Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  minka o Wolne tematy (67 – …
  revers o „Niezawisimaja Gazieta”: Putin…
  lewarek.pl o Maxima Redemptionis
  minka o Bezczelność „dobrej zmiany”
  minka o Bezczelność „dobrej zmiany”
  Boydar o Powstaje Fundacja Rodzina…
  minka o Rachunki większe nawet o tysią…
  Boydar o Jak piórko na wietrze…
  minka o Rachunki większe nawet o tysią…
  Marek o Powstaje Fundacja Rodzina…
  revers o Bandernachodźcy wyprowadzają s…
  ot co o Obrzezaniec
  Emilian58 o Judejczykowie i Putin
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Mietek o McGregor: Moskwa się nie …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

SN: można podważyć wpis do księgi wieczystej dokonany z mocy samego prawa

Posted by Marucha w dniu 2013-08-01 (Czwartek)

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa wobec tych, którzy nabyli własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości na podstawie przepisów prawa, bez zawierania umowy – orzekł Sąd Najwyższy.

Spór dotyczył działki w rejonie ul. Narutowicza w Łodzi, której użytkownikiem wieczystym jest Uniwersytet Łódzki.

Przed wojną sporna działka należała do prywatnych właścicieli narodowości żydowskiej [nietrudno zgadnąć… – admin]. Po zakończeniu wojny działkę użytkował Skarb Państwa, który ostatecznie w 1977 roku uzyskał w drodze sądowej własność działki wskutek zasiedzenia. Następnie teren działki państwo przekazało w użytkowanie Uniwersytetowi.

We wrześniu 1990 roku Uniwersytet Łódzki, na podstawie obowiązującego wówczas art. 182 ustawy o szkolnictwie wyższym, uzyskał na użytkowanej działce prawo użytkowania wieczystego. Przepis ten ustanawiał dla wszystkich uczelni, użytkujących wówczas grunty państwowe, prawo użytkowania wieczystego z mocy samego prawa, bez konieczności zawierania umów lub wydawania decyzji administracyjnych. Na tej podstawie Uniwersytet Łódzki uzyskał też wpis użytkowania wieczystego działki do księgi wieczystej.

Nieco ponad dziesięć lat później pojawili się spadkobiercy przedwojennych właścicieli działki i w 2001 roku udało się im podważyć postanowienie sądowe z 1977 roku o zasiedzeniu przez Skarb Państwa ich działki w Łodzi. Dysponując nowym postanowieniem sądowym jeden ze spadkobierców skierował sprawę do sądu, żądając uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym – tzn. wpisania go jako właściciela spornej działki.

Uniwersytet Łódzki przed sądem bronił się, wskazując, że wpis uzyskał z mocy prawa i jest on zgodny z przepisami. Obowiązujący art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wprowadza natomiast zasadę rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Polega ona na tym, że to księga wieczysta – treść wpisu w księdze – rozstrzyga o tym, kto jest właścicielem lub uprawnionym do korzystania z danej nieruchomości. W efekcie uczelnia uzyskała korzystne orzeczenia tak w pierwszej, jak i w drugiej instancji – sądy oddaliły bowiem kolejno powództwo i apelację spadkobiercy przedwojennych właścicieli.

Jednak rozpoznający skargę kasacyjną spadkobiercy Sąd Najwyższy orzekł inaczej – wyrokiem (sygn. II CSK 451/12) uchylił orzeczenie sądu II instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. W uzasadnieniu wskazał, że Skarb Państwa utracił już tytuł prawny do nieruchomości, w wyniku postanowienia zapadłego w 2001 r. Skoro tak, to traci podstawę także prawo użytkowania wieczystego na spornej działce. Zaś UŁ nie może w takim wypadku powoływać się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – gdyż nabył użytkowanie nie na podstawie umowy, ale przepisów prawa.

„Aby użytkownik wieczysty korzystał z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, musi dojść do rozporządzenia prawem do nieruchomości przez czynność prawną” – wskazała sędzia Maria Szulc. Dodała, że instytucja rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych ma charakter wyjątkowy. Zaś w przepisie ustawy o księgach wieczystych wyraźnie jest mowa, że „treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.”

„Nabycie użytkowania wieczystego przez UŁ nastąpiło z mocy prawa, nie musiało być potwierdzone umową, a to oznacza, że rękojmia wiary publicznej nie ma zastosowania do nabycia uprawnień do nieruchomości ex lege” – stwierdziła w konkluzji Szulc, dodając, że dotyczy to wszystkich przypadków nabycia uprawnień do nieruchomości z mocy samego prawa, bez umowy.

http://prawo.rp.pl

No i jak się to Państwu podoba?
Admin

Komentarzy 25 do “SN: można podważyć wpis do księgi wieczystej dokonany z mocy samego prawa”

 1. AlexSailor said

  Ale jaja.
  Nie teoretyzując, teraz zacznie się wymuszony obrót nieruchomościami w celu spowodowani „czynności prawnej”, tak, jakby samo nadanie z mocy prawa nie było czynnością prawną.
  O taką głupotę sędziów podejrzewać nie można, czyżby zatem dywersja.
  A co z nadaniami na ziemiach odzyskanych? Co z przedsiębiorstwami, dawniej państwowymi, które w większości nabyły na swój wniosek użytkowanie wieczyste, co ze spółdzielniami, w tym mieszkaniowymi.

  Poza tym jest to bardzo niebezpieczny precedens podważający ważność wpisów w księgach wieczystych.

 2. efka said

  W świetle artykułu http://niezalezna.pl/44334-rachunek-dla-niemcow-miliardy-za-zniszczenie-warszawy wypada zapytać, czy na działce po wojnie coś było czy stary właściciel powinien zapłacić za wywóz gruzu i postawienie obiektu od nowa.
  Czy żydowski właściciel posiada dokumenty z gminy żydowskiej tzw. hazakę czy są to dokumenty oryginalne oraz czy aby nie odebrał już raz odszkodowania z USA, które wypłacało kasę podobnie jak Niemcy.
  Nasze sądu są do d………..

 3. Samuel Rotenberg said

  Wasze ulice, nasze kamienice…

 4. revers said

  czyli ustawffki pod pejsata szlachte jerozolimsa, wszelkiego rodzaju szabasgojow oraz niemieckich junkrow

 5. tutaj said

  Pani sędzia przeciera szlaki dla grupy zadaniowej ds. restytucji majątku HEART (polecam: http://www.heartwebsite.org/default.aspx?cc=pl-PL), która ma do odebrania z rąk polskich jak obliczyli już kilka lat temu ok. 68 miliardów euro oraz ziomkostwom niemieckim i innym organizacjom niemieckim.

 6. lopek said

  Jakie to proste – wystarczy pozakładać nowe księgi wieczyste nadczłowiekom – a bydlęta automatycznie zostaną na zielonej trawce.

 7. tutaj said

  Tak na marginesie wspomniana grupa zadaniowa HEART jest o tyle niebezpieczna i może być skuteczna, że będzie działać w ramach współcześnie obowiązującego prawa, między innymi w Polsce. Nie podważa postanowień Traktatów kończących II wojnę światową (konferencje:Teherańska, Jałtańska i Poczdamska), tylko na mocy kruczków i chwytów tworzy nowe instrumenty prawne i powoli, a skutecznie, dobiera się do majątku, który niby się już nie należy, bo nie żyją spadkobiercy, a na mocy dotychczas obowiązującego prawa przeszedł na własność Skarbu Państwa. Oczywiście wcześniej stworzona została otoczka psychologiczna w postaci, wydawnictw, filmów.
  Czy Polaków to w ogóle obchodzi? Kiedy zajarzą w końcu, że to m.in. dlatego (że podobnego typu działania trwają już od 20 z hakiem lat) harują i się nie mogą niczego dorobić, dlatego Państwo jest tak opresyjne w stosunku do „swoich” obywateli itd. itp. Czy ten naród skazany jest na zagładę?

 8. navajo88 said

  Re 6 !
  Czy ten naród jest skazany na wymarcie ????? oczywiście !!! , jeszcze trwa lato a potem nadejdzie jesień i wtedy się zacznie na dobre !
  Sami spowodowaliśmy że straciliśmy kraj taki jaki do tej pory znaliśmy i nie ma co się oszukiwać ! . Dzisiaj wszystko leży i kwiczy w czoraj awarja na dworcu z bramkami ,a dzisiaj NFZ !!! , kurwa gdzie my się znalezliśmy ??????
  Ale powiem wam że my starsi to mamy juz za soba ,,, ale młodziaki !!!!!! oj jeszcze bendą płakać !!!!!!!!!!
  J.M.H

 9. Pokręć said

  @Samuel: my nie będziemy mieć wstępu do waszych kamienic a wy – na nasze ulice. Proszę bardzo. I wcale się do tych waszych kamienic pchać nie będziemy, bez obaw.

 10. revers said

  najlepiej odrazu ulice i kamienice oznaczyc opaska, tablica, szyldzikiem z gwiazda davida, z nich 8 kresek zaznaczy sie w sfastykie bedzie wiadomo gdzie szczyny oddac, na razie da sie ollac srulowskie cmentarze.

 11. Liga Przeciwko Zażydzeniu said

  @Tutaj
  Być może nie ma innej drogi, być może naszemu narodowi musi się przytrafić na masową skalę jakaś większa krzywda, żeby ludzie się obudzili. Nie mamy dużych mediów, to chociaż nagłaśniajmy ten artykuł w internecie, wklejając linki na różne fora i blogi. Jak ktoś jest zalogowany na wykop.pl, to proszę ten artykuł tam wrzucić. Mam nadzieję, że chociaż o. Rydzyk nagłośni tę sprawę w swoich mediach, żeby jakaś większa rzesza ludzi w Polsce zrozumiała, co się dzieje.
  PS. Chętnie zajrzałbym w genealogię sędzi Marii Szulc.

 12. Romank said

  Panowie…. jak ostrzegano przed Falandyzacja Prawa…wiekszosc patrzyla- jak ciele na wrota…a co mnie to obchodzi>>>>
  ” Polski ” sad, nie musi w postepowaniu dowodowym ustalac prawdy obiektywnej…w zamian „Sad” daje wiare….stronom, swiadkom, ..po uznaniu sadu, czyli jak chce..to wg obecnych prawodawcow jest..omen nomen rezalizacjqa zasady ” niezawislosci sadow w orzekaniu”:-))))
  Sedziowie moga posiadac udzialy w spolkach gospodarczytch do wys 10%…to samo prokuratorzy i policjanci….
  To opisane wyzej jest tylko konsekwencja powyzszego….
  Kazy extremizma po przekroczeniu pewnej granicy staje sie extrementem..
  a kazda biurokracja zamienia w idiokracje….zazwyczaj tam , gdzie od wiekow rzady sprawuje xenokracja.

 13. Marucha said

  O co ludzie Wam chodzi?
  Przecież jak stwierdził wybitny teoretyk pierdolizmu zajobanego, znanego też jako liberalizm, jest wszystko jedno, czy majątek państwa jest w ręku państwa i jego obywateli, czy obcych.

 14. Wołający na pustyni said

  @ PAN Marucha

  Pyta się pan „No i jak się to Państwu podoba?”

  Odpowiadam: MAŁY PIKUŚ w porównaniu z poniższym.

  Po wejściu w życie w 2007 r noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wielu spółdzielców zaczęło przekształcać swoje spółdzielcze prawa do lokalu w odrębną własność.
  Odbywało się to poprzez czynność prawną podczas której spółdzielnia w obecności notariusza składała oświadczenie woli którym przenosiła na członka spółdzielni na warunkach zapisanych w ustawie, własność jego mieszkania. Podpisano akt notarialny w obecności notariusza KTÓRY „CZUWAŁ” BY WSZYSTKO ODBYŁO SIĘ ZGODNIE Z PRAWEM.(oczywiście nie za darmo czynność była odpłatna).
  Potem następowało założenie księgi wieczystej dla wyodrębnionego lokalu i wpis nowego właściciela.
  Niestety rzadko kto wie ze spółdzielców, że wpis w księdze wieczystej to tylko domniemanie kto jest właścicielem lokalu i jako takie może być obalone w każdym postępowaniu sądowym w tym w uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
  Wystarczy tylko udowodnić że czynność prawna (podpisania aktu notarialnego była sprzeczna z ustawą lub zmierzająca do jej obejścia ) a skutkuje to nieważnością tak zawartego aktu na podstawie art 58 kodeksu cywilnego.
  W przypadku nieważności, mamy powrót do sytuacji gdzie spółdzielnia zostaje znowu właścicielem mieszkania swego członka, a członek (obecny właściciel mieszkania) traci swą własność i staje się „dumnym posiadaczem spółdzielczego prawa do swojego mieszkania”). Sprawa się może „TROCHĘ” skomplikować (oczywiście dla członka), jak spółdzielni już nie będzie (np. upadnie za długi), Jego los nie będzie wart pozazdroszczenia, mieszkanie jego stanie się masą upadłościową spółdzielni ku uciesze wierzycieli.

  Zadbano o to by czynność prawna przeniesienia własności mieszkań była nieważna (MOŻNA ją stwierdzić nawet po latach ) nieważność ta nie konwaliduje się (nie staje się ważna po upływie czasu).
  Dlaczego jest nieważna? w olbrzymiej większości (PROBLEM DOTYCZY CAŁEGO KRAJU przypadek ?????????????????????????????????????????????????????????????)
  oświadczenie woli za spółdzielnię którym przenosiła ona własność mieszkań na swych członków składał JEDEN pełnomocnik spółdzielni. Taka praktyka jest sprzeczna z postanowieniem art 54 ustawy prawo spółdzielcze

  Cytuję Art.54.§1 Prawo spółdzielcze .

  „Oświadczenia woli za spółdzielnię składają DWAJ członkowie zarządu LUB jeden członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym oświadczenie woli mogą składać również DWAJ pełnomocnicy.”

  Jest to SZCZEGÓLNY wymóg (dotyczący wyłącznie spółdzielni)o reprezentacji ŁĄCZNEJ przy składaniu oświadczenia woli KTÓREGO POMINIĘCIE SKUTKUJE NIEWAŻNOŚCIĄ CZYNNOŚCI PRAWNEJ. O czym stanowi art 73 § 2.kodeksu cywilnego.

  Cytuję zapis ustawowy

  Art. 73. § 1.kc. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.
  § 2. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną FORMĘ SZCZEGÓLNĄ, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest NIEWAŻNA. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

  Sąd Apelacyjny w Warszawie z dnia 04.04.2000r sygn. I ACa 1326/99 ( Pr.Gosp. 2001/7-8/95):stwierdził

  „1.Naruszenie zasady łącznej reprezentacji skutkuje bezwzględną nieważność czynności prawnej na podstawie art. 58 § 1 kc. Jedynym przepisem, który reguluje wprost konsekwencje prawne czynności zdziałanej przez osoby fizyczne jako organ osoby prawnej w jej imieniu nie będąc jej organem, jest art. 39 kc.”

  Jak już wspominałem problem ten dotyczy „PRZYPADKIEM” CAŁEGO KRAJU
  Wasze ulice NASZE KAMIENICE

  PS Panie Gajowy jak sprywatyzują lasy to i Pan będzie miał problem 😦

 15. AV said

  Z jakiej „mocy prawa” skory tej mocy prawo nie ma..?

 16. Romank said

  …o wlasnie ,,najwazniejsze zeby byl prywatny:-))))
  panstwo nie ma majatku..narod tak….panstwo jest tylko od pilnowania majatku narodowego.
  Pelni tylko funkcje powiernicze i administracyjne. Po tym jak to robi poznajemy co to za panstwo.
  oceniajac panstwo tzw „polskie” twierdze, ze wcale nie jest polskie!
  Porownajcie statystuyki i wyniki gospodarcze…dlug rosnacy lawinowo zaciagnay przez „panstwo” na koszt i opdpiowiedzialnosc narodu….i porownajcie oszczenosci tzw funkcjinariuszy tegoz panstwa.

  Prawa przynaleza ludziom….i tylko im! Tak samo odpowiedzialnosc!
  Kazdy urzednik..;oniesie odpowiedzilnosc za swoje decyzje jakie podejmowal pod przykrywka panstwa.
  Rzecza niezbedna jest przywrocenie kary smierci..wlasnie dla skorumpowanych urzednikow i funkcjonariuszy panstwa za rozl;iczne przestepstwa przeciw Narodowi Polskiemu i jego wlasnosci!

 17. revers said

  ta, wlasnie kilka dni temu doswiadczyla tego falszyfkowanego liberalizmu aktorka Barbara Wrzesinska
  http://www.prawy.pl/z-kraju/3543-polacy-eksmitowani-z-centrum-warszawy-ich-miejsce-zajmuje-zydowski-kibuc-i-lewicowcy
  przed tem palono nawet aktywistki na rzecz spolecznego, czy obywatelskiego liberalizmu.

 18. Romank said

  ILu ..z Czytelnikow Gajowki wlacznei z piszacymi, ktorzy sa garstka malenka…malezy do jakiejkolwiek polskiej organizacji i wspomaga ja placac skladki, bierze czynny udzial podpisujac jej wystapinia i popierajac??????
  Ludzie….organizujcie sie!!!!! W kolkach Rozancowych, Kolach Gospodyn,gdzie kolwiek..przejmujcie Straze Pozarne, odbudowujcie Kolka Rolnicze Spoldzielnie…i cechy…co sie da…odbierajcie co swoje…i starajcie sie o przywocenie kary smierci…dla urzedasow i funkcjonariuszy, ktorzy wyrzadzili tyle krzywdy Polskiemu Narodowi! Czym dokonali aktu Najwyzszej Zdrady Narodu!

 19. revers said

  inaczej zalatwia goich pl na rympalka

  http://kmn.info.pl/donald-z-vincentem-robia-polakow-na-rympal/

 20. Marucha said

  Re 16:
  Oczywiście, że Państwo jest tylko strażnikiem majątku narodowego. Nie ma prawa go się wyzbywać, bo jest to zwykłym przestępstwem.
  Dzięki temu, że wciąż istnieje jakiś majątek narodowy, możemy w lasach zbierać grzyby i owoce leśne. Możemy w ogóle mieć do nich wstęp. Możemy pływać po jeziorach i rzekach.

 21. Plausi said

  Jak długo …

  ” nie zostanie w Polsce wystawiony list gończy na nazwisko “Leszek Balcerowicz”, także innych …” dodajmy na listę też „sędzia Maria Szulc” musimy niestety przyjąć, że Polska jest zarządzana przez “państwową przestępczość zorganizowaną” (PPZ), dodajmy, że system prawny jest częścią PPZ.

  Moja znajomość sądów zarówno w Polsce jak i za granicą pozwala mi sądownictwo w Polsce zakwalifikować jako rodzaj organizacj przestępczej podobnej do mafii. Jedyna różnica, mafiosi mają kodeks honorowy.

 22. Maciejaszu said

  A czy nazwisko Szulc to nie przypadkiem nazwisko żydowskie ?

 23. Zasiedzenie nieruchomości said

  Zgodnie z art.172 § 1 i n. ustawy z 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Z 1964r. nr 16. poz. 93 z późn. zm. – dalej jako k.c.) posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

 24. IWszystkoWTemacie said

  A po co nas wiecej??.. wystarczy nas dwoch.. Ty w rzadzie, ja w sadzie..

 25. Olek said

  Sędzia Szulc najwyraźniej uzyskała niezły przychód z tytułu takiego wyroku. Sądy powinny wywieszać cenniki lub organizować przetargi na wyroki. Po prostu byłoby uczciwiej i prosto z mostu a nie po cichu i pod stołem.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: