Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  minka o Rachunki większe nawet o tysią…
  Boydar o Jak piórko na wietrze…
  minka o Rachunki większe nawet o tysią…
  Marek o Powstaje Fundacja Rodzina…
  revers o Bandernachodźcy wyprowadzają s…
  ot co o Obrzezaniec
  Emilian58 o Judejczykowie i Putin
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Mietek o McGregor: Moskwa się nie …
  minka o Bandernachodźcy wyprowadzają s…
  Marucha o Obrzezaniec
  ot co o Obrzezaniec
  D-T o Bezczelność „dobrej zmiany”
  Mietek o McGregor: Moskwa się nie …
  wewewe o Prof. Jelena Wieduta: „Cyberne…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Rumunia dalej pod jarzmem Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Posted by Marucha w dniu 2013-08-01 (Czwartek)

Socjaldemokratyczny rząd Victora Ponty zawarł porozumienie z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Na jego mocy, Rumunia uzyska kolejną, tym razem dwuletnią pożyczkę w wysokości czterech miliardów euro, na którą po równo złożą się oba podmioty. Rumuński rząd ma z niej rzekomo nie korzystać, a kredyt jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi konsekwencjami zawirowań na rynkach finansowych.

Socjaldemokraci zobowiązali się jednak do obcięcia wydatków na służbę zdrowia oraz prywatyzacji nierentownych przedsiębiorstw państwowych. Szef misji MFW w Bukareszcie Andrea Schaechter, powiedział mediom, że rumuński rząd ma zreformować służbę zdrowia, zmniejszając koszty utrzymania szpitali poprzez położenie nacisku na lekarzy rodzinnych oraz usługi prywatne. Poza tym socjaldemokraci zobowiązali się do restrukturyzacji firm transportowych i energetycznych, a przede wszystkim do przygotowania ich do prywatyzacji.

Rumuński analityk ekonomiczny, Ilie Şerbănescu, powiedział w wywiadzie dla Radio France, że Rumunia powinna zawrzeć nową umowę z MFW i UE, natomiast obecna pożyczka nic jej nie daje.

Ekonomista zwraca uwagę, że nowy kredyt nie pozwoli na spłatę dotychczasowych zobowiązań wobec Funduszu i Unii, a w ciągu ostatnich czterech lat, dług publiczny Rumunii wzrósł dwukrotnie. Şerbănescu twierdzi, że od czasu poprzedniej pożyczki z MFW, w Rumunii nie powstały żadne nowe inwestycje, a międzynarodowe agencje ratingowe pozycjonują kraj “poniżej poziomu inwestycyjnego”.

Podobnego zdania są politycy opozycyjnej Partii Liberalno-Demokratycznej, według których porozumienie jest kontynuacją drugiej umowy z MFW, i polega ono jedynie na kontrolowaniu konsolidacji finansowej, redukcji deficytu budżetowego i procesu wdrażania reform. Nie daje natomiast żadnych nadziei na nowe inwestycje w Rumunii.

To trzecia pożyczka Funduszu i UE w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2009 roku, Rumunia otrzymała pomoc w wysokości 20 miliardów euro na walkę ze skutkami kryzysu finansowego. MFW już raz przyznała się do popełnienia błędów wobec rumuńskiej gospodarki po 1990 roku – w 2004 instytucja stwierdziła, że jednym z nich było wpisanie kraju na listę państw niewypłacalnych. Utrudniło to pozyskiwanie pożyczek od banków komercyjnych. Fundusz sprawował też ścisłą kontrolę nad wydatkami publicznymi państwa, ale jednocześnie był tolerancyjny w kwestiach inflacji.

Na podstawie: bloomberg.com, jurnalul.ro, frontpress.ro, bankier.pl
http://www.autonom.pl/

Jedna odpowiedź do “Rumunia dalej pod jarzmem Międzynarodowego Funduszu Walutowego”

 1. Marcin said

  Za rządów Ceausescu Rumunia nie miała żadnych zobowiązań kredytowych względem zachodu. Odbywało się to oczywiście kosztem życia ludzi ale mieli dobry start aby tą tendencję utrzymać i przy odrobinie rozsądku i wysiłku uczynić rumuńską gospodarkę konkurencyjną. Jak widać Rumunia podąża podobną ścieżką co Polska wg wytycznych Sorosa. Czy ten szef misji MFW w Bukareszcie Andrea Schaechter to jakaś pokrewna sperma „naszego” jąkały?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: