Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Wyczekiwanie w globalistycznym…
  Piotr B. o Idioci z UE – poszukując węgla…
  Krzysztof M o Wolne tematy (38 – …
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  trzy z dwoma o Drażnienie Ruskiego
  Emilian58 o Drażnienie Ruskiego
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  Markusmarkt o O wyższości Habermasa nad…
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  AQQ o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Biznes: można po ludzku

Posted by Marucha w dniu 2013-05-21 (Wtorek)

Etyka chrześcijańska w biznesie, udział pracowników w zarządzaniu – czy to utopia? Nic podobnego! Historia przedsiębiorczości dowodzi, że aby odnieść sukces na rynku nie trzeba wcale wprowadzać w firmie totalitarnego reżimu. Zamiast „zasobów” można przecież zatrudniać osoby…

Biznes: można po ludzku W encyklice „Centesimus Annus”, ogłoszonej w 1991 r. bł. Jan Paweł II pisał: „Kościół uznaje pozytywną rolę zysku jako wskaźnika dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa: gdy przedsiębiorstwo wytwarza zysk, oznacza to, że czynniki produkcyjne zostały właściwie zastosowane, a odpowiadające im potrzeby ludzkie – zaspokojone. Jednakże zysk […] nie jest jedynym regulatorem życia przedsiębiorstwa; obok niego należy brać pod uwagę czynniki ludzkie i moralne, które z perspektywy dłuższego czasu okazują się przynajmniej równie istotne dla życia przedsiębiorstwa”.

Etyka chrześcijańska a biznes

Wbrew obrazowi wyłaniającemu się z mediów w dzisiejszym świecie nie brakuje wcale przedsiębiorców kierujących się nadrzędnymi wartościami i jednocześnie odnoszących spektakularne sukcesy na rynku.

Jedną z najbardziej inspirujących takich postaci jest kilkakrotnie przywoływany na tym portalu Tom Monaghan, założyciel Legatusa – elitarnej organizacji zrzeszającej ok.>4 tys. przedsiębiorców katolickich (głównie z USA), którzy zarządzają firmami przynoszącymi rocznie co najmniej 10 milionów dolarów dochodu netto. Pomysł stworzenia tego typu organizacji zrodził się w jego głowie już kilka godzin po pierwszym spotkaniu z Janem Pawłem II, a było to 7 maja 1987 r. Tom Monaghan, co również warte podkreślenia, jest uosobieniem tzw. american dream. Do bogactwa doszedł dzięki własnej pracy i wyznawanym zasadom. Kiedy w wieku 23 lat kupował niewielką restauracyjkę w liczącym niespełna 18 tysięcy mieszkańców miasteczku Ypsilanti w stanie Michigan nie miał żadnego pojęcia o prowadzeniu biznesu i nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że z czasem przekształci się ona w największą na świecie sieć pizzerii – Domino’s Pizza.

Mniej znana, choć równie warta rozpropagowania jest historia Rogera Santa i Dennisa Bakkego, założycieli AES Corporation, światowego giganta w branży energetycznej oraz lidera w dziedzinie innowacji. Działająca obecnie w 25 krajach AES Corporation powstała w 1981 roku w Arlington, a w 1985 wybudowała w Teksasie swoją pierwszą elektrownię. – Sant i Bakke za priorytet przyjęli nie tradycyjne cele biznesu, zysk i ekspansję, lecz wartości etyczne – mówi dr Bronisław Bombała, autor książki „Fenomenologia zarządzania Przywództwo”. – Każdemu pracownikowi udzielali szerokich kompetencji decyzyjnych. Za podstawowe zasady uznali: uczciwość, sprawiedliwość, odpowiedzialność społeczną. A także zapewnienie ludziom satysfakcji, co nie oznacza wcale opieki socjalnej, lecz przyjemność, jaką daje pełne zaangażowanie i podejmowanie decyzji na własną odpowiedzialność. Założyciele AES zawsze przestrzegali nakazów Biblii i uważali, że każdy z pracowników zasługuje na zaufanie oraz szacunek – dodaje dr Bombała.

W Polsce jednym z najbardziej znanych przedsiębiorców dających świadectwo etyce chrześcijańskiej jest Jerzy Jamontt, przedstawiciel Legatusa i prezes zarządu WIROMET S.A. Firma z powodzeniem działa na rynku krajowym i zagranicznym, produkując wysokiej jakości urządzenia oraz części zamienne, głównie dla energetyki i górnictwa. W wywiadzie dla „Dobrego Magazynu” w 2006 r. Jerzy Jamontt tak mówił o sobie: „Oddanie mojego życia zawodowego Bogu miało miejsce w sposób świadomy kilka lat temu. Ponawiam ten akt zawsze, gdy staję w obliczu trudności. […] Co nie zwalnia mnie od maksymalnego ludzkiego wysiłku. Poza tym nasze przedsiębiorstwo jest oddane Matce Bożej. Co roku około 20 listopada mamy Mszę Świętą przed cudownym obrazem”.

Partycypacja i upełnomocnienie

Ostatnie dekady przyniosły rozwój modeli biznesowych opartych na zasadach bliskich etyce chrześcijańskiej. Coraz popularniejsze stają się takie koncepcje, jak partycypacja w zarządzaniu czy empowerment (można to słowo tłumaczyć jako upełnomocnienie pracowników), które stanowią przeciwieństwo tradycyjnego autokratycznego czy technokratycznego modelu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że taką filozofię zarządzania stosowała już przed wojną działająca w branży naftowej polska firma „Gazolina”, największa wówczas spółka pracownicza na świecie, a w ostatnich latach do tych wzorów nawiązywał Józef Pękała, wieloletni prezes Elektrowni Opole.

Co ciekawe, podobnie dziś działa znana amerykańska firma W. L. Gore Associates, która dostarcza na rynek ponad tysiąc produktów z tworzyw sztucznych. Zatrudnieni pracownicy uznawani są w niej za wspólników. Tworzą oni małe zespoły, które powstają i zmieniają się według potrzeb. Wspólnicy sami podejmują decyzje o zatrudnieniu nowych pracowników, a ich wynagrodzenie uzależnione jest od wniesionego wkładuEfekt? Coroczne obroty W. L. Gore Associates przekraczają miliard dolarów (w 2008 r., kiedy bank Lehman Brothers ogłosił swoje bankructwo, osiągnęły aż 2, 1 mld USD!). Nie trzeba chyba dodawać, że W. L. Gore Associates należy do najbardziej pożądanych pracodawców.

Podobnie zresztą, jak i Southwest Airlines, pierwsze na świecie tanie linie lotnicze. Ich współzałożyciel (odchodzący w tym roku na emeryturę) Herb Kelleher znany jest ze swojej słabości do dobrej whisky, dobrych cygar i dobrej zabawy. A także z niekonwencjonalnego poczucia humoru. Kto kiedyś miał okazję lecieć Southwest, mógł zapewne usłyszeć następujący komunikat: „Jeżeli samolot będzie musiał przymusowo lądować na wodzie nie ma co wpadać w panikę – stewardesa natychmiast dostarczy drinki i ręczniki”. Uwielbiany przez pracowników prezes Herb Kelleher dał się również poznać jako człowiek niezłomnych zasad, dla którego „firma jest silniejsza, jeśli jest spajana miłością, a nie strachem”. W jego ustach nie jest to pusty slogan. W dzisiejszym świecie, gdy wiele linii walczy o przetrwanie, Southwest od lat utrzymuje się niezmiennie w dobrej kondycji finansowej. Kiedy po zamachach na World Trade Center 11 września 2001 r., cała branża lotnicza w USA pogrążyła się w głębokim kryzysie, linie Southwest Airlines jako jedyne nie musiały uciekać się do drastycznych cięć budżetowych, zwolnień i pomocy rządowej. Co więcej, Herb Kelleher odrzucił wówczas propozycję pracowników dotyczącą… wstrzymania wypłaty ich własnych wynagrodzeń!

Makrowikinomia

Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Friedrich August von Hayek wyróżnił dwa rodzaje porządków: celowe i spontaniczne. Porządek celowy to taki, który jest efektem świadomego i zorganizowanego działania ludzi (np. działalność rządu). Natomiast porządek spontaniczny (naturalny) jest owocem rozproszonych działań wielu jednostek, które nie są kierowane odgórnie. Do porządków spontanicznych możemy zaliczyć zarówno język, wydeptaną przez nieznające się nawzajem osoby ścieżkę, a także wolny rynek. Taki oddolnie wytworzony ład przynosi zazwyczaj lepsze rezultaty, choćby dlatego, że wykorzystuje potencjał i unikalne zdolności większej liczby ludzi.

To właśnie porządkom spontanicznym, dziełom tworzonym przez rozproszonych i samodzielnych pasjonatów, rozsianych po całym świecie poświęcona jest jedna z ciekawszych książek biznesowo-ekonomicznych ostatnich lat – „Makrowikinomia. Reset świata i biznesu”. Jej autorzy, Don Tapscott i Anthony D. Williams, zapowiadają nadejście nowej epoki-ery inteligencji sieciowej. I twierdzą, że pomimo tego, iż obecnie nadal dominują modele z epoki industrialnej, których charakterystycznymi cechami są biurokracja, tajność i wykorzystywanie potencjału tylko etatowych pracowników, to jednak coraz więcej osób propaguje odmienny model gospodarczy. A jest on oparty na pięciu zasadach makrowikinomii, czyli współpracy, otwartości, wymianie wiedzy, uczciwości i współzależności. Ci nieszablonowo myślący pasjonaci skrzykują się w sieci, by wspólnie tworzyć nowatorskie projekty.

Takim sztandarowym przykładem oddolnej, spontanicznej współpracy jest rozwój wolnego oprogramowania Linux. Kiedy w 1991 r. Louis Torvalds udostępniał w Internecie kod źródłowy nie przypuszczał nawet, że otwiera tym samym nowy etap w branży oprogramowania komputerowego. Dziś Linux używany jest zarówno przez miliony zwykłych ludzi, jak i wielkie korporacje czy instytucje rządowe. A makrowikinomia coraz śmielej wkracza także w inne dziedziny, m.in. sztukę, medycynę, bankowość i przemysł samochodowy.

Komu bije dzwon…

Szczególne miejsce w kategorii firm, dla których liczy się nie tylko zysk zajmują przedsiębiorstwa rodzinne. – Ich właściciele mają poczucie odpowiedzialności wobec pokoleń, które firmę tworzyły, a także tych, które przyjdą po nich. W obliczu kryzysu zastawiają własny majątek i pracują po dwanaście godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu, by firma nie przestała istnieć – podkreśla prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Te na ogół niewielkie przedsiębiorstwa są motorem napędowym każdej gospodarki. Niestety, w Polsce wciąż napotykają na szereg barier. Bezduszność i niekompetencja urzędników, rozbudowany aparat biurokratyczny, niejasne przepisy czy nadmierne obciążenia fiskalne ze strony państwa to tylko niektóre z nich.  

Najstarszą firmą rodzinną w Polsce jest Odlewnia Dzwonów Rodziny Felczyńskich. Powstała w 1808 r. i od tego czasu wykonała niezliczoną liczbę dzwonów. Około dwustu zostało poświęconych przez Papieża Jana Pawła II, w tym ten największy – Józef o wadze 11,5 tony. W sumie w ludwisarniach rodziny Felczyńskich wytworzono ponad 10 tysięcy dzwonów. Dokładnej liczby nikt nie jest w stanie podać. Jedno jest jednak pewne: „Wszystkie głoszą Chwałę Bożą” – jak można przeczytać na stronie firmowej.

Krzysztof Jendrzejczak

Główne źródła:
Dr Bronisław Bombała: „Zagadnienie upełnomocniania pracowników w koncepcji przywództwa personalistycznego i służebnego
www.felczynski.pl
www.moznainaczej.com.pl

http://www.pch24.pl/

Komentarzy 16 do “Biznes: można po ludzku”

 1. Rysio said

  Gdyby wysiłek umysłowy rozwiązywaczy krzyżówek dało się jakoś umiejętnie zaprzęgnąć do roboty, to mielibyśmy LINUX II.

  😉

 2. Zbyszko said

  Może nie bezdusznośc i niekompetencja urzędników różnej maści a zaplanowana odgórnie (przez Kapitalizm Globalistyczny) akcja niszczenia klasy średniej, która w swojej masie jest poważną konkurencją i zagrożeniem dla okupujących już prawie cały świat korporacyjnych Kapitalizmów Globalistycznych. Stąd te „kupowane” w naszym Sejmie Ustawy (najpierw za 300tys a potem mln$), dobijące tą polską rodzącą się wtedy klasę średnią. Teraz już jest pozamiatane. Nie ma polskiej klasy średniej, Sejm, Senat itd zrobiły swoje więc powoli stają się niepotrzebne, bo tylko generują koszty, stad co chwilę słyszymy o likwidacji a to Senatu a to o zmiejszeniu liczby posłów, a to o oddaniu suwerenności niemcom itd, itd…

 3. Zerohero said

  Śmierdzące liberalne jajeczko autor przemyca pod płaszczykiem etyki katolickiej. 🙂

  CYT:Porządek celowy to taki, który jest efektem świadomego i zorganizowanego działania ludzi (np. działalność rządu). Natomiast porządek spontaniczny (naturalny) jest owocem rozproszonych działań wielu jednostek, które nie są kierowane odgórnie. Do porządków spontanicznych możemy zaliczyć zarówno język, wydeptaną przez nieznające się nawzajem osoby ścieżkę, a także wolny rynek. Taki oddolnie wytworzony ład przynosi zazwyczaj lepsze rezultaty, choćby dlatego, że wykorzystuje potencjał i unikalne zdolności większej liczby ludzi.

  Powyższe jest typową dywagacją co jest lepsze: mycie rąk czy mycie nóg. Można ludziom zrobić z mózgu taką wodę, że będą woleli myć ręce i potępią mycie nóg albo odwrotnie.

  „wolny rynek” – 1) istnieje tylko w utopijnych wyobrażeniach. 2) jego pozory to odgórny zamordyzm. Niestety trzeba np. znać się na historii motoryzacji by wiedzieć, że całe to bogactwo marek i salonów to odgórne działania niemające z wolnym ryniem nic wspólnego. 3) Wolny rynek nie istnieje jeśli emisja pieniądza jest w prywatnych łapach, bo te łapy kredytują własny biznes.. 4) „wolny rynek” często prowadzi do naturalnej monopolizacji, więc sam się niszczy: np. każdy grafik komputerowy musi znać Photoshopa, każda firma rekrutująca grafików musi poprzestać na Photoshopie bo nie znajdzie pracowników. I tak kółko się zamyka. takich naturalnych, „oddolnych” kółeczek jest sporo. Jak ktoś to chce uregulować, obejść, to „wolnorynkowcy” drą japy, że zamach na wolność.

  CYT: A także zapewnienie ludziom satysfakcji, co nie oznacza wcale opieki socjalnej, lecz przyjemność, jaką daje pełne zaangażowanie i podejmowanie decyzji na własną odpowiedzialność.

  Facet nie ściemniaj, tylko powiedz ile płacisz i o jakich ludzi chodzi, np. czy aby nie o wąską klasę specjalistów. Co prawda u nas w Polsce pełne zaangażowanie i odpowiedzialność ma nawet i pracownik Biedronki, ale pewnie nie zarabia tyle co twoi najbliżsi współpracownicy. No i nie mają tak ciekawej pracy.

  A makrowikinomia coraz śmielej wkracza także w inne dziedziny, m.in. sztukę, medycynę, bankowość i przemysł samochodowy

  Tiaaaa….W Japońskich samochodach francuskie silniki, we włoskim amerykańska skrzynia biegów, wspólne płyty podłogowe, wymiana udziałami. Do tego specjalizowani giganci dostarczający akcesoria typu hamulce, elektryka, nawigacja. Globalistyczna współpraca w imię cięcia kosztów.

  Proszę porównać liczbę niezależnych marek samochodwych 40 lat temu i dziś.

  Proszę się zastanowić komu służy system patentowy. Czy to aby nie jest metoda eliminowania małych przez wielkich toczących pozorowane spory.

  …i dopiero wtedy się wypowiadać.

 4. Jan said

  Aby biznes prowadzony był po ludzku, muszą w nim uczestniczyć ludzie a nie hieny. Ponadto winien znajdować się w niszy gospodarczej umożliwiającej egzystowanie na tzw.”wolny rynku”. Przetargi w naszych realiach wcześniej czy pózniej kończą się tym samym, upadkiem firm lub innych podmiotów gospodarczych.

 5. Rysio said

  „…………“wolny rynek” – 1) istnieje tylko w utopijnych wyobrażeniach. 2) jego pozory to odgórny zamordyzm……….”

  To co pozostaje? Oddolny, bolszewicki, zamordyzm?

  🙂

 6. Rysio said

  Widzę że tzw. „wolny rynek” ma bardzo dużo znaczeń.

 7. Ad. 6

  „Widzę że tzw. “wolny rynek” ma bardzo dużo znaczeń.”

  – No to na co Rysio czeka?? Do roboty! Wyjaśniać! Publikować!

 8. Ad. 5

  „To co pozostaje? Oddolny, bolszewicki, zamordyzm?”

  – Nie. Pozostaje odgórny liberalny zamordyzm.

 9. Ad. 4

  „Aby biznes prowadzony był po ludzku, muszą w nim uczestniczyć ludzie a nie hieny”

  – Kiedyś hiena nie miała szans, żeby dostać się na studia. A jeśli już jakimś cudem się dostała, to nie miała szans na dyplom.

 10. RomanK said

  Po co sie zastanawoac i lamac glowe….wszystko jest w porzadku…wystarczy zlikwidowac Lichwe..i natychmiast wszystkiego, kazdemu pracujacemu wlasnymi rekami wystarczy z nadmiarem.
  LIkwidacja Lichwy zlikwiduje natychmiast dziesiatki tysiecy bankierow i urzedasow liczacych swinskie papiery,..to natychmist posle na bruk miliony urzedasow aparatu pastwa powolanego do pelnienia roli komornika dla Lichwy….pracujacycm nikt nie bedzie wydzielal ile zarobil i ile z tego moze polizac….a ulice zapelnia sie zebrzacymi o jadlo nygusami bez posad i synekur glodujacymi z lenistwa i braku jakiegokolwiek uzytecznego zawodu…
  Wszedzie napisalbym za darmo…Kto nie pracuje…NIE JE! Wybor nalezy do ciebie! nawet nie musisz isc do urny :-))))

 11. Re: RomanK

  Ach, Panie Romku, widze, ze czytam swoje teksty.
  Ano wlasnie… Likwidacja lichwy zydowskiej w zasadzie pozbawi ok. 300.000-450.000 darmozjadow przekladajacych obecnie jakies durne papierki z biurka na biurko za 8000 zlotych miesiecznie…
  Czy to nie jest ku….rstwo? Ano wlasnie!!! Ale wieksze jest o tego, ze obecnie mamy ponad 1.100.000 darmozjadow w zydowskiej adminstracji ukladow i uzaleznien, ale pamietam, jak pewien „narodowiec” byl wrecz oburzony, ze jestem tym, ktory chce zredukowac cala administracje w RP do 15.000 ludzi a caly system finansowy oparty na Programie Kredytu Spolecznego bedzie obslugiwac ok. 1000-=1200 ludzi (urzednikow)… No i dla tego „narodowca” bylo wrecz nie do pomyslenia…Pewnie mial na uwadze swoich „ziomkow” pierdzacych w swoje fotele …:)))
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Rowniez „nasi narodowcy” nagminnie oburzaja sie na dzwiek posiadania broni, likwidacji tolerancji n/t „parad homo-niewiadomo”…likwidacji „przekretow”…no i sztandarowe protesty przeciwko ustawie o karze smierci…

 12. Miroslaw Berdard D said

  ad 9) Kiedys ? Znaczy kiedy ? Luter tez skonczyl studia nawet koscielne.

  jak swiat dlugi i szeroki zawsze byli ludzie dobrzy, ktorzy z wlasnej woli dbali o slabszych albo o tych zatrudnionych. Na Slasku hrabia Guido, Baldon, Gische itd. I ludzie nie liczacy sie z innymi np polscy magnaci jak Radziwilowie.

 13. Miroslaw Berdard D said

  ad 11) 1000 1200 ludzi. hehehehehehe. Nawet w sreniowieczu administracje liczyly wiecej.

 14. Rysio said

  re 7. Tłumaczenie tumanom ma swoje granice u Rysia tyż.

  🙂

 15. AlexSailor said

  Ad. 3 @Zerohero

  Czy Pan nie rozumie, że „porządek spontaniczny (naturalny) jest owocem rozproszonych działań wielu jednostek, które nie są kierowane odgórnie. Do porządków spontanicznych możemy zaliczyć zarówno język, wydeptaną przez nieznające się nawzajem osoby ścieżkę, a także wolny rynek. Taki oddolnie wytworzony ład przynosi zazwyczaj lepsze rezultaty, choćby dlatego, że wykorzystuje potencjał i unikalne zdolności większej liczby ludzi” jest kierowany bezpośrednio przez Boga.
  To On jest tu kierownikiem, ustawodawcą (prawa natury, matematyki, socjologii, psychologii, fizyki, ekonomiki i w końcu cybernetyki), On jest „rządem”.

  Każde inne podejście prowadzi do stopniowego coraz większego mieszania się nadzorcy w sprawy innych ludzi (nie za darmo), aż do porządku talmudycznego, gdzie najdrobniejszy aspekt życia jest regulowany prawem stworzonym przez, najczęściej złego, człowieka.

  Wolny rynek nie istnieje, nie istniał i nie będzie pewnie istniał, gdyż ten świat jest skażony grzechem przez co nie da się osiągnąć ideału.
  Poza tym, wolny rynek jest tylko pewnym narzędziem a nie celem samym w sobie, podczas gdy porządek spontaniczny jest organizowany przez Boga, on nadaje mu cel, który znany jest Jemu.
  Tak więc porządek spontaniczny jest organizowany i sterowany bezpośrednio przez Boga.

  Wolny rynek jest często źle rozumiany, gdyż nie wiadomo dlaczego zakłada się mówiąc o nim, że jedyna prawdziwą motywacją działania człowieka jest zarabianie pieniędzy, ewentualnie ich wydawanie.
  Jest to oczywista bzdura, niestety nieodłącznie związana z myśleniem o wolnym rynku.
  Wolny rynek ma za zadanie sprawiedliwość oraz optymalne wykorzystanie zasobów i tylko tyle.

 16. andrzej said

  Ad. 11:

  „przekładających obecnie jakieś durne papierki z biurka na biurko za 8000 złotych miesięcznie…”.

  Jest to KURESTWO i to jakie! Jednak bez mocnego wstrząsu (włącznie z rozliczeniem, konfiskatą i banicją) tego nie zmieni.

  Koczownicy mocno przytwierdzili swoje namioty, a do pomocy w trzymaniu się u władzy mają sprzedajnych
  i służalczych gojów za te właśnie 8000 złotych miesięcznie (plus inne przywileje), na przykład w MON, MSW, MSZ i tp.

  Czy apele o przemianę pomogą? Nie pomogą, a może modlitwy – wątpię. Zostali jeszcze księża i ambony – też wątpię, czy zechcą się narażać zażydzonej władzy?

  Jest na to panaceum Panie Jaśku, ale już innym razem, pozdrawiam!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: