Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rządy jakich krajów domagały się ujawnienia danych od Facebooka? Jest specjalny raport.

Posted by Marucha w dniu 2013-08-28 (środa)

W pierwszych 6 miesiącach 2013 r. rządy 74 krajów zażądały informacji na temat 38 tys. użytkowników Facebooka – wynika z danych ujawnionego we wtorek po raz pierwszy raportu Facebook’s Global Government Requests Report.
Rządy jakich krajów domagały się ujawnienia danych od Facebooka? Jest specjalny raportOpublikowany przez Facebooka raport informuje opinię publiczną o żądaniach rządów dotyczących ujawnienia informacji o użytkownikach. Niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby żądań informacji o posiadaczach kont na popularnym portalu społecznościowym należy do rządu Stanów Zjednoczonych.

Władze amerykańskie zażądały informacji na temat ponad 20 tys. użytkowników. Dokładne liczby nie są znane, gdyż… ujawnianie takich informacji jest zakazane.

Z kolei władze brytyjskie zażądały danych 2337 osób mających konta na Facebooku. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli dalsze ujawnianie tego typu przypadków. Reprezentujący Facebooka prawnik, Colin Stretch wyraził nadzieję, że raport będzie pożyteczny dla użytkowników w trwającej debacie na temat polityki prywatności.

Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r. Facebook planuje publikować podobne raporty co pół roku. Nie ujawniono powodów, dla których nakazywano ujawnianie informacji na temat użytkowników. Oprócz Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, częste żądania ujawnienia danych użytkowników wysuwał także rząd Indii (4144 ), Włoch (2306) i Niemiec (2068). Firma przekazała dane na żądanie amerykańskich władz w 79 proc. przypadków, w 68 proc. przypadków żądań władz brytyjskich oraz jedynie w 50 proc. żądań władz Indii.

Zdaniem ekspertów raport ujawnił poważne zagrożenia dla prywatności, jakie wynika z upowszechnienia portali społecznościowych i ich kontroli przez rządy. „Biorąc pod uwagę nadal rosnącą obecność Facebooka w życiu ludzi z całego świata, doceniamy ogłoszenie przez nich raportu” – napisali przedstawiciele broniącej prywatności organizacji Privacy International. Zwrócili oni jednocześnie uwagę na fakt, że rząd jest w stanie zbierać dane o obywatelach także bez „pośredników” takich jak Facebook, Microsoft czy Google.

Źródło: bbc.co.uk
Mjend
http://www.pch24.pl

Komentarze 2 to “Rządy jakich krajów domagały się ujawnienia danych od Facebooka? Jest specjalny raport.”

  1. A Polska? Polska też prosiła?

  2. Brat Dioskur said

    ad1.
    Predzej w jej imieniu jakis inny kraj….ale zamilcze, bo paragraf za sianie nienawisci wisi nad nami jak miecz Damoklesa.

Sorry, the comment form is closed at this time.