu sprzedawano w Gdańsku drewno,konopie na liny,smołę do uszczelniania okretów, pozyskiwane na miejscu żelazo, olkuski ołów i inne surowce o znaczeniu militarnym. Wraz z importem w/w. towarow z kolonii przez panstwa posiadające tereny zamorskie, nasza szlachta poczęła wyciskanie pieniędzy z upośledzonych stanów i zwiększyła niewolę poddanych. Ta tendencja narastała az do rozbiorów. Żydzi nie zniszczyliby Polski, gdyby istniały dla szlacheckiej większości jakies wartości poza własnym dobrobytem. Bez zielonego światła ze strony „Sarmatów” żydzi nie zdobyliby nigdy wpływu na losy państwa.
  To, co nam zostało jako spuścizna po „narodzie” szlacheckim, a co ma jakies znaczenie, to Trylogia Sienkiewicza. Przy jej pomocy mistrz Henryk ratował ducha narodowego, zniszczonego przez tę własnie szlachtę (twierdenie, że nacjonalizm pojawił się znikąd w XIX wieku to fałsz jajogłwych).
  Po co chce Pan ustanawiać jakąś współczesną wersję leniwej, pysznej i ograniczonej dziedzicznej elity? Mało poprzednia szkód narobiła?Jeszcze się nie otrząsnęliśmy jako Naród po kataklizmch spowodwanych przez szlachtę, a Pan już chce tworzyć kolejną? W obecnych warunkah nie zwyroniałaby ona w dwa stulecia, ale w dwa lata. Elity musza wyewoluować same i same się wybić na czoło. W każdych innych warunkach będą one sztuczne i zbedne a nawet-szkodliwe.
  Proszę oceniac szlachtę po owocach, a nie tworzyć z jej istnienia wartosci samej w sobie. Bilans zyskow i strat państwa szlacheckiego wyraża się wartoscią ujemną.
  Podnoszony przez Pana katolicyzm miejscowych „Sarmatów” to także w duzym stopniu MIT. Szlachta dała temu wyraz w okresie reformacji, zwyczajnie zdradzając wairę przodków: w XVI wieku w województwie krakowskiem prawie POŁOWA wsi było w rękach heretyckich, a ok.40 % należało tylko do kalwinów(herezja luterska mniej popularna była wsród szlachty-zabrakło w niej talmudycznego blogosławieństwa wobec nieogrniconego niczym bogacenia się). Kontrreformacja nie odniosła wiekszych sukcesów wśród szlachty, niz wsród upośledzonych stanów Rzeczypospolitej.

 44. Marucha said

  Re 43:
  Muszę przyznać, że pisze Pan przekonująco i ze znajomością rzeczy.
  Polacy nie lubią patrzeć w lustro. Wolą sobie wyobrażać, jacy są.

 45. Jack said

  Problemem Polakow sa zydzi. To oni sa przyczyna wszelkiego zla i nieszczescia jakie dotknelo Polakow.
  Zydzi maja plan jak Polakow zniszczyc i zmienic nasza swiadomosc. Robia to konsekwentnie od wiekow. Zaczelo sie od Chazarow, o ktorych autor artykulu wogole nie wspomina, a to bardzo wazne aby zrozumiec przyczyne naszej niedoli.
  Kto bil monete polskim krolom? Czyz nie zydzi?
  Statuty Kaliskie nadaly zydom wieksze prawa niz mieli Polacy.
  Zydzi to masoneria i tajne zwiazki. Rozbior Polski juz przygotowywal rozokrzyzowiec Samuel Hartlib (1600 – 1662) z Elblaga w Prusach Wschodnich.
  Wszystkie wazniejsze funkcje i stanowiska w Polsce zajmuja zydzi: dobrzy, zli, ateisci, katolicy, protestanci, komunisci, libertyni, antykomunisci, antylibertyni itd. Dla Polakow nie ma miejsca.
  Wiekszosc zydow rozumie jak ich swiat sie w Polsce kreci. Polacy nic nierozumieja. Hierarchia koscielna calkowicie zazydzona. Teatr, telewizja, szkolnictwo wszedzie zydzi.

 46. Fran SA said

  Mnie tylko zastanawia, dlaczego niektorzy wychwalajac szlachte pod niebiosa -traktuja te grupe jako monolit. I do tego nader szlachetny. Byli szlachcice i szlachetki. Szlachciurki i szlachcianki. W wielu przypadkach panie pilnowaly gospodarki i pedzily chlopow do roboty, a panowie szlachta po karczmach i zajazdach popijali zydowski samogon.
  Zawsze mielismy pelno Zaglobow i Skrzetuskich. Nawet rod Kurcewiczow podzielony byl na zbojow i rycerzy.
  I troche truizmem jest opowiadanie, ze to wylacznie szlachta polska przekazala wiare nastepnym pokoleniom.
  Przeciez mielismy znakomitych mieszczan i mielismy znakomite chlopstwo, ktore zachowalo wiare katolicka i przekazalo pokoleniom..
  Nie przesadzajmy z tak kastowoscia. Troche niesprawiedliwe wobec innych Polakow.

 47. JO said

  ad.44. Tu nikt sie nie obraza a oburza a to roznica. Jednostronne podejscie do tematu jest Zenujace zarowno dla Pana Zenona K jak i jego zwolennikow.

  Polska byla krajem na tle Europy do ktorego sciagali ludzie z Europy i to bynajmniej nie tylko by „zostac szlachcicem” Panie Gajowy ale by byc Chlopem.

  Takie Karygodne podejscie jak Pana Zenona K jest niesprawiedkiwe – przeczy Prawdzie a wiec Bogu i jest Antypolskie, antyKatolickie.

 48. JO said

  ad.45. Splot Wypadkow i uwiklanie sie w System Talmudyczny poczawszy od Elit – Krola , Sejmu, Magnaterii a potem to juz to co widzimy w PRL BIS w Tle Europejsko-Azjatyckiej sytuacji czesci Swiata jest przyczyna.

  Jak zawsze Upadek Elit, ktora mimo wszystko Cala Szlachta juz w 17 i 18 wieku NIE BYLA. Wloscianie jak i drednia i niezamozna Szlachta a wiec Niemalze Caly Narod popadl w problem z Powodu Elit. Majac wraze elity, ciezko jest „Produkowac” i postawic do Wladzy ZDROWE. To widac i dzis!!

  Cwaniaczek Zenon K, niech Pan Panie Zenonie sie pochwali swoimi sukcesami Dzis. Na kogo Pan Glosowal , tak od swego 18 roku Zycia prosze mi napisac.. Czekam

 49. JO said

  Prawde mowiac to dzieki Panu Przeclawowi, Wet 3 i trzeba powiedziec Panu Romanowi K z Tych Panow Wpisow wylania sie wyrazny Obraz Kleski Polski, Kleski Szalchty Rzeczpospolitej, ktora sie przeciez dzielila na Obozy i ten patriotyczny w tym, ten prawy.
  Zwalanie wszystkiego na cala szlachte jest SZALENSTWEM, ktore nigdy nie poprowadzi do wyjscia z impasu

 50. Kronikarz said

  Zenon K

  Wielkie podziękowania dla Pana za redagowanie własnych wypowiedzi mimo pustosłowia i głupawych wrzasków JO tutejszego !
  JO nie ma nic do powiedzenia w sensie treści na ten temat oraz nie potrafi nawet prostego zdania sklecić ale zasypuje nas swoimi śmieciami.
  Jak w Polsce można żyć, pracować, myśleć, skoro jesteśmy na każdym kroku zasypywani tego typu żydowskimi czy sarmackimi gnojkami.

  Wypowiedzi Pana Zenona K są tu czymś w rodzaju powiewu świeżego powiewu wiatru !

 51. Jack said

  re: 43
  „w XVI wieku w województwie krakowskiem prawie POŁOWA wsi było w rękach heretyckich, a ok.40 % należało tylko do kalwinów”
  Czy wlasciciele tych wsi nie byli kryptozydami?
  Potomkowie zydowskich kabalistow, ktorzy ongis wplyneli na katarow, mieli zwiazek z Lutrem i Kalwinem, a wplyw kabaly mozna sledzic u nich obu. To kabalisci natchneli Lutra do przybicia 95 tez na drzwiach kosciola w Wittenberdze, co bylo czescia rozmyslnego planu rozbicia jednosci chrzescijanstwa. Kalwin urodzil sie w zydowskiej rodzinie. Przewodzil w Genewie ruchowi protestanckiemu, ktorego francuscy rzecznicy wystepowali jako hugenoci, a ktory w Szkocji rozpowszechnil sie jako prezbiterianizm.
  Kalwin twierdzil ze jesli panstwem rzadzi bezboznik, kalwinista winien mu sie przeciwstawic i wzniecic rewolucje. Namawial do królobójstwa. Nauki Kalwina byly korzeniem purytanizmu w Anglii, ten zas byl korzeniem wszystkich rebelii, schizm i buntow.

 52. Kronikarz said

  47 – 48 – 49 – ten bełkot stanowi ilustrację pustosłowia, nieuctwa, głupoty, nachalności i nieumiejętności ani słuchania ani myślenia.
  Poszedłby się taki w ciszy pomodlić !

 53. Kronikarz said

  Jack 51

  Bardzo interesujące i syntetycznie powiedziane.
  Czy mógłby Pan rozwinąć rozdział o katarach…

 54. JO said

  ad.51. Mam nadzieje , ze ten argument troche przystopuje coniektorych…

 55. Kronikarz said

  ad 54 Sraczka słowna już przeszła, widzę oraz gratuluję.

 56. JO said

  ad.52.53. Niech gorzej niz Cham, taki zboczek, oblesne cos przestanie macic….
  Niech Pan mnie nawet nie probuje przepraszac.

 57. JO said

  Nowa Szlachta, ktora byla Kalwinistami w badaniach chaplogrup ma wykazane, ze jest pochodzenia J – Zydowskiego lub Chazarskiego.

  Badanie szlachty odwiecznej wykazuje przewaznie grupe R1a1a – slowianska grupe lub polska R1a1a1a

  Jest to dowod na przenikanie Zydostwa do Elit Wladzy w czasie..

 58. Kronikarz said

  56 „coniektorych”

  http://blendy.pl/pisownia-laczna-rozdzielna
  http://www.ekorekta24.pl/porady-jezykowe/18-pisownia/332-nie-z-imieslowami-razem-czy-osobno
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_b%C5%82%C4%99dy_j%C4%99zykowe

  Tym warto się zając, by nie szpecić ojczyzny polszczyzny, zamiast gadać od rzeczy; a potem się poduczyć i nauczyć się słuchać oraz myśleć.

 59. Cham Wiejski said

  Ad. 52:
  Pan JO w ogóle nie nadaje się do toczenia z nim dyskusji – chyba że jej przedmiotem są wyłącznie emocje, których nie można wartościować ani oceniać.
  „Ja to lubię i już” – „A ja tego nie lubię i tyle”.
  I tyle z nim dyskusji.

 60. Kronikarz said

  57 JO
  Język polski nie jest niemiecki, do stu tysięcy gromów, by ciągle i nieprzytomnie wstawiać toto „Zydostwa do Elit Wladzy” – tu można się poduczyć :
  http://www.sciaga.pl/tekst/50186-51-zasady_pisowni_malej_i_wielkiej_litery

 61. Rysio said

  Ja to lubię wolnorynkowy kapitalizm i już.

  A ja wszelkiego złodziejskiego socjalizmu nie lubię i tyle.

  😉

 62. Cham Wiejski said

  Ad 60:
  Pies trącał ortografię. Są ludzie ślepi na nią.
  Gorsza jest treść, a właściwie jej brak. Zamiast niej mamy chaotyczne brednie, wrzaski, obelgi, zupełna niezdolność zrozumienia czegokolwiek, brak wiedzy, nieodróżnianie fantazji od rzeczywistości. Aaaa. są nawet ekskomuniki!

 63. JO said

  ad.60. Kronikarz niech sie do mnie nie odzywa. Nich oglada napalony Obrazki , ktore wkleja w Gajowce.

 64. Cham Wiejski said

  Ad 63:
  Jak nietrudno spostrzec, jedyną osobą która się tu napala na obrazki i na nie reaguje, jest JO.

 65. Kronikarz said

  62 Użyteczny w gajowce i chyba chroniony pod tym względem, ten biedny JO stracił zmysły, kiedy się poczuł ważny i dlatego bredzi.

 66. Cham Wiejski said

  Specjalnie dla p. JO obrazek złej, uwodzicielskiej, satanistycznej kobiety.

  http://i1.ryjbuk.pl/c98eb786d65b310171e351929c2c6316be1185c3/kobieta-i-tatuaz-gif

 67. JO said

  Kronikazru, ty jestes w moich oczach spalony. Ja wiem , ze masz to w dupie, ale za wstawianie zdjec z posla/poslanki kroczem , golizna , takim oblesnym gestem ukazales swoja oblesna Dusze , z ktora ja nie chce miec NIC do czynienia. Nie ma Ciebie dla mnie na tym Forum, Jestes Powietrzem, Oblesniakiem. Przepraszales mnie wiele razy . Ty nie wiesz co to znaczy slowo Przepraszam. Za wytkniecie Tobie twojej oblesnosci dogryzasz mi i probujesz ponizyc przy kazdej okazji. Niegodny ty czlowieku.

  Nie ma ciebie tu dla mnie.Smrod powietrzny…nic wiecej..

 68. Marucha said

  Panie JO,
  Mnie naprawdę jest już coraz trudniej Pana bronić…

 69. Odek said

  # 45

  Typowa polska mentalnosc. Wszystkim nieszczesciom sa winni inni.

  Przyklad: „Kto bil monete polskim krolom? Czyz nie zydzi?”

  Sami bili bez pozwolenia? Chyba niemozliwe. Wiec kto im pozwolil?

  „Wiekszosc zydow rozumie jak ich swiat sie w Polsce kreci. Polacy nic nierozumieja”

  Kto temu winien? Tez inni?

  Dobrze ze choc p. ZenonK podaje smutne fakty.
  Wiekszosc woli czytac, prawic farmazony i przypisywac winy innym przy jednoczesnej checi by inni dali lub przyszli i zrobili za nich. I tak w kolko.
  Dopuki ludzie beda odmawiac przyjrzenia sie sobie w lustrze i trzezwej samokrytyki, doputy nic sie nie zmieni.

  # 46
  „Mnie tylko zastanawia, dlaczego niektorzy wychwalajac szlachte pod niebiosa – traktuja te grupe jako monolit.”

  Dlatego ze wyjatki i nietypowe jednostki nie charakteryzuja grupy i ich zachowania.

 70. Marucha said

  Re 69:
  “Mnie tylko zastanawia, dlaczego niektorzy wychwalajac szlachte pod niebiosa – traktuja te grupe jako monolit.”

  Dlatego ze wyjatki i nietypowe jednostki nie charakteryzuja grupy i ich zachowania.

  Tu chyba nie chodzi tylko o jednostki odstające od tłumu.

  Formalnie i prawnie nie istniało w Polsce rozróżnienie na szlachtę wyższą i niższą – ustrój demokracji szlacheckiej zrównał nominalnie w prawach wszystkich szlachetnie urodzonych. Z czasem jednak zaczęło się pojawiać coraz głębsze zróżnicowanie ekonomiczne, pojawiły się rody arystokratyczne, średnia szlachta i drobna szlachta o różnym statusie społecznym, czasem różniąca się od chłopstwa jedynie kultywowaniem rodowej tradycji.

 71. Baron Srul Radziwiłl said

  Nader Szanowne Proszepaństwo,
  W dzień tak uroczysty dla wszystkie nasze młodsze i mniej rozgarnięte bracia, ja składam im życzenia tego, co by sobie sami powinni życzyć, jakby mieli kiepełe. Dlaczego ja mam im tego nie życzyć? Ja im to mogę życzyć bez żadne ryzyko, bo ony nawet jakby kopalnie z czyste złoto znaleźli w Las Białowieszczański, to by ją sprzedali z wielkie straty.

 72. Fran SA said

  Ad. 71 Baron Srul Radziwil

  Nie znam polskiego jidisz, wiec moge tylko po swojemu pogratulowac: to najlepsza ocena naszej dzisiejszej dyskusji.

 73. JO said

  Tak jak po wymordowaniu 10 000 000 Polakow podczas II Wojny Swiatowej obnizylo szanse na zrozumienie co sie dzieje w Polsce i wyjscie z Impasu, tak proporcjomalnie ta sama ilosc Elity zginela podczas Potolu chociazby, co wyelimonowalo szanse na inny koniec Rzeczpospolitej.

  Panowie Tego nie rozumieja. Plujcie wiec jak Umiecie na Polske , Polakow, tacu Durnie ci polacy, zawsze pieknie Umieraja, hahaha, najlepsi to w sumie Chlopi a i ci w g Pana Zenona K zdebilacieli, zarzynali swoje konie by nie dac zarobic panu na kilka dubeltuwek…

  Polska to mit.

  Po co wg Polska

  Tego Narodu nie ma

  Nigdy nie bylo

  Nikt nie gilal procz przeciez Zydow

  och, czasem w Wielkopolsce wygrali powstanie a i tak Panstwo im podarowala Masoneria , by innych wykiwac…taki masonski ruch…

  etc, etc, etc

 74. JO said

  “Mnie tylko zastanawia, dlaczego niektorzy wychwalajac szlachte pod niebiosa – traktuja te grupe jako monolit.”

  I najlepsze jest to , ze tu sa tacy, ktorzy odczytuja, ze Szlachta byla w Gajowce Gdziekolwiek wychwalana pod Niebiosa….:))))

 75. Kronikarz said

  Jo mógłby się trochę pouczyć wg podanych i dać innym dojść do słowa zamiast ględzić bez sensu, bo co to znaczy na przykład w 73 ?

  Kon by się uśmiał a nie tylko Pan Baron !

 76. Zenon K. said

  re 75 podejrzewam, że nasz Baron S.Radziwiłł od lat bierze u Jo korepetycje z jidysz. Za weksel nieprotestowany.

 77. marlog said

  Ad.33 „Jak się pytałem Pana o czas i miejsce rzekomej dyskryminacji Ukraińców przez Polskę”,
  A ja odpowiedziałem, że pod carskim berłem Polakom było lepiej, niż Ukraińcom pod panowaniem polskim.
  A mimo to Polacy walczyli o niepodległość której nie dano Ukraińcom..Niektórzy Ukraińcy mówią o sobie Rusini,
  nazwa Ukrainiec jest powstała istotnie później..

 78. marlog said

  Ad.68 „Panie JO,
  Mnie naprawdę jest już coraz trudniej Pana bronić…”
  Ja bym chciał wiedzieć, dlaczego Pa JO nie używa języka polskiego?
  Przecież napisanie polskich liter dla Polaka nie powinno stanowić problemu…

 79. Rysio said

  re 68. ” Panie JO, Mnie naprawdę jest już coraz trudniej Pana bronić…”

  Zawsze się Gajowy może przerzucić na obronę Rysia.

  🙂 🙂 🙂

 80. JO said

  ad.78. Bo mowie w innym jezyku , prosze Pana a staram sie tu cos napisac po polsku pomiedzy wizja w glowke kosci udowej a nablonkiem pecheza moczowego majac dysleksje, dysgrafie i czesto Nadcisnienie z powodu takich porno zdjec jakie ostatnio wkleil pod moim adresem Kronikarz. Uzywam eyepada z niepolskimi literowkami, ktory poprawia mnie za kazdym razem jak napisze cos po polsku i wychodza z tego smiesznosci lub nonsensy czasem, co rzeczywiscie zbliza moje pismo do idish :))

  Poza tym, dziekuje za mnie bronienie. I czasem obrony potzrebuje.

 81. Przecław said

  Marlog.78
  „A ja odpowiedziałem, że pod carskim berłem Polakom było lepiej, niż Ukraińcom pod panowaniem polskim”

  …ooo tak ?

  To jak Pan wytłumaczy że za Katarzyny Wielikoj 400 tysięcy prawosławnych chłopów zbiegło z Rosji do………. wprost pod knut polskich panów, gdzie czekały ich straaaaaaaaaaaaaszne prześladowania i dyskryminacje, nie tylko z tytułu bycia chłopami, ale jeszcze dlatego, że byli Rusinami-Ukraińcami, a jakby i tego mało to dyz-unitami ???????????????????
  Doszło do tego, że Katarzyna Wielikaja, z domu Anhaldt Zerbst mu siała wprowadzić KARĘ ŚMIERCI za samo dyskutowanie pomysłu ucieczki spod władzy pana /prawosławnego/, a skoro to nie pomagało to musiała wspólnie z Prusami napaść na Polaskę, BO BY JEJ WSZYSCY CHŁOPI UCIEKLI do tej strasznej Rzeczpospolitej, która powyżej mądre głowy w rodzaju ZenonaK obświniły i obesrały . A uciekali w tym samym czasie do Polski także chłopi z PRUS spod władzy jaśnie oświeconych masonów – Fritzderykow, uciekali masowo, nawet całe wsie zwijały manatki uciekały do Polski.

 82. Przecław said

  Marlog, ZenonK
  Jak nie wierzycie Panowie, to proszę przeczytać monografię profesora UJ Władysława Serczyka „Katarzyna II”, dziwne że jej jeszcze nie znacie, bo miała ponad pół miliona nakładu. Serczyk na pewno nie przesadzał, bo pisał za PRLu, kiedy w przeciwieństwie do obecnych czasów, nie wolno było głosić czarnej legendy Rosji.

 83. marlog said

  80.”To jak Pan wytłumaczy że za Katarzyny Wielikoj 400 tysięcy prawosławnych chłopów zbiegło z Rosji do………. wprost pod knut polskich panów”,
  Kierunek zachodni był zawsze popularny nawet do dziś jest aktualny, bo przecież tysiące Polaków uciekają na zachód..
  Ja podałem poprzez porównanie, że Ukraińcom było gorzej pod polskim panowaniem niż Polakom pod rosyjskim..
  Mając na uwadze niszczenie języka , szkół, świątyń czy zmiana wyznania…
  Oczywiście każdy ma prawo do własnej oceny..

 84. marlog said

  Ad.79 „Uzywam eyepada z niepolskimi literowkami,”
  Jeżeli Pan jest poza granicami to oczywiście jest zrozumiałe..
  przepraszam..
  Wiem co to znaczy mieszkać za granicą i pisać po polsku…

 85. JO said

  Ukraina miala swoja Wolnosc jak i inne czesci Rzeczpospolitej, jak ziemia Mazowiecka, Wielkopolska, Pomorze-Prusy, Rus Czerwona czy ziemia Kijowska.

  Mowienie o dazeniu do „wolnosci” rusinow jest Klamstwem. Jakos za Jagiellonow nie slyszal Nikt o Wolnosci Rusinow…a kazdy nawet Chmielnicki Rzeczpospolita uwazam za Ojczyzne.

  Popchano jednak Masy Rewolucyjne Bardzo daleko. Krol mial Zlych doradcow, co zgodzili sie na Utworzenie jakiegos ala ksiestwa, Niezawislosci w desperacji przed Kolejna Rewolucja i te Desperackie ruchy podpalane Zydowskim Ogniem , ktos wskazuje jako dazenie i zekome prawa jakiegos Ukrainskiego Narodu do Panstwowosci. Szalenstwo, Klamstwo, Intryga…belkot zydowski…

 86. JO said

  ad.83. mieszkam poza Ojczyzna dlugie lata bez kontaktu codziennego z Polakami a tylko 2 lub 1 w roku kilka dni. Ja takie same deslektyczne bledy robie i w innym jezyku.
  O przepraszam, ja mam Kontakt poprzez Gajowke 🙂
  Dziekuje za wyrozumialosc. Poza DOMEM to psie zycie, ale choc Swiat Widze lepiej i Tych co kopiuja u nas na Rozkaz robiec „reformy” , niby sami od siebie…i bliskich moge ostrzec…
  Robie w mysl przyslowia „zlapal Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za Leb Trzyma” . Czasem mysle ile ja tak wytrzymam „Trzymac”. Dzieki Gajowce rowniez mam sily. Gajowy Robi z Gajowkowiczami Dobra Robote.
  Czasem Koty sie Drze w Gajowce rozmawiajac, ale to wszystkim na dobre wychodzi przewaznie…jak w Rodzinie 🙂

 87. marlog said

  Ad 86. „to wszystkim na dobre wychodzi przewaznie…jak w Rodzinie :)”
  Słuszna uwaga Panie JO..
  Wszelkie prowadzone dyskusje są potrzebne by wiedzę rozszerzyć..
  Ci co źle życzą Polsce nie trafią do Gajówki nigdy..
  pozdrawiam

 88. Zenon K. said

  Re 81
  Represje po powstaniu Pugaczowa.

 89. Jan said

  @
  Zenon K

  ”To przez chłopów upadła Rzeczposplita Obojga Narodów: bo przy pierwszym podniesieniu pańszczyzny o dodatkowy dzień z łana, powinni pourywać szlachetnie urodzonym łby i nasikać im do szyi.”

  Niezwykle głęboki w analizie upadku tekst. Gratuluję bystrości umysłowej w poszukiwaniu żródel upadku I Rzeczypospolitej.

  Nawet tym zdaniem zdradzasz się Pan jako duchowy potomek rezunów z czasu rabacji galicyjskiej.
  .
  Zaczynam przyznawać Panu rację,że . ci co zawsze bronili wolnosci, wiary i Ojczyzny zostali nikczemnie pozbawieni ziemi i pracy na swoim.
  Dopiero bolszewizm przyniósł oddech i szanse rozwoju. Po oczyszczeniu z szkodliwej szlachty, chłopi dopiero odzyskali szanse na wzięcie odpowiedzialności za Ojczyznę i pokazali i co potrafią odmiennie do zmitologizowanej bez jakiegokolwiek powodu szlachty.Weszli do milicji zomo i partii aby Polska była silniejsza i dostatniejsza.a im żyło się lepiej.

 90. Marucha said

  Re 89:
  Panie Janie, jeden emocjonalny zwrot z komentarza p. Zenona nie powinien Panu przesłaniać wymowy całości. A ta wymowa jest niestety w duzym stopniu prawdziwa.
  Pobożne życzenie, że caryca Katarzyna zadba o ich „szlacheckie wolności i przywileje” sprawiło, iż cała masa szlachty poparła rozbiory.

 91. Jan said

  Ad.90 Pan Gajowy.
  Dziękuję za odpowiedz i uwagi.
  Nie odmawiam w niczym racji tam gdzie ona faktycznie ona jest, nawet z trochę innego spojrzenia. Odniosłem się jedynie wobec tego co jakoś ”nie pasuje”.
  Co nie ukrywam kojarzy się min z wpajaną propagandą ideologiczną socjalizmu w okresie byłego PRL.Wszystkiemu winne ” pamieszcziki”.wyzyskiwacze.
  Rozpamiętywać upadek trzeba, ale bardziej pozytywnym jest pokazanie młodym sił w narodzie zdolnych do odrodzenia państwa po 123 latach niewoli, do podjęcia działań ku naprawie zanim przyszło unicestwienie.rozbiorami.
  Aby nie było analogii do nieustannej bezrefleksyjnej gloryfikacji przegranych powstań.

 92. JO said

  Ad. 90. Dziekuje. Tylko o to mi chodzilo.
  Ten mniejszy stopien wazy o calej Prawdzie. Ten wiekszy bez mniejszego , w Tylek niech sobie Pan Zenon Wlozy. Tak Podany wiekszy stopien jest Antypolski, Falszem, maceniem, Grozny, woda na Mlyn dla Masono-Zydow…

 93. Zenon K. said

  re 89 Skoro Polska nie otrząsnęła się po klęskach z winy „panów braci”, to o żadnym rozwoju i oddechu warstw przez szlachte upośledzonych nie może być mowy. Ale pewna poprawa nastąpiła. I to bardzo szybko-już kilkadziesiąt lat po tym jak demokracja szlachetków ogłosiła upadłość. Już jedno pokolenie od zniesienia pańszczyzny i niewolnictwa chłopów (poddaństwo to fałszywy termin, ponieważ niekiedy sprzedawano nie tylko zasiedlone wsie, czy folwarki, ale i osobno samych ludzi, co jest innym objawem skur#ysyństwa „wysoko urodzonych”) nastąpił bardzo silny rozwój kultury chłopskiej, wzrastał poziom oswiaty i ogólnego dobrobytu. W czasach hegemonii „urodzonych” złodziei i bandytów tendencja była odwrotna- warstwa chłopska pozbawiona była szans na JAKIKOLWIEK rozwój. Ale może się mylę 😀
  Co do bolszewizmu, to wy, piewcy „sarmatów” sami opieracie się na ksiżkach komuchów, takich jak Serczyk. I potomków szlachty nie brakowało wśród ubekow i ormowców. Problemem jest to, że ze szlacheckiego- w globalnym ujeciu GÓWNO WARTEGO- próchna próbujecie zrobic coś więcej, niż skansen. Dobrze wiecie, że to sprzeczne z polskim intresem narodowym, bo jak dwa a dwa to cztery wsród waszej”nowej elity” obrzezanych będzie jak wszy na brodzie rabina z Buczacza.
  Najgorsze jest to, że potomkowie „panów braci” przy pomocy bezkrytycznych lizusów jak Wy, tawariszcz Jan, usiłują zabierać głos i nie tylko żądać dla siebie szacunku za niewolnictwo, demokrację, ruinę i rozbiory, ale i oczekują przyznania im statusu „elity”.
  Szlachta była wyjatkowo gówniana pseudoelitą i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. W pierwszej bitwie pod Parkanami Jana III nie uratował żaden szlachcic- szlachta spierdoliła pierwsza, z husarią na czele. Uratował Sobieskiego prosty chłop, służący jako rajtar, oddając monarsze własnego konia, gdy Pałasz padł. Chwilę później bohaterski rajtar zginął, stając ścigającym krola Turkom na drodze. Szlachecka historiografia pomineła jego imię calkowitym milczeniem.Typowe. Z takich zmilczeń powstał mit o elitarności szlachty. Dragoni- ukochana, plebejska formacja Jana III-wyginęli w onej nieszczęsnej potrzebie niemal do ostatka-choć pod Parkanami rozpoczęli bój konno -tak jak husaria. Ale w przeciwieństwie do husarii mieli wiecej godności i honoru, więc bijąc się do upadłego dali czas królowi na rejteradę w ślad za polską „ELITĄ”.

 94. RomanK said

  Panie Janie..niech pan zaopatrzy sie w najstarszy polski podrecznki- poradnik rolniczy napisany w czasach krola Batorego , przez pana Anzelma Gostomskiego pt. Oeconomia abo Gospodarstwo….napisanej
  w okresie rozkwitu Rzeczypospolitej szlacheckiej i w okresie pelni szlacheckiej dyktatury, nazywanej tez przez niektorych szlachecka anarchia… czy zlotym wiekiem,,,,
  I z pismami Jezuity temu wspolczesnemu…. postaci calkowicie zapomnianej, acz w swoim czasie najwiekszemu w Europie logikowi i autorowi podrecznika Logica…….z publicystyka owczesna .Ks, Marcina Smigleckiego….

 95. Jan said

  Ad.53
  Panie Romanie dziękuję za życzliwe wskazanie do przeczytania ciekawych jak ufam pozycji książkowych.

  Każde niepowodzenie i klęska ma swe przyczyny, nie zawsze odczytane zgodnie z pełną prawdą o realiach. Z obiektywnym rozeznaniem sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Położenie geograficzne Polski jest bardzo istotne i nie powinno być pomijane. Na styku dwóch światów zachodniego i wschodniego.
  Waleczność, praca i dobra polityka Królestwa Polskiego razem z Litwą i Rusią doprowadziła do wysokiej pozycji I RP w Europie.
  Tak samo do bogactwa, udzielaliśmy pożyczek innym dworom królewskim, kwitł handel po odzyskaniu Gdańska. Husaria była swego czasu nie do pokonania. Uzbrojenie husarza na koszt własny równoważne było wartości 1-3 wsi. TO nie spadło z księżyca.

  Lud pracujący miast i wsi, po wyeliminowaniu elit arystokratycznych w Rosji nie stworzył nic nowego lepszego. Muszą być wszystkie warstwy społeczne w zorganizowanej hierarchicznej strukturze aby pasto mogło dobrze funkcjonować.

  Zapoznając się głębiej z przyczynami i skutkami ”potopu”, nie przychodziło by tak łatwo znajdować winowajcę .A było to dopiero pierwsze wielkie uderzenie spiskowców dla obalenia- zniszczenia Rzeczypospolitej. Kraj zniszczony, depopulacja, ruina gospodarcza – to też wina szlachty .

  Pan Zenon K podaje. ” Żydzi nie zniszczyliby Polski, gdyby istniały dla szlacheckiej większości jakies wartości poza własnym dobrobytem. Bez zielonego światła ze strony “Sarmatów” żydzi nie zdobyliby nigdy wpływu na losy państwa.”

  To są wywody niesprawiedliwe, złośliwe i szkodliwe dla młodych nieobeznanych z historią czytelników. Katolicka Polska, najdłużej trzymająca się wiary istniała tylko dlatego, że szlachta jak podaje Zenon K dbała tylko o siebie.
  .

 96. Jan said

  Pomyłka winno być ad 94 a nie ad 53

 97. akej said

  @ Marlog
  Pan wyraznie przypomina mi murzyna z Usraela z czasow gdy „walczyli” o rownouprawnienie! Jak otworzyl murzyn jadaczke, to nie mogl jej zamknac. Szkopul byl w tym, ze nie wiadomo bylo oczym ten murzyn mowil…

 98. Zenon K. said

  Re 95
  „To są wywody niesprawiedliwe, złośliwe i szkodliwe dla młodych nieobeznanych z historią czytelników. Katolicka Polska, najdłużej trzymająca się wiary istniała tylko dlatego, że szlachta jak podaje Zenon K dbała tylko o siebie”.
  Ja podałem tylko fakty. Co do mitu katolicyzmu szlachty już wskazłem, że prawda jest zupełnie inna. Czyż brakowało wśród sarmackiej „warstwy panów” lutrów i kalwinów? Czy szlachta władająca Polska nie tworzyła nowych sekt heretyków? Czy wśród szlachty brakowało zdrajców i kolaborantów w rodzju „braci polskich”? Czyż w szlacheckiej „anarchii konstytucyjnej” nie było równie silnej tolerancji dla słuckim pasem przepasanych bandytów, pedałów (typu Kazanowski) i innych zboczeńców; także złodziei, lichwiarzy (jak Nekanda-Trepka) i innych pospolitych i niepospolitych kanalii?
  Komu w katolickim kraju służyła tzw.”tolerancja religijna”? Może głównie innowierczym zdrajcom w rodzaju Janusza Radziwiłła?
  Czy władza wykonawcza „urodzonych” anarchistów równie gorliwie ścigała „urodzonych” przestępców jak tych plebejskich?
  Rzplita Obojga Narodów była tylko i wyłacznie nierówną unią uprzywilejowanych kast dwóch obcych sobie mentalnie, gospodarczo i ustrojowo państw, których drogi winny się były rozejść po Grunwaldzie.
  Jest Pan niestety całkowicie ślepy na wszelkie niedostatki ustroju szlacheckiego. To fanatyzm.

  Pisze Pan o waleczności ówczesnych polskich wojsk. To wojsko w latach chwały polskiego oreża w przytłaczajacej większości złożone było z pańszczyźnianych NIEWOLNIKÓW. W kawalerii szlachta nigdy nie przekraczała liczebnością 1/3 stanu. Im „poważniejszy znak”- tym pogardzanych plebejów było wiecej.
  W „autoramencie cudzoziemskim” jedynie oficerowie byli szlachta, a i to nieczęsto. Sobieski doskonale zdawał sobie sprawę z upadku szlachty- dlatego po upadku Kamieńca obronę Trembowli powierzył mieszczaninowi (przeciw któremu „szlachta” usiłowała podniesć bunt już na początku oblężenia i natychmiast poddać zamek Turkom-wspaniali z nich „obrońcy wiary”).Litościwy dowódca, zamiast zdrajcom zastrugać paliki-wsadził ich tylko do loszku. Trebowlę w zaciętych walkach obronili plebeje.
  Czego głównie patrzyła szlachta? By „porucznikostwo dawało intraty więcej, niż dobra wieś”. Potem w naszej jeździe pojawiła sie instytucja towarzyszy „przytomnych” i „sowitych”.W żadnej choragwi husarskiej i pancernej tych pierwszych nie było więcej jak kilku. Pozostali nie slużyli osobiście, wystawiając za siebie chłopskiego niewolnika(często starców, inwalidów, „element”) bez koni, broni itd. Liczebność chorągwi jazdy spadła do 3-4 oficerów( w tym nieletnich w wieku nawet kilku lat) i 7-20 pachołków z bronia paradną Taka choragiew brała znacznie wiecej pieniędzy, niż do 200 ludzi licząca kompania piechoty nowego typu z flintami skałkowymi z bagnetem, nowoczesnym sztabem, regulaminami służby itd.
  Szlacheckie choragwie jazdy potrafiły w XVIII w. uciekac bez walki przed kilkoma zbójami i hajdamakami. Nawet ich napady na tabory Cyganów nie zawsze kończyły się sukcesem.
  Prsze sobie odpowiedzieć(bo ja odpowiedź znam), kto był winny takiego stanu naszej armii:król, żydzi, chłopi, mieszczanie czy kto inny?
  a mi proszę napisać JAK ze szlacheckiego banana bedzie Pan strugał nowa elitę. I przede wszystkim po co.

 99. Jan said

  Ad.98
  ”Prsze sobie odpowiedzieć(bo ja odpowiedź znam), kto był winny takiego stanu naszej armii:król, żydzi, chłopi, mieszczanie czy kto inny?
  a mi proszę napisać JAK ze szlacheckiego banana bedzie Pan strugał nowa elitę. I przede wszystkim po co.”

  Po to aby czerpiąc z przeszłości przekazywać dla przyszłości wzór szlachetności. W oderwaniu od chlubnych wzorów z przeszłości, przyszłe pokolenia zatracą poczucie patriotyzmu. Po to aby BÓG HONOR I OJCZYZNA było wpisane na trwale w sercach młodych Polaków.

  Gdyby zechciał Pan pozbyć się tego co przebija przez treść wpisów, i ponownie psia raz przeczytał to co napisałem, nie byłoby bredzenia o moim fanatyżmie.
  Wskazanie czy zwrócenie uwagi na to co w dziejach było pozytywne i godne dalsze pamięci, nie oznacza ślepoty na to co było nie chwalebne.

 100. marlog said

  Ad.97
  „Pan wyraznie przypomina mi murzyna z Usraela z czasow gdy “walczyli” o rownouprawnienie! Jak otworzyl murzyn jadaczke, to nie mogl jej zamknac. Szkopul byl w tym, ze nie wiadomo bylo oczym ten murzyn mowil…”
  Ja odpowiedziałem na pytanie, skoro Pan nie zrozumiał pytania to i odpowiedzi pewnie również..
  Czemu Pan nie używa języka polskie w pisowni?
  Też za trudne ?

 101. Zenon K. said

  re 99
  To wszystko mozna zrobic bez przesądów stanowych i wogóle bez odwoływania się do szlachty. Proszę wziać do reki „słownik biograficzny”. bez trudu znajdzie Pan wystarczajaco duzo plebejów, by uczyc na licznych przykładach wszelkich cnót. Czego zatem nie mozna młodych Polaków nauczyc bez odwoływania sie do szlachty?
  Oprócz szlacheckiego folkloru-np.gwałcenia pańszczyźnianych niewolnic w stogach podczas żniw, czy kaleczenia bliźniego po pijaku w pojedynkach?
  A jaki ma Pan pomysł na nową-starą szlachecką elitę? Poprosze wiecej szczegółów, bo okrągłe zdania winy być uzupełnione konkretną treścią.

 102. Jan said

  Nowe j- starej szlacheckiej elity nie mam zamiaru tworzyć,po to też aby tacy jak Pan mogli spać spokojnie.
  Polecam każdemu to co wielcy Polacy nam zostawili – Jan Kochanowski, x.Piotr Skarga, Feliks Koneczny, H,Sienkiewicz,I.Kraszewski, Roman Dmowski, kardynał Wyszyński i wielu innych ,

 103. Zenon K. said

  re:102
  Akurat Dmowski był synem brukarza i swoje (nie wiem na ile prawdziwe,bo w jego dziełach się nie spotkałem z wyraźnym potwierdzeniem) szlacheckie pochodzenie miał w głębokiej …powadze 😉 może nawet się tego wstydził.
  Zachłyśnięty „kulturą” szlachecką całkowicie lekceważy Pan fakt, że ta kasta „anarchistyczno-kokonstytucyjnych” bandytów,leni i nierobów, by wydać plony o których Pan pisze, ukradła wszystko-dosłownie wszystko 10 razy liczniejszej reszcie Polaków.
  Co Pana zdaniem Polska zyskała na swoim „stanie szlacheckim”? I czy jest to dostateczną rekompensatą za niezliczone tragedie i dramaty, którymi nasz Naród uraczyła szlachta przez jej skrajny, sięgający Himalajów absurdu egoizm?

 104. JO said

  Ad. 103. O , Pan Madrala Zenon K. Myslalem o Panu Czytajac tekst Ksiazki, kiedy Krakow byl 3 Rzymem.
  Drogi Madralo, polecam Panu przeczytac te ksiazke, tam Pan znajdzie Odpowiedz jak Powstawalo Rycerstwo I Szlachta, jak powstawal porzadek naturalny spoleczny , z powodu jakiego Dramatu , pietna.

  Tak , ten porzadek zostal zaklocony, ale nie Przez Ogol, ktory Pan tak b pietnuje. Z Ksiazki tej dowiadujemy sie Czemu wprowadzono panszcyzne, ktorej wczesniej nie bylo…W Jakim celu Ja wprowadzono …a z pozniejszej Historii, ktora Pan tu Nas Uczy dowiadujemy sie jak szczytny zamiar Katolikow, Zydzi skierowali w Zla strone.

  Panie Pochopny, zanim Pan oskarzy, warto sie przygotowac dobrze do Sadu, bo wychodzi sie na Durnia z braku wiedzy to malo, z Powagi Zarzutow, jej SKALI jak W Pana Przypadku.

 105. JO said

  Ad. 103. Brutalu, a co Polska Zyskala dopuszcajac takich Heretykow do mozliwosci ukonczenia Studiow I Potem Glosowania w ” Demokracji „?

  Takie populistyczne teksty , wariackie glupiego pytania to Nie na Gajowki poziom Panie Zeninie K.

  Polska dzis to jak Stan Szlachecki Kiedys – ONI mieli mozliwosc Glosowania oraz posiadania Majatku .

  I co sie stalo z Ta Polska dzis , gdzie Chlop jak Pan Zenon K z Wielkopolski Rzadzi?

  Nie widzi Pan Anologii? Nie widzi Pan Ktetynizmu swoich zarzutow?

  Powiem Panu jaka jest Roznica spoleczenstwa Rzeczpospolitej w tym Chlopow a spoleczenstwa DZIS , kiedy Szlachty, czyli Elity juz nie Ma .

  Ta Elita Dala podstawy do Odrodzeniu sie Panstwa I Trwania Narodu Przy Chrystusie.

  Panstwo , gdzie Rzadzili Chlopi jak Pan, nie daje szans na Zadne przetrwanie, ani Panstwowosci ani Narodu…

  Ponial ROZNICE I co Dala Szlachta z reszta Narodu, ktory Pan tak Polaryzuje?

  Idz czlowieku stad, Herezje o Rzeczpospolitej to Herezje o Kosciele. pouczajacych tu nie potrzeba,

  wroci Ja sie douczy…

 106. Zenon K. said

  re 104 Uczy mnie Pan historii na postawie powieści? To żart? Poczytał już Pan o rycestwie polskim u Jana z Czarnkowa? Podajrzewam, że nadal nie.Ale z osla upartością będzie Pan wciskał ciemnotę o cnotach całego stanu rycerskiego. Kolejny raz namawiam do lektury źródeł: dowie sie Pan z nich, ze rycerstwo swój etos mialo ukryy między pośladkami. Zbrodnia, kłamstwo, przemoc, egoizm i pogarda to znak rozpznawczy stanu rycerskiego. Niech Pan się dalej podnieca powieściami. I modli o rozum.
  „Naturalny porządek” to miał Adam w raju, a nie średniowieczna Polska. Ciężko pojąć, że doczesnym swiatem rzadzi szatan?
  Obelgi prosze sobie wsadzic w swą rycerską dupę. I jako emigrant nie pouczać tych, którym cudze ciastko nie zastąpi własnego razowca.

 107. JO said

  Ad.106. Panie Zenonie, zmiluj sie Pan, Ja nie chce sie blaznic Pana Wyzywajac z nerwow jakie mi Pan stwarza swoim Pisaniem.

  Przeciez , ze Szlachta to tylko ludzie I ona miala w jakims swym procencie ludzi upadlych a I’m dalej tym gorzej.

  Jednak to Ona miala Ideal Rycerza Chrzscijanina, ktorego dzis spoleczenstwa juz nie maja.

  Z Elity Rycerkiej maly procent to Swolocze, acz na tyle silne, ze pociagnely ogol

  Pan w czambul stosuje rownarowke co do tego Stanu a to jest niedoprzyjecia.

  Pan Ma wiele racji, ale Pana przesada, jak Moja w Bluzganiu Pan czynia Pana wypowiedzi wrazymi.

  Zlotuj sie Pan!!

 108. JO said

  Szlachta to Personifikacaja Calego spoleczenstwa jak Krol. To ideal, to nasza Piekna Tradycja. Wsrod Szlachty byli I Kozacy, Rusini, Litwini, Wielkopolanie…

  Polske Tworzyl Kosciol Katolicki w tym Stany a psuli Ludzie.

  Wytykajmy Ludziom poszczegolnym a nie bluzgajmy ogolami, populizmami na Stan Szlachecki czy Stanowisko Krola.

  Wiekszosc Stanu Duchownego, to Szlachat.

  zaraz znajdzie sie taki, co bedzie na Ksiezy Tradycyjnie Katolickich Bluzgal Ogolem, w czambul…

 109. JO said

  Ad. 106. To taka Powiesc, jak Jasienicy Trylogia. Wole uczyc sie Historii z takich powiesci, jak Historykow Pokroju Michnika ( nie Pijac tym do Pana, Pan Ma wiedze I poziom Godny Nasladowania , ale Ta wiedza tez potrafi Pan z rownowagi czlowieka wyprowadzic..)

 110. Anna said

  O ile wpisy Pana Jana mozna czytac z przyjemnoscia to zlosc emaujaca z wypowiedzi Pana ZenonaK razi.
  Problem o jakim mowa nie dotyczy pochodzenia. Dobrze to oddaje powiedzenie: „Dajcie mi wladze……”
  Kiedys szlachta miala wladze. Po 45-tym nastapily rzady nie-szlachty wywindowanej do wladzy i preferowanej za pochodzenie w kazdy mozliwy sposob na zasadzie tzw. awansu spolecznego.
  Jakie mamy tego obecnie rezultaty?

  Mowiac o Polakach, a nie o V-tej kolumnie, problem dotyczy ludzkiego charakteru, stopnia rozumienia patriotyzmu i wspolnego interesu narodowego. Z czym u Polakow zawsze bylo krotko.

 111. Jan said

  Ad. 103

  ”Pan fakt, że ta kasta “anarchistyczno-kokonstytucyjnych” bandytów,leni i nierobów, by wydać plony o których Pan pisze, ukradła wszystko-dosłownie wszystko 10 razy liczniejszej reszcie Polaków.”

  Pan Roman Dmowski pochodził z drobnej szlachty podlaskiej z gniazda Dmochy

  Przebrała się miara polemizowania z maniakalnym przygłupem

  Powyższe słowa świadczą że jest jesteś chamie dokładnym pojebem, pomiotem z bękatra chazarsko- fornalskiego.
  Wara chamie od szalchty, której butów czyścić nie godnym jesteś.

 112. Jan said

  Ad.110
  Dziękuję Pani Anno i przepraszam za powyższe słowa inaczej już nie było można z tak nachalnym nienawistnym człowiekiem

 113. Zenon K. said

  Re:105 Zenek nie rządzi Polską, bo nie ma takich ambicji. Dlatego wziąl udzial w jednej kampanii wyborczej: liczył głosy, bo dobrze płacili. Zenek rządzi jedynie swoim biznesem, na który został skazany: ponieważ nie podzielał na studiach poglądow swoich wykładowców, nie dane mu było zrobić kariery naukowej. Nie miał też krewnych na stanowiskach, w przeciwieństwie do Jo. A nawet, gdyby miał i tak by z takich koneksji nie skorzytał, bo jest zbyt dumny na to.

 114. JO said

  Ad.113. Panie Zenonie, widzi Pan Ile Pan KRWI psuje?

  Po sie klucic. Prosze wtykac zbrodnie poszczegolnych ludzi szlacheckiego pochodzenia, jak I Chlopsliego czy Innego. Jednak o Stanach w ogole zle prosze nie mowic, PROCZ ZYDOW. Tu Pan Ma Wolna Reke. To ogolnie prosze jechac po nich ze siarka Ma byc Czuc a milo tylko o pojedynczych Zydach.

  Takie zasady sa Zgodne z Faktami przyzyciowo I Nikt zawalu Przez Pana nie dostanie a I w Pana kierunku Gromy nie beda lecialy.

  Stany Polskie to Decyzja Samego Boga, ona saSwiete. Grzeszni sa tylko w nich ludzie…

 115. Jan said

  Ad.106

  ” rycerstwo swój etos mialo ukryy między pośladkami. Zbrodnia, kłamstwo, przemoc, egoizm i pogarda to znak rozpznawczy stanu rycerskiego. ”

  Komentarz zbędny.

 116. Zenon K. said

  Re 111 Bękartem nie jestem-z urody jestem jak xero swego ojca. Moze chcesz coś jeszcze zasugerować na temat mojej matki, śmieciu? . Bo ja na temat twojej wypowiadać się nie zamierzam. Nie zniżę się się do twego żydowskiego poziomu.

 117. Zenon K. said

  re 114 Prawda i fakty psują Panu krew?

 118. Kronikarz said

  Zenonie K,

  Poważnych sporów z Jo prowadzić nie można, bo ten osobnik ideologia operuje a nie faktami, co ja nazywam nieuctwem albo żydostwem.

  Co do Pańskich ataków na stan szlachecki, to myślę, że w innym kontekście dyskusyjnym byłby Pan mniej radykalny choć trzeba przyznać, iż zewnętrzne manipulacje kiedyś szlachtą potem kmiotami ciężko się na losach Rzeczypospolitej odbiło. Ale to temat na inne forum, bo w Polsce oprócz jednych i drugich mamy narwanych wielu jak ten Jo, który zamiast trzymać się swojej roli woźnego chce sobie udowodnić, że jest tu gospodarzem.

  Jo wrzeszczy, wyzywa, przeklina jak furman, bo argumentów nie ma ; podziwiam Pana, Zenonie, jak też Pana Jana za możliwość utrzymywania się przy temacie, ale złość mnie bierze, jak widzę, kiedy ten narwany powoduje zamieszanie utrącając od dyskusji normalnych ludzi.

  To jak na sejmach i sejmikach kiedyś tego rodzaju grandziarzami było – ciągle nie rozumiem, dlaczego Gajowy pozwala Jo’wi na ten rozbój.

 119. RomanK said

  Pan Zenon K podaje. ” Żydzi nie zniszczyliby Polski, gdyby istniały dla szlacheckiej większości jakies wartości poza własnym dobrobytem. Bez zielonego światła ze strony “Sarmatów” żydzi nie zdobyliby nigdy wpływu na losy państwa.”

  i ma racje!
  Podany przezemnie autor Gospodarstwa…nie byl katolikiem ale kalwinem,,piastowal szereg waznych funkcji w Polsce z wojewoda wlacznie,,ale przeczytajkcie panowie i zobnaczycie co pisal i co radzil w stosunku do chlopow….jakze odbijak od tego kalwina..jezuita:-))))
  To sa swiadkowie epoki…
  Takich swiadectw jest zatrzesienie,,ale nikt ich ani nei uczy ani nei poleca jako lektur…w zamian wypisy..albo recenzje z filmow na temat.
  Dlaczego????,,ano glupimi sie rzadzi latwo:-)))))))glupi odstapi ziemie za cukierek i zloto za papierek:-))))

 120. JO said

  Ad. 119. Czym sie Rozni Kalwin Szlachcic od Judeolemnga w Polsce?

  Czym sie Rozni wybicie Elit Narodu Porozbiorowych ” Narodow ” , II RP, PRL smierc Elit I Wygnania, PRL BIS Elit I Wygnania

  Od Smiercie Elit w I Rzeczpospolitej?

  Panie Romanie, jak Rozpatrujemy Patrzac z Klapkami na Oczach, To Ja sie z Panami Zgadzam.

  Niedawno Jednak, Wczoraj, Gajowy wkleil Odezwe Pwenego Polaka, ktora nawoluje do Walki I Patrzenia na Owce Lemingli z wyrozumialoscia, przynajmniej na tn procent, ktory da sie dla Polski Odzyskac bo wie Pan Czemu?

  BO ONI SA POKRZYWDZONYMI, Przez oglupienie, smierc Elit Narodu, Rzez Elit…Talmud..

  Ile na Ukrainie Zginelo Chlopa ?
  10 000 000 to malo po 2 Wojnie?

  A Potop Ile zabral?

  ….z Rewolucja Chmielnickiego?

  Coz Patrzcie Panowie ” bez dystansu, z Klapkami na Oczach ” – wasze Wolne Prawo.
  Nie Dziwcie sie Jednak , ze sa Tacy, ktorzy Patrza Na Was Panowie Krzywym Okiem..

 121. JO said

  Ad. 119. Jeden Kalvin radzil Chlopow Los poprawic, ale drugi Kalwin Radziwil z innymi wywolal Wojne Domowa, sprowadzal Wroga, na ktorej Zydomasoneria zdobywala wladze….

  To nie tak….jak Pan sugeruje, to by bylo zbyt proste.

  Leppera tez mielismy I My…

 122. Marucha said

  Panie Zenonie K, Pan psuje krew ludziom wierzącym w piękne i bardzo podnoszące ducha mity. Panu tego nie wolno robić.
  Niektórzy psują mit Największego Polaka, Jana Pawła II – i też nie mają lekko w życiu.
  Są zwani nienawistnikami, antypolakami, hasbarą itd. itp.
  Takich ludzi przykro jest czytać.

  Bo widzi Pan, Polacy nienawidzą prawdy w oczy. Wolą, gdy się im pochlebia – nawet gdy pochlebstwa noszą wyraźne piętno ironii i szyderstwa.
  Typowy Polak, gdy mu Pan zwróci uwagę, że sąsiad go okrada – zwróci całą swoją nienawiść i agresję nie przeciwko złodziejowi, ale przeciwko Panu.

 123. Marucha said

  Re 109:
  A może najlepiej uczyć się z materiałów źródłowych? Po co zaraz Michnik?

 124. JO said

  ad.122. Panie Gajowy, ja wiem ze z uprzejmosci Gospodarza Pan musi wspierac Goscia, ale nie kosztem rozsadku , prosze…

  Uwaza, ze nie ma tu ani jednego rozmowcy, ktory nie zgadzalby sie z Wiekszoscia wpisow Pana Zenona K.

  Jednak ta niewielka jej czesc jest tym , czego Pan wydaje sie nie rozumie Patrzac na spoleczenstwo PRL BIS, choc czyny Pana Swiadcza calkowicie cos innego.

  I ja kiedys bylem Lemingiem Panie Gajowy.

  I wielu z tu rozmowcow dziadow bylo stanu szlacheckiego

  Jednak tak jak my walczymy jak i Pan, moze nieco niezdarniej Panie Gajowy, tak i nasi Dziadowie byli w podobnej sytuacji.

  Roznica pomiedzy Naszymi Dziadami a Pana Panie Gajowy i Zenona K Pokoleniem jest taka, ze Oni stracili Ojczyzne ale nie BOGA.

  Pana Pokolenie Gajowy wlacznie z Panem Traci Jedno i drugie…

  Przykro jest, ze Pan tego nie rozumie, choc jak sam Pan przyznal i Pan byl Entuzjasta JPII…dajac swoj „kamyczek” do sytuacji jaka mamy dzis.

  MOze, gdyby Zyl ktos z Pana Rodziny a Zginal wczesniej zabity,,,Pana Olsnienie byloby wczesniejsze i innych rowniez?

 125. JO said

  Przez Przez 600 lat istnienia Rzeczpospolitej , to panstwo roslo i mialo sie dobrze. To przeciez zasluga wszystkich w tym Wloscian ale i Wloscian Elit, ktorym byl stan Rycerski.
  Na jednego Rycerza pracowaly cale wsie, bo taka byla cena utrzymania Wojska

  Dzis na Dume wlasnego Narodu sie pluje. Zydzi mordowali wlasny Narod i jakos zaden Zyd na wlasny narod tak nie pluje.

  Zaprawde , my musimy wyginac, mimo hasla , ze na Ojczyzne i Polaka sie nie pluje…

  I co z tego Panie Gajowy, ze Pan wkleja teksty o patriotyzmie, kiedy druga reka Pan patrotyzm jakby niszczy?

 126. Marucha said

  Re 124:
  Wspieram p. Zenona K. wyłącznie ze względu na prawdę. Nawet, jeśli jest ukazana w sposób, być może, przesadny, nawet jeśli lustro jest trochę wykrzywione.
  I niestety, widzę tu totalny brak zrozumienia i poparcia dla p. Zenona, a zamiast tego obelgi ze strony osób, których bym o to nie podejrzewał.

  Powtarzam z całą mocą i przekonaniem: Polacy nie znoszą krytyki, żyją mitami i urojeniami, a pobożne życzenia biorą za rzeczywistość. A zarazem są niezwykle wyczuleni na to, że „za granicą się z nas śmieją”.
  Polacy to naród, który strzela do listonosza, że złe wieści przynosi.

  Polska to był kraj o wyjątkowo dużej liczbie szlachty. Gdzie splunąć, tam szlachcic.
  I co nam to dało?

 127. JO said

  I w mojej rodzinie jak tu juz bylo mowiono sa Wloscianie.

  Jako syn tych ludzi NIGDY na Stan Szlachecki tak nawt przez mysl mi nie przeszlo tak jechac…

  Ja rozumiem przewinienia poszczegolnych ludzi w kazdym ze stanow, nawet Grup, Rodow calych ale NIGDY NA CALE STANY do glowy nie przyszlo mi tak pluc…

 128. JO said

  ad.126. Panie Gajowy – PRAWDA NIGDY NIE oglada soe w „Krzywym Zwierciadle”.

  Napied…lanie totalne na CALY STAN SZLACHECKI jest NIEDOZAAKCEPTOWANIA!

  A Pan wspiera taka postawe i do tego powolujac sie na BOGA???

 129. Marucha said

  Re 128:
  Panie JO, w odróżnieniu od Pana, ja się nigdzie na Boga nie powołuję (niby gdzie???)

  Pan Zenon świetnie i ze znajomością rzeczy przedziurawił balonik. Gdyby nie skrajny egoizm tej warstwy społecznej i brak innych wartości, oprócz własnych interesów, Żydzi nie weszli by w Polskę, jak w masło.
  A co było najważniejszym interesem szlachty? ŻYĆ DOBRZE.Wszystko jedno jakim kosztem. Nawet utraty majątku.

  Szlachta to nie pan Michał Wołodyjowski czy Jan Skrzetuski. Szlachta to Jan Pasek – czytał ktoś jego pamiętniki?

 130. JO said

  Panu Romanowi K jestem wdzieczny za gorzka Prawde o ARENDZIE. Ja kiedys nie znalem tej smutnej historii. w ogole , za przekazaywanie wiedzy i jemu dziekuje.

  Pan Zenon K , pokazuje smutna historie za ktora odpowiedzialny Glownie jest szlachta…. To wiedza, na ktorej my musimy sie uczyc.

  Jednak w zadnym z tych dwoch przypadkow nie zgodze sie by potepic WSZYTKICH jako Caly Stan. Takie potepienie to szalenstwo, to samobojstwo.

  T kazdym narodzie jest Elita a wniej swolocze. Elita wyrasta z Calego Narodu i wiele z niej za NAROD GINIE a ginal przewaznie szlachetne jednostki.

  W Polsce my Mielismy Elite z ktorej winnismy byc Dumni, gdyz to Ona Walczyla. Czesto walczyla z Sukcesami, ktore 600 lat budowalo Krolestwo w dobrobycie. To ta elita upadajac wydala na Swiat Dzieci, ktore przekazaly nam jezyk i ojcow wiare do dnia dzisiejszego z ktorej mozemy czerpac wiele. To Ona Wybrala Boga i Starala sie go miec Panujacym, mimo ludzkich ulomnosc.

  Potepiajmy co zle, potepiajmy poszczegolnych ludzi, Rody w danym czasie, cale Grupy ale nie , na milosc Boska w czambul WSZYTKICH w calej rozciaglosci i to jak Pan Zenon K przez caly okres istnienia Panstwa- Krolestwa

 131. JO said

  ad.129. Szlachta to rowniez Swieci Narodu Polskiego, to Wyszynski, to Rawa, Majewski , Borucki co Zyli jak i chlop z pobliskiej wsi nie majac zadnej pomocy , procz wlasnych rak.

  Zydzi w wPolsce znalezli miejsce bo im sie je tworzylo, bo Krolestwo to bylo Katolickie. Tak, Moznowladstwo Uzylo Namietnosci Panow Magnaterii, weszlo w koligacje, zdobyli ich podstepem,

  ALE NIE CALY STAN SZLACHECKI

  i nie dzialali w oparciu o szlachty Idealy o by je zniszczyc, dzialali przeciwnie!!
  —————————————————————–

  Takim tokiem myslenia Panie Gajowy, To Po co Narod Polski, On caly Zawiodl, wiec po co on w ogole Panie Gajowy? Niech on Ginie, po co sie Pan wysila?

 132. JO said

  re . 129. Osobiscie dla mnie jak ktos powoluje sie na Prawde, to Ma na mysli BOGA. Tylko przez Chrystusa mozemy widziec Prawdziwy Obraz wszyskiego….

 133. Marucha said

  Re 132:
  Panie JO, niech Pan, proszę, nie wyjaśnia mi, co miałem na myśli.
  Ja dość rzadko powołuję się na Boga. Staram się nie nadużywać Jego imienia nadaremno.

 134. JO said

  Zrobmy Przerobke mala. Prosze przeczytac i odpowiedziec na pytanie Panie Gajowy. Prawda czy Falsz :

  Gdyby nie skrajny egoizm Polakow w II RP i PRL oraz PLR BIS i brak innych wartości, oprócz własnych interesów, Żydzi nie weszli by w Polskę, jak w masło.
  A co było najważniejszym interesem Polakow-Calego Narodu w tych Panstwach? ŻYĆ DOBRZE.Wszystko jedno jakim kosztem. Nawet utraty majątku.

  Czy to ZDANIE Powyzej moze byc uznane za Prawde?
  Panie Gajowy prosze odpowiedziec.

 135. Marucha said

  Ad 133:
  Nie, nie potępiamy całej szlachty, wszystkich jej przedstawicieli hurtem. Dała ona Polsce wielu wspaniałych mężów i niewiast.
  Trzeba tylko oddać każdemu sprawiedliwość i kłaść na obydwu szalkach wagi, co gdzie przynależy.

 136. Marucha said

  Re 134:
  Nie widzę sensu wypowiadania się na temat tej przeróbki. Inne czasy, inne okoliczności, inne układy polityczne.

 137. JO said

  ad.133. Ja nie robie tego co Pan mi zarzuca a wyjasniam swoj tok rozumowania. Chyba w rozmowie bazujemy na wspolnych definicjach slow a jak nie.., to wyjasniamy sobie roznice i ja to zrobilem. Za nadinterpretacje Pana slowa przepraszam. Wyjasnilem j. w.

 138. JO said

  ad.136. Calkowiecie przeciwnie – ANALOGIA bardzo Trafna. Mamy Demokracje i „wolne wybory” jak za dawnych czasow :). Tak jak kiedys Odpowiedzialnosc Rzadow teoretycznie spoczywala na szlachcie tak teraz na Calym Narodzie Polskim.

  Poza tym, Pan nie rozumie co oznacza slowo szlachta i co oznaczalo nim byc. Pan czyta suche pisma, ktore NIE przedstwaiaja obrazu Rzeczywistosci a Tworza je jedynie w Pana Glowie poprzez Pana Indywidualne spojrzenie przez Pryzmat czasow w ktorych Pan sie znajduje….oraz Propagande, w ktorej Pan zyl jako Dziecko i mlody chlopiec.

  Pana tok rozumowania wg mnie – malego dyslektycznego zuczka, jest obarczony bledem. No ale Zuczek racji miec nie moze…za maly i niesie gnoj…

  Zostanmy wiec przy swoim zdaniu, do porozumienia w tym temacie nie dojdziemy.

 139. JO said

  ad.135. Nie zauwazylem tego wpisu.
  Panie Gajowy, gdyby Pan nie potepial w Calosci Stanu Szlacheckiego, to by Pan ZABRONIL, tak , ZABRONIL pisac Panu Zenonowi K w sposob jaki Opisuje Caly stan Szlachecki. Pana zwroty jak w 129 „Gdyby nie skrajny egoizm tej warstwy społecznej i brak innych wartości, oprócz własnych interesów, Żydzi nie weszli by w Polskę, jak w masło.” – Pana slowom Zaprzeczaja.

  No chyba, ze zarzuci mi sie Schzofrenie jako dodatek do zarzutow dysgrafii a Pan Zenon K ma ulge w pisaniu jak Ja czy Pan Roman K. Wowczas powiedzmy , ze „zrozumiem” 🙂

 140. Marucha said

  Re 139:
  Nie, nie potępiam w czambuł całego stanu szlacheckiego, ale nie widzę powodów, aby zabraniać pisać prawdę o dużej jego części.

 141. Trochę mnie nie było, a tu taka ciekawa dyskusja… Aż nie mogę się powstrzymać i muszę do niej wtrącić swoje trzy grosze, gdyż emocje i inwektywy przysłoniły niektórym fakty, oraz rzeczowe argumenty.
  Podobno osądza Bóg i historia. Rzecz w tym, że tylko Bóg wie wszystko i może swoją mądrością ogarnąć zasadnicze problemy z uwzględnieniem każdego szczegółu. My nie możemy, nie jesteśmy w stanie osądzić wydarzeń historycznych aż tak dokładnie. Musimy być jednak otwarci i rozumieć, że za jednym błędem ciągną się kolejne. To jest jak domino – wystarczy jedna kostka, jeden mały element, a wszystko w końcu runie. Chyba, że ktoś w porę to zatrzyma… Lecz nikt tego nie zrobił.
  Winę za stan Polski ponoszą Żydzi? Tak. Ale kto tych Żydów wpuścił do Polski? Szlachta więc ponosi winę za stan Polski? Tak, ale czy chłop okradający swojego Pana ze srebrnych świeczników i traktujący folwark jako worek z bogactwami bez dna, tej winy już nie ponosi? Chociaż jego żona nosiła biżuterie i suknie lepsze niż te damy z dworu, przez co szlachta zabroniła w końcu żonom chłopów ośmieszania w ten sposób wyższej warstwy społecznej, to ten traktował swojego Pana jako przygłupa, którego można okradać i oszukiwać do woli. Za to szlachcic wiedząc o tym procederze nic sobie z tego nie robił i przymykał na to oko. Podobnie ma się III RP – państwo złe, państwo beee, ale o tym, że mamy dwa miliony fałszywych rencistów mało kto wspomina. Bo dobrze jest kiedy my się nakradniemy (nawet jeśli nie ma innego sposobu), a kiedy kradnie ktoś inny to jest już źle. Winę za taki, a nie inny stan rzeczy Rzeczpospolitej ponosił jej Naród. Naród ze swoimi przywarami i cechami, który nieleczenie stało się dla niego zabójcze. Przede wszystkim ciągłe oszukiwanie się, życie w świecie legend i mitów. Na drugim miejscu honor i odwaga, które dobrze wyglądają tylko w podręcznikach historii, jednak w rzeczywistości okazywały się tchórzliwym wianiem z pola. Byli w tym Narodzie ludzie uczciwi, ale zarówno wśród szlachty jak i chłopów byli złodzieje, zbóje, heretycy, oszuści, zdrajcy, sabotażyści, lenie, obiboki, łajzy i zwyczajne gnoje. Raz szlachcic miast wygonić Żyda ze wsi wpuszczał go i pozwalał mu rozpijać chłopstwo (co ma miejsce do dziś), a innym razem chłop okradał szlachcica, chociaż w pewnym momencie posiadał nawet więcej niż on i podrzynał gardła obrońcom miasta, aby wpuszczać okupanta i swojego przyszłego zabójcę. Jako Polacy z naszymi narodowymi przywarami jesteśmy po prostu słabi, słabi… Widać jednak, iż pomimo tych wad potrafiliśmy stworzyć Imperium. Jest tak, ponieważ jesteśmy jednocześnie Narodem cwanym, przedsiębiorczym i robotnym. W gruncie rzeczy prócz leni, mamy też masę ludzi, którzy potrafią tworzyć, myśleć i produkować. Prócz zdrajców i sabotażystów o koszernych rysach twarzy (no dobra, ja też mam nos nie teges i pewnie nie jeden raz jeszcze mnie przez niego albo i nazwisko nazwą żydem) mamy też ludzi odważnych, patriotów i katolików. Polska powstanie, kiedy pierwszy typ ludzi będzie tępiony, leczony, wyganiany i więziony, a drugi typ będzie miał przywileje i uzyska władzę. Potrzeba więc tylko zamiany.

  Pozdrawiam

 142. Jan said

  Ad.139 Panie JO
  Uznanie Panu wyrażam nie po raz pierwszy tutaj. Tym razem stanie dzielnie na reducie ,że tak powiem.
  Mogę co najmniej dwie strony przytoczyć błędów i innych negatywnych cech i postępków szlachty. To jednak nie upoważnia mnie aby jednostronnie z dziwną ekspresją złośliwości przedstawiane ciemne strony jakoś nie równoważyć zasługami i pozytywami, CO TROCHĘ STARAŁEM SIĘ CZYNIĆ.
  Tak nie można robić, to torowanie drogi do nihilizmu i anarchii następnych pokoleń pogardzających swą przeszłością.
  Plucie na zmarłych -rycerstwo stające do boju nie baczące na przeżycie , jest niegodne człowieka rozumnego.
  Nie jest mi znane uczucie zadowolenia ze słuchania pogardliwego nacechowanego złośliwością o przeszłości Ojczyzny.
  Nawet adwokat bierze w obronę mordercę na rozprawie sądowej.

  Krytykujemy zmiany posoborowe, utwierdzamy się w obronie wiary, znajdujemy uzasadnienie strasznej ofensywy piekła ale nikt normalny nie kieruje nienawiści do Bosko-ludzkiego KK. Tak samo Ojczyzna nasza mimo różnych wad i błędów jest i powinna być na właściwym miejscu w sercu Polaka. Różnie było, ja przynajmniej nie dokonuję nacechowanych nienawiścią osądów przodków..Ja chlubię się z jej przeszłości Polski, trudnej, bolesnej ale i bohaterskiej i szlachetnej. Każdy by chciał stabilnego niewzruszonego państwa, ale tak nigdzie ni było i ni będzie. Cesarstwo Rzymskie padło i mimo swej potęgi.
  100- lat walecznego i szlachetnego narodu wymaga szacunku dla przodków znanych z kronik i kart historii a także tych nieznanych z najniższych warstw społecznych.
  Sprawę żydów trzeba wiązać z Kazimierzem Wielkim, kolejno nadawanymi przywilejami królewskimi min. filosemickiego Kazimierza Jagiellończyka jak i innym posunięciom. Szlachta nie zapraszała i nie sprowadzała żydów do polski

  Nikomu nie sprawię tym przykrości, najlepiej będzie dać sobie spokój.
  Wiele dobra i odporności Panu JO życzę.

 143. Marucha said

  Re 142:
  Protestuję przeciwko utożsamianiu mojej Ojczyzny ze szlachtą.
  Protestuję przeciwko utożsamianiu zasłużonej krytyki szlachty z nienawiścią do Ojczyzny,

 144. Cham Wiejski said

  ad 142:
  Pan wyraża uznanie za jakość wpisów JO, czy za ich ilość?
  Bo jeśli za ilość – to pełna zgoda.

 145. Kronikarz said

  142 co w ten sposób chce Waść osiągnąć ?

 146. JO said

  ad.143. Nikt tu z nas NIGDY nie utozsamial stanu Szlacheckiego z Ojczyzna. Prosze nie Lapac za slowka. To niepotrzebne by sie bronic, chyba , ze tylko tyle w obronie zostalo.

  Zasluzona Krytyka Czesci Szlachty jest wskazana.

  Kosciol Katolicki to Nie tylko Watykan Panie Gajowy ale i Tradycjonalisci, choc sa i tacy, co twierdza , ze Watykan juz Szlachetny nie jest.. ufam , ze Pan Rozumie insynuacje

 147. Marucha said

  Re 146:
  Nikt tu z nas NIGDY nie utozsamial stanu Szlacheckiego z Ojczyzna.

  Czyżby?
  Proszę bardzo, oto cytat z p. Jana (#142):

  Nie jest mi znane uczucie zadowolenia ze słuchania pogardliwego nacechowanego złośliwością o przeszłości Ojczyzny. [Przecież mówiliśmy o szlachcie, a nie o Ojczyźnie, prawda?]

  Tak samo Ojczyzna nasza mimo różnych wad i błędów jest i powinna być na właściwym miejscu w sercu Polaka. [Jak rozumiem, kto krytykuje szlachtę, ten nie ma Ojczyzny na właściwym miejscu w swym sercu]

  Niech Pan sobie przeczyta „Pamiętniki pana Paska”.

 148. JO said

  ad.140. Nie w taki sposob Panie Gajowy. A jezeli juz, to prosze nie dziwic sie reakcji. Gdyby na Wloscian w Polsce ktos tak najechal tez zasluzyl by na reprymende.

  Nawet Kozakom i czerni oddajemy Sprawiedliwosc i klekamy przez Prawda , ktora Pan Roman K ujawnia.

  Szlachta nie stanowi wyjatku w naszej rozmowie ani w Krytyce ani w wychwalaniu.

  Tylko Prawda i nic wiecej.

  Robmy tak jak Gajowy potrafi najlepiej z nas.

 149. Marucha said

  Re 148:
  Właśnie, właśnie – oddajmy sprawiedliwość, zamiast lukrować i słodzić.
  Gdyby nasz spojrzenie na szlachtę było rozsądniejsze i bardziej obiektywne, nie były by potrzebne tak ostre filipiki, jak p. Zenona.

 150. JO said

  Panie Gajowy, tu musze ponazekac na Pana. Watek Rycerstwa, Szlachty, Ale I Wloscian poruszamy b czesto I za kazdym razem konczy sie identycznie- totalna Kleska, klutnia, Awantura , pyskowka, nerwami.

  Siwadczy to o tym, ze on w Gajowce jest podejmowany nieprofesjonalnie. Widac wyraznie Nasz brak wiedzy, podejscie b emocjonalne zamiast RACJONALNEGO.

  Emocje powoduja, ze zazwyczaj Generalizujemy, bez stosownej analizy przedmiotu.

  Szanowni Panstwo Wiedza, ze wloscianie mieli swoja Hierarchie tak Jasno Opisana w Powiesci ” Chlopi „.

  Wiemy, ze wsrod Szlachty panowalo Potezne rozwarstwienie, od chordaczkowej, po zagrodowa, srednia I Magnaterie I Krola, nie mowiac o Duchowienstwie w przwazajacej czesci ktorej Ono pochodzilo.

  Wreszcie Rody Szlacheckie I iCh Powiedziec mozna Krolestwa!

  Bez doglenbej Analizy tej zlozonosci, Latwo rzucac kalumnie na caly Ogol Szlachty, ktora roznila sie tez stparozytnoscia a wiec I spojrzeniem, rozumowaniem Patriotyzmu .

  Szlachta, to Okres Po Grunwaldzie, gdzie Rycerstwo zamienialo sie w Ziemian, wlascicieli Ziemskich, po prostu Rolnikow. Ja powiedzialbym mocniej, ze to Stan Powstaly po Smierci ostatniego Jagiellona, gdzie rozwarstwienie Fupinansowe przybierajo na Skale Celowej Depolaryzacji tego Stanu dajaca w konsekwencji Depolarycacje Narodu Rzeczpospolitej.

  Te niuanse Musimy Znac.
  Kto stal za poszczegolnymi Aktami Prawnymi.
  kto forsowal Arende
  kto zrywal sejmy

  Ja nie znam szczegolow. Pan Zenon winien JE znac I pokazywac Winowajcow, jak I dzis Pokazujemy na Mazwieckich, Stolcmanow, Michnikow, Wojtyllow, Kuroniow, ale I organizacje Pozarzadowe I Prtie, ktore I wowczas byly, I Mialy przemozny Wplyw na Destrukcje Panstwowosci, stagnacje, Upadek Kultury, Panstwa w tym Wojska, Przemyslu, Handlu.

  Pan, Panie Gajowy jak brzytwa tnie po czasach wspolczesnych ukazujac chora tkanke I virusa lub bakterie.

  Kiedys bylo tak samo. Roznica Byla taka, ze MY KIEDYS Mielismy wiecej Tradycjonalistow niz dzis I ONI byli w tym Szlachta. ONI Walczyli, Tworzyli, kreowali kolejne Pokolenia I tak jak dzis jestesmy My Zwalczani, tak I Tamta w Zachodnie Sarmacka Szlachta w odroznieniu od przekupnej Magnaterii I sprzedawczykow Byla noestety pobita, jak my Dzis Jestesmy pobici.

  Nauczmy w Gajowce uzywac sie slow. Mowmy Szlachta Jerozolimska ale nie Szlachta Rzeczpospolitej na mysli. dodawajmy jakies przymiotniki, okreslenia. Nawet Magnateria, tu ciezko sprawiedliwie uzyc, bo wsrod Magnatow rowniez sa Uczciwe Rody jak Zamoyscy, lub po prostu oszukane.

  Wrog Zawsze chowa sie za Plecami Ogolu, po to by liczujac ogol samemu uniknac Kary.

  Szukajmy go w Szczegole a chronmy, przewaznie skopany Ogol I wsrod ogulu Prawdziwych Bohaterow.

 151. Zenon K. said

  Re:149
  Ciężko wśród Polaków wywołać rzeczową dyskusję, jeśli się nie wali od razu z najcięższych dział.

 152. JO said

  Ad. 151. Pan Ma racje.
  Moze Jednak te tyrariere ciezkich dzial mniejmy za soba, bo ginal niewinni I starty sa wieksze od przewidzianych korzysci.

 153. JO said

  Rozgryzienie Srodowiska Szlachty Polskiej jest Rozgryzieniem Problemu w Naszym Narodzie.

  Szlachta to nie tylko Rodzina Szlachecka jak Szlachta Jerozolimska to Kreuje . To Scisly Zwiazek Rycerstwa z Wloscianinem, ktory zostal zbombardowany w ktoryms czasie Istnienia I Rzeczpospolitej. To Pierwsza Depolaryzacja, Krok do destrukcji Narodu I Panstwa.

  Warto to przesledzic. Odpowiemy sobie na putanie o sposob Nas rozbijania, sklocania, wskazemy Winnych I bedzie Latwiej rozumiec ! Znalezc Srodek na Wyjscie z tego Blednego Kola, Chocholego Tanca…

 154. Niech JO mi lepiej odpowie na 141

 155. JO said

  Byly czasy, gdzie Szlachectwo, Stan Rycerki byl osiagalny dla Wloscianina.
  Kiedys to ustawa zniesiono, kiedy to bylo I Kto?

  Byly czasy, by byc Stanu Rycerskiego, trzeba bylo miec mame I Tate tego Stanu. Kiedys to zniesiono ustawa I Wystarczylo miec Tate tylko, by wylegitymowac sie jako Zlachcic. Ta ustawa otworzyla Droge dla Zydowek…

  Kiedy I Kto?

  jest wiele pytan, wiec Nie genaralizujmy.

  Stan Rycerski wynaturzono, by Nas Zniszczyc.

  Sam w sobie ten Stan byl wynikiem wysilku Calego Narodu, Dawnych pokolen. Nie plujmy na niego a na ludzi, ktorzy go Niszczyli.

  Nie podcinajmy galezi….

 156. JO said

  Ad . 141.154. Zgadzam sie z Panem w 100 procentach.

  Dodam, juz Kiedys piszac o tym, ze My Zydow przyjelismy, bo Bylismy Katolikami. Dalismy Im wspolisyniec a ONI naduzyli Zaufania.

  Proces naduzycia Przez nich Zaufania, jest odpowiedzia na Katastrofe Naszej Ojczyzny ale I realnym Planem na naprawe.

 157. Marucha said

  Re 156:
  Dobrzy katolicy to by pogonili kota dzieciom Szatana, tak jak to robiły wszystkie inne nacje.

 158. Zenon K. said

  Re:150
  Panie Jo, zanim zacząłem wyłącznie generalizować, starałem się pisać o konkretach. .Jeśli piszę, że duch bojowy szlachty upadł przed końcem XVII wieku. Zdarzały się jeszcze „perełki” w rodzaju heroicznej bitwy pod Hodowem (proszę zerknąć choćby w nierzetelną Wikipedię), ale kampania Jabłonowskiego jest bardziej miarodajna, niż pojedyncza, wyjątkowa bitwa. Chrzanowski naprawdę zamknął w lochu zamierzającą bunt i zdradę szlachtę. Pozostał na murach z osiemdziesięciu żołnierzami piechoty, dwiema setkami chłopów i mieszczan oraz kilku armatkami przeciw 10.000 Turków. I zwyciężył.
  Nota bene został za to nobilitowany 😉
  Może mi Pan nie wierzyć, ale tam, gdzie bez miary krytykuje się szlachtę, równie bezkompromisowo występuję w jej obronie.

  Tymczasem proszę się napić melisy, a gdy zacznie działać, znależć w Wikiźródłach „Kronikę” Jana z Czarnkowa.Niestety są tam tylko tytuły interesujących nas rozdziałów, ale już tylko ich lektura nasunie wnioski, że jedynie jednostki spośród nobilów brały sobie do serca etos rycerski. W „Rocznikach „Długosza (dostępne w zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej), od strony 423 znajdzie Pan udelikatniony skrót „Kroniki” Jana z Czarnkowa. Zajmie góra kwadrans. Bardzo proszę sie zapoznać.
  Z szacunku do Prawdy.

 159. Zenon K. said

  W 158 w drugim zjadłem końcówkę: „to nie z powietrza”

 160. JO said

  AD. 157. Panu sie nieco cos zapomnialo Panie Gajowy.

  Przypomne, ze: W VIII wieku a wiec nie tak dawno od czasow Chrobrego , my Mielismy doczynienie z Krolestwem Chazarskim, ktore dobre 100 lat kradlo nasze dzieci, gwalcilo kobiety i budowalo Panstwo Chazarskie zabijajac nas lub sprzedajac do Azji, gdzie szerzyl sie machometanizm.
  My ich pokonalismy i Odziedziczylismy. My ich NIE wymordowalismy. Musielismy wiec cos z nimi zrobic. I zrobilismy….Zapewne w Europie bylismy znani jako Experci od Zydow 🙂

 161. JO said

  ad.158. „Niestety są tam tylko tytuły interesujących nas rozdziałów, ale już tylko ich lektura nasunie wnioski, że jedynie jednostki spośród nobilów brały sobie do serca etos rycerski. W “Rocznikach “Długosza (dostępne w zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej), od strony 423 znajdzie Pan udelikatniony skrót “Kroniki” Jana z Czarnkowa. Zajmie góra kwadrans. Bardzo proszę sie zapoznać.” Zenon K

  Panie Zenonie, niestety tylko jednostki sa urodzonymi Liderami. To one ciagnal cala OWCZARNIE. Jezli tym jednostkom przeszkadzaja Zmije, ktorych jest wiecej – nastepuje anarchia i upadek.

  Tak, my do siedemnastego Wieku mielismy silne Panstwo z Silnymi Jednostkami. Potem to sie skonczylo i Warto dochodzic jak.

  Dodam to co jest wiadome dla Katolikow ale napisze to, ze na ziemi Panem jest Ksiaze Ciemnosci, to on Wygrywa bitwy, choc Wojne przegra z kretesem.

  Nie dziwmy sie , ze na nasze Panstwo On Wyslal Wrogow. Oni maja nas Umacnic tylko a my Walczyc. Poznanie Wroga to sukces do zwyciestwa. Dzieki Panu poznamy slabe strony naszej przeszlosci, w koncu to byl po wielkiej Glorii – Wielki Upadek. NIe byl to upadek wylacznie nas a przed nami Henryk XVIII i Anglia, Szwecja, Prusy , choc za nasza zgoda co smuci, Francja, Wlochy. Jako Katolickie Panstwo , chyba upadlismy jedni z ostatnich, co wcale nie jest pocieszajace ale o czyms swiadczy. Uwazam, ze my upadlismy po ROSJI, ktora choc w Glorii to jednak Protestanckiej jak Szwecja ….

  Pana wiedza podana odpowiednio moze byc tu SKARBEM jak Pana Romana K, tylko zebyscie Panowie chcieli…

 162. Gość said

  Re pp.Jan i Anna.
  Zgadzam się z panią, odpowiedzi Pana Jana sąobiektywne i nadzwyczaj kulturalne, a „prawda” Pana Z.K nie jest tak bardzo jednoznaczna, gdyż nie każda krytyka jest prawdą, a nie każda odpowiedź na krytykę jest próbą obrony przed prawdą. Tak, jak kiedyś nasz gospodarz, Pan Marucha, wolę proste, ale obdarzone intuicją, choć źle napisane, słowa Pana Jo niż tę „niby” prawdę Pana Z.K. Wiem, że moje „wolenie” nikogo nie obchodzi, ale….
  Znam, znałam bezpośrednich świadków tamtej HISTORII i ich przekaz nijak przystaje do przekazu ZK (kiedyś nawet o tym pisałam, a odpowiedź dostałam od Pana Wet 3).

 163. Marucha said

  Re 160:
  Nie wiem, co Pan chciał przekazać. Że pobiliśmy Chazarów?
  Nie byłbym tego taki pewien, sądząc po III RP.

  Swoją drogą, skąd Pan czerpał wiedzę na temat wojen polsko-chazarskich?

 164. JO said

  Wowczas Polska nie nazywala sie Polska a ziemiami… i wladcami jak Lechici, Crakowie, Leszki, Popielidzi. Z Ksiazki , ktora tu juz cytowalem z 1831 roku…

 165. Marucha said

  Re 161:
  Tym razem bliżej mi do stanowiska p. Zenona K.
  Jest kompetentne, rzeczowe, oparte na faktach, a nie na fantazjach i wyobrażeniach.
  Nikt nie odbiera szlachcie zasług tam, gdzie były.
  Nie bądźmy Żydami, którzy za nic mają prawdę historyczną, adaptując ją do aktualnych potrzeb propagandy. Powinno nas być stać na spojrzenie się w lustro.

 166. JO said

  Tereny Rzeczpospolitej to byly tereny Zrzeszonych Wladcow. Ktolys z Leszkow mial 24 bodajrze synow, podzieli Panstwo na czesni i oddal je synom z jednym Glownym, w tym przypadku POPIELEM.

  Waneda- Wanda, miala podzielone Pantwo na „12” apostolow 🙂 , i to ona byla Wladczynia Calosci z pozycki Wawelu, ktorego byc moze nazwa jest od Wanedy ? Jej ziemie siegaly po Luzyce i Berlin…

 167. JO said

  ad.165. Stac nas Panie Gajowy, stac nas i nawet wybieramy Krysztalowe Lustro……..

 168. Jan said

  Ad/ 161
  Panie Gość

  Dziękuję za wpis. Jestem też wdzięczny Panu tym bardziej, że odnosi się w nim do Pana JO, podobnie do tego jak ja to widzę. Chociaż nieraz poplącze się to nigdy nie wykazuje złej woli albo zajadłej upartości. w błędzie a dąży do prawdy i jej broni.

  Wiedzy nie ignoruję, jednak międzyludzka wymiana myśli i poglądów wyrażana w swych własnych przemyśleniach w komentarzach na tym forum, ma często wartość większą od książkowej dla czytelników.
  Itaki mały kamyk do ogródka. Nie zawadzi większa wdzieczność Panu Bogu i NMP za lata opieki nad naszą Ojczyzną, dla tych co odeszli za trud, pracę i niedolę w której się znajdowali zamiast nieustającego rewidowania wg dzisiejszej rzeczywistości i oskarżania. Ci co byli bogatsi umieli dzielić się min. fudndując Kościoły, płaceniem podatku pogłownego, czy w latach dwudziestych wspomagając reformy Grabskiego. Nawet nie tak dawno miałem dane usłyszeć bardzo pozytywne opinie o byłych posiadaczach ziemskich z ust ludzi, których ojcowie lub dziadowie należeli do służb folwarcznych.

  Z góry przepraszam wszystkich czytelników za wypowiedziane w emocjach zbyt ostre słowa pod adresem Pana Zenona K. jak i jego samego. Chociaż sam to sprowokował epatując kolejnymi seriami niegodziwych określeń.

 169. Marucha said

  Re 168:
  Panie Janie, mam nadzieję, że nie ceni Pan najbardziej tych przemyśleń, które są oparte na niewiedzy? To właśnie wiedza, a nie fantazje, ma być podstawą do posiadania własnych poglądów. Nie widzę innej możliwości, może z wyjątkiem wizjonerów i jasnowidzów.

 170. JO said

  ad.169. Czy Pan uwaza, ze swoje poglady wyrabiam na Fantazji Panie Gajowy? Gdyby tak bylo, czy bylbym Gosciem Gajowki? Za slabo Pan ceni swoja Gajowke Panie Gajowy w tym siebie.

  Często tak bywa. Poza tym nierzadko miesza Pan przeszłość z teraźniejszościa, a ideały z rzeczywistością.
  Admin

 171. JO said

  ad.168. Panie Janie, dziekuje za Obrone Prawdy, slowa w moim kierunku, choc Prawda zawsze a szczegolnie w tych czasach jest Kopana. Przykro mi , ze sposob moich wypowiedzi jest nie na poziom Gajowki i tym narazilem i Pana. Licze, ze nadrabiam ogolna wiedza i z Laski Pana Boga dobra intuicja bioraca sie z Wiary. Pan to widzi, co dodaje mi otuchy , ze i inni to moga widziec.
  ad.162. Dziekuje.

 172. Marucha said

  Re 171:
  Panu chodzi o prawdę – czy o postawienie na swoim, panie JO?
  Niech Pan nie odpowiada. Niech Pan się zastanowi.

 173. Skoc said

  # 126
  Cytat: „Powtarzam z całą mocą i przekonaniem: Polacy nie znoszą krytyki, żyją mitami i urojeniami, a pobożne życzenia biorą za rzeczywistość. A zarazem są niezwykle wyczuleni na to, że “za granicą się z nas śmieją”.

  Nie tylko Polacy nie znosza krytyki, ale ludzie.

  O historycznym kompleksie nizszosci pisano wieki temu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

  O madrosci? „Woda sodowa i woda sodowa. Co glowa to rozum, co rozum to glowa”.

  O polskim realizmie: „Miloscia plona do abstraktow i szczerze nienawidza faktow. Fakty teoriom bowiem przecza, a to jest karygodna rzecza.”

  …………….itd.

  Cytat: „Pan Zenon K , pokazuje smutna historie za ktora odpowiedzialny Glownie jest szlachta…. To wiedza, na ktorej my musimy sie uczyc.”

  To co mamy przed oczami do nauki wystarczy w zupelnosci i jest najaktualniejsze.
  Najlepsza nauka byloby spojrzenie na siebie, ale tego poza jednym wpisem (na przeszlo 160!!!!) nikt nie mial odwagi zrobic lacznie z Gospodarzem.
  To jest typowe polskie bezstronne podejscie do rzeczy : -)

  Zamiast tego mamy: „Protestuję przeciwko utożsamianiu mojej Ojczyzny ze szlachtą.”
  Czyli – „Wypierala sie zaba blota?

  Pochodzenie jest bez znaczenia. Rozni ludzie sa wszedzie.
  Ciezkie zarzuty nalezy stawiac konkretnym osobom za konkretne czyny. Odpowiedzialosci zbiorowej nie uprawiajmy.

  Nastepne retoryczne pytanie gospodarza:
  „Polska to był kraj o wyjątkowo dużej liczbie szlachty. Gdzie splunąć, tam szlachcic. I co nam to dało?”

  Gdyby dzis zapluc sie nawet po pas, szlachty Pan nie uwidzisz (z wyjatkiem jednego „chrabiego”). Wokol demokracja ludowa, wolne wybory i postepowosc.
  I co nam to dalo i w co zabrnelismy? Oto jest pytanie!

  O to by obecne „nowe i postepowe spoleczenstwo” nie znalo wlasnej historii lub na nia plulo dbaja wrogowie. To niewatpliwie doprowadzi calosc do zamierzonego przez nich konca. Czlowiek bez korzeni, historii i tradycji jest wydmuszka.

 174. Jan said

  Ad.169
  Szanowny Panie Gospodarzu.
  Już kiedyś pisałem o tym. Wolę narazić się na ostracyzm niż akceptować uogólnienia godzące w dobre imię tych co odeszli.
  Pan ma dobrą nadzieję, nie popieram niewiedzy czy własnych fantazji.
  Może niezbyt komunikatywnie wyrażam swoje myśli. Moi przodkowie mieli dane być na służbie w dworach i coś niecoś wiem o szlachetności ich właścicieli. Szli do wiezienia i umierali po nabytych chorobach za obronę unitów. Tracili majątki konfiskowane za wsparcie czynne i materialne powstań. Szanowali służbę. Dbali o edukację stojących ludzi na niższym szczeblu drabiny społecznej. Taki mały przykład. Przy ścinaniu starego drzewa znaleziono skarb ze złotymi monetami. Właściciel nic sobie nie zabrał a kazał rozdać pracownikom dworskim.Jest to też jakieś świadectwo inne od uogólnienia Pana Zenona.
  Z wrócenie uwagi, może niezbyt umiejętnie, w kontekście radykalnych określeń Pana Zenona, nie należy traktować jako sprzeciw wobec obiektywnych ocen badaczy i historyków.
  Nawet nieporadne i nietrafne komentarze dają czasem więcej do myślenia niż cytowane znane oceny wydarzeń lub zjawisk.. Kierują do głębszej refleksji skąd one się takie biorą i pozwalają na głębsze utwierdzenie w prawdzie.
  Na polu wiary wartościowszym jest wytknięcie błędu niż potakiwanie. Sam Pan wie prowadząc Gajowkę, że potknięcia niektórych gości prowadzą do sprostowań ich poglądów. Chyba że ktoś jest uparty i zadufany w swoim, na co nie ma innej rady jak pogonienie delikwenta.

 175. JO said

  ad.170. Przeszlosc w Nas Zyje i szkoda, ze Polacy tak slabo sobie zdaja z tego sprawy. To przyszlosc jest nam nieznana i ja kreujemy. Przeszlosc, za nami sie Ciagnie, czasem jako przeklenstwo za winy, pokoleniami. A czasem jako Blogoslawienstwo….Warto o tym pamietac.

  Idealy …to Duch powoduje, ze Cialo Zyje a on jest IDEALNY. Nie zapomnijmy, ze czlowiek sklada sie z Ciala , Duszy i Ducha Swietego. Czlowiek starajacy sie Zyc nadprzyrodzonym Zyciem, zawsze bedzie Patrzyl na swiat przez pryzmat Idealu, ktotre w Jego Ciele jest jak w Katedrze oraz Darow Ducha Swietego, na Ktore sie otwiera wspolpracujac z Bogiem.

  Rzeczpospolita , nie zapomniec prosze, byla Krolestwem, gdzie Zyli Ludzie w Zyciu Nadprzyrodzonym. Czytajac Pamietniki Paska, ktore opisywaly czysta ciala Rzeczywistosc, NIGDY nie dadza prawdziwego obrazu Krolestwa a przeciwnie jego skrzywiona wersje, ktora w tamtych czasach byla zawsze Ludzka Tajemnica, bo wychodzila z ludzkich namietnosci, ktore ludzie chowali a nie jak gdzis exponuja.

  Ta Rzeczpsopolitaej Rzeczywistosc wciaz Zyje – w Nadprzyrodzonosci, w krolestwie Chrystusowym. Tylko Zydzi powoluja sie na Naszego Krolestwa „cielesnosc”, bo to ich siwat.

 176. Marucha said

  Re 173:
  Nie wiem, o co Panu chodzi.

  Zamiast tego mamy: “Protestuję przeciwko utożsamianiu mojej Ojczyzny ze szlachtą.”
  Czyli – “Wypierala sie zaba blota?

  Oczywiście, że moja ojczyzna to nie tylko szlachta – bo to w 90% była NIE-szlachta.
  Dlatego proszę mi nie utożsamiać Polski z jej jednym ze stanów.

  Czlowiek bez korzeni, historii i tradycji jest wydmuszka.

  Właśnie, Dlatego stwórzmy sobie historię na miarę naszych ambicji i potrzeb. Furda, jeśli sobie połowę zmyślimy. Będą brednie, ale jakżesz piękne i podnoszące na duchu!

  Mamy wystarczająco dużo pięknych kart naszych dziejów, żeby sobie dopisywać nowe, oparte na pobożnych zyczeniach i fantazjach.

 177. Inkwizytor said

  Re: 158

  Jak by tego było mało to na obrończynię Trembowli i pogromczynię zajęczych serc szlacheckich wyrasta kobieta, żona Chrzanowskiego Anna Dorota, podobno Niemka z pochodzenie, króra zagroziła zabiciem siebie i męża oraz wysadzeniem zamku w razie próby poddania zamku

 178. Jan said

  Ad.171 Panie JO
  Pan mnie niczym nie naraził. Krótko mówiąc nauczono mnie w domu szacunku do prawdy. Jakby nie było, nie jest Pan zakłamany i zadufany w sobie a potrafi wycofać się i dochodzić do słusznych wniosków. Taki mam odbiór i to wyrażam nieraz..

  .

 179. JO said

  ad.176.
  ad.173.
  Panie Gajowy, prosze sie nie obrazac, ale PAN NIE ROZUMIE o czym mowa. NIe rozumiemy sie w tym temacie.

  Pan cos zarzuca nam , czego my absolutnie nie Robimy. A Pan NIe przyjmuje do wiadomosci, tego co Pan robi.

  To sie nazywa calkowitym niezrozumieniem rozmawiajacych ze soba osob.
  Pan przyczepil sie do kilku slowek Pana Jana i je nadinterpretuje moim zdaniem. Ja wypowiedzi Pana Jana nie rozumiem jak je Pan opisuje.
  Moze ten brak zrozumienia jest wynikiem zlych uzywania slow. Apeluje wiec , by nie uzywac uogolnien a specyficznye zarzuty do poszczegonych Rodzin, Rodow, Grup Szlachty . Nie uzywajmy slowa Szlachta, Stan Rycerski stawiajac zarzuty.

  P.S. dodam :

  Powtorze raz jeszcze – Szlachta to nie 10 procent, to Masonska Definicja by dzielic.

  Szlachta, to Elita calego Narodu, to jego Personifikacja na szczycie ktorej stal Krol.

  Jest calkowicie uzasadnionym powiedzenie , ze Narod Polski to Szlachta, bo w sklad Szlachty wchodzi reszta Narodu. To Pan powinien rozumiec bdac Katolikiem. Polska to Pasntwo Katolickie…

  Szlachta i Pospolstwo, ktore Szlachta organizuje, z ktorego wyszla. To nikt nie wciska kitu, ze pospolstwo moze rzadzic sie samo. Pospolstwo, Wspolna Rzecz tworzy Elity a elity sluza po Katolicku.

  Ktos ta Katolicka Formule Popsul ale do ktorej winnismy wrocic.

  Pan swoim uporem i slowami atakujac cala szlachte strzela sobie i nam w kolano , Panie Gajowy. Chyba, ze co innego Pan na mysli, niz slowa , ktore Pan napisal , na co wychodzi…

 180. Jan said

  AD. 178 Dodatek, którego zabrakło I cenię za to.
  AD. 179
  Ja też odczuwam nadinterpretację ale nie chcę już tego drążyć i wywoływać kolejnej konfuzji.
  Przepraszam wszystkich z Panem Gajowym na czele, za zamieszanie i życzę przy okazji wielu korzyści z świetnej Gajówki.

 181. Marucha said

  Re 179:
  Tu nie chodziło o parę słówek – lecz o frontalny, totalny atak na pana Zenona, który napisał wiele prawdy na temat stanu szlacheckiego. Prawdy, którą chętnie wmiatamy pod korzec, ale do której nie jest tak trudno dojść, jeśli się chce.

  Co do definicji szlachty – Pan ma swoją własną. Reszta historyków zaś ma zupełnie inną. Ja trzymam się tego, co jest w nauce ogólnie uznane.

 182. JO said

  ad.181. To niech Pan sie nie trzyma Panie Gajowy tego co Zydzi Pisza…Krolestwa Katolickie powstawaly Na Katolickiej Filozofii a ona wyraznie Mowi o Elitach i relacjach Elit z reszta Narodu….tak i bylo w RP.

  Atak frontalny byl niebezpodstawny a z powodu NIEDOPUSZCZALNEJ Formy wypowiedzi, ktora tu tylko uprawiamy przeciwko Heretykom…Zydom….

  Pan Zenon Zmienil sposob wypowiadania sie , doszlismy do porozumienia po wymianie zdan lub krzykow i powiedzmy , ze sprawy nie ma.

  Pan Zenon Rozumie o co biega a i ja , my rozumiemy intencje i przyczyne Pana Zenona Wypowiedzi.
  Panie Gajowy, ja sie nie upieram. Nich bedzie, ze jest Pana na Wierzchu. Niech juz bedzie spokoj.

 183. Marucha said

  Re 182:
  Tuszę sobie, iż potrafię odróżnić historyków polskich od żydowskich.

 184. Jan said

  Ad.182
  Czy był frontalny atak i na co. Wystarczy spokojnie przeczytać treści wpisów z ”Jan powiedzial.”
  Jedyna niestosowność wynikała z emocji wobec powtarzających się ordynarnych określeń min gwałcenia kobiet podczas żniw i innych.niemniej niestosownych i nietaktownych A NIE PODAWANYCH KONKRETNYCH MERYTORYCZNYCH TREŚCI PANA ZENONA K Za co z obowiązku przeprosiłem..

  Moim zdaniem był taki atak. Nie głównie z Pana strony.
  Admin

 185. JO said

  Dodam, ze Grupa 0 NIE ZNOSI SPRZECIWU, zawsze musi byc grupy 0 racja 🙂

 186. Zenon K. said

  Re 184 Przeprosin były „z obowiązku” nie przyjmuję i traktuję jako kolejny wyraz pogardy. A bardziej niż mnie obraziłeś moją matkę, która niczym ci nie zawiniła.

 187. JO said

  Ad.186. Panie Zenonie, obowiazek Katolika jest Wynika Pragnienia Dudzy..Niech Pan nie daje sie prosic. Pan jadac po Szlachcie jak po Kabyle obrazil tu wielu Krewnych z Matkami Wlacznie.
  Poza tym, jak juz na spokojnie rozmawiamy, to Uzywajmy slow Pani/ Pan. Juz niech bedzie Spokoj .

 188. Marucha said

  Re 187:
  Nie można nikogo zmusić do przyjęcia przeprosin, jeśli istnieje podejrzenie, iż były nieszczere.
  Decyduje o tym subiektywne odczucie obrażonego.

 189. Jan said

  Ad. 186
  Panie Zenonie ja nie obrażałem Pana Matki. Użyłem słowa ”z obowiązku’ w rozumieniu i uznaniu , że jest to mój osobisty obowiązek, powinność wobec Pana.Osoby. Nie wiem dlaczego traktuje Pan to jako pogardę. Podobnie też czytelników.

 190. Zenon K. said

  Re:189 Słowo „bękart” jest jednoznaczne w swej wymowie.

 191. Skoc said

  # 176
  Pana komentarze pod cytami minely sie z sensem moich wypowiedzi.

  Tytul artykulu „Na tropach polskiej herezji” dobrze pasuje do wielu komentarzy gdzie „udowadnia” sie wine szlachty ublizajac sobie wzajemnie – by nie pominac okazji.
  Piszac o fabulacjach komentatorow pomija Pan swoje. I o to mi chodzi.

  Nie wiem za ktora uwaza Pan „swoja” ojczyzne, bo Polska byla utozsamiana ze stanem szlacheckim tak jak z katolicyzmem i chrzescijanstwem. O tym mowi historia. To nieodlaczna czesc. Taka kiedys byla Polska, czy to komus sie to podoba czy nie. Szlachta rzadzila i przekazala wiele rzeczy zlych i dobrych nastepnym pokoleniom, a malpowanie szlachty i jej zwyczajow (zwykle tych najgorszych) przez nie-szlachte bylo czestym tematem kpin. Dzis malpuje sie wszystko co zachodnie lub amerykanskie.

  Wielu szlachcicow oddalo zycie i stracilo majatki za ojczyzne. Potepianie szlachty w czambul jest latwym uproszczeniem i pseudo wyjasnieniem nieszczesc ojczyzny.
  To takze woda na mlyn tych co chca by Polacy wstydzili sie wlasnej historii i ja zapomnieli. Pamietajmy ze wiele kanalii udawalo pochodzenie szlacheckie (Dzierzynski, Selman-Pilsudski czy nawet dzisiejszy „prezydent”- analfabeta). To tez mialo wplyw na negatywne ksztaltowanie wizerunku szlachty.

  Poniewaz przylaczyl sie Pan do choru potepiajacych szlachte, zasugerowalem porownanie grzechow szlachty z „osiagnienciami” nie-szlachty rzadzacej od 45 r.
  To ze Polska przestala istniec nie jest wina szlachty czy jej potomkow, tylko nie-szlachty ktora dokonywala wyborow od czasow S, na koniec uznajac zyda Kalkensztajna za patryjotycznego prezydenta! Skoro obecna nie-szlachta miala historyczny wzor czego nie wolno nasladowac, jak wiec doszlo do akceptacji i V-go rozbioru Polski?

  Pozwole sobie znow zacytowac poete (to a propos jednostronnej oceny win szlachty):

  „Polske szlachecka zgubili wielmoze,
  burzuazyjna zas – krwiopijcow rasa.
  Polske Ludowa zgubi, nie daj Boze,
  swym egoizmem robotnicza klasa!

  Sa osoby ktore wyrzekly sie ojczyzny z roznych powodow i to zrozumiem, ale wybiorczego podejscia lub zbiorowej odpowiedzialnosci nie rozumiem i nie akceptuje.

  Ja: „Czlowiek bez korzeni, historii i tradycji jest wydmuszka”
  Marucha: „Właśnie, Dlatego stwórzmy sobie historię na miarę naszych ambicji i potrzeb. Furda, jeśli sobie połowę zmyślimy. Będą brednie, ale jakżesz piękne i podnoszące na duchu!”

  Dziwne, dlaczego wyciagnal Pan taki wniosek???

 192. Jan said

  Ad.190
  Kto sieje wiatr zbiera burzę.

 193. Fran SA said

  Ad. 183
  Marucha

  Kazdy sobie ‚tuszy’.
  Bardzo latwo jest wpasc na mine p/panz.
  Historycy zydowscy maja za soba caly przemysl i zbrojeniowy i artystyczny (Hollywood) i wydawniczy..
  Mnie sie kilka razy (a moze i wiecej) przydarzylo wpasc w sidla zydowskiej hasbary. A przeciez mam alergie.
  Zdarza sie.

  A na temat szlachty mozna sie brac za klapy ad mortem. Ile grodow szlacheckich, zasciankow i chodaczkow, tyle definicji:
  Kiemlicze tez byli szlachcicami.

  Ale z drugiej strony… chetnie czytam opinie innych. Fascynujacy przeglad wiadomosci i opinii na temat naszej przeszlosci. I sejmikowych awantur.

 194. Marucha said

  Re 191:
  Nie i jeszcze raz nie!

  Polska to nie tylko stan szlachecki, którego członkiem było się (niemal zawsze) nie z racji zasług, ale urodzenia.

  Polska to również wiejskie chałupy i zagrody, których jeszcze trochę zostało w skansenach.
  Polska to przydrożne figury, krzyże i kapliczki, stworzone ręką anonimowych artystów i rzemieślników ze stanu „niższego”. To młyny i kuźnie
  Polska – to ludowa, naiwna, nie wdająca się w mędrkowanie religijność, miła Bogu.
  Polska to wreszcie miasta z ich mieszkańcami, zwanymi pogardliwie „łykami”.

  I ja o tę Polskę się upominam.
  I tak, jak protestuję przeciwko zarówno idealizacji, jak i poniewieraniu warstwą szlachecką – tak samo protestuję przeciwko lekceważeniu pozostałych warstw. I zaprotestuję, gdy ktoś będzie idealizował np. chłopów.

  Nie jestem w żadnym „chórze potępiających szlachtę”. Jestem w chórze tych, którzy chcą każdemu oddać sprawiedliwość, nawet jeśli nie zgadza się z naszymi wyobrażeniami.

  Porównanie szlachty z tymi, którzy rządzą Polską od 1945 jest bezcelowe, ponieważ od 1945 roku Polską rządzą obcy..

 195. Zenon K. said

  re:191
  Może warto zastanowić się kto i dlaczego utożsamiał nam Polskę z warstwą szlachecką w podręcznikach. Może to ci, którym najbardziej zależy na „tolerancji”.

  „Szlachta rzadzila i przekazala wiele rzeczy zlych i dobrych”-zgadzam się. Bilans rządów szlachty jest jednak negatywny. Rozciąganie okresu władzy szlachty aż po 1945 rok to nadużycie. A skoro już jestesmy przy czasach współczesnych, to inteligencja z „korzeniami” i herbami poparła gremialnie Selmana-Piłsudskiego, lokaja Niemiec.

  „Wielu szlachcicow oddalo zycie i stracilo majatki za ojczyzne”-Wielu plebejuszy również. Ale o tym w naszej historiografii zupełnie głucho. Bynajmniej nie dlatetgo, byśmy zostali pozbawieni źródeł historycznych dotyczących pozostałych stanów. Po 1945 roku ograbiono nie tylko „urodzonych” posiadaczy ziemskich. Moja rodzina bezskutecznie 20 lat dochodziła zwrotu utraconych w ramach „reformy rolnej” przeszło 50 hektarów. To nie był żaden odosobniony przypadek, kiedy władza ludowa uwłaszczała chłopów ziemią zrabowaną chłopom.Termin „rozkułaczanie” nie dotyczył raczej ziemiaństwa, ale krzywda herbowych, jak rozumiem była większa, bo to była niegdyś warstwa rządząca.

  „Sa osoby ktore wyrzekly sie ojczyzny z roznych powodow i to zrozumiem, ale wybiorczego podejscia lub zbiorowej odpowiedzialnosci nie rozumiem i nie akceptuje”. W historii należy czasem generalizować, inaczej utoniemy w szczegółach. I nie będziemy w stanie wykryc i zdefiniować procesów historycznych. Warto się tez przyjrzeć, czym był/jak można zdefiniować patriotyzm szlachecki w np. w XVI a w XVII i XVIII wieku. Bo nie był tym samym.

  Ja z kolei nie rozumiem, jak stan szlachecki mógł wyrzec sie Polski. Ruskie bagnety na sejmie grodzieńskim to żadne wytłumaczenie. Kiedy Galowie zdobyli Rzym, senatorowie republiki przyjęli śmierć z godnością, na swoich krzesłach w Senacie. Naszych posłów i senatorów nie było stać na żaden podobny gest. Stać ich było tylko na branie łapówek (i to poniżajaco małych) od obcych potencji. A przecież byli to ludzie wybrani w wolnych wyborach, reprezentanci własnej kasty społecznej. Jak tu nie generalizować?

  Łatwo zrzucac całą winę na magnaterię. Tymczasem szlachta średnia i drobna, nawet po klęsce ruchu egzekucyjnego miała wystarczająco dużo sił, by zniszczyć całkowicie, aż do fizycznej eliminacji całą wierchuszkę magnacką, licząca raptem 200 rodzin. Bitwa pod Olkiennikami podczas wojny domowej na Litwie, w wyniku której upadła potega Sapiehów jest tego dowodnym przykładem.

  Warto sobie też zadac pytanie, kto promował mesjanizm, komu zawdzięczamy te wszystkie krwawe, a przegrane (a więc nawet nie zbędne, a szkodliwe powstania)?

  Kolejne kwiatki mamy w okresie, kiedy szlachta przekształciła się w ziemiaństwo. Ograniczę się do jednego:
  Ksiestwo Warszawskie zdobyło się na ogromny wysiłek i wystawiło do wojny z Rosją blisko 100 tys. żołnierzy- to fakt znany, tak przedstawiany w naszej historiografii. Szkoda, że większość rodaków nie ma pojęcia, iż korpus Hieronima Bonapartego, złożony głównie z Polaków trapiony był masową dezercją. Prawie połowa stanu osobowego uciekła z szeregów, zanim doszło do poważniejszych starć. Dlaczego? Odpowiedź historycy dali już dawno: „Winne tu było obywatelstwo”(czyli warstwa ziemiańska), które zbyt często w zamian za potrzebnego na roli parobka-rekruta, podstawiało włóczęgę-żebraka skaptowanego za skromny datek. Tak więc możemy śmiało powiedzieć, że gdyby polskie elity miały bardziej na uwadze dobro Polski, niż doraźne dobro własne inaczej wyglądałaby kampania rosyjska Napoleona, nawet w obliczu ewentualnej klęski. W początkach 1813 roku armia rosyjska szacowana była już na ledwie 65 tysięcy żołnierzy. Armia Napoleona na Litwie – na 24 tysiące. Gdyby więc nie dezercja w polskich szeregach, nie doszłoby do żadnej klęski. W najgorszym razie byłby remis.
  Zimą 1812/13 polskie ziemiaństwo nie musiało już szukać włóczęgów do szeregów. I tak zabrakło broni dla nowych rekrutów. Broni z jego winy porzuconej bez walki na rosyjskich bezdrożach.

  Oj, znów Pan podpadnie… – admin

 196. AniaK said

  Re 194:
  „Porównanie szlachty z tymi, którzy rządzą Polską od 1945 jest bezcelowe, ponieważ od 1945 roku Polską rządzą obcy..”

  E tam obcy. Żadnego ufoludka w tym kraju na oczy nie widziałam. Kryminaliści tu rządzą. I jeszcze się przechwala jeden przez drugiego. Kto w mamrze nie siedział jest nikim. Niby polityczni, ale prawdy w tym kraju do końca się nie dowiesz 🙂 Polityczni z reguły nie mają nic do gadania. Cenzura.

 197. JO said

  Warto się tez przyjrzeć, czym był/jak można zdefiniować patriotyzm szlachecki w np. w XVI a w XVII i XVIII wieku. Bo nie był tym samym.- Zenon K

  Tu sie zgadzam, z reszta absolutnie NIE.
  Generalizowac nie mozna nigdy, bo wlasnie nie bedziemy w stanie rozumiec procesow historycznych. Geberalizuja Zydzi a nigdy Katolicy.
  Pan nie rozumie jak Szlachta mogla wyrzec sie Polski. To prosze popatrzec na Dzis. Wielu Polakow nie rozumie jak mozemy Wyrzekac sie Wlasnej ojczyzny na rzecz Unii Europejskiej. Jezeli bedziemy generalizowac nigdy nie zrozumiemy jak to sie stalo nie tylko Kiedys ale i dzis!
  Pana teksty mnie zaczynaja Bawic.
  Pyta sie Pan jak srednia szlachta robila , skoro mogla zarzucic czapkami 200 Rodzin Magnackich. Ano Pokow sa miliony i co? Czy zarzucaja te 200 rodzin „Magnackich” Dzis?

  Warto sobie też zadac pytanie, kto promował mesjanizm, komu zawdzięczamy te wszystkie krwawe, a przegrane (a więc nawet nie zbędne, a szkodliwe powstania)? ZK – a tego pytania nie rozumiem. Warto by Pan rozwinal.,,

  Co do Bonapartego drogi Pani , to jezeli Szlachta z niego Wiala to i dobrze robila. To oznacza, ze pokapowala sie, ze to Mason. Pan ma calkowicie Masonskie podejcie do Bonapartego?

  Bogu Niech beda Dzieki, Ze Bonaparte przegral. A Pana informacje dodaja mi wiare na dzis, i oddaja Honor Naszym Przodkom, bo to oznacza,ze Uratowalismy ROSJE po raz Kolejny!!!

 198. Marucha said

  Re 196:
  Ponieważ nie chce mi się strzępić języka na omawianie spraw znanych każdemu, powiem tylko: O święta naiwności…

 199. Marucha said

  Re 197:
  Panie JO, Pan ma przecież wyższe wykształcenie… ręce opadają…
  CAŁA NAUKA TO WŁAŚNIE GENERALIZOWANIE. Wyciąganie ogólnych prawideł z cząstkowych przypadków. Przecież, do cholery, w swej pracy codziennie opiera się Pan na tym, co inni przed Panem zgeneralizowali. Nawet teoria o grupach krwi, którą nam Pan tu objaśniał, to nic innego, jak generalizacja.

 200. JO said

  ad.199. To wlasnie Przeciwnie Panie Gajowy. Czy Pan wie co to jest Profil Metaboliczny albo zwykle badanie Ktwi? To sa konkretne SZCZEGOLY a nie generalizacja a SPECYFIKACJA

  Bzdury. Pomiarów dokonuje się według metody opartej na generalizacji aby otrzymać szczegółowe wyniki.
  Proszę, niech Pan nie brnie dalej… to się robi naprawdę żenujące…
  Admin

 201. Zenon K. said

  Re 197 Panie Jo-żydzi generalizują jedynie wtedy, kiedy to dla nich korzystne. Bynajmniej nie po to, by wykryć procesy historyczne. mi nie przeszkadza, jesli ktoś generalizuje, iz Polacy wyrzekli się suwerenności Polski na rzecz UE. bo wen masse ulegli unijnej propagandzie. Cóż przyniósł sprzeciw jednostek?
  WNa przełomie XVII i XVIII wieku nie było zakazu posiadania broni. Dziś on obowiązuje i wciąż się pogłębia.
  cóż rozwijac? Pan poczyta u Kukiela, czy Górskiego, kim z pochodzenia byli spiskujący podchorążacy, różni tam Kościuszkowie,Bobowscy, Mickiewicze czy Towiańscy. wiedząc, że pogardza Pan wiedza historyczną wyjaśnię, że głównie szlachtą/ziemiaństwem.
  Od oceny kampanii 1812/13 ucieka Pan do oceny Napoleona. Poldek zrobił coś dla polskiej niepodległości, a próbował więcej. Kiedy Sejm przemianował Księstwo Warszawskie na Królestwo Polskie nie protestował. Nie protestował, kiedy Polacy uchwalili sobie, ze wschodnia granica będzie się pokrywała z tąz pokoju grzymułtowskiego. Nie oceniam tu Napoleona, a zaangażowanie polskiej szlachty/ziemiaństwa w przekreślanie traktatów rozbiorowych, których była współwinna. A co napisałby Pan, gdyby zamiast Napoleona był jakiś ówczesny król lub papież?

 202. JO said

  ad.201. Wiele Szlachty i Magnaterii , tak jak dzis, DALO SIE Nabrac na Propagande Masonska. Oni niemalze wszyscy byli wstepowali do Masonerii, to byla Moda, to bylo cos jak PiS , ala pseudokonserwatysci. Przejechali sie na tym Bardzo.

  XVIII wiek to ponad sto lat RUINY NARODU oraz Kraju. De Facto tego Krolestwa Nie bylo, bylo li tylko na papierze. To bylo cos Gorszego niz my mamy Dzis Panie Zenonie.

  Uwazam, ze madrze wowcza myslano, Takich Gajowych bylo tysiace co Zdecydowali polaczyc sie Z Rosja i Tylko takiego polaczenia wu=idzieli ratunek dla Narodu – I TO BYLO SLUSZNE!!! Malo, niech Pan popatrze na sejm Grodzienski – Dzis Mamy Rezultaty tego Sejmu – Bialorus pije dzis soki z tego Owocu.

  W Koronie ta Mysl Masoneria Wybila wszystkim poprzez ZABICIE, eliminacje tych co tak mysleli jak Gajowy dzis. Poprowadzila w Idee Chora, ktorej konsekwencja bylo stworzenie Masonskiego Panstwa II Rzeczpospolita, po to by Rozsadzic Rosje….

  Szkoda, ze Pan tego Nie widzi. Radze wszystko przemyslec od Nowa!!

 203. JO said

  ad.200. Moze w Matematyce Panie Gajowy, w Fizyce w Przedmiotach Scislych , w ktorych Pan jest Dobry, ale NIE w Medycynie i zapewne nie w Polityce.

 204. JO said

  Bzdury. Pomiarów dokonuje się według metody opartej na generalizacji aby otrzymać szczegółowe wyniki.
  Proszę, niech Pan nie brnie dalej… to się robi naprawdę żenujące…
  Admin

  Calkowicie odwrotnie, dokonuje sie pomiarow szczegowowych po to by uzyskac wynik Ogolny, tzw Srednia!

 205. Marucha said

  Re 203:
  Wszystko, co pretenduje do miana nauki, opiera się na uogólnieniach, na generalizacjach, na znajdowaniu wspólnych cech u różnych z pozoru zjawisk, na znajdowaniu reguł.
  To samo dotyczy polityki – czym u diabła są np. słynne reguły prowadzenia wojny Sun Zi? Czym są cyniczne, ale prawdziwe dzieła Machiavela? Czym są zasady dezinformacji, opanowane do perfekcji przez wiadomych Żymian?
  UOGÓLNIENIAMI.

  Na miłość boską, przecież to ELEMENTARZ!!!

 206. Marucha said

  Re 204:
  Jezus Maria Józef… jeśli Pan nie odróżnia metodologii pomiarów od wyciągania średniej… to ja się wycofuję z dyskusji. Wyśmianie Pana pozostawiam innym.

 207. Zenon K. said

  Re:202 Panie Jo. Wysnuwa Pan całkowicie błędne wnioski. Przeciez łatwiej byłoby Polakom zmienić ustrój, niz wskrzesić państwo rozdarte między trzy mocarstwa. Pomija Pan fakt, że w polityce Rosji wobec Polski zaszła zmiana i Rosja ostatecznie skłoniła się do podziału Polski, zamiast jej dalszego wasalizowania. Repnin nie był Polakiem. Tymczasem skupmy się na problematyce kasty szlachecko-ziemiańskiej. Wypisuje Pan bzdury, jakoby w Polsce końca XVIII wieku fizycznie zlikwidowano przeciwników masonerii. Pisząc o ruinie Narodu i kraju próbuje Pan zrzucić winę z tych, którzy do niej doprowadzili. W internecie znajdzie Pan „Myśli nowoczesnego Polaka” w całości. Proszę poczytaćargumenty Dmowskiego w jakim zakresie były one winą szlachty/ziemiaństwa.

 208. JO said

  Ad. 206. Dziekuje.

 209. JO said

  Ad. 207. Panie Zeninie, Ja nie kwestionuje winy Szlachty, Ziemianstwa, ale wskazuje, na Fakt w ktorym Ta Grupa Spoleczna o teoretycznej mozliwosci wladzy jak dzis Spoleczenstwo cale Polskie, Dala sie zmanipulowac, oszukac, a w wielu indywidualnych przypadkach poniesc Namietnosciom identycznie jak dzis spoleczenstwo My Wszyscy o Tradycji juz nie ziemianskiej a Chlopskiej, Robotniczej..

  Probuje wykazac, ze Elita Narodu Rzeczpospolitej wytworzyla mechanizmy, ktore pozwalaly trwac Narodowi Bez Panstwa, podczas gdy dzisiejszy Tlum w PRL BIS rozplywa sie miazszu Globalizmu.

  Probuje Panu uswiadomic, ze cale Spoleczenstwo , Narod Rzeczpospolitej od poczatkow jego Istnienia od FAKTYCZNEGO Lecha oraz Swiatoslawa, czy jak tam sie nazywal ten co Pobil Chazarow, poprzez Rurykowiczow I Piastow, UTWORZYLO Elity, ktore Budowaly Przez PONAD TYSIAC Lat wspaniale Krolestwo Rzeczpospolita, ktora dopadly Moce Zla na 150 lat przed jej Upadkiem I Upadkiem nie tylko Rzeczpospolitej ale calej Cywilizacji Chrzescijanskiej.

  Obciazanie li tylko Elity, jest bledne, choc to ona ponosi najwieksza odpowiedzialnosc, jak Rodzice za Dzieci.

  To Ta Elita mimo Upadku, nawet w Masonskiej Konstytucji NIE WYZEKLA sie Boga, jak To Milo miejsce we Francji, co swiadczy o tym , ze Masoneria Musiala Respektowac Wiare ludzi w Rzeczpospolitej.

  Rozpatrujmy bledy, w kategoriach ulegnieciu Podstepu ZydoMasonerii ale nigdy w Kategoriach obciazenia Szlachty jako calosci Stanu, ktory przeciez widzial swe bledy, probowal JE naprawic w warunkach okupacji I intryg, dal Baze dla kolejnych pokolen Polakow.

  Pan Podchodzi do Szlachty jako do Ciemiezyciela, Wroga a powinien podejsc do Jako Pokonanej Elity Wlasnego Narodu, Elity, ktora Walczyla I przegrala KRWAWO Bitwie .

  Patrzac na Pana, czuje ZAL I Smutek…

 210. Zenon K. said

  Re:209 Panie Jo. Szlachta nie była zmanipulowana, ani oszukana, tylko zeszła na psy. W końcu XVIII wieku odżegnała się od jedynego celu, do jakiego została powolana w średniowieczu. analogię może Pan znaleźć w upadku rycerstwa na zachodzie Europy. Tam też przestała utrzymywać ciężar obrony kraju. Jednakże zachodnia arystokracja zrozumiała to, a nasza -nie. Poza tym od tego elita jest elitą, by się nie dać manipulować wrogom państwa.
  Do kolejnych ahistorycznych kogli-mogli o chazarach i Polakach-Światosławach(?!!!) nie odniosę się. Pan wybaczy, ale to brednie.
  Nie rozpatrujmy niczego „jako”. Przyglądajmy się twardym faktom i wysuwajmy logiczne wnioski.
  Dziedziczność elit, którą praktykowała szlachta jest ZŁEM i musimy przyjąć z pokorą ten fakt.
  Polska szlachta z gębami pełnymi „cytatów Tacyta” była mentalnie bardziej bizantyńska, niż łacińska. Trudno, by na styku cywilizacji jakim była Polska nie doszło do konfliktu wartości. Kiedy przeważyło Bizancjum, Polska skończyła jak Konstantynopol w 1453. W imię dobrobytu własnych elit zaniedbałaswoje bezpieczeństwo. Główniedlatego nasz kraj został podbity bez wielkich wysiłków.

 211. JO said

  Ad.210. Nie, nie, nie. Ja pokonano Panie Zenonie K, pokonano WOJNAMI I Rewolucja oraz Zmiazdzono Finansowo I probowano calkowicie przerobic ideologicznie.

  Ja zrzucono na psy, Przerobiono na Psy a nie SAMA zeszla na Psy. To WIELKA roznica.

  to jest Pana wielki. Grzechem, ze za nic Pan Ma Smierc tych, co zgineli a w wyniku czego Zlo przedostalo sie do Centrum Naszych Elit.

  Mimo wszystko, nasze Elity sie nie poddaly, one Walcza po dzis Dzien a Pan jest iCh Dzieckiem w tym.

  jest mi b przykro, ze Pan tego Nie widzi, mimo, ze jest Pan Historykiem. Podejrzewam, ze Panem kieruja Zle Cila Namietnosci…

 212. JO said

  Ad.210. Dziedzicznosci Elit Szlachta Wyrzekla sie juz przed ostatnim Rozbiorem. Elita widziala swoje Wady Panie Zenonie K. Gdyby nie Okupacja , to mielibysmy spoleczenstwo Katolickie, gdzie Prawda by Nobilitowala a nie pochodzenie. Tego bylismy blisko, to bylo przyczyna , ze Nas Rozebrano, Zniszczono Nasze Panstwo, Krolestwo, Podzielono , zdepolaryzowano Narod a teraz Dobija sie go co do jednego Polaka.

 213. Zenon K. said

  Re 212
  Proszę zatem przedstawić suche fakty historyczne na poparcie swoich tez.
  Panie Jo! Jezus nakazał nam stac po stronie Prawdy. Proszę więc nie bacząc na nic zająć miejsce po właściwej stronie barykady. Nikt nie nakazuje Panu odrucać to co w historii naszej szlachty było dobre. Nie widzę nic złego, by głosić sławę wojenną Mikołaja Skrzetuskiego czy hetmana Piotra Dunina. Chcę, by Polacy znali publicystykę doby rokoszu Zebrzydowskiego, czytwali Jana z Czarnolasu. Chcę by pamiętano o tych, którzy na to zasługują. Ale niech Pan na litośc boską nie wkłada pod, wyznaczony przez wspomniane jednostki wspólny mianownik, całej szlachty. Większość naszej szlachty jawi się w świetle dokumentów jako zupełnie bezbarwne typy, niezaangażowane zupełnie w działalność państwową. Zostały po nich tylko testamenty i dokumenty po transakcjach.
  To, że nieraz przejaskrawiam, to tylko ze względu na grubość fałszywej pozłoty, która tacy ja Pan stosują.

 214. Zenon K. said

  Powyższa replika dotyczy wpisu 211.

 215. Fran SA said

  212
  JO
  Szlachta nigdy nie byla spojna, co widac bylo golym i nieuzbrojonym okiem np. na sejmikach.
  Traktowanie szlachty jako jednokomorkowego twora jest generalizowaniem, a to pana zdaniem roba zydy, a nie katoliki.

 216. Fran SA said

  215.
  Przepraszam, powinno byc ‚robia’ – ja nie mam dysleksji tylko mi sie czcionki zbiesily.

 217. JO said

  „Większość naszej szlachty jawi się w świetle dokumentów jako zupełnie bezbarwne typy, niezaangażowane zupełnie w działalność państwową” – Zenon K

  Panie Zenonie, ja zgadzam sie z Panem. Wiekszosc dzis Polakow taka jest, ba ludzie tacy sa, bo tak ich Bog stworzyl, to sa OWCE, ktore maja isc za Owczarzami.

  Pan NIe przejaskrawia nawet, Panie Zenonie a BIJE PAN W OCZY tym co bylo.

  Jak pisalem, Pan robi to z perspektywy jakby poza, jakby NIe Rodziny, jakby tego, kto separuje sie od Narodu Jednego. Nie robi Pan to z Pozycji Krola Katolika a pozycji jakby juz obcokrajowca , zeby nie powiedziec Wroga, przynajmniej na poczatku…

  Powiem raz jeszcze, Nami Zmanipulowano, zmiazdzono, pokonano nas. Weszlo do Naszej Elity Zlo jak do Srodka Kosciola Katolickiego , jak do Watykanu. To, jestem pewien bylo powodem , ze tylko czas odliczac az doszlo do Rewolucji wewnatrz Kosciola.. Pierwsze Padaly Krolestwa ale zanim upadly, to Przegrywaly Elity w tym Nasze Elity. Pan jest Historykiem , wiec geneze Pan zna , tylko nalezy sobie ja uswiadomic…

  Elita to cos naszego, to NADPRZYRODZONOSC a Pan ja traktuje zwykle po ludzku. Tak nie wolno robic, to rzecz Swieta, To Duch Swiety a Grzeszni sa Tylko Ludzie.

  Jaka my mamy przyszlosc, gdy Traktujemy swe Elity Tak, tym bardziej, ze Pan wie, ze byly nie tylko jednostki co Walczyly. Mozemy tylko sobie wyobrazic RESZTE Stanow stan Duchowy jak Elity byly Takie jak Pan opisuje. Pan Robert G ma w swoim wpisie wiele racji….

  Moze to sie stalo , co musialo sie stac, bo tak bylo zapisane gdzies w Boga Wiecznosci?

  Wiem jednak, ze to wszystko sie dzialo dla Naszego Dobra, po to by chociaz niektorzy mogli zrozumiec, zaczac widziec, slyszec.

  Potepiajmy czyny naszych przodkow, naszych Elit, ale Stanu Rycerskiego w Krolestwie Katolickim nie potepiajmy. On calosciowo na to nie zasluzyl. Mimo wszystko nie wyrzekl sie Boga co potwierdza Konstytucja 3 maja.

  Jak mimo wszystko Imponujaco wyglada on dzis w porownaniu do PRL BIS „Elit” ….

 218. Zenon K. said

  Elita to Duch Święty? Pan wygłasza herezje.Warto się z tego wycofać.
  „Jaka my mamy przyszlosc, gdy Traktujemy swe Elity Tak”. -Elity mamy obce, więc powinniśmy Pana zdaniem klękać przed nimi, bo sa elitami? I to ma zapewnić nam świetlaną przyszłość?
  Nie znam się na nadprzyrodzoności>W tym zakresie ufam św.Pawłowi, że mądrość ludzka głupstwem jest u Boga.
  Ja nie krytykuję całej szlachty.W komentarzu nr 30 napisałem wyraźnie: „wiekszość z niej zasługuje na potępienie”.

 219. JO said

  ad.218. Kosciol to Chrystus w 99.9 procentach. Elita Krolestwa Katolickiego to najlepsi z Najlepszych. Ci co sie dorwali do wladzy z ramienia sztana to nie Elita. Elita to Chrystus w Krolestwie Katolickim.

  Absolutnie NIE Wycofuje sie z tego co Napisalem. To jest baza tworzenia Panstw Katolickich. To jest Baza Katolicyzmu – Chrystus Krol.

 220. JO said

  re .219. Absolutnie NIe powinnismy Klekac a Walczyc Tak jak walczy , poki co , Bractwo Piusa X !!! Walczyc tak , jak walczyl sam Chrystus, nasi Ojcowie w przeszlosci, Swieci Narodu Polskiego, wszyscy!!

  Panie Zeninie, prosze by Pan zaczal znac sie na Nadprzyrodzonosci….o to sie dzis Pomodle!

  My w zasadzie doszlismy do porozumienia a jest nim zdanie :”Ja nie krytykuję całej szlachty” – Zenon K, jak bym uscislil dodajac – oraz Stanu Szlacheckiego.

  Powiem Panu, ze Ja Krytykuje, ja walcze z tymi potomkami ZydoMasonow, co zwa siebie potomkami Szlachty Polskiej, to ja Ujawniam ich kretactwa w Zwiazku Szlachty Polskiej, ich podstep, oblude….JA prosze Pana ZGADZAM sie z kazdym Pana Zdaniem ujawniajacym ochydztwa do Jakich ci zdrajcy Dopuscili sie i wciaz Dopuszczaja, zdrajcy Chrystusa, zdrajcy Tego , ktory Im dal Szlachectwo, czego ONI w Zwiazku Szlachty Polskiej sie Wypieraja, mowiac, ze stan Tytul Szlachty Polskiej NIE DOSTALI od Pana Boga a odzieczyli od POGANSKICH PRZODKOW…

  Ja sie z Panem zgadzam, ze w wiekszosci Szlachta Polska Upadla!

  Jednak Stan to Byl Swiety, Rycerski, doskonalosc doskonalosci. Niestety w wiekszosci Ludzie Upadli, Duch NIGDY.

 221. Zenon K. said

  Re219 Pańska szlachta, to ci, którzy się dorwali do władzy z ramienia szatana. Gdyby nie było szlacheckich puczów u schyłku średniowiecza, ta pazerna kasta nigdy nie władałaby krajem. Smarzowscy Bogusze to ta elita, najlepsi z najlepszych?

 222. Fran SA said

  221
  Zenon K.
  Panie Zenonie. Szkoda czasu.
  JO jeszcze swietuje i nie zdazyl wytrzezwiec. Dlatego mu sie piernicza Elity z Chrystusem i Duchem Swietym.
  Ja co prawda czekam z niecierpliwoscia na nowe rewelacje, bo skonczy sie zabawa jak JO wytrzezwieje.

 223. JO said

  ad.221. Zgadzam sie z Panem, ze czesc Szlachty dorwala sie z Jego Ramienia. NIe jest to jednak MOja Szlachta, prosze tego nie insynuowac…Szatan byl i jest w kazdym czasie historycznym. Niech Pan opowie o tym Sredniowiecznym czasie Panie Zenonie K. Wszakze Jagiellonowie zostawili nam mine w postaci Prus…, choc nie uwazam , by zrobili to celowo…

 224. Skoc said

  Panie Marucha, nikt osobiscie mi nie podpadl za
  fakty czy opinie ktorych nie podzielam tak dlugo jak nie zszedl do kloacznego dolu i zaczal obrzucac innych jego zawartoscia oraz nie publikowal wpisow emanujacych zloscia i nienawiscia.
  Usprawiedliwienia ze ktos sprowokowal, a on sie tylko odwdzieczyl przypominaja: „Prosie Pani on sie przezywa…. ja go piersi nie kopnalem” – przedszkole.

  Ladnie wyjasnil Pan swoje stanowisko. Powtorze jednak ze dla mnie osoba uwazajaca sie za Polaka to osoba akceptujaca zawartosc calego worka ulegalek ktory trzeba dzwigac, bez przebierania, a ktory czesto gniecie plecy. Jesli dokonuje sie wyboru zrzucenia go z plecow, to zyjac w kraju, skazuje sie dobrowolnie na emigracje wewnetrzna i akceptuje nienawisc otoczenia (nienawisc jest trafnym okresleniem), lub zaklada wezelek z kijem na plecy i rusza w szeroki swiat.

  Jesli 1945 r. jest niewlasciwa data na zbilansowania rzadow szlachty i nie-szlachty to mozna sie cofnac do przewrotu majowego lub daty od kiedy wplywy szlacheckie na polityke staly sie nieistotne. Taki bilans warto zrobic chocby w celach edukacyjnych i operowac faktami i nazwiskami. Warto by takze odroznic szlachte rodzima od jerozolimskiej, bo to nie to samo. Nie sadze by taki bilans byl dla kogokolwiek chlubny.

  Sugestia 1945 r. to takze pozbycie sie jakichkolwiek watpliwosci co do zrodla polskiej politytyki. Wtedy prim wodzila nie-szlachta. Dla mnie okupacja i przyspieszenie upadku Polski nastapilo sie z chwila puczu Pilsudskiego. On nie otaczal sie polska szlachta tylko kuplami z legionow, a o ile szlachta to jerozolimska.

  Uogolnienia o gwaltach w snopkach (uzywam to jako przyklad, a nie wskazanie autora i chce wyrazic wdziecznosc za jego publikacje) jest wyjatkowo niefortunne. Podejrzewam ze takie incydenty mialy miejsce podczas zeszlorocznych zniw i moze byly nawet czestsze z tego wzgledu ze o ile dawniej Kosciol, Religia, wychowanie i opinia spoleczenstwa byly hamulcami pewnych zachowan to obecnie takich juz nie ma. Co do mesjanizmu to pamietam hasla: „Polska Chrystusem narodow” i „Przedmurzem Chrzescijanstwa” co chyba wyszlo z kosciola a nie od szlachty?
  Skundlenie szlachty zapoczatkowalo skundlenie calego narodu, ale przez cala historie polski mamy dowody glupoty na kazdym kroku. To ze probuje sie tlumaczyc nieszczescia wytykajac historyczne bledy lub winic innych jest typowym ludzkim zachowaniem.

  Zdumiewaja zale typu „Stracilismy elity i stad mamy to co jest”.
  Zaczelo sie od szczucia na obszarnikow i kulakow. Powstala grupa BZ-etow bez srodkow do zycia (dla tych co nie wiedza: ziemian ktorych okradziono z ziemi, czesto z resztowek po dawnych majatkach). Potem wskazano kolejnych „wrogow” ojczyzny przy akompaniamencie belkotu o brudnych paluchach i karlach imperializmu…… a lud roboczy radosnie i konskwentnie partcypowal w nagonkach, senansach nienawisci i morderstwach wspolbraci w imie umacniania „wladzy ludowej”. Na koniec pojawila sie stonka zrzucana z amerykanskich samolotow……. i inne kretynstwa. Teraz okazuje sie ze „ktos nam wyniszczyl elity”.

  Ludzie w obecnym rejonie polskim UE maja to co sami wybrali i na co zasluzyli a rzad, elity i autorytety moga zobaczyc po wlaczeniu Telavizji lub w szmatach jak GW.

 225. Jan said

  Po polowaniu wybito zające. Dlaczego tak się stało, pytają nieliczne ocalone. Sami sobie winni bo nie umieli się bronić I zorganizować.

 226. JO said

  ad.224. Doskonala puenta. Gdybym to ja tak potrafil… 😦 . Dziekuje Panie Janie.

 227. Jan said

  Panie JO

  Bez przyjęcia i zrozumienia wyższości ducha nad materią badania historyczne obarczone są skrzywieniem materialistycznym i racjonalistycznym zarazem. Pan to jakoś nie gubi z pola widzenia.
  Masoneria doprowadziła do zniszczenia tronów i Ołtarzy to jest fakt., czyli Królestw Katolickich. Nawet nie oszczędzili Państwa Papieskiego. Polska ze swym położeniem nie miała szans.
  Rycerstwo polskie walczyło i umierało z imieniem Maryi Panny na ustach dla utrzymania bytu Jej Królestwa.i Chwaly Bożej.
  Zydzi są i będą do konca świata mącić i walczyć z Bożym porządkiem -swietnie to wyjaśnia św.Tomasz z Akwinu, taki dopust Boży a nie wina szlachty.
  Świat zmierza w pewnym sensie do celu według dopuszczenia Bożego. Potwierdza to mniej lub bardziej zrozumiała treść Apokalipsy.
  Przypisywanie nadmierne win wraz z pogardą dla przeszłych pokoleń, za niezrealizowanie wyimaginowanej potężnej i wolnej Polski jest nierozważne.
  Dzisiejsze państwa niegdyś katolickie, które nie posiadały tak ” złej” jak Polska szlachty są w podobnym położeniu, na drodze do
  rozkładu.

 228. JO said

  ad.226. Dziekuje, szczegolnie za : „Bez przyjęcia i zrozumienia wyższości ducha nad materią badania historyczne obarczone są skrzywieniem materialistycznym i racjonalistycznym zarazem. Pan to jakoś nie gubi z pola widzenia.” – Jan

  Powiem raz jeszcze, co napisalem wczesniej. Pewien czlowiek w ZSzP, b inteligentny , oczytany, majacy dostep do dokumentuw Dawnych studiujac je w rozmowie na temat przyjecia Malzonek do Zwiazku pochodzenia innego niz szlacheckie po mieczu, byl bardzo zdziwiony pewnym argumentem wniosku na TAK, ze w Malzenstwie Mezczyzna z Kobieta staje sie Jednym Cialem, tworza Jedno Cialo. On TEGO nie potrafil pojac o czym MOwa!! On sie spytal, skad takie sa wiadomosci i wysmial to dajac przyklady z przeszlosci spraw sadowych pomiedzy malzonkami i nawzajem oskarzeniami.

  Zaprawde, wyobrazam sobie, jak ludzie moga na siebie zlorzeczyc, wyzywac i to przed Sadami, ale ja wiem, ze ci sami ludzie Zyli i to czesto w Lasce Uswiecajacej, ktora ten Zwiazek prowadzila do Doskonalosci. Oni mieli dzieci, tworzyli Rodziny i to co w afekcie , momencie upadku zostalo napisane bylo wynikiem „zlej chwili”, ktora Nijak nie odzwierciedlala prawdziwego Zycia na ziemi ani Zycia Duchowego.

  Czlowiek nie rozumiejacy Zy istnieje Zycie Duchowe , Nadprzyrodzonosc, czytajac rozne pamietniki bedzie je odczytywal czysto po ludzku i to blednie, obarczone duzym bledem. Czesto zapisujemy cos bo BOLI a raczej nigdy jak mamy „szczesliwe” chwile….

  Kiedys upadek ludzki byl chowany przed oczyma dzieci i w ogole ludzi, Dzis upadek ludzki exponuje sie, pokazuje calemu swiatu, jako szyderstwo dla Boga co wlasnie jest brakiem Nadprzyrodzonego Zycia….

  Ten czlowiek z ZSzP calkowicie nie rozumial argumentu wniosku bo nie rozumial Swiata Ducha i Jego Wyzszosci, tak jak Pan Zenon K przyznajac , ze nie rozumie co to Nadprzyrodzonosc, probuje komentowac Przegrana Bitwe Elit Naszego Narodu.

 229. Zenon K. said

  Re:227 Ta Pańska elita, Panie Jo sprzeniewierzyła się testamentowi jednego króla, wykonawców drugiego wtrąciła do lochów i fałszywie oskarzyła. Taki jest początek „demokracji szlacheckiej” w Polsce.To chciwa szlachta końca XIV wieku napluła na boski porządek. Ale Pan twierdzi, że jest ona Duchem Świętym.I trwa uparcie przy herezji.
  Nie mamy dziś elit i trzeba nauczyc się z tym żyć, czekając cierpliwie, aż wykują się nowe. I prędzej, niż wskrzeszenia ziemiańskiego trupa, może się Pan spodziewac, że wykluje się ona z ruchu kibiców piłkarskich. Wie Pan dlaczego? Bo jak twierdzą niektórzy jest to ostatnia forma zorganizowanej polskości. Jak daleko zaszli kibole może sie Pan przekonac, oglądając na Jew Tube wykłady organizowane przez Kibolski Klub Dyskusyjny. Mają zaś kibice te przewagę, ze by do nich nalezeć, nie trzeba byc synem i wnukiem kibica. Nie mają żadnych ograniczeń majątkowych, wykształcenia, pochodzenia, ba! Nie musi kandydat do tego ruchu nawet być faktycznym kibicem- piłka nożna nie odgrywa już wśród nich praktycznie żadnego znaczenia. Wystarczy kochac Polskę i chciec dla niej cos zrobić. Mają też kibole tę przewagę, że potrafią się-choć bezbronni- postawić się aparatowi przemocy naszego okupanta. Nikt więcej tego nie robi. Poza tym sa nastawieni na „długi marsz” budzenia polskości w Polakach, co jest rozsadne. Żadnego tam „szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na przedzie i jakoś to będzie!”

 230. Marucha said

  Re 228:
  Panie JO,
  Pan ma do szlachty stosunek taki, jak do Kościoła.
  > Kościół jest święty – choć ludzie są grzeszni [Prawda, bo tak rzekł Chrystus]
  > Szlachta jest święta – choć szlachcice pijanice [Czy aby na pewno?]

  W pewien sposób można by Pana zrozumieć. Ze zwyczajową dla Pana pogardą dla realiów walczy Pan o utrzymanie swego wyidealizowanego wizerunku szlachty – takiego jaki być powinien, lecz niekoniecznie takiego, jaki był.

 231. JO said

  AD.228. Prosze , Panie Zenonie K, niech Pan po mnie nie ” jedzie”. Pan Sam przyznal, ze nie rozumie tematu Nadprzyrodzonosci. Pana Zarzut , ze Mowie, ze Szlachta ! Ktora zdradzila , jest Duchem Swietym, jest Niedoprzyjecia, swiadczy, ze Pan Nie rozumie o czym nie tylko napisalem a podkreslil Pan Jan, ale Pan Nie Rozumie Istoty Kosciola Katolickiego.

  Pominmy to Jednak, bo widocznie Pan Potrzebuje wiecej Lask.
  Zkorzystajmy za to z innych Pana Talentow.

  Czy moze Pan konkretnie opisac, jak wdrazano Wraza Demokracje Szlachecka, jak wykorzystano powierzone zaufanie I ZMIENIONO Prawo, gwalt ZJADAJAC , jak rozumiem tej czesci Rycerstwa, ktora Byla Prawda I Bronila Nadprzyrodzonosci, Bozego Ladu?

 232. JO said

  Ad.230. Panie Gajowy, Ja nie napisalem nigdzie, ze Szlachta jest Swieta ! 🙂 Prosze nie zartowac sobie…
  Uwazam, co jest Faktem, a malo ludzi to juz rozumie, ze Bedac Krolestwem Katolickim , tworzylismy Katolickie shierarchizowane spoleczenstwo. W Sredniowieczu nawet w naszym Krolestwie obowiazywalo do Kiedys Prawo Koscielne osoby swieckie. Dopiero Potem zaczeto miec Prawo Koscielne tylko dla Duchownych a dla Swieckich na tym Prawie Powiedzmy , ze Prawo Rzymskie, choc nigdy w Ksiestwie Litewskim…

  Czy tak czy siak, teoretycznie kazdy z Nas byl Zobowiazaniy Sluchac I Zyc w zgodzie ze Sw Magisterium.

  Byl moment, kiedy zaczelismy od tego Idealu odchodzic. Ten gleboki Kryzys nastapil w Oswieceniu, Skonczyl sie Rozbiorami, gdzie wciaz byl szkielet Spoleczenstwa shierarchizowanego – Stany Krolestwa, nad Ktorymi Paowal Duch Swiety, Chrystus, ktory jest 99.9 procent Kosciolem a na ziemi Grzeszni Ludzie. Ludzie Nawet w wiekszosci Zawiedli ale nie Duch I Ducha idea Kosciola- Staow w tym Elity Rzadzacej.

  Ona jest po dzis , tak Swieta, Duch Swiety, ktory Prowadzi kazdego Rzadzacego, jak on sie na Boga Otworzy…

  To mielismy, te Sfere Ducha Mielismy, mielismy I Swietych, co Zyli I Gineli, w tym Swietych Roznych Stanow . W tym znaczeniu I o tych Swietych Mowie.

  Pan Jan, to wspaniale rozumie I czuje. Pan, Panie Gajowy, jest obciazony swoja Grupa KRWI , Cialem…Panu zrozumiec jest Ciezej, bo Pan analizuje a jakby ” nie czuje „, nie Wierzy …Ja nie wiem jak To wyjasnic. Pan po prostu, musi zaufac…Jak Ja Panu Ufam w wielu Tematach. Na tym polega Wsolnota, nie kazdy Ma takie same mozliwosci. Chrystus jest Jeden…

 233. JO said

  No I Zarzut Panie Gajowy, ze walcze o Moj wyidealizowany wizerunek Szlachty . Pan mnie Krzywdzi. To co Pan napisal jest Nieprawda .Wybaczam Panu, bo Ja Widze a Swiadkiem jest Pan Jan, ze Pan nie rozumie o czym jest Mowa, nie rozumie Pan jak Pan Zenon K.

 234. JO said

  Szlachta , Panie Gajowy, to jest ktos taki jak Pan. Przekonany Jestem,ze tak bylo w przeszlosci. To zostalo zaklocone Ludzka namietnoscia, Klamstwem, Swiatem- Zydzizmem…, I Tacy ludzie zaczeli oddawac pole Takim, ktorych Pan z Gajowki Banuje. ONI zaczeli nazywac siebie Szlachta wraz z ludzmi takimi jak Pan, by na poczatku siebie legitymizowac, jechac na Pana opinii.

  Ta Walka trwala Setki lat, Tacy jak Pan Przegrali Bitwe, nastapily Rozbiory .

  Ideal, ktory Pan Reprezentowal I Walczyl oraz Pana I takich jak Pan, mimo, ze Panowie Przeglaliscie Bitwe, nie deskwalifikuje Idealu Szlachty, Elity I tych co za Boga I w imie jego walczyli, zgineli I finalnie poniesli porazke, NIE dyskwalifikuje tylko dlatego, ze jacys Palanci was pobili I przyjeli nazwe Szlachta.

  to samo z Chrystusem I Swietymi, przeciez nie potepimy Katolicyzmu za to, ze Palanci Soborowi Zniszczyli Kosciol I Niszcza Swiat. Nie wypniemy sie na Swietych KK I sama Nazwe KKatolickiego, choc sa I Tacy, ale takich traktujemy jak Lemingow.

  Prosze wiec o probe zrozumienia a jak dotrze, to Slowo przepraszam w moim kierunku..:)

 235. Jan said

  Panie JO.
  Nie było tak żle z I Rzeczypospolitą skoro sama Najświętsza Panna Maryja chciał być jej Królową. Sama o ten tytuł się upomniala.

  Sprawa druga, bez obrazy. Niech Pan unika szermowania ostrymi sformowaniami do papieży i Watykanu. To nic nie daje sprawie ani Panu ani odbiorcom wpisów, a raduje tych co nienawidzą naszej wiary ponadto kaleczy wrażliwszych.
  Przepraszam za te uwagi, które ośmielam się skierować z szacunkiem dla Pana Osoby i wyznawanych wartości.
  Pozdrawiam.

 236. JO said

  Ad.235. Ma Pan racje I Pan Gajowy w sprawie uzywania ostrych slow przeciwko Papiezom. Ja po prostu Rady nie daje , slowa same w Usta sie cisnal I na klawiature. Dziekuje za upomnienie. One Zawsze mnie tonuja, co Prawda na czas jakis, ale Zawsze , gdy przesadze, by sie nie pograzac, prosze o upomnienie.

 237. Marucha said

  Re 232:
  Podtrzymuję to, co powiedziałem. Pan idealizuje szlachtę i walczy o własnoręcznie stworzony jej wizerunek.

  Nb. sam Pan sobie przeczy, raz pisząc, że „Ja nie napisalem nigdzie, ze Szlachta jest Swieta „, by kilka zdań później stwierdzić, że „Ona jest po dzis , tak Swieta,”

  Re 235:
  Oczywiście, że nie było aż tak źle. Złoty Wiek to do dziś najpiękniejsze karty naszej historii. Polska chrześcijańska i potężna.
  I co się z nią stało…

 238. JO said

  Ad.237. Gdybym mial wiecej Talentow niz mam, I mogl wypowiadac sie nie jak dyslektyk, to Zmiazdzyl bym Pana Argumentami Panie Gajowy.

  A Tak, To Pan jadac po mojej ulomnosci, wytykajac palcem mi Moje „jakanie” , moze stawiac Zarzut , ze Jestem w Bledzie.
  .

 239. Marucha said

  Re 238:
  Panie JO, nigdy nie posunąłbym się do takiej podłości, aby cynicznie wykorzystywać czyjąś dysleksję do zwalczania go w dyskusji. I nie posunąłem się do tego we wpisie 237 (gdzie?).
  Pan po prostu zaprzeczył sam sobie.

 240. JO said

  Ad. 239. Moj Drogi Panie Gajowy, nawet Przez Mysl nie przeszlo mi by postawic taki Panu Zarzut. Jezeli Pan to odebral w moich slowach, to przepraszam.

  Przeciwnie, poczulem ZAL I moja malosc I w talentach I wiedzy szczegolowej oraz obciazenie Dysleksja I wypowiedzialem glosno to, co czesto ludzie robia NIESWIADOMIE , co stalo sie I w tym przypadku w temacie, ktory wydaje mi sie bardzo Wazny I czuje z w/w powodow, ze nie potrafie go obronic.

  bardzo Pana cenie I wiem, ze Pan Nigdy by tego celowo nie zrobil.

 241. Marucha said

  Re 240:
  Niech się Pan nie przejmuje dysleksją. Tylko ludzie mali i nikczemni mogli by ją wykorzystać przeciwko Panu.
  Cenię u Pana ten wewnętrzny ogień, jakieś niemal szaleństwo.
  Trochę mniej cenię niepohamowany język.
  Wie Pan, ja też klnę i bluzgam. Ale głównie w powietrze. Jako swoisty wykrzyknik. Rzadko zaś kieruję bluzgi do konkretnych osób.

 242. JO said

  Ad.241. 🙂 To mnie Pan pocieszyl.
  A Ja Panu Powiem, ze wsrod ludzi Ja nie przeklinam wcale a tylko w Internecie . ..no czasem, gdy Wybuchne , to moze wtedy cos siarczyscie powiem, ale zaraz mnie sumienie gryzie. Rowniez tego nie Robie , jak Jestem sam. Internet, to jakis system, ktory popycha do innej formy wypowiedzi niz ” przyzyciowo ” , przeynajmniej mnie. Poza Tym, Ostrymi Slowami okreslam kogos, lub cos starjac
  Sie okreslic wlasciwie, majac na uwadze, ze to internet oraz prawdopodobnie podswadomie wiedzac, ze z powodu Dysleksji nie dam Rady sie wypowiedziec tak jakbym tego chcial a ktos lub cos , temat…zasluzyl.Taka , kombinacja przyczyn wyplywajaca ze zlozonosci czlowieka.
  Moja expresja, rowniez poza internetem wyplywa z tego, ze Jestem 3 x A, ze tak powiem: Grupa A KRWI, Adrenal Hormonal Group I Strzelec z Grudnia 🙂

  Coz, jest noc. Czas zastukac do Bram Raju, porozmawiac z Panem Bogiem.Dobranoc Panu, Dobranoc Wszystkim.
  Z Panem Bogiem.

 243. Zenon K. said

  Re 231 Napisał Pan dokładnie: „Elita to cos naszego, to NADPRZYRODZONOSC a Pan ja traktuje zwykle po ludzku. Tak nie wolno robic, to rzecz Swieta, To Duch Swiety”.

  Społeczeństwo stanowe nie powstało wraz z chrzescijaństwem. To ustrój na wskroś ludzki i nie ma w nim NIC nadprzyrodzonego. Św. Tomasz z Akwinu skrytykował demokrację (także szlachecką, takze oligarchię itp. ustroje o władzy „kolektywnej”) jako ustrój nienaturalny, z samej istoty mogący być łatwym narzędziem szatana. W Polsce tzw.demokracja szlachecka zrodziła się z następujących przestępstw, win i grzechów:

  1)nieposłuszeństwa wiekszości rycerstwa wobec woli pomazańca(króla-Kazimierza III),
  2)fałszywego świadectwa (vide oskarżenie o „kradzież” klejnotów koronnychi inne „przestępstwa”) wobec wykonawców woli królewskiej,
  3)bezprawnego uwięzienia tychże oraz rozpowszechniania oczywistych kłamstw na ich temat;
  4)szantażu rycerstwa polskiego wobec Ludwika Węgierskiego, celem wymuszenia nienależnych przywilejów,
  5)krzywoprzysięstwa i niedotrzymania słowa spełnienia ostatniej woli króla Ludwika,
  6)próby szantażu wobec legalnego dziedzica Królestwa Polskiego w osobie Zygmunta Luksemburskiego,
  7)buntu przeciw dziedzicowi tronu wobec faktu, iż nie uległ szantażowi,
  8)wywołanie niezwykle krwawej wojny domowej podczas obcego najazdu,
  9)przymierza z zewnetrznym najeźdźcą w osobie ks.rawskiego, Siemowita,
  10)zdrady tegoż sprzymierzeńca,
  11)buntu wobec władzy kościelnej i niszczenia własności Kościoła,
  12)grożenia śmiercią wszystkim, którzy uznawaliby dotychczasową, legalną władzę,
  13)sprowadzenia obcych wojsk (węgierskich) w celu najechania ziem zdradzonego przez siebie sprzymierzeńca i innych ziem polskich, palenia i grabieży całych regionów
  14)potajemnych konszachty z obcymi dworami

  Tak oto Panie Jo przedstawiają się początki hegemonii szlacheckiej w Polsce. Ten wywołany zbrodniami konflikt, wyjątkowo brzemienny w następstwa jest całkowicie zafałszowany i kompletnie niemal wymazany z pamięci Polaków.
  Panie Jo, tak na zdrowy rozsadek -czy coś takiego mogło wydać dobre owoce? W dalekiej perspektywie takie fundamenty władzy dały fatalny paraliż państwa i jego całkowitą likwidację po 5 stuleciach przy aplauzie „utrwalaczy demokracji szlacheckiej”.

  Dodam, że w tym, ostatecznie faktycznie trójstronnym(!) konflikcie stronnictwo legalistów to zaledwie: wielkopolskie gałęzie dwóch rodów oraz kilka rodzin urzędników, ich przyjaciele i najbliżsi sąsiedzi w zachodniej i północno-wschodniej Wielkopolsce.Cała reszta wielkopolskiego rycerstwa podnioła krwawy bunt, uniemożliwiajac koronację dziedzicowi Ludwika Wielkiego. By przetrwać i grać na zwłokę, tak małe stronnictwo musiało z czasem ze zgrzytami współpracować i próbować infiltrować te, które sprawę przeprowadzenia koronacji oddalało, co dawało i tak nikłe szanse na sukces. Niektórzy z legalistów przekazali sprawie o którą walczyli całe swe majątki, w tym główny ich przywódca (jego syn i dziedzic był niemal żebrakiem, o pogardliwym przezwisku „Goły Jaś”- nawet nie Jan).
  Niezwykle aktywni, wręcz niezmordowani, zadali szereg klęsk buntownikom, mimo iż wystąpiły przeciw nim także wszystkie większe miasta Wielkopolski. Kiedy w walnej bitwie buntownicy (niehonorowym napadem znienacka) rozproszyli główne siły legalistów, z Woli Bożej (trudno to inaczej wytłumaczyć) jeszcze tego samego dnia i w tym samym miejscu ponieśli straszliwą, wręcz bezprzykładną klęskę, zadaną im przez spóźniony niewielki oddział posiłkowy. Kiedy arcybiskup Bodzanta uległ przemocy buntowników i zewnetrznych najeźdźców, bezkrwawym fortelem zajęli niektóre jego dobra, miasta i zamki. Plebejscy poddani arcybiskupa poparli ich gremialnie, przyłączając się do sprawiedliwej wojny z wrogiem zewnetrznym i wewnętrznym. Mimo ciągłych niemalże sukcesów nad buntownikami i najeźdźcami z Mazowsza(legalisci odbili nawet część Kujaw), w wyniku kompletnego wyczerpania zasobów, sił własnych i pieniędzy na najemników, splądrowania dóbr, głodu i zarazy ich aktywność w końcu zmalała, ale nigdy nie ulegli spiskowcom i zdrajcom. Dopiero, gdy Jadwiga została koronowana na króla (oczywiście, zdradzieckie możnowładztwo małopolskie miało już za życia Ludwika gotowego kandydata na jej męża, swoją marionetkę) i połączona węzłem małżeńskim z Jagiełłą, zgodzili się na zawarcie pokoju i pacyfikację dzielnicy.
  Zwycięska większość szlachtecka od tego momentu rozpoczęła szybką „demokratyzację państwa”, połączoną już za panowania Jagiełły z niewoleniem chłopstwa. Czyżby był Pan zwolennikiem demokracji i niewolnictwa?

 244. JO said

  Przed snem 🙂

  Drogi Panie Zenonie, Ja Podtrzymuje swoja opinie o Elicie, Rycestwie I Szlachcie. Ciesze sie, ze Pan jest I unaocznia nam Fakty poprzez Ktore zaczal sie poczatek konca Naszego Krolestwa.

  Ja nie Jestem Historykiem , ale Zawsze dazylem do Prawdy poprzez zamilowanie do niej. Nie rozumialem, jak mozna bylo Byc Szlachcicem I Utracic Krolestwo poprzez Rewolucje Wewnetrzne, ZDRADY, a w zasadzie zbrodnie.

  Pan ukazuje jak krok po Kroku Wrog zajmowal nasza Elite I powodowal w niej Chorobe Nowotworowa.

  Mimo przegranej Bitwy I jako syn Narodu Rzeczpospolitej , Ja Kocham swoj Kraj I Przeszlosc z powodu takich Panow Szlachty jak Gajowy Dzis, ktorzy choc widza ruiny I Zgliszcza I Smierc, widza Diamenty I Piekne Kobiety , to NIGDY nie pokusili sie na te smacznosci, blyskotki, przyjemnosci

  Bo KTORZ JAK NIE BOG

  Dawal i daje im Tylko to czego POTRZEBOWALI I POTRZEBUJA

  Dla Niego walczyli i Walcza Bedac NASZA WSPANIALA ELITA – SZLACHTA POLSKA.

  Ja chociaz bede iCh Giermkiem, Pana w tym Rowniez, gdy zrozumie Pan Nadprzyrodzonosc.
  ——
  Raz Jeszcze, Dobranoc.
  Anilowie niech Czuwaja

 245. Fran SA said

  JO pieprzy jak chora dupa.

  Panu Bogu nalezy sie du……..zo wiekszy szacunek niz fantasmagorie pajaca!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: