Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kajto o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Kajto o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  bryś o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Janekzlasu o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Boydar o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Novy o Nasza demokracja po „operacji…
  wildEast o Nasza demokracja po „operacji…
  Krzysztof o Tragedia Ukrainy
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  bryś o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  brys o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Wywrotowiec o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Boydar o Tragedia Ukrainy
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Papież Franciszek pozostaje konsekwentny w obu anglikańskich kwestiach

Posted by Marucha w dniu 2013-06-15 (Sobota)

Rzecz pierwsza.

Papież Franciszek, jeszcze jako kardynał, gdy piastował urząd metropolity Buenos Aires, miał powiedzieć Gregory’emu Venablesowi, miejscowemu anglikańskiemu biskupowi, że ordynariaty dla byłych anglikanów uważa za zupełnie niepotrzebne. Venables tak zrelacjonował sprawę mediom: „[Kardynał Bergoglio] zaprosił mnie na śniadanie i bardzo wyraźnie oświadczył, że ordynariat jest zupełnie niepotrzebny i że Kościół potrzebuje nas jako anglikanów”.

Dziś papież Franciszek przyjął w Watykanie abp. Justina Welbiego, zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej. Jest to pierwsze spotkanie nowo wybranego (przez kardynałów z asystencją Ducha Świętego) papieża z nowo ustanowionym (przez królową Elżbietę II za radą premiera Camerona) arcybiskupem Canterbury. W swoim przemówieniu Ojciec Święty powiedział m. in:

„Jestem wdzięczny za szczere wysiłki Kościoła Anglii dla zrozumienia przyczyn, które sprawiły, że mój poprzednik, papież Benedykt XVI, ustanowił kanoniczną strukturę mogącą zadośćuczynić życzeniom tych grup anglikanów, którzy prosili o umożliwienie im zbiorowego przyjęcia do Kościoła katolickiego. Jestem pewien, że to sprawi, iż tradycje duchowe, liturgiczne i duszpasterskie składające się na anglikańskie dziedzictwo, zostaną lepiej poznane i bardziej docenione w katolickim świecie”.

W prostych słowach wiejskiego proboszcza brzmiałoby to mniej więcej tak: „Cieszę się, że ze spokojem zareagowaliście na ten dziwny pomysł Benedykta XVI, ale skoro mleko się rozlało, to może i coś dobrego z tego wyniknie”.

Zatem w tej sprawie nic się nie zmieniło, co martwi.

Rzecz druga

We wpisie pt. „Dyskretny urok dyplomacji” pisałem o tym, że papież Franciszek konsekwentnie unika nazywania anglikańskich hierarchów biskupami, nawet grzecznościowo (zgodnie z orzeczeniem papieża Leona XIII święcenia anglikańskie są nieważne).

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo czasami wymaga tego kurtuazja, ale papież wyraźnie się stara i jest w tym konsekwentny. Kiedy dzisiaj zwracał się do Justina Welbiego, ani razu nie nazwał go arcybiskupem, ale Jego Łaskawością, co było tym bardziej widoczne, że miejsce obok niego zajął abp Nichols, katolicki ordynariusz Westminsteru, o którym w swym przemówieniu papież wspominał i oczywiście zawsze tytułował arcybiskupem. W przemówieniu skierowanym do Welbiego padły między innymi takie zdania: „Wiem, że podczas instalacji w katedrze w Canterbury, Wasza Łaskawość pamiętał w modlitwie o nowym Biskupie Rzymu”, „Jest mi bardzo miło powitać siedzącego obok Waszej Łaskawości arcybiskupa Vincenta Nicholsa z Westminsteru”, „Z tego powodu, wspólnie z arcybiskupem Nicholsem, Wasza Łaskawość…” itp.

Konsekwencja w tej sprawie cieszy.

Jacques Blutoir
http://jacquesblutoir.blogspot.se/

Komentarzy 15 do “Papież Franciszek pozostaje konsekwentny w obu anglikańskich kwestiach”

 1. olagordon said

  Vatican Exorcist Fr. Amorth warns Pope Francis of a quick death
  Watykański egzorcysta ks. Amorth ostrzega papieża Franciszka przed szybką śmiercią
  http://www.vaticancrimes.us/2013/03/vatican-exorcist-gabriele-amorth-warns.html
  23.03.2013 tłumaczenie Ola Gordon
  Rzymski egzorcysta ks. Gabriele Amorth powiedział, że papież chce „biednego kościoła biednych”, tak jak chciał Jan Paweł I. „Nie chciałbym by to miało taki koniec jak Luciani”. Jan Paweł I (ur. Albino Luciani) zmarł tylko po 33 dniach papiestwa.
  RZYM (kath.net) – Ks. Gabriele Amorth, główny „egzorcysta” watykański Diecezji Rzymskiej ostrzegł nowego papieża Franciszka przed szybką śmiercią, zgodnie z losem papieża Jana Pawła I.
  Mó(1)i się, że Jan Paweł I został zamordowany przez watykańskich wtajemniczonych.
  „Masoni wszędzie mają swoje macki, na nieszczęście nawet w Watykanie” – powiedział Amorth w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Giornale”, jak doniósł austriacki dzeinnik internetowy.
  Ten artykuł jest przetłumczony z oryginalnego niemieckiego źródła – Katolickiej Agencji Informacyjnej. [http://www.kath.net/news/40649]

  O powiązaniach masońsko-watykańskich

  Masońsko-katolickim łącznikiem są Jezuici. Towarzystwo Jezusowe jest jednym z wielu katolickich zakonów religijnych, jednym z wielu katolickich macek.
  Jezuici zostali utworzeni przez rycerzy, którzy byli albo templariuszami, albo służyli z nimi w wojnach krzyżowych. Jezuisi są templariuszami w księżych sutannach.
  Święte Cesarstwo Rzymskie panowało przez stulecia. Eycerze rządzili imperium za papieża. We Francji rycerze zdobyli sobie niesławę i postawiono ich przed sądem. To samo później stanie się z jezuitami. Święte Imperium rzymskie stało się nieopłacalne i dlatego wydaje się rycezre wymyślili plan dalszego panowania jako świeckie stowarzyszenie bez żadnych ‚widocznych’ powiązań z Watykanem. Masoneria powstała w 1717 roku i rozpoczęła zmieniać monarchie na republiki świeckie. Ale w ramach hierarchii służbowej wojskowy zakon rycerzy rządzący masonerią w Waszyngtonie i Londynie podlegaa generałowi jezuitów („czarny papież”), który rządził Watykanem przez 200 lat.
  Obecnym generałem jezuitów jest Adolfo Nicolas i to jemu podlega jezuita Jorge Bergoglio (papież Franciszek).
  By poznać mrożące krew w żyłach fakty o jezuitach wejdź tutaj
  http://www.vaticancrimes.us/2013/03/francis-first-jesuit-pope-facts-you.html:
  – – –
  Francis: First Jesuit Pope – Chilling Facts You Need To Know About the Jesuits
  Franciszek: pierwszy jezuicki papież – mrożące krew w żyłach fakty które powinieneś wiedzieć o jezuitach
  16.03.2013
  W Watykanie zakon jezuicki znany jest jako nieuczciwi wojownicy, często mówi się o ich jako watykańscy zabójcy.
  Argentyńczyk Jorge Bergoglio właśnie został pierwszym jezuickim papieżem w historii. Jako jezuita złamał przysięgę w której ślubował iż nigdy nie zostanie papieżem, ponieważ jezuici mają tradycję nie akceptacji wysokich stanowisk. A zatem czego możemy się spodziewać od człowieka łamiącego własną obietnicę? Jest wiele do przemyślenia na temat tej strategicznej decyzji Watykanu ustanowienia jezuity jako papieża po raz pierwszy w historii.

  Papież („biały papież”) potajemnie wykonuje bezpośrednie rozkazy Adolfo Nicolasa (znanego jako „czarny papież”), generała tego katolickiego zakonu. Żeby zrozumieć implikacje pierwszego jezuickiego papieża, ważne jest zapoznanie się z krótkim podsumowaniem jak KK poprzez zakon jezuitów potajemnie rządzi światem. . .

  Jezuici – kim są?
  • “Jezuici” są członkami Towarzystwa Jezusowego, wyłącznie męskiego zakonu KK. Sa również znani jako „komandosi Boga”, z powodu ich założyciela-żołnierza Ignacego Lojoli i gotowość jego członków przyjąć rozkazy działania w każdej części świata i życia w ekstremalnych warunkach
  • Mają za sobą prawie 500 lat tajnych działań, są organizacją o strukturze wojskowej, wymagającą tajnych przysięg i całkowitego posłuszeństwa wobec każdego bezpośredniego zwierzchnika, a najwyższym zwierzchnikiem jest generał (czarny papież)
  • Składają czwartą przysięgę tajnego ślubowania, zgodnie z którą zabicia ‚heretyka’ nie uznaje się za przestępstwo
  • Pierwotnie grupę te wykorzystywał Watykan przeciwko różnym ruchom reformacyjnym w Europie, kiedy Watykan dużo stracił na władzy religijnej i politycznej. Głównym celem Watykanu zawsze była absolutna-doczesna władza.
  • Jezuici uważają się za elitę KK.
  „Czarny papież”

   Lider – generał tego katolickiego zakonu
   Ubiera się na czarno I ‚staje w cieniu’ białego papieża, prowadząc go, ponieważ „dobry papież” to papież wykonujący rozkazy jezuickiego generała
   Kto jest obecnie generałem? 35 Zgromadzenie Ogólne Towarzystwa Jezusowego zebrało się 5 stycznia 2008 roku i 19 stycznia 2008 wybrało ks. Adolfo Nicolasa na nowego generała.
   Po miesiącu papież przyjął uczestników Zgromadzenia Ogólnego i zalecił im by „nadal szli ścieżką tej misji z pełną wiernością oryginalnemu charyzmatowi” i poprosił ich o przemyślenie w sprawie „ponownego odkrycia najpełniejszego znaczenia waszej charakterystycznej ‚czwartej przysięgi’ posłuszeństwa wobec następcy Piotra”. (Przypominamy, że pierwszy papież, Piotr, nie przestrzegał prawdy Ewangelii i dlatego zasłuzył na krytykę (Ga 2:11).

  Co jest pod kontrolą jezuitów?
  • Od 1814 roku mają całkowita kontrolę nad nieprzyzwoicie bogatą instytucją watykańską (i jej hierarchów) i obecnie kontrolują różne inne organizacje łacznie z Militarnym Zakonem Maltańskim, takimi jak:
  • ONZ
  • NATO
  • Komisja Europejska
  • Rada Stosunków Międzynarodowych (CFR)
  • różne banki centralne
  • duże korporacje
  • liczne stowarzyszenia i kulty np. masoneria („Bractwo”) i Opus Dei
  • Kościół Katolicki (Vatican City) – mikropaństwo jest członkiem korporacji telekomunikacyjnych: ITU, CEPT, Eutelsat, Intelsat, UPU (poczta międzynarodowa) i Międzynarodowa Rada Zboża. [Pytamy: Jeśli KK ma być tzw. przedstawicielem Boga i ma uczyć ewangelii, to co robią w tych organizacjach? Wyraźnie widać, że jego misją jest wszystko OPRÓCZ nauczania ewangelii, a prawdziwym celem zawsze były pieniądz i władza.]
  • Stolica Apostolska (organizacja watykańska) jest obserwatorem w następujących organizacjach: Unia Afrykańska, Liga Arabska, Rada Europy, OAS (35 krajów Ameryk), IOM (migracja) i ONZ (1942) oraz wielu agencji:
  • FAO żywność i rolnictwo
  • ILO praca
  • UNCTAD handel i inwestycje
  • UNEP środowisko
  • UNESCO edukacja, nauka, kultura
  • UN-HABITAT siedliska ludzkie
  • UNHCR uchodźcy
  • UNIDO przemysł
  • UNWTO turystyka
  • WFP programy żywności
  • WHO opieka zdrowotna
  • WIPO patenty, prawa autorskie i znaki handlowe
  Uczestniczy jako gość w NAM i jest pełnymm członkiem IAEA (energia nuklearna), OPCW (broń chemiczna), OSCE (‚bezpieczeństwo’ międzynarodowe, 3.500+ pracowników).
  Inne agencje ONZ:
   ECOSOC ekonomia
   UNFPA populacja i reprodukcja
   UNODC kontrola narkotyków
   UNDPI informacja publiczna

  Jak dzięki jezuitom Watykan zinflitrował politykę

  Można widzieć światowych przywódców cudzołożących z Watykanem (wielka ladacznica). W rzeczywistości można zauważyć powiązania jezuitów i prezydentów przyglądając się bliżej im prominentnym szkołom. Oto ich krótka lista:
   Stonyhurst College
   Georgetown University
   Fordham University
   Fairfield University
   International Visitor Leadership Program – IVLP [Biuro ds. Oświatowych i Kulturalnych].
  Teraz zaczynasz rozumieć powiązania Watykanu z krajami. Powinieneś wiedzieć że:
   Ponad 200 obecnych i byłych głów państw, 1.500 ministrów rządowych i wielu innych wybitnych przywódców światowych rządów i z sektiora prywatnego uczestniczyli w programie IVLP.
   W 1940 roku Nelson Rockefeller (Rycerz Maltański) został mianowany na koordynatora Spraw Między-Amerykańskich [Inter-American Affairs] – prekursora IVLP.

  Zaczynasz teraz rozumieć jak Watykan cudzołożył z obecnymi prezydentami i gubernatorami?

 2. czytelnik said

  Pozyjemy zobaczymy na co stac tych prawdziwych od Jezusa.

 3. Jasiek z K. said

  Nie mogę się nadziwić jak to niektórym łatwo chodzi się na głowie. Powodem wszystkiego jest nienawiść do Prawdy I Kościoła. Kościół od samego początku był penetrowany przez żydujących /tzw. judaizantes/ wyznawców którzy chcieli i chcą zapanować nad Kościołem i zrobić z niego nową synagogę jako narzędzie do sterowania „duszyczkami”. Proste jak cepy ale to Kościół jest winny a nie agenci którym udało się wkręcić. Wkręcali się aż sie wkrecili. W dzisiejszych czasach jest ich pełno na kazdym kroku i to oni wciągają homosiów i innych pedofilów by rozkładać znienawidzony przez nich Kościół…psuć obyczaje to ich hasło.Ludzie dziś nie potrafią rozróżniać agentów i mafi od porządnych ludzi. Podobnie jest z chorobą na moskala podsycaną przez braci fartuszkowych. Wszystko co ze wschodu to „ruskie”. A Rosjanie są największą ofiarą komunizmu/ kilkadziesiąt milionów ludzi/ to dopiero holokaust ale o prawdziwych sprawcach i inspiratorach sza.

 4. Justyna said

  ad 1

  Ten post to pomieszanie z poplataniem:
  1. kompletnie czym innym byl zakon jezuitow zalozony przez Ignacego Loyole, a pozniej w XVIII w. skasowany, a czym innym pozniej reaktywowany zakon jezuitow, ktory mamy dzisiaj – to dwie rozne organizacje, mimo ze oparte na tym samym fundamencie
  2. widac ze o. Amorth nie do konca sie orientuje, co sie dzieje w Watykanie – AKURAT Franciszek w ogole nie ma sie czego obawiac ze strony masonow watykanskich – dopoki robi to, co robi i zachowuje sie tak, jak sie zachowuje, wykonuje polecenia masonskie – jest w porzadku i go nie rusza. Jakby chcial nagle (co jest malo prawdopodobne) faktycznie reformowac Kosciol i wejsc na droge szacunku dla tradycji – to wtedy tak, zalatwia go od razu. Jan Pawel I zginal po 33 dniach, bo chcial reformowac Kosciol i wystapic przeciwko masonom. Franciszek jest ich marionetka, wiec nic mu nie bedzie.

 5. Jack said

  re:1
  Twierdzenie ze zakon Jezuitow kontroluje banki centralne czy NATO to jest naprawde niepowazne.
  Wszystko kontroluje finansjera zydowska i zakon Jezuitow tez lacznie z papiezem Franciszkiem.

 6. Griszka said

  @1
  Myślałem, że Pani Gordon jest bardziej rozsądną osobą, ale chyba zacznę w tej kwestii popierać Pana Romana K.
  Jezuici są tak szkalowani przez różne protestanckie szumowiny, bo to oni stali na pierwszej linii na froncie walki z kontrreformacją. Można wiele zarzucić Towarzystwu Jezusowemu, ale nie takie idiotyzmy jak te z wpisu nr 1.
  Ten artykuł to zwykły paszkwil na Kościół katolicki. Jak można takie rzeczy publikować ?
  Obecnie wszystkie zakony są w dużym stopniu opanowane przez modernistów lub zwykłych szkodników, dlatego ich działalność wygląda tak a nie inaczej. Dla każdego katolika powinno być to oczywiste.
  Jednak ci ludzie nie mają takiego wpływu na świecie jak chociażby lobby syjonistyczne. To oczywiste i widoczne gołym okiem dla każdego kto ma w miarę sprawny rozum.

  Ile koszerne towarzystwo płaci różnym protestanckim zajobom za publikowanie takich jawnych kłamstw jak te poniższe ?

  „Co jest pod kontrolą jezuitów?
  • Od 1814 roku mają całkowita kontrolę nad nieprzyzwoicie bogatą instytucją watykańską (i jej hierarchów) i obecnie kontrolują różne inne organizacje łacznie z Militarnym Zakonem Maltańskim, takimi jak:
  • ONZ
  • NATO
  etc.”

  Ten artykuł nadaje się jedynie do spluwaczki takiej jak np. zbawienie.com.

 7. Griszka said

  Errata” walki z Reformacja nie kontrreformacją. Przejęzyczenie.

 8. marta15 said

 9. RomanK said

  Panie Griszka…mnie nie musi pan popierac…najwieksza przyjemnosc sprawi mi pan klocac sie i polemizujac :-)))
  Ale to co jest najwazniejsze to popieranie..a raczej stawanie murem za PRAWDA…umejetnosc lowienia klamstwa udajacego prawde…
  To sztuka..ale cieszy mnei ze coraz wiecej Gajowkowiczow to zaczyna widziec…niby drobne potkniecia, przejzyczenia, troszke nie tak wyglada- jak tak….to jest specjalny rodzaj propagandy uprawianejh przez doskonale przygotowanych asow. Dla nich najwiekszym sukcesem to wiara- ze ich nie ma..ze fakty prasowe to facty, ze szum medialny to szum…ze prawda virtualna to prawda….szermierka pojeciami i smarownie semantyka przenicowana na druga strone…rzeczywistosci…ze czarne to biaale..jak posadzka w templu masonskim.
  NO prosze”…czytamy…

  “Co jest pod kontrolą jezuitów?
  • Od 1814 roku mają całkowita kontrolę nad nieprzyzwoicie bogatą instytucją watykańską (i jej hierarchów) i obecnie kontrolują różne inne organizacje łacznie z Militarnym Zakonem Maltańskim, takimi jak:
  • ONZ
  • NATO
  koniec cytaty tfu tfu psubraty….
  NO i tera wiemy……emmmpstremmmmbzdremmmmmmm…wiemy…., ze:
  Rotchildy, Rockeffelery, Brzezinski, Kissinger, CLinton , Bush…to wszystko wyswiecone i konserowane Jezucici…kazdy jeden po obowiazkowym seminarum duchownym jezucickim – ktore trwa 10 lat….

  I tak patrzac na elitow
  widzim wszendzie Jezuitoff
  Nad ktorymi niczym krol
  sze rozpiera Przeor Srul:-))))
  I sze patrzy z mina panska
  na te nieprzyzwoite bogata,,,,,
  Vatykanska:-))))

 10. kosak0 said

  podpisuję się pod komentarzami a panią Olę miałem za bardziej rozsądną osobę.Zwalanie całej winy na Jezuitów,w domyśle KK,i przemilczanie roli ŻYDOSTWA w światowym spisku to domena tubowej ,koszernej hasbary ale ,że tutaj ?

  Pani Ola Gordon TŁUMACZY artykuły, które uważa za interesujące, co nie znaczy, że koniecznie podziela poglądy ich autorów.
  Admin

 11. kosak0 said

  tylko TŁUMACZY bez małego nawet komentarza jak chociażby Admin to robi ?

  Gdy daje własne komentarze, wówczas wyraża własne poglądy – admin

 12. RomanK said

  Oczywiscie ze pani Ola tylko tlumaczy artykoly ,ktore uwaza za interesujace. Ma do tego pelne prawo,,tak samo jak do opinii…i gustow…czy ich braku…a te od antyku wiadomo, de gustibus non est disputandum…
  Dobor …..zalezy zawsze i tylko od dobierajacego zatem…ktory poziom dobieranego materialu dostosowuje do odbierajacych…w zaleznosci od ich nazwijmy to poziomu odbioru krytycznego…
  Ten poziom odbioru krytycznego od czasu do czasu sprawdza zawsze dobierajacy, materialem dobieranym,,,odbierajac reakcje odbierajcych:-))))

 13. kosak0 said

  pierwszy komentarz wyglądał jak i Jej własny,może sie pomyliłem…bez obrazy

 14. Miłośnik szczawiu i mirabelek said

  Litości… Toż to jakaś protestencka popłuczyna. Jezuici są wszak zepsuci do szczętu w kwestiach liturgicznych i światopoglądowych, ale aż takiej władzy nie mają. Pragnę też zwrócić uwagę Gości gajówki, że Fr. Amorth jest zwolennikiem „objawień z Medjugorje”, co niestety stawia go w nienajlepszym świetle, skoro nie znajduje w nich oczywistego szatańskiego wpływu.

 15. AlexSailor said

  Dobór artykułów tłumaczonych jest już sam w sobie komentarzem.
  Co może być ciekawego w steku kłamstw obrażających inteligencję choć jako tako myślącego człowieka.
  Jezuici prowadzili misje we wszystkich częściach świata i dawali jakiś odpór angielskiej dominacji, szczególnie Kompanii Wschodnioindyjskiej.
  Zakładali interesy, uczyli tubylców, prowadzili handel, prowadzili badania naukowe, a za zarobione pieniądze prowadzili misje.
  Bardzo ciekawa jest sprawa misji i faktorii w Ameryce Łacińskiej produkujących słynną yerba mate, która zaczęła konkurować z herbatą.
  Na skutek czego, jezuickie faktorie i w konsekwencji misje zostały zniszczone.

  Publikowanie pokrętnych bzdur, mających tyle wspólnego z rzeczywistością, co prognozy polityczne Szwejka odnośnie wspólnego napadu Rosji i Austrii na Prusy sprzymierzone z Francją, kładzie się cieniem zarówno na adminie jak i publikującym artykuł.
  Oczywiście doceniam heroiczną pracę Pani Oli, dzięki której można bez wysiłku poznać ważne i potrzebne teksty – podziękowania i chwała jej za to.
  Ten jednak do nich nie należy.

  Niech się kładzie cieniem.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: