Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Carlos o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Kula o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o PiS już wybrał: nie zdrowie, a…
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Ile za ciało? Ile za dusz…
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Casting do polskiej edycji afe…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Dziadzius o Adidas wprowadza odzież dla…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Nina o PiS już wybrał: nie zdrowie, a…
  sanning o TVP ruszy z programem hołubiąc…
  Nina o Wolne tematy (39 – …
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 518 obserwujących.

Powtórka z Jedwabnego?

Posted by Marucha w dniu 2013-08-02 (Piątek)

Stowarzyszenie Panorama Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie wydało opracowanie oskarżające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego o mordowanie Żydów.

[Mała dygresja: lubelska Brama Grodzka to inna nazwa Bramy Żydowskiej. Samo stowarzyszenie wygląda mi na typową inicjatywę koczowników – admin]

Publikację „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” firmuje Stowarzyszenie Panorama Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich. Opracowaniem tekstów zajmowała się dr Marta Kubiszyn z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS. To rodzaj przewodnika po miejscowościach zamieszkiwanych kiedyś przez ludność wyznania mojżeszowego.

Najbardziej oburzającym wątkiem publikacji Kubiszyn jest historia holokaustu w Uchaniach. Wynika z niego, że w lesie pod Uchaniami od listopada 1942 r. ukrywała się (z pomocą mieszkańców) grupa ok. 80 Żydów, która w lipcu 1944 r., na dwa tygodnie przed końcem okupacji niemieckiej, została otoczona i wymordowana przez polskich partyzantów, również mieszkańców Uchań. Ocaleć miało jedynie dziewięć osób. Mieszkańcy gminy są oburzeni. – Żydów mordowała żandarmeria niemiecka. Po co pleść takie głupoty. Armia Krajowa to było wojsko polskie, walczyliśmy z Niemcami, a nie z Żydami. To, co ta pani napisała, to warte kupy śmiechu! My jeszcze Żydom pomagaliśmy, a nie ich mordowaliśmy – mówi wyraźnie wzburzony mjr Antoni Wiech, jeden z żołnierzy AK z Uchań.

– Rozmawiałem z mieszkańcami Uchań i okolic. Z ich relacji wynika jednoznacznie, że nikt Żydów nie mordował. Wręcz przeciwnie – niesiono im pomoc. Byli dokarmiani, ukrywani, chronieni przed zagładą. Bezsensowne byłoby, gdyby najpierw się tych ludzi chroniło, a potem zabijało – dodaje Andrzej Jaroszyński, prezes ŚZŻAK Koło Rejonowe w Uchaniach.

– Nic nie wiem o takim wydarzeniu. To wszystko wydaje się nieprawdopodobne. Niemożliwe, by do tej pory, kilkadziesiąt lat po wojnie, tego typu wydarzenie, w które mieliby być zamieszani żołnierze AK, nie było nagłośnione, badane, analizowane, żeby nikt się w tej sprawie nie wypowiadał – mówi Leszek Żebrowski, historyk. Relacji świadków z wydarzeń II wojny światowej jest wiele, ale gros z nich okazuje się często nieprawdziwe. – Dlatego każdy konkretny przypadek powinien być zawsze dokładnie zbadany. Niedopuszczalne jest opieranie się tylko na samych relacjach świadków. Poza tym jeden świadek to nie jest świadek – jego relacja musi być weryfikowana – dodaje.

– Moim zdaniem, ten artykuł miał za cel nagonkę na mieszkańców Uchań i żołnierzy AK, którzy przecież z niewinnymi ludźmi nie walczyli. Nie licowało to z godnością żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego – dodaje.

Jaroszyński wysłał w tej sprawie list do Kubiszyn, domagając się przeprosin i sprostowania. Na jej publikację zareagował też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość. „Wyrażamy nasze głębokie oburzenie faktem, iż dopuściła się Pani przekłamania historii żołnierzy Armii Krajowej działających na terenie miejscowości Uchanie w powiecie hrubieszowskim” – pisze Związek w liście z 29 lipca br. adresowanym do Kubiszyn.

Korekta albo proces

Weterani przypominają, że doniesienia, jakoby grupę 80 Żydów wymordowali polscy żołnierze, są kłamliwe i wpisują się w nagonkę na żołnierzy Armii Krajowej i Naród Polski. „Pani praca staje w jednym szeregu z takimi paszkwilami jak niemiecki serial ’Nasze matki, nasi ojcowie’ czy powtarzające się w prasie zagranicznej artykuły ze sformułowaniami ’polskie obozy koncentracyjne’” – piszą kombatanci. „Tekst w Pani wykonaniu jest o tyle bolesny, że dokonany przez naukowca z polskiego uniwersytetu, opłacanego przez polskich podatników, w tym przez kombatantów AK i mieszkańców Uchań, którzy zostali przez Panią oszkalowani” – podnosi dalej Związek, żądając natychmiastowej korekty informacji pod groźbą sankcji prawnych. „Czujemy się bowiem w obowiązku bronić honoru żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślają żołnierze.

Analogiczne pismo Związek wystosował do współwydawcy, Stowarzyszenia Panorama Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Od władz uczelni domaga się z kolei przeprowadzenia rozmowy z Kubiszyn.

„Żywimy ogromną nadzieję, że Magnificencja stanie wraz z nami w obronie honoru żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego poległych w obronie niepodległej Rzeczypospolitej” – pisze Związek w liście do prof. Stanisława Michałowskiego, rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Dopytywane o sprawę biuro prasowe uczelni odpowiada, że prof. Michałowski jest na urlopie, a informacji będzie mogło udzielić najwcześniej w poniedziałek. Jednocześnie biuro odmówiło podania telefonu do dr Kubiszyn. Pytanie o reakcję na list ŚZŻAK „Nasz Dziennik” skierował też do Stowarzyszenia Panorama Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Czekamy na odpowiedź.

– Tak poważny atak na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i ludność Uchań jest ze wszech miar nieuprawniony. Społeczność lokalna twierdzi, że pomagała ludności pochodzenia żydowskiego, absolutnie nie było żadnej zbiorowej akcji skierowanej przeciwko Żydom – komentuje Sławomir Zawiślak, prezes zamojskiego ŚZŻAK, zarazem poseł PiS. Zawiślak nie chce na razie skonkretyzować, jakie kroki prawne Związek zamierza podjąć wobec autorki publikacji i wydawcy. – To będzie zależało od odpowiedzi z ich strony. Na pewno nie pozostawimy jednak tej sprawy bez odzewu – deklaruje.

Anna Ambroziak
http://naszdziennik.pl

Komentarzy 13 to “Powtórka z Jedwabnego?”

 1. efka said

  Teraz należy wystosować pismo do władz uczelni, z podpisami niech się zajmą problemem. Trzeba zastosować takie metody jakimi posługuje się to środowisko wobec polskich naukowców odkrywających niewygodną prawdę. Pozostawienie tej sprawy bez biegu sądowego, bez reperkusji na uczelni będzie zachętą dla innych żeby pluć nam w twarz.

 2. Sowa said

  Zgadzam się. Oficjalnie, i do tego z żądaniem usunięcia tej osoby z uczelni za brak należytej staranności w prowadzeniu badań, za brak wykorzystanie źródeł, i za fałszowanie wyników badań oraz ich podawanie do publicznej wiadomości pod nazwą uczelni (!!!), co miałoby te kłamstwa uwiarygodnić w opinii publicznej.

 3. j23 said

  http://lublin.com.pl/artykuly/pokaz/25813/umcs,awantura,po,publikacji,przewodnika,sladami,zydow,lubelszczyzna/

 4. syoTroll said

  Ale ciekawe jest to, że tuż obok siebie, znajdują się informacje, że po pierwsze Żydów mordowała niemiecka żandarmeria, a po drugie nikt ich nie mordował bo i po co. Lepij żeby :”Nie Mój Dziennik” się zdecydował. Proponuję pierwszą wersję jest bezpieczniejsza.

 5. AlexSailor said

  „Trzeba zastosować takie metody jakimi posługuje się to środowisko wobec polskich naukowców odkrywających niewygodną prawdę. Pozostawienie tej sprawy bez biegu sądowego, bez reperkusji na uczelni będzie zachętą dla innych żeby pluć nam w twarz.”

  Dziwnie mam wrażenie, że nie będzie żadnego procesu, żadnych odszkodowań, żadnych wyroków, kar dyscyplinarnych , wyrzucenia z uczelni z wilczym biletem, a skończy się na pohukiwaniu i co najwyżej krótkim sprostowaniu.

 6. Griszka said

  Wiadome było od początku, że na przepraszaniu „za Jedwabne” się nie skończy…

 7. Mlokos said

  Na cuda w postaci przeprosin raczej bym nie liczył. Skończy się procesem, który „wolne i niezależne” media zinterpretują tak, jak dostaną w rozkazie. A co do UMCS, ta uczelnia już od momentu swojego powstania miała nazwę obiegową ŻUL – Żydowski Uniwersytet Lubelski.

 8. Plausi said

  Jedwabne 65 miliardów dolarów.

  Tyle bowiem uknuli syjoniści wydusić z Polaków z pomocą „polskich” rządów w ramach ich starannie przygotowanego programu tzw. „rewindyikacji” na rzecz państwa Erec Jisrael.

  Państwo Erec Jisrael rości sobie prawo do wszelkiej własności obywateli Polski, którzy należeli do wyzanania mojżeszowego długo przed powstaniem tego państwa.

  Wikipedia:
  Rewindykacja – odzyskanie dóbr kultury będących własnością państwa ubiegającego się o nie, a wywiezionych w wyniku zagrabienia.

  Zrozumienie słowa „rewindykacja” pozwala rozpoznać, że nie chodzi o żadną rewindykację a typową hucpę. Co prawda Wikipedia nie zna słowa hucpa, za to cytuje je przy okazji Normana Finkelsteina w sensie bezczelnego oszustwa, można też być „monumentalnym szalbierstwem”, Finkelstein jest też twórcą pojęcia „przemysł holokaustu” na określenie zjawisk jak w/w „rewindykacja”, chodzi o przemysłowo zorganizowany szantaż wobec narodów, pod pretekstem, że one mają dług wobec syjonistów.

 9. Miet said

  Podzielam zdanie Pana Alexa.
  Nie będzie żadnej sprawy, żadnych przeprosin, żadnych sprostowań.
  Ta Kubiszyn działa na zamówienie tak jak Gross i włos jej z głowy nie spadnie tak jak nie spadł Grossowi.

  Protesty, jeżeli jakieś będą, zostaną przemilczane przez media, natomiast wyniki „badań” p. Kubiszyn dobrze nagłośnione.
  Założenie sprawy w sądzie byłoby może i dobrym ruchem ale to musiałoby być dobrze przygotowane.
  Trzeba by znależć dobrych, odważnych i zaangażowanych ekspertów, którzy by udowodnili, że Kubiszyn kłamie.
  Kto się tego wszystkiego podejmie? Kto ma na to pieniądze?
  A i w końcu, gdzie w Polsce istnieje jakiś niezawisły sąd, w którym taki proces miałby sprawiedliwy przebieg?
  Można łatwo przewidzieć, że sprawa byłaby umożona z braku wystarczających dowodów.

  Niedawno rozmawiałem z moimi starymi kolegami po fachu z Polski.
  Tematem była trudna sytuacja finansowa na uczelniach.
  Po prostu, wszystkie uczelnie, te poślednie i te największe, mają bardzo duże trudności z naborem studentów.
  Ministerstwo ponoć straszy okrojeniem budżetów a co za tym idzie, będą likwidowane pewne mało atrakcyjne kierunki.
  Wiadomo, że do takowych należą głównie kierunki tzw. humanistyczne.
  Komu z młodych ludzi chce się studiować np. historię? Zapotrzebowanie na nauczycieli co raz mniejsze – likwiduje się wiele szkół bo brakuje dzieci.
  A na jaką pracę za granicą może liczyć historyk albo spec od literatury?

  Wydaje mi się, że ta Kubiszyn dobrze o tym wie i zrobi wszystko aby się przypodobać swoim pracodawcom aby w ten sposób osłonić własną du…

 10. iw said

  Nie jest warte kupy śmiechu tylko woła o pomste do nieba!

 11. ika said

  LUDZIE nastepnym razem nie pomagac,i tak przekabaca wasze slowa,czyny, uczynki,,,i przypadki,to sa no wlasnie????? wstyd mowic,,,,odmiency…zli. bardzo chytrzy….Z NOWEGO YORKU ich pobratyncy ich nie chcieli wpuscis, choc mogli….co SWIAT za pomnial o tym….czym sie roznia ,,,jest ich niby 2 jakies rodzaje sefardynskie I ashkinaszi,,,,????? ta sama ???? brak slow… co bija sie ze soba,,,,TAK WYGLODA….

 12. Lily said

  Dla niektotych nie liczy sie wcale prawda historyczna,liczy sie jedynie prawda medialna.Czy ja musze wiecej pisac?

 13. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2013/08/02/powtorka-z-jedwabnego/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.