Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Muzułmańska nienawiść do chrześcijan: „Odczuwam do nich wstręt”

Posted by Marucha w dniu 2013-04-08 (Poniedziałek)

Abdullah Badr

Egipski specjalista od islamu, prof. Abdullah Badr, wyraził publicznie swoją wrogość do  wyznawców Chrystusa, wpisującą się w muzułmańską kulturę pogardy wobec chrześcijaństwa. Ten piewca Koranu został skazany za czasów Hosniego Mubaraka na 10 lat więzienia. Niedawno został oswobodzony przez prezydenta Mohammeda Mursiego.

W najnowszej analizie Badra, która dotyczy drugiej części doktryny islamskiej niezgody „wala wabara” („Miłość i nienawiść”), można przeczytać, że „prawdziwy muzułmanin musi kochać innych muzułmanów  oraz odczuwać nienawiść i wstręt do nie-muzułmanów”. Badr przyznał, że chrześcijanie napawają go do tego stopnia wstrętem, że nie mógłby napić się ze szklanki, która była dotknięta przez jednego z nich.

To nie jest kwestia pobożności, ale wstrętu. Odczuwam wstręt. Czy wy to rozumiecie? Wstręt, jestem zniesmaczony, nie mogę znosić ich zapachu. Nie lubię ich, to jest mój wybór. Napawa mnie wstrętem ich zapach, ich wygląd, to wszystko mnie zniesmacza – deklarował islamski filozof podczas konferencji naukowej, na której wygłaszał swój referat.

Badr wskazywał, że co prawda szariat nie zabrania muzułmanom jedzenia potraw przyrządzonych przez chrześcijan, to jednak to pożywienie staje mu w gardle. Opowiadał, że kiedyś kupił na targu w Kairze żywność, ale zobaczył krzyż na murze, co oznaczało, że sprzedawca sklepu był chrześcijaninem, więc natychmiast dał ją na ulicy pierwszemu napotkanemu przechodniowi.

Islamista uważa, że wstręt i nienawiść w stosunku do chrześcijan i innych niewierzących powinny znaleźć się w centrum postaw muzułmanów. Jak twierdzi, nie może to być tylko jakaś demonstracja przed innymi muzułmanami.

Franciszek L.Ćwik
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 69 to “Muzułmańska nienawiść do chrześcijan: „Odczuwam do nich wstręt””

 1. Centuria said

  Nie bardzo rozumiem cala te postawe. Z jednej strony, wiadomo, jak przesladowani sa Chrzescijanie w krajach muzulmanskich. Z drugiej strony Koran uznaje Chrystusa (co prawda jako proroka , nie syna Bozego) i Matke Boska.

  Z tym, ze sam Koran ma mase sur, ktore wykluczaja sie nawzajem. Ot np. muzulmanie powinni otoczyc opieka Ludzi Ksiegi, co jest interpretowane jako ludzi Biblii, a pare stron dalej maja ich smagac mieczem po szyjach. Muzulmanie nie moga pic alkoholu, ale w islamskim raju rzeki maja plynac winem.

  Jak Badrowi przeszkadza zapach Chrzescijan, to niech sie wybierze na wycieczke na paryski Barbes. Przekona sie, ja super pachna jego bracia w wierze.

 2. Marucha said

  Pani Centurio, proszę nie oczekiwać od wyznawców pozbawionej wszelkiej logiki i sensu religii, aby zwracali uwagę na takie rzeczy, jak konsekwencja i spójność poglądów.
  Koran to stek bzdur, ewidentnych fałszów historycznych i wzajemnie sprzecznych opinii.

  https://marucha.wordpress.com/2012/08/08/prawdziwe-oblicze-islamu/
  https://marucha.wordpress.com/2011/06/20/pochodzenie-islamu/
  https://marucha.wordpress.com/2010/06/13/czy-islam-jest-autentyczny/
  https://marucha.wordpress.com/2010/03/03/kilka-uwag-o-pokojowej-religii-islamie/

 3. Dictum said

  No i mamy wykładnię religii, która wg postępowych sił w Watykanie jest tak samo dobra, jak wszystkie inne łącznie z nauką Chrystusową i Boskimi Przykazaniami.

  Ciekawi mnie, czym ten „filozof” sam pachnie, bo intelektutualnie i mentalnie – to smród!

 4. Marucha said

  Obrońcy Islamu powiedzą, że to ekstremista.

 5. AlexSailor said

  Bo najważniejsza jest miłość.

 6. Marian said

  Nie jestem obrońcą islamu, ale ten pan to islamista, a raczej islamofaszysta. Celem islamofaszyzmu jest zniszczenie zarówno chrześcijaństwa jak i samego islamu. Kiedy szanowny Panie Marucho wrzucamy wszystkich do jednego islamskiego worka, to robimy dokładnie tak jak tego chcą syjoniści oraz wrogowie chreześcijaństwa i islamu. Pamiętajmy o tym, że sunnickiego islamizmu i dżihadyzmu, prawa szariatu, saudyjsko-katarskiego islamofaszyzmu (wahhabityzm), Bractwa Muzułmańskiego, Al-Kaidy oprócz nas chrześcijan europejskich, nie chcą także normalni muzułmanie i Arabowie którzy stanowią większość w swoich macierzystych krajach. Mieszając muzułmanów z islamistami tylko dostarczamy zwolenników tym drugim. Proszę zauważyć, że w takich państwach jak Syria czy Egipt islamiści (często wykształceni na Zachodzie) siedzieli do tej pory w więzieniach, a chrześcijanie w tym czasie cieszyli się wielką swoboda i tolerancją, co trwało od średniowiecza. W Syrii np. takie chrześcijańskie dzielnice istnieją cały czas, co m.in. islamiści próbują zniszczyć na życzenie takich państw jak Arabia Saudyjska i Katar – najbliższych sojuszników USA i Izraela. Pozdrawiam!

 7. Dictum said

  W każdych środowiskach są normalni ludzie – bogobojni wg własnej religii, której zostali nauczeni, i są opętani fanatycy. Ale jakoś nie widać wśród katolików nawet fanatycznych (chociaż nie bardzo wiadomo, co w naszej religii by to oznaczało) wojujących słowem obraźliwym. Nawet obserwuje się po V2 wylew zbytniej pobłażliwości i miłości do każdego człowieka i do jego poglądów.
  Ale co tu dużo mówić, wypowiedzi takiego „uczonego” są zarzewiem nienawiści, która się rozlewa na chrześcijan, a skutki bolesne obserwujemy na tym świecie codziennie.
  I co by p. Marian nie przytaczał, prawdziwe oblicze islamu jest takie, że wojują krwawo z wyznawcami w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

 8. Jan said

  Trochę obok tematu.
  Dialogowanie z niespójnym systemem jest w samej rzeczy obłędem, a zarazem dowodem znacznego zatracenia misji Kościoła. Jeden z efektów obecnego kursu, to naiwne kobiety chrześcijańskie poślubiające coraz częściej islamistów.

 9. Andy said

  „Tu na przykład widzimy Jana Pawła II całującego muzułmański Koran w czasie jednego z jego licznych spotkań z wyznawcami islamu. Jest to groźny widok, ponieważ chodzi tu o „najświętszą” księgę islamu, w której z pogardą mówi się o chrześcijanach a także Pana Jezusa uznaje się jedynie za proroka, czyli tylko za człowieka. Z tej księgi samobójcy uczą się jak zakończyć swój żywot i niestety także życie wielu niewinnych ludzi. Ta księga pozwala mężczyznom na posiadanie 4 żon i nieokreślonej liczby konkubin. Papieże w przeszłości chronili Europę od najazdów islamskich hord, które chciały zniszczyć chrześcijaństwo w Europie a dziś całuje się ten Koran. Pewnie św. Pius V i nieprzeliczone zastępy Świętych, którzy wykupywali chrześcijańskich jeńców z muzułmańskiej niewoli przewróciliby się w grobach, gdyby nie byli w niebie. Koran zaprzecza istnieniu Trójcy Przenajświętszej, czyli naszego Pana Boga.

  Do czego doprowadził ten zgubny ekumenizm-synkretyzm? Widzimy to w nowych wojnach między muzułmanami i chrześcijanami. Napięcie się powiększa i obawiam się, że nie będzie się zmniejszać.”

  http://apologetyka.katolik.pl/forum/showthread.php?t=276

 10. Ewa said

  Na nich robi wrazenie sila i twardziele.
  Jak JPII calujac Koran cos sobie moze wyobrazal, to wywolal efekt odwrotny do zamierzonego, a z pewnoscia nie podobny odruch wobec chrzescijan i chec calowania Biblii. Raczej pogarde i obrzydzenie.
  F poszedl dalej calujac nogi, oni uwazaja, ze nareszcie pokazal swiatu porzadek rzeczy.

 11. Marucha said

  Re 6:
  Panie Marianie, dzięki za sensowny, spokojny i zawierający fakty wpis.
  Mnie jednak niepokoi, dlaczego to właśnie Islam jest środowiskiem dla różnego rodzaju ekstremistów, fanatyków i zwykłych bandytów? Dlaczego nie ma ich w chrześcijaństwie?

 12. Maciejaszu said

  Islam to religia wymyślona przez Żydów w celu zniszczenia Chrześcijaństwa.

 13. AlexSailor said

  „Dialogowanie z niespójnym systemem jest w samej rzeczy obłędem”

  Na zasadzie: nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  „Jeden z efektów obecnego kursu, to naiwne kobiety chrześcijańskie poślubiające coraz częściej islamistów.”

  Cóż. Prawda o tym, że katolik może poślubić wyłącznie katolika, jest wiedzą tajemną Kościoła i z niewiadomych przyczyn nie jest nauczana ani na 2 lekcjach religii w tygodniu, ani z ambon, ani nie jest stosowana w praktyce.

 14. akcamillo said

  Jak ktos zamiast mozgu ma swinskie mielone w czerepie to takich sformulowan uzywa. Takie same teksty uzywala banda kanclerza Schrödera i jego zielonych polglupkow w stosunku do bezrobotnych, palaczy oczywiscie tytoniu. Najgorsze, ze mogles ich ogladac w TV jak ziali nienawiscia. Jeden to byl taki szczery, ze przed kamera spiewal ,, … do mojego domu nie wjdzie zaden palacz, zostanie wyzucony z mojej dzialki jak smiec”.

 15. akej said

  Historia wyraznie nam mowi i pokazuje, ze z islamem – dzihadem zadnego dialogu byc nie moze. Do nich przemawia tylko sila! Jak dostana w tylek na polu bitwy, to na pareset lat siedza cicho, lub wyraznie spuszczaja z tonu. Tak bylo po bitwie pod Poitiers, okresie conquisty i, szczegolnie, po bitwie pod Wiedniem – po ktorej mielismy spokoj az do pierwszej polowy XXw. Dzis, w czasie kompletnego upadku KK z „biskupem Rzymu” Franciszkiem myjacym i calujacym giry muzulmanek i rozwalaniu cywilizacji lacinskiej przez zydowstwo rzadzace UE, sytuacja wydaje sie byc tragiczna i beznadziejna. Chyba juz tylko cud moze nas uratowac.
  PS – Dobrze wiedzialy zydki co robily, gdy wzorowana na talmudzie „mahmucka wiare” arabusom utworzyly…

 16. rrt said

  Strzeż islamu zniszczy kraj jak co zniszczył Egipt

 17. Zerohero said

  Islam, tak jak chrześcijaństwo, nakazuje 1) przestrzegać zasad wiary 2) nawracać. Poważnie traktowanie swojej religii prowadzi do osakarżeń o fanatyzm. Jednak fanatyzm fatanatyzmowi nierówny. Bezmyślne, bydlęce szczucie na chrześcijan nie przesłuży się i samemu islamowi.

  Trudno oceniać agresywność islamu jako takiego, ponieważ znaczna jego część jest kontrolowana przez ulokowany poza Bliskim Wschodem rząd światowy, np. islamiści zawzięcie niszczą Syrię – państwo skonfliktowane z Izraelem. W Iraku napuszczano na siebie szyitów i sunitów by rękami tubylców wyniszczyć kraj. Na to są dowody.

  W Egipcie jest znaczna mniejszość chrześcijańska. Jeśli Egipt pogrąży się w niepokojach wewnętrznych, to jako państwo nie zagrozi Izraelowi. Żadna sztuka opłacić paru krzykaczy. Za krzykaczami pójdzie stado bezmyślnych gamoni. np. u nas wystarczy garska agitatorów by „patrioci” nic nie wiedzieli o działalności Goldman Sachs, natomiast czynili nieporadne zarzuty pod adresem Gazpromu – tak jakby tu chodziło nie wiadomo o jakie pieniądze. Widzę to w prywatnych rozmowach. Ludzi łatwo ogłupić, zupełnie jak dzieci. Fani Palikota i Macierewicza, gdyby dać im liderów i broń, mogliby spalić pół Polski nie wiedząc do czego zmierzają i w czyim jest to interesie.

  Co ciekawe, od pojawienia się Izraela na Bliskim Wschodzie zwiąkszyła się liczba wojen domowych u jego sąsiadów.

  – Liban ze Szwajcarii Bliskiego Wschodu zamieniony w „jugosławię”
  – Syria – władze obala się na „wojnę domową”.
  – okupacja Iraku – prowadzona na wojnę domową
  – Libia – to samo.

  To jest metoda na utrzymanie całego regionu w chaosie i zacofaniu.

  Przeważnie w takiej wojnie są likwidowani chrześcijanie. Mamy XXI wiek, było kilkanaście wieków na taką ostateczne rozwiązanie, a islam dopiero teraz do tego przystępuje? Tyle wieków po dzihadzie? Mam na myśli ten poważny dzihad, gdy to armie muzułmańskie walczyły z chrześcijańskimi jak równy z równym w samej Europie! Teraz mamy jakieś nie wiadomo co – Al CIA idę, ateistyczne i lewicujące władze Unii Europejskiej tolerujące na własnej ziemi szariat, zbrojnie pacyfikujące kraje Arabskie i instalujące w nich reżimy islamskie, a jednocześnie toczące wojnę z islamistami.

  Coś tu wyraźnie nie gra.

 18. Zerohero said

  Re 11, Marucha

  Mnie jednak niepokoi, dlaczego to właśnie Islam jest środowiskiem dla różnego rodzaju ekstremistów, fanatyków i zwykłych bandytów? Dlaczego nie ma ich w chrześcijaństwie?

  Zależy co Pan uważa za chrześcijaństwo. W USA nie brak tzw. judeochrześcijan stawiających stosunki międzynarodowe w kategoriach wyniszczenia. Oni otwarcie mówią, że chcą np. wojny na Bliksim Wschodzie. Podobne opinie w Polsce lansuje redakcja Frondy.

  A co do niepokoju, to niepokoić się trzeba bardziej fanatykami „Wybranymi”. np. żadna armia islamistów nie odebrałąby chrześcijanom Kosowa gdyby nie samoloty bojowe USA. Żadna zgraja pastuchów nie osiedliłaby się w Europie, gdyby ktoś ich tu celowo nie wpuszczał…W Afganistanie nie rządziliby Talibowie gdyby nie CIA. itd. Nie byłoby tylu kaznodziei islamskich gdyby nie pieniądze Saudów. itd.

  Sam islam nie ma monopolu na fanatyzm. W jakimś regionie Indii dochodziło do pogromów muzułmanów. Pod wiadomością na Onecie ludzie nie mogli dać wiary – bo jak to -przecież Hinduizm jest taaaaaaki spokojny. A może pomyłka? 🙂

  Bujdy też się opowiada o aniołach z Tybetu – tybetański mnich to teraz symbol spokoju i dobra. Tymczasem przed chińską inwazją większość Tybetańczyków była niewolnikami. Niewolnikiem stawało się za niezapłacenie podatku, a podatki płaciło się za każdą czynność, np. podróż do sąsiedniej wioski. Żaden tybetański święty mąż nie miał problemów z głodem ani ze znalezieniem niewolnicy do spełnienia seksualnych zachcialnek.

  Oczywiście fakt, że islam stał się tak łatwym narzędziem najlepiej o nim nie świadczy…

 19. Re: 16 Rrt…

  Napij sie zimnej wody, a nie „objawjaj” zydowskich „mundrosci”…
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 20. wm said


  Chrzescijanie mu smierdza bo swiniojady ?
  na pal go.

 21. Fran SA said

  11.
  Marucha
  Co Pan rozumie przez ‚chrzescijanstwo’?
  Tony Blair? rodzina Bushow, Clintony, Christian Zionists, Biden (katolik) oraz inni masowi mordercy jak np. Hitler, ktory podobno byl katolikiem.
  A i harnasie sie popisywali.
  Do calego bukietu dochodza napoleony , nie bede sie wypowiadac na temat Ukraincow, Chorwatow, Slowencow czy Lotyszow.

  Przestepca jest przestepca nie dlatego, ze jest katolikiem, Mormonem (pomagali bolszewikom), banderowca, Ustasza (katolicy) a nawet zydem, czy buddysta.

  Przestepca sie jest przestepca bez wzgledu na denominacje, i najczesciej religia niewiele ma z tym wspolnego. Tylko wtedy kiedy zamienia sie religie w polityke.

  I tak Bractwo Muzlulmanskie zostalo zalozone przez CIA, i caly ten skandal wylazl niedawno w Bengazi, dlatego Clintonowa musiala zrezygnowac, bo sie niechcaco wysypalo, ze Koptow w Egipcie przesladuje CIA, a nie zadne wierzace muzulmany.

  Una rondine non fa la primavera.(jedna jaskolka nie czyni wiosny)
  Jakis platny kretyn pierdnie i cala prasa radosnie donosi.
  W Pakistanie dziewczynke, do ktorej podobno strzelal Taliban zrobiono wielka bohaterka,- a dziwnie, ze mowi po angielsku wlasciwie bez akcentu- sprawcy do tej pory nie zlapano, ale wiadomo, ze to Taliban(?); a nawet byle jaki obserwator zdarzen wie, ze Taliban jest bardzo popularny w Pakistanie bo pomaga ludziom, a nie strzela do nich.

  Rabiny nie takie rzeczy wygaduja na codzien, choc im za to nikt nie placi.
  Tylko napuszczony bigot albo platny agent moze opowiadac takie grubymi nicmi szyte brednie.
  Prowokacje sa nagminne. Polakom trzeba stale widac przypominac Gliwice!

  Naprawde, zadziwiajace, ze dla niektorych osob wazniejsza jest propaganda niz np. zeznania chrzescijan, ( w tym Polakow) ktorzy wiele lat mieszkali wsrod muzulmanow!
  To jest naprawde zalosne.

  http://theuglytruth.wordpress.com/2013/04/05/in-hezbollah-stronghold-lebanese-christians-find-respect-stability-2/

  A moze by tak popytac tych Polakow, co uciekli teraz z Syrii i z Egiptu, dlaczego nie moga sie doczekac, zeby wrocic? Albo tych co pracowali w Iraku czy Libii? Nie da sie??
  Bo to katolicy i im nie warto wierzyc????? Ale propagandzie mozna!

  Jak moze czlowiek religijny nienawidzic innych religii, o ktorych niewiele wie i umie.

  Ja mam dla niektorych ( tych bardzo zajadlych) przeciwnikow islamu iracka bron masowej zaglady do sprzedania!

 22. akej said

  @ Fran SA
  Islam jest, oczywiscie, niezwykle pokojowa i milujacych wszystkich religia. Caly basen Morza Srodziemnego i Bliski Wschod byl chrzescijanski. Nagle wszyscy mieszkancy srodziemnomorskiej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Azji Mniejszej z entuzjazmem wielkim dobrowolnie porzucili chrzescijanstwo i pokochali prawdziwa wiare proroka Mahmuta… Prosze, jak zwykle, skonczonych glupot nie pieprzyc!!! Wszystkie kraje islamskie traktuja chrzescijan jak zaraze. Tylko dyktatury w rodzaju Sadama Huseina czy tureckie rzady wojskowych z trudem powstrzymuja mahmutow od otwartych atakow na chrzescijan. Nie potrzeba nawet zydowskiego podjudzania, a wszystko toczy sie normalnie, po mahmucku – czyli smierc giaurom niewiernym!

 23. RomanK said

  Ja bardzo przepaszam..ilu z panow wypowiadajcych sie tak mocno ..czytalo Quran????.. a ilu pana JOjne??? Marte15, czy pana Marosta z Inkwizytorem???brzydacych sie nie juz muzulmaniniem ale papiezem Polakiem.
  Rasizm to wstretna przypadlowc….uprawiajaca synkretyzm religijny…
  Zawsze wystepuje tam , gdy Milosc- Caritas zastepujemy Nienawiscia! Islam zachowuje Dekalog..czy ktos moze wskazac-z ktorej czesci Dekalogu korzyta ten rasista?z ktorego przykazania???
  POnadto wielu z takich wypowiedzi nie ma zadnego charakteru religijnego..ale udaje religijny bedac przekazem stricte politycznym.
  Panei Fran SA…komu pan daje wiare????? http://www.pch24.pl. czy swoim gupim wlasnym oczom??:_)))))

 24. Fran SA said

  22.Akej
  Pizzaro i Cortez, Anglicy i Amerykanie, Wojna burska, Hiroszima i Nagasaki, Wietnam, chinska wojna opiumowa, I-a i II-a wojna swiatowa, bombardowanie katolickich Filipin i Haiti, wojna w Kolumbii… i tak mozna dlugo; jeszcze dolozyc wojny napoleonskie i Hitlera, Clintona, Busha, i Reagana, ktory bombardowal katolicka Nikarague.

  Skonczone glupoty zaczynaja sie wtedy, jak sie konczy wiedza o historii, a zaczyna slepa nienawisc i radosne podzeganie do kolejnych morderstw.

  Afganistan nie napadl na Polske. Ani Irak, ani Libia. I co nasze chrzecijanskie wojska robia w Mali? Wprowadzaja religie pokoju??
  Moze by jednak ktos sie zastanowil co pisze, i czemu innym ubliza.
  Niech sie Akej wypowie, co wie na temat Corteza…i bardzo religijnych chrzescijan z ‚Mayflower’.
  A moze tak Europejczycy wprowadzil religie pokoju do Ameryki Polnocnej?
  To doprawdy zalosne!

  http://theuglytruth.wordpress.com/2013/02/11/51179

 25. Jack Ravenno said

  do 24. Panie Fran SA – znowu to samo?

  ” Sura druga, wers 191:

  „I zabijacie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili (…) Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciwko wam, zabijacie ich – Taka jest odpłata niewiernym!”

  Sura czwarta, wersety 89 i 91:

  „Oni by chcieli, abyście byli niewiernymi (…) a jeśli się odwrócą, to chwytajcie i zabijacie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie”

  „A jeśli oni nie odejdą od was i nie zaproponują wam pokoju (…) chwytajcie ich i zabijacie ich, gdziekolwiek ich napotkacie”

  Sura dziewiąta, wers 5:

  „A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijacie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie, chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki!”

  Czy Koran nie zawiera przykazania miłości? Ależ zawiera, tyle tylko, że wobec własnych współwyznawców i sojuszników, nie zaś wobec niewiernych.”

  http://marekblaszkowski.salon24.pl/105710,koran-nakazuje-zabijac

  Nieszczęściem muzułmanów jest to, że są utrzymywani w ciemnocie i zabójczym zacofaniu. Są tak ławymi do manipulacji, że aż niewiarygodnie to wygląda. Są rotweilerami NWO czy im się to podoba czy nie. Z pewnością to na czas do nich nie dotrze aby się uratować…

  Pokój

 26. Fran SA said

  23
  RomanK
  Ja daje wiare faktom i temu co sie wydarzylo, a nie temu, co chce, zeby sie nie wydarzylo.
  Do czego przyznaje sie np. Kongres Amerykanski, to mozna przeciez sprawdzic na Internecie i w codziennej prasie. Nic mi nie spada z kapelusza.

  Pan Akaj pisze wlasna historie, czym przypomina rase wybrana.

  Ja rozumiem, ze kiedys w Polsce nie mozna bylo miec nawet radia, ani telefonu, ani paszportu; ani nie mozna bylo wyjezdzac za granice. Nie bylo telewizji, Internetu, ani komputerow ani nawet roznojezycznych publikacji. I malo Polakow znalo jezyk angielski. Informacja byla blokowana a radio zagluszane.

  No to jaka maja niektorzy teraz wymowke, ze sie wyglupiaja i nie kumaja co sie dzieje w swiecie, skoro oprocz propagandy jest tez dostepna normalna informacja?? Niektorzy robia sobie jaja z bardzo waznych zdarzen. ( masowe mordowanie cywilow: bezbronnych kobiet, dzieci, starcow bombardowanie miast i wsi bronia nuklearna, biologiczna i tzw. depleted uranium – totalna, POGANSKA znieczulica na cudze cierpienia)
  . Widzial ktos muzulmanina na bombowcu?
  Napewno na Polske nie napadl Hitler, tylko muzulmanie i zbombardowali nam kraj, zalozyli obozy koncentracyjne i wymordowali kupe Polakow. W NKWD byli sami islamisci.
  Pewnie obecna nedza w Polsce -ekonomiczna i umyslowa- tez jest spowodowana przez islam.
  Przeciez wszystkie wspolczesne podboje sa opisywane na codzien w prasie, i podawane we wszystkich srodkach masowego przekazu. Nawet i to, ze Bush sie przyznal, ze z tym Irakiem to byla ‚pomylka’. I juz nikt nie wie, po co napadlismy na Afganistan. ( Jak Sowieci napadli na Afganistan – to bylo wielkie przestepstwo. Jak mysmy z NATO -26 panstw- napadlo na ten zmeczony kraj – to jest dowod wszelkich cnot chrzescijanskich .
  Wymowka, ze z radoscia mordujemy muzulmanow jest przerazajaca! Ilu zamordowalismy chrzescijan np. w Iraku razem z polskimi naukowcami uniwersytetu w Bagdadzie?
  Czy mysmy przypadkiem na glowe nie upadli w czasie porodu? Chcemy grac role Boga i karac wszystkich, co nam sie nie podoba? Gdzie pisze, ze mamy nienawidzic i do tego slepo tylko za ‚etykietke’ religijna.
  Moze jednak zostawimy Bogu decyzje, kogo, kiedy, jak i kto ma prawo karac..

  Ale ciekawe, co powiedza Polacy jak im przyjdzie placic za Afganistan i Irak. I za te dranskie wiezienia CIA na polskiej ziemi.

  http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/dangertopeace.php

  Ogrom tragedii Afganistanu i ogrom zaangazowania wojennego widac po oficjalnych sprawozdaniach z Pentagonu:

  http://www.defensenews.com/article/20130331/DEFREG02/303310007/U-S-Military-Cargo-Removal-From-Afghanistan-Cost-5B-6B?odyssey=tabltopnewsItextIFRONTPAGE

 27. Marucha said

  Re 18, 21:

  1. Osobom, które nie wiedzą, co uważam za chrześcijaństwo, wyjaśniam explicite: chrześcijaństwo to katolicyzm.
  Nie zaliczam do chrześcijan ani „chrześcijańskich syjonistów”, ani luteran, ani Świadków Jehowy, ani Adwentystów itp. itd
  Chrześcijaństwo = katolicyzm. Reszta to herezje, a więc twory diabelskie.

  2. Nigdzie nie twierdziłem, iż fanatyków nie ma wśród buddystów czy hinduistów. Faktem jednak jest, że chyba zwolennicy Islamu są tu nadreprezentowani. Natomiast katolików niemal się nie znajdzie w tej grupie.

  3. Pan Fran SA niech sobie broni muzułmanów. Proponuję mu, aby sobie zamieszkał w muzułmańskiej dzielnicy.

 28. RomanK said

  Jacku Ravenno..pocytuj Talmud,,,porzygamy sie razem….’ Islam to chrzecijanska herezja,,,zmutowana z arianizmu…
  a teraz sura 2 werset 191:
  [

  [2:191] You may kill those who wage war against you, and you may evict them whence they evicted you. Oppression is worse than murder. Do not fight them at the Sacred Mosque (Masjid), unless they attack you therein. If they attack you, you may kill them. This is the just retribution for those disbelievers.

  Mozecie…..dozwolone jest zabic tych, ktorzy wypowiedzieli wam wojne, i mozecie wyrzucic z domow tych ,ktorzy z domow was wyrzucili.
  Opresja jest bowiem gorsza od morderstwa. Nie walczcie w Swiatyniach miejscach poswieconych Bogu, chyba, ze zatakuja was w swiatyni, wtedy i wy mozecie ich zabic. TO czyncie-ylko- jako odplate za to -co uczynia wam niewierni.

  troche to inaczej wyglada przy panskim tlumaczeniua:’

  „I zabijacie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili (…) Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciwko wam, zabijacie ich – Taka jest odpłata niewiernym!”
  cala reszta w tym samym stylu….

 29. RomanK said

  attack you therein. If they attack you, you may kill them. This is the just retribution for those disbelievers.

  [2:192] If they refrain, then GOD is Forgiver, Most Merciful.
  jezeli odstapia, pamietajcie Bog Wybacza, Jest Najmilosierniejszy!

  [2:193] You may also fight them to eliminate oppression, and to worship GOD freely. If they refrain, you shall not aggress; aggression is permitted only against the aggressors.
  Mozecie rowniez walczyc aby wyeliminowac opresje i wyznawac Boga wolno. Jesli odstapia nie wolno wal atakowac,.agresja jest tuylko dozwolona przeciw agresorowi.

  [2:194] During the Sacred Months, aggression may be met by an equivalent response. If they attack you, you may retaliate by inflicting an equitable retribution. You shall observe GOD and know that GOD is with the righteous.
  W czai miesiecy swiatecznych agresja musi zostac odparta przez rownyajej obrone. jesli was zaatakuja odpowiedzic dokladnie takim samym….sluchajcie Boga i wiedzcie, ze Bog jest Prawoscia
  traktat o wojnei z II Sury Quran.

 30. Marucha said

  Re 22:
  Ależ oczywiście, ze chrześcijanie dobrowolnie przechodzili na Islam.
  A Wyprawy Krzyżowe to była zbójecka napaść na pokojowych muzułmanów.
  Turcy najechali Europę żeby, kurwa, krzewić demokrację.

  I co, kurwa ma do tego fakt, że żydowskie rządy wysyłają naszych żołnierzy do Iraku, Afganistanu, Libii czy cholera wie, gdzie jeszcze?
  No co, panie Fran SA?
  Nie wie Pan, co jest grane, czy rżnie głupa? Pan jest za inteligentny, żeby nie wiedzieć.

  I co Pan bredzi o Pizzaro i Cortezie? Co Pan kurwa o nich wie?

  Co, kurwa mać, ma do islamu, cytuję, „Anglicy i Amerykanie, Wojna burska, Hiroszima i Nagasaki, Wietnam, chinska wojna opiumowa, I-a i II-a wojna swiatowa, bombardowanie katolickich Filipin i Haiti, wojna w Kolumbii… i tak mozna dlugo; jeszcze dolozyc wojny napoleonskie i Hitlera, Clintona, Busha, i Reagana, ktory bombardowal katolicka Nikarague.

  Byle zamulić dyskusję, co?

  Wleź Pan w dupę swoim muzułmanoim i z niej nie wychodź.

 31. Boydar said

  Patrząc na fotografię tego Pana z czołówki, wiem, że nie dał bym mu swojej kozy do popilnowania na 10 minut. Cała reszta wniosków jest wprost proporcjonalna.

 32. Marucha said

  Re 28, 29:
  Koran jest tak pełen nielogiczności i sprzeczności, że można sobie z niego wywnioskować niemal co się komu podoba.
  Pozostaje faktem, że największe prześladowania chrześcijan są w krajach islamu.

 33. RomanK said

  Panie Gajowy,,chrzecijanstwo jest tym czym jest Chrzescijanstwo- a nie to co ktokolwiek sobie cokolwiek na jego temat wyobraza, czy uwaza. To sa tylko wyobrazenia.
  Chrzescijanstwo to religia skladajaca sie z denominacji uznajacych Jezusa Chrystusa za Syna Bozego! Mesjasza zapowiadanego przez prorokow, ktory Inkarnowal z Maryi Dziewicy ,poniosl smierc na Krzyzu i Zmartwychwstal za odkupienie Czlowieka. Denominacje heretyckie nie przestaja byc chrzescijanskimi…Dlatego sa heretyckie….. ze sa chrzecijanskie…

 34. Jan said

  Ad.21
  ” Jak moze czlowiek religijny nienawidzic innych religii, o ktorych niewiele wie i umie.”

  Dokładnie tak samo jak grzechu cudzego.
  Co jest grzechem cudzym podają stare katechizmy i im podobne opracowania.

 35. Re: do dyskusji…
  Ja widze to tak:
  „Jak zyd przebierze sie za muzulmanina i zabije chrzescijanina – to zaraz jest wojna
  Jak zyd przebierze sie za chrzescijanina i zabije muzulmanina – to zaraz jest wojna
  Jak chrzescijanin przebierze sie za zyda i zabije zyda – to zaraz wojna i odszkodowania
  Jak zyd przebierze sie za chrzescijanina i zabije chrzescijanina – to zaraz prywatyzacja, odszkodowania i ogolny „holokoszt”…
  :)))))…. :)))))
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 36. Ad. 18

  ” Oni otwarcie mówią, że chcą np. wojny na Bliskim Wschodzie.”

  – Powiedział mi pewien Palestyńczyk doskonale znający tamtejsze sprawy: „Bez wroga zewnętrznego Izrael się rozpadnie. Gdyby nie wojna, pozagryzaliby się między sobą nawzajem. To wróg zewnętrzny ich jednoczy.”

 37. Ad. 32

  „Pozostaje faktem, że największe prześladowania chrześcijan są w krajach islamu.”

  – A ja bym się założył, że prześladowania ustaną jak nożem uciął, gdy tylko USA przestanie mieć „żywotne” interesy w krajach muzułmańskich. 🙂

 38. Marucha said

  Re 33:
  Panie Romanie,
  Kościół nauczał (teraz już tego nie robi), iż wszelka herezja pochodzi od szatana, dlatego też sekty luterańskie, kalwińskie, „wolne Kościoły”, jehowici itd. są przez szatana inspirowane.

  Katolicyzm pochodzi od Jezusa Chrystusa , a pozostałe sekty pochodzą od ludzi zawierają błędy. Czy zaprzeczy Pan temu? Czy może zaczyna Pan wyznawać ekumenizm?

  Oczywiście w popularnym języku nazywa się „chrześcijanami” nawet tych, których związki ze Zbawicielem są bardziej niż luźne lub nie uznają Go za Boga (jehowici). Poprawnie mówiąc chrześcijanami są wyłącznie katolicy (i, moim zdaniem, prawosławni).

  Nie znaczy to, iż potępiam w czambuł tych,, którzy w sektach tkwią z braku lepszego rozeznania.

 39. Marucha said

  Re 37:
  W takim razie co było przyczyną agresji islamu na Europę od najdawniejszych czasów – gdy jeszcze nikomu się o USRaelu nie śniło?

 40. Centuria said

  Re 6:

  Tak, ciagle mowa o ekstremistach, ktorych jest co najwyzej 10% wsrod muzulmanow, a reszta to ma byc milujaca pokoj grupa. Tyle, ze to 10% z 1,2 miliarda to 120 milionow. I jakos nie slysze na codzien, aby ci umiarkowani potepiali ekstremistow. Nie wiem, moze ze strachu, ale dopoki ich nie obnaza i potepia, ekstremisci beda gora.

  Re: 32

  Male sprostowanie. W niektorych krajach muzulmanskich Chrzescijanie byli w stanie zyc obok muzulmanow. Chrzescijanie musieli placic podatki, ale mieli w miare spokoj. Przykladem moze byc Syria czy Irak przed inwazja Busha. Tyle, ze zawsze istnieje zagrozenie, ze to moze sie zmienic.

  Islam ogolnie jest religia wojujaca, a samym islamistom marzy sie zapanowanie nad swiatem.

 41. Rysio said

  Ten Franciszek L.Ćwik to chyba żyd, bo pisze jak żyd i zajeżdża mi czosnkime na potęgę.

  Nawet Gajowy się daje nabrać na te jego zatroskane wypociny.

  A wystarczy przecież zadać sobie bardzo proste pytanie – ilu to muzułmanów mamy w polskim sejmie a ilu parchów?

  🙂

  Ooops… Rysio napisał coś do rzeczy! 🙂
  Admin

  PS Prawda jak wszystko nagle staje się jasne.

 42. Rysio said

  Ja wszystko piszę do rzeczy panie Gajowy.

 43. Rysio said

  Proszę jak umiejętnie parch kłóci się z parchem.

  http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/1598-pojedynek-program-telewizji-rosyjskiej

 44. akej said

  @ Rysio (43)
  Ta dyskusja bardzo mi przypomina „how the jews mock jesus christ” – wypisz i wymaluj!
  PS – Nie wiem czy to znasz. Wypisz yo, co objalem cudzyslowem – „how the jews mock jesus christ” (wideo).

 45. akej said

  Prawdziwe chrzescijanstwo to tylko katolicyzm przedsoborowy i (w pewnym stopniu) schizma. Reszta „chrzescijanskich” (protestanckich) odlamow wywalila z nauk Chrystusa wszystkie zasadnicze elementy jego nauki.
  PS – Czy widzieliscie tych sukinsynow jakiejs tam sekty, ktorzy przychodza do swojego chramu w stroju Adama i Ewy
  – bo Pan Jezus na krzyzu byl nagi, jak twierdza?

 46. akej said

  @ Fran SA
  Od dosc dawna twierdze, ze panu we lbie wszystko sie poprzewracalo. To, co pan wypisuje o pomste do nieba wola. Ktos powinien panu wsadzic w dupe kawalek rozzarzonego wegla …

 47. Ad. 39

  Z ręką na sercu – nie wiem. Dziś bez podżegania prześladowań by nie było. Czasem podżegania nie trzeba – czasem wystarczy tylko odwrócić się plecami, gdy jakiś oszołom wymachuje jataganem.

 48. Marucha said

  Obwinianie chrześcijan za to, co wyczynia(ł) Hitler, Blair, Bush, Biden czy cała reszta tego lucyferiańskiego tałatajstwa, to jest szczyt podłości, na jaki – myślałem – stać tylko michnigówniarstwo…

 49. Ad. 40

  „:Islam ogolnie jest religia wojujaca”

  – Ludy południa w swojej istocie są dość krewkie. O tym trzeba pamiętać.

 50. Nobody said

  Niezależnie bo by „krowojad” nie powiedział lub zrobił to średnio-inteligentny leming nie będzie tego traktował zbyt poważnie. Chyba że „pani ładna” z tivi okienka jakoś to wytłumaczy co wydaje się nie realne ze względu na poprawność medialną.

 51. Zerohero said

  Militarna agresja islamu na Europę miała miejsce wieki temu i wypaliła się wraz z upadkiem (stagnacją) muzułmańskiej cywilizacji. Używanie ekspansji sprzed wieków jako dowodu na immamentną waleczność to słaby argument. W ten sposób można np. rozkręcić lęki przed Mongolią.

  Gdyby w krajach Bliskiego Wschodu tępienie chrześcijańsywa było tak szybkie jak pod kontrolą USraela, to nie byłoby chrześcijaństwa już w X wieku.

  Fanatyczny islam został wybrany jako narzędzie sprawowania włądzy nad muzułmanami i jako straszak w polityce informacyjnej wobec obywateli. Teraz jak np. Francja chce zdobyć złoże złota, to leci do Afryki walczyć z islamistami. 🙂

  @Centuria

  „Islam ogolnie jest religia wojujaca, a samym islamistom marzy sie zapanowanie nad swiatem.”

  Marzyć to im się może. Mogą tylko świat zafajdać, a i to nie w kierunku płynącym z ich woli.

  Islamiści są takimi samymi osłami jak np. Polacy-patryoci prowadzący politykę (neo)jagiellońską. Są głupi, słabi i kontrolowani. Nawet nie wiedzą komu służą. Jedyny kraj muzułmański w tym muzułmasnkim morzu, mający WŁASNE służby specjalne, własny przemysł zbrojeniowy i własną politykę zagraniczną to Iran. Typowi islamiści, zwłaszcza sunici, to stado kozoyebców analfabetów, którzy rządzić sobie mogą tak jak „rządziła” dzicz na Wołyniu. Na pewnym etapie historii będzie tak, że Murzyn zrobił swoje – Murzyn może odejść. np. Serbowie by ich spokojnie pogonili gdyby nie armie NATO.

 52. lily said

  Mialam to nieszczescie,miec z nimi,do czynienia. Oni po prostu nie maja,zadnych zasad,ani norm. Czulam sie potwornie. Unikam ich jak tylko moge. Przybywaja tutaj codziennie,lodziami rybackimi z Indonezji(boat people)Zyja i rozmnarzaja sie z podatkow bialych. Oni twierdza,ze ich Allah im daje.

 53. Marucha said

  Wszystkim miłośnikom, obrońcom i tolerancjuszom Islamu życzę, aby mieszkali w dzielnicy muzułmańskiej.

 54. akej said

  @ Lily
  To jest zaraza. Niestety, bardzo wielu (nawet bardzo inteligentnych!!!!) bialych nie chce tego zrozumiec!

 55. Janek said

  Prawosławie nie jest żadnym Chrześcijaństwem tylko schizmatycką sektą.Zachęcam do analizy Magisterium przedsoborowego.Tutaj nie ma miejsca na prywatne opinie…

 56. Dictum said

  Ta koszmarna migracja ludności była i jest zgubna dla świata. Przemieszanie odmiennych cywilizacji i kultur doprowadziło ludzkość do wszystkiego, co najgorsze.
  Każdy powinien siedzieć na swoim miejscu i żyć tam, gdzie go Pan Bóg posadził.
  Niestety wszyscy się wymieszali i jeszcze trochę, a indywidualne kultury narodowe zginą. Jest taki program podpisany również przez Polskę – Konwencja UNESCO pn. Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Uczeni chcą ochronić resztki reliktów poszczególnych kultur. Pomysł powstał w Japonii, kiedy po II wojnie zalała ich „amerykanizacja”. Wszystko to pięknie, ale te uchowane rzeczy będą już tylko produktami muzealnymi, a zunifikowane życie będzie toczyło się wśród konfliktów, wrogości, a w najlepszym wypadku niezrozumienia i obcości.

 57. Boydar said

  @ Janek (55)
  A toś się Pan Gajowemu naraził. Maładiec.

 58. Anonymouse said

  AlexSailor powiedział/a

  2013-04-08 (poniedziałek) @ 08:43:17

  Bo najważniejsza jest miłość.

  >

  Bardzo trafnie napisane, bo wiara bez miłości to fanatyzm religijny.

  idąc w tym kierunku…

  Materializm pozbawiony Miłości => Kapitalizm, stawiający wyłącznie na interes ciała i zabijający swoją przeciwn – duchowość

  Duchowość pozbawiona Miłości => komunizm (czysta ideologia ) niszczący swoją przeciwność – materializm – (miliony zamordowanych, masowe pozbawianie włas.pryw, majątku itd)- dlatego niemożliwy do pełnego zrealizowania w realu [samozagłada] , zastąpiony został czymś pośrednim – socjalizmem 🙂

  Miłość jest bardzo ważna , bo potrafi pięknie wszystko łączyć, także przeciwności – doceńcie to.

 59. akej said

  @ 58
  Milosc jest bardzo wazna dpoki nie postawi czlowieka na pierwszym planie przed Bogiem. Dzis, niestety, w miejsce milosci uprawia sie mnilosc …

 60. Rysio said

  ‚……….Nie jestem obrońcą islamu, ale ten pan to islamista, a raczej islamofaszysta……..”

  Islamofaszyzm to nic nie znaczący zwrot używany przez żydów.

  Najwięcej używa go parch Savage w swojej audycji radiowej.

 61. Marucha said

  Re 55:
  Prawosławie jest obecnie bliższe Kościoła Chrystusowego, niż Judeokościół Watykański.
  Posiada sukcesję apostolską.
  KK i Cerkiew uznają wzajemnie ważność udzielanych święceń.
  Mamy też Cud Świętego Ognia w Cerkwi Prawosławnej. W innych „Kościołach” nie ma żadnych cudów.

 62. Kar said

  re:53

  czasami Panie Gajowy trzeba sprawe rozpatrzec obiektywnie -„nie siekierujac” petenta na pniu natychmiastowo. Czasami petent jest w jakis sposob zobligowany moralnie z sytuacja i dlatego insynuuje to i owo pozniej..do upadlego…Pan „x” np moze miec zone za muzlumanke lub jego dzieci „poszly” na tamta strone itd..

 63. Fran SA said

  30.
  Marucha
  A czy to po chrzescijansku rzucac ‚kurwami’ w dysputach o religii?
  Osobiscie, z cala odpowiedzialnoscia wiedzy jak posiadam, uwazam kazdego, kto wierzy, ze krucjaty to byly wojny religijne za ostatniego matola.
  Podobnie twierdze, ze wojny naftowe sa inspirowane i organizowane przez ten sam szczep bankierow- majstrow od Hollywoodu i propagandy wojennej..

  Nikt nie jest 100% ekspertem od historii. Ja nie jestem. Pan tez nie.

  I nie moja sprawa jest nawolywac kogokolwiek do odrobiny skromnosci i studiowania podstaw erystyki.
  Kazdy sie kloci najlepiej jak umie.

  Najlatwiej jest wyzywac innych. Zwlaszcza jak sie nie ma zielonego pojecia na temat np. wojny burskiej. Stad skojarzenia przychodza z trudem.

 64. Marucha said

  Re 63:
  No to dowiedzieliśmy się, że Wyprawy Krzyżowe były inspirowane i organizowane przez ten sam szczep bankierów – majstrów od Hollywoodu i propagandy wojennej.
  Nie mam nic do dodania. Tu trzeba lekarza.

  Nb. polecam powieść historyczną Kossak-Szczuckiej „Krzyżowcy”. Oparta na materiałach historycznych wizja autorki bardzo do mnie przemawia. Nikogo nie idealizuje. Ukazuje ludzką małość wobec wielkich idei.

 65. Fran SA said

  65.
  Marucha
  Bardzo lubie czytac Kossak- Szczucka. I ‚Krzyzowcy’ bardzo do mnie przemawiaja.
  Sa jednak powody, dla ktorych pominela geneze decyzji wypedzania rycerzy z Europy i kto tak naprawde skorzystal na tych wyprawach.

  Pytanie: Czy Ryszard Lwie Serce byl katolikiem?
  I czy Henryk V (ten spod Hastings) to tez byl katolikiem?

 66. Marucha said

  Re 65:
  Dobrze. Niech się dowiem, kto skorzystał na Wyprawach Krzyżowych i jaki był ich prawdziwy cel i geneza.

 67. Centuria said

  Re 66: A to Pan Gajowy nie wie, ze w wyprawach krzyzowych chodzilo o rope? Ja tez czekam na odpowiedzi, bo sama jestem ciekawa, czy Ryszard Lwie Serce byl Swiadkiem Jehowy albo Baptysta.

 68. Fran SA said

  Ad.66
  Marucha
  Przepraszam za opoznienie, ale zajelo mi troche duzo czasu przygotowanie sie do dodatkowego wykladu i i wyskoczylo pare innych pilnych niespodzianek.

  Na temat krucjat jest fura informacjiI. Moj wybor padl na zrodlo sprzed Holokaustu, co na ogol robie, bo porownuje informacje aktualne z tymi sprzed lat. Bardzo czesto sie roznia. Ale historia krucjat bywa podobna- czasem z inna interpretacja.
  Ja pozwole sobie tylko zacytowac znanego (i niegdys bardzo popularnego) historyka amerykanskiego: Hendrik Willem Van Loona:
  ‚The Story of Mankind’ First published in Great Britain, 1922 by British Publishers Guild by George G.Harrap &Co.Ltd
  (Juz wtedy pierwszy naklad 2 millionow zostal calkowicie wyczerpany).
  Ksiazke wznawiano co roku ( az do 1948) i byla programowa lektura dla szkol srednich w USA..
  Viilem Van Loon podaje rozne przyczyny decyzji papieza o krucjatach- zadna z nich nie jest wystarczajaco religijna.
  Ksiazka w moim posiadaniu byla wydana w 1948 roku, a cytuje ja glownie dlatego, ze jest pisana prosto i w skrocie.
  No wiec w duzym skrocie: od strony 126 ……167. ( z amerykanska pisownia ‚Moslems’)
  Incipiam:

  „The Crusades:
  During three centuries there had been peace between Christians and Moslems except in Spain and in the eastern Roman Empire, the two states defending the gateways of Europe. The Mohammedans having conquered Syria in the seventh century were in possession of the Holy Land. But they regarded Jesus as a great prophet (though not quite as great as Mohammed), and they did not interfere with the pilgrims who wished to pray in the church which Saint Helena , the mother of the Emperor Constantine, had built on the spot of the Holy Grave. But early in the eleventh century, a Tartar tribe from the wilds of Asia, called Seljuks or Turks, became masters of the Mohammedan state in western Asia and then the period of tolerance came to an end. The Turks took all of Asia Minor away from the eastern Roman Emperors and they made an end to to the trade between east and west.
  Alexis, the Emperor, who rarely saw anything of his Christian neighbours of the west, appealed for help and pointed to the danger which threatened Europe should the Turks take Constantinople”.

  *
  Miasta wloskie, a glownie Wenecja i Genua dzierzyly prymat w handlu i ekonomi wspolczesnego swiata. Od czasow rzymskich miasta te stanowily wielki osrodek handlowy. Posiadaly niespotykana wtedy w Europie infrastrukture: drogi i srodki transportu na ladzie i na morzu. Mialy monopol na handel sola – ogromnie wazny towar w sredniowieczu (owce zdychaly jak nie mialy soli) sol byla bardzo droga i potrzebna wszedzie. Genua i Wenecja opanowaly handel rybny, ktory zwlaszcza w okresie czestych wtedy postow mial ogromne znaczenie w handlu.
  Zarowno papiez jak i bogate miasta wloskie zyczyly sobie oplaty w zywym zlocie podczas kiedy reszta Europy zajmowala sie gospodarka towarowo -wymienna.:
  *

  „The cows and the eggs and the horses and all other agricultural products of the north and the west must be changed into actual cash before the debt could be paid in the distant city of Rome. This made Italy the one country where there was a comparative abundance of silver and gold.
  Finally, during the Crusades, the Italian cities had become the point of embarkment for the Crusaders and had profiteered to an almost unbelievable extent”.

  *
  Miasta wloskie mialy kolonie w Azjii Mniejszej i wzdluz wybrzezy Basena Morza Srodziemnego.
  Na wiesc o nadchodzacych Turkach Seldzuckich strach ogarnal bogate miasta przed utrata wielkich bogactw.
  NIKT, oprocz kupiectwa, sie nie przejmowal tymi bogatymi miastami i ich biznesowym losem..

  Trzeba bylo wstrzasnac Europa, zeby ja zmobilizowac do walki przeciwko najezdcom. I mimo, ze chwilowo rzeczywiscie jakis idiota ograniczal dostep patnikow do Jerozolimy, to chucpa i hyr jaki poszedl w swiat na temat Turkow i ich zagrozenia NIE dla wloskich bogactw, ale dla Grobu Chrystusowego byl na miare wspolczesnej propagandy.
  Troska o zagrozony rzekomo Grob Chrystusowy, dobrze podniecana, zelektryzowala chrzescijanska Europe.
  *

  „The Italian cities which had established colonies along the coast of Asia Minor and Palestine, in fear for their possessions, reported terrible stories of Turkish atrocities and Christian suffering. All Europe got excited.
  Pope Urban II, a Frenchman from Reims, who had been educated at the same famous cloister of Cluny which had trained Gregory VII, thought that the time had come for action.

  The general state of Europe was far from satisfactory. The primitive agricultural methods of that day (unchanged since Roman times) caused a constant scarcity of food. There was unemployment and hunger and these ae apt to lead to riots. Western Asia in older days had fed millions. It was an excellent field for the purpose of immigration.”
  *

  Europa glodowala, rolnictwo upadalo, bandy rycerzy bez zajecia i bez pieniedzy staly sie plaga.
  A tymczasem Palestyna kwitla. Byl to bardzo bogaty spichlerz.
  Europa dojrzala do ogromnej – i bardzo kontrolowanej -fali emigracyjnej. ( Pisze o tym tez Zofia Kossak-Szczucka – bardzo katolicka pisarka.)
  *

  „Therefore at the council of Clermont in France in the year 1095 the Pope arose, described the terrible horrors which the infidels had inflicted upon the Holy land, gave a glowing description of this country which ever since the days of Moses had been overflowing with the milk and honey, and exhorted the knights of France and the people of Europe in general to leave wife and a child and deliver Palestine from Turks.
  A wave of religious hysteria swept across the continent. All reasons stopped. Men would drop their hammer and saw, walk out of their shop and take the nearest road to the east to go to and kill Turks. Children would leave their homes to ‚go to Palestine” and bring the terrible Turks to their knees by the mere appeal of their youthful zeal and Christian piety. Fully ninety percent of those enthusiasts never got within sight of the Holy land. They had no money. They were forced to beg and steal to keep alive. They became a danger to the safety of the highroads and they were killed by the angry country people.
  The first Crusade, a wild mob of honest Christians, defaulting bankrupts, penniless noblemen and fugitives from justice, following the lead of half-cazy Peter the hermit and Walter-without-a- Cent, began their campaign against the Infidels by murdering all the Jews whom they met by the way. They got as far as Hungary and then they were all killed.”
  *

  Druga Krucjata byla znacznie lepiej przygotowana: Przygotowano 200 tysieczna armie do walki z Turkami. ALe droga ladowa okazala sie uciazliwa i powodowala duze straty w ludziach.
  Bogate miasta wloskie przyszly z pomoca:
  Zyczyly sobie nieprawdopodobne oplaty za przewoz do Ziemi Swietej , a tym, ktorzy nie mieli czym placic oferowali najemna sluzbe zolnierska w celu podbcia nowych kolonii i np. miast i wysp greckich. Tak Ateny i pare wysp staly sie kolonia wloskich miast.
  *

  „This experience (of the first crusade) taught the Church a lesson. Enthusiasm alone would not set the Holy Land free. Organisation was as necessary as good will and courage.
  A year was spent in training and equipping an army of 200 000 men.
  They were placed under the command of Godfrey the Bouillon, Robert, duke of Normandy, Robert, count of Flanders, and a number of other noblemen, all experienced in the art of war.
  In the year 1096 this second crusade started upon its long voyage. At Constantinople the knights did homage to the Emperor. (For I have told you, traditions die hard, and a Roman Emperor, however poor and powerless, was still held in great respect).
  Then they crossed into Asia, killed all the Moslems who fell into their hands, stormed Jerusalem, massacred the Mohammedan population, and marched to the Holy Sepulchre to give praise and thanks amidst tears of piety and gratitude.
  But soon the Turks were strenghtened by the arrival of fresh troops. Then they retook Jerusalem and in turn killed the faithful followers of the Cross.
  During the next two centuries, seven other crusades took place. Gradually the Crusaders learned the technique of the trip. The land voyage was too tedious and too dangerous. They preferred to cross the Alps and go to Genoa or Venice where they took ship for the east.
  The Genoese and the Venetians made this trans-Mediterranean passenger service a very profitable business. They charged exorbitant rates, and when the Crusaders (most of whom had very little money) could not pay the price, these Italian ‚profiteers’ kindly allowed them to „work their way across”. In return for a fare from Venice to Acre, the Crusader undertook to do a stated amount of fighting for the owners of his vessel
  In this way, Venice greatly increased her territory along the coast of the Adriatic and in Greece, where Athens became a Venetian colony, and in the islands of Cyprus and Crete and Rhodes.

  All this, however, helped little in settling the question of the Holy Land. After the first enthusiasm had worn off, a short crusading trip became part of the liberal education of every well-bred man and there was never lack of candidates for service in Palestine. But the old zeal was gone.
  The Crusaders, who had began their warfare with deep hatred for Mohammedans and great love for the Christian people of the eastern Roman Empire and Armeni, suffered a complete change of heart.
  They came to despise the Greeks of Byzantium, who cheated them and frequently betrayed the cause of the Cross, and the Armenians and all other Levantine races, and they began to appreciate the virtues of their enemies who proved to be generous and fair opponents…

  From a military and political point of view the Crusades were a failure. Jerusalem and a number of cities were taken and lost. A dozen little kingdoms were established in Syriaand palesine and Asia Minor, but they wer re-conquered by the Turks and after the year 1244 (when Jerusalem became definiely Turkish) the status of the Holy land was the same as it had been before 1095.
  But Europe had undergone a great change. The people of the west had been allowed a glimpse of the light and the sunshine and the beauty of the east. Their dreary castles no longer satisfied them ..”
  *
  Tymczasem, miasta wloskie rosly w potege i zmonopolizowaly caly handel.

  „The actual rulers of the city of Venice were the members of the famous Council of Ten- who maintained themselves with the help of a highly organised system of secret service men and professional murderers, who kept watch upon all citizens and quietly removed those who might be dangerous to the safety of their high-handed and uscrupulous Committee of Public Safety”

  „Then there was Genoa, the great rival of Venice, where the merchants specialised in trade with Tunis in Africa and the grain depots of the Blacjk Sea. Then, there were more than two hundred other cities, some large and some small, each perfect commercial unit, all of them them fighting their neighbours and rivals with the undying hatred of neighbours who are depriving each other of their profits.”
  *
  Rycerz sredniowieczny nie operowal pieniedzmi, bo ich nie mial. Gospodarstwa byly samowystarczalne, a na budowe domu czy obejscia uzywal lokalnego materialu i wlasciwie rzemieslnikom i budowlancom wyplacal za uslugi w naturze.

  Ale rycerz, ktory szedl wlaczyc do Ziemi Swietej potrzebowal oplacic swoja podroz – nie bylo wygodnie brac ze soba tysiaca jajek, gesi czy tucznika. Musial miec pieniadze/zloto na oplacenie nie tylko podrozy ale i zbroi i slug a takze koni i sprzetu wojennego, itp. Skad bral zloto?
  Zadluzal sie w lombardzie:
  *
  „But the Crusades upset the routine of the old agricultural life in a very drastic fashion. Suppose that the Duke of Hildesheim was going to the Holy Land. he must travel thousands of miles and he must pay his passage and his hotel-bills. At home, he could pay with productsof his farm. But he could not well take hundred dozens of eggs and a cart -load of hams with him to satisfy the greed of the shipping agent of Venice or the inn-keeper of the Brenner Pass.
  These gentlemen insisted upon cash. His lordship therefore was obliged to take a small quantity of gold with him upon his voyage. Where could he find this gold? He could borrow it from the Lombards, the descendants of the old Longobards, who had turned professional money-lenders, who seated behind their exchange table (commonly known as ‚banco’ or bank) were glad to let his Grace have a few hundred gold pieces in exchange for a mortgage upon his estates, that they might be repaid in case His Lordship should die in the hands of the Turks
  This was a dangerous business for the borrower. In the end, the lombards invariably owned the estates and the Knight became a bankrupt, which hired himself out as a fighting man to a more powerful and more careful neighbour.
  His grace could also go to that part of the town where the Jews were forced to live. There he could borrow the money at a rate of fifty or sixty percent interest. That, too, was a bad business”

  Pod koniec krucjat, spekulanci, zydzi i rozni ‚money lenders;’ mieli w posiadaniu ogromne majatki zabnkrutowanych czlonkow krucjat. Wielu krzyzowcow potracilo wielkie majatki do spekulantow, wielu nie wrocilo; inni dostali sie do niewoli i trzeba bylo ich wykupic.
  A taka np. Anglia zbanczyla, bo musiala Ryszarda Lwie serce jeszcze wykupic z niewoli.

  Niemniej jednak krucjaty i zderzenie z kultura Wschodu mialy ogromny i bardzo dodatni wplyw na rozwoj Europy.
  Ale jak ktos jest ciekawy, niech sobie sam poczyta – fascynujace historie- bo mnie znow beda posadzac, ze bronie Islamu.

 69. Centuria said

  Re 68:

  Az dziw bierze, ze ta niby historia z 1922, jest taka politycznie poprawna, jakby ja napisal ten sam facet, co stworzyl scenariusz do Bozego Krolestwa (Kingdom of God).

  Ani wzmianki o tym, ze kiedy Turcy Seldzukanscy zajeli Jerozolime w 1065 roku zmasakrowali 3000 przebywajacych tam pilegrzymow, reszte potraktowali jako niewilnikow, a koscioly albo poburzyli albo przerobili na stajnie.

  Inna rzecz, ze islam sie wlewal do Europy.

Sorry, the comment form is closed at this time.