Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jutro Wielkanoc u grekokatolików

Posted by Marucha w dniu 2013-05-04 (Sobota)

Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj Wielką Sobotę. W tym obrządku Wielkanoc tego roku przypada aż 5 tygodni później, niż w Kościele rzymskokatolickim. Różnica wynika z kilku względów, m.in. z tego, że Wielkanoc nie może u nich wypadać wcześniej niż święta paschalne u Żydów.


Kościoły wschodnie przyjmują podobną zasadę, jak Kościół rzymskokatolicki, że Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Oprócz tego dodają jeszcze warunek, że Święta Zmartwychwstania są obchodzone po żydowskim święcie Paschy. Do tego należy zauważyć, że Cerkiew posługuje się kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim. To wszystko sprawia, że niekiedy Wielkanoc wypada w tym samym terminie, a nieraz rozbieżność sięga nawet (tak jak w tym roku) 5 tygodni.

W Kościołach wschodnich Wielki Post rozpoczyna się siedem tygodni przed Wielkanocą. W przypadającą dziś Wielką Sobotę święci się pokarmy. W cerkwiach odprawia się nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. W drugiej połowie liturgii kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, bywa odprawiana o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń.

Artos – grecki chleb świąteczny

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną też Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną. Poprzedza ją procesja wokół świątyni, w której niesiona jest Ewangelia i ikona Chrystusa zstępującego do otchłani. Celebransi wraz z procesją wiernych zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Kapłan trzy razy stuka krzyżem do drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do środka. Płaszczenica zostaje przeniesiona na ołtarz, gdzie pozostanie aż do święta Wniebowstąpienia. W czasie nabożeństwa uroczyście śpiewany jest hymn „Chrystus zmartwychwstał i swoją śmiercią zwyciężył śmierć, a pozostającym w grobach darował życie”.

Przed zakończeniem Eucharystii kapłan błogosławi artos – chleb pszenny, na którym kładzie się wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Artos przez cały tydzień jest wystawiony w cerkwiach aż do następnej niedzieli św. Tomasza, tzw. antypaschy. W tym dniu chleb rozdaje się wiernym.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

KAI
mat
http://www.pch24.pl

Kościół greckokatolicki jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat… szkoda, że nie jest w jedności z Chrystusem i Jego naukami, wysławiając ukraińskich morderców i bandytów i usiłując wepchnąć abp-a Szeptyckiego na ołtarze.
W Kościele tym nie ma już żadnych Polaków. Zostali wymordowani.
Admin.

Komentarzy 75 do “Jutro Wielkanoc u grekokatolików”

 1. Griszka said

  Naprawdę nie ma ani jednego kapłana grekokatolickiego, który nie identyfikuje się z banderowcami i ich poplecznikami ?

 2. Boydar said

  @ Griszka (1)
  Może i gdzieś jest. Jeśli nie ma, może się odnaleźć (vide Szaweł). Tylko to nic nie zmienia. To wszystko spoczywa na dnie. A niżej jest tylko muł. Aż do samego piekła.
  Taki Pan JO, pewnie by zaprotestował, rozumiem Go. Tylko odwieczna prawda jest taka, że złych owoców, dobre drzewo nie wyda.
  Smutne to wszystko.

 3. Wnuczka Bałachowca said

  Gdyby nie nonsesowne zaognianie stosunków z Ukraińcami, to rzeź na Wołyniu miała by mniejszy wymiar. Tam Ukraińcy pamiętali jak wojsko polskie obchodziło się z ich krajanami, jak walczono z ukraińską tożsamością narodową. Na nic się zdał heroiczny bój atamana Petlury i jego żołnierzy o wolną Ukrainę u boku niepodległej Polski. Jednym ruchem skreślono możliwość pojedniania się. Warto zacytować jeden ustęp z artykułu, będący zapowiedzią tego, co się stało potem na Wołyniu:

  „Tadeusz Chrzanowski po czterdziestu trzech latach od tamtych wydarzeń wspominał: I z tamtego czasu też zachowałem taką kliszę: ojca purpurowego na twarzy i krzyczącego, choć nie wolno było mu się denerwować, bo miał ciężką chorobę serca, ale wtedy to właśnie krzyczał, krzyczał na rząd, na Sławoja i na Mościckiego i nawet na Rydza, chociaż mnie uczono w szkole, że oni są mądrzy i dobrzy, więc przerażony słuchałem, jak przepowiadał, że nas kiedyś Rusini wyrżną, bez cienia litości, że nam tego nigdy nie wybaczą; […] Baby wiejskie zbiegły się w swych sutych spódnicach i chustach i jak kokosze starały się sobą osłonić i tymi chustami, owe drewniane świątynki, piękne, choć bidniutkie, ale wówczas przyjeżdżała straż pożarna i rozpędzała je strumieniami wody. […] Sikawki „fajermanów” przyczyniły się do rozniecenia tysięcy owych „czerwonych kurów”, które rozświetlały ostatnie noce spędzone przeze mnie w rodzinnym domu”

  Niech to będzie ku przestrodze – „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”.

  Wpis oparty na podstawie artykułu dr. Pawła Boreckiego (cerkiew.pl, racjonalista.pl, lublin.cerkiew.pl). Tam można pooglądać zdjęcia zburzonych cerkwi.

 4. Wnuczka Bałachowca said

  Христос воскрес! – Воістину воскрес!

 5. Zbigniew Козил said

  „Gdyby nie nonsesowne zaognianie stosunków z Ukraińcami”

  Nie znam się na tym.

  Mogę jednak powtórzyć za Wnuczką Bałachowca:

  Христос воскрес! – Воістину воскрес!

 6. Zbigniew Козил said

  Jeden z bardziej kretyńskich amerykańskich filmów jakie widiadziem. Jest nowy.

 7. Zbigniew Козил said

  Bardzo chciałbym z Olga Kosmynina, mamą Poliny Kazanceva. Polina była zabita w Calgary.

 8. Rysio said

  Zbychu – ten film to taki sam „amerykański” jak filmy Agnieszki Holland są „polskie”.

  Myślałem, że kto jak kto, ale ty to wiesz, że cały Hollywood jest opanowany przez parchów.

  😦

 9. Zbigniew Козил said

  ja Polinku nie mogu

 10. RomanK said

  Xpucmoc Bockpec!
  Wszystkiego co najlepsze, wszystkim Prawoslawnym Braciom i Siostrom!

  http://www.cerkiew.pl/index.php?id=90&tx_ttnews%5Btt_news%5D=19067&tx_ttnews%5BbackPid%5D=1&cHash=891039cfd17a0f803c7561083a4263ba

 11. akej said

  Grekokatolicki „kosciol” ukrainski to szowinistyczne chachlowe gudlaje, ktorych nie stac na przyznanie miejsca prawdzie. Uwazaja, ze mozna sie sianem wykrecic, gnojki skonczone!

 12. akej said

  @ Wnuczka Balachowca
  Najpierw naucz sie prawdziwej historii! Nie wypisuj skonczonych BZDUR!!! Ukraincy – ci z Malopolski Wschodniej to wyjatkowe kanalie z patologicznym zamilowaniem do okrucienstwa. Udowodnili to swiatu dwukrotnie – podczas 1WS i 2WS. Wstydu, parszywa ropucho, nie masz!

 13. Boydar said

  Niezależnie od moich wątpliwości co do przekroju stanu kapłańskiego prawosławia,
  z serca dołączam się do wszystkich życzeń świątecznych dla tych,
  którzy w szczerości swej wiary odnajdują i czczą Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
  Xpucmoc Bockpec!

 14. Inkwizytor said

  Re: 3 Wnuczka banderowca

  Pitolicie hipolicie, a makaron na uszy jak to wam źle bylo w II RP to opowiadaj w Kanadzie banderówo 🙂

 15. akej said

  @ 13
  Nie „banderowno”, a barder – gowno/ksywa rezat Lachiw.
  PS – Idz do swego grekokatolikiego popa aby ci poblogoslawil noz do „rezania Lachiw”!

 16. Inkwizytor said

  Re: 14

  Ścierwo banderowskie wchodzi do Gajówki pouczać Polaków, co za śmieć chachłacki. Dziadunio był pewnie w dUPA i mordowal polskie dzieci i taka SZMATA śmie nas teraz pouczać ?

 17. RomanK said

  Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego — 50,4%, głównie w środkowych regionach kraju;
  Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego — 26,1%, głównie na wschodzie kraju;
  Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka — 8%, niemal w całości na zachodzie kraju;
  Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny — 7,2%;
  protestantyzm — 3,8%(Green Arrow Up.svg 3,1%):
  Unia Chrześcijan Wiary Ewangelicznej (zielonoświątkowcy) — 1,23%;
  Kościół Ewangeliczno-Baptystyczny — 0,75%;
  Kościół Rzymskokatolicki — 2,2%;
  judaizm — 0,6%.

 18. Wnuczka Bałachowca said

  15 maja 1921 r. Józef Piłsudski, stanąwszy przed internowanymi w Szczypiornie żołnierzami ukraińskiej armii, powiedział: „Ja was przepraszam, panowie, ja was bardzo przepraszam, tak nie miało być”.

  http://www.polityka.pl/historia/1505014,1,pakt-pilsudski-petlura.read

 19. Boydar said

  Pani Wnuczko Bałachowca
  Na razie przyjmuję, że szuka Pani prawdy; lub uważa że zna prawdę, skutecznie mieszaną z kłamstwem przez ponad 70 lat, z którejś jej (prawdy) strony.
  Jeśli tak, proszę spróbować określić, co się stało w ciągu tych 44 lat, dzielących (17) od wydarzeń w Małopolsce Wschodniej i Zachodniej w 1943 i 1944.
  Zdaję sobie sprawę, że temat jest „jakoś” pokrewny do topic’u, ale sama Pani zaczęła.

 20. RomanK said

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%82achowcy

 21. RomanK said

  ad Wnuczka Balachowca… .Niech pani wybaczy tym…mowia co wiedza…. to samo co banderiwci….durnini sieja,,,

 22. Inkwizytor said

  Re: 17

  Piłsudski ruszając na Kijów realizował polityke masonerii i Niemiec aby mozliwie jak najbardziej osłabic Polskę. Przepraszał Pilsudas ukraińców szczerze, bo rzeczywiscie zalezało mu na powstaniu Ukrainy ale tylko w tym celu jaki miala masoneria i Niemcy. Skutkiem jego agenturalnej wyprawy było 200 000 zabitych Polaków i realna groźba wprowadzenie żydobolszewickego komunizmu w Polsce już w 1920 roku

  NIC nie usprawiedliwa bestialskiego, ludobójczego mordowania kobiet i dzieci jakiego dopuścili sie ukraińcy na Kresach podczas II wojny, nawet burzenie prawosławnych cerwki przez sanacyjny rzad II RP. I nie chrzań głupot o walce z „ukraińska tożsamością narodową” bo robisz z siebie głupka ewentualnie kłamiesz swiadomie. Za Zbruczem ukraińcy zjadali sami siebie natomiast w znienawidzonej II RP mieli wicemarszałka Sejmu, organizacje polityczne, ludowe i oswiatowe. Na Wołyniu nawet polskie dzieci musiały w szkolach uczyc sie ukraińskiego, tak to walczono z ukraińską tożsamością 🙂

  Oczywiście były karne ekspedycje na ukraińskie wsie wojska. Nie zginał podcza nich jednak zaden ukrainiec a były one skutkiem terrorystycznej dzialalnosci waszych obecnych heroijw, którzy palili zboża, niszczyli trakcje elektryczne i mordowali ukraińskich wójtów. Trzeba o tym wiedzieć. Taki np Iwan Babij ma skromy grób na Łyczakowie po prawej stronie aleji prowadzącej do Cmentarza Orląt. Na tablicy informacja, ze „zginął tragicznie”. Ktoś może pomyslec, ze z drabiny spadł, utopił się lub koń go kopnał ale nie został zamordowany przez Mikołaja Cara, ukraińca, cyngla OUN. Był dyrektorem ukraińskiego gimnazjum we Lwowie ( sztandarowy przykład walki z ukraińską tożsamością narodową, to mozliwość funkcjonowania takiego gimnazjum, prawda ? )

  Masz banderówo mentalność Kalego

  Polak zburzyć ukraińską cerkiew – źle
  Ukrainiec zarąbać siekierą polskie dziecko – dobrze

 23. Wnuczka Bałachowca said

  W listopadzie 1919 r. Rada Najwyższa zadecydowała, aby ziemie na wschód od Sanu, a więc także Lwów oraz zagłębie naftowe stanowiły terytorium autonomiczne pod zarządem polskim, o którego losie stanowiłby dopiero plebiscyt przeprowadzony po 25 latach.
  Sejm polski zaprotestował przeciwko tej decyzji. Skłoniło to Radę Najwyższą do jej zawieszenia ( w Radzie Najwyższej zasiedli przedstawiciele pięciu zwycięskich państw: Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch.)

 24. Inkwizytor said

  Re: 22

  Wredny polski Sejm, zrobili tak na złość ukraińcom 🙂 A te polskie dzieci, które w listopadzie 1918 obroniły polski Lwów przed regularnym wojskiem ukraińskim, Strzelcami Siczowymi to dopiero skandal. jak tak można !!!

  W czasie II wojny do ewentualnego plebiscytu przygotowaliście się chachły bardzo skutecznie mordując ludobójczo potencjalnych wyborców, którzy opowiedzieliby się za Polską

 25. Wnuczka Bałachowca said

  Beck wypowiedział w Lidze Narodów tzw. mały traktat wersalski (w sprawie ochrony mniejszości). Za naczelne prawo zasadnicze uznano prawo wszystkich mieszkańców do całkowitej ochrony życia i wolności, ze szczególnym uwzględnieniem swobody oddawania się praktykom religijnym. Na mocy Traktatu każdy mieszkaniec RP z mocy prawa stawał się jej obywatelem, przy czym obywatelstwo to mógł bez uszczerbku dla swoich praw, zwłaszcza majątkowych, odrzucić
  i opuścić kraj. Polska zobowiązała się do nieutrudniania zainteresowanym nabywania
  i odrzucania polskiego obywatelstwa, a także zapewnienia równego dostępu do służby publicznej, zaszczytów i zawodów wszystkim obywatelom niezależnie od ich pochodzenia. Ponadto obywatelom posługującym się innymi językami przyrzeczono ułatwienia w urzędach i sądach, a także możliwość zakładania i prowadzenia własnych jednostek oświatowych
  oraz religijnych, w których finansowaniu miało mieć udział państwo

 26. Boydar said

  @ Inkwizytor
  Jak widać z powyższego, przy okazji prawosławnej Wielkanocy, wiele można usłyszeć (hi!). Pańskie responsy stanowią trafiającą do rozumu egzegezę.Po przytoczonym fakcie lub zależności – zwięzła konkluzja. Bardzo mi się to podoba. Nie wiem jak Pani Wnuczce, ale nie widzę szczególnej polemiki.
  A Pan RomanK – Pan wie jak było, Pana akurat trudno posądzać o ignorancję. Wal Pan śmiało, ale z sensem ! Dyskusja w Gajówce historii nie zmieni, ale prawda Nas wyzwoli. I Polaków, i Ukraińców. Arogancko obstając przy fałszu, staje Pan nie po stronie Ukrainy, tylko po stronie ojca wszystkich kłamstw. Tego Pan chce ?

 27. Inkwizytor said

  Re: 25 Boydar

  Od „Wnuczki banderowca” dyskusji nie oczekuję. Oni ( banderowcy ) maja taka taktyke jak ona, czyli unikanie kłopotliwych pytań. Przeciwczyłem ten model na nacjonalistycznych forach banderowskich dopóki mie nie banowali 🙂 Nie pozwole jednak na zakłamywanie przez te banderówę rzeczywistości, ponieważ Gajówkę czytają ludzie, którzy być może niewiele o tych sprawach słyszeli i pomyślą, ze „Wnuczka banderowca” ma rację i ukraińcy rzeczywiscie byli przez sanacyjny rząd II RP uciskani.

 28. Boydar said

  Ja też tak to widzę, Gajówkę odwiedza tysiące osób, o których nawet istnieniu, my nie mamy pojęcia. Stąd i niektóre moje posty, są takie nie zawsze ‚inside’. Pozdrawiam.

 29. Wnuczka Bałachowca said

  „Zło jest zawsze złem, bez względu na to kto je popełnia” tak powiedział jeden z byłych więźniów obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej a później Majdanka. Pomysł utworzenia takiego miejsca przyszedł z zachodu – Niemiec, Hitlera i Włoch, Mussoliniego w tych krajach takie metody eliminacji opozycji politycznej jak najbardziej się sprawdziły. Należało więc tylko wykorzystać ich rozwiązania przystosowując je do polskich warunków.

 30. Inkwizytor said

  Re: 29

  Jesteś przewidywalna do bólu 🙂 Najpierw palenie cerwki na chełmszczyźnie, potem slynna Bereza, zapomniałaś dodać, ze utworzona specjalnie aby gnębić biednych Ukraińców 🙂 a za chwilę napiszesz, ze Polaków nikt na Wołyń nie zapraszał i byli tam okupantami i kolonistami. Ksiazkowy przykład banderowskiego „myślenia”. Tym razem jednak banderówo masz pecha, bo ja ci nie odpuszczę i kłamać w Gajówce nie pozwolę.

  Heroje z OUN zdobywali mołojecka sławę zabijając Ukraińców, którzy przyjmowali posady w polskiej administracji i nie poddawali się szowinistycznej banderowskiej indoktrynacji. Mordowali nawet tych Ukraińców których jedynie podejrzewali o sprzyjanie polskim władzom. O zabójstwie Iwana Babija juz wspomniałem. Banderowcy usprawiedliwiali to zabójstwo zdradą interesów narodowych !!!

  Dyrektora żeńskiego, ukraińskiego gimnazjum nauczycielskiego w Przemyślu ( następny sztandarowy przykład walki Polaków z ukraińską tożsamością narodową ) Sofrona Matwijasa UWO zamordowała za wprowadzenie dwujęzyczności. Im język ukraiński w polskim szkolnictwie przeszkadzał bo psuł propagandę o dyskryminacji Ukraińców w Polsce

 31. Wnuczka Bałachowca said

  Wasyl Mudryj polityk Ukraińskiego Zjednoczenia Narodowo Demokratycznego – opisał sytuacje Ukraińców w II RP. Po I wojnie światowej Ukraińcy chcieli niepodległej Ukrainy a nie polskiej okupacji. Endecja prześladowała Ukraińców. Terror komunistyczny w ZSRR spowodował zaakceptowanie przez Ukraińców polskiej okupacji. Partia Mudryja UZND domagała się autonomii, powstania uniwersytetu ukraińskiego (działał tylko tajny ukraiński uniwersytet we Lwowie), szkolnictwa ukraińskiego (przed I wojną światową Ukraińcy mieli w Galicji 3000 podstawowych szkół, w II RP 470), zaprzestania niszczenia ukraińskiego szkolnictwa (ukraińscy nauczyciele byli przenoszeni do Wielkopolski – polscy osadzani na Ukrainie, dziesiątki ukraińskich nauczycieli co roku było pozbawianych pracy). Z pracy w II RP wyrzucono dziesiątki ukraińskich sędziów i notariuszy. Ukraińcom często zabraniano rozmów po ukraińsku, zachowania ukraińskiej tożsamości i kultury. Ukraińcom odebrano nawet nazwę ich narodowości nazywając ich Rusinami. Ukraińska inteligencja wywodziła się ze ukraińskich chłopów pogardzanych przez Polaków, Polakom nie udało się skłócić Ukraińców. Polskie represje odpowiadały za powstanie ukraińskiego ekstremizmu.

 32. Inkwizytor said

  Re: 31 Wnuczka Banderowca

  Polityka polonizacji była błędem II RP, jednak Ukraińców w Polsce nikt nie prześladował, czego przykładem jest Mudryj będący wicemarszalkiem Sejmu. Za nieboszczki Austrii Ukraińcy byli uprzywilejowani kosztem Polaków w Galicji i szkół mieli wiecej. W jaki spsób Endecja przesladowała Ukraińców ? Musieli nosić niebiesko-żółte opaski ? mieli oddzielne środki komunikacji ? byli bici za rozmowę po ukraińsku ?

  Jak banderowcom ( nie Ukraińcom ) przeszkadzała polska „okupacja” mogli przenieść się za Zbrucz, tam zażyliby pełni swobody w ukraińskiej SRR 🙂 jak by wcześniej z głodu nie zmarli.

  W 1922 do Sejmu z woj wołyńskiego wybrano 16 Ukraińców a w 1928 juz 46, tak ukraińcy byli przesladowani, ze mogli kandydować do Sejmu

  „Ukraińska inteligencja wywodziła się ze ukraińskich chłopów pogardzanych przez Polaków, Polakom nie udało się skłócić Ukraińców. Polskie represje odpowiadały za powstanie ukraińskiego ekstremizmu.”

  Tu banderówo dałas typowy przykład banderowskiej indoktrynacji, znanej mi z waszych szowinistycznych forów 🙂 Ukraińska inteligencja, studenci lwowskich uniwersytetów to w dużej mierze synowie i córki grekokatolickich ksieży a ci raczej do chłopów się nie zaliczają, prawda ? Polakom nie udało sie skłócic Ukraińców bo nigdy tego nie chceli i nawet o tym nie pomysleli. Takie pomysły moga sie rodzic tylko w waszych zaczadzonych banderyzmem łepetynach. Pomimo błędnej polityki polonizacyjnej władz II RP stosunki miedzy zwyklymi Polakami i Ukraińcami układały się poprawnie o czy wspomina nawet znany działacz OUN Wołodymyr Makar, ( z pewności znasz bo „Litopys UPA” czytujesz ) dając za przykład swoje gimnazjum w Sokalu. Polacy niby pogardzali ukraińskimi chlopami więc wyjasnij mi przygłupie banderowski jakim cudem w Galicji było aż 35% małżeństw mieszanych ?

  Za powstanie faszyzmu ukraińskiego a nie żadnego ekstremizmu durna babo odpowiada kler grekokatolicki i UWO -OUN a nie represje władz polskich i politykam polonizacji ponieważ NIC nie usprawiedliwia ludobójczego torturowania i rabania siekierami kobiet i dzieci, nawet niszczenie cerkwi czy mala liczba ukraińców w administracji II RP

 33. Wnuczka Bałachowca said

  Najwięcej osadników, bo ponad 41% znajdowało się na Wołyniu, 21 % w woj. nowogródzkim, 13 % w woj. wileńskim, 12% w woj. poleskim i 11% w woj. białostockim. Ludność osadnicza w tych pięciu województwach w 1931 roku szacowana była na 34 tysiące osób, reprezentowała na tym terenie zaledwie 0,5% ogółu ludności, w tym 1,3 % ludności polskiej. Ogólny obszar nadanych działek przekroczył 151 tysięcy ha, a średnia powierzchnia działki wynosiła 18 ha, z tym że największa była na Polesiu (25 ha), a najmniejsza na Wołyniu (15 ha), co związane było z klasą gruntów ornych. W sumie liczba „ognisk” osadniczych wynosiła prawie 700 – były więc to małe osiedla, stanowiące wysepki, otoczone ukraińskimi lub białoruskimi wioskami. Osady wojskowe różniły się od okolicznych wsi zabudową i charakterem upraw polowych. Zagrody osadnicze były rozrzucone w terenie, nie tworzyły więc wiejskiej szeregowej zabudowy. Każda działka miała swoje pole uprawne w jednym kawałku. Niestety politycy ukraińscy i białoruscy określali osadnictwo wojskowe jako narzędzie polonizacji ziem ukraińskich i białoruskich i deklarowali, jak poseł Makiwka, że naród ukraiński „nigdy nie zaprzestanie walki z osadnictwem i nigdy nie uzna za prawych posiadaczy parceli tych osadników, których rządy polskie z krzywdą włościaństwa ukraińskiego na ziemiach ukraińskich osiedliły i mają osiedlić”.

 34. Inkwizytor said

  Re: 33 Wnuczka Banderowca

  Jak już kopiujesz i wklejasz cudzy tekst to podaj tez i źródło leniwa banderówo 🙂 a może chcesz zebysmy myślel, że ty sama to piszesz ?

  http://www.blogpress.pl/node/4278

 35. Inkwizytor said

  Re: 31

  Ten tekst bandeówa bezczelnie skopiowała stąd, oczywiście nie podając źródła 🙂

  http://jan.bodakowski.salon24.pl/328906,zbior-wywiadow-z-wybitnymi-postaciami-ii-rp-wydany-przez-fronde

 36. Inkwizytor said

  „Zapomniała” banderówa jedynie dodać, ze Mudryj był tzw „żołnierzem” UPA czyli pospolitym bandziorem, który z pewnościa miał na rękach krew polskiego dziecka czy kobiety

 37. Wnuczka Bałachowca said

  Kim byli osadnicy? To osiedleńcy, którym władze państwa Rzeczpospolita Polska (RP) przydzielała ziemię na Wołyniu.

  Osadnicy dzielili się na dwie kategorie: wojskowi i cywilni. Pierwsi – to weterani wojenni z lat wojny 1918-21, którzy mieli prawo do noszenia broni i byli traktowani przez władze Polski jak filar polskiej państwowości na ziemiach ukraińskich. Właśnie osadnicy wojskowi byli podstawą polskich organizacji patriotycznych, aktywnie uczestniczyli w „pacyfikacji” i w największym stopniu dali się we znaki Ukraińcom.

 38. Inkwizytor said

  Re 37

  Ten tekst banderówa wzięła stąd

  http://www.kresy.pl/volgal,publicystyka-3?zobacz/czy-mamy-prawo-zabijac-polakow

  Oryginał w jezyku ukraińskim jest tutaj

  http://www.istpravda.com.ua/columns/2011/06/8/41972/

  Wg starosty dubienskiego Jerzego Bonkowicza -Sittauera kolonistom na wolyniu nadana 3.432 dzialek i chociaz samomosadnictwo sympatii nie mialo to poszczegolni osadnicy cieszyli sie szacunkim miejscowych Ukraincow. temat osadnictwa wykorzystuja takie scierwa banderowskie jak ty by usprawiedliwic mordowanie polskich kobiet i dzieci podczas II wojny na Kresach

 39. Wnuczka Bałachowca said

  I refleksja na nasz polski użytek: jak to dobrze, że nas, złych, jaśniepańskich nie ma już na „Wołyniu”. Że nie okupujemy i nie rządzimy na tamtych ziemiach. Jak amen w pacierzu mielibyśmy swoją „Jugosławię”. z Bogiem ,bracia i siostry.

 40. Inkwizytor said

  Re: 39

  Wreszcie banderowo cos od siebie napisalas 🙂 tylko nie pisz „nasz polski” bo Polka nie jestes banderowska ladacznico. Pozatym scierwaku Polacy na Wolyniu byli i sa U SIEBIE 🙂 a slowo okupacja i okupant to slowa z banderowskiej propagandy, ktora masz jak widze obcykana 🙂 I scierwo jeszcze to mowi z Bogiem na ustach. Paszla won scierwaku banderowski 🙂

 41. Błysk said

  Byłem we Lwowie . Przewodniczka ,Polka, ale na służbie mera lwowskiego ,nienawidząca Rosjan , i n ie chcąca mówić o mordach na Polakach – powiedziała,że poziom życia na Ukrainie jest 4 razy niższy niż w Polsce. Smutno na tej Ukrainie ,nędznie. Oto do czego doprowadzili uwielbiani przez kretynów banderowcy .Ci ludzie nie wysuwają żadnych argumentów,nie potrafią myśleć logicznie. No powiedzmy,że sanacja w jakiś sposób szykanowała Ukraińców /to oczywiście tylko teoria/ ,ale dlaczego monstra ukraińskie czyli banderowcy i zwyczajni sąsiedzi mordowali na 300 sposobów dzieci, kobiety, starców , bezbronnych mężczyzn ,dlaczego żony mordowały mężów , a dzieci rodziców? Tego jeszcze nie było w dziejach ludzkości .

 42. Rysio said

  re 41. „……Tego jeszcze nie było w dziejach ludzkości……….”

  Było było np. w roku w 1994 roku w Rwandzie – Hutus mordowali swoich sąsiadów, przyjaciól i znajomych Tutsis.

  Dochodziło nawet do takich przypadków, że np. dziadkowie Hutus mordowali swoje wnuki bo synowa była z plemienia Tutsis.

 43. Inkwizytor said

  Re: 41

  We Lwowie jeszcze biedy tak nie widac, turysci z Polski utrzymuja ten baderystan ale ja staram sie tego unikac, jedzenie kupuje u miejscowych Polek, dobre smaczne i tanie, wole im dac zarobic 🙂 Sprzedaja przewaznie na ulicy Walowej lub na Placu Mariackim niedaleko Bernardynow

  Dlaczego ukraincy mordowali ? Przewaznie z checi zysku, Ksiadz grekokatolicki powiedzial, ze zabojstwo Lacha to nie grzech a nawet zasluga a co po zamordowanym zostanie to jego. I mordowali bo Polka miala buty, krowe itp Sczegolnym pozadaniem byla maszyna do szycia. Sprawstwo kierownicze ludobojstwa nalezy przypisac klerowi grekokatolickiemu. Niepismieny chlop ukrainski Dekalogu Doncowa nie czytal i agitek OUN, to wszystko w przystepny sposob na mszach wykladal mu ksiezulek grekokatolicki.

  Dlaczego mordowali w tak okrutny sposob ?

  Wytyczne OUN tak nakazaywaly, poza tym genow nie zmienisz, czern chachlacka zadze mordowania ma we krwi, czasy Gonty i rzez Humania to ich pradziadowie robili, Byli tez z pewnoscia wsrod nich ludzie opetani przez szatana, inaczej nie moge sobie wytlumaczyc dzikiej radosci ukrainca na widok smierci niemowlecia zazynanego ukrainskim nozem

 44. akej said

  @ 39
  Wolyn Zachodni i Rus Czerwona, podobnie jak Podlasie poludniowo-wschodnie (Brzesc i Kobryn, a moze o wiele dalej na wschod – jak na to wskazuja polskie nazwy miejscowosci!) byly INTEGRALNA CZESCIA POLSKI Piastow. Dopiero wasz Wlodzimierz, wykorzystujac klopoty Mieszka I, zaczal je od nas sila odbierac – o czym wyraznie w swoich kronikach mowi wasz Nestor. Ibrahim syn Jakuba wyraznie opisuje granice Polski Mieszka I.To tych ziem praw, poza waszymi urojonymi, ZADNYCH nie macie! Wystarczy spojrzec na ustroj polityczny tych ziem, aby golym okiem dojrzec, ze nie byl on wschodnio slowianski, a tylko i wylacznie polski! Sila zmieniliscie uklad etniczny tych ziem przesiedlajac ich lechickich (=polskich) mieszkancow na wschod od Dniepru. Ciekawe, ze w czasach powstan kozaczyzny sprowokowanych przez zydow wolano „Lachy za Slucz”! Czy to nie powinno ci wystarczyc???!
  A teraz powrocmy do Miedzywojnia. Tylko idiota nie wie, ze wszystkie mniejszosci w 2RP mialy swobode kulturalna i gospodarcza (tu w pewnej czesci za wyjatkiem zydow – bo mieli w swych lapach olbrzymi nadmiar przewagi gospodarczej!). To jednak Ukraincom wyraznie nie wystarczalo! Woleli mordowac swoich wspolplemiencow, ktorzy byli lojalnymi obywatelami Polski. Jak myslisz, skonczobna idiotko? – Czy jakiekolwiek normalne panstwo by pozwolilo na tego rodzaju prowokacje? Otoz Polacy byli stanowczo ZA LAGODNI. Ukraincow nie zadowolilo NIC – bo oni na odwiecznie naszych polskich ziemiach postanowili zbudowac swoja Ukraine! Czemu swych sympatii nie przeniesli na Rosje sowiecka gdzie byla ich prawdziwa ojczyzna – tchorze skonczone. Przeciez w ciagu 1WS mordowaliscie Polakow tak samo jak OUN-Upa ktore w pierwszej polowie lat 1940 wymordowalo ich, jak to stwierdzil wasz prezydent Kuczma, okolo pol
  miliona ! A ty, skonczona ropucho, jeszcze smiesz morde rozwierac i pieprzyc skonczone glupoty o polskich „przesladowaniach”?!!!! Daj sie zaszklic, zasleiona nienawistnico. I nie odstawiaj parodii udajac Polke – swinio bezczelna!

 45. Wnuczka Bałachowca said

  Słowa obrazliwe napisane pod adresem autora( Wnuczka Bałachowca) przez innych uczestników forum w dyskusji Jutro Wielkanoc u grekokatolików.Wyrażam zgodę na rospowszechnianie.- parszywa ropucho,Wnuczka banderowca,banderówno,ścierwo banderowskie,szmata,banderowska ladacznica,ścierwaku banderowski,skończona ropucho,świnio bezczelna.

 46. akej said

  @45
  To jest czym, ty banderowska ROPUCHO jestes w 100 procentach. Do ciebie NIC nie przemawia, SWINIO BANDEROWSKA!!!

 47. Inkwizytor said

  Re: 45

  Wycieruchu banderowski, to nie sa slowa obrazliwe tylko prawdziwe 🙂 banderowska dziewko przechodnia 🙂 I jeszcze bezczelnie wklejasz cudze teksty bez podania zrodla, parszywy kundel banderowski, szmata,

 48. RomanK said

  A kim wy jestescie Inkwizytor z Akejem i wam podobni ???? z braku argumentow obrzuciliscie dziewczyne bluzgami????mimo ze probowala podjac trudny temat..przedstawiajac swoje racje.
  Dokladnei tak odpowiadacie na argumenty jak wasi przodkowie jej dziadkom…. Dzis dziwicie sie ze doszlo do tragedii???
  Pomijam, ze robicie to celowo i z rozmyslem…bo wy ani nie chcie rozmawiac, ani nie zalezy wam na jakimkolwiek porozumieniu. Czym roznicie sie od banderowcow??? Niczym! Warczycie na siebie z wyszczerzonymi zebami i cieknaca jadem geba- jak psy wsciekle- a nienawisc zaslania wam wzrok..dlatego nie widzicie i nie chcecie widziec racji drugiej strony…
  Jestescie siebie warci…nawzajem. I dopuki Polacy i Ukraincy nie wykopia takich- jak wy sposrod siebie…nigdy nie dojdzie do zadnego porozumienia…bo tacy- jak wy i z jednej i drugiej strony tego nie chca i do porozumienia nie dopuszcza!
  Aby zrozumiec fakty..nalezy poznac ich przyczyny….prawdziwe przyczyny i mechanizmy, jakie do tych tragedii doprowadzily.
  To nie jest zadanie dla chamow i zaslepionych nienawiscia durniow….
  TO najlepszy dowod na to , jak narody musza uwazac i ostroznie traktowac swoje najpodlejsze warstwy..zwyrodnialego chamstwa i zboczencow….zeby nie dorwaly sie do decyzji w imieniu narodu ,,do uzurpacji autorytetu…bo to zawsze prowadzi do aberracji i zbrodni.
  Przykro mi Wnuczko Blachowca…przykro, jako Polakowi i jako czlowiekowi… mam tez nadzieje, ze w koncu i normalni ludzie zaczna ze soba rozmawiac ..jak ludzie..bo w sumie jestesmy ludzmi…i rodzina. Sklocona i podzielona..ale nie zawsze tacy bylismy ..a to daje nam nadzieje na przyszlosc…

 49. akej said

  @ RmanK
  Gnoju skonczony i farfoclu u wieprzowego tylka! Zryj gowno – bo tylko taka potrawa jest dla ciebie odpowiednia, polakozerco. Ty Polakiem NIE jestes. Tys prawdziwy REZUN!

 50. Inkwzytor said

  Re : 48

  Romus, tepy rezunie udajacy Polaka nie sil sie na obiektywizm lajzo bo wiadomo, ze jestes rezunkiem dla ktorego tylko ukraincy cierpieli a Polacy ich gnebili, zwlaszcza znienawidzona szlachta. Czyz nie tak gamoniu wystrugany z chachlackiego kija ? 🙂 Kozi bobku stosujesz takie same arumenty jak banderowcy tylko w lagodniejszej formie co nie zmienia faktu, ze jestes tym czym okreslil ciebie Akej i ja sie z nim w pelni zgadzam 🙂

  Spokrewniona z toba w glupocie Wnuczka banderowca zadnej dyskusji nie chciala podjac zlamany chachlacki fiucie, tylko wklejala cudze teksty jako swoje bez podania zrodla. Z toba fagasie nie chce rozmawiac, bo i oczym ? Co masz ciekawego do powiedzewnia poza tym, ze Polacy gnebili ukraincow ?

  Polacy z normalnymi Ukraincami ( wolnymi od ideologi banderowcow ) porozumienia szukac nie musza bo i sporow miedzy nimi nie ma wiec wszo nie manipuluj natomiast porozumienia z banderowcami nie bedzie z zasady.I napewno nie ty tlusty wieprzu bedziesz ustalal czy rodziny pomordowanych maj sie pojednac z mordercami i na jakich zasadach. Zrozumiales gowniarzu zasmarkany ? 🙂 Ogolnie to idz w pizdu 🙂

 51. Marucha said

  Re 42:
  Było wyrzynanie się Tutsi i Hutu, głupcze, ale bez znęcania się na 200 sposobów.

 52. jerzyczek said

  @Akej
  Człowieku, nie wstyd ci…

 53. Psiemislavius said

  Łahaha! Tom nie wiedział, że tu takie cyrki i wojny na słowa się dzieją. A teraz, jak właściciel jest na Hawajach, to już zupełny burdel się tu zrobi.

 54. RomanK said

  Nie panie Jerzyczku nie wstyd im…:-))) To bezwstydne paroby wychowane w chlewie i godne dyskusji ze swinia:-)))
  Podejmowanie z nimi jakiejkolwiek konwersacji to gorsze niz zabawa ze swiniami w gnoju:-)))
  To ten rodzaj homo, ktorego widzac malpy, …..wrocily na drzewa:-))))nie chca sie z nimi parzyc:-))))
  Poziom jaki reprezetuja zdradza …te indywidua o psich genach….dosc dluga sluzbe w resortach:-))))

 55. Psiemislavius said

  Re 54:
  Nie wybielaj się Romanie Kafelsteinie. Wasza mentalność prowokuje właśnie do dalszych kłótni, w wyniku czego sprawiedliwi są wydalani, a takie osoby, jak ty zostają tutaj by nadal tworzyć ten burdel.

 56. akej said

  @ RomanK
  Farfoclu u wieprzowego tylka, porezunska mendo! – idz do swoich rezunow i liz im dupy!

 57. Boydar said

  Gdybym miał wyrazić swoją opinię, zacytował bym … RomanaK :
  „…Aby zrozumieć fakty..należy poznać ich przyczyny….prawdziwe przyczyny i mechanizmy, jakie do tych tragedii doprowadziły…”
  Niezależnie od intencji autora, to zdanie dotyczy sedna sprawy.
  Jedynie w jednym poście (Akej) „otarliśmy” się o nie.

 58. Griszka said

  Wlasnie, bluzgi daja tylko mozliwosc dalszego unikania dyskusji stronie przeciwnej. Zawsze mozna siegnac po takie epitety jak np. ‚poplecznicy mordercow dzieci’ itp.

 59. Zbigniew Козил said

  Brakuje mi tu dyskusji. Zamiast jest obrzucanie się gównem.

 60. akej said

  @ 57 i 58
  Nie rozumiecie nic! Kazdy, kto nad ludobojstwem OUN-UPA przechodzi do porzadku dziennego i zaczyna swoje wypowiedzi od bardzo watpliwego krytykowania Polakow jest nikim innym – a tylko zwykla kanalia dla ktorej ludzkie uczucia sa obce. Kazdy zas, kto nie zwroci kanaliom uwagi na niewlasciwosc ich postepowania i, jeszcze na dodatek, przeprasza za tych, ktorzy taka uwage zwrocili jest zwyklym bydlakiem – zdrajca i wrzodem na dupie Matki – Polski!!!

 61. Boydar said

  @ Akej (59)
  A czy przyszło Szanownemu na myśl,
  że spora część społeczeństwa
  nie rozumie, co kryje się pod pojęciem ‚kanalia’ ?
  To żart, i nie żart.
  A tak a’propos „…nie rozumiecie nic…” –
  ja rozumiem, więcej niż bym chciał.
  I to wszystko w głowie mi się nie mieści,
  i ta głowa mnie boli, bardzo boli,
  gdy zaczynam o tych sprawach myśleć …

 62. Tekla said

  Wszystkim polecam odwiedzenie muzeum historycznego we Lwowie,gdzie Polacy i Polska są przedstawione w najgorszym świetle,oczywiśie chodzi o okres międzywojenny i austriowęgierski,natomiast o Hłodomorze/Wielki Głód na Ukrainie/jest tylko mała wzmianka,kilka zdjęć schowanych za piecem..pani kustosz nie chciała odpowiedzieć dlaczego tylko tyle jest o tej strasznej tragedii!!!

  W okresie międzywojennym Rusini,bo tak wtedy ich nazywano mieli w wolnej Polsce szkoły z jezykiem ukrainskim,mogli studiować na polskich uczelniach../Stefan Bandera/
  jest on przykładem jak,, odwdzięczył „się i przed wojną i w czasie wojny..

  Dlaczego np.Białorusini nie mordowali w tak straszny sposób Polaków? tez byli mniejszością i z tego co wiem mało było szkól z jezykiem białoruskim ,można powiedzieć ,ze na siłę ich polonizowano,a jednak nigdy nie dopuścili się takich zbrodni jak Ukraińcy.
  I teraz mamy dużo wykształconych Ukrainców w Polsce,którzy zieją nienawiscia do Polaków ..i marzy im sie ukraina aż Kraków..

  .

 63. RomanK said

  Czy mozna domagac sie lepszego przykladu…co reprezentuje ta patriobzyczna chlewokracja podajaca sie za polska szlachte:))))) wlasnei polska szlachte:-)))))))hebesy:-)))) psiefiuty:-))))) acuje:-))) i inneszmaciory:-))))
  KTo bedzie podejmowal jakakolwiek dyskusje z jasniechamami parchatymi herbu dupa :-)))))
  Czy nalezy sie dziwic, ze Rusini znienawidzieli ten typ ziemnianstwa i ich specyficzny sposob prowadzenia tfu…dialogu..i podjeli go w takim samym stylu?????
  Na cale szczescie mozna uzywac ich jako przykladu…jak zachowuja sie ci co za wszelka cene udaja Polakow…cholota bezwstydna, wulgarna i durna…ktora skryta poza za ksywka uzywa obrzydliwych pomowien..jak przystalo na parchatych obzydliwych kurdupli:-_))))

 64. zosienka said

  ad 48
  Swiete slowa panie Romanie K
  „……TO najlepszy dowod na to , jak narody musza uwazac i ostroznie traktowac swoje najpodlejsze warstwy..zwyrodnialego chamstwa i zboczencow….zeby NIE dorwaly sie DO DECYZJI W IMIENIU narodu ,
  DO UZURPACJI AUTORYTETU, bo to zawsze prowadzi do aberracji i zbrodni…..”

  Niestety,obecnie tzw opinia publiczna decyduje demokratycznie o tym, kto oficjalnie UZURPUJE AUTORYTET w
  panstwach. Mamy takie autorytety ,podejmujace najwazniejsze decyzje polityczno, gospodarczo, socjalno, kulturowe itp., jaka mamy srednia z tzw opinni publicznej. Ta srednia ,akceptujac wszelkiego rodzaju zwyrodnienia, zboczenia, aberracje zaniza sie z dnia na dzien coraz bardziej.
  Ludzie myslacy samodzielnie sa spychani na margines, motloch akceptujacy przemoc, nienawisc, wulgarnosc, chamstwo itd jest na czele, prowadzi..
  TYlko pytanie. Gdzie??? Gdzie nas te rzady motlochu z piekla rodem zaprowadza?

 65. akej said

  @ 62
  Oto rezunski farfocel i wrzod na dupie Matki – Polski raczyl zawyc swoja falszywa melodie…

 66. JO said

  Ad. 32. Nie Byla Bledem, a celem zaognienia depolaryzowanego Narodu Polskiego.
  Masoneria dobrze wiedziala co Robi. II RP to Panstwo Masonskie , przyjete od Polakow jak Polidarnosc Przez KOR.

  Nie Mozemy Mowic o Polityce II RP jako Polskiej, jak nie mozemy Mowic o Polityce PRL BIS jako Polskiej.

  Co do Ukraincow, to nie tylko Chechlaki prosze Pana a cala masa Ludow polechickich ZRUSZCZONYCH a Potem Droga Poraryzacji Masonskiej Zukrainizowanych, czyli ludzi o Talmudycznej Mentalnosci Nazistowskiej

  Pan Roman K bredzi na Temat Szlachty, temat ten byl w Gajowce przerobiony- Szlachta to byl NAROD I w jego sklad wchodzilo Wloscianstwo w Chierarchii Katolickiej , jak tryby w zegarku. Niestety Ten Narod Spolaryzowano, schematem Zawsze wym samym, Podzielono , spolaryzowano na Chlopow Panszczyznianych , Upodlonych w XVII Wieku celowo Arenda wprowadzona nie Przez Szlachte a Oligarchie Magnacka. Romana K zarzuty sa calkowicie bezzasadne. Gajowy wiele razy wskazywal na Fakt , ze Katolik to nie Talmudzista I oszukany byc moze wcale nie ciezko, w szczegolnosci, gdy Wiara Slabnije co usilnie jak I dzis I wowczas Robiono ….

  ——-

  Ja moge mowic I po chechlacku, Aby Byl Panujacy Katolicyzm, Jednak tak nigdy sie nie stanie, bo Chechlackie Esperanto z Tym Ludem Masoneria Prowadzi do Rzezi a nie Katolicyzmu. Jezeli Dzisiejszy Ukrainski Narod Sam nie powywiesza na Drzewach Taludzistow – Nazistow Ukrainskich, to zginie on Marnie, wczesniej uzytym Bedac jak Niemcy I gorzej podczas WOJEN Swiatowych..

  Polak = Rusin = UKRAINIEC = Bialorusin = Litwin = Zmudzin

  I co do Polski Piastowskiej I obszaru…Rzeczpospolita zostala Stworzona Przez Jezusa Chrystusa a Jego Matka Obrala sobie Byc Jej KROLOWA ….I to z Chechlakami….

 67. JO said

  Wszyskim Prawoslawnym…Bog Zmartwychwstal!
  Szczesc Wam Panie Boze!

  Ukrainski Kosciol jest z Watykanem a nie z Chrystusem w Lacznosci, wiec do nich Slow zadnych nie Kieruje… a slowa oskarzenia, nawolywanie do Pokuty, do Zadoscuczynienia , ktore jest wykonaniem Wyrokow w conajmniej ilosci 200 000….

 68. Dziadek z Wehrmachtu said

  co wy wszyscy wiecie,czy wy żyliście w tej krainie(teraz pogranicze ukrainsko-polskie)?moja babcia była Polka a dziadek Niemiec spolonizowany kolonista galicyjski a banderowcy ją siekierą zaciukali mimo że niemieckie nazwisko nosiła…mieszkali Niemcy-40%,Polacy-30%,Ukraincy-20%,Żydzi-10%….teraz 100% Ukrainców…wszystkich albo zabili albo wysiedlili…a teraz wiocha(za 2RP dosc bogata-kościoły KK,luterski,cerkiew GK,gospodarczo młyny,warsztaty,szkoła podstawowa) dechami zabita…

 69. RomanK said

  Ja tam zylem. Dziadku z Wermachtu….wlasnie i jestem z tego tygla.polsko ,rusko, niemiecko, slowacko madziarskiego..gdzie ludzie sie szanowali, zenili, swietowali wspolnie..i porzneli ! I dlatego wiem co mowie!
  Mojemu dziadkowi policjantowi trzy razy wrzucali do mieszkania granat Banderowcy…musial sie przeniesc z tarnopolskiego na zachodni , czysto polski kraniec wojewodztwa lwowskiego…i on to powiadal ..za to -co te glupie buce( tak nazywal wladze polskie) wyprawiaja na Ukrainie zaplaca krwia niewinni ludzie.Okazalo sie ze byl tragicznym prorokiem….
  Pani Zosienko…
  TO co stalo sie tzw Kresami…jest tragedia na skale calej Slowianszczyzny…tak samo jak konflikt Balkanski….Kto za tym stoi??? ano miedzy innymi i takie wieprze sprzedajne, macace , buce pelne zlej woli – jak ahuj, czy inny psijuchujus…szczujacy jednych na drugich, za srebrniki parchate -mimo, ze tam…. ludzie sa nadal w szoku…zyja z tym krwawym brzemieniem…i z nim odchodza. Nowym ciazy to- jak niechciany spadek z inwentarzem.
  Trzeba jednak sie modlic..i prosic Boga o pomoc…podzielila nas tych samych ludzi z tej samej rodziny i ziemia i krew rozlana…to trudno zmyc…ale coz jest niemozliwe dla Boga i jego daru Caritas….prosze ludzi dobrej woli o modlitwe za przebaczenie umarlym i o Nadzieje i Caritas dla zyjacych…i tych co przyjda po nas…
  Pax homini bona voluntatis…

 70. Inkwizytor said

  Re: 61

  Ma Pani na mysli to muzeum w czarnej kamienicy na Rynku ? To stalo sie muzeum banderyzmu i nienawisci do Polski. Jak jestem we Lwowie to zawsze tam wpadam zobaczyc jakie to nowe eksponaty i tresci zarazeni banderyzmem ukrainscy prezentuja. Przewodnicy tego muzeum raz czy drugi chcieli mnie nawracac na banderyzm ale skutek byl wiadomy. W Arsenale tez zrobili muzeum, sa tam zbroje husarii itp, chachlaki kaza placic za robienie zdjec tych zbroi ale tylko Polakom.

  Dlaczego Bialorusini nie mordowali ? Istotne pytanie, przeciez polityka narodowosciowa byla taka sama wobec nich jak i ukraińców. Odpowiedz moze byc taka, ze tam nie bylo zarazonego banderyzmem kosciola grekokatolickiego i bialorusini nie maj sklonnosci do mordowania i okrucienstwa jak ulubiency rezunka RomusiaK

  Re: 62

  A teraz do ciebie slow kilka gnojku 🙂 Zobaczcie jak manipuluje ta chazarska przybleda.

  „Czy nalezy sie dziwic, ze Rusini znienawidzieli ten typ ziemnianstwa i ich specyficzny sposob prowadzenia tfu…dialogu..i podjeli go w takim samym stylu?????”

  Co to znaczy „w takim samym stylu” ? Sugerujesz wylenialy tłusciochu, ze Polacy na Kresach traktowali ukraińców, a zwlaszcza kobiety i dzieci jak oni Polaków podczas II wojny ? Polacy dopuszczali sie sadystycznych okrucienstw na biednej ukrainskiej ludnosci poprzez przecinanie ich pilami, zakopywanie zywcem, wrzucanie do studni, palenie czy rozrywanie konmi ? Bujna masz fantazje cwoku.

  Re; 63

  Zosienko, zobacz przypadkiem czy nie masz starej maszyny do szycia mojej babci. Jej rodzicom taka maszyne ukrainskie baby ukradly podczas wyrzynania ich wioski w powiecie horochowskim na Wolyniu, w 1943 roku

 71. Boydar said

  Czekałem na Pana, Panie JO
  TO musiał powiedzieć ktoś starszy ode mnie.

 72. Przecław said

  #68Inkwizytor

  „Dlaczego Bialorusini nie mordowali ? Istotne pytanie, przeciez polityka narodowosciowa byla taka sama wobec nich jak i ukraińców. Odpowiedz moze byc taka, ze tam nie bylo zarazonego banderyzmem kosciola grekokatolickiego i bialorusini nie maj sklonnosci do mordowania i okrucienstwa jak ulubiency rezunka RomusiaK”

  Pominął Pan najważniejszą przyczynę, Białorusini nie byli wystawieni tak jak Ukraińcy na trwającą 146 lat dywersję wywiadów Austrii i jej przedłużenie w postaci kolejnych blisko 30 lat dywersji Niemiec. Kościół grekokatolicki był zarażony banderyzmem, ale trzeba powiedzieć przez kogo.
  Wołyń wprawdzie nie leżał na terenie Austrii, ale był spenetrowany przez ukraińskich kolaborantów służących w dywizji SSGalizien i to oni zorganizowali rzeż.
  Niemcy zapewnili bandytom banderowskim bezkarność, to też ważna przyczyna.
  Sama koncepcja „narodu ukraińskiego” została wypichcona przez wywiad austriacki za rządów Franza Stadiona.

 73. JO said

  Ad.69. Ja dolaczam sie do Modlitwy ale tylko takiej, by przebaczenjie bylo Czysto Ortodoksyjne-Katolickie. Modle sie o to, bo wiem, ze tam na Ukrainie Ludzie na To czekaja a tak, ONI Zyja w Strachu, Zyja pod presja Zbrodni swoich Braci, Ojcow, Dziadow. Modle sie o iCh wyzwolenie, NAWROCENIE, tak jak Modle sie o to by Polacy PRL BIS, ktorzy sa obciazeni Inna Zbrodnia , ktora Przynosi Olbrzymie Straty tak w Ludziach jak I w Duszach Ludzkich NAWROCILI sie z Modernizmu. Modle sie ! Bysmy odnalazlwszy sie pod Slodkim Brzemieniem Pana Jazusa Chrystusa I Plaszczem Jego Matki, na NOWO ZMARTWYCHWSTALI z Chrystusem I skierowali DWA MIECZE Przeciwko Naszym Wspolnym Wrogom.

 74. JO said

  Panu Romanowi K osobiscie Dziekuje, za Jego Stare Teksty obnazajace Masonskie Dzialanie Antykatolickie – AntyRzeczpospolitej – Przeciwko Ortodoksji , w ktorym Zydomasoneria Budowala Nowy Narod Ukrainski na Bazie Naturalizmu jak II RP , jako Dwie przeciwstawne Formuly, by prowokujac Wybuch – Dzielic, Grabic, Zabijac nasze Dzieci I Nami Rzadzic…

  Dziekuje Panu Romanowi za upor w Ujawnianiu Zgnilizny Wprowadzenia w Rzeczpospolitej ARENDY, ktory to temat jest Ukrywany w PRL BIS szkolach po dzis Dzien, a jest tak Wazny by zrozumiec Mechanizmy Manipulacji Jednym Narodem Rzeczpospolitej w Delu jego Depolaryzacji, wprowadzenia Idealow Rewolucji I Jej Samej, ktorej Apogeum Byl Sobor Vatykanskim II I jego Konsekwencje w Krolestwie Najsiwetrzej Marii Panny – Rzeczpospolitej.

 75. Marucha said

  Panie Romanie,
  Stawiam zatem pytanie.

  Czy uważa Pan, że potworne, bestialskie zbrodnie na narodzie polskim dokonane przez ukraińskich banderowców, są usprawiedliwione?
  Czy sądzi Pan, że właściwą odpowiedzią na błędy II RP (która własnych obywateli też potrafiła bardzo źle traktować), jest przybijanie niewinnych ludzi gwoździami przez oczy do podłogi? Rozpruwanie brzuchów ciężarnym kobietom?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: