Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Putin: Pierwszy sowiecki rząd składał się głównie z Żydów

Posted by Marucha w dniu 2013-06-21 (Piątek)

Putin: First Soviet government was mostly Jewish
http://theuglytruth.wordpress.com/2013/06/20/putin-first-soviet-government-was-mostly-jewish/
Tłum. gajowy Marucha

Przemawiając w Moskiewskim Muzeum Żydów, prezydent Rosji stwierdził, iż „politycy byli sterowani przez fałszywe ideologie”.

Od redaktora: niech mi ktoś ponownie wytłumaczy, w jaki sposób Putin pracuje na rzecz Żydów, jeśli publicznie wyciąga na światło dzienne coś tak druzgocąco kłopotliwego dla interesów zorganizowanego żydostwa?
JTA

Prezydent Władymir Putin powiedział, że przynajmniej 80% członków pierwszego sowieckiego rządu było Żydami [ Ot, jakoś tak mu się przy okazji powiedziało mimochodem… 🙂  – admin]

„Pomyślałem teraz o jednej rzeczy: decyzja upaństwowienia tej biblioteki została podjęta przez pierwszy sowiecki rząd, składający się w 80-85% z Żydów” – stwierdził Putin 13 czerwca podczas wizyty w Moskiewskim Muzeum Żydów i Tolerancji [Nb. świetna nazwa, zupełnie w stylu „Stowarzyszenie Patriotów i Prawników” – admin] .
Prezydent miał na myśli bibliotekę rabina Josefa Schneersona, zmarłego lidera ruchu Chabad Lubawicz. Książki, do których zgłaszają pretensje przedstawiciele Chabad w Stanach Zjednoczonych, zaczęły być przenoszone do moskiewskiego muzeum w tym miesiącu.

Według oficjalnego tłumaczenia przemówienia Putina w muzeum, powiedział on również, że politycy ze zdominowanego przez  Żydów rządu sowieckiego „kierowali się fałszywymi ideologiami i popierali aresztowania i represje na żydach, prawosławnych, muzułmanach i wyznawcach innych religii. Wszystkich wrzucano do tej samej kategorii”.

„Na szczęście, ideologiczne okulary i fałszywe postrzeganie ideologii, rozpadły się. I dziś, w zasadzie, po prostu z uśmiechem zwracamy te książki żydowskiej społeczności.”

Powszechnie uważany za pierwszy rząd Sowietów, Rada Komisarzy Ludowych [tradycja komisarzy jest kontynuowana w Unii Europejskiej – admin], został uformowany w roku 1917 i składał się z 16 przywódców, wliczając w to przewodniczącego Lenina, szefa spraw zagranicznych Leona Trockiego oraz Józefa Stalina, szefa Komisariatu ds Narodowości [Wszystkie trzy nazwiska są fałszywe – admin].

Komentarzy 105 to “Putin: Pierwszy sowiecki rząd składał się głównie z Żydów”

 1. Aro said

  Oby to była prawdziwa wiadomość. Gość mi się podoba. Klawo.

  “Na szczęście, ideologiczne okulary i fałszywe postrzeganie ideologii, rozpadły się. I dziś, w zasadzie, po prostu z uśmiechem zwracamy te książki żydowskiej społeczności.”

  A powyższa zdanie to już mistrzostwo poczucia humoru – bo nie uwierzę, że on tak śmiertelnie poważnie. Aż mi humor poprawił.

 2. Inkwizytor said

  Jeżeli tak powiedział Putin to oczywiste jest, ze miał na celu ośmieszenie największego patrioty i męża stanu Lecha Kaczyńskiego. To twierdzenie Putina to prowokacja i jawne wypowiedzenie Polsce wojny. Nie dajmy sie ruskiemu kagiebiście.

 3. ciociaStasia said

  „po prostu z uśmiechem zwracamy”
  Majstersztyk !!!!

 4. revers said

  dobrze a nawet za malo prawi, bo jeszcze nie ruszyl koszewrnych osrodkow finansowych z ny, lodon city, czy weimar republika.

  a to ze byb w kgb, nie wszystkim przeszkadza, biorac pod uwage rodziny ciaej busha z krwia keneddych na rekach, sarakozy i innych nieskalanych przywodcow zachodu.

  Wlasnie pare dni temu wysadzono gazo-palnie niezaleznego dzinnikarza michela hastinga, bez echa w zydomediach glownego nurtu prania mooozgow, za to gdy w moskwie odstrzelono dzinnikarke pa otvlikova wszystkie sczekaczki do dzisiaj rozstrzsaja temat kierujac slady na putina. ot, medialna inkwyzycja.

 5. andrzej said

  Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na słowa prawdy o Katyniu?
  Słowa prawdy, które my już znamy!
  Czy znajdzie się taki odważny w dzisiejszej Rosji?

 6. Fran SA said

  Ad. 2
  Inkwizytor
  Juz rozne brednie udalo mi sie wyczytac, nie tylko w gajowce; ta przechodzi najswietniejsze.
  Bo probuje sobie wyobrazic, ze szef rosyjskiego panstwa, zezwala na otwarcie zydowskiego muzeum tylko i wylacznie w tym celu, zeby obrazic naszego nieboszczyka i w tym zacisznym miejscu wypowiedziec Polsce wojne!.
  Tego zreszta nieboszczyka obraza w rozny sposob znaczna czesc polskiego narodu. Z tego wynika, ze Putin wypowiedzial Polsce wojne ( a skorzystal z okazji otwarcia zydowskiego muzeum) z powodu pierwszego sowieckiego rzadu i liczy na pomoc tych w Polsce, ktorzy nie lubili nieboszczyka.

  A ten ‚najwiekszy patriota i maz stanu- niejaki Kaczynski, skompromitowal Polske w oczach calego wolnego swiata. Przeciez ten duren do czwartej potegi wzial pod sad wojskowy pilota, ktory mu zycie uratowal! Latala ta glizda co chwile do Izraela i dupe lizala syjonistom.. Zapalal Menore, nosil mycke, i ostentacyjnie obchodzil swieto Hanuki w polskim rzadzie!!!!!
  I jeszcze publicznie ten ‚patriota’ opowiadal, ze Izrael jest dla niego wazniejszy niz Polska i polska racja stanu!!
  Radze poczytac o organizacjach, do ktorych ten patryjota nalezal; np. Fundacja Batorego.

 7. Aro said

  Fran SA

  „I jeszcze publicznie ten ‘patriota’ opowiadal, ze Izrael jest dla niego wazniejszy niz Polska i polska racja stanu!!” – aż tak to chyba nie było.

 8. Tralala said

  Wczoraj przed polnoca szukajac jakiegos katolickiego programu trafilam na tvpl z jakims programem zatytulowanym „hala odlotow” czy cos w tym rodzaju.
  Faktycznie to byl niezly odlot: panie i panowie rozmawiali o umiejscowieniu pomnika Sprawiedliwych. To jest nie do opowiedzenia co oni z Polakow robili. Ludzie powinni zrobic narodowa akcje wyrzucania telewizorow.
  Przelecialam jeszcze kilka innych kanalow polskich i francuskich, wszedzie bylo o zydach. Nie bede tego komentowac, bo szkoda czasu i nerwow.

 9. Griszka said

  @6
  Nie wyczuł Pan tej ironii, Panie Fran SA, skierowanej w kierunku środowisk GP i filosemityzmu Kaczyńskiego ?

 10. Andrzej K. said

  Putin ma jaja.

 11. Boydar said

  Tylko dzieciom może się wydawać, że w państwie o rozmiarach (każdych jednych) Rosji, można zmienić ustrój w jeden dzień. To musi potrwać, i trwa. Nic nie dzieje się bez przyczyny, KTOŚ uznał, że Żydzi (zwłaszcza nieżywi), już potrzebni do niczego nie są. Miejmy nadzieję, ze problem żywych, też zostanie jakoś rozwiązany. Nie, nie, nie !!! Nie rozchodzi mi się o żaden „holo two”. Jestem chrześcijaninem z przekonania. Wyobrażam sobie jedynie, że mogli by w nadprzyrodzony sposób, utracić zdolność jakiejkolwiek prokreacji. Na przykład po oprysku typu chemtrail (ja nie pryskam, mój sąsiad tez nie, ktoś to jednak robi).
  Trochę to wszystko potrwa, ale poczekać warto. Można sobie jedynie zadać pytanie; a co nam przygotowano na „deser” ???

 12. 166 bojkot TVN said

  Zupełnie nie rozumiem komentarzy i zachwytów, jaki to Putin ruski patriota.

  Putin ogłasza oficjalnie to co nieoficjalnie wszyscy interesujący się polityką wiedzą od zawsze.
  On jest najprawdopodobniej „ich”, a stwierdzenie, że pierwszy rząd radziecki składał się w 80% z Żydów to oficjalne ogłoszenie makabrycznej dla Rosjan prawdy, że w 1917 roku Żydzi zdobyli carską Rosję, czyli jedno z największych państw na świecie. Jeśli mówi to Putin to Żydzi mają powód do wielkiej dumy i radości, że okazali się największymi zdobywcami na świecie.

  Gdyby był dokładnie takim rosyjskim patriotą jak go niektórzy w gajówce malują to:
  – nie dopuściłby do budowy muzeum Żydów w Moskwie
  – jeśli już zostało wybudowane zmusiłby inwestorów do umieszczenia prawdziwej historii żydowskich zbrodni na Narodzie Rosyjskim

  Poza tym powinien (nie znam całej treści jego wystąpienia) powiedzieć o żydowskich zbrodniach na Rosjanach – również tych leżących w Katyniu, o których wspomniał na uroczystościach z udziałem premiera Tuska 7.04.2010 roku (3 dni przed zamachem w Smoleńsku), że w Katyniu leży więcej Rosjan niż Polaków, ofiar nieludzkiego stalinowskiego terroru.
  A przecież ten terror wprowadzili i realizowali owi zwycięzcy Żydzi.

  Więc jeśli tego wszystkiego Putin nie powiedział, to można się spodziewać, że już jest realizowana rosyjsko-języczna wersja niemieckiego serialiku „Nasze matki nasi ojcowie”, który kupi polska telewizja, żeby wciskać kolejny żydowski kit tym razem rosyjsko-języczny, że Polacy sami sobie są winni.
  Żydowscy konsultanci scenarzysty każą mu napisać, że oficerowie w Katyniu zostali zamordowani za zbrodnie na wcześniej tam pochowanych Rosjanach i sprawa będzie załatwiona To idzie w tym kierunku.

  Nie jest przypadkiem, że administracje w krajach podbitych przez Żydów w pierwszej kolejności budują muzea Żydów – czy ktoś był w Polsce w Muzeum Polskiej Historii?

  Może ktoś z Rosji uświadomi mnie, czy Putin mówił coś o zbrodniach żydowskich i odpowiedzialności owego 80% żydowskiego rządu za największe na świecie zbrodnie ludobójstwa? Szczególni na Słowianach?

 13. wiesdomar said

  Ad 6
  Powiedział ponadto ten osobnik o wątpliwych korzeniach, że imperialistyczna, barbarzyńska wojna z Irakiem „, to nasza wojna”

 14. Brat Dioskur said

  „I dziś, w zasadzie, po prostu z uśmiechem zwracamy te książki żydowskiej społeczności.”

  Szkoda ,ze Putin nie podal ile te ksiazki kosztuja ,bo nasze to same „biale kruki”,wartosc: 65 mld. dolarow!

 15. wiesdomar said

  Ad 12.
  Po owocach ich poznacie, to porzekadło może panu posłużyć w ocenie Putina. Jak na razie Putin spisuje się na piątkę

 16. 166 bojkot TVN said

  15/
  na piątkę – dla Żydów

 17. Griszka said

  @12
  Jeśli ten artykuł jest prawdą to znak, że obecnie relacje między Moskwą a żydostwem zaczynają się psuć. Mnie to cieszy.
  Oczekujesz, że wszystko w Rosji powie Putin. Potem mu przypną łatkę antysemity i będą go ośmieszać, gdy będzie występował na arenie międzynarodowej. Jemu nie jest to potrzebne. Tam są ludzie od czarnej roboty, którym pozwala się swobodnie działać, m.in. śp. Sołżenicyn, który był honorowany państwowymi nagrodami. Uniemożliwienie penalizacji „negacji Holokaustu” i wydalenie żydowskich przedstawicieli w Dumie też wiele mówi.

 18. Fran SA said

  Ad.7
  Opowiada, ze bez wzgledu na rzady w Polsce, Polska zawsze bedzie stala murem za Izraelem, co oczywiscie znaczy tylko jedno: bez wzgledu na polskie interesy. Polskie rzady maja obowiazek lojalnosci wobec Polski a nie obcych mocarstw. To chyba jasne?

  Prezydent Lech Kaczynski- Zdrada Panstwa i Narodu Polskiego:

 19. Fran SA said

  Ad.9
  Griszka
  Albo slaba ironia, albo slaba polszczyzna. Przynajmniej ze dwa wyrazy powinny byc w cudzyslowiu.

 20. 166 bojkot TVN said

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-otwarcie-wystawy-przez-merkel-i-putina-w-petersburgu-odwolan,nId,984613

  Otwarcie wystawy przez Merkel i Putina w Petersburgu odwołane

  Zaplanowane na piątek wspólne otwarcie przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wystawy w Petersburgu zostało nieoczekiwanie odwołane – podała agencja dpa. Ekspozycja zawiera eksponaty wywiezione przez Armię Czerwoną z Niemiec.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-otwarcie-wystawy-przez-merkel-i-putina-w-petersburgu-odwolan,nId,984613?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

 21. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 22. Fran SA said

  Ad.12
  166 Bojkot
  Mnie zainteresowaly trzy takie ‚drobne’ wystapienia Putina. (Ja nie naleze do wielbicieli Putina, bo uwazam, ze polityka to nie mecz pilkarski, gdzie zawsze bedzie Cracovia -Pany, Wisla-Dziady).
  Pisze to dlatego, ze kazdego polityka nalezy brac na widelec i ogladac na wszystkie strony w jaki sposob wypelnia swoje obowiazki – bo przeciez jest wynajety do sluzby narodu.

  – Kiedy Netanjahu przylecial niespodziewanie do Rosji i wpadl na Kreml, zeby opieprzyc Putina za Iran, Putin kazal go FIZYCZNIE wywalic za drzwi. O tym prasa malo pisala, ale izraelska prasa sie przyznala. Naturalnie, ze Kreml to juz nie stodola i nie biuro pana Bibi, do ktorego moze sobie wpadac bez uprzedzenia.
  -Podobalo mi sie przemowienie Putina w Izraelu.Powiedzial bardzo stanowczo: W Izraelu mieszka milion rosyjskich obywateli, ktorzy maja prawo zyc w pokoju i spokoju.
  -Ostatnie wystapienie Putina na G8, gdzie pan Cameron w zyciu sie nie spodziewal, ze ktokolwiek odwazy sie prasnac Anglikowi! (chocby i pejsatemu), ze Anglia popiera ludozercow i chce ich zbroic- i gdzie sa te ‚europejskie wartosci demokracji’.

  Putin gada to, czego inni nie smieja pisnac. ALe nie tylko gada.
  Uparl sie, ze nie poprze ani Unii ani ‚international community’ w mordowaniu narodow Bliskiego Wschodu. Netanjahu mu sie juz odgrazal, ze ‚sobie popamieta’.
  Idzie wielka hucpa przeciwko Putinowi, bo Zachod koniecznie sie uparl, zeby zajac SYbir.

  Podobalo mi sie i to jak zydowska propaganda puscila psule, ze Putin jest chory, ma zwalony kregoslup i juz zaczeli kroic skore na niedziwedziu i ‚wybierac’ nastepce..
  Zapytany Putin o stan swego zdrowia, odpowiedzial: ‚NIEDOCZEKANIE wasze!.

  To prawda, ze Putin ma zydowskich przyjaciol i ze popieraja go rozni biznesmeni zydowscy. ALe jak sie blizej im przypatrzyc, to te putinowskie kumple maja bardzo malo do czynienia z Izraelem. Wprost przeciwnie: pomogli Putinowi rozpedzic oligarchie, ktora straszne szkody zrobila w Rosji i pomogli zlapac Chodorkowskiego.
  Lata cale zajmie, zeby naprawic szkody wyrzadzone w czasach sowieckich i czasach pijanego Jelcyna czy agenta CIA – Gorbaczowa. Rosja jest ogromnym panstwem i ma ogromne potrzeby- takie same jak stuletnie zaniedbania.
  Czy da sobie Putin rade, to sie jeszcze okaze; nie jestem prorokiem politycznym, ani w ogole zadnym. Chyba wazne jest i to, ze Putin jest z Petersburga. I do tego bardzo wkurza pana Netanjahu; dzieki Putinowi, juz malo kto slucha tego podworkowego awanturnika, ktoremu klaniaja sie amerykanscuy kongresmeni..

 23. Rajgras said

  Niektórym z nienawiści do ŚP Lecha Kaczyńskiego, to na mózg padło, Putina, by na rękach nosili, a on bez większego wahania, Matkę Bożą Katyńską za patronkę wam wyznaczył.

 24. 166 bojkot TVN said

  22/Fran SA
  166 patrzy na wszystko Z POLSKIEGO PUNKTU WIDZENIA.

  U unych są przecież różne frakcje, które nie wahają się stosować zbrodni jako eliminacji przeciwnika, jak w każdej mafii sie przyjęło. Nie podniecają mnie działania Putina.

  Podoba mi się to zdanie:
  Kiedy Netanjahu przylecial niespodziewanie do Rosji i wpadl na Kreml, zeby opieprzyc Putina za Iran, Putin kazał go FIZYCZNIE wywalic za drzwi.

  Trzeba koniecznie napisać: Netanjahu miał szczęście, że nie był Polakiem, albo polskim Żydem, który mu stanął okoniem. Miał szczęście, że go wyrzucili żywego, a przecież mógł z wrażenia dostać na Kremlu zawalu serca ….
  To tańsze niż odstrzelenie samolotu, maskirowka i cały medialny teatrzyk dla naiwnych.

 25. 166 bojkot TVN said

  Co do Jelcyna, to był pierwszy i jedyny przywódca Rosji, który oficjalnie ujawnił prawdziwych sprawców zbrodni na polskich oficerach określanych jako „Zbrodnia Katyńska” i on jako jedyny przekazał agentowi Wałęsie kopie dokumentów zbrodni.
  Putin nigdy by tego nie zrobił,

 26. Maciej said

  @ 22

  Dla Bojkota polski punkt widzenia to stręczenie Pisu – syjonistów na Polskę … I tak w kółko … Stąd jego złość na jakiekolwiek przejawy samodzielności krajów wschodu … Obrony własnych interesów i przeciwstawianie się szerzycielom wolności i demokracji …

 27. Jasiu PUKWATEREK said

  @ Uwaga !!! Minister Radek i Mecenas Koń monitorują interneta i jeżeli ktuś napisze cuś brzydkiego o Żydach to go zaraz namierzą, a TW Boni pociągnie takiego antysemitę i faszyste bardzo mocno za konsekfencje.

 28. 166 bojkot TVN said

  25/Maciej coś nie o PiS-ie potrafi napisać i NIE POD WPISEM 166?

  Bo nie dało sie zauważyć? Jakieś natręctwo nieuleczalne na punkcie PiS, czy zadaniowany?

 29. Rysio said

  re 2. Inkwizytor – Dla prawdziwego PISowca Lech Kaczyński nie jest tylko największym patriotą i mężem stanu.

  Dla prawdziwego PISowca ( takiego jak np. bojkotka) Lech Kaczyński jest Bogiem.

  PS. Wiem bo niedawno gadałem z takim jednym PISiurem – dla którego największymi autorytetami byli:

  Kaczor,
  JP zwei,
  Jezus Chrystus.

  I to dokładnie w takiej kolejności.

  🙂

 30. Witek said

 31. Błysk said

  Z tego co pamiętam, to pierwszy sowiecki rząd ,- Rada Komisarzy Ludowych składał się z 95 proc,z żydów .Chyba nie było represji na żydach ,tak jak na prawosławnych .Nadto dlaczego z”uśmiechem” zwraca się książki o żydach ? Nie pora na uśmiechy.

 32. Lily said

  Re; 2 Z tym patriotyzmem,to przesada. Polacy-Slowianie,mieli zacniejszych mezow stanu i wielkich patriotow.Nigdy nie byl On,ani jednym,ani drugim.

 33. Maciej said

  @ 27 Bojkot

  Przecież w Twoim kontekście tylko można w ten sposób pisać, stręczysz wyborami nawet nie potrafiąc wskazać na kogo to Polacy mają w swej masie lub indywidualnie głosować, by z czystym sumienim zadbać o Ojczyznę przy urnie. Putin Cię nie przekonuje, ale Pisiory, które wyrzuciły dwie partie z parlamentu, które jako ostatnie jasno artykuowały interes narodowy Polski i Polaków już tak ? Dobry jesteś …

 34. Wojtek said

  Od redaktora: niech mi ktoś ponownie wytłumaczy, w jaki sposób Putin pracuje na rzecz Żydów, jeśli publicznie wyciąga na światło dzienne coś tak druzgocąco kłopotliwego dla interesów zorganizowanego żydostwa?
  JTA.

  Co za bzdura, ściemniasz, albo nie znasz podstaw techniki manipulacji.
  Przypominam ulubiony scenariusz szatana – dobry glina i zły glina.

  A inne gajówkowe lemingi łykają to jak kaszkę…

 35. Tolek said

  Dr David Duke przygotowal nowa bardzo niebezpieczna ksiazke pt. „The Secret behind Communism”, w podtytule ktorej pisze:
  „Etniczne poczatki rosyjskiej rewolucji oraz najwiekszy „Holocaust” w historii ludzkosci.”

  http://www.davidduke.com/?p=40026
  http://www.renseradioarchives.com/dduke/

  Pisze w niej o zbrodniach bolszewikow na rosyjskich chrzescijanach, Ukraincach, Polakach, Czechach, Wegrach. itd., ujawniajac etniczne pochodzenie wiekszosci zbrodniarzy komunistycznych.
  Warto wspomoc Davida donacja na wydanie tej ksiazki, szczegolnie, ze pisze w niej rowniez o polskich ofiarach komunizm:

  http://www.davidduke.com/?p=39985

  Jak dotychczas w naszej cywilizacji poprawnosci politycznej jedynie niektorzy uczciwi Zydzi przyznawali sie, ze jak to napisal Sever Plocker:
  „Nie mozemy zapominac, ze wsrod najwiekszych zbrodniarzy wspolczesnych czasow byli Zydzi”
  http://www.ynetnews.com/articles/0%2c7340%2cL-3342999%2c00.html

 36. 166 bojkot TVN said

  31/Maciej
  166 nikogo nie wskazuje, bo pisze do ludzi myślących a nie jołopów, za których trzeba myśleć
  \
  Ty wykrętna gadzino plugawa… – admin

 37. 166 bojkot TVN said

  29/Rysio
  3,14erdolisz jak zwykle Arschlochu jeden

 38. ALI BABA said

  Ad. 12. /!! /On jest najprawdopodobniej “ich”, a stwierdzenie, że pierwszy rząd radziecki składał się w 80% z Żydów ..ON JEST NA 100% ICH I NAZYWA SIĘ INACZEJ..!! Jest to w sieci..trzeba sobie poszukać i znać trochę ich bukwy, czyli litery! Szkoda tylko,że Putin nie szczeknął…jaki jest skład OBECNEGO RZĄDU!!

 39. Jerzy Truchlewski said

  Te,
  Inkwizytor wytrzeźwiej.

 40. RomanK said

  he first council elected by the Second All-Russian Congress of Soviets was composed as follows:

  People’s Commissar Original incumbent Death

  TO jest pierwszy
  Chairman Vladimir Lenin Natural causes 1924
  Secretary Nikolai Gorbunov Executed 1938
  People’s Commissariat for Agriculture of the RSFSR Vladimir Milyutin Executed 1937
  Council of People’s Commissars on War and Navy Affairs Nikolai Krylenko (War College) Executed 1938
  Pavel Dybenko (Navy College) Executed 1938
  People’s Commissariat for Trade and Industry of the RSFSR Viktor Nogin Natural causes 1924
  People’s Commissariat for Education of the RSFSR Anatoly Lunacharsky Natural causes 1933
  People’s Commissariat for Food Ivan Teodorovich Executed 1937
  People’s Commissariat for Foreign Affairs of the RSFSR Leon Trotsky Assassinated 1940
  People’s Commissariat for Interior Affairs of the RSFSR Alexei Rykov Executed 1938
  People’s Commissariat for Justice of the RSFSR Georgy Oppokov Executed 1937
  People’s Commissariat for Labour of the RSFSR Alexander Shlyapnikov Executed 1937
  People’s Commissariat of Nationalities Joseph Stalin Natural causes 1953
  People’s Commissariat for Posts and Telegraphs of the RSFSR Nikolai Glebov-Avilov Executed 1937
  People’s Commissariat for Railways of the RSFSR (vacant)
  People’s Commissariat for Finance Ivan Skvortsov-Stepanov Natural causes 1928
  People’s Commissariat for Social Welfare Alexandra Kollontai Natural causes 1952

  To sklad Pierwszego Sovieta Komisarzy Ludowych…ktory z nich BYl Rosjaninem…???

 41. 95 proc członków KPP było narodowości ŻYDOSKIEJ said

  Komunistyczna Partia Polski (KPP) była założona przez ŻYDÓW zamieszkałych w Polsce. WSZYSCY założyciele i czołowi działacze KPP w regionach II RP byli też przecież ŻYDAMI, którzy SEPEROWALI się od etnicznych Polaków oraz ZAWSZE spiskowali przeciwko Polakom i Polskiej racji Stanu.

  Żydzi z KPP NIE utożsamiali się interesem etnicznych rdzennych Polaków. Seperowali się całkowicie od kultury i historii Polski. KPP nie miało NIC a NIC wspólnego z polskością!

  Faktycznie KPP było i jest partią ŻYDOSKĄ działającą w interesie obywateli polskich ale mniejoszości NARODOWOŚCI żydoskiej zamieszkałych w Polsce.

  Identycznie było w Rosji na początku XX wieku, gdyż to ŻYDZI rosyjscy zakładali Komunistyczne Partie w Rosji i WIELKA CHWAŁA Putinowi, że to on wyczekał ODPOWIEDNIEJ okazji i właśnie przy TAKIEJ okazji otwarcia żydoskkego muzeum(KŁAMSTW żydowskich) Putin to POTWIERDZIŁ przed całym światem.
  Był najbardziej ODPOWIEDNI moment, aby coś takiego POTWIERDZIĆ, że KOMUNIZM = ŻYDOSTWO !!!

  DOSKONALE panie Putin !

  Od tego momentu żydostwo światowe, które WYMORDOWAŁO bestialsko pond 50 milionów Rosjan bedzie się troiło i dwoiło, aby FABRYKOWAĆ kłamstwa aby obciązyc komunizmem Ruskich.

  Najprawdopodobniej Steven Spielberg ten SUPER-OSZUST żyowski „filmowiec” w USA został wezwany wczoraj na dywanik rabinów w zbankrutowanym USA, aby ten OSZUST Steven Spielberg sfabrykował jakieś KŁAMLIWE żydowskie filmidło, PASZKWIL na Ruskich aby ruskich OCZERNIĆ jakąś żydowską KŁAMLIWĄ produkcją dla głupiej gawiedzi amerykańskiej i tej zjudaizowanej w LEWACKEJ Brukseli i UE.
  Zobaczycie, ze tak BĘDZIE na 100% !!!

  To ŻYDOSKI rasistowski MOTŁOCH zamieszkały w Rosji, a potem ZSRR byli ZAWSZE głownymi aktywistami Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz aparatu przemocy ZSRR.

  Od tego momentu kiedy żydostwo w ZSRR zaczeło tracic władzę w KPZR pod koniec lat 1970-ch to ci ruscy „komuniści” tzn. ŻYDZI postanowili zbankrutowac ZSRR co im się udało.

  Identycznie Komunistyczna Partie USA założyli ŻYDZI w USA i 90% jej członków też byli ŻYDZI zamieszkali w USA. Identycznie było z komunistyczną partią na Wegrzech i innych krajach… itd.

  NALEŻY przyjąc oczywisty aksjomat: KOMUNISTYCZNY wapir = ŻYD !

  Lenin, Mraks, Engels czy twórcy bełkotu komunistycznego byli ŻYDAMI, którzy faktycznie miele szacunek do rasistowskiego Talmudu, ale jednocześnie oni NAKAZALI zwalczać dekalog chrześcijańki.

  Zwrócie uwagę, ze w ZSRR tylko zachowały się synagogi, a cerkwie prawosłwne prawie wszystkie legły w GRUZACH !!!
  Widziałam to na własne oczy !

  Ciągle FAŁSZYWIE jest stosowana żonglerka słowna i zamiast otwarcie mówic że słowo „komunistyczna” znaczy to samo co ŻYDOSKA partia w interesie żydowstwa.

  Obecnie jest pełno nurtów politycznych w Europie Zachodniej, które zostały stworzone przez ŻYDÓW i w interesie „mniejszości zydoskiej”, ale nazywane są pokrętnie jako tzw. „lewackie” ale one FAKTYCZNIE są ŻYDOSKIE bo stworzone zostały przez ŻYDÓW, czyli LEWACTWO UE = ŻYDOSTWO !

 42. RomanK said

  Pierwszy Rzond Polski POMagdalenskiej:

  http://free.of.pl/w/wolnapolska/lista.htm

 43. Maciej said

  @ 36 Bojkot.

  Bojkot nie traktuj wszystkich z góry jak idiotów, bo nie wszyscy sobie na to pozwalają … I uważaj bo sam z siebie robisz idiotę, co mnie zwalnia z tego obowiązku …

  Idąc Twoim tokiem rozumowania to Kaczyński z ferajną przydupasów jest wstanie się oprzeć globalizmowi ? Czy się mylę ?

  Putin robi dobrze stawiając się okoniem Usraelowi w Syrii czy źle ?

  Ilu polityków wyższego szczebla administracyjnego w Polsce powiedziało publicznie o tym, że UB było zażydzone ? Ja przypomina sobie jednego … Może Bojkot znasz więcej ?

  Zły Putin swoim naganem przeszkodził pod Smoleńskiem wyzwolić naród Polski spod okupacji – demoralizacji ideologią liberalizmu i lichwy w gospodarce, Kaczyńskiemu ?

  Jeśli dobrze pamiętam to jedynym polskim politykiem, który krzyczał z mównicy o tym, że nie pozwoli przyjąć ustawy o budżecie państwa zwiększając deficyt był śp. Andrzej Lepper, jak go Kaczyńscy potraktowali na ZLECENIE, wszyscy raczej wiedzą …

  Więc Bojkot daruj sobie … Co do wnoszenie coś na to forum, to prócz ilości nic więcej nic więcej sobą nie reprezentujesz … Jak dla mnie to gajówkę ciągniesz w dół intelektualny, nie w górę …

 44. Boydar said

  @ 95 Proc Członków KPP Było Narodowości ŻYDOSKIEJ
  Panie Szanowny, wszystko dobrze, tylko pisz Pan ŻYDOWSKIEJ a nie ŻYDOSKIEJ
  Przecież to język pisany a nie transkrypcja fonetyczna ze swahili.

 45. wi42 said

  Nieco szersza ocena Putina przez Niemca:

  http://trueinform.ru/modules.php?name=Video&file=article&sid=19318

 46. ika said

  Przeciez Putin jest Zydem, byl w Izraelu jak byl maly I pozniej,to jest mydlenie OCZU, ludzie co Wy sie podniecacie, ONI, mowia czarne a robia biale????to ich ZYCIE tak oglupiac LUDZI,,,,

 47. Boydar said

  @ Ika (46)
  I Adolf był, i Ahmadineżad, i jeszcze kilku. To nie jest droga do zrozumienia procesu historycznego. Świadczyć może jedynie o spodziewanej staranności w realizacji przyjętego planu. Czy podpisze Pan/Pani rozkaz eksterminacji rosyjskiej zarazy ? Ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami ? Weźmie Pan/Pani na swoje sumienie kolejną rzekę ?
  A są ludzie, którzy zdolni są to zrobić. Pan Bóg wybiera takie narzędzia, jakie są adekwatne do dzieła.

 48. 166 bojkot TVN said

  43/Maciej
  Jesteś idiotą podobną do Rysia
  Nie przypisuj mi poglądów i faktów, które pitolą się w twojej łepetynie. Masz zaPiSane jakieś 3,14erdoły we łbie. Może dla ciebie życie pod rządami PO jest świetne – dla 166 to tortura, oszustwo, coraz wyższe opłaty przy znacząco zmniejszonych dochodach.
  Ilość urzędników – darmozjadów – jest pierwszy raz w historii wyższa niż ludzi utrzymujących się z budownictwa.
  Ty Macieju masz typowo urzędniczy móżdżek – tępy, ograniczony do granic przepisów, które ktoś tam napisał, ograniczony do urojonego konfliktu dwóch żydowskich partii – bezbożnej PO i udającej pobożną PiS.
  Żyj sobie spokojnie w swoim urojonym świecie i NIE PISZ DO MNIE I NIE KOMENTUJ, bo nie masz pojęcia o czym piszesz.

 49. 166 bojkot TVN said

  http://ligaswiata.wordpress.com/2013/04/22/syjonisci-i-citta-del-vaticano/

 50. Fran SA said

  Ad.48
  166 Bojkot
  Przypominam bardzo uprzejmie, ze wyzywanie dyskutantow, bez specjalnego powodu, jest lamaniem wszelkich praw erystyki.
  Zdaje sie, ze Bojkot to taki czerwony krasnoludek, ktory trafil do niebieskiej bajki.
  Obrazanie wspol-wpisowcow z byle powodu albo zwyklej ‚fantazji’ ma jedna wade; mianowicie obraza autora obelg.
  Bo co taki geniusz, jak Bojkot robi w kregu osob o ‚nizszym’ poziomie intelektualnym? Nie stac go/jej na lepsze towarzystwo???

  Bojkot ma ochote wybierac sobie laskawym gestem imperatora, kto moze, a komu nie wolno odpowiadac na jego uczone wywody. Zdaje sie, ze nalezaloby odeslac Bojkotka do slownika, w ktorym jak byk pisze, co to znaczy ‚forum’.

  A teraz bedzie bardziej zrozumiale:
  Stultus stulta loquitur: ( glupek plecie glupoty)

 51. Sarmata said

  „Od redaktora: niech mi ktoś ponownie wytłumaczy, w jaki sposób Putin pracuje na rzecz Żydów, jeśli publicznie wyciąga na światło dzienne coś tak druzgocąco kłopotliwego dla interesów zorganizowanego żydostwa?”

  To się nazywa prawdziwa żydowska przewrotność?

 52. Sarmata said

  I MEMBERS 0F THE FIRST COMMUNIST

  GOVERNMENT OF MOSCOW (1918)
  { Council of Peoples Commissars )

  1. Ilich Ulin (Vladimir Ilich Ulianov or Nikolaus Lenin). President of the Supreme Soviet, Hebrew on mothers side. His mother was called Blank, a Hebrewess of German origin.

  2. Lew Davinovich Bronstein (Leo Trotsky), Commissar for the Red Army and the Navy; Hebrew.

  3. Iosiph David Vissarionovich Djugashvili-Kochba (Joseph Vissarianovich Stalin), Nationalities Commissar; descendant of from Georgia.

  4. Chicherin; Commissar for foreign affairs; Russian.

  5. Apfelbaum (Grigore Zinoviev), Commissar for internal affairs; Hebrew.

  6. Kohen (Volodarsky), Commissar for press and propaganda; Hebrew.

  7. Samuel Kaufmann, Commissar for the landed property of the State; Hebrew.

  8. Steinberg, law Commissar; Hebrew.

  9. Schmidt, Commissar for public works; Hebrew.

  10. Ethel Knigkisen (Liliana), Commissar for supply, Hebrewess.

  11. Pfenigstein, Commissar for the settlement of refugees; Hebrew.

  12. Schlichter (Vostanoleinin) Commissar for bilettings (confiscation of private houses for the Reds); Hebrew.

  13. Luric (Larin), President of the supreme economic council; Hebrew.

  14. Kukor (Kukorsky), Trade Commissar; Hebrew.

  15. Spitzberg, Culture Commissar; Hebrew.

  16. Urisky (Radomilsky), Commissar for „elections”; Hebrew.

  17. Lunacharsky, Commissar for pubic schools. Russian.

  18. Simasko, Commissar for health; Hebrew.

  19. Protzian, Agriculture Commissar; Armenian.

  II COMMISSARIAT OF THE INTERIOR (1918)

  (High officials of this Commissariat)

  1. Ederer, President of the Soviet of Petrograd; Hebrew.

  2. Rosenthal, Security Commissar of Moscow. Hebrew.

  3. Goldenrudin, director for propaganda of the Commissariat for foreign affairs; Hebrew.

  4. Krasikov, Press Commissar of Moscow; Hebrew.

  5. Rudnik, Vice-President of the Commissariat for health; Hebrew.

  6. Abraham Krohmal, first secretary of the Commissariat for the accommodation of refugees; Hebrew, alias Saguelsky.

  7. Marthenson, director of the press bureau of the Commissariat for internal affairs; Hebrew.

  8. Pfeierman, Chief Commissar for Communist police of Petrograd; Hebrew.

  9. Schneider, Political Commissar of Petrograd; Hebrew.

  10. Minnor, political Commissar of Moscow; American Hebrew.

  III COMMISSARIAT FOR FOREIGN AFFAIRS (Higher Officials)

  1. Margolin, director of the pass office; Hebrew.

  2. Fritz, director of the Commissariat for foreign affairs; Hebrew.

  3. Lalet (Joffe), Soviet ambassador in Berlin; Hebrew.

  4. Lewin, First secretary of the Soviet embassy in Berlin; Hebrew.

  5. Askerloth, director of the press and information offices of the Soviet embassy in Berlin; Hebrew.

  6. Beck, Ambassador Extraordinary of the Soviet government in London and Paris; Hebrew.

  7. Benitler (Beintler), Soviet ambassador in Oslo; Hebrew.

  8. Martins, Soviet ambassador in Washington; German ( ? ).

  9. Lew Rosenfeld (Kamenev), Soviet ambassador in Vienna; Hebrew.

  10. Vaslaw Vorovskv. former Soviet Ambassador in Rome up to the year 1922, who was murdered by the former Czarist officer M. A. Kontrady on 10th May 1925 in Lausanne; Hebrew.

  11. Peter Lazarovich Voicoff, Soviet Ambassador in Warsaw up to 7th June 1927, when he was murdered by a young, Russian; Hebrew.

  12. Malkin, Soviet Consul in Glasgow (Scotland) in the year 1919; Hebrew.

  13. Kain Rako (Rokevsky), President of the peace Committee of Kiev; Hebrew.

  14. Manuilsky, first adjutant of Rako and at present leading Communist ruler in the Ukraine; Hebrew.

  15. Astzumb-Ilssen, first legal advisor of the Soviet Commissariat for foreign affairs (1918); Hebrew.

  16. Abel Beck, Consul General in Odessa; Hebrew.

  17. Grundbaum (Cevinsky), Consul General in Kiev; Hebrew.

  IV HIGHER OFFICIALS IN THE SOVIET

  ECONOMIC COMMISSARIAT (1918)

  1. Merzvin (Merzwinsky), first: trade Commissar; Hebrew.

  2. Solvein, Secretary of Merzvin; Hebrew.

  3. Haskyn, general secretary of the Soviet trade Commissariat; Hebrew.

  4. Bertha Hinewitz, assistant of Haskyn; Hebrewess.

  5. Isidor Gurko (Gurkowsky), second trade Commissar; few.

  6. Jaks (Gladneff), Secretary of Gurko; Hebrew.

  7. Latz (Latsis), President of the trade council; Hebrew from Latvia.

  8. Weisman, secretary of the trade council; Hebrew.

  9. Satkinov, government counsellor of the Peoples Bank of Moscow. Russian.

  10. Jaks (Brother of the other), government counsellor of the Peoples Bank; Hebrew.

  11. Axelrod (Orthodox), government counsellor of the Peoples Bank; Hebrew.

  12. Michelson, government counsellor of the Peoples Bank; American Hebrew.

  13. Furstemberg (Ganetsky), Commissar for the government of „Soviet-German” trade affairs. In reality he was the contact man of the Hebraic revolutionaries of Russia, and the Hebraic banking group of Kuhn-Loeb & Co., New York; Warburg, Stockholm; Speyer & Co., London; Lazar Freres, Paris, etc., which supported the Communist revolution of Russia by way of the Rheinisch-Westfälische Syndicate for the Bank-system in Germany with money contributions.

  14. Kogon (one of the Kaganovich brothers), first secretary of Furstemberg; Hebrew.

  V HIGHER OFFICIALS OF THE COMMISSARIAT OF LAW
  (1918-19)

  1. Joseph Steinberg, brother of Steinberg who is the titulary Commissar; Hebrew. he occupies the post of first „Peoples’ Commissar.

  2. Jakob Berman, President of the revolutionary court of Moscow, Hebrew; probably the same Jakob Berman, who is the present director for the Communist party in Poland.

  3. Lutzk (Lutzky), Court Commissar of the „Peoples”‚ military forces; Hebrew.

  4. Berg, Court Commissar of Petrograd; Hebrew.

  5. Goinbark, Director of the department for formulation of laws; Hebrew.

  6. Scherwin, First Secretary of the „Peoples Commune” of Moscow; Hebrew.

  7. Glausman, President of the Control Commission at the-Commissariat of Law; Hebrew.

  8. Schraeder (Schrader), Chief Commissar of the Supreme Court of Moscow; Hebrew.

  Vl HIGHER OFFICIALS OF THE COMMISSARIAT FOR PUBLIC EDUCATION

  1. Groinim., Commissar for the lands in the south of Russia; Hebrew

  2. Lurie (brother of the President of the Supreme Soviet of trade), director of the department for elementary schools of the Commissariat for public education; Hebrew.

  3. Liuba Rosenfeld, directress of the theatrical section of the ministry for public education; Hebrewess.

  4. Rebeca Jatz, secretary of the above-named; Hebrewess.

  5. Sternberg, director of the department for sculpture of the Commissariat for public education; Hebrew.

  6. Jakob Zolotin, President of the government council of the Institute for Communist education; Hebrew.

  7. Grünberg, Commissar of instruction for the northern lands; Hebrew

  VII OFFICIALS IN THE ARMY COMMISSARIAT

  1 Schorodak, personal advisor of Trotsky: Hebrew.

  2. Slanks, personal advisor of Trotsky; Hebrew.

  3. Petz, personal advisor of Trolsky; Hebrew.

  4. Gerschfeld, personal advisor of Trotsky; Hebrew.

  5. Fruntze, supreme commander of the Communist southern armies; Hebrew.

  6. Fichmann, chief of general staff of the Communist armies of the North; Hebrew.

  7. Potzern, President of the Soviets (Government Council) of the West front; Hebrew.

  8. Schutzman (Schusmanovich), military advisor for the district of Moscow; Hebrew.

  9. Gubelman, Political Commissar for the military district of Moscow; American Hebrew.

  10. Leviensohn, Law Counsellor of the Red Army; Hebrew.

  11. Dietz, political advisor for the military district of Vitebsk; Hebrew.

  12. Glusman, military advisor of the Communist brigade of Samara; Hebrew.

  13. Beckman, political Commissar of the district of Samara; Hebrew.

  14. Kalman, military advisor of the Communist military forces of Slusk; Hebrew.

  VIII HIGHER OFFICIALS IN THE COMMISSARIAT FOR HEALTH

  1. Dauge, Vice-Commissar of the Commissariat for health; Hebrew.

  2. Wempertz, President of the Committee for the fight against venereal diseases; Hebrew.

  3. Rappaport, Director of the pharmaceutical department of the Commissariat; Hebrew (later political Commissar of Petrograd ).

  4. Fuchs, Secretary of Rappoport; Hebrew.

  5. Bloschon, President of the Committee for the struggle against infectious diseases; Hebrew.

  IX MEMBERS OF THE SUPREME SOVIET (SUPREME COUNCIL) FOR PEOPLES TRADE (Moscow 1919)

  1. Rosenfeld (Kamenev), President of the Trade Soviet for Moscow; Hebrew.

  2. Krasikov, Vice-President of the Trade Soviet of Moscow; Hebrew.

  3. Abraham Schotman, Director of the Trade Soviet of Moscow; Hebrew.

  4. Heikina, secretary of Schotmans; Hebrewess.

  5. Eismondt, President of the Trade Soviet of Petersburg; Hebrew.

  6. Landeman, Vice-President of the Trade Soviet of Petersburg: Hebrew.

  7. Kreinitz, Director of the Trade Soviet of Petersburg; Hebrew.

  8. Abel Alperovitz, Commissar for the iron foundry system of the Supreme Trade Soviet; Hebrew.

  9. Hertz (Herzen), Commissar for the transport system of the Supreme Trade Soviet; Hebrew.

  10. Sehilmon, secretary of Hertz; Hebrew.

  11. Tavrid, President of the Commissariat for the harvesting of Lie sunflower seed oil; Hebrew.

  12. Rotemberg, President of the Commissariat for coalmining, which is subject to the Supreme Trade Soviet; Hebrew.

  13. Klammer; President of the Commissariat for the fishing industry; Hebrew

  14. Kisswalter, President of the Commissariat for the economic reconstruction; American Hebrew.

  X MEMBERS OF THE FIRST SOLDIERS AND WORKERS COUNCIL OF MOSCOW

  1. Moded, Council President; Hebrew.

  2. Smitdowitz, President of the workers commission; Hebrew.

  3. Leibu Kuwitb, President of the soldiers commission; Hebrew ..

  COUNCIL MEMBERS

  4. Klautzner, Hebrew;

  5. Andersohn, Hebrew;

  6. Michelson, Hebrew;

  7 Scharach, Hebrew;

  8. Grunberg, Hebrew;

  9. Riphki Hebrew;

  10.Vimpa, Latvian;

  11.Kiamer, Hebrew;

  12. Scheischman, Hebrew;

  13. Lewinson Hebrew;

  14.Termizan, Hebrew;

  15. Rosenkoltz, Hebrew;

  16. Katzstein, Hebrew;

  17.Zenderbaum (Martov), Hebrew;

  18. Solo, Latvian;

  19. Pfalin, Hebrew,

  20. Krasnopolsky, Hebrew;

  21. Simson, American Hebrew;

  22. Schick, Hebrew;

  23. Tapkin, Hebrew.

  XI MEMBERS OF THE CENTRAL COMMITTEE OF THE SOVIET COMMUNIST PARTY (1918-1923)

  1. Gimel (Sujanov), Hebrew;

  2. Kauner, Hebrew;

  3. Rappoport, Hebrew;

  4. Wilken, Hebrew

  5. .Siatroff, Hebrew

  6. Grabner, Hebrew;

  7. Diamandt, Hebrew.

  XII MEMBERS OF THE CENTRAL COMMITTEE OF THE FOURTH CONGRESS OF THE SOVIET WORKERS

  AND PEASANTS

  1. Jankel Swerdin (Sverdolov), Committee President, Hebrew.

  2. Cremmer, Hebrew;

  3. Bronstein (not Trotsky), Hebrew;

  COUNCIL MEMBERS

  4. Katz (Marnkov), Hebrew:

  5. Goldstein, Hebrew;

  6. Abelman, Hebrew;

  7. Zünderbaum, Hebrew;

  8. Urisky, Hebrew

  9. Rein (Abrahamovich), Hebrew;

  10. Benjamin Schmidowitz, Hebrew;

  11. Tzeimbur, Hebrew;.

  12. Riphkin, Hebrew;

  13. Schirota, Hebrew;

  14. Tzernin Chernilovsky, Hebrew;

  15. Lewin (Lewinsky), Hebrew;

  16. Weltman, Hebrew;

  17. Axelrod (Orthodox), Hebrew;

  18. Lunberg, Hebrew;

  19. Apfelbaum (Zinoviev), Hebrew;

  20. Fuschman, Hebrew;

  21. Krasicov, Hebrew;

  22. Knitzunck, Hebrew;

  23. Radner, Hebrew;

  24. Haskyn,

  25.Goldenrubin, Hebrew;

  26. Frich, Hebrew;

  27. Bleichman (Soltntzev), Hebrew;

  28.Lantzer, Hebrew;

  29.Lishatz, Hebrew;

  30. Lenin, Hebrew on mother’s side,

  XIII MEMBERS OF THE CENTRAL COMMITTEE OF THE FIFTH CONGRESS OF THE SOVIET SYNDICATE

  1. Radek, President, Hebrew.

  MEMBERS

  2.Ganitzberg, Hebrew;

  3. Knigknisen, Hebrew;

  4. Amanessoff:, Hebrew;

  5.Tzesulin, Hebrew;

  6. Rosenthal, Hebrew;

  7. Pfrumkm, Hebrew;

  8. Kopnig, Hebrew;

  9. Krilenko, Russian;

  10. Jacks, American Hebrew;

  11. Feldman, Hebrew;

  12. Bruno, Hebrew;

  13. Rozin, Hebrew;

  14. Theodorovich, Hebrew;

  15. Siansk (Siansky), Hebrew;

  16. Schmilka, Hebrew;

  17. Rosenfeld (Kamenev), Hebrew;

  18. Samuel Kripnik, Hebrew;

  19. Breslau, Hebrew;

  20. Steinau, Hebrew;

  21. Scheikman, Hebrew;

  22. Askenatz, Hebrew;

  23. Sverdin, Hebrew;

  24. Stutzka, Hebrew;

  25. Dimenstein, Hebrew;

  26. Rupzuptas, Latvian;

  27. Schmidowitz, Hebrew;

  28. Nachamkes (Steklov), Hebrew;

  29. Schlichter, Hebrew;

  30. Peterson, Hebrew;

  31. Sasnovsky, Hebrew;

  32. Baptzinsk, Hebrew;

  33. Valach (Litvinov). Hebrew;

  34. Tegel (Tegelsky), Hebrew;

  35. Weiberg, Hebrew;

  36. Peter, Lithuanian;

  37. Terian, Armenian;

  38. Bronstein, Hebrew;

  39. Ganlerz, Hebrew;

  40. Starck, Hebrew;

  41. Erdling, Hebrew;

  42. Karachen, Hebrew;

  43. Bukharin, Hebrew;

  44. Langewer, Hebrew;

  45. Harklin, Hebrew;

  46. Lunacharsky, Russian;

  47. Woloch, Hebrew;

  48. Laksis, Hebrew;

  49. Kaul, Hebrew;

  50. Ehrman, Hebrew;

  51. Tzirtzivatze, Georgian;

  52. Longer, Hebrew;

  53. Lewin, Hebrew;

  54. Tzurupa, Latvian;

  55. Jafet (Joffe), Hebrew;

  56. Knitsuck, Hebrew;

  57. Apfelbaum, Hebrew;

  58. Natansohl: (Babrof), Hebrew;

  59. Daniel (Danialevsky), Hebrew.

  XIV THE POLICE CHIEFS. C.E.K.A. (CHEKA) (1919)

  1. Derzhin (Derzinsky), Supreme Chief of the C.E.K.A. (CHEKA); Hebrew.

  2. Peters, Sub-chief of the C.E.K.A.; Lithuanian.

  3. Limbert, director of the ill-famed Tagansky prison in Moscow, where a great part of the Czarist aristocracy and many former ministers, generals, diplomats, artists, writers, etc., of the old regime were murdered. Limbert is likewise a Hebrew.

  4. Vogel, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  5. Deipkyn, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  6. Bizensky, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  7. Razmirovich, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  8. Jankel Swerdin (Sverdlov). Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  9. Janson. Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  10. Kneiwitz, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  11. Finesh, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  12. Delavanoff, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  13. Ziskyn, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  14. Jacob Golden, Executive Commissar of the CHEK; Hebrew.

  15. Scholovsky, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  16. Reintenberg, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  17. Gal Pernstein, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  18. Zakis, Executive Commissar of the CHEKA; Lithuanian.

  19. Knigkisen, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  20. Skeltizan, Executive Commissar of the CHEKA; Armenian.

  21. Blum (Blumkin), Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  22. Grunberg, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  23. Latz, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  24. Heikina, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  25. Ripfkin, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  26. Katz (Karnkov), Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  27. Alexandrovich, Executive Commissar of the CHEKA; Russian.

  28. Jacks, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  29. Woinstein (Zwesdin), Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  30. Lendovich, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  31. Gleistein, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  32. Helphand (Parvis), Executive Commissar of the CHEKA; Hebrew.

  33. Silencus, Executive Commissar of the CHEKA; Hebrewess.

  34. Jacob Model, Chief or the Communist „Peter and Paul” troop for mass repression; Hebrew.

  XV PEOPLES COMMISSARS OF PETROGRAD

  1. Rodomill, Hebrew.

  2. Djorka (Zorka), Hebrew.

  XVI EXECUTIVE COMMISSARS OF THE CHEKA OF PETROGRAD (1919-1924)

  1. Isilevich, Hebrew.

  2. Anwelt, Hebrew.

  3. Meichman, American Hebrew.

  4. Judith Rosmirovich, ………Hebrewess.

  5. Giller, Hebrew.

  6. Buhan, Armenian.

  7. Sispper (Disperoff),Hebrew.

  8. Chaim Model, Hebrew.

  9. Krasnik, Hebrew.

  10. Koslowsky, Pole.

  11. Mehrbey, American Hebrew.

  12. Pawkis, Lithuanian.

  XVII MEMBERS OF THE SUPREME COMMISSARIAT FOR LABOUR IN MOSCOW

  1. Benjamin Schmidt, Peoples Commissar; Hebrew.

  2. Zencovich, Secretary of Schmidt; Hebrew

  3. Raskkyn, General secretary of the labour Commissariat; Hebrew

  4. Zarach, director of the supply department for workers; Hebrew.

  5. Woltman, second Commissar of public workers; Hebrew.

  6. Kaufman, assistant of Woltman; Hebrew.

  7. Goldbarh, President of the Commission for public works; Hebrew

  8. Kuchner, first advisor of the Commissariat for public, Hebrew

  XVIII COMMUNIST COMMISSARS AND OFFICIALS IN THE

  PROVINCES

  1. Isaak Latsk, Supreme Commissar of the Don Republic; Hebrew.

  2. Reichenstein, Peoples Commissar of the Don Republic; Hebrew.

  3. Schmulker, secretary of the above; Hebrew

  4. Levinson, President of the Don Soviet; Hebrew.

  5. Haytis, Commissar for Siberia; Hebrew.

  6. Dretling, President of the Soviet of Kiev; Hebrew.

  7. Ziumperger, assistant of the above; Hebrew

  8. Zackheim, President of the Soviet of Jaroslaw; Hebrew

  9. Sbeikman, President of the Soviet of Kazan; Hebrew

  10. Willing, President of the Soviet of Orenburg (present day Cincakow); Hebrew.

  11. Berlin (Berlinsky), President of the Soviet of Sizrn; Hebrew

  12. Limbersohn, President of the Soviet of Penza; Hebrew

  13. Somur, Trade Minister of Transcausasia; Hebrew

  14. Schultz (Slusky), President of the Soviet of Tavrida; Hebrew

  15. Herman, President of the Soviet of Tzarinsk; Hebrew.

  16. Rotganzen, President of the Soviet of Bielatzerkowski; Hebrew.

  17. Lemberg, secretary of Rotganzen; Hebrew.

  18. Daumann, President of the Soviet of Narwsky; Hebrew.

  XIX EDITORS OF THE COMMUNIST NEWSPAPERS „PRAVDA;” „EKONOMICHENSKANYA ZIZIN”AND „IZVESTIA”

  1. Najames (Steklov), Hebrew;

  2. Jacob Golin, Hebrew;

  3. Kohn, Hebrew;

  4. Samuel Daumen, Hebrew;

  5. Ilin Tziger, Hebrew;

  6. Maximo Gorky, Russian;

  7. Dean, Hebrew;

  8. Bitner, Hebrew;

  9. Kleisner, Hebrew;

  10. Bergman, Hebrew;

  11. Alperowich, Hebrew;

  12. Laurie (Rumantzeff), Hebrew;

  13. Brahmon, Hebrew;

  14. Grossman (Rozin). Hebrew;

  15. Abraham Torbeth, Hebrew.

  XX EDITORS OF THE COMMUNIST NEWSPAPER „TORGVOPROMISLEVNOY GAZZETY”

  1.Abel Pretz, Hebrew;

  2. Rafalowitz, Hebrew;

  3. Gogan, Hebrew;

  4. Bastell, Hebrew;

  5. Grochmann, Hebrew;

  6. Bernstein, Hebrew;

  7. Moch, Hebrew;

  8. Abraham Salomon Emanson, Hebrew;

  9. Goldenberg, Hebrew;

  10. Slavensohn, Hebrew;

  11. Benjamin Rosenberg, Hebrew;

  12. Schuman, Hebrew;

  13. Kulliser, Hebrew;

  14. Goldman, Hebrew;

  15. Jacob Giler (Gilev), Hebrew.

  XXI EDITORS OF THE COMMUNIST NEWSPAPER „DIE FAHNE DER ARBEIT-BANNER OF LABOUR” (1920)

  1. Schumacher, Hebrew;

  2. David (Davidov), Hebrew;

  3. Jarin (Yarolavsky), Hebrew;

  4. Lander, Hebrew;

  5. Samson Lewin. Hebrew;

  6. Steinbeck, Hebrew;

  7. Bilin, Hebrew;

  8. Evron, Hebrew.

  XXII EDITORS OF THE COMMUNIST NEWSPAPER „VIOLA TRUVAS”

  1. Katz (Karnkov), Hebrew;

  2. Jacks, Hebrew;

  3. Eisenberg (Poliansky), Hebrew.

  XXIII MEMBERS OF THE COMMISSION FOR THE ARREST OF SYMPATHISERS WITH THE CZARIST REGIME

  1. Muraviov, President; Russian

  MEMBERS

  2. Salomon, Hebrew;

  3.Edelsohn,Hebrew;

  4.Goldstein, Hebrew;

  5. Gruzenberg, Hebrew;

  6. Tanker, Hebrew.

  XXIV MEMBERS OF THE CENTRAL OFFICE OF THE HIGHER . TRADE SOVIET

  1. Rabinovich, Hebrew;

  2. Weinberg, Hebrew;

  3. Larin, Hebrew;

  4. Galalt, Hebrew;

  5. Kreitman, Hebrew;

  6. Zupper, Hebrew;

  7. Krasnin, Russian;

  8. Alperovitz, Hebrew.

  XXV MEMBERS OF THE CENTRAL BUREAU OF STATE CONSUMER BODIES

  1.Sidelgenim, Hebrew;

  2.Heikinn,Hebrew;

  3.Lubomirsky, Russian;

  4. Kritzer (Krozov), Hebrew;

  5.Tanger, Hebrew;

  6. Kinstung, Hebrew

  .

  XXVI MEMBERS OF THE CENTRAL COMMITTEE OF ARTIZANS SYNDICATE

  l. Ravetz, Hebrew;

  2. Zmirnov,Russian;

  3. Gitzemberg, Hebrew;

  4. Davidson, Hebrew;

  5. Brillante,Hebrew

  XXVII REPRESENTATIVES OF THE RED ARMY ABROAD

  1. Sobelsohn (Radek), Soviet military representative in Berlin; Hebrew.

  2. Neinsenbaum, military representative in Bucharest; Hebrew.

  3. Bergman, military representative in Vienna; Hebrew.

  4. Abraham Baum, military representative in Copenhagen; Hebrew.

  5. Bergman, military representative in Vienna; Hebrew.

  6. Alter Klotzman, military representative in Warsaw; Hebrew.

  7. Abraham Klotzman, Adjutant of the former; Hebrew

  XXVIII MEMBERS OF THE HIGHER JUDICIARY CORPS

  1. Katsell, Hebrew;

  2. Goldman, Hebrew;

  3. Walkperr, Hebrew;

  4. L Kasior, Hebrew;

  5. Schnell, Hebrew;

  6. Schorteil, Russian;

  7. Zercov, Russian;

  8. Schmidt, Hebrew;

  9. Blum, Hebrew;

  10. Rudzistarck, Hebrew

  XXIX PROFESSORS OF THE „SOCIALIST” ACADEMY OF MOSCOW

  1. Skentenberg, Hebrew;

  2. Nadezda Krupp (Krupskaya, i.e. the wife of Lenin, likewise Hebrewess not Russian as generally asserted, Hebrewess;

  3. Kraskowsko, Hebrew

  4. Gleitzenr, Hebrew, lover of the second wife of Stalin, for this reason shot in 1932, although in the affair he was made to appear as „supported of Trotsky”, Hebrew;

  5. Keltsman, Hebrew;

  6. Schutzka, Hebrew;

  7. Schirolla, Finnish Hebrew;

  8. Rotstein, Hebrew;

  9. Reisner, Hebrew;

  10 Josif Rakovsky, Hebrew;

  11. Jacob Lurie, Hebrew;

  12. Rozin, Hebrew;

  13. Pokrovsky, Russian;

  14. Karl Levin, Hebrew;

  15. Gimel (Sujanov), Hebrew;

  16. Budin, Hebrew;

  17. Ehrperg, Hebrew;

  18. Nemirovich, Hebrew;

  19. Coikburg, Hebrew; Rapport, Hebrew; Grossmann, Hebrew; Fritz, Hebrew; Najamkes, Hebrew; Ludberg, Hebrew;

  20. Dand (Dauzewsky), Hebrew;

  21. Goldenbach (Riazonov), Hebrew;

  22. Kusinen, Finn..;

  23. Weltman, Hebrew;

  24. Salomon Olansky, Hebrew;

  25. Ursiner (Ursinov), Hebrew;

  26. Gurovich, Hebrew;

  27. Rosa Luxemburg, German Hebrewess;

  28. Elchenkoltz, Hebrew;

  29. Tzerkina, Hebrewess;

  30. Gatze, Hebrew;

  31. Moises Ulansk, Hebrew;

  32. Broito (Broitman) Hebrew.

  XXX MEMBERS OF THE SUPREME SOVIET OF THE DON COMMITTEE

  1. Polonsky, Russian;

  2. Rosental, Hebrew;

  3. Krutze, Hebrew;

  4. Bernstein (Koganov), Hebrew;

  5. Zimanovich, Hebrew;

  6. Klasin, Latvian;

  7. Otzkins, Hebrew;

  8. Wichter, Hebrew;

  9. Kirtz, Hebrew;

  10. Liphsitz, Hebrew;

  11. Bitzk,Hebrew.

  XXXI MEMBERS OF THE AID COMMITTEE FOR THE COMMUNISTS

  1. Ethel Knigkisen, Hebraic woman peoples Commissar.

  2. Goldman, secretary of the above; Hebrew.

  3. Rosa Kaufman, assistant of the above; Hebrewess.

  4. Pautzner, director of the Aid Committee; Hebrew.

  5. K. Rosenthal, Chief of the central office of the Aid Committee; Hebrew.

  XXXII SOVIET TRADE REPRESENTATIVES ABROAD

  1. Abraham Shekman, Trade representative in Stockholm with the banks Warburg and Nye Bankon; Hebrew.

  2. Landau, Trade representative in Berlin; Hebrew.

  3. Worowski, Trade representative in Copenhagen; Hebrew.

  XXXIII PEOPLES JUDGES IN MOSCOW

  l. Jakob Davidov, Hebrew;

  2. Paul Bitzk, Hebrew;

  3. Jakob Adokolsky, Hebrew;

  4. Joseph Beyer, Hebrew;

  5. Abraham Gundram, Hebrew;

  6. Kastariaz, Armenian;

  7. Beniamin/Aronovitz, Hebrew.

  XXXIV-PERMANENT COMMISSARS AT DISPOSAL OF THE SUPREME SOVIET OF MOSCOW

  1. Tziwin (Piatinsky), Hebrew;

  2. Gurevich (Dan), Hebrew;

  3. Silberstein (Begdanov), Hebrew;

  4. Garfeld (Garin), Hebrew;

  5. Rosemblum (Maklakowsky), Hebrew;

  6. Kernomordik, Hebrew;

  7. Lowenshein, Hebrew;

  8. Goldenberg (Meshkowski), Hebrew;

  9. Tzibar (Martinov), Hebrew.

  XXXV-MILITARY ADVISORS OF THE COMMUNIST GOVERNMENT OF MOSCOW

  1. Lechtiner, adviser of the military Soviet of the Caucasian army; Hebrew.

  2. Watsertish, Commander of the West Front against Czechoslovakia; Hebrew.

  3. Bruno, Special advisor for the East Front; Hebrew.

  4. Schulman, second advisor of the Moscow government (Council of the Peoples Commissars) for the East Front; Hebrew.

  .5. S.Schmidowitz, (Commander of the Communist military forces in the Crimea; Hebrew.

  6. Jack, second commander of the forces in the Crimea; Hebrew.

  7. Schnesur, third commander of the same army; Lithuanian.

  8. Meigor, Chief of the military Soviet of Kazan; Hebrew.

  9. Nazurkoltz, Commissar of the military Soviet of Kazan; Hebrew.

  10. Rosenkeltz, Commissar of the military Soviet of Kazan; Hebrew.

  11. Samuel Gleitzer, Commissar and Commander of the Soviet trooping school for the frontiers (frontier guards ); Hebrew.

  12. Kolman, commander of the military Commune of Moscow; Hebrew.

  13. Katzmer (Lazimov), Adjutant of the above; Hebrew.

  14. Dulis, military advisor of the Soviet government; Hebrew.

  15. Steinger, military advisor of the Soviet government; Hebrew.

  16. Gititz, political Commissar for the military district of Petrograd; Hebrew.

  17. Dzenitz, political Commissar for the 15th Communist brigade; Hebrew.

  18. Bitziss, commander of the military district of Moscow; Hebrew.

  19. Gecker, commander of the Communist army of Jaroslaw; Hebrew.

  20. Mitkatz, military advisor of the government for the military district of Moscow; Hebrew.

  21. Tzeiger, Commander of the military Soviet of Petrograd; Hebrew.

  XXXVI-MEMBERS OF THE COMMISSARIAT FOR THE LIQUIDATION OF PRIVATE BANKS

  1. Henrick, special Commissar of the government; Hebrew.

  2. Moisekovak, assistant of the above; Hebrew.

  3. Kahan, Controller-general for the private bank depots; American Hebrew.

  4. Jacob Giftling, technical advisor of the Commissariat; Hebrew.

  5. Nathan Elliasevich, second technical advisor; Hebrew.

  6. Sarrach Elliasevich, assistant of the above; Hebrewess.

  7. Abraham Ranker, advisor of the Commissariat; Hebrew.

  8. Plat, Hebraic advisor; Latvian.

  9. Abraham Rosenstein, Hebraic advisor; Hebrew.

  10. Lemerich, advisor of the Commissariat; Hebrew.

  XXXVII-MEMBERS OF THE LINGUAL SCIENCE DEPARTMENT OF THE PROLETARIAT

  Beniamin Zeitzer, Hebrew; Pozner, Hebrew; Maxim Gorky, Russian; Alter, Hebrew; Eichenkoltz, Hebrew; Schwartz,Hebrew; Berender, Hebrew; Kelinin, Hebrew; Hadasevich, Hebrew; Leben (Lebedeff), Hebrew; Kersonskaya, Hebrewess.

  How many leading posts of the new Hebraic-Soviet State have been occupied by Gentiles and how many by the descendants of Abraham, is shown by the following statistics.

  Gentiles Hebrews

  1. Members of the first Communist government of the 3 16

  2. Mesed, (Council of Peoples Commissars ). High officials, who belong to the Commissariat forInternal Affairs. 0 10

  3. Higher officials of the Commissariat for foreign affairs. 2 16

  4. Higher officials of the trade Commissariat. 1 13

  5. Higher officials of the justice Commissariat. 0 10

  6. Higher officials of the Commissariate for public schools. 0 8

  7. Officials of the Commissariat for armed forces. 0 14

  8. Higher officials in the Commissariat for health. 0 5

  9. Members of the Supreme Soviet for peoples trade. 0 14

  10. Members of the first Soldiers and Workers Councils of Moscow. 4 19

  11. Members of the Central Committee of the Soviet Communist Party. 1 6

  12. Members of the Central Committee of the 40th Congress of Syndicates of Soviet Workers and Peasants. 0 30

  13. Members of the Central Committee of the 50th Congress of the Soviet Syndicate. 0 50

  14. Directors of the CHEKA police in Moscow. 5 29

  15. Peoples Commissars in Petrograd. 0 2

  16. Executive Commissars of the CHEKA police of Petrograd. 3 9

  17. Members of the higher labour Commissariat. 0 8

  18. Communist Commissars and officials in the provinces. 1 17

  19. Editors of the newspapers „Pravda,” „lz-vestia,” and „Ekonomichenskaya Zizin.” 1 14

  20. Editors of the Communist newspaper „Torgo-Promislevnoy-Gazzetty.” 0 15

  21. Editors of the Communist newspaper „The Banner of Labour.” 0 8

  22. Editors of the newspaper „Vola-Truva.” 0 3

  23. Members of the Commission for the arrest of sympathisers with the Czarist regime. 1 6

  24. Members of the Central Bureau of State State Consumer Bodies. 1 7

  25. Members of the Central Bureau of the Higher Trade Soviet. 1 5

  26. Members of the Central Committee of artizans Syndicates. 1 4

  27. Representatives of the Red Army abroad. 0 7

  28. Members of Higher Juristic Corps. Professors of the Socialist Academy of Moscow. 1 9

  29 Members of the Higher Soviet of the Don Commissariat. 2 34

  30. Members of the Aid Commission for the Communist. 0 5

  31.

  32. Soviet trade representatives abroad. 0 3

  33. Peoples Judges of Moscow. 1 6

  34. Permanent Commissars at disposal of the Supreme Soviet. 0 9

  35. Military advisors of the government of Moscow. 2 19

  36. Members of the Commissariat for the liquidation of private banks. 0 10

  37. Members of the Lingual Science department of the proletariat. 1 10

  Of a total of 502 offices of first rank in the organisation and direction of the Communist revolution in Russia and in the direction of the Soviet State during the first years of its existence, no less than 459 posts are occupied by Hebrews, while only 43 of these offices have been occupied by Gentiles of different origin. Who then has accordingly carried out this terrible revolution? The Gentiles perhaps? Another statistic, which was published in Paris by the counter-revolutionary newspaper „Le Russe Nationaliste,” after the victory of the Hebraic Communist in Russia, reveals that of 554 Communist leaders of first rank in different offices the racial composition was as follows:

  Hebrews 447

  Lithuanians 43

  Russians 30

  Armenians 13

  Germans 12

  Finns 3

  Poles 2

  Georgians 2

  Czechs 1

  Hungarians 1

  During the second- world war and from then on up to our present time. the Hebraic clique which rules the Union of Socialist Soviet Republics, continues to be very numerous, for at the head of the names stands Stalin himself, who for a long time way regarded as a Georgian of pure descent. Today it is almost completely proved, that Stalin had Hebraic blood, although he neither confirmed nor denied the rumours, about which mutterings began in this direction.[14]

  Let us look at a list of the Soviet officials in the government of Stalin

  1. Zdanov (Yadanov), who in reality was called Liphshitz, foriner commander in the defence of Leningrad during the 2nd world war. Member of the Politbüro up to 1945 and one of the instigators of the decision which excluded Tito from the Cominform in the year 1948 and who shortly afterwards died.

  2. Lavrenty Beria, Chief of the M.V.D. Police and of Soviet heavy industry, member of the Soviet Atom industry, who was executed upon orders of Malenkov, and in fact for the same reason for which Stalin liquidated. Yagoda.

  3. Lazar Kaganovich, director of Soviet heavy industry,

  4. Malenkov (Georgi Maximilianovich Molenk), member of the Politbüro and Orgburo until 1952, then member of the Supreme Presidium, President of the Ministerial Council after the death of Stalin; Minister in the government of Bulganin since 1955. He is a Hebrew from Ornsenburg, not a Cossack, as is asserted. The name of his father, Maximilian Malenk, is typical for a Russian Hebrew. In addition there is a very important detail, which reveals the true origin of Malenkov and also of Khmschev. The present wife of Malenkov is the Hebrewess Pearim Litter, known as „Comrade Schans chuschne” who was Minister (Commissar) for the fish industry in the Soviet government in the vear 1938. If Malenkov had not been a Hebrew, it is extremely unlikely that he wou^d have married a Hebrewess, and the latter w^uld also not have married him. There exists no official description of the life of Malenkov. This is certainly to be attributed to the fact that he does not want his Hebraic origin to be discovered.

  5. Nikolaus Salomon Khrushchev, present chief (1963) of the Soviet Communist party, member of the Politburo since 1939, i.e. since the year, when Malenkov was chosen member of the Orgburol He is the brother of Madame Malenkov, i.e. of the Hebrewess Pearlmutter. Khruschev is a Hebrew and his real name is Pearlmutter. Also, the present wife of Khruschev, Nina, as well as the wives of Kikoyan, Voroshilov, Molotov,etc., are Hebrewesses.

  6 .Marshal Nikolaus Bulganin, at present first Soviet minister, former bank official, was one of the ten Hebraic members of the Commissariat for the liquidation of private banks in the year 1919.

  7.Anastasio Josifovich Mikoyan, member of the Politburo since 1935, member of the Supreme Presidium since 1952, Trade Minister and Vice-president in the Malenkov government. He is an Armenian Hebrew and not a true Armenian as is believed.

  8.Kruglov, chief of the M.V.D. after Beria. Upon command of Kruglov the imprisoned Hebraic doctors were released who had been imprisoned by Riumin, sub-chief of the plice, during the rulership of Beria, in the year 1953.

  9. Alexander Kosigin, member of the Politbüro up to 1952, afterwards deputy in the Supreme Presidium and Minister for light industry and food in the Malenkov government. Russian

  10. Nikolaus Schvernik, member of the Politbüro up to 1952, then member of the Supreme Presidium and member of the Presidum of the Central Committee of the Communist party; Hebrew.

  l1. Andreas Andreievich Andreiev, who was known as the „Politbureaucrat” of 3 A, member of the Politburo between 1931 and 1952, Hebrew from Calicia (Poland). He writes under Russian pseudonym.

  12. P. K. Ponomareno, member of the Orgburo in the year 1952; afterwards member of the highest Presidium and culture minister in the Malenkov government

  13. P. F. Yudin (Hebrew), deputy member of the highest Presidium and titulary of the Ministry for building material in the Malenkov government in the year 1953.

  14. Mihail Pervukin, member of the Presidium of the central committee of the Communist party since 1953. Russian.

  15. N. Schatalin, official in the sub-secretariat of the Central Committee of the Community Party. Russian

  16. K. P. Corschenin, Justice minister in the government of Malenkov. Russian

  17. D. Ustinov (Zambinovich), Soviet ambassador in Athens (Greece) up to the second world war; defence minister in the Malenkov government. Russian.

  18. V. Merkulov, Minister for state control at the time of Malenkov. Russian

  19. A. Zasyadko, Minister for the coal industry under Malenkov. Russian.

  20. Cherburg, Soviet propaganda chief. Hebrew.

  21. Milstein. one of the Soviet espionage chiefs. 2. Ferentz Kiss, Chief of the Soviet espionage service in Europe. All Hebrews.

  23. Postschreibitscher (Poschebicheve), former private secretary of Stalin, at present chief of the secret archives of the Kremlin. German

  24. llya Ehrenburg, delegate for Moscow in the Supreme Soviet, Communist writer: likewise Hebrew.

  25. Mark Spivak, delegate from Stalino (Ukraine) in the Supreme Soviet of Moscow. Slovak.

  26. Rosalia Goldenberg, delegate from Birobudjan in the Supreme Soviet. Hebrew.

  27. Anna E. Kaluger, delegate of Bessarabia in the Supreme Soviet, Her brother, not Koluger, but Calugaru in Rumanian, is a Communist official in the government of Rumania.

  Also Kalinin, one of the great Soviet officials under Stalin who died some time ago, was a Hebrew.[15]

  It is only too well known, that the Anti-Semitism of Stalin was a misrepresentation of the facts, and that the blood bath among the Hebrews (Trotskyists) which he carried out in order to assert his power, was performed by other Hebrews. In the last instance the struggle between the Hebrew Trotsky and the Stalin was a struggle between parties for control over the Communist government, which they created, it was purely a family dispute. As proof, the following list of Commissars for Foreign Affairs, during the period when Stalin got rid of some certain Hebrews, who had become dangerous for his personal power.

  1. Maxim Maximovich Litvinoff, Minister for Foreign Affairs up to 1939; when he was replaced through Molotov. He afterwards occupied high offices in the same ministry up to his death in February 1952. He was born in Poland as son of the Hebrew Meir Genokh Moiseevich Vallakh, a bankclerk. In order to conceal his real name Maxim Moiseevich Vallakh (Lit-vinoff used various pseudonymns during his real career, among them Finkelstein, Ludwig Nietz, Maxim Harryson, David Mordecay, Felix, and finally, when he became an official in the Communist regime of Russia, he took on the name of Litvinoff or Litvinov. When this Hebrew was replaced by Molotov in the Year 1939, the Hebrews of the western world and the entire Hebraic-Freemasonic press began to cry out that he had been removed through Stalin, because he was a „Hebrew,” but they kept quiet afterwards concerning the fact that up to his death Litvinov remained in the ministry. Why also say this, if it was not of interest for the conspiracy? In the Memoirs of Litvinov, which were published after his death, he wrote that in his opinion nothing would alter in Soviet Russia after the death of Stalin. In fact, Stalin died a year after Litvinov and nothing was altered in the Soviet’s internal and external policies.

  What the West calls change in the policy of the USSR, is simply nothing further than a skilled propaganda for the necessities of the plan for world rule through the Hebrews. Nothing has altered since the death of Stalin. A certain unrest may have arisen on account of the lack of a new leader of the stature of Stalin or Lenin, that is all. For this reason the Hebraic-Freemasonic conspirators of the West wish to paint the Soviet-Communist black raven over with the glittering colours of „Pacifism,” of „Coexistence,” „Human friendliness,” etc., in order to introduce it to the world as something harmless, until a dictator with the same lusts of his predecessors arises.

  When Litvinov asserted that nothing would alter with the death or Stalin, he knew very well, that this would be so, because Stalin was nothing more than one of the handymen of the Hebraic band, which rules the USSR, and because after him other Hebrews would be at hand, to carry on the plan of world domination, for which Bulganin, Baruch, Reading, Thorez, Mendes France, David Ben Gurion and many others are cooperating.

  In continuing the list of Hebrews [and Gentiles] in the Ministry for Foreign Affairs of the USSR, we mention:

  2. Andreas Januarevich Vishinsky, now dead, who was foreign minister of the USSR before the death of Stalin and afterwards permanent representative of the Soviet Union in the UNO. There he missed no opportunity to sling his obscenities against the non-Communist lands, exactly as in the times when he was „Peoples Judge.” His Hebraic name was Abraham Januarevin.

  3. Jakob Malik, Soviet representative in the UNO and a great personality in the Soviet diplomatic hierarchy; Hebrew.

  4. Valerian Zorin, for a time ambassador in London and likewise a great figure of Soviet diplomacy, who changes his post according to necessity

  5. Andrei Gromyko, diplomat, Minister for foreign affairs since 1958. Russian

  6. Alexander Panyllshkin, former Soviet ambassador in Washington, ambassador in Peking during the year 1955, Russian, who is regarded as the actual dictator of Red China.

  7. Zambinovich (Ustinov), ambassador in Athens up to 1940. Hebrew.

  8. Admiral Radionovich, ambassador in Athens between 1945 and 1946, i.e., as the Communist coup d’etat in Greece was prepared; Hebrew.

  9, Constantin Umansky, ambassador in Washington during the Second World War and afterwards official in Lie Ministry for foreign affairs in Moscow. Russian

  10. Manuilsky, former representative in the Ukraine and in the UNO, at present President of the Ukraine; likewise Hebrew.

  11. Ivan Maisky, ambassador in London during the war, afterwards high official of the Foreign Ministry in Moscow. Hebrew

  12. Madame Kolontay, ambassador in Stockholm until her death in March 1952;. Hebrewess.

  13. Daniel Solod, ambassador in Cairo in the year 1955. The latter, supported by a Hebraic group which belongs to the diplomatic corps in Cairo, directs the Israelite conspiracy inside the Arab world under Soviet diplomatic protection, without the Egyptian government noticing this. This government should not forget, that David Ben Gurion, first Prime Minister of Israel, as well as Golda Meyerson, Israel’s Minister in Moscow, arc Russian Hebrews like David Solod.

  At present according to confirmed data 80% to 90% of the key positions in all ministries in Moscow and the remaining Soviet republics are occupied by Hebrews.

  „I do not believe that there can be any doubt of the origin of all those who occupy the highest posts in Moscow since the first moment of the revolution; for the Russians it is a lamentable fact that after all this course of time things are much worse, for the number of Hebrews who live in Russia, has increased in frightening degree. All important leading positions are in their hands..”[16]

  As in Russia the countries of Europe where Bolshevism has gained control, are also completely ruled by a Hebraic minority; the latter always appears in the direction of the Communist government with an iron, criminal and merciless hand, so as to attain the utter enslaving of the native citizens through an insignificant group of Hebrews.

  More convincing than any other proof is an exact surveying of the most principal leaders of the Bolshevist governments of Europe, which are always found in the hands of the Israelites. We will quote the most principal ones:

  Owing to the size of this document, the Kagnovich list that includes other Eastern Bloc countries is on a separate page, continue, or go straight to Chapter 5.

 53. Sarmata said

  Lista ta pochodzi z Australii, adres:

  http://www.adelaideinstitute.org/newsletters/n96_97_chapter3.htm

  jest też więcej na:

  a człowiek który ją zeatawił już „swoje” odsiedział.

 54. Griszka said

  @33
  Maciej
  To mi osobiście przypomina tę „apolityczną” akcję sponsorowaną przez Sorosa z udziałem Lewandowskiego, Palikota itp. 🙂

 55. 166 bojkot TVN said

  50/Fran SA
  Może uprzejmie zwróci Fran uwagę Maciejom i innym Rysiom, żeby nie wypisywali swoich bzdur jako komentarze do 166.
  166 nie pozwala na przypisywanie mi bzdur jakie kocą się w ich porąbanych umysłach i nie pozwalać będzie wszystkimi dostępnymi środkami.
  Jeśli Fran nie jest oburzony wpisem Macieja, niech sobie wyobrazi, że to pod Frana wpisem pojawia się taki komentarz i nich Fran udowodni, że jest tam coś mądrego, odkrywczego. Nie da się. Idiotyzm to idiotyzm.

 56. Fran SA said

  Ad. 54
  166 Bojkot
  Ja nie jestem cenzorem. Nie mam kwalifikacji.
  I nikt mnie nie najal do roli odzwiernego w gajowce.
  Na odzwiernego tez trzeba miec -jak nie kwalifikacje – to przynajmniej predyspozycje.

 57. Maciej said

  @ 48 Bojkot

  Czy przypisując Tobie stręczenie wyborów i namawianie na pójście pod urny, poręczam nie prawdę ? Pomijam, że nie potrafisz wskazać na kogo to Polacy mieliby głosować, migając się durną logiką, że jak jesteś mądry Polaku to sobie znajdziesz kandydata. Miej litość …

  Bojkot, ja zadałem Tobie mnóstwo pytań w moim poście, Ty mnie obrzucasz jakimiś tekstami, rodem z podstawówki ? To o czyim poziomie intelektualnym źle świadczy „geniuszu” ?

  Przypomniałeś już sobie na jaką antypolską partie głosowałeś ? Stręczycielu demokratury ?

 58. 166 bojkot TVN said

  55/Fran
  Skoro nie jesteś cenzorem, więc daruj sobie uwagi skierowane do 166, bo wobec 166 cenzorem i owszem byłeś.
  Albo cenzuruj wszystkich.

 59. 166 bojkot TVN said

  56/Maciej
  166 wielokrotnie pisało – nie komentuj moich wpisów.

  Napisz coś mądrego na dowolny temat, nie związany ze 166.
  Nie potrafisz?
  No to pisz chociaż na temat wątku, który zaśmiecasz swoimi wypocinami nie temat i bez sensu.

 60. Brat Dioskur said

  w (50)Frans Sa

  …poucza moralizatorsko:”166 Bojkot
  Przypominam bardzo uprzejmie, ze wyzywanie dyskutantow, bez specjalnego powodu, jest lamaniem wszelkich praw erystyki.
  Zdaje sie, ze Bojkot to taki czerwony krasnoludek, ktory trafil do niebieskiej bajki”

  Polecam wiec temat „Rozruchy w Sztokholmie”, wpis 28 gdzie Frans nazwal mnie zbukiem zyczac zeby mnie obsrano. Materializacja hipokryzji!!!!!. Aha,….Frans okresla arbitralnie jaki to” specjalny powod „moze …..itd ,itp.

 61. Rysio said

  „……….Może uprzejmie zwróci Fran uwagę Maciejom i innym Rysiom, żeby nie wypisywali swoich bzdur jako komentarze do 166……….”

  Gratuluję Macieju, wku..wienia bojkotki.

  🙂

  I nie zawracaj zbytnio sobie nią głowy.

  Bojkotka to zwykła burdel mama która po prostu stręczy, najlepjej jak potrafi, swój koszerny towar PIS.

  🙂

 62. wi42 said

  http://trueinform.ru/modules.php?name=Video&file=article&sid=19426
  Lawrow tak jak zawsze doskonaly

 63. Maciej said

  @ 58/ Bojkot

  Z tą mądrością wpisów to jest ciężko, piszę z Tobą, więc sam rozumiesz … dostosowuje się. Pytania kierowane do Ciebie i na temat wciąż pozostają bez odpowiedzi „geniuszu” …

 64. 166 bojkot TVN said

  Nie kieruj do mnie ŻADNYCH PYTAŃ, NIE BĘDZIESZ MIAŁ PROBLEMÓW, Dostosowywać tyż sie dostosowuj, bo nie masz pojęcia o 166.
  Pozostaw swój geniusz do własnego użytku, 166 nie nadąża za twoim tokiem myślenia

 65. questionMark said

  @166 i @Maciej i inni bardziej kłótliwi,
  wasze bójki „na wpisy” świadczą tylko o Was samych. Jesteście dokładnie tacy w jaki sposób piszecie o oponentach.
  Jedno dla mnie jest pewne, rozpisywanie sie i tworzenie mnóstwa komentarzy nie na temat artykułu świadczy o jednym, że jesteście zwykłymi konfidentami.

  co do artukułu:
  Wiadome jest, że wśród żydostwa jest wiele frakcji które walczą ze sobą, a w talmudzie, ewidentnie napisane jest, że żyd może, a nawet musi, kłamać aby osiągnąć zamierzony cel.

  Czy Putin jest czy nie jest żydem nie mam pojęcia, jak również nie można mieć takiej pewności jaką ma Admin, po której stronie barykady Putin stoi. Nie wiem skąd u Admina taka „nieomylność”, zresztą nie tylko w sprawie Putina. Jeżeli ktoś wyzywa innych od idiotów tylko dlatego, że nie zgadza się z danymi poglądami, świadczy o chamstwie i braku pokory.

  pozdrawiam serdecznie
  wszystkich

 66. marta15 said

  tu ciekawe vidoe. Beck nawet , o dziwo, powoluje sie na Putina.

 67. 166 bojkot TVN said

  62/questionMark
  Zanim dopiszesz jakieś kalumnie na 166 – sprawdź kto zaczyna

 68. Maciej said

  @ 62

  Skoro jestem konfidentem to na kogo donoszę ? Z Bojkotem znam się nie od dziś, ale lepiej od zeszłych wyborów parlamentarnych, których to był gorącym orędownikiem, tylko jak bidulek odszedł od urny to zapomniał na kogo zagłosował … Taki z niego zuch …

  Głosował na PISdzielców. Kropka.
  Admin

 69. 166 bojkot TVN said

  Macieju – nie pisz kolejnych bzdur – NIE ZNASZ 166 – NIKT W GAJÓWCE NIE ZNA

 70. Rysio said

  re 66. Co ty bojkotka pieprzysz – znamy się przecież jak łyse konie – tak szybko zapomniałaś nasz gruppen-sex?

  bojkotka lubi poszaleć – np. lubiła szokować gości na imprezie przebiegając nago przez pokoje.

  Ale zaprzestała tego gdy usłyszała, że jej strój wymaga odprasowania.

  🙂 🙂 🙂

 71. Maciej said

  @ 65

  Hmmm … Nie wątpię, że nikt Cię nie zna, pisałem to w kontekście naszego funkcjonowania w gajówce … :-/

 72. 166 bojkot TVN said

  Macieju! Nie używaj pojęć, o których nie masz pojęcia.
  Ty funkcjonujesz w gajówce?!?
  Ty co najwyżej zostawiasz mocz pod wpisami 166. To trudno nazwać funkcjonowaniem. To raczej dolegliwość starszego pana – prostata.

 73. towarzysz0 said

  Odpieprzcie sie do 166 Bojkot

  Nie.
  Admin

 74. towarzysz0 said

  A teraz wracajac do ciekawego przeciez tematu
  co sadza o tym Zydzi

  http://www.jewishpress.com/news/breaking-news/putin-perpetuates-antisemitic-lie-of-first-soviet-mostly-jewish/2013/06/20/

 75. Maciej said

  67 / Bojkot

  Tak, masz rację Bojkot, chylę czoło wobec Twojej działalności … Jest wprost nieoceniona … Pewnie nie jestem starszy, ale będę mądrzejszy … I już po raz ostatni zadaje pytanie, kogo to stręczyłeś Polakom na ostatnich wyborach, by poszli głosować z czystym sumieniem pokrętna żmijo ? Nie wykręcaj się gadaniem o samodzielności wyboru … Może wreszcie zdobędziesz się na odwagę przyznania się do wspierania systemu, który niszczy Ojczyznę …

 76. Maciej said

  Odnośnie reform FR ( nie w kontekście historii, ale żywności kraju ), mój kolega z liceum ( które okupant zamknie w perspektywie 2 lat, ze względu na 200 – letnią tradycję ) jest synem właściciela około 200 hektarów ziemi rolnej. Spotkałem go przypadkiem po latach ( 9 ), i z tego co mi powiedział to jeździ do Rosji uczyć rolników uprawiać ziemie, na takim areale ( reaktywacja kołchozów – patrz Białoruś ) … 6 tygodni szkolenia rolników w Rosji przynosi mu dochód w okolicach 40 tysięcy zł, za samą wiedzę dobrze przekazaną… W Polsce nie może ujechać z okupantem – wewnętrznym i zewnętrznym … By móc się rozwinąć w pełni …

 77. Rysio said

  Macieju „……….Ty co najwyżej zostawiasz mocz pod wpisami 166…………”

  Macieju – muszę ci pogratulować tak umiejętnego wpienienia naszej dyżurnej PISiurskiej koszernej burdel mamy – bojkotki.

  Brawo !!!

  🙂 🙂 🙂

  PS. Zawsze pamiętaj, że oblega ze strony parchatej bojkotki to powchwała, to powód do dumy.

 78. Polak said

  Putin odsłonił pomnik armii sowieckiej w Izraelu.

  No i co z tego? Odsłonił pomnik SWOJEJ Armii. – admin

  http://narodowcy.net/odslonieto-pomnik-armii-czerwonej-w-izraelu-2/2012/06/26/
  A co do Polski to począwszy od litwaków poprzez UBeków aż po kulminację w dzisiejszych czasach to nasi odwieczni „przyjaciele” mają
  bogatą tradycje wykorzystywania tej mniejszości do walki z Polakami.

 79. Boydar said

  @ QuestionMark (65)

  Kogo jak kogo, Pana Gajowego bronić nie ma potrzeby. Radzi sobie (hi!).
  Jednak przedmiotowy komentarz wprowadza nowa jakość, dyskretne zasiewanie wątpliwości.
  Otóż mianowicie, zanim podobne gó_wno rozleje się po Gajówce i wyląduje w devnull, pozwolę sobie zadać (dla wyjaśnienia mniej zorientowanym czytelnikom), trzy pytania:

  – skąd domniemanie, że Gajowy Marucha jest fanem Putina ?
  – kiedy zdarzyło się, wyrażenie przez Gajowego Maruchę poparcia dla stanowiska/posunięcia Putina, które to stanowisko/posunięcie godziło by w interes narodowy Polaków ?
  – jakie stanowisko/posunięcie Putina (jako Prezydenta lub Premiera Rosji) można uznać za godzące w narodowy interes Polaków ?

  Aby wszystko było jasne – ja fanem Putina nie jestem. Nawet gdyby się okazało, że zostanie kanonizowany. Jednakowoż uznaję, i przyjmuję za prawdopodobne, że polityka realizowana dość skutecznie przez Putina, służy odrodzeniu Polski. Przynajmniej na taka wygląda. Jeżeli nawet jest to zbieżność przypadkowa, i nasza korzyść jest produktem ubocznym Wielkiej Polityki, to trzeba być idiotą, aby odrzucać pożytek a’priori.
  Zwłaszcza, że trudno wykazać, iż w czasie gdy Putin był oficjalnym i aktywnym funkcjonariuszem KGB, jego czyny skierowane były w szczególny sposób przeciwko Polsce lub Polakom.
  Czego o wielu innych osobach, zajmujących obecnie najwyższe krzesła, powiedzieć nie można.

 80. Jack said

  The Secret Behind Communism – Dr. David Duke

 81. Marucha said

  Re 19:
  Ja ironię wychwyciłem natychmiast…

  Re 23:
  Spadaj, głupcze.

  Re 24:
  166 jest durniem.

  Re 34:
  Głupi Pan jesteś.

  Re 46:
  Sam jesteś Pan(i) Żydem z dodatkiem krwi cygańskiej.

  Re 65:
  Spieprzaj stąd.

  Re 79:
  Nie rozmawiać z alfonsami umysłowymi, panie Boydar.

  Specjalnie dla 166:
  ALBO 166 PRZESTANIE BREDZIĆ, ALBO ZBANBUJĘ
  Jego wpisy są tak bezdennie głupie, że nawet najbardziej brutalna i wulgarna ich krytyka JEST DOWARTOŚCIOWANIEM tego kału mózgowego!!!

  Ja już NIE WYTRZYMUJĘ tego nieludzkiego natężenia UJEMNEGO GENIUSZU 166….

 82. Marucha said

  Re 29:
  Jeszcze nie widziałem człowieka tak popierdolonego, pojebanego, z zasranym mózgiem, jak 166, gdy pisze o Rosji i Putinie.,
  Tu już psychiatra nie pomoże…

 83. Marucha said

  Re 25:
  Skąd, kurwa, człowieku wiesz, że „Putin by tego nigdy nie zrobił”?

 84. Marucha said

  Re 35:
  Dr Duke niech lepiej kontynuuje pisanie o przebranych za ludzi jaszczurkach.

 85. Griszka said

  @83
  Dla środowiska PiS-GP to byli Rosjanie. Stosują wobec nich zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Teraz wszyscy mają się pokajać i na kolanach przepraszać włącznie z prezydentem za dawne grzechy grupy psychopatów, niekoniecznie pochodzenia rosyjskiego. Co innego osądzić sprawców i odciąć się od takich działań a co innego odegrać teatrzyk w jakim wziął udział Stolzman w Jedwabne.
  Na to najpewniej liczy Bojkot.

 86. Maciej said

  @ 85

  I to jest najgorsze, ponieważ to kłamstwo, obliczone na płytki antagonizm … By mówić o polityce historycznej ( bo taka dziedzina nie wątpliwie istnieje, jako twarde działo działań politycznych ) między FR i strefą okupacyjną w Polsce w kontekście jakiegoś pojednania, polityczne elity muszą uświadomić społeczeństwu jak to było na prawdę … Czyli na kogo pierwszego spadła czerwona zaraza, w jakiej bestialskiej skali oraz jakie poniosła za sobą konsekwencje dla Rosji – prawie stuletnie i wobec Polski o pokolenie krótsze … Polityka historyczna to bardzo ważny dział stosunków między narodami ( w Polsce zajmują się tym ludzie wiadomego pochodzenia ), szczególnie w naszym sąsiedztwie, kiedy naszą Ojczyznę dzielono na mapach tyle razy, teraz przyszedł nowy etap rozmycia ideologicznego i wrzucenia nas w globalnych kołchoz – myśli, możliwości działań, statusu materialnego …

 87. 25godzina said

 88. 25godzina said

  @ Admin

  Widzę, że już wklejono tą audycję Duke’a, wiec można moje komentarze wyciąć.

 89. Marucha said

  Re 58:
  Ok, ja jestem cenzorem tego forum. Tak jakoś wyszło.
  I stwierdzam z naciskiem, iż jeśli chodzi o liczbę wpisów durnych, głupich i krętackich, jeśli chodzi o bezczelność i brak jakiegokolwiek honoru – to 166 jest bezkonkurencyjne.
  Nie wiem, czy nieliczne w miarę akceptowalne wypowiedzi 166 kompensują ten stek bredni i zarazem wyzwisk kierowanych do osób, które zadają mu niewygodne pytanie.

  I jakim debilem trzeba być, żeby namawiać do głosowania w braku JAKIEJKOLWIEK propolskiej partii politycznej kandydującej do parlamentu… I do tego, ludzie, kurwa, trzymajcie mnie! – aby upierać się, że się nie głosowało ani na PISdy, ani na PO, ani na PSL, ani na SLD, ani na Palikutasa, ani na żadną inną partię – ale się głosowało!!!

 90. Rysio said

  re 89. A ja myślałem, że to ja jestem na pierwszym miejscu.

  😦

  >>> Jeszcze ma Pan szanse się wysunąć na pierwsze miejsce….
  Admin

  Co do głosowania – to bojkotka zawsze mówiła, że wie ale nie powie na kogo głosować.

  Daaaaaaaaaawno, bardzo dawno temu – w piaskownicy miałem podobne umysłowo do bojkotki koleżanki – bawiłem się z nimi w doktora.

  🙂 🙂 🙂

 91. 166 bojkot TVN said

  89/Marucha

  Jak widzę urlop się nie udał. Nic to, może następny

  Tymczasem 166 uprzejmie dziękuję za gościnę w gajówce, co więcej BARDZO DZIĘKUJE.

  166 będzie miało dużo więcej czasu dla siebie i bliskich.

  (…)

 92. Rysio said

  No i proszę Gajowy zagrał na uczuciach Bojkotki – a z niej przecież taka wrażliwa kobita.

  😦

 93. Easy Rider said

  Dla zainteresowanych – link do wstępu do „The Secret Behind Communism” w PDF-ie.

  http://www.davidduke.com/mp3/TheSecretBehindCommunismIntro.pdf

  Natomiast co do meritum – cóż dziwić się temu, że do dzisiaj prawda o rewolucji bolszewickiej nie jest powszechnie znana, skoro nadal powszechnie uważa się rewolucję francuską za wydarzenie milowe w drodze do tzw. postępu ludzkości. Wmówiono większości ludzi, że tzw. „teorie spiskowe” i „antysemityzm” to zabobony, niegodne człowieka oświeconego, stąd też nie wiem, co musiałoby się stać, aby nastąpił jakiś światowy wstrząs w sferze mentalnej, który pokazałby ludziom, jak byli i są okłamywani od ponad 200 lat. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby prawda mogła dotrzeć do ludzi normalnymi kanałami informacyjnymi, które są opanowane przez kontynuatorów tych samych samych sił, które wywołały obie rewolucje – tutaj zmiana może być wynikiem tylko jakiegoś zdarzenia nie mieszczącego się w ramach ludzkiej wyobraźni.

 94. Fran SA said

  A mnie interesuja rowniez czasy wspolczesne nawiazujace do przeszlosci:
  Pani Merkelowa miala wystapic na jakiejs wystawie w Petersburgu pt. ‚Epoka Brazu- epoka bez granic’.
  Okazalo sie, ze jej wizyta nie miala byc wystepem artystycznym-jak bylo w zapowiedziach- tylko politycznym. I pani Merkel przygotowala sobie odpowiednie przemowienie pod tytulem: Jak Armia Czerwona okradla Niemcy z dorobku artystycznego” – albowiem na wystawie znalazly sie eksponaty wywiezione z Niemiec w czasie II wojny.
  W zwiazku z tym, ze pani Merkel uchybila atmosferze wystawy, ktora miala byc wyrazem wzajemnej milosci obu narodow rozkochanych w cennych (zdobycznych) zdobyczach naszej i jeszcze starszej cywilizacji- mowe pani Merkel skreslono z programu. Wywolalo to niemale oburzenie (na Putina oczywiscie) w calym niemieckim swiecie artystyczno-politycznym..

  I tu nastepuje najbardziej frapujacy moment mojej zadumy nad kultura w ogolnosci, a rosyjsko-niemiecka w szczegolnosci.
  (W Petersburgu znajduja sie tez dziela sztuki wywiezione z Polski).
  Jak wiadomo, to nie Rosja Sowiecka napadla na Niemcy, tylko odwrotnie – nie bronie zadnej ze stron- staram sie trzymac faktow.
  Niemcy do tej pory wyplacaja odszkodowania wojenne Izraelowi- nie wiadomo za co, bo Izrael nie byl napadniety przez Niemcy- akurat jeszcze wtedy nie istnial.
  Rozumiem, ze Rosjanie nie dostali zadnego odszkodowania – mozna sie upierac, ze w ramach odszkodowan wojennych Niemcy podarowali Sowietom np. Ukraine. (Kiedys Zagloba namawial Zamojskiego, zeby podarowal Szwedom Niderlandy)

  A przeciez Roosvelt obiecal Sowietom 20 miliardow dolarow za pozne otwarcie drugiego frontu w Europie – Truman przyszedl i nie zaplacil!

  Sa i tacy podejrzani, ze sie upieraja, ze ukradzione obrazki z ocalalych muzeow niemieckich moga stanowic trofeum wojenne. To juz jest duza bezczelnosc!.

  Ale ja mam taka niesmiala propozycje dla pani Merkel: zeby sobie te cenna mowe zachowala, jak pojedzie do Londynu czepiac sie Anglikow, o to, ze nie tylko zrownali z ziemia Drezdno i Hamburg ale i poniszczyli rozmaite niepowtarzalne dziela sztuki tych miast, albowiem pan Churchill glosno deklarowal, ze nienawidzi Niemcow.

  To wspaniale przemowienie o rabunku dziel sztuki moze sie jeszcze pani Merkelowej przydac w spotkaniu z Obama (bo ostatnia wizyta Obamy w Berlinie byla bardziej niz oschla)
  Pani Merkelowa moglaby poprosic grzecznie Amerykanow o liczne odszkodawania za zniszczenie niemieckich miast w czasie bombardowan dywanowych JUZ PO KAPITULACJI NIEMIEC i wywiezienie z Nordhausen bardzo waznych dokumentow i sprzetu zwiazanych z najnowszymi technologiami militarnymi- i zrownaniu z ziemia calego miasta razem z mieszkancami.

  Jakas dociekliwa pani, na ktoryms z blogow domagala sie odpowiedzi na palace pytanie: ‚A kto wyrywal zydom zlote zeby w obozach koncentracyjnych??”

  Z tego wynika, ze nie nalezy przesadzac z takimi roznymi podejrzanymi wystawami artystycznymi, bo moze wyniknac draka i miedzynarodowe nieporozumienia. Do tego jeszcze sie moze przyplatac historia i rozne wspominki i wypominki.
  Bo to przeciez byla ta cala zazydzona wierchuszka Rosji Sowieckiej, co to pokradla rozne rzeczy zarowno z Rosji jak i Niemiec…

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14143749,Merkel_miala_mowic_o_grabiezach_Armii_Czerwonej__Rosjanie.html#TRNajCzytSST

 95. questionMark said

  @81

  blog powinien zmienić nazwę na „towarzystwo wzajemnej adoracji”
  Skoro Admin nie toleruje innych poglądów, to po co w ogóle możliwość komentowania?

  Chyba tylko po to aby inni poplecznicy mogli połechtać ego Admina.

  Proszę się poskarżyć np. w Stowarzyszeniu Wolna Rzeczypospolita, że admin gajówki nadał jej taki, a nie inny profil.
  Admin

 96. Maciej said

  @ 91

  Daję od czterech do ośmiu tygodni i znowu podeślą na stałe jakiegoś „eksperta” …

 97. Marucha said

  Re 96:
  A wie Pan, że miałem do 166 jakąś niewytłumaczalną słabość?

 98. Maciej said

  @ 95

  Tutaj raczej chodzi o formę wyrażania opinii, sposób dyskusji i argumentowania … Poglądy na tym forum się jedynie ścierają, ponieważ tutaj zaglądają osoby o ukształtowanych poglądach, nie przypadkowe, a jeśli ktoś sobie robi jaja z adwersarzy swoimi komentarzami, to co czemu się dziwić ?

  Zresztą to nie ja tutaj rządzę, więc wydaje tylko swoją opinię …

 99. Marucha said

  Re 98:
  Pańska opinia jest jak najbardziej słuszna.
  Trudno wymagać od portalu katolicko-narodowego, żeby na dłużej tolerował występy osób, dla których takie poglądy są wrogie,

 100. Boydar said

  Wróci, wróci. Gdzie będzie Jej lepiej.

 101. Inkwizytor said

  Wróci belkotka stręczycielka, wczesniej czy później ale wróci, niestety 😦

 102. […] miał na myśli bibliotekę rabina Josefa Schneersona, zmarłego lidera ruchu Chabad Lubawie (https://marucha.wordpress.com/2013/06/21/putin-pierwszy-sowiecki-rzad-skladal-sie-glownie-z-zydow). Jeżeli pierwszy sowiecki rząd składał się z 80-85 % z Żydów, to zrozumiała staje się ich […]

 103. […] na myśli bibliotekę rabina Josefa Schneersona, zmarłego lidera ruchu Chabad Lubawie (https://marucha.wordpress.com/2013/06/21/putin-pierwszy-sowiecki-rzad-skladal-sie-glownie-z-zydow). Jeżeli pierwszy sowiecki rząd składał się z 80-85 % z Żydów, […]

 104. Guła said

  Tylko w muzeum są. To tak jak u nas.

  Ciry ciry bo, … nic nie ma

 105. polski patryjota said

  I kurwy przysłali tych żydów do Polski

Sorry, the comment form is closed at this time.