Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rzyganie jako forma wyrazu artystycznego

Posted by Marucha w dniu 2013-06-18 (wtorek)

Informacja własna – admin.

De FariaDo miejscowości Sztokholm w Szwecji przyjechał z wizytą fotoartysta Martin Lima de Faria (pełne nazwisko: Martin Skåhlberg Bjerknes-Lima de Faria). De Faria chodzi po sztokholmskiej Starówce i co jakiś czas obficie rzyga gdzie popadnie.

Jak wynika z wywiadu, jaki przeprowadziła z  nim Anna Sandqvist, artysta rzyga na rzecz środowiska naturalnego oraz w ramach happeningu przed inauguracją wystawy zdjęć w Galleri Angel.

– Sfotografuję swoje rzygowiny przed ich posprzątaniem i jedno ze zdjęć zostanie sprzedane dla wsparcia funduszu ekologicznego Öringsfond. Otrzymam za nie  minimum 20 000 koron [ok. 10 tys zł, sic! – admin] za co kupię 1000 sztuk narybku i wpuszczę do Strömmen [część zatoki Saltsjön w Morzu Bałtyckim, znajdująca się w Sztokholmie – admin].

Artysta wyjaśnia również kwestie techniczne związane z rzyganiem:
– Najadam się zupą grochową i wsadzam palce do gardła. Może to wydawać się obrzydliwe, ale człowiek się przyzwyczaja.

Nie robi też tajemnicy z wykorzystania swych rzygowin:
– Używam rzygowin do różnych instalacji artystycznych. Np. wkładam w rzygowiny małe,  może dwucentymetrowe miniaturki ludzi. Na zdjęciu wyglądają jak prawdziwi ludzie na plaży [zanieczyszczonej – admin]

Wszystko zaczęło się wtedy, gdy  artysta uskładał sobie w zlewie górę brudnych garów, talerzy i sztućców i poczuł się cholernie zmęczony koniecznością ich pozmywania. Zabrał więc żonę i dzieci do restauracji, gdzie pod wpływem obserwacji świata naszły go różne myśli. Dalej wszystko poszło jak po maśle.

Gajowy Marucha

Komentarzy 56 to “Rzyganie jako forma wyrazu artystycznego”

 1. Rysio said

  Super!

  Z tego wynika, że każdy z nas jest artystą.

  🙂

  PS Gdybym to wiedział wcześniej to mógłbym być większym.

  😦

 2. Baron Srul Radziwiłł said

  Panie Ryszardzie Uszanowany!
  Niestety, nie każdy, kto potrafi się zwymiotować z zupa grochówkowa, może zostać artysta.
  Do tego potrzebne jest odpowiednie pochodzenie oraz poparcie od inne wybitne artyści.
  Jak Pan się zwymiotujesz, to będziesz musiał posprzątać.
  A jak się zwymiotuje artysta, to inne pozbierają to co zwymiotowane do szkatułek i będą sprzedawać za drogi pieniądz.

 3. mat said

  żadna nowość;-/ Millie Brown rzyga farbą niestety nie przeznacza pieniędzy na mądry cel , takich artystów dzisiaj produkują uniwersytety ( dawniej akademie ale za status uniwersytetu sa większe pieniądze z UE !pejsaty miałby nie skorzystać niemożliwe )

 4. Baron Srul Radziwiłl said

  Nasza rodzina postanowiła, że odchody od nasz piesek Dupek będą sprzedawane w przezroczyste słoiki i ampułki jako czcigodne gówienko potomka ofiar Holocaustu.
  Jeszcze tylko musimy załatwić z rabi, że każdy kto do niego przychodzi za jaki niebądź interes, czy to porada biznesowa, czy ślub, ma obowiązkowo kupić taki słoiczek.

 5. Griszka said

  Mnie to nie dziwi skoro jakiś psychopata nalał do przezroczystego kubka, zamoczył w tym krzyż i ogłosił, że stworzył wybitne dzieło artystyczne.

 6. jajas said

  podziwiam „odwagę” twórców – znam przypadek młodego człowieka który po wymiotach umarł – niemozliwe? otóż jak najbardziej mozliwe. Skurcze w czasie wymiotów zarzuciły treść żoładkowa do trzustki i spowodowały stan zapalny – poczatkowo objawy sa BARDZO DYSKRETNE a gdy się nasilaja jest za późno – szczerze mówiąc bardzo od tamtej pory boję się wymiotów i monitoruje dokładnie kazdego domownika któremu się przydarzyły.

 7. galaszek said

  Aaaaaajjjj!!!! Waaajjjaaaaajjjaaaaaj!!!!! …a coto za artyst jak un tyko wymiotuji????…. jak unby napirw publiczno sie wysrał..potem to zjad i dopiro tym zaczun rzygowac ?!…….. to ja rozumiec ze to mamiec duza wartosc artystyczna !!!..ale sam rzygowanie ??? zginulby jak psie gowno na mrozie posrodku naszych rodzimych „polskich artystow” nad Wisłem

 8. Re: Artykul…

  A picasso rowniez rzygal farbami na plutna…no i pewnie od niego zaczela sieta nowa „sztuka nowoczesna…”

  ============================

  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 9. Marucha said

  Re 8:
  Widzi Pan, Panie Jaśku – Picasso, w odróżnieniu od współczesnych nam artystycznych troglodytów, potrafił malować, jeśli chciał…

 10. mat said

  odp :janztoronto
  Picasso nigdy nie rzygał na płótno , w wieku 14 malował realizm jak dorosły człowiek , więc nie widział sensu aby dalej to robić , w przeciwieństwie do dzisiejszych „artystów” sam tworzył, a nie zamawiał prace u innych jak robią to dzisiaj pejsate którzy się tylko podpisują

 11. mat said

  a ten troll : Baron Srul Radziwiłl niestety niewiele w tym temacie może napisać bo jego naród wybrany poza skonstruowaniem bomby atomowej nic nie stworzył ,wszystko kopiują , dlatego Kantor który całe życie przywoził wszystko z zachodu na końcu stworzył „biedny pokoik wyobraźni ” który adekwatnie oddaje to co potrafią jego ziomkowie poza zarządzaniem i liczeniem monet oczywiście

 12. Baron Srul Radziwill said

  Panie Mat Szanowny z numero 11:
  Po pierwsze, po co my mamy coś tworzyć, co jest męczące, kosztowne i nie gwarantuje sukces? My możemy przyjść na gotowe, zagarnąć i sława i pieniądz, a to dzięki że goje są głupie i naiwne.
  Po drugie, myśmy stworzyli takie mechanizmy, że przy nich bomba atomowa, komputer czy nawet inteligentny proszek do prania, to się w ewogóle nie liczy!
  Nasze mechanizmy gwarantują dla nas własność 90% cały świat, własność cała prasa, bankowość, rozrywka, erotyczność, wychowanie dzieci, edukacja, Kosciół Katolicki etc.

 13. 166 bojkot TVN said

  To on sze nadaje na wernisaż w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie!

  Toż to sztuka współczesna w najczystszej krystalicznej postaci. A goje i tak muszą za tę sztukę płacić, czy chcom, czy nie chcom, bo HGW utrzymuje ten przybytek.

 14. andrzej said

  ANTYSEMITYZM!

  „Ha’arec” opisuje podsumowanie kariery Hannah Rosenthal, która odchodząc ze swego stanowiska monitora anty-semityzmu w Departamencie Stanu USA, z dumą mówi o utworzeniu liczącej 341 słów definicji tego zjawiska oraz oficjalnego 90-minutowego kursu na ten temat dla amerykańskiej Szkoły Dyplomatów. Definicja obejmuje tradycyjne szkalowanie Żydów, jak „krew na mace” i używanie stereotypów, a także nowe – zaprzeczanie holokaustu, holokaustowy relatywizm (czyli porównywanie z innymi zbrodniami) oraz przesadną krytykę Izraela.

  – Czekamy na kolejne kursy i definicje, np. antyarmenizm, anty-ukrainizm, antykambodżyzm, itp.
  Przecież w XX wieku ludobójstw było więcej, nie tylko holokaust. No chyba, że uznamy Żydów za przypadek specjalny. A może szkoła dyplomatów ogranicza się do antysemityzmu ze względów praktycznych??? Studenci muszą mieć też przecież trochę czasu na naukę dyplomacji.

 15. Rysio said

  re 8. Jasiek – o Picasso miałem identyczne zadnie jak ty i nigdy nie przepadałem za jego obrazami.

  Aż do momentu gdy obejrzałem w TV program o nim.

  Picasso coś tam mazał węglem ( tak jak Dr. Zinn) na białej tablicy, jakieś takie jego bochomazy bez sensu i bez ładu.

  Ale kiedy na końcu maznął ostatnią kreskę to cały obraz nagle mi się ukazał, odsłonił i objawił.

  Sidziełem zdumiony i patrzyłem w ekran z strasznie rozdziawioną gębą – i wtedy to zrozumiałem, że Picasso to geniusz.

 16. Fran SA said

  Nie jest wazne (arcy) dzielo. Wazna jest ekspresja artysty. I odbior.

  Baron Srul Radziwill ma racje.

  Czesto, sztuka jest zrobienie interesu z ekspresji artysty. Czasami wystarczy sloiczek z naklejka: kiepele.
  A jak sie ktos tak dlugo, dlugo wpatruje i usiluje zrozumiec stan duchowy artysty – to i w wymiotach… pawia sie dopatrzy.

 17. Brat Dioskur said

  ” De Faria chodzi po sztokholmskiej Starówce i co jakiś czas obficie rzyga gdzie popadnie….”

  No u nas by go zaraz Straz Miejska „tego tam panie”…..

 18. Griszka said

  Panie Mat
  Baron nie trolluje a jedynie przedstawia cechy pewnej wyjątkowo szowinistycznej nacji w krzywym zwierciadle, innymi słowy parodiuje je. To jest satyra.
  Nie ma co się obrażać.

 19. mat said

  gdyby nie goje trollu Baronie to byście dalej osiołki poklepywali po dupie bo nawet koła nie potrafilibyście zamontować , do co waszej hipokryzji nie ma sobie równych w całym układzie słonecznym , dlatego po zakończeniu II wojny światowej produkcją VW garbusa skonstruowanego przez F.Porsche ściśle według projektu A.Hitlera marketingiem i promocją w USA zajęło się trzech największych pejsatych od reklamy po wcześniejszym wyłudzeniu kart pracowniczych od niewolników którzy przymusowo pracowali oraz wyczyszczeniu kłopotliwych dokumentów , do ’44 wyprodukowano 200 egzemplarzy ,a po wojnie ponad 22,000,000 nikomu chyba nie trzeba mówić do czyjej kieszeni powędrowały pieniądze za ten haniebny samochód z którego produkcji świadomie zrezygnowali Anglicy , najgorsze jest to ze w USA do dzisiaj niektórzy myślą że to jest produkt amerykański tak skrupulatnie „oczyszczono” jego historię

 20. Re: 9 Marucha.
  Panie Gajowy, zyd picasso (jak zreszta sluszna wiekszosc zydow) nie zachowuja faktycznych proporcji – w malarstwie, w sztuce, w finansach, w skandalach, w oszustwach, w zlodziejstwa, w prowokacjach i we wszystkim do czego sie zabiora…w „klasyczny” sposob profanuja (czyt. rzygaja)…lacznie z mowieniem i pisaniem prawdy.

  „Owoce” pracy zydow sa bardzo widoczne dla wprawnego oka i wprawnego ucha…choc wciaz goje sie na zydowski blichtr nabieraja…
  ==================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 21. Marucha said

  Re 10, 15, 20:
  Picasso malował tak, jak malował – bo tak chciał – a nie dlatego, że inaczej nie umiał.
  Dlatego, bez względu na jego poglądy polityczne, jego skorodowaną moralność itd. – malarzem był genialnym.

 22. mat said

  odp : Griszka
  zwracam honor w takim razie

 23. Griszka said

  @19
  Panie Mat. Ile razy mam jeszcze powtórzyć, że użytkownik Baron Srul uprawia satyrę ?
  To jest oczywiste.
  Czy Pan tego nie widzi ?

 24. andrzej said

  Re 12: Panie Baronie!

  Cała zaradność żydowska, jak powszechnie wiadomo, to umiejętność pasożytowania a pracowitość
  to zachłanność w odbieraniu owoców cudzej, ciężkiej pracy.

  Wszystko to jednak sprawia, że żydostwo się po prostu nie rozwija. Jak było prymitywne przed wiekami tak jest i dziś. Udoskonalają oni jedynie techniki okradania gojów i tylko na tym się koncentruje ich ciągłe myślenie.

 25. Baron Srul Radziwiłł said

  W sprawie od Szanowny Pan Mat z numero 19:

  Ja muszę ze stanowczością zaprotestytuować. Nie jestem żaden “troll” ani inny zwierzątek mitologiczny.
  Ja mam żona Ruchla, syn Arik i piesek Dupek, że o teściach nie wspomnę, na co świadkami wszystkie tu przychodzące ludzie od pana gajowego bez względu na wyznanie i upodobania seksuologiczne.
  Co więcej, ja mam bardzo dobre drzewo genealogiczne starego rodu, kupione jeszcze przed Pierwszą Wojną w uczciwej firmie Gutmajer i S-ka. Pan by zobaczył nasze galerie od portrety rodzinne, Pan by zobaczył katoliczne metryki, pan by zobaczył patenty szlacheckie, szable i kontusze, to byś Pan głupot, za przeproszeniem, nie wypisywał.

 26. mat said

  odp: jasiek z toronto
  „goje sie na zydowski blichtr nabieraja…” niby na co ?
  mało prawdopodobne aby Picasso był żydem chociaż wykluczyć tego nie można ,ale całe życie się chwalił że ma Mauretańskich przodków , kolejności alfabetu nie znał – proszę mi pokazać pejsatego który ignoruje pismo i który by się chwalił zwierzęcym pochodzeniem , sposób jego życia też niewiele ma wspólnego z pejsatymi

 27. mat said

  odp:Griszka
  „Czy Pan tego nie widzi ?” – widzę ,ale różne są rodzaje trollingu ,mnie już nic nie jest w stanie zaskoczyć w tym temacie ,szczególnie u pejsowatych , gorszych kameleonów na świecie już nie ma

 28. Jan said

  Większy byłby efekt ”artstyczny” gdyby tn wybitny tfurca sztuki ulicznej klękał i zlizywał wymiociny a po tym wypróżniał się publicznie.

 29. 166 bojkot TVN said

  Jan chciałby to oglądać? Albo takie „dzieło sztuki” umieścił w swoim domu?

  166 skierowałoby tego artystę tam gdzie jego naturalne miejsce ekspresji – na gnojowisko. Tam jego sztuka pasuje najbardziej i doskonale komponuje się ekologiczne.

 30. Griszka said

  @27
  Nie wyświetlił mi się pański wcześniejszy komentarz stąd nieporozumienie.

 31. Helena said

  Odpowiedz do Mat :”narod wybrany nic nie stworzyl”. Jak to nic ? A tabletka antykoncepcyjna ktora wymyslil Gregory Pinkus ?

 32. mat said

  naród „wybrany” jedne co „stworzył” dobrego to Franza Kafkę , który obrócił się przeciwko nim samym – i to jest jedyne pozytywne podsumowanie

 33. Mordka Rosenzweig said

  Do Najszanowniejszy Pan Baron Srul,

  Ja pan Mordka jest w kompletna zgoda z komentaszami od szanowny pan.

  Pan Mat jest ohydny antysemitnik ale dzieki nasza Unia Europejska jest ich coraz mniej.

  Ja pan Mordka ruwniesz bardzo protestuje, sze nasza rasa nic nie wynalazla tylko jest pasożyd.

  A kto wynalazl nagroda od pan Nobel?

  Jak najukohanszy pan Baron bedzie spszedawal za dobra cena eliksir od pies Dupek w sloiczkach, to ja pan Mordka zalatwi szanowny pan nagroda Nobla w dziedzinie sztuki dla szanowny Pan oraz dla pies Dupek.

  Wtedy cena za flakonik mosze byc jeszcze wyszsza.

 34. TFU.

 35. mat said

  odp : von Mordka
  „Pan Mat jest ohydny antysemitnik ” – jeszcze nie ,dopiero się rozkręcam ,za długo żyłem w stanie błogiej nieświadomości , na szczęście czasami warto korzystać z mediów

 36. andrzej said

  Re 35:

  Więc dlatego, że żył Pan dotąd w stanie błogiej nieświadomości zalecam spokojne dawkowanie sobie
  wiadomości, bo może zakończyć się niepotrzebnym nikomu zejściem!

 37. mat said

  odp: Andrzej
  mam tego świadomość, tym bardziej że już pogróżki telefoniczne dotarły do mnie sprytnie skonstruowane na kompie za pomocą jakiegoś lektora

 38. Tomek said

  Pamiętam jak mieszkałem w akademiku, ile takich dzieł było po łikendzie w toalecie i na schodach. I teraz po latach zdałem sobie sprawę jaki ze mnie ciemniak. Proponuję jeszcze artyście zrzygać się piwem, wtedy efekt zapachowy jeszcze bardziej podniesie rangę dzieła.

 39. Nemo said

  @25 Mat

  „odp : von Mordka
  “Pan Mat jest ohydny antysemitnik ” – jeszcze nie ,dopiero się rozkręcam ,za długo żyłem w stanie błogiej nieświadomości , na szczęście czasami warto korzystać z mediów”

  Niech pan ostrożnie otwiera oczy Panie Mat,bo jeszcze Pan zostanie cholernym rasistą.Tak,jak ja 🙂

 40. mat said

  odp: Nemo
  rasistą może nie ale szczurem na pewno

 41. Woytas said

  Rzygać się chce na to wszystko. Jaka to sztuka i i której strony? Sztuką jest nazwać takie „artystyczne” zachowania sztuką.

 42. Rysio said

  re 39. Co tam rzygi – a o dziełu sztuki pt. „merde de la artist” Woytas słyszałeś?

  🙂

 43. Rysio said

  Re 32. „……naród “wybrany” jedne co “stworzył” dobrego to Franza Kafkę…….”

  No i jeszcze jednego – ale sza – bo Gajowy obserwuje i jeszcze się wściknie.

  😉

 44. bart_w said

  Przedkubistycznemu Picassowi poswiecona jest cala wielka sala w Muzeum Sztuki w Chicago. Takie grube baby na plazy w blekicie i inne takie.

  Widzialem, choc dawno.

 45. Easy Rider said

  Skojarzyło mi się to „artystyczne” rzyganie z pewnym przedsięwzięciem w Norwegii sprzed kilku lat, też jakoby w obronie środowiska, a konkretnie lasów tropikalnych w Amazonii. Otóż powstała tam organizacja „Fuck for forest”, która przy pomocy rozpowszechniania pornografii zbierała fundusze na obronę tychże lasów, ale największym wyczynem jej przedstawicieli było odstawienie w lipcu 2008 r. stosunku płciowego na scenie koncertu rockowego w Oslo. Też rzygać się chce. To wszystko układa się w pewien logiczny ciąg zaplanowanej demoralizacji społeczeństw, rozpoczętej niby niewinnie brzmiącym „bezstresowym wychowaniem”, skojarzonym z „rewolucją seksualną”. Ten rzygający „artysta” i ci zezwierzęceni „obrońcy lasów tropikalnych” – to są właśnie owoce tych programów.

  Link: http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-eko-porno-w-obronie-lasow,nId,447590

 46. matirani said

  Jak dowodzila irlandzka, bodajze, historyczka sztuki, cala beznadziejnosc disiejszej „sztuki” jest wywolana niezdolnosca zydów do tworzenia piekna dla piekna. W swej kulturze, zydzi nie maja ani pojecia prawdy ani pojecia sztuki dla sztuki. Jesli cos tworza, to dla szmalu. Nie potrafiac wiec malowac pieknie, uzywaja swej sieci finansowej, aby kretynów przekonac, ze to co potrafia wypocic to tez jest cos artystycznego…. no a gupi wierza, ze jak cos pisze w GóWnie czy Przekroju to to jest rzeczywiscie wartosciowe.

  To jest chyba sedno sprawy… – admin

 47. Matka Salcia Rosenzweigowa said

  A ja sze z moja Mordka nie zgadzać
  A ja mówić, sze moja Mordka nie oddać dla Barona $10,000 dolary i niech sze teraz Baron zamartwia

  I jeszcze mowie sze premieru Tusku nie odda dla baronowa Merkel $ 500,000,000,000 i niech terasz ona ma problem

 48. Matka Salcia Rosenzweigowa said

  Jan Kobuszewski Kazimierz Brusikiewicz – Mistyka Pieniądza

 49. Dictum said

  Głowę daję, że ten wynaturzony osobnik udający artystę zwraca uwagę, czy to, co przygotowuje do „artystycznego” wyrazu, jest aby koszerne.

 50. Baron Srul Radziwiłł said

  Szanowne Proszepaństwo!
  W ewogóle to nie każdy wybitny artysta, jak dla przykładu Pan Lima de Faria, musi natychmiastowo być członkiem naszego wybitnego plemienia. Choć często bywa.
  My równie często podsuwamy do gojów różne pomysły, co w połączeniu z drobne i dla nas nic nie znaczące napiwki pieniężne, czyni z goje nasze wierne sługi i wykonawcy na te pomysły.

 51. Fran SA said

  Ad. 40
  Panie Mat
  Niech sie pan puknie w leb. Tylko smutasy i nieuki nie potrafia sie bawic satyra. Im kto glupszy, tym powazniej chce wygladac.
  Dawno stwierdzono, ze latwiej napisac smutas, lzawe romansidlo, niz smieszna komedie. Nawet podejrzewam dlaczego. Do rozbawienia tlumu potrzebny jest talent.
  I tylko glupki nie lapia aluzji!
  Jakby pan mial odrobie rozeznania, toby pan pojal wreszcie, ze te podrobione przodki na papierach Radziwilla sa prawdziwe.
  W Gajowce nie ma wiele takich talentow jak Mordka i Radziwill.

  A teraz niech pan Kobuszewskiego i Kociniaka zwyzywa od brzydkich pejsatych rasistow zydowskich!
  Voila!

 52. Easy Rider said

  Ad 19 i dalsze autorstwa @Mat

  Czy Pan jeszcze nie załapał, że Baron i Mordka to są postacie animowane po to, aby sobie robić jaja z Żydów, a nie trollować na ich rzecz? Autorem animacji jest jeden z gości Gajówki, który rzadko wypowiada się wprost w swoim imieniu. Proszę dalej nie przechwalać się brakiem poczucia humoru i ironii.

 53. Fran SA said

  Ad.26
  Mat
  Picasso byl zydem hiszpanskim. Sa tacy, co im sie podoba blekitny okres w jego tworczosci.
  Niestety, kubizm ukradl koledze, co sie nazywal Braque. (zyd nie wytrzyma..)
  Jedno jest pewne: gdyby nie byl zydem, toby tyle nie zarobil milionow na roznych kolorystycznych bazgrolach. Sam sie smial i z tego co ‚malowal’ i z kupujacych.
  Osobiscie, znam ciekawszych malarzy, ktorzy oprocz ‚ekspresji barw kolorow i ksztaltow’ probowali cos bardzo waznego (ich zdaniem) przekazac swiatu.
  Patrzac np. na obraz F. Halsa pt. Laughing Cavalier probujemy sobie wyobrazic dramat i tragedie i ironiczne dzieje swiata -cynicznie usmiechnietego muszkietera na … pare chwil przed gilotyna.
  To tylko jeden z latwiejszych przykladow.
  Nie potrafie wpasc w zadume ogladajac Picassa czy van Gogha.
  De gustibus…

 54. Re: 53 Fran SA

  Moze opowiem pewna historyjke… (oczywiscie w wielkim skrocie)
  Przychodzi student do bogatego zyda ktory chcial koniecznie zostac wielkim malarzem (pomine nazwiska) i bardzo bogatym zarazem. Bogaty zyd spojrzal na niego i prace ktore przyniosl ze soba powiedzial: zrobie z ciebie wielkiego malarza mimo ze twoje bohomazy nawet nie powiesilbym na scianie w mojej lazience…
  Malarz spuscil glowe, ale zaraz w oczach blysnela nadzieja, kiedy bogaty zyd oznajmil: „przynies kilka dobrych obrazkow do galerii a tam moj sekretarz publicznie kupi kilka za bardzo dobra cene (chodzi o sume).
  Tym sposobem bogaty zyd (nota bene lichwiarz) wszedl w posiadanie wiekszosci obrazow mlodego malarza (podobno bardzo zdolnego jak donosila owczesna prasa).
  Lichwiarz poprzez prase, ktora byla mu przychylna nie tylko odzyskal (stracone) pieniadze ale potroil ceny na kazdy obraz jaki malowal ten „wspanialy” (medialnie oczywiscie) malarz…

  I oto jak powstala fortuna i zachwyt tlumow…
  Podobnie jak McDonald…tania jadlodajnia, a tym samym polityczne „szubrawce” jako „aniolowie zbawienia”…
  Co to „media” i „kasa” robia z gojow idiotow i durniow…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 55. Fran SA said

  Ad.54
  Jasiek z Toronto
  W podobny sposob, brat Vincentego, Theo, ktory handlowal obrazami zrobil PR dla brata i wmawial roznym bogatym snobom, ze taki polamany most w Arles na obrazku Van Gogha to doskonala … inwestycja. Nikt sie nie zastanawial nad wartoscia artystyczna. Tak powstaly mity o ‚cennych’ walorach roznych bohomazow. Wielka jest potega reklamy. Niektore ‚cenne obrazy’ dochodza do bajonskich sum. Znakomita inwestycja. Na ogol kwestia umowna.
  Np. majtki Presleya zawsze beda wiecej warte od moich. (bo moje nie otarly sie o prawdziwa sztuke)

  A w polskich dworkach, kazda szlachcianka umiala rysowac i malowac – nie tylko landszafty.

 56. matirani said

  Re Fran i Jasiek. Dodac warto, ze ceny obrazów Picasso podbijal komunistyczny CCCP kupujac je bardzo drogo. Pod stolem byla tajna umowa, ze Picasso przekaze wieksza czesc tych sum dla hiszpankisch komunistów. Co tez i lealnie czynil. W Ermitazu ponoc jest jego obrazów najwieksza kolekcja ( a przynajmniej byla ).

  Jasiek – z tym bogatym zydem i biednym bohomazów „tfurca” to bywa jeszcze gorzej. Otóz beztalencie idzie do rabe i mu obiecuje przekazac zyski do ADL czy innej organizacji sjonistycznej – wtedy rusza maszyna robienia kasy z lemingów. Albo nieplacenia podatków po odliczeniu z nich wydatków na „kulture”

Sorry, the comment form is closed at this time.