Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Yagiel o Wolne tematy (7 – 2…
  lesnick o Wojenne szaleństwo
  ot co o Wolne tematy (7 – 2…
  Aaron Blumblemblaum o Zamiast łapać przestępców, prz…
  prostopopolsku o Jak koty nas widzą
  Wanderer o Ukraina zaostrza blokadę trans…
  Yagiel o Wolne tematy (7 – 2…
  osoba prywatna o Wolne tematy (7 – 2…
  Boydar o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  Zbigniew Kozioł o Jak koty nas widzą
  Boydar o Jak koty nas widzą
  Boydar o Dr Milewski: Narracji Niedziel…
  Marucha o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  Boydar o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  Godzimir o Hodowle komórek z aborcji. Eks…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 583 obserwujących.

Rękopis Wojnicza – Najbardziej zagadkowa księga swiata

Posted by Marucha w dniu 2013-05-26 (Niedziela)

W 1912 roku Wilfrid Michael Voynich, a właściwie Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta, przedstawił światu zagadkę, która do dziś pozostaje nierozwiązana. Odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze.

Od stu lat manuskrypt Voynicha pozostaje wielką enigmą. Ta pergaminowa księga oprawiona w skórę zapisana jest w całości odręcznym pismem, nie noszącym śladu choćby jednej poprawki. Choć użyty język jest zupełnie niezrozumiały, to wykazuje schematy typowe dla istniejących języków. Nad złamaniem tajemniczego „kodu” pracowały przez lata tuziny kryptografów, statystyków i lingwistów. Żaden nie dał rady.

Być może błędem ich wszystkich było skupienie się na słowie pisanym, podczas gdy analiza rysunków, ilustrujących księgę tworzy zupełnie nową perspektywę jej odczytania. Każdą niemal ze stron zdobią bowiem wizerunki roślin, gwiazd, obrazów przypominających zdjęcia spod mikroskopu… W dokumencie grupa naukowców podejmuje się ponownej, zakrojonej na szeroką skalę próby rozwikłania intrygującej zagadki.
.

.
Za http://www.planeteplus.pl

*                               *                                *

MS 408 – Rękopis Voynicha

Autor: FN     Źródło: Marcelo Dos Santos, L’enigma del Manoscritto Voynich; http://kaoshi.edu5a.com/ks_yskj/2009-7-3/111231444.shtml; http://pl.wikipedia.org/wiki/Manuskrypt_Voynicha    

Obecna nazwa manuskryptu wywodzi się od nazwiska Wilfrieda Michaela Voynicha (właśc. Michała Habdanka Wojnicza, ur. w 1865 r. w Grodnie), antykwariusza, który w 1912 r. kupił rękopis od ojców jezuitów we Frascati pod Rzymem.

Wcześniejsze losy rękopisu nie są dokładnie znane; jego powstanie datuje się na XIV-XVII w. Wiadomo, że pierwszym udokumentowanym posiadaczem tekstu był alchemik Georg Baresch, który mieszkał w Pradze na początku XVII w. Po jego śmierci rękopis trafił do rąk Johannesa Marcusa Marciego i Athanasiusa Kirchera, dwóch naukowców; przez następnych dwieście lat nie odnotowano żadnych wzmianek na temat dzieła, które prawdopodobnie było przechowywane w bibliotece Collegio Romano i stamtąd trafiło do prywatnych zbiorów Petera Beckxa, przełożonego Towarzystwa Jezusowego.

Wreszcie, na początku XX w., nabył je Wilfried Voynich – niezwykła postać, której losy zasługują na szczegółowy opis w osobnej książce.

Portret Wilfrieda Voynicha

Rękopis składa się ze 120 (pierwotnie – 136) obustronnie zapisanych welinowych kart, pokrytych 170 tys. glifów („liter”), które razem tworzą ok. 35 tys. „słów”. Przyjęto jego podział na sześć głównych sekcji:

Zielarska – na każdej stronie znajduje się jedna lub dwie ilustracje danej rośliny oraz tekst. Jest to typowy format europejskich zielników z tamtego okresu. Niektóre rysunki stanowią większe i wyraźniejsze kopie szkiców znajdujących się w sekcji farmaceutycznej (opisanej w dalszej części tekstu). Spośród przedstawionych roślin zidentyfikowano jak dotąd tylko dwie – pozostałe nie przypominają żadnych znanych nam gatunków.

Astronomiczna – sekcja ta zawiera diagramy kołowe, niektóre z nich przedstawiają słońca, księżyce lub gwiazdy będące elementami astronomii i astrologii; występują też typowe symbole konstelacji zodiakalnych (np. gwiazdozbiór Ryb, Byka, myśliwego z kuszą oznaczającego znak Strzelca itp.). Postaci kobiet przedstawione na ilustracjach są w większości przypadków częściowo nagie. Każda z nich trzyma w ręku coś, co przypomina oznaczoną gwiazdę. Dwie ostatnie strony tej sekcji (gwiazdozbiór Wodnika i Koziorożca, czyli okolice stycznia i lutego) zaginęły, a gwiazdozbiór Barana i Byka jest podzielony na cztery pary diagramów, po piętnaście gwiazd w każdym. Niektóre z tych diagramów znajdują się na rozkładanych kartkach.

Biologiczna – zawiera zwarty, ciągły tekst przeplatany ilustracjami przedstawiającymi głównie małe, nagie kobiety kąpiące się w kałużach lub pojemnikach połączonych zawiłą siecią rur w kształcie organów ludzkich. Niektóre kobiety mają na głowach korony; większość z nich ma wypukłe brzuchy, co sugerowałoby, że tekst dotyczy zagadnień związanych z płodnością.

Kosmologiczna – zawiera więcej diagramów kołowych, które są jednak niewyraźne i niezrozumiałe. W tej sekcji znajdują się również rozkładane kartki. Jedna z nich składa się aż z sześciu stron i zawiera pewnego rodzaju mapy lub diagramy z dziewięcioma „wyspami” połączonymi groblami, zamkami oraz prawdopodobnie wulkanem.

Farmaceutyczna – znajduje się w niej wiele podpisanych rysunków przedstawiających oddzielne części roślin (korzenie, liście, itp.), przedmioty podobne do aptecznych słoików narysowane wzdłuż brzegu strony, a także tekst.

Przepisy – zawierają one wiele krótkich fragmentów tekstu. Każdy tekst oznaczony jest punktorem w kształcie kwiatu lub gwiazdy.

Zdaniem badaczy „analiza statystyczna tekstu ukazuje schematy podobne do tych w językach naturalnych. Pewne słowa pojawiają się tylko w niektórych fragmentach lub tylko na kilku stronach, inne z kolei są obecne w całym tekście. Z drugiej jednak strony język manuskryptu Voynicha jest całkiem niepodobny do języków europejskich pod kilkoma względami. Po pierwsze, nie ma w nim praktycznie żadnych słów składających się z więcej niż dziesięciu znaków. Niewiele jest też jedno- lub dwuliterowych słów. Rozkład liter w słowie jest też dość specyficzny. Niektóre znaki występują tylko na początku słowa, inne tylko na końcu, a jeszcze inne zawsze w środku. Jest to fenomen spotykany w alfabetach semickich, a nie w łacinie czy cyrylicy (z wyjątkiem greckich liter beta i sigma)”.

W rękopisie właściwie nie pojawiają się znaki interpunkcyjne.

Ponadto, dopatrywano się podobieństwa języka rękopisu do niektórych języków azjatyckich, a nawet do języka zwanego „enochiańskim”. W 2003 r. polski badacz, Zbigniew Banasik, ogłosił, że udało mu się odcyfrować pierwszą stronę rękopisu (jego zdaniem jest on napisany w języku mandżurskim i jest poświęcony zagadnieniom związanym z rozmnażaniem), jednak jego teoria wywołała liczne kontrowersje w środowisku badaczy.

Inne teorie zakładają, że rękopis jest szyfrem, przykładem mikrografii (każda osobna „litera” miałaby być złożona z serii drobnych znaków, dostrzegalnych jedynie przy powiększeniu), steganografii (technika mająca na celu nie zaszyfrowanie przekazu, tylko ukrycie faktu jego istnienia, odwrócenie od niego uwagi) albo glosolalii (daru języków) lub sztuki marginesu, zapisem przekazu otrzymanego za pośrednictwem channelingu, świętą księgą Katarów ocaloną przed ogniem Świętej Inkwizycji, szamańskim podręcznikiem, notatnikiem, w którym „gryzmolił” mały Leonardo da Vinci, ewentualnie próbą stworzenia sztucznego języka albo po prostu żartem – ciągiem przypadkowych znaków nie niosących żadnego znaczenia. Zwolennicy tej ostatniej teorii przypisują autorstwo manuskryptu Johnowi Dee (1527-1608/1609), podróżnikowi, nadwornemu matematykowi i astrologowi królowej Elżbiety I, który miałby sfabrykować manuskrypt w celu wyłudzenia pieniędzy od cesarza Rudolfa II Habsburga, miłośnika wszystkiego, co tajemnicze i niezwykłe (cesarz pasjonował się m.in. astrologią i okultyzmem). Według innego dość powszechnego przekonania, rękopis wyszedł spod pióra samego Rogera Bacona, który w ten sposób miałby zabezpieczyć opis swoich odkryć i wynalazków.

Początkowo sądzono, że rękopis jest dziełem kilku autorów, którzy posługiwali się różnymi dialektami; teorię tę jednak podważono i obecnie uważa się, że dzieło miało tylko jednego autora i powstawało na przestrzeni wielu lat. Uwagę badaczy zwróciły przede wszystkim płynne połączenia między glifami („literami”), które wskazywałyby na to, że autor rozumiał, co pisze. Ten fakt jest najsilniejszym argumentem przeciwko tezie, że rękopis jest mistyfikacją.

Obecnie rękopis przechowywany jest w Beinecke Rare Book & Manuscript Library Uniwersytetu Yale (skatalogowany pod numerem MS 408). Jego tajemnica nadal inspiruje autorów powieści (np.: Thierry Maugenest, Manuscrit MS 408) i gier przygodowych (Broken Sword, House of the Blooded, Call of Cthulhu).

http://www.nautilus.org.pl

*                               *                                *

Rękopis Wojnicza jest to powstała na początku XV wieku, najbardziej zagadkowa księga świata, ze względu na swoją niedającą się rozszyfrować treść, nad którą pracowało wielu badaczy. Niestety do dziś dnia pozostaje ona owiana tajemnicą. Istnieje teoria, że księga zawierała niezwykłe jak na swoje czasy odkrycia, które jej autor postanowił zakodować, by uniknąć oskarżeń. Znajdują się w niej także rysunki dotyczące świata botaniki oraz astrologii. Wykonano je za pomocą atramentu składającego się z niezwykle wysokiej jakości minerałów.

Księga liczy 200 stron odręcznie pisanego tekstu oraz ilustracji. Co zaskakujące, nie zostały w nim dokonane żadne poprawki, a to jak na możliwości człowieka, jest niezwykłym dokonaniem. Autentyczność manuskryptu potwierdzili badacze, po wnikliwej analizie skomplikowanymi urządzeniami. Swą nazwę manuskrypt zawdzięcza swemu odkrywcy. Niestety autora księgi nie udało się zidentyfikować.

Wiele rysunków roślin, przy dokładniejszym przyjrzeniu się, przypomina obrazy widoczne wyłącznie przez mikroskop, którego w tamtych czasach jeszcze nie znano. Jak do tej pory nawet za pomocą programów komputerowych nie udało się rozszyfrować kodu, co czyni księgę tak niedostępną tak samo dzisiaj, jak w chwili jej powstania.

http://fenomenzycia.blox.pl

*                               *                                *

Manuskrypt Voynicha odczytany (?)

Manuskrypt Voynicha – rękopis zapisany nieznanym językiem, który czasem jest przypisywany kosmitom, przez lata skutecznie opierał się próbom jego odcyfrowania. Jednak fiński biznesman – Veikko Latvala – który skromnie nazywa samego siebie „bożym prorokiem”, ogłosił światu, że złamał kod i odcyfrował księgę.

Tajemnica manuskryptu polegała na tym, że zapisano go używając sylab stworzonych przez fale dźwiękowe. Sylaby dźwiękowe miały pochodzić z języka hiszpańskiego oraz włoskiego i były zmieszane z sylabami dźwiękowymi języka jakim posługiwał się autor tekstu. Ten język był unikalnym dialektem używanym w starożytnym Babilonie. Autor manuskryptu nie potrafił zapisywać tego języka, więc do własnych potrzeb stworzył alfabet i zasób słów. Wg Latvali księga poświęcona jest życiu roślin, farmacji, astrologii, astronomii i medycynie. Zawiera także przepowiednie wybiegające setki lat w przyszłość.

Jako przykład tekstu, Latvala zaprezentował opis rośliny skatalogowanej przez bibliotekę uniwersytetu Yale (gdzie manuskrypt jest przechowywany) pod numerem 1006152. Roślina ta ma występować na terenie Etiopii.

Nazwa kwiatu to Ogniste Serce
Czyni skórę piękną gdy użyć ją jako maść
Olej jest wyciskany z pączków
Ta maść jest używana przeciw zmarszczkom
Jest też dobra dla nerek i głowy,
bo kwiat zapobiega zapaleniu, jest antybiotykiem.
Roślina osiąga 10 cm wysokości
Rośnie na gorących i suchych zboczach
Roślina ma jasnozielony kolor

Na pytanie dlaczego sztuka przetłumaczenia manuskryptu Voynicha nie udała się innym tylko jemu, Latvala skromnie odpowiada, że tłumaczenie podyktował mu sam Wiekuisty. Tylko w ten sposób można odcyfrować tą księgę, która nie opiera się na mechanicznym kodzie. Mogą więc to uczynić jedynie wybrańcy, a pan Latvala jest jednym z nich…

O Manuskrypcie Voynicha można także przeczytać w art: „Radiowęglowe datowanie Manuskryptu Voynicha

http://nowaatlantyda.com

Komentarzy 25 do “Rękopis Wojnicza – Najbardziej zagadkowa księga swiata”

 1. Wandaluzja said

  Radiowęglowe datowanie Rękopisu Wojnicza na Początek XV Wieku zostało podważone ikonograficznie ryciną bramy zamku mediolańskiego, która została zbudowana w połowie XV wieku. Z tej racji do Autorów KW zaliczono też Budowniczego tej Bramy, który po śmierci swego protektora wyjechał do Konstantynopola, gdzie słuch o nim zaginął.
  Ja jednak wytłumaczyłem tą BRAMĘ – która jest w Kodeksie ewenementem – że księżniczka Mediolanu Bona Sforza, przed wyjazdem do Polski jako narzeczona polskiego króla, kazała SKOPIOWAĆ Kodeks, z Dorysowaniem bramy zamku mediolańskiego jako sentymentalnej metryki. W takim razie miejscem przechowywania Kodeksu powinien być Mińsk, gdzie było archiwum Jagiellonów.

 2. szkielet said

  Ten manuskrypt został przetłumaczony:

  http://en.wikibooks.org/wiki/The_Voynich_Manuscript/John_Stojko

 3. Marucha said

  Re 2:
  Przynajmniej autor tłumaczenia tak twierdzi.

 4. Rysio said

  Rysunki i bazgranina wariata.

 5. Jacek said

  Kolejna brudna mistyfikacja, stworzona, kultywowana i podtrzymywana w aurze tajemniczości przez tzw. „wybrańców przez Boga”.

 6. Boydar said

  „…Wilfrid Michael Voynich, a właściwie Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta…”
  A tak dokładniej ? 🙂

  Google? – admin

 7. Marucha said

  Re 5:
  Dlaczego „brudna” mistyfikacja? Może i mistyfikacja, ale dlaczego brudna? Co miała by na celu?

 8. Boydar said

  @ Pan Gajowy (6)
  Gdybym był polskim szlachcicem (jak podają wygooglowane żródła), to ostatnią rzeczą jaką bym zmienił w swoim życiu, było by nazwisko. Piękne zresztą, nie jakiś Kutasiewicz czy inny Frędzel. Ja w mojej analizie otaczającej rzeczywistości, staram się stać ‚na gruncie’, prawie jak Ockham. Specjalistami w zmienianiu nazwisk, zawsze byli Eskimosi. Także zarówno w wytwarzaniu abstrakcyjnych tekstów nie znajdujących żadnego odniesienia do realiów. I to jest właśnie to, o co mi się rozchodzi. A pytanie Pana Gajowego „…Co miała by na celu?…” (7); no cóż, mniej więcej to samo, co propagowanie UFO-ludków. Z poważną, naukową dysputą, czy są szare czy zielone. Najważniejsze jest, by zasiać wątpliwość. Kiedy rozum śpi, budzą się upiory.

 9. Marucha said

  Re 8:
  Nie tacy, jak Wojnicz, z lekka zmieniali za granicą swe nazwiska, dopasowując je do pisowni w innym języku. Więc dość słaby to dowód. Ale w końcu nie chodzi nam przecież o postać Wojnicza, lecz o manuskrypt.

  Nie widzę tu absolutnie żadnych analogii z propagowaniem ufoludków albo cudem odnalezionych „nieznanych Ewangelii”. Nie rozumiem, w jaki sposób może komukolwiek zaszkodzić istnienie księgi, której treść nie została odszyfrowana (o ile w ogóle zawiera ona jakąś treść, ale raczej na to wygląda). W Średniowieczu b. często używano różnych kodów, szyfrów, tajnego pisma itd.
  Jakie wątpliwości może zasiać owa księga? U kogo?

 10. Miroslaw Berdard D said

  Jak widać zasiewa i widać u kogo. Wiadomo. Wszystko co nie zrozumiale musi byc od Eskimosow. Nie ma innej opcji. Kropka.
  -:)

 11. Boydar said

  Poddaję się, nie wiem. Bardzo jest starannie wykonana (przynajmniej tak podają źróda), dużo czasu, dużo pracy i dużo wiedzy. To nie jest dzieło amatora. Jakiś cel być musiał. Przewrotnie zacytuję Matkę Kurkę – „Bóg istnieje – tyle wstępnie ustaliłem” (nie wiem czy to autorskie). Na resztę trzeba poczekać.

 12. Marucha said

  Re 11:
  Co by to nie było – żart, oszustwo, zakodowana wiedza… – nie wydaje się być w żadnym stopniu szkodliwe.

 13. gupia zuzka said

  Tak na mój rozum to ta księga ani nic nowego nie może wnieść ani nic mądrego przekazać.I żeby nie wiem co wymyślać na dodanie jej powagi to jest to jakaś praca jednak dawno przebrzmiała i nie aktualna.Mimo że są pewne prawdy nie przemijające to raczej każdy starszy może je wymienić bez większego wysiłku i niema co łamać sobie głowy jakimiś przemyśleniami których ktoś nie chciał ujawnić bo miał jakieś powody.Moim zdaniem po prostu wstydził się , albo uważał że są one bezcenne.I ja przychylam się do takiej oceny że jak bezcenne to nie ma takiej ceny aby je ujawnić więc należy spalić to dzieło i nie zawracać sobie więcej głowy odkryciami których autor nie chciał ujawnić.

 14. Jacek said

  Re 7
  bałwochwalstwo

 15. RomanK said

  Na wszelki wypadek od razu to najlepiej to to kamieniem!:-))))) i w ryja zyda…:-))))

  Kasztelan hrabia baron Gnojufry Gnojewski z Gnojowisk Chamskich.herbu SwinskiLeb….:-)))))

 16. Boydar said

  @ Pan RomanK (14)
  Kamieniami to może nie, zwłaszcza, że nawet Pan Gajowy nie żywi obaw. Co najwyżej, jakiś rodzaj kwarantanny intelektualnej.
  Co do drugiego wymienionego zabiegu natomiast, to zapewne stanie się on (już się praktycznie stał), hasłem wyborczym z siłą „Towarzysze, pomożecie?”.
  I na pewno pomogą. Nawet gdy nic nie zrozumieją.
  Qui bono, Panie Romanie ?

 17. Rysio said

  „……..Na wszelki wypadek od razu to najlepiej to to kamieniem!:-))))) i w ryja zyda…:-))))..”

  W mordę i nożem !

  😉

 18. polon said

  Ciekawe co na to Daniken?

 19. Halszka said

  @Boydar

  Michał Habdank Wojnicz jako dwudziestolatek przyjechał do Warszawy i tu przyłączył się do konspiracji przeciwko władzom carskim. Z grupą podobnych zapaleńców (raczej nie Eskimosów) chcieli odbić z Cytadeli więźniów skazanych na śmierć. W konspiracji przyjął, za jakimś literackim pierwowzorem, pseudonim „Wilfrid”. Został wraz z innymi ujęty, zesłany na Sybir, skąd udało mu się uciec. Dotarł do Londynu, ożenił się z córką angielskiego profesora, zaczął pracować jako antykwariusz.
  „Wojnich” zmienił na „Voynich” najpewniej po to, aby Anglicy fonetycznie w miarę poprawnie czytali jego polskie nazwisko. Bo „Wojnicz” czytaliby jako Łodżnikz” – czy jakoś podobnie.
  O tym, jak wszedł w posiadanie manuskryptu, napisał Gospodarz.
  W sumie piękny życiorys. Ale zamiast sprawdzić, łatwiej zawsze rzucić błotem, prawda?

 20. Marucha said

  Re 19:
  Dziękuję, pani Halszko, za głos rozsądku.
  Zresztą, powtarzam, osoba Michała Wojnicza nie jest tu aż tak ważna.
  Chodzi o sam rękopis, który czym by nie był, stanowi na pewno ciekawostkę dużego kalibru. Doszukiwanie się w nim zagrożeń dla chrześcijaństwa jest, delikatnie mówiąc, przedwczesne – przynajmniej dopóki nie poznamy jego treści.

 21. […]  https://marucha.wordpress.com/2013/05/26/rekopis-wojnicza-najbardziej-zagadkowa-ksiega-swiata/ […]

 22. Boydar said

  @ Halszka (19)
  Wie Pani, wprawdzie w każdej z moich wypowiedzi, starałem się utrzymać granicę pomiędzy dociekliwym pytaniem a pomówieniem, ale widzę, że to na nic się zdało. Nie napisałem, że Wojnicz był ze starszych i mądrzejszych. Napisałem, że widzę różne analogie, a wymieniłem tylko dwie. Każdy kto popatrzy, też zobaczy. A nawet jeśli był, to nie znaczy że był „be”. Śp. Hemar Marian też był. A Polakiem był pierwszoklaśnym. Niechby inni, rodowici, przykład brali. Oficjalny życiorys (czyjkolwiek) o niczym i o nikim nie świadczy, za wyjątkiem tych, którzy go pisali. Proszę mnie nie prowokować do bardziej szczegółowej analizy i podawania przykładów. Wojnicz nie jest uważany za autora manuskryptu, on go jedynie znalazł dla świata. Nie ma o co się „procesować”. Prawda obroni się sama.

 23. zapodawacz linków said

  Szmatławiec poświęcił artykuł nt. newsu o wspomnianym rękopisie:
  http://wyborcza.pl/1,75248,14157863,W_najbardziej_zagadkowej_ksiedze_swiata_jest_ukryty.html#TRNajCzytSST

 24. zapodawacz linków said

  http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0066344

 25. zapodawacz linków said

  Zeskanowany „Rękopis Wojnicza” online:
  http://brbl-dl.library.yale.edu/vufind/Record/3519597

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: