Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Lily. o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Yagiel o Wolne tematy (48 – …
  Sebastian o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Tożsamość Ukrainy
  bronek o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  bronek o Tożsamość Ukrainy
  Krzysztof M o Tożsamość Ukrainy
  Tadeusz Kaktus o Prawdziwa Europa szuka azylu w…
  Tadeusz Kaktus o Upały i irracjonalizm z b…
  Tadeusz Kaktus o Tożsamość Ukrainy
  revers o Ławrow: nazywanie NATO sojusze…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Czarne i złote karty polskiej historii

Posted by Marucha w dniu 2013-05-12 (Niedziela)

Kilkanaście dni temu, w gronie redakcyjnym opublikowaliśmy subiektywną listę najgorszych Polaków historii. Listę tę można znaleźć TUTAJ. Poprosiliśmy znanych publicystów, intelektualistów i ludzi kultury, by przedstawili nam swój zestaw najgorszych i najlepszych Polaków. Tym razem swoją listę zaproponował Grzegorz Braun.

Zapoznawszy się z zaproponowaną przez Szanowną Redakcję PCh24.pl „czarną listą” Polaków, którzy najgorzej zapisali się w historii, chętnie podzielę się paroma uwagami. Rzecz znamienna, że znaleźli się tu w większości sztandarowi zdrajcy i sprzedawczycy – z wyraźną dominantą „partii rosyjskiej” w dwóch odsłonach dziejowych: osiemnastowiecznych targowiczan (Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski, Branicki, JKM Stanisław August Poniatowski) oraz dwudziestowiecznych sowieciarzy (Dzierżyński, Bierut, Świerczewski, Gomułka, Gierek, Wasilewska, Różański).

W sumie pięknie świadczy to o jednoznacznie patriotycznych zapatrywaniach Redakcji, dla których niepodległa Rzeczpospolita to najwyraźniej rzecz bezcenna. Z drugiej strony jednak, nastąpił tu pewien „przechył”, który skutkuje wyraźnym zawężeniem pola widzenia.

Przechył to wyraźnie polityczny, a pole zakreślone paradoksalnie (jak na portal o takim szyldzie) według nazbyt chyba jednak świeckich kryteriów – stąd chyba przewaga zdrajców stanu, a niedoszacowanie odstępców wiary. Skoro z czasów dawniejszych do rankingu ober-łajdaków załapali się tylko dwaj kandydaci (król Bolesław Śmiały, zabójca św. Stanisława oraz „Diabeł” Stadnicki, kacerz i rozbójnik) – to najwyraźniej nie doceniają autorzy rankingu na przykład skali zaangażowania Polaków w protestancką rewolucję. Stąd nieobecność postaci tak monumentalnej, jak Jan Łaski (młodszy) – jeden z najbardziej zasłużonych dewastatorów naszej cywilizacji, którego ze wszech miar słusznie wymienia się jednym tchem obok Lutra, Kalwina et consortes.

Na odnotowanie w panteonie niesławy zasługuje wielu więcej Polaków-odstępców – spośród Łaskich i Zborowskich, i Radziwiłłów, i Leszczyńskich. Ale przyzwyczailiśmy się to wszystko rozgrzeszać – egzaltując się jeszcze wspomnieniem „polskiej tolerancji” i konfederacji warszawskiej (1573). Ale skoro zasłużył, zdaniem Szanownych Redaktorów PCh24.pl, na potępienie Bolesław Śmiały za to, że prostodusznie zarąbał biskupa Krakowa – to czyż nie zasługuje, by mu towarzyszyć, Zygmunt Jagiellończyk zwany Starym za to, że autoryzował utworzenie pierwszego państwa protestanckiego na ziemi, czym wszak ugodził samego biskupa Rzymu? Brak śladu w naszym rankingu takich obrachunków z historią antykatolickiej rewolucji XV/XVI/XVII w.

Podobnie uderzający jest brak najskromniejszej bodaj reprezentacji XIX-wiecznych kondotierów światowej rewolucji, którzy – jak np. Jarosław Dąbrowski, Edward Dembowski, czy Szymon Konarski – z pozoru nigdy Polski nie zdradzili, ba, podobno nawet ginęli za nią (w istocie tak samo „za Polskę”, jak Che Guevara za Boliwię). To oni prostowali ścieżki towarzyszowi Dzierżyńskiemu – zasługują więc chyba, by obok niego figurować na czarnej liście? To wśród nich właśnie, wśród polskich towarzyszy Marksa, Saint-Justa i Robespierre’a szukajmy kandydatów do poszerzonej wersji naszego rankingu.

Agentura innych stolic

Dalej, skoro tak silnie reprezentowana jest tu „partia ruska” lat Sejmu Wielkiego i Insurekcji kościuszkowskiej, wypada upomnieć się o „partię pruską” i „francuską” tamtej epoki. Skoro jest na liście (i słusznie) nieszczęsny Szczęsny Potocki, niechaj nie zabraknie tam obu jego kuzynów: Ignacego i Stanisława Kostka Potockich.

Czymże bowiem gorsze jest zaprzaństwo Szczęsnego w Petersburgu od antyszambrowania Ignacego Potockiego w Berlinie? Czymże gorsze knucie targowiczan z Moskalami w Brześciu i Grodnie od spiskowania zbankrutowanych „Przyjaciół Konstytucji” z Francuzami-jakobinami w Dreźnie i w Paryżu? Fakt, że historiografia poznać mogła tylko ujawnioną za Insurekcji „listę płac” ambasady rosyjskiej w Warszawie, nie oznacza, że nie miały analogicznych budżetów korupcyjno-agenturalnych inne ambasady…

A skoro trafił na listę żałosny król Staś, bo do Targowicy przystąpił, nie może na niej zabraknąć podkanclerzego Hugona Kołłątaja, który go do tego usilnie namawiał (i sam wszak zgłaszał akces, ale go nie chcieli). Wszyscy trzej – „ksiądz” Kołłątaj i „cnotliwi” bracia Potoccy, – nota bene dwaj kolejni Wielcy Mistrzowie Wielkiego Wschodu w Polsce – plasują się niewątpliwie w zbliżonych do centrum kręgach piekielnych naszej historii. Nie tylko dlatego, że sprowokowali dwie skutkujące rozbiorami wojny 1792 i 1794 roku – najwyraźniej kierując się zasadą: jeśli Polska nie ma być nasza, wedle naszych zasad skrojona, to równie dobrze może jej w ogóle nie być. Także dlatego, że ponieśli największe zasługi na rzecz światowej rewolucji na froncie edukacyjno-wychowawczym – kładąc podwaliny antykatolickiego w swej istocie, a etatystycznego co do zasady, systemu Komisji Edukacji Narodowej, kontynuowanego przez Komisje Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego już w latach królestwa kongresowego.

Przeprowadzone przez nich „reformy” szkolnictwa, co do pryncypiów i efektów mają tylko jedną analogię: „walka z reakcją” w polskich szkołach i na uniwersytetach na przełomie lat 40. i 50. XX w.

Warto pamiętać, że jako pisarze polityczni, autorzy sztandarowych dzieł propagandowych: „O ustanowieniu i upadku konstytucji 3 maja” (spółki autorskiej Hugona, Ignacego et consortes, majstersztyk zakłamywania historii na gorąco), czy „Podróż do ciemnogrodu” (autorstwa Stanisława Kostki, lektura obowiązkowa z kanonu polskiego postępactwa) są oni również pionierami nowoczesnej wojny ideologicznej, czarnego „pi-aru”. Doprawdy trudno przecenić niszczycielskie zasługi całej tej trójcy spod ciemnej gwiazdy w walce z Kościołem i Polską katolicką.

Miejsce dla zbrodniarza

Druga grupa rzucająca się w oczy w rankingu „najgorszych”, to silna reprezentacja peerelowskich dygnitarzy z sowieckiego nadania i bohaterów z sowieckiego panteonu. Rażąca jest absencja w tym składzie Wojciecha Jaruzelskiego. Rozumiem, że autorzy rankingu przyjęli kryterium kwalifikujące wyłącznie nieboszczyków – szlachetnie zakładając, że wszak żyjący mają zawsze szansę rehabilitacji.

A jednak umieszczanie obok siebie dwóch panów na „G” – Gierka i Gomułki – a pomijanie Jaruzelskiego, zwłaszcza w kontekście niedawnego wyroku w sprawie Grudnia ’70, zakrawa na dezinformację. Wszak to Jaruzelski, który był wówczas szefem MON, odegrał w planowaniu i egzekucji zbrodni grudniowej kluczową rolę. Warto też zauważyć, że Jaruzelski faktycznie obalił zarówno Gomułkę jak i Gierka. Nie sprostali oni bowiem wysokim wymaganiom stawianym przez Moskwę. Najwyraźniej zaś Wojciech Jaruzelski tym wymaganiom sprostał. Pozostaje on zatem najbardziej zasłużonym dla sowieckiej i postsowieckiej racji stanu, zdrajcą i sprzedawczykiem.

Całym życiem Jaruzelski – kimkolwiek ten człowiek tak naprawdę jest – służył interesom Moskwy w Polsce. Nie wolno zapominać, że jest on bezdyskusyjnie zbrodniarzem w dwojakim tego słowa znaczeniu. Z jednej strony odpowiada po prostu za śmierć szeregu ludzi – patriotów pomordowanych w latach 40. i 50., kiedy to jako TW „Wolski” wysługiwał się sowietom na froncie „walki z reakcją”; winien jest niewątpliwie tzw. sprawstwa kierowniczego, a więc i ofiar (polskich i czeskich) inwazji na Czechosłowację 1968, Grudnia 1970, Grudnia 1981 i lat następnych.

Ale z drugiej strony jest też Jaruzelski zbrodniarzem w rozumieniu norymberskim. Co to znaczy? Otóż Jaruzelski przez znaczną część swojego życia brał udział w planowaniu i przygotowywaniu, ni mniej, ni więcej, trzeciej wojny światowej. Jako lojalny podwładny sowieckiego ministerstwa obrony narodowej (w strukturze tzw. Układu Warszawskiego szef MON PRL wiceministrowi MON ZSRS) dopuszczał się zatem planowania wojny napastniczej, co jako zbrodnia przeciw ludzkości w Norymberdze słusznie kwalifikowało na szafot, a co najmniej do więzienia. Że już o innych zasługach Jaruzelskiego w sowietyzacji Polski nie wspomnę. Doprawdy warto w rankingu PCh24.pl zrobić wyjątek dla tego arcyłotra.

Super-bohaterowie

Ostatnie spostrzeżenie na marginesie rankingu „najgorszych Polaków” może się komuś zda klasycznym przypadkiem „wożenia drzewa do lasu”. Oto bowiem namawiam Szanownych Redaktorów katolickiego portalu na to, by ci najgorsi nie przesłaniali najlepszych – by zdrada i zaprzaństwo nie były prezentowane jako główny, ani jedyny wątek naszych dziejów.

Nie jestem, co chyba oczywiste, zwolennikem przedwczesnego „spuszczania zasłon miłosierdzia”, zanim się widownia dobrze nie zorientuje, kto jest kto i co było grane. Nic podobnego – dlatego też chętnie, jak widać, do Waszego rankingu dorzucam moje trzy grosze.

Ale niech oszustów, łajdaków i zbrodniarzy stanu nie spotyka więcej ten honor, żeby trafiwszy na afisz zajmowali całą jego powierzchnię. Pamiętajmy więc przede wszystkim o prawdziwych bohaterach, ludziach mądrych, uczciwych, szlachetnych, którym zawdzięczamy fakt, że możemy sobie oto po polsku czując i mówiąc, a po katolicku myśląc i wartościując konstruować jeszcze jakieś rankingi.

Jacyż więc są ci pozytywni bohaterowie naszej historii? Tutaj odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: to jest poczet polskich świętych i błogosławionych Kościoła. Na szczęście w ponad tysiącletnich dziejach Polski zdarzyły się takie perły w każdym stuleciu. I trzeba rozstać się z oświeceniową praktyką sekularyzacj historii – trzeba przestać traktować żywoty świętych jako margines dziejów, jako jakąś „olimpiadę dla niepełnosprawnych”. Bo to nie margines bynajmniej, ale główny nurt.

Na czele zatem długiej listy naszych bohaterów pozytywnych widzę dwóch duszpasterzy i intelektualistów, którzy ponieśli śmierć męczeńską. Pierwszy super-bohater: św. Maksymilian Kolbe – każdy pamięta historię jego męczeństwa, ale nie każdy pamięta dwa doktoraty i jego wizję ewangelizacji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych wynalazków. Św. Maksymilian interesował się wszak lotami w kosmos i telewizją. Dzisiaj to nic nadzwyczajnego, ale pamiętajmy, że przed II wojną światową takie zainteresowania nie były wcale oczywiste.

Gdyby już za jego pracowitego życia zaczął rozwijać się Internet, to przypuszczam, że Święty byłby jednym z pierwszych jego użytkowników. Program czy raczej plan akcji św. Maksymiliana nie tylko nie traci na aktualności, ale – o zgrozo – nabiera wciąż nowej: tylko wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oddalić może śmiertelne niebezpieczeństwo, które sprowadzają na świat nieprzyjaciele Boga i Kościoła. A nie działają oni w pojedynkę – wiedział o tym św. Maksymilian, od kiedy sto lat temu w Rzymie oglądał na własne oczy czarną procesję tamtejszych lóż masońskich.

Drugi męczennik-intelektualista, drugi niezawodny patron na nasze czasy, to św. Andrzej Bobola. Podobnie, jak w wypadku św. Maksymiliana, wielu pamięta o jego męczeńskiej kaźni, ale warto przypomnieć, że to on właśnie jest autorem tekstu lwowskich Ślubów króla Jana Kazimierza. To właśnie św. Andrzej napisał te być może najważniejsze słowa wypowiedziane kiedykolwiek przez polskiego monarchę. Powinien je zresztą dobrze przeczytać i zapamiętać każdy mąż stanu, i każdy polski państwowiec.

Zatem św. Maksymilian Kolbe i św. Andrzeja Bobola otwierają ex-equo listę najlepszych z najlepszych Polaków. Ale wszyscy inni nasi święci i błogosławieni, a także polscy słudzy Boży, których Kościół wyniesie może jeszcze kiedyś na ołtarze (jak, mam nadzieję, ks. Piotra Skargę) – wszyscy oni także stanowią niezawodne punkty odniesienia – i to nie tylko w czasach, w których żyli, ale już na zawsze. Są oni i dziś drogowskazami, dzięki którym łatwiej się orientować w meandrach polskiej historii.

Grzegorz Braun
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 40 do “Czarne i złote karty polskiej historii”

 1. Zenon K. said

  Na liście antybohaterów brakuje niejakiego Piłsudskiego. Winien zajmiować jedno z czołowych miejsc, jeśli nie pierwsze.

 2. Orcyk said

  Nawet moj profesor nauk politycznych w USA, ekspert od przemocy politycznej i WASP, wiedzial ze Dzierżyński byl zydem! Ani jeden ze studentow zydowskich nie zaprotestowal. Sama ta morda paskudna Dzierżyńskiego wskazuje na jego pochodzenie. Prawdziwy Dzierżyński wraz z rodzina zostal wykonczony na Syberii.

 3. PCh24 nie zająknie się o Marszałku.
  A z Dzierżyńskiego, czy Bieruta tacy Polacy jak i ze mnie komunista.

 4. — Subiektywna ma to byc ocena i lista . Stanowic powinna jednak o ludziach , ktorzy godnie dobrzy i niegodnie zli , w sposob znaczacy wplyneli na historie Polski .
  Juz przedstawiona mala probka opinii i kryteriow , ktorymi kierowali sie uczestnicy rakingu (mozna tak nazwac) odrzuca co najmniej .
  NIe wiem, czy to wynika wlasnie z tych bardzo subiektywnych pogladow , czy z nieznajomosci dziejow Polski .

 5. 166 bojkot TVN said

  http://3obieg.pl/szeremietiew-dziurawa-europa/

 6. Siggi said

  W okresie rzadow tych „zbrodniarzy”Gomulki,Gierka,Jaruzelskiego i liczac caly okres Polski Ludowej tj 45 lat wybudowano w naszym kraju wg GUS 1600 zakladow przemyslowych,wytworczych,produkcyjnych ,w ktorych zatrudnianio od 50 osob do kilku tysiecy.Odbudowa zniszczen wojennych ogromnych ,zagospodarowanie Ziem Zachodnich i Polnocnych to dodatkowy skladnik gospodarki Polski,ktory wystawia pozytywna ocene polityki wladz owczesnych.Idea pelnego zatrudnienia nie byla utopia.A dzis?… Dalismy sie w 1989roku wykastrowac na …stojaco.I zadnych pretensji do… garbatego,ze ma proste dzieci.
  Wystapienia pisane czy gadane autora powyzszego art. inaczej nie uwazam jak majaczenie w ostatnim stadium…

 7. Jack said

  Ilu z tych antyPolakow ma zydowska krew?
  Brakuje tutaj krola Kazimierza Wielkiego, ktory nadal zydom prawa wieksze niz mieli Polacy (rozszerzyl Statuty Kaliskie swojego dziadka ksiecia kaliskiego Henryka Poboznego). Takich praw jak w Polsce nie mieli zydzi nigdzie na swiecie, stad sciagali do Polski z calej Europy i Azji. Stad mielismy najwieksza populacje zydow i dzisiaj mamyy tego skutki. Zydzi calkowicie kontroluja Polakow i Polske.
  Pilsudski przywrocil zydom niektore prawa ktore utracili wraz z rozbiorem Polski.
  Innym wielkim szkodnikiem jest Karol Wojtyla z matki zydowki. Oszukal miliony Polakow.
  Kaczynski Lech to nastepny szkodnik: wstrzymal ekshumacje zydow pomordowanych w Jedwabnem, gdy natrafiono na niemieckie luski po nabojach, zablokowal jako prezyden Warszawy powstanie pomnika KL Warschau gdzie zydzi mordowali Polakow po wojnie jeszcze przez kilka lat.
  No i jako prezydent zrzekl sie suwerennosci Polski na rzecz zydomasonskiej UE.
  Walentyn hrabia Potocki, znany także jako Abraham ben Abraham ur. około 1720, zm. 1749 w Wilnie to jedyny polski arystokrata, który oficjalnie zmienił wyznanie z katolicyzmu na judaizm.

 8. Wandaluzja said

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,120074,title,Marta-Tychmanowicz-polski-premier-ofiara-niemieckiej-prowokacji,wid,15637971,wiadomosc.html?ticaid=11093d

  11 maja 1944 roku w Berlinie w hotelu Alemannia w wieku 52 lat zmarł były premier II Rzeczypospolitej – Leon Kozłowski. Jest dziś jedną z najsłabiej znanych postaci z politycznej elity międzywojnia. Oficjalną przyczyną śmierci – jak poinformowano rodzinę – było zatrzymanie akcji serca. W niemieckich doniesieniach prasowych pojawiały się jeszcze informacje jakoby powodem zgonu miały być rany odniesione na skutek alianckiego bombardowania Berlina, tyle że ostatni nalot nad stolicą Rzeszy alianci przeprowadzili trzy dni wcześniej.
  ***
  Archeolog na Uniwersytecie Jana Kaimierza we Lwowie Leon Kozłowski był więziony na Łubiance. Gdy armia niemiecka była pod Moskwą to zaproponowano mu Uwolnienie po podpisaniu Aktu Lojalności, który był de facto zobowiązaniem do agenturalności. Gdy ODMÓWIŁ to został ciężko pobity – ponoć z utratą oka – po czym „przeniesiony przez front” na stronę niemiecką, co było procedurą Hitlerowsko-Stalinowskiej Konwencji Zwalczania Polskiego Ruchu Niepodległościowego DLA ŻYDÓW. Ponieważ odmówił również politycznej współpracy z Niemcami to musiał być Zlikwidowany.

 9. Fran SA said

  Na tej liscie brakuje wielu ‚zasluzonych Polakow’.
  Rozumiem, ze kazda lista bedzie subiektywna, ale i obiektywna rzeczywistosc nie da sie ukryc.

  Lech Walesa – czyli Lejbe Kohne. Na widok tej geby wiesniaka na wszystkich sztandarach i dlugopisach, dwa miliony Polakow wolalo go nie ogladac i wyjechalo z kraju.
  Walesa zastal Polskie Gierkowska a zostawil zydowska.

  (Podejrzewam, ze to Lech Walesa wpisal Gierka na ‚czarna’ liste PCh24.pl)

  Wladyslaw Warnenczyk – krzywoprzysiezca, doprowadzil do rozbicia prawie calej armii polskiej.

  Ziuk Pilsudski – jasno wyrazil swoj poglad na temat wyborow i demokracji: „Konstytucja-prostytucja”

  Gen. Anders – pod plaszczykiem polskiej armii sciagnal do Palestyny wojujacych zydow. Fakt, ze wielu Polakom udalo sie uciec z Sowietow – historycznie niewiele pomogl Polsce i Palestynie.

  No i rozne wspolczesne Kaczynskie, Buzki, Belki, Macierewicze, Balcerowicze i bywsze ubeki i wszystkie slugusy Sorosa.

  Ja tak sobie wyobrazam, ze kazdy, kto ma polski paszport, jest obywatelem polskim i ma obywatelskie zobowiazania wobec Polakow. Jakby wolal byc zydem, toby sie nie wstydzil wlasnego nazwiska.

  Sikorski takich zobowiazan nie mial jak sie zrzekl polskiego obywatelstwa.

 10. Radosław37 said

  Jarosław Polskę zbaw-największy z Polaków, wzór patriotyzmu (poparcie większości biskupów), budowniczy wielkiej Polski od morza martwego do Bałtyku:):):)

 11. ALI BABA said

  ad 10Gen. Anders – pod plaszczykiem polskiej armii sciagnal do Palestyny wojujacych zydow ..W KSIĄŻCE BYŁEM SYNEM BERII syn jego pisze, że Anders był gościem Berii w jego prywatnym mieszkaniu!!! Jaki cel miałby w tym aby kłamać?!

 12. ALI BABA said

  ad 2 Prawdziwy Dzierżyński wraz z rodzina zostal wykonczony na Syberii… A CZY Z JARUZELSKIM NIE BYŁO TAK SAMO?? No bo dlaczego nasz bohater-Pinochet po wylądowaniu w kraju..UNIKAŁ byłych kolegów i znajomych?!

 13. Jan said

  Dlaczego to Gierek ma być gorszy od dajmy na to Kościuszki, masona który doprowadził do kolejnego rozbioru Polski, a potem ”walczył” o masońskie monstrum USA. Tzw antykomuniści prawicowi urodzeni w PRL, zapominają, że tym przeważnie uwiarygadniają kolejną okupację. Podobnie poruszana już sprawa przybłędy Salmana Gineta, który poczynił więcej szkody dla Ojczyzny od Gomułki i Gierka.
  Największym Polakiem czasów współczesnych jest Roman Dmowski.
  Wysyp ”prawicowych” I niepokornych publicystów i pismaków, coś zalatuje warzywkiem o ostrym i specyficznym smaczku.

 14. Easy Rider said

  Ja bym temu Braunowi tak do końca nie wierzył, choć w wielu kwestiach niewątpliwie ma rację, jednak zastanawia jego dziwna wybiórczość co do kwalifikacji tych negatywnych postaci (pozytywnych zresztą też i tutaj zgadzam się z wypowiedzią p. Jana – ad 13). Dlaczego nie wspomina o tych wszystkich zdrajcach i sprzedawczykach kuroniowego i geremkowego chowu, którzy po 1989 r. doprowadzili do grabieży, zniszczenia i utraty suwerenności Polski? Naprawdę ostatnim z rządzących, który działał na szkodę Polski, był Jaruzel?

  A czy nie wzbudza Państwa wątpliwości postawienie Gierka obok zbrodniarzy, którzy działali na szkodę Polski? Jakie były te zbrodnie Gierka? Wpisanie do konstytucji postanowień o przewodniej roli partii i o sojuszu ze Związkiem Sowieckim? Czy od tego ktoś umarł czy musiał wyjeżdżać na emigrację za chlebem? Kolejna „zbrodnia” Gierka – to zadłużenie zagraniczne, które było nieporównywalnie niskie w stosunku do dzisiejszego, z tym, że wtedy służyło rozbudowie potencjału gospodarczego, a dzisiaj służy niszczeniu Polski. Aha – jeszcze te osławione „ścieżki zdrowia” po Radomiu i Ursusie. Tak sobie nieraz myślę, że tych wszystkich pyskaczy, którzy zaraz po 1989 r. gardłowali za prywatyzacją majątku narodowego, należało w odpowiednim czasie przepuścić przez takie „ścieżki zdrowia” – może dzisiaj żylibyśmy w nieco innym kraju.

 15. wi42 said

  Jaki G. Braun, taka i lista.

 16. Zerohero said

  Lista głupkowata z dwóch powodów:

  1) Jak już zauważyli poprzednio komentujący, nie ma na niej pseudoelit okrągłego stołu, nie ma pseudoelit II RP. Choćby jeden taki Balcerowicz zafundował nam degradacje przemysłową i ekonomiczną, a co za tym idzie – może jakąś rzeź w przyszłości….(bo słabych się zwykle wycina w pień).

  2) Takie listy są generalnie tworzone dla prostych ludzi, np. TOP 10 samochodów sportowych, TOP 10 najgorszych chorób itp. Ładnie to brzmi, wydaje się ciekawie, ale generalnie jest zabawą niegodną ludzi na pewnym poziomie intelektualnym, ściślej – bawić się po godzinach mogą, ale nie powinni oni takich list układać „na poważnie” i jeszcze o nich dyskutować w tonie publicystyczno-naukowym.

  Tutaj mamy listę dotyczącą postaci z polskiej historii. Bardzo trudno ocenić kto jaki wniósł wkład. Np. ten wspomniany przeze mnie Balcerowicz….Grabarz suwerenności (ekonomicznej), ale jak nie on, to by się znalazło jakiegoś innego figuranta. Z drugiej strony wiele dzieje się w służbach, a tam nazwisk ludzi przeważnie nie znamy. Od kogoś mającego pewną władzę i swobodę wyboru można wymagać więcej niż od kogoś ograniczonego. Jak zatem ich porównywać? Często działanie jest efektem pracy grupy ludzi a nie jednostek. Którą jednostkę wybrać? Tą najbardziej znaną? A miała być „najgorsza”. Bez sensu.

 17. akej said

  Braun, czy kto inny? Tutaj nie znajdzie sie taki, ktory by wszystkim dogodzil – bo to niemozliwe. Za to przynajmniej pobudzil nasze lby do myslenia i sprowokowal dyskusje. Przeciez tutaj sami mozeny ulozyc sobie taka liste 10 najgorszych i najlepszych Polakow – oczywiscie z pominieciem tej jednej mniejszosci etnicznej – ktora powinna tworzyc liste 10 naszych najwiekszych wrogow.

 18. Błysk said

  Dlaczego nikt nie wspomni naszych wielkich książąt i królów: Mieszka I,Boleslawa Chrobrego ,Krzywoustego ,Łokietka, Kazimierza Jagiellończyka , Zygmunta Augusta,Zygmunta III Wazy ,Sobieskiego , z obcych – Jagiełły , Batorego , ale także wielkich rycerzy w rodzaju Zawiszy Czarnego .Nie był bym pewnym negatywnej oceny Bolesława Szczodrego i Kazimierza Wielkiego . Ze współczesnych – oczywiście wielkiego Polaka ,Romana Dmowskiego i prymasa Wyszyńskiego . Za szkodnika uważam oczywiście Józefa Piłsudskiego i Jaruzelskiego , sługusa ZSRR / z tym,że warto pamiętać iż do puczu Żukowa w 1953r. to państwo było rządzone przez żydów ,zatem Jaruzelski służył żydom ,a następnie oddal władzę KOR-owi/. Lista Brauna jest słaba i on sam jest slaby, rzekłbym niedouczony ,a sądziłem że jest bardziej uświadomiony , bo bierze się za tematy ,które tego wymagają.

 19. Wentyl said

  Jaruzelski spotykał się z Brzezińskim, o którym miał dobre zdanie. To jego winą jest pacyfikacja prawdziwej Solidarności, jego winą jst okrągły stół, i wywalenie Gierka. Jaruzel bardzo lubił starszych braci, dlatego nie było mu po drodze z Gierkiem.

 20. RomanK said

  a 15, Wi42….dokladnie i dosadnie! Pelna zgoda!

 21. Jaq said

  Gen. Anders byl masonem i protestantem a jego zona zydowka. Mial za zadanie wyprowadzic zydow z Rosji do Palestyny, gdzie byli terorystami w dzisiejszym pojeciu tego co robili.
  Reszte zolnierzy Polakow byla nikomu niepotrzebna stad Anders popropwadzil ich na Monte Casino gdzie wyszczelano ich jak kaczki. W klasztorze na Monte Casino przechowywano najstarsze pisma kosciola katolickiego, stad zydomasoneria postanowila je zniszczyc rekami katolikow Polakow.

  Braun jest po ojcu zydem stad ma pozwolenie na to co mowi. Polak nie ma szans powiedziec tego co on mowi.

  Najwiekszym Polakiem jest Roman Dmowski ktory przyczynil sie do tego ze dzisiaj mowimy jeszcze po polsku i mamy swoj kraj, ktory zydzi po 1989 roku rozkradli i oddali w rece zydomasonskiej UE.

 22. marta15 said

  a tu kolejna osoba ktora uwaza ze Poalcy sa tylko mieszkancami Polski, a nie Polakami. Czyli dla tego starego dziada , masona I skoorwiela Polska znaczy mniej niz brud za paznokciami.
  http://www.fronda.pl/a/jestesmy-mieszkancami-polski-a-nie-polakami-buzek-potwierdza-federalizacje-europy,28114.html?page=2&#comments-anchor

 23. Jan said

  Ad.21 Wszystko się zgadza. Ma Pan rację co do zasług R. Dmowskiego. .Kiedy Pan Roman miał duże przeszkody nie do przebicia, wezwał do Wersalu na pomoc jakiegoś masona stojącego wysoko aby pohamować opór żydowski. Przybył Paderewski Ignacy i udało się. To działanie dało nam w miarę niezależną II RP. Stąd taka niechęć i wrogość do niego naszych starszych braci w wierze, jak i często rodzimych ..”patryjotóf”

 24. żyrafa said

  @21 (Jaq)
  A teraz proszę p dowody na to, że Grzegorz Braun jest Żydem.

  Jaq :
  Braun jest po ojcu zydem stad ma pozwolenie na to co mowi. Polak nie ma szans powiedziec tego co on mowi.

  Tzn. czego nie miałby szans powiedzieć?
  Szkalowanie jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury (tej prawdziwej, polskiej) i publicystyki, bez żadnych dowodów, budzi moje podejrzenia co do Pańskiej osoby, Panie Jaq. A ściślej podejrzewam, że jest Pan masonem, bo to właśnie masoni najbardziej nie lubią Grzegorza Brauna za to, że odkłamuje historię, zwłaszcza okresu oświecenia w Polsce, konstytuty-prostytuty 3 maja, masońskiej insurekcji kościuszkowskiej i XIX-wiecznych polskich roznosicieli rewolucji europejskiej (którzy ze względu na zdominowanie przez masonów polskiej historiografii, są powszechnie w Polsce uważani za bohaterów narodowych).

 25. żyrafa said

  Jaq :
  Gen. Anders byl masonem i protestantem a jego zona zydowka. Mial za zadanie wyprowadzic zydow z Rosji do Palestyny, gdzie byli terorystami w dzisiejszym pojeciu tego co robili.
  Reszte zolnierzy Polakow byla nikomu niepotrzebna stad Anders popropwadzil ich na Monte Casino gdzie wyszczelano ich jak kaczki. W klasztorze na Monte Casino przechowywano najstarsze pisma kosciola katolickiego, stad zydomasoneria postanowila je zniszczyc rekami katolikow Polakow.

  Gen. Anders był protestantem (przeszedł na protestantyzm bodaj z powodu tego, że jako katolik, którym był najpierw, nie mógł uzyskać rozwodu. Pierwsze słyszę, żeby jego żona była Żydówką (czekam na dowody). Czy był masonem, to nie wiem – pierwsze słyszę (proszę podać dowody). Poza tym kompletnie niewiarygodnie brzmi reszta Pańskiego wpisu. Po kolei: Na klasztor Monte Casino Alianci uderzyli, bo musieli ze względów strategicznych. On nie stał sobie na uboczu, tylko był jedną z głównych przeszkód dla powodzenia kampanii włoskiej i właśnie dlatego Niemcy przerobili go na twierdzę. Po drugie to nie polscy żołnierze obrócili ten klasztor w ruinę (czym? karabinami ręcznymi? granatami?), tylko alianckie bombowce, które zbombardowały go jeszcze przed atakiem żołnierzy Andersa (a mimo to duża część Niemców przeżyła i dalej broniła tam swych pozycji). Niewiarygodnie też brzmi informacja o tym, jakoby Anders miał celowo wykrwawiać polskich żołnierzy, skoro domagał się postawienia pod ścianą polityków, którzy podjęli decyzje o jego wybuchu powstania warszawskiego (właśnie ze względu na krwawe żniwo tego powstania).
  Co do wyprowadzenia przez Andersa Żydów ze Związku Sowieckiego, to ilu ich było? Kilka tysięcy? A ilu wyprowadził Polaków? Wielokrotnie więcej (i to nie tylko mężczyzn, którzy potem tworzyli jego korpus, ale też mnóstwo kobiet i dzieci, które na Syberii niechybnie by poumierały). Anders wyprowadził ze Związku Sowieckiego kilka tysięcy Żydów (obywateli II RP, którzy na ochotnika zgłosili się do jego armii, mniejsza o to, z jakimi intencjami), podczas gdy w Związku Sowieckim było wówczas kilka milionów Żydów. Czyli wyprowadził garstkę. Poza tym Żydzi z reguły nie mieli w tamtym czasie problemów z opuszczaniem tego kraju, bo stanowili w nim kastę rządzącą. Sam Stalin (prawdopodobnie Żyd, a już na pewno mąż Żydówki – córki Kaganowicza – i co za tym idzie jego dzieci były Żydami) wił się jak piskorz, gdy podczas wielkiej czystki World Jewish Congress oskarżał go o antysemityzm. Stalin był uzależniony od dostaw z USA, czyli państwa zdominowanego przez Żydów. Stalin wprowadził w Związku Sowieckim (w Polsce po wojnie chyba też) karę śmierci za antysemityzm. Żydostwo nie potrzebowało Andersa, by emigrować ze Związku Sowieckiego.

 26. wi42 said

  Re: 24 Z.
  „Szkalowanie jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury …”
  Zatem niech robi liste wybitnych przedstawicieli kultury. Moze mu wyjdzie lepiej???
  Zadanie ktorego sie podjal znacznie przekracza mozliwosci G. B. (nie jestesmy wybitnymi, ale tez cos niecos rozumiemy kto i czym Polsce sie zasluzyl).

 27. Jack said

  Wyglada na to ze żyrafa jest parchem.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Braun_%28re%C5%BCyser%29

 28. RomanK said

  Wot ziraf, byl nie praw…tolko staryj papugaj
  gromczie kriknul iz dwieriej
  Ziiiiraffffff bolszoooooooj……… jemu widniej:-)))))
  TU sa od tego ludzie panei Wi42,,ktorzy wlasciwie oceniaja wybitnosc najprzewybitniejsza….. z najprzwewybitniejszych…:-)))
  Papugaj tez stary zyd:-))))))

 29. Zetef said

  @9 Myli się Pan. Radosław Sikorski nie zrzekł się Polskiego obywatelstwa. Miał ich dwa. polskie i Brytyjskie. Zrzekł się Brytyjskiego.
  Aby się zrzec polskiego obywatelstwa trzeba mieć sporo samozaparcia. To bardzo długa i niepewna procedura.
  Natomiast co do obywatelstwa Unii Europejskiej to zdaje się że w ogóle nie można się tego zrzec.

 30. Krzysztof said

  Trochę nie na temat. Czy aby pan Grzegorz Braun to nie jest jaka rodzina zmarłego w 2008 r „czerwonego poety” Andrzeja Brauna?

 31. Jack said

  Andrzej Braun to brat Michaliny Wisłockiej pochowanej na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Niewatpliwie zydzi.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Braun

 32. Wojtek said

  Kurde, powiedziałbym że największym knurem i zdrajcą jest Wałęsa, ale az trudno mi uwierzyć, że ma krew wybrańca. Przecież ci potomkowie Barabasza wyróżniają się sprytem i przebiegłością, a nie głupotą i warcholstwem, jak Bolek. O, np. bandyta Geremek, to był łobuz, ale przebiegły i zawistny. Tyle, co Polakom zawdzięcza, a przynajmniej jednemu prawdziwemu panu Geremkowi, to powinienien całować ziemię po której stąpał, a nie pluł na każdym kroku.
  Miejsce ein: B. Geremek,
  Miejsce zwei: A. Michnik,
  miejsce drei: L. Balcerowicz

 33. Fran SA said

  Ad.29
  Zetef
  O obywatelstwo polskie Sikorskiego byla niegdys niezla awantura w prasie polonijnej w Anglii..
  W 1981 roku Sikorski pozbyl sie polskiego obywatelstwa, a dostal angielskie. Dla agenta brytyjskiego zmieniac obywatelstwa i paszporty to jak dla innego splunac. Brytyjskie obywatelstwo moze byc w kazdej chwili przywrocone na zyczenie petenta, wiec sie Radkowi krzywda nie stala.
  Tego co napewno nie wiem, to podejrzewaja go, ze ma amerykanskie obywatelstwo, ale tego nie wiem, powtarzam tu podejrzenia , a nie fakty. Jako maz Amerykanki i corki rabina, moze sie w kazdej chwili o to tez postarac.
  Takie Radki – to obywatele swiata. Warto sie przygladnac co robil w Afganistanie, i kto go tam i po co wyslal.

 34. Fran SA said

  Ad.25
  Zyrafa
  General Anders mial i trzecia zone. Muzulmanke. I tez dla niej sie przechrzcil. Anders zmienial wiare dwukrotnie. Juz na trzeci raz sie nie zalapal.
  Zawsze bedziemy miec problem, bo ciagle sie znajda tacy, co gloryfikowac beda falszywych bohaterow. I boimy sie konfrontacji z historia jak diabel swieconej wody.

  Braun moze byc ‚jedna z najwybitniejszych postaci polskiej kultury’ (podobnie jak Szymborska) ale widac skleroza go lupie, bo nie pamieta jak robil swoja kariere za czasow ‚zbrodniarzy: Gomulki i Gierka.

 35. akej said

  Anders to takie same antypolskie i proczosnkowe barachlo jak Selman…

 36. xero75 said

 37. shadowman said

  Ad.23 Jan: To Paderewski też należał do masonerii? Chyba że źle zrozumiałem

 38. Jan said

  Ad 37 Tak jest. Słyszałem od narodowca.który był przyjacielem Pana Romana Dmowskiego.

 39. shadowman said

  Ad 38 Jan
  To wychodzi na to że mamy coraz mniej ludzi dużego formatu, którzy są wolni od wpływów masonerii i filosemityzmu…. Prawdziwi bohaterowie to głównie ci zapomniani, zwykli ludzie walczący z bronią w ręku i/lub działający na rzecz lokalnej społeczności. Ciekawe czemu wtłacza się do głów kult autorytetów zamiast kult idei.

 40. Boydar said

  @ Wojtek (32)
  Głupi żyd, jest głupszy od najgłupszego goja (stare powiedzenie żydowskie)
  @ Shadowman (39)
  Albo się jest, i można być na górze, albo się nie jest, wtedy lądujemy w dole. Na przykład z wapnem.
  Innych opcji NIE BYŁO i NIE MA. Może będą.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: