Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  I*** o Palma odbija
  Sarmatus Rex o Próby pisania historii Holokau…
  errorous o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Próby pisania historii Holokau…
  Boydar o Wstydliwe zakątki niezwyciężon…
  Boydar o Pomoc, jaką PiS udzielił Ukrai…
  decentr o Masakra na Placu Tiananmen – f…
  Liwiusz o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  bez loginu o Nikt nie obalał rządu Ols…
  MatkaPolka o Próby pisania historii Holokau…
  tom o Nikt nie obalał rządu Ols…
  bez loginu o Czy sztuczne mięso jest nieeko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Bp Fellay: ciągle oczekujemy na powrót Rzymu do Tradycji

Posted by Marucha w dniu 2013-06-09 (Niedziela)

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jest przekonane o konieczności powrotu Rzymu do Tradycji, tak jak ją rozumiał abp Marcel Lefebvre a jednocześnie jest otwarte na rozmowy ze Stolicą Apostolską – zapewnił jego przełożony generalny, bp Bernard Fellay. 30 czerwca przypada 25. rocznica udzielenia duchownym bractwa sakry biskupiej przez abp. Lefebvre’a.

Biskup Bernard Fellay udzielił wywiadu amerykańskiemu „Angelusowi”. Jak stwierdził, jeśli ponownie doszłoby do sytuacji analogicznej do tej sprzed ćwierć wieku, to dziś Bractwo byłoby gotowe „podjąć te same środki”. Duchowny podkreślił znaczenie osoby abp Marcela Lefebvre’a dla zachowania katolickiej tradycji.

Zauważył, że choć nie spełniły się wypowiedziane w 1988 roku przez niego słowa, iż w ciągu 5-6 lat Rzym powróci do Tradycji, to jednak zgodzono się na powszechną możliwość sprawowania liturgii „trydenckiej” – co było jednym z warunków stawianych przez Bractwo św. Piusa X. Doszło także do zniesienia ekskomuniki czterech biskupów wyświęconych 30 czerwca 1988 roku. Biskup Richard Williamson 24 października 2012 roku, ze względu na okazywane nieposłuszeństwo, został wykluczony ze stowarzyszenia życia apostolskiego, do którego należał.

Pytany czy w obliczu wzrostu liczby wiernych i duchowieństwa trzech hierarchów wystarcza, bp Fellay stwierdził: „Gdyby okoliczności, które skłoniły abp Lefebvre’a do podjęcia decyzji (udzielenia sakry bez mandatu papieskiego) zaistniały, ponownie podejmiemy te same środki”. Jak tłumaczył wówczas swoją decyzję abp. Lefebvre, będący m. in. papieskim nuncjuszem w Afryce i emerytowanym arcybiskupem Dakaru, święcenia te wynikały z przekonania o konieczności zachowania tradycyjnego katolickiego kapłaństwa.

Bp Fellay przypomniał, że inicjatywa rozmów dot. unormowania sytuacji kanonicznej wyszła z Rzymu. Jego zdaniem w Kościele nadal obowiązują zasady wprowadzone w okresie II Soboru Watykańskiego i Bractwo nie ma w nim szans na zachowanie swojej tożsamości. W związku z tym apeluje o modlitwę i ofiary w intencji Stolicy Apostolskiej. Jak twierdzi, w związku z 25. rocznicą sakry najlepszym sposobem uczczenia pamięci abp Marcela Lefebvre’a jest przypomnienie jego myśli.

PCh24.pl/KAI
mat
http://www.pch24.pl

Komentarzy 8 do “Bp Fellay: ciągle oczekujemy na powrót Rzymu do Tradycji”

 1. Tralala said

  Ten czlowiek moze oficjalnie mowic co chce, zaufanie do nie definitywnie wyparowalo, a przy najmniej u tradycjonalistow nie analfabetow.
  Na nowej stronie ks: Girouarda jest po angielsku i po francusku jego kazanie z 2.06.13, poczytacie tam o tym jak FSSPX zapragnelo (na wzor Coca Coli) miec swoj dobry wizerunek i jak stara sie go uzyskac.

  Biskup fellay mialby moze jakas nikla szanse gdyby otwarcie przyznal sie do klamstw i manipulacji, ale i na to juz chyba za pozno. Jako czlowieka, zal mi go.

  po francusku:
  http://www.sacrificium.org/fr/multimedia/video/sermon-de-m-l%E2%80%99abb%C3%A9-patrick-girouard-fsspx-le-2-juin-2013-%C3%A0-aldergrove-colombie

  po angielsku:
  http://www.sacrificium.org/multimedia/video/solemnity-feast-corpus-christi-2-june-2013

  a po polsku bedzie u ZNepokalana lub u Pelagiusza

 2. dr TS said

  Ja na miejscu wiernych Bractwa nie rzucałbym tak oskarżeniami na Biskupa Fallay’a. Jakby mu w Watykanie obiecali posadę, za powrót, to co by go powstrzymało? Już by tam był z częścią mu wierną księży, już by rozłam był dawno w FSSPX.
  Są takie gry wojenne w taktyce, pozwalają rozszyfrować zamiary przeciwnika.
  Jeżeli potępicie swoich pasterzy, to kto was będzie prowadził? Czy Bp Lefebvre nie dążył do połączenia Bractwa z Rzymem? Obaj chcą i mają z tym problem (uznanie SVII). Zatem chyba należy się Fallay’owi trochę więcej zaufania?

 3. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka pszeczytal:

  „Biskup Richard Williamson ze względu na okazywane nieposłuszeństwo, został wykluczony ze stowarzyszenia życia apostolskiego, do którego należał.”

  Pan biskup Williamson byl nieposluszny nie tylko dla pana Fellay, ale ruwniesz dla nasza rasa, a to nie mosze byc tolerowane.

  Czy panowie czytelniki moga sobie wyobrazic co sie stanie z obecny kosciul katolicki jesli nie bedzie obchodzony judaizmu, albo swiecone dni dla holocaust.

  Pszeciesz nie po to nasz wielki papiesz JPII pwiedzial, sze kto spotyka Jezusa Chrystusa to spotyka judaizm. A jesli judaizmu sie nie nie spotka to bedzie dusza pustka i koniec z nasza religia.

 4. Przecież żaden z warunków kapituły z 2012 dotyczących ewentualnego pojednania z soborowym Rzymem nie mówi o wymaganiu wobec Rzymu powrotu do Tradycji. Skąd takie informacje???

  PCh24.pl/KAI najwyraźniej nie wiedzą, co się w FSSPX obecnie dzieje. Bp Fellayowi już mało kto ufa. Tylko ci, którzy mają władzę. Polecam również zapodane wyżej kazanie x. Girouarda. Będzie na blogu Pelagiusza po polsku.

  Pan Mordka też ma rację. Jak zwykle mondrość przezeń przemawia.

 5. Wciąż mam roboty, a już chciałoby się przestać, by się to Bractwo pojednało z modernistami:
  „Bp Fellay: ciągle oczekujemy na powrót Rzymu do Tradycji”. Czyżby naprawdę???
  http://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2013/06/10/bp-fellay-ciagle-oczekujemy-na-powrot-rzymu-do-tradycji-czyzby-naprawde/

 6. Listwa said

  @2 – Dr TS

  Jak widać z obranej taktyki, Dr Ts stara się bronić Bractwo, przed zejściem z drogi obranej przez Manzingen.

  Ja na miejscu wiernych Bractwa nie zawieszałbym jednak myślenia na kołku (jak zrobił to Dr Ts) i patrzyłbym nadal uważnie, czy Bp. falley’owi można jeszcze zaufać choćby trochę.

  Dr Ts przestań znowu mylić pojęcia. Znowu błędnie kojarzysz ocenę faktów i opis rzeczywistości z rzucaniem oskarżeń. Gdzieś widzisz u nas potępianie swoich pasterzy, nie widzisz nikogo kto mógłby nas prowadzić, naiwnie sądzisz, że watykańscy dyplomaci mogliby przyjąć tak prymitywne rozwiązanie jakim jest stanowisko za odejście. A po co im Bp. Falley w Watykanie? Napisz jeszcze coś jak bardzo chcesz, ale tylko coś śmiesznego,to może jakiś pożytek z tego będzie

 7. Marucha said

  Re 6:
  Dr TS przestał być partnerem do rozmowy.
  Jego nikczemne i plugawe zarzuty wobec Bractwa (np. „rozbijanie” Kościoła, tworzenie „schizmy”, zamykanie się w swoim własnym kręgu, brak działań na zewnątrz) mogą pochodzić albo od osoby głupiej, albo od prowokatora.

 8. marta15 said

  A moze biskup Fellay tez czeka ze i diabel sie nawroci?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: