Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Największa pułapka pozytywnego…
  Boydar o Największa pułapka pozytywnego…
  Greg o Wolne tematy (62 – …
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Jasnowidz z Jasnej G… o Minister zdrowia i statys…
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  seler o Wolne tematy (62 – …
  Zenon_K o Największa pułapka pozytywnego…
  Kwal o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Banki spłacają zadłużenie przejmując prywatne konta

Posted by Marucha w dniu 2013-08-26 (Poniedziałek)

Miej oko na swoje pieniądze: nowe zasady spłaty zadłużenia banków przez przejmowanie prywatnych kont “przeniosą straty banków na inwestorów”.

Kiedy w tym roku rząd cypryjski zmusił posiadaczy rachunków do pokrycia strat banku większość świata zakładała, że będzie to jednorazowe wydarzenie, ograniczające się jedynie do Cypru.

Mimo, że ostrzeżenia wzywające deponentów do zabrania swoich pieniędzy z banków rozeszły się po całym świecie, niewielu potraktowało je poważnie. Być może teraz to przemyślą.

Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z planami ratunkowymi banków, gdy rząd ratuje je dając im dziesiątki miliardów dolarów, aby zapobiec upadkowi. Ale czy kiedykolwiek ktoś słyszał o przejmowaniu rachunków oszczędzających (“bail-in”)?

Według Nikkei japońska Agencja Usług Finansowych będzie uchwalała nowe przepisy, które będą, w razie potrzeby, przenosiły straty banku na inwestorów poprzez mechanizm znany jako “bail-in”.  Mitsubishi UFJ (MTU), Mizuho Financial (MFG) i Sumitomo Mitsui (SMFG) są za propozycjami takich zmian. Chcą wydać rodzaj akcji uprzywilejowanych lub obligacji podporządkowanych, które będą wykorzystywane w takich przypadkach, stwierdzono w sprawozdaniu.

Cypr był próbą. Udaną próbą.

Jest to już oficjalna polityka Japonii, która jest poważnie rozważana w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.
Ministrowie finansów strefy euro będą dyskutować w czwartek, by zdecydować, którzy wierzyciele stracą pieniądze i w jakiej kolejności w przyszłych programach ratunkowych banków, realizowanych przez blok funduszu ratunkowego Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Więc żeby było jasne, w ramach tych definicji wszyscy jesteśmy wierzycielami banku, a tym samym stworzone przepisy mają zastosowanie nie tylko wobec posiadaczy dużych ilości obligacji, ale każdego indywidualnego deponenta.

Zauważmy, że nie stwierdzono że “w przypadku gdyby były potrzebne przyszłe plany naprawcze banków.” Ponieważ oni wiedzą co nadchodzi. Upadek światowego systemu finansowego jest przesądzony i to właśnie zostało potwierdzone przez ministrów finansów na całym świecie.

Kiedy w Stanach Zjednoczonych uderzy następny kryzys bankowy można mieć pewność, że wierzyciele (tj. poszczególni deponenci) będą zmuszeni do ”spłacenia zobowiązań banków”.

Biorąc pod uwagę fakt, że wtajemniczeni miliarderzy w szybkim tempie pozbywają się milionów akcji,istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten scenariusz może się wkrótce zrealizować.

Źródło: http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/miej_oko_na_swoje,p1544216892
http://wiernipolsce.wordpress.com/

Komentarzy 20 do “Banki spłacają zadłużenie przejmując prywatne konta”

 1. andrzej said

  Żydowskie banki omijać szerokim łukiem!

 2. Wmin said

  ad 1 -daj jakies namiary na niezydowski bank

 3. Rysio said

  A po czym poznać żydowski bank?

  I czy są jakiekolwiek inne? [… stwierdził z saytysfakcją liberał – admin]

 4. Rysio said

  Czy naprawdę Gajowy czuje się lepjej wciskając mi słowa, których nie powiedziałem?

 5. Rysio said

  re 2. Trzymaj forsę w materacu* – to będziesz miał nie-żydowski bank.

  🙂 🙂 🙂

  * A Boryna to trzymał pieniądz w workach z zbożem.

 6. Koszerna swinia said

  Bank nie moze byc wehikulem inwestycyjnym. To tylko przechowalnia walorow i to jak widac coraz mniej pewna. Inwestycja musi produkowac lub finansowac uslugi. Jesli tylko pieniadz robi pieniadz na podwyzce wartosci (znaczy sie ceny) akcji, to konczy to sie zwyczajna inflacja. Zreszta to jest funkcja Jaska z Toronto, ladowanie do glow rozmaitych mechanizmow w ktorych funkcjonuje pieniadz i mechanizmu w ktorym on powinien funkcjonowac. Ja najwyzej moge napisac jak sie robi dobre piwo. To tez inwestycja, Kupuje skladniki, prad, wode, gotuje piwo, dalej musze nabyc flaszki, kabzle, nalepki, dorzucic narzut za robocizne, transport i dystrybucje i wyslac do sklepow, czy hurtowni. Aktualnie doklada sie jeszcze do ceny tzw. markup, czyli marze, zeby zarobila firma, ktora ma prawna osobowosc. Ale to sie juz kloci z idea naturalnego modelu gospodarki.

  I tak sie w wolnym swiecie zarabiac powinno pieniadze. Trzymajac je w banku otrzymujemy okolo 8 zlotych rocznie od tysiaca minus koszta operacyjne. Ale przeciez mamy zakodowane, ze dochody powinny pochodzic od znojnej pracy w pocie czola i rak wlasnych, najlepiej i najetyczniej z pracy niedoplacanej. Potem musimy obszczedzac i w zebach niesc do banku, gdzie nasza krwawica ma spoczywac po wieczne czasy. Jak nie stosujesz sie do tego modelu, to brachu jestes zlodziej, a co gorsza kompinator.

  Faktyczna sytuacja wylazi jak szydlo z worka. Teraz ci ciulacze (coz za pogardliwa nazwa tych pracowitych i naiwnych rzesz, ktore stosuja program wyzej wyluszczony) beda zwyczajnie obrabowani przez finansowe instytucje, popierane i wspomagane przez panstwo. A niechby na przyklad jakis indywidualny czlowieczyna sprobowal sie w naleznosci dla banku pomylic o pare zet, albo spoznic ze splata o tydzien.

  Quod licet Iovi, non licet bovi.

  (co wolno Jowiszowi, nie wolno bydlu)

 7. RomanK said

  Idiotyzm….i oszustwo w stwierdzeniuL
  Miej oko na swoje pieniądze: nowe zasady spłaty zadłużenia banków przez przejmowanie prywatnych kont “przeniosą straty banków na inwestorów”.

  Jakich inwestorow>>>>???? posiadaczy kont oszczednosciowych???? one sie nie licza…to zaledwie 1=2% assetow bankow…reszta to dlug stworzony z niczego…
  Za banie ktora stworzyli chca zmusisc przez rzady do obarczenia nia …wszystkich podatnikow….zabranie osczednosci to tylko przygrywka do wlasciwego tanca…potem rozgrzewka inflacja,,i przejmowanie „”””””wlasnosci panstwa””””//

 8. RSA said

  Artykuł się kupy nie trzyma.
  Jeśli miały by być – w celu ratowania banków, zajmowane rachunki oszczędnościowe i lokaty, to dlaczego miliarderzy wyzbywają się akcji?! Przecież w wyniku inflacji cena akcji musi rosnąć!

  Opodatkować można wszystko, co ma wartość, a czego nie da się ukryć – oszczędności, ziemię, budynki, materiały, pojazdy – wreszcie nawet człowieka. Jeśli ktoś kupi kruszce – to można zakazać ich posiadania – patrz USA Roosevelta oraz PRL Bermana.

 9. Plausi said

  Oh, kryzysie !

  „Ileż można na tobie zarobić, ten się dowie …”

  dlaczego jest nieodzowny.

  i jak funkcjonuje operacja „kryzys finansowy”, w końcu kryzys ćwiczą „inwestorzy” od paru wieków. O „inwestorach” się nie wypowiadam, aby nie zostać pomówionym o tzw. „antysemityzm”.

 10. RomanK said

  Banki splacaja zadluzenia:-)))))) jakie????? Komu???? co za cholerna falszywa hasbarska agitka dla glupich gojow:-))))
  I co???pstro:-)))) Patrza nauczone jak na malowane wrota i..maja wlasne zdanie:-))))

 11. MatkaPolka said

  SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO

   BANK
  1. «instytucja zajmująca się operacjami pieniężnymi; też: gmach, w którym mieści się ta instytucja»
  2. «miejsce, w którym gromadzi się różnego rodzaju informacje i materiały; też: zgromadzone informacje i materiały»
   bank emisyjny, centralny «bank uprawniony do emisji banknotów, regulowania obiegu gotówkowego, przechowywania rezerw walutowych państwa oraz do dokonywania rozliczeń międzynarodowych»
   bank hipoteczny «bank udzielający pożyczek zabezpieczonych na hipotece nieruchomości»
   bank komercyjny «bank zajmujący się udzielaniem kredytów ze środków otrzymanych w formie wkładów»

   WIERZYCIEl «osoba fizyczna lub prawna, u której ktoś zaciągnął dług» • wierzycielski • wierzycielka

   DŁUŻNIK
  1. «osoba lub instytucja, która pożyczyła pieniądze i musi je zwrócić»
  2. «osoba mająca moralne zobowiązania wobec innych» • dłużniczy • dłużniczka

   DEPOZYT «przedmioty lub pieniądze oddane na przechowanie na warunkach określonych w umowie; też: przechowywanie przedmiotów lub pieniędzy przez osobę lub instytucję, której je powierzono»

   DEPOZYT BANKOWY «wkłady na rachunku bieżącym w banku; też: kruszce, papiery wartościowe złożone w banku»

   DEPOZYTARIUSZ
  1. «osoba lub instytucja przyjmująca depozyt»
  2. przen. «osoba lub instytucja poczuwająca się do przechowania i ochrony jakiejś tradycji, idei lub tajemnicy»

   KONTO
  1. «rachunek w banku, na którym ulokowane są pieniądze danego klienta»
  2. «rachunek dwustronny w księdze handlowej do rejestracji zmian majątkowych wyrażonych w pieniądzu»
  3. «prawo dostępu do zasobów sieci komputerowej przydzielone danej osobie»
  4. «fragment serwera pocztowego, w którym przechowywane są e-maile użytkownika»
   konto zbiorowe «konto zawierające rozliczenia przedsiębiorstwa ze wszystkimi jego odbiorcami łącznie»
   obciążyć konto «zapisać jakąś transakcję na dane konto»
   uznać konto «zapisać jakąś transakcję na dobro danego konta»
   zamknąć księgi rachunkowe, konto itp. «podsumować dochody i wydatki z końcem okresu rozliczeniowego»
   kartoteka kont zob. kontoteka.

   CZEK «dokument będący dla banku zleceniem wypłacenia okazicielowi oznaczonej na nim sumy z rachunku wystawcy»
  • czekowy
   czek bez pokrycia «czek, który nie może być zrealizowany wskutek braku pieniędzy na koncie wystawcy»
   czek imienny «czek wystawiony na określoną osobę

  OBLIGACJA «papier wartościowy dający posiadaczowi prawo do otrzymywania stałego dochodu, wypłacanego przez instytucję, która ten papier wyemitowała

  (Rząd, bank, instytucja wydaje/emituje/drukuje obligacje – Inwestor je kupuje za swoje pieniądze.
  Obligacja – przyrzeczenie zwrotu pożyczki z procentem
  Celem druku/emisji Obligacji jest pozyskanie pieniędzy z przyrzeczeniem zwrotu z procentem
  Obligacja to – I owe you (IOU) – Ja jestem tobie winien i oddam z procentem )

  PAPIER WARTOŚCIOWY «dokument potwierdzający uprawnienia jego posiadacza do otrzymania wierzytelności, udziału w zyskach itp., np. akcja, obligacja, weksel
   PROCENT
  1. «(%) setna część danej wielkości»
  2. «bliżej nieokreślona część jakiejś wielkości»
  3. «odsetki od pożyczki lub lokaty»

 12. MatkaPolka said

   WKŁAD
  1. «kwota pieniężna lub określone wartości rzeczowe wnoszone jako udział do przedsiębiorstwa, spółdzielni, spółki itp.»
  2. «pieniądze złożone w banku» (pieniądze należące do klienta
  3. «udział w czymś»
  4. «zapasowy element wymienny jakiegoś przedmiotu

   RACHUNEK
  1. «obliczanie za pomocą działań arytmetycznych; też: liczby, pozycje, rubryki, na których ma się to zadanie wykonać»
  2. «podsumowany spis należności za towar lub usługi»
  3. «wyrażony w liczbach stan majątku albo kapitału jako rezultat obrotów finansowych; też: zapis wpływów i wydatków»

   rachunek bieżący «rachunek w banku, przez który przeprowadza się wpłaty i wypłaty oraz inne operacje rozliczeniowe»

   rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy «rachunek bankowy, na który spływają wynagrodzenia osób dysponujących tym rachunkiem»

  WŁAŚCICIELEM RACHUNKU I PIENIĘDZY JEST KLIENT, A NIE BANK.
  BANK TYLKO PRZECHOWUJE PIENIĄDZE NALEŻĄCE DO KLIENTA
  .

 13. Re: 11 Matka Polka
  Ciekawostka jest to, ze za utrzymywanie konta plus wypisywanie czekow, bank pobiera oplaty co sila rzeczy prywatne konta sa oplacane przez klientow bankow, a bank za kazda obsluge w „maszynach” odlicza od prywatnego konta (klienta) od 75 centow do 2 dolarow za tzw. „service”…(korzystanie z wlasnego konta)…

  Wracajac do kwestii, a jednoczesnie postawic mozna by pytanie: Kto u lichwiarzy (zlodzieji) o zdrowych zmyslach trzyma swoje oszczednosci??? (chyba po to, aby czuc sie „dobrze” ze ma sie konto w banku…” sie wie, sie ma…Sie pije sie wyglada…
  Czy to glupota czy niewiedza???
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Rysio said

  Jasiek, odpowiedź na twoje pytanie ” Kto u lichwiarzy (zlodzieji) o zdrowych zmyslach trzyma swoje oszczednosci???” jest bardzo prosta.

  Trzyma je tam 99% blogowiczów Maruchy i 99.9999% pozostałego społeczeństwa.

  No bo wiesz – żydowski bankier wszystkich ich zmusza do trzymania pieniędzy w jego banku – przystwiając im nabity pistolet do głowy.

  🙂 🙂 🙂

  Rysio, jak wiadomo, ma własny bank.
  Admin

 15. Plausi said

  BANk czy BANda ?

  Do słownika MatkiPolki

  W średniowieczu i gdzieś do XVI w. włącznie były banki (ich odpowiednik) z reguły tzw. bankami depozytowymi, t.j. dysponowały jedynie pieniędzmi, jakie zostały w tych bankach złożone, dodajmy dysponowały dość ostrożnie.

  Dopiero później wprowadzono możliwość obrotu wekslami i tworzenia baniek finansowych, co zresztą zaowocowało pierwszym wielkim „kryzysem finansowym”, który zadecydował zresztą o tym, że karawana finansowa przeniosła się do Francji i W.Brytanii a następnie do USA, co rusz wywołując tzw. „kryzys finasowy”.

  Weksel poprzez noty bankowe (banknoty) ewoluowały do nowoczesnego pieniądza, nazywanego odtąd nie bez racji fiat money, aby podkreślić boski charakter jego powstania.

  Dodajmy, że od stu lat konsorcjum prywatnych banków FED emituje w cały świat swe prywatne pieniądze, wg. źródeł ok. 70% handlu zagranicznego dokonywane jest w dolarach. Można śmiało powiedzieć, że wszystkie tzw. „kryzysy finansowe” były więc kryzysami tego prywatnego pieniądza, zresztą zostały one zorganizowane przez konsorcjum banków prywatnych FED.

  Przypomnijmy tu Amszela Rotszylda i jego zasadę demokracji.

  Od 100 lat jest państwo nazwane USA podporządkowane FED i musi pożyczać pieniądze u FED, na tej samej zasadzie funkcjonują kraje UE z ECB, za pożyczanie tych prywatnych pieniędzy płaci państwo USA czyli mieszkańcy kraju trybut na rzecz właścicieli FED w formie ustalonej każdorazowo lichwy (w pewnym uproszczeniu), gdyż także banki pośredniczące pobierają swój udział. Celem tego systemu jest systematyczne zadłużanie każdego państwa świata wobec MWF, a w efekcie każdego obywatela, dla Polski na dzisiaj 27.041, bowiem oni są gwarantami pieniądza, jak się o tym przekonali Grecy, a Polacy też wkrótce przekonają.

  Ale wróćmy od banków, banki udzielają kredytów z pieniędzy, których wcale nie posiadają, co nie powinno nikogo dziwić, skoro nasz pieniądz „fiat money” jest rodzajem zalegalizowanego pieniądza fałszywego, przy czym banki emisyjne otrzymały licencje na wyłączne fałszowanie pieniądza, chodzi więc o BANk czy raczej o BANdę ?

  Znającym język angielski polecam znowu książkę S. Zarlengi – „Utracona wiedza o pieniądzu” (The Lost Science of Money), tak, rzeczywiście w ciągu ostatnich wieków utraciliśmy tę wiedzę m.in. dzięki takim wspaniałym umysłom jak A. Smith i K. Marks.

  Sprywatyzowaliśmy już od wieków NASZ PIENIĄDZ. Marucha przypomniał nam, że także WODĘ (zabieg decydujący o naszej przyszłości), a i POWIETRZE z jego odpustami CO2 jest w części sprywatyzowane. Warto się nad tym zastanowić, bo jak widać wojna jest prowadzona na wielu frontach, w zestawieniu z zasadą demokracji A. Rotszylda oddaje to interesujący obraz rzeczywistości i wizję przyszłości.

  Jasiek z Toronto pyta: „Czy to glupota czy niewiedza??? ”

  myślę, że obie.

 16. RomanK said

  Panie Rysio,,wytumaczy pan Gajowemu co to jest, do czego sluzy….. kieszonka??
  I zasade _lapes capes i w kieszonka schowa_??:-))))
  Zyd ma bank i …..kieszonke….
  A banku trzyma i sklada wszystkie obligacje ,czyli zaciaga kredyty..a oszczednosci trzyma w swojej wlasnej kieszonce…niechby malej, niechby ciasnej…. ale zawsze swojej wlasnej:-)))
  Goje wszystko odwrotnie:-)))) oni trzymaja swoje oszczednosci lokujac je w…. srulkowych obligacjach i dlugach w srulkowym banku:-)))))
  Stad Zydzi maja coraz wieksze kieszonki…. a goje coraz to nowe projekty sprawiedliwych i co najwazniejsze uczciwych:-)))) bankow:-))))
  Teraz od czasu do czasu bank srulkowyn bamnk sie posrywa…nazywa sie to kryzyd=sem i odbywa okresowo co pokolenie…Po posraniu w srulkowym banku zostaje smrod w skarbcu po obliacjach ikredytach czyli po inwestycjach gojow…a Srul zostaje ze swoja kieszonka, bo ona nie ma nic wsplnego z jego bankiem.
  Wtedy nei ma co zrec i Goj idzie do Sruylka ,ktory za kieszonke otwiera calkiem nowuy i czciwy bank i daje gojow na kreche….credyt z procentem:-)))

 17. niereligijna said

  Matka Polka
  to cytat z Twojego wpisu
  „WŁAŚCICIELEM RACHUNKU I PIENIĘDZY JEST KLIENT, A NIE BANK.
  BANK TYLKO PRZECHOWUJE PIENIĄDZE NALEŻĄCE DO KLIENTA.”
  haahahahahahaha…………………
  mozesz to napisac milon razy ale to nie jest prawda, w tym filmie bardzo przystepnie autorzy tego filmu wyjasnia Tobie i innym w jakim wielkim bledzie jestes.
  Wplacajac do banku pieniadze pozyczasz je bankowi dlatego bank placi odsetki, a to czy bank odda ci ta pozyczke to juz wola banku.

 18. MatkaPolka said

  Taka sobie strona – ale dobre na początek.Angielska to oewnie masonska

  Posadźmy fałszywych bankierów za kratkami
  http://www.avaaz.org/pl/bankers_behind_bars_f

  Wielkie banki przyłapano na nielegalnych manipulacjach światowymi stopami procentowymi, dzięki którym finansiści okradali miliony ludzi na całym świecie czerpiąc bezpośrednie zyski z ich pożyczek hipotecznych czy kredytów studenckich! Każdego z nas za takie nadużycia spotkałaby kara więzienia, ale bankowcy z Barclays zostali ukarani jedynie grzywną, która i tak nieznacznie nadszarpnie ich bogate kieszenie! Oburzenie na przywileje bankowców rośnie na całym świecie — to dobry moment by przekierować władzę z rąk sektora finansowego na demokratyczne tory.

  Europejski regulator rynków finansowych, Michel Barnier rozpoczął walkę z potężnym lobby bankowym nawołując do zmian, dzięki którym bankierzy, odpowiedzialni za oszustwa na tak wielką skalę trafiliby do więzienia. Jeśli UE uda się wprowadzić te zmiany, odpowiedzialność za takie czyny poniosą również oszuści na całym świecie. Bankowcy lobbują jednak przeciw zmianom, więc by przeforsować konkretne reformy musimy dysponować wsparciem ogromnej liczby obywateli.

  Jeśli 1 milion z nas wesprze Barniera w ciągu najbliższych 3 dni, jego reformy nabiorą ogromnej siły przebicia dzięki której stawimy czoło potężnemu lobby bankowemu i politykom. Kliknij poniżej by podpisać petycję, dzięki której fałszywi bankierzy staną przed wymiarem sprawiedliwości.

 19. Ardaban said

  Czek – papier na ktory sie czeka.
  Wierzyciel – wierzy ze mu sie odda.
  Dluznik – taki co dlugo nie oddaje.
  Wklad – srodek od dlugopisu.
  Papier wartosciowy – rolka papieru marszczonego.

  itd…

 20. niereligijna said

Sorry, the comment form is closed at this time.